Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

xena1
10. jan 2010

jancos,spravne si pochopila svojho lekara naco je duphaston...ked telo neprodukuje dostatocne mnozstvo progesteronu musi sa dat synteticky ale telu vlastny...a ten je dolezity pre spravne uhniezdenie plodu v sliznici maternice...lenze tak ako hormonalny system stale pracuje tak sa meni aj sliznica,ak sa ti tentokrat hladina ustalila,malo to vplyv aj na sliznicu a je v pohode aj bez liekov...jasne ze si ju mala v pohode po ovulke,lebo sliznica sa mrchou rozpada a zacina rast nova az do 15DC...potom sa ustali...inak co lekar to nazor...

katkaajurko
10. jan 2010

caute baby, ja len na skok...

dnes som spadla aj ja...takze pojdeme odznova... zajtra dojde mrchata jako hodinky opat

http://www.fertilityfriend.com/home/278331

jancos
10. jan 2010

katka, aj tak super, ze ta ovu chodi pravidelne, to by som aj ja chcela.

xena, ved ja tomu rozumiem, len potom nechapem, naco davaju duph, ked ten ovu nesposobuje a ak ovu pride, tak je hormonov aj tak dost, nie? ci napr pri nedostatoccnosti zlteho telieska progesteron mozno chyba aj ked bola ovu?? ale preco potom doktori davaju ten duph, ked problem je pre nas mat ovu, ved nemozu vediet, ci budeme mat toho progesteronu dost alebo nie, ci hej? som z toho jelen...

shaarka
10. jan 2010

jancos, spravne su tvoje otazky v poslednom prispevku 😀 😀 😀

opravte ma, ak sa mylim.
duphaston sa predpisuje na:
- spravidelnenie cyklu (doteraz nechapem, naco mi je pravidelny umely cyklus bez ovuly)
- pri nedostatocnosti zlteho telieska (ale na to musi byt ovula)
- na pripadne udrzanie tehotenstva (ako poistka, ak by telo z nejakeho dovodu produkovalo malo prgsteronu)
- a este sa predpisuje napriklad ako prevencia, na cistenie maternice pred IVF

a uplne spravne sa pytas, naco nam (PCO je duphaston... na nic.
moja terajsia Dr. povedala, ze D je uplne na prd, pokial nemam ovulku.
a preto sa vobec nehnevala, ked som D nebrala tak, ako mi povodne povedala - pretoze som jej vysvetlila, ze cakam predsa na ovu. tak sa pridala a cakali sme spolu 😀

a ked uz ovula pride, tak uplne vazne treba predpokladat, ze toho progesteronu bude dost! 🙂 a tym padom sa nestriela z toho, ci sa D nasadi 2.DPO alebo 12.DPO po pozitivnom tehu teste.

jancos
10. jan 2010

🙂 to sa tesim, ze som to konecne pochopila, este sa snad raz dopatrame, ze naco chcu doktori spravidelnit cyklus bez ovulky.
ale su to teda vacsinou babraci, ked to robia kazdy den a nemaju v tom jasno, nie? no su to len ludia, tak im odpustam.

shaarka
10. jan 2010

nooooooo...
ked mi Dr. urobila HP a povedala, ze nemam progesteron, tak mi ihned dala duphaston 😠 😠 😠
ale chyba je ta, ze sa neopytala, PRECO nemam progesteron.

velakrat sa liecia alebo odstranuju len nasledky a nie priciny 😖

jancos
10. jan 2010

ved to ... este ze existuje internet, inak by sme len slepo nasledovali ich rady.

sarafortuna
10. jan 2010

jancos, shaarka... súhlasim...
ja som počúvala teóriu doktorov asi od svojej dvadsiatky /už som to tu písala/ - tú teóriu majú ešte z komunistických vysokoškolských skrípt: že prinútime telo na krátky cyklus /dáme lieky na báze progesterónu na 3 mesiace/ a telo by sa malo SAMO reflexne na tento cyklus "naštartovať" - proste dajú 3x podnet do hypofýzy /asi tam 😉/ že od 15.DC sa zvýši progesterón a ONO NABEHNE... bo moje telo ja stará babeta, ne? 😠
a výsledok bol vždy taký, že keď som to vysadila, opäť boli cykly 40-45 dňové.... !

