Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

10andrea12
10. jún 2010

@katkaajurko tak to ozaj mate toho dost z tej otcovej strany u nas nic zatial (rychlo som si poklopala po dreve )u nas s otcovej strany nikto nema nijake problemy s hormonmi len sesternica tiez mala nejake cysty a nemohla otehotniet ale nie jej otec bol z nasej strany ale mama je sestra mojho otca moze to mat tiez takto vplyv?viem ze jej sa podarilo otehotniet az po asi 5 umelom oplodneni a teraz maju krasneho rocneho synceka tak snad aj mne sa podari raz🙂

majatko
10. jún 2010

Pekny vecer prajem, neviem, ci este niekoho dnes tu zastihnem, ale chcela som sa opytat (uz som sem raz pisala ohladom mojej BT, ktora bola vysoka od skoncenia MS, ktoru som mala vyvolanu agolutinom....dopadlo to tak, ze som potom dostala sama od seba dalsiu MS a teplota po nej prudko klesla, teraz kolise vselijako)...tiez mam tuto diagnozu PCO a dnes som sa prave vratila od lekara, ktory mi predpisal Minisiston HAK na tri mesiace, pretoze mam cystu na pravom vajecniku a ta HAK vraj pomoze, aby mi ta cysta zmizla...chcela som sa opytat, ze ci mate niektora s takou liecbou skusenost a aka jej uspenost 🙂 dakujem

danielkabn
11. jún 2010

Krásne slniečkové piatkové dobré ránko 🙂 babulky 🙂 🙂
Katuš,to ako z otcovej strany si myslela normálne vlastný otec,alebo otec budúci čiže manžel 😀 😀 ja som to trochen nepochopila.
Môj ocino je plešatý už od svojich 20 rokov,a zasa manžel má husté vlasy. No a moja segra nemala problém s otehu,má dve krásne deti,to iba ja som taká čierna ovca ☹ ☹
Ale z otcovej strany je to tak,že moja babka mala rakovinu prsníka,jej sestry všetky na to zomreli,no a mamina má choré srdiečko,má osteoporózu a štítnu žlazu zlú,a mamina mama,teda moja druhá babka bola tiež liečená na rakovinu.
Čiže prognóza úplne na hov.o asi ☹ ☹
Govi,ako?

katkaajurko
11. jún 2010

danielka - kedze mam PCO ja - tak som jasne ze myslela mojho otca 😀 😀

mne kazdy hovori -ze to ze stary otec ma rakovinu je nie take dolezite - ale to ze cez otca - mojho- sa ten gen s problemovymi hormonmi zdedi u nas zapada do toho - ze len strana mojho otca aj ma hormonalne problemy..teda dedo a jeho sestra...

cize idealne je mat dceru - lebo syn to moze odovzdat zase svojej dcere...

danielkabn
11. jún 2010

no ja mám tiež pco,takže aj ja som zdedila tento mrcha gén 😠 😠

juliet2812
11. jún 2010

Ahojte dievčatá,
veľmi rada by som sa sem k vám pridala, lebo určite patrím do tejto témy.
Mám PCO a minulý mesiac za sebou stimuláciu Costilom od 3. DC do 7. DC 2 x denne), z čoho vzišiel 1 folík veľký 20 mm a na IUI som šla až 21. DC.........ale IUI bolo neúspešné. ☹
Teraz stimulujem ďalší cyklus s Clostilom - od 6. DC do 10.DC 2 x denne - lebo tak mi to teraz kázal doktor. Včera som bola 11. DC a na folikulometrii mi včera doktor videl 1 folík ale len 5 mm veľký. ☹ Mám prísť presne o týždeň a doktor sa pozrie na to opäť. Myslíte, že mi ten Clostil ešte zaunguje? Lebo som ho vlastne dobrala len predvčerom, čo si o tom myslíte?
Ďakujem za rady.

katkaajurko
11. jún 2010

ako vies,ze mas PCO? pri pco zvykne byt vajecnik plny malych folikov...

tigi
11. jún 2010

caute babule, opat vas idem nachvilu pozriet... 🙂

citam ze tu rozoberate dedicnost PCO, no neviem, moj otec je vlasaty dostatocne, aj dedo bol tak neviem 😅 na stitku sa chcem spytat dokiny, lebo moja mamina ma problemy so stitnou zlazou, tak uvidim.