doktori mnohokrát základnu príčinu nevidia, a "rozbombardujú" ti aj to, čo v tvojom tele funguje....
jancos, možno máš podobné telo ako shaarka, proste 30dňové cykly nebudúúú no ovulka môže prist, len jej treba pomôcť... štartuj vaječníky a kašli na cykly... keď budú fungovať vaječníky tak sa to podĺa mna upraví....

jancos, ako si pokročila s liečbou... ideš na clostyl? a tie FEMI kvapky si furt neskúsila?

katkaajurko
10. jan 2010

baby ja s vami suhlasim a tiez tomu takto chapem... este som citala-ze ked je uz clostyl-tak je duph uuuplne zbytocny-lebo clostylova ovulka zabezpeci tak kvalitne vajko-ze zlte teliesko neexistuje aby bolo nedostatocne...

ja som rada ze si davam tento mesiac hor.profil a budem bez duphastonu lebo mne z neho vazne rastu prsia a som spuchnuta a naliata vodou kazdy cyklus viac a viaac-ako keby som tych hormonov mala az privela alebo to nejako matie to telo - ked ho doberiem tak uz taky treti den kramov doslova mam pocit ze som schudla tri kila..aj prsia o cislo mensie..a to som predtym nemavala...

zas ma to vracia k teorii ze doktori co predpiisuju antikoncepciu a robia preventivky proste o tomto vedia malo a ani sa nesnazia sa do problematiky zahlbit... a uz vobec nechapem-ze v roku 2010 nevedia najst poriadny liek na PCO - co vyriesi pricinu zlyhania hormonalneho cyklu. 😠 😠 😠 😠

jancos
10. jan 2010

sara, s liecbou moc nepokracujem, ale par mesiacov uz neberiem duph a po pociatocnych tazkostiach, ked si cyklus robil co chcel som zrazu mala pravidelne ms, co sa mi este nikdy bez duph nestalo, no mozno to suvisi s metforminom, ktory beriem niekolko mesiacov, ale neviem presne. teraz budem cakat, ci sa mi potvrdi tehu, lebo teplota je stale vysoka a je to moja prva ovu po dlhom case a ak sa potvrdi, budem sa modlit, aby to nebolo mimomaternicove. mam tusak, ze bude, lebo aj uhniezdovanie som citila trochu skor ako by sa malo a aj ma ta strana sem tam pobolieva, tak uvidime. uz som sa s tym zmierila, ze mi daju lieky, pojde to von, snad nebude treba operovat a potom neviem, ale na clostil sa stale necitim. uvidime, ako to dopadne. ja mam uz malu, tak viem, ze viem otehu aj bez clostilu, aj ked to teraz ide tazsie. pozerala som si stare utz, ked sme sa snazili 1.krat, tak to som sem tam mala aj nabor folikulov a teraz o takom dacom ani nechyrovat, neviem, preco sa mi to po porode tak zhorsilo. ale uz aspon prisla ovu, tak nemozem byt nevdacna🙂
mozno skusim tie femi kvapky , ak nepojdem na clostil, uvidim.
kati, ja ti vrelo odporucam nebrat duph aspon chvilu, ze ci sa telo same neumudri.
baby, tak by som chcela, aby som z vedela na com som. pri prvom tehu to bolo pre mna prekvapko, kedze som sa akurat vzdala toho, ze teraz otehu a hned to prislo ale teraz, ked kazdu chvilu cakam, ze kedy sa to potvrdi/vyvrati, to je horor. a este aj ci to bude mimomaternicove. dnes som dokonca tukla jedno auto na parkovisku, uplne jak slepa. muza ide zo mna porazit.... a mna zo seba a z neho tiez...