juli ja beriem teraz clostil 3x1. ked som mala 2x1 a bola u doktora na 12DC, folik bol tiez malinky. ja si meriam bt a podla toho viem ze ovula bola na 21 DC, takze folik pekne dorastol. navyse mas clostil az od 6 DC, ja som mala od 3-tieho, takze tam este kludne moze zaucinkovat a folikul ti moze dorast. 🙂

juliet2812
11. jún 2010

No to presne mi povedal doktor, mám tam ten "perlový náhrdelník " 🙂
A bez stimulácie nemám folikuly ☹

dagma123
11. jún 2010

ahoj kati, až teraz som sa dostala ku pc a ešte vás nemám dočítané. postrehla som tvoju otázku, čo pomáha na rast sliznice maternice. aj ja mám s tým problém, odkedy chodím na uzv nemala som sliznicu viac než 4mm! na rast sliznice sa dávujú estrogény, napr.už spominaný estrofém v dávke od 2 do 12mg. sekrečnú prestavbu endometria zaisťujú gestagény,t.j. dufaston, utrogestan, ktoré sa dávajú po ovulácii asi na posledných 10dni cyklu. myslím si však, že u teba to nebude potreba, stačí, ak ti hormonálnľ upravia dozrievanie vajíčok a budeš mať aj ukážkovú sliznicu.sliznica totiž rastie s dozrievaním folikulu, t.j.kto kvalitne ovuluje, má obyčajne aj dobrú sliznicu.tá problematika je trochu zložitejšia,pretože vysoké dávky estrogénov ti môžu zabrzdiť dozrávanie vajíčka, ale aj to sa dá dobre časovanou medikáciou upraviť.

shaarka
11. jún 2010

hojteee 🙂 govi, taky krasny graf! 😔

juliet2812, clostil fungiruje nielen po dobrati, ale aj 1-2 cykly po vysadeni! 😉

baby, ja som vcera normalne zacala uvazovat, ze zacnem merat. premyslala som, ci sa mi bude chciet, dalej ze ktory DC som (ci si to mam ratat od porodu) - vcera mi skoncilo sestonedelie...uz som zacala v duchu aj hromzit, ze neviem, kde je teplomer (stahovali sme sa) a nakoniec mi dosli, ze kojim... takze ziadne meranie neprichadza do uvahy (kvoli nedostatku spanku) 😀 normalne som ostala sklamana 😀 😀 😀

katkaajurko
11. jún 2010

dagma ja som mala vcera 8mm sliznicu ale doki povedal-ze strukturalne nedozretu aj keby ovula prebehla-tak vlastne zbytocne a tomu nerozumiem..neviem to nikde najst..nieco o tej strukture(zrelosti?)... iba jednu kocku som tu nasla s tym a ta tvrdi ze na toto nic neexistuje-ziaden liek..tak neviem...

a inak sa mi rozbiehal plodny hlien a dnes nie je -takzesa mi to asi stoplo... neviem..neriesim aj tak je to jedno podla dokiho a prirodzene nemam sancu...lebo moj cyklus je zly a ta sliznica sama od seba nedozrieva dobre...

katkaajurko
11. jún 2010

dagma a pocula si uz nieco take ze clostyl sposobuje "toxicky" spatny chod - a ze po nom aj ked zeny otehotneju casto to to emryo neprezije a odumrie...(potrat) to mi povedal doky..ze pre mna by mohol byt dobry-ze uvidime-lenze toto je riziko a preto ho dava velmi nerad... 😨

katkaajurko
11. jún 2010

juliet,tak cysta by mohla zmiznut ...inak aj bez antikoncepcie si myslim... ale antikoncepcia sa povazuje za prvy liek..ona by mala trochu "ulavit " vajecnikom...zbytocne sa asi potom nenicia tym PCO... ja aj lutujem,ze som ju nemohla brat - robila mi zle... a nicila som si cyklus aj ked som dieta nechcela este...

ak mas zvysene andorgeny tak sa zvykne na par mesiacov dava diane...to ich zvycajne znizi....

vcera som si vela o PCO citala a ono to nie je cele take jednoduche...ovulacia zvycajne nestaci....treba to cele "zosynchronizovat"

tigi
11. jún 2010

kati preboha preco ta takymito vecami strasi? 😕 neviem, keby to bolo take riskantne, asi by ho nepredpisovali radi aj iny lekari a zas vela zien vdaka clostilu ovulovali, otehotneli a dockali sa babatka...
inak mne tiez nedorasta sliznica dobre, mavam ju vzdy tak okolo 6-7 mm a minule mi dokino povedal, ze je "nehomogenna" a ze tomu cyklu moc sancu nedava, ale tak snazili sme aj tak, clovek nikdy nevie 😝

dagma123
11. jún 2010

to som nepočula a ani v príbalovom letáku alebo vo farmindexe som nič také nenašla. ale netvrdím,že to tak nie je. čo je nebezpečenstvo clostilu, je to, že je to antiestrogén, a tak môže znižovať výšku endometria. u mňa to tak bolo, že keď som užívala klomifén/clostilbegyt/, tak som mala sliznicu necelé 3mm. lenže ja som zle reagovala na neho a u mňa nevyvolal ovuláciu. predpokladá sa totiž, že pokiaľ klomifén navodí ovuláciu, ten rastúci folikul ti zabezpečí aj dostatočnú hladinu estrogénov a tým aj dostatočnľ vysokú sliznicu na nidáciu.pokiaľ by pri užívaní klomifénu bol problém s výškou endometria, tak to možno obísť 2 cestami.buď sa použije tamoxifén, čo je tiež antiestrogén s minimálnym vplyvom na endometriu /ale ten aplikujú nie v každom CARe, pretože nie všade sú s ním skúsenosti/, alebo možno skúsiť aplikovať estrogény v rozmedzí 2 dní od ukončenia aplikácie klomifénu. ten čas môže byť u každého pacienta iný, závisí od dozrávania folikulu, ktorý najlepšie zobrazuje folikulometria.

juliet2812
11. jún 2010

ďakujem za rady,
môžem len dúfať, že ten Clostil ešte zaberie do týždňa.

dagma123
11. jún 2010

tigi, tak ako som písala katke, nízka sliznica je asi najskôr spôsobená tým, že nedostatočne dozráva folikul. to je totižto podstata celého pco syndrómu. folikuly nám dozrávajú, ale nemóžu prasknúť, lebo chýba peak LH hormónu. folikuly rózneho štádia zrenia sa sústreďujú pod obalom vaječníka a vzniká klasický obraz perlového náhrdelníka. zakročiť možno podávaním klomifénu, ktorý však nezaručí, že dôjde ku prasknutiu folikula. preto niektoré pacientky potrebujú dostať pregnyl, čo je hcg a kopíruje už spomínaný peak LH hormónu. Ani to však nemusí u každej ženy stačíť ku ovulácii, hlavne keď má zhrubnutý obal vaječníka a vtedy treba pred ďalšou liečbou podstúpiť drilling vaječníkov.

katkaajurko
11. jún 2010

ja neviem tigi...ale povedal to

ale povedal aj to - ze by mi mohol ucinkovat-ale netusi ako vela -lebo je u mna predpoklad ze zareagujem enormne..mam brat len 1tabletku denne prvy cyklus...a ze mi znizi prave ten hormon-ktoreho mam "prebytok" co by mohlo byt ok... tak som sama zvedava

katkaajurko
11. jún 2010

dagma - a u mna aj pride k ovulacii (vacsinou z laveho vajecnika) ale to mnozstvo drobnych v pravom sposobuje prilis velke mnozstvo niektoreho "zenskeho" hormonu a to sa bije navzajom a preto mi nedozreje "kvalitne" endometrium.... 😔

tigi
11. jún 2010

dagma pregnyl mi uz tiez pichal. no ja by som aj laparoskopiu podstupila aj driling vajecnikov ak by to malo pomoct, len zatial cakam co navrhne dokino aky postup. mam pocit ze sa s laparkou moc neponahla. minule akurat tak spomenul test na priechodnost spermii cez hlien, ale zatial ho este nerobil. uvidim, idem tam v pondelok ci pride s niecim novym.

teda ale vidim ze problematika je trosku zlozitejsia ako vysvetli lekar..

beatab369
11. jún 2010

zuzu, mire, jancos, kerka .....
kde ste? ako sa mate?

dagma123
11. jún 2010

áno kočky, je to dosť komplikované. nevravím, že musíš podstúpiť aj laparoskopiu. to posúdi lekár, podľa toho, ako reaguješ na liečbu.ja som na nej bola a ešte som PN. ale u mňa boli aj komplikácie, kvôli hormonálnej liečbe som mala pooperačný ileus (črevnú nepriechodnosť/. na druhej strane ti počas zákroku môžu vyšetriť priechodnosť vajíčkovodov a urobiť už spomínaný drilling, ktorý by mal pomôcť k lepšej ovulácii. platí však, že je to operačný zákrok, a preto nie je to metóda prvej voľby v liečbe PCO.
Kati, ked si lekár v CAR myslí, že by ti klomifén mohol pomócť, tak ho určite vyskúšaj. je veľa kočiek, čo s jeho pomocou otehotneli, aj tu na fóru. Ja si tiež myslím, že by u teba mohol pomôcť, pretože ty máš ovuláciu aj sama bez jeho použitia. S tým dávkovaním sa musí skutočne opatrne, pretože u žien s PCO sy hrozí rozvoj hyperstimulačného syndrómu. Keď tak, mrkni do témy tu na fóre. Baby tam ho majú pri hormonálnej liečbe pri IVF, ale móže ho urobiť aj klomifén. Ak by uvedené dávkovanie nestačilo, doktor ti ho určite v ďalšom cykle zvýši.