zuzu1111
10. jan 2010

Ahojte kočky.
Stotožňujem sa s vašim názorom na Duphaston 😉 tiež sa nedržím rady doktora - nasadiť na 14DC, ale čakám na ovulku, dáva mi to oveľa väčšiu logiku
Môj graf: http://www.fertilityfriend.com/home/2b44ca
Podľa neho bola ovulka na 16DC, je to čiarkované, lebo okrem BT nesledujem nič 😝 Je to divné, akoby sa mi odvtedy zasekol teplomer 😀 Ale mne sa to nezdá, lebo ešte dva dni predtým som mala folikul 14mm - ako som písala. Zajtra ráno idem zas na ultrazvuk, tak uvidíme, čo mi povedia, či ovulka bola alebo nie.
Kebyže mi doktorka na ultrazvuku potvrdila, že ovu bola, mám nasadiť Duphaston???? Alebo sa na to radšej vykašľať a nebrať ho vôbec? Podľa čoho by som sa mala rozhodnúť či mi ho treba alebo nie? Tak ako ste písali, že keď je málo progesterónu? A to sa dá zistiiť jedine ak by mi robili HP. alebo môže doktorka vidieť podľa sliznice či mi ho treba?
Ak ste tu niekto a viete, odpíšte mi. A zajtra mi držte prsty, aby som si doniesla len dobré správy.

jancos
10. jan 2010

ahoj zuzu, ano dr vidi podla sliznice, ci je dost progesteronu. ja som to presne takto mala, dlho ziadna ovu, sliznica nizka, teraz zrazu ovu a sliznica super, pytala som sa dr, ci davat duph/on mi ho inak predpisuje od 11.dc do 25.dc, cize je duph maniak/, ale ked videl sliznicu, povedal, ze nemusim brat.

zuzu1111
10. jan 2010

Ďakujeeeem jancos, som rada, že tu niekto je. Budem sa zajtra na to pýtať 😉

jancos
10. jan 2010

drzim palce, kde mas dr? ja som tiez z KE

zuzu1111
10. jan 2010

Jancos - IP

katkaajurko
11. jan 2010

ahojte-tak som od vcera vecera jasna...

http://www.fertilityfriend.com/home/278331

nevadi..ideme dalej...

zuzu1111
11. jan 2010

Katkaajurko- skoda....taký pekný grafík si mala ☹ Ale bojujeme ďalej, musíme sa povzbudzovať 😉

Ja som sa podla doktorky na UTZ vraj dočkala mojej prvej ovulky po vysadení HAK, vďaka Clostilu. Aj keď veľmi sa mi to nechce veriť. Aj FF mi to však ukazuje. Podľa neho bola ovulka na 16DC, na 15DC som však bola na prvý UTZ a najväčší folik mal len 14mm. Tak ja som z toho fakt jeleň. Doktorke som o meraní BT nehovorila nič. Tá mi len povedala, že dnes už tam žiadne folíky nevidí, takže mi riadne prebehla ovulácia....
Musí to tak byť? Či ste už počuli niekde na fóre, že folikul môže "zmiznúť" len tak 😲 😕

Môj zaseknutý teplomer http://www.fertilityfriend.com/home/2b44ca 😉

ivanita13
12. jan 2010

Ahojte baby, za posledny polrok sa mi podarilo schudnut 20kg, mala som aj operaciu "ovarian drilling". V novembri sa mi podarilo otehotniet. Dostala som vsak slaby vytok ktory trval 3 tyzdne, prsia som mala o cislo vacsie... 30 dec som mala silne krvacanie a 31 Dec zo mna vysiel plod. Islo o samovolny potrat. Chcela som sa Vas opytat, ci mate nejake skusenosti s krvacanim pri tehotnosti? Tiez mam PCO, zijem v zahranici a chcela by som vediet ako postupoval lekar vo vasom pripade. Za vsetky rady vopred dakujem! 🙂

katkaajurko
12. jan 2010

zuzu no ona po prasknuti by mala vidiet zlte teliesko tam kde bol folikul-ale tie ich ultrazvuky su podla mna nepresne niekedy-neda sa na to spoliehat...ale sice sa drzis iba tesne dole pri ciare ale vyzera to na ovulu - moze byt ze videla najvacsi folik - zlu velkost - kedze ide o mm - mohol mat 16 - za den narastol o dalsie tri a praskol..neviem no - ja si to takto vysvetlujem ... a mozno vie prasknut ajmensi...

ivanita - mne sa neudrzalo tehu v lete - ale fakt len velmi kratko... najskor po meskani MS bolo sem tam spinenie ale potom sa to rozprudilo a islo to von.. minipotrat...defakto len biochemicke tehotenstvo... ale tiez som mala prsia,vytok a tak... ale to sa stava vsetkym nie len tym co maju PCO

inak baby mne je tento krat dost divne..citim sa slaba,nemotorna,cela opuchnuta proste hroza... krv ide cervena a husta... no proste taketo kramy som nemala ani snad nepamatam kedy naposledy ☹ otras... ja uz ten duphaston brat nebudem.

shaarka
12. jan 2010

ahoj ivanita, je mi luto, co si prezila 😔
ku vsetkemu sa vyjadrit neviem, ale co sa tyka krvacania, tak nie kazde musi dopadnut takto tragicky.
viem, ze na SK sa uz pri prvom spineni nasadzuje duphaston, min. 3x denne a ten sa berie prvy trimester, potom postupne vysadi. pri krvacanie sa este nasadzuje ascorutin, nejake vitaminy, klud na lozku, vylozene nohy (pokial sa nezisti pricina) a monitoring srdiecka plodu. ostatne je na prirode.
hadam ma ostatne baby doplnia.

zuzu, napisem ti sem, aspon budeme s babami polemizovat.
nedovolim si tvrdit, ktorou moznostou som si ista, lebo si nie som ista. ale priklanam sa k teorii, ze ovulacia nebola. FF je len program a on vyznaci vselico, takze tymto sa vobec neriadim. ak si bola 15.DC na UZV a mala si 14mm folik, ovulacia to byt nemohla. folik mozno aj mohol prasknut, resp. sa vstrebat, ale urcite sa z neho nevyplavilo dozrete vajko, urcite sa z foliku neurobilo dobre zlte teliesko - a to vysvetluje, preco ti teplota nestupla tak, ako by mala. v tomto pripade neviem, ci sa to vola ovulacia, alebo nepodarena ovulacia, alebo to ovulacia nebola.
36,7 su dost vysoke predovulacne teploty, ale zas ked pozeram na tvoj minuly graf, tak ako poovulacne nevyzeraju.

ale potvrdzuje sa to, ze folikulometria nie je az taka smerodajna a tak ako som jej neverila, neverim jej stale. Dr. vidi to, co chce vidiet. mozno len zle pozerala 😀 😀 😀

poviem ti pravdu, ze nesuhlasim s nasadenim duphastonu, prisla si pravdepodobne o sancu, ale tak nevadi, este ich budes mat milion. pretoze tak, ako jancos pisala - ak by to bola ovula, spolahlivo to na BT uvidis a duphaston nepotrebujes, minimalne co doby, kym nenajdes //.
takto sme si iste neboli (ani ty, ani Dr., ani my) a D si uz nasadila :(
TO VSETKO JE LEN MOJ NAZOR! a nakoniec to moze byt celkom inak 😉 (vid hiva 😀 )

ak si mala ovulu na 16.DC, odporucam ti testovat (ak sa min. tieto teploty udrzia!!!) na 12.-13.DPO. kocky si pochvaluju mamatesty, aj ked su citlive len 20j., ja s nimi skusenost nemam ziadnu, pouzivla som vyhradne pepino, lebo som testovala vela a potrebovala som lacne testy.