danielkabn
11. jún 2010

ahooj Beuš,ani ty si sa tu už dva dni neukázala 😀 😀
Shaari 😵 😵 ten čas tak strašne letí,ty už máš po šestonedelí,to ani nie je možné,však ešte predvčerom si rodila 😀 😀
Mne sa tak dnes nič nechce,vonku ako na Sahare,aj nášmu pavúkovi je asi teplo,lebo sa stále snaží dostať z terárka a búcha nohami na predné sklo,tak ho poctivo polievam 😀 😀 😀

katkaajurko
11. jún 2010

dagma tak ako vravis... ale niekedy neovulujem..niekedy hej... neviem od coho to zavisi..uz som myslela,ze od psychiky ale ani to si uz niesom ista... no ja si clostyl dam urcite... a velmi chcem dufat-ze zaberie 😵 😵 no zacinam s nim az po dovolenke-aby som mohla chodit na usg... no na druhu stranu mi doki povedal aj o tej toxicite...ze preto ho dava nerad... ale tak uvidime... este verim,ze je sanca...

a presne mi hovoril aj o IVF..ze budem rizikova co sa OHSS tyka... ani to radsej nechcem citat...tak ale zacnem....a dala som si zavazok ze pomozem este trochu svojmu telu (aj ked neviem,ci to ma vyznam)... uplne bez sladkeho a muky a cvicenim... ale cvicim uz par mesiacov... neviem-co este by som ja mohla urobit...zensky caj pijem a mam aj kvapky gynex

tigi
11. jún 2010

dagnus jasne, myslela som skor ze ked uz, tak nech to urobia komplet na jeden sup. 😉 a to s tym hyperstimulacnym syndromom je teda dost vazne a nevedela som o tom. vedela som teda ze to hrozi pri IVF ale ze aj clostil to moze sposobit som nevedela. 😕
danielka ty mas pavuka?? jezkove oci, ja by som sa zjancila, mne staci aj maly pavucik a zdrham 😅

katkaajurko
11. jún 2010

danielka - vas pavuk 🙂 juuuuj to by som sa ho baaaala 😀

danielkabn
11. jún 2010

babule,ja toho pavúka z duše neznášam a tiež sa ho bojím,ale je to záluba môjho manžela a má už 10 rokov a ešte 20 rokov bude..je to tarantula,a robím jej stále zle.. 😀 😀

tigi
11. jún 2010

to tarantula sa dozije 30 rokov??? aj ste jej dali nejake meno? 😀

dagma123
11. jún 2010

To je moc dobré, že sa snažíš aj inak okrem liekov. Úprava životosprávy a pohyb je základ. Sama mám s tým však problém to dodržiavať, ale aspoň sa snažím. Tiež ten alchemilkový čaj mám doma a občas ho pijem. Užívala som aj Femigard, ale lekár povedal, že pri hormonálnej liečbe by sa to nemalo, aby sme vedeli, čo na mňa pôsobí. Ako som písala, u mňa sa ešte ovuláciu nepodarilo vyvolať. Takže u mňa je v pláne dálší cyklus IVF s minimálnou stimuláciou. Ani na dovolenku preto nejdeme, aby som mohla byť pod kontrolou lekárov. Môj gynekológ ma ešte necháva doma, práve preto, že sa u mńa obáva hyperstimulačného sy a nechce, aby som išla do práce na 2 týždne a potom opäť na PN. Najprv chce vyskúšať dávkovanie a potom, keď mi nič nebude, pôjdem do práce. Inak neboj sa, ja si myslím, že ti klomifén určite pomóže a podarí sa ti otehuliť. A keby náhodou nie, tak si len na začiatku liečby a ešte sú ďalšie možnosti. I keď je to strašne nespravodlivé, že niekto otehotnie, ani nevie ako a my musíme toto všetko podstúpiť. Však škoda sa rozčuľovať, aj tak to ničomu nepomóže.