shaarka
12. jan 2010

cau kati, myslis ze to z toho duphastonu? 😕

no vidis, zuzu - katka zas mysli, ze ovula bola 😉

co sa tyka rastu folikulu, tak ze vraj rastie 2mm za den (mozno je to len priemer, mozno niekomu sa podari 1mm a niekomu 3mm) a praskaju pri velkosti min. 19mm, aspon tak som sa docitala.
ale povedzme si uprimne - to musi doktor sledovat, merat (presne!) a nesmie sa pomylit... 😀 😀 😀

katkaajurko
12. jan 2010

suhlasim-doktor sa nesmie pomylit

shari ja neviem - ale uz mam toho dost..jem malicko strasne sa obmedzujem a priberam tieto tri mesiace ako z vody..uplne som sfuknuta - nohy mi opuchaju - prisa som mala min.o cislo vacsie-uz splaskavaju trochu - pol cisla je dole. ale proste som strasne vnutorne vycerpana - normalne skoro ako chora - len mi nic nie je - proste to neviem vyjadrit-ale ako to z tela odchadza prec alebo co - tak to telo je ako v nejakom krci a nevie sa spamatat...

ja by som hrozne chcela ten inzulinovy test - ale kde si ho vypytat? u tej novej dr? kto predpisuje ten metformin? co si musela mat vo vysledkoch zle-aby ti ho predpisali?

inak vo stvrtok idem na prvy odber HP

katkamarek
12. jan 2010

katkaajurko, mrzi ma, ze to tak skoncilo ☹ ale nestracat hlavu, ako shaarka niekde napisala, kym mame maternicu, tak nic nie je stratene 🙂

ja som dnes takto
http://www.fertilityfriend.com/home/2bd5ea
co si o tom myslite?

shaarka
12. jan 2010

katkaajurko, to bude potom vsetko pramenit asi z hlavy... ☹ urcite je to vycerpavajuce.
uz sa tu vela popisalo o tom, ako nemerat, nemysliet, nekonovat, nedietovat, ne... ne.
skus dnes pomeditovat so svojim telom, ci nahodou instinktivne neprides na to, ze co a ako dalej. urcite ta to musi stat strasne vela fyzickych a psychickych sil.
a mozno toto vsetko ide na ukor chemie, ktora je zodpovedna za "nieco tam hore", aby sa vam podarilo, to co chcete. nie som zastancom cakier a feng suej, ci ako sa to pise, ale niekedy proste vytvarame taku atmosferu okolo seba, ze sa to vsetko poto aj napriek nasej snahe, posere. mozno to prenasas na manzela, mozno to mate v izbe, mozno je to proste ako poleva pri vsetkom, co cez den robis. neviem...

keby som bola na tvojom mieste, asi by som si povedala, ze si dam jeden cyklus pauzu. seriozne. jeden mesiac este nikomu neuskodil.
teraz sice ides na ten HP, ale potom, ak by sa nezadarilo, potom si das mesiac pauzu. bez merania, bez diety, bez konika, ak sa ti bude dat, bez vsetkeho. netvrdim, ze sa zadari - to to tu vobec nejde. len si proste jeden cyklus oddychnes poriadne, ako sa patri. budete sa len tak milovat, alebo aj nie - ako chces. no a potom dalsi cyklus budes mat milion sily ist nanovo do toho. len ten oddych bude musiet stat za to! proste sa vnutorne pripravit na to, ze jeden mesiac, alebo kolko to je, neprichadza do uvahy ani teplota, hlien, pocitanie DC, skratka nic. hm?
ja by som to tak skusila. nic nestratis. len ziskas.

shaarka
12. jan 2010

katkamarek, co by sme si asi tak mysleli? 😉
😀 😀 😀

katkaajurko
12. jan 2010

shari ale kukni si moj minuly cyklus...merala som malo - len v obdobi ovulky a to som si bola ista ze pride - ked uz som mala taky krasny eggac - to bol ten cyklus co mi teraz radis-bola som v pohode,vysmiata,na tehu som nemyslela - boli vianoce a tie ja milujem-zabavala som sa nakupovanim vymyslanim..ozdobovanim stromceka-vypekanim ... aj manzel bol v pohode..po dlhej dobe mal viac volna-bol kludny odpocinuty..ja tiez... FAKT som bola uplne v pohode a tych par merani-mna to upokojuje-nie stresuje..

mozem to vo februari skusit..aj ked mne hlien temer oci vypichne-takze nesledovat sa neda...

inak uz som taky mesiac ako pises mala aj dva mesiace po potrate - v lete pred,cez a po dovolenke a nic z toho....dokonca ani ovula nedosla vtedy...

blble je - ze ja bez duphastonu v strede LF a aj ku koncu casto spinim - fakt je ten-ze na toto mi duphaston pomohol...

a teraz nie som na prasky z toho ze sa nezadarilo (aj tak si myslim-ze s takym spg je to loteria - moze sa zadarit a nemusi aj 10 rokov,tak to jednoducho je, aviem ze su vynimky ale odbornici maju k tomu jasny postoj) - ale nie je mi dobre -som fyzicky strasne vycerpana a nechapem to ze z coho.... a mam strasne silnu mrchu...

katkaajurko
12. jan 2010

ale kludne...februar si kludne dam pauzu od merania... aj od kona...nemam s tym problem... ale aj tak to nepomoze

mne by hlavne pomohlo-keby mi niekto urobil konecne poriadne vysetrenia - ved na ten HP cakam uz kolko..viem ze len moje vajecniky maju PCO a nemavam vzdy ovulku a to je vsetko... ale ja chcem vediet ktore hormony su zle a chcem aby laskavo s tym doktori nieco konecne urobili - sak to je non-sens-ze mi doktorka odmietla urobit akekolvek vysetrenia - tak toto ma urcite vnutorne stresuje

shaarka
12. jan 2010

hm...
kati, ale min. cyklus si predsa ovu testovala, merala pred ovu, po ovu, testovala tehu testom...
tomu som sa chcela vyhnut. proste jeden cyklus srat na ovulu, na den kramov, na cely cyklus, na vsetko. ked budes mat egg, tak budes, no a co? tak nejak som to myslela.
ale v podstate som len chcela poradit, lenze neviem vsetky podrobnosti, ako a co bolo... takze je to na tebe, velmi ti drzim palce! 😵

katkamarek
12. jan 2010

shaarka, no ze ako to zatial podla vas vyzera 🙂 ci na ovulku, ci nie su teplotky vysoke, ze su skoro konstantne, ja neviem, meriam prvy cyklus, tak len vaz nazor na moj doterajsi graf.

Katkaajurko uplne chapem tvoju bezmocnost a zufalstvo. Vobec sa ti necudujem, ze si v takom stave. Ked nevidis, ze doktor sa snazi a chce ti pomoct, tak je to urcite frustrujuce, lebo prave od neho cakas, ze ti da vysvetlenie a riesenie, a on naopak nekona a ty si musis vsetko vydupat. Chces im verit, ale nejde to, lebo vobec sa podla toho nespravaju. Nebolo by dobre zmenit doktora? Alebo ty si v zahranici? neviem uz teraz.

katkaajurko
12. jan 2010

ja viem shari ze to myslis dobre... len neviem ako oklamem svoju hlavu - v tom-ze ja neverim ze je toto psychika - co si ten jeden cyklus pomozem? z mojho pohladu akurat premrham dalsiu sancu lebo pri nasej frekvencii - kedze sme cez tyzdne z prace tak unaveni-ze sex mimo plodnych dni nebyva (a to keby mm vedel ze pisem tak ma zastreli) ale je to tak - preto meriam a ovu testujem-nech to pre nas nie je take vycerpavajuce... lebo my by sme sa potom netrafili nikdy mozno raz za pol roka - a to by sme ozaj my s nasimi diagnozami mohli ozaj skusat aspon 10 rokov kym sa trafime a aj bude "priazniva" doba... to je jediny dovod merania a testovania ovu testami - aby som nam ulahcila nacasovanie milovania...

no proste z mojho pohladu budem skor z toho ze nemeriam nervozna ze dalsi mesiac presraty zbytocne - ale skusim to.... uplne bez merania,duphastonu,sledovania ako som na tom...

v marci ideme do centra ale... tak nam odporucil aj urolog-pokial sa zopakuju vysledky spg