Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

katkaajurko
19. aug 2010

ninan2 - ano treba chodit na utz , ja som vdaka clostylu mala ovulku 14ty den 😵

ninan2
19. aug 2010

@kerka13 a co si otehotnela, to bola ktory den cyklu ovulka? Inak gratulujem, super ze sa podarilo 🙂 Aj nejake lieky si brala?

kerka13
19. aug 2010

@ninan2 zalezi od lekara, ale mala by si byt sledovala, kvoli hyperstimulacii, aby sa ti nahodou neposkodili vajecniky narastom viaceryhc vajicok naraz, ale u mna na to vtedy ked som brala clostyl lekar kaslal, a iba ma upozornil, ze keby som mala strasne bolesti tak mam ist do nemocnice ☹

ninan2
19. aug 2010

@katkaajurko Aha no to si ma nepotesila 🙂 Ja mam totiz sukromneho gynekologa, kazda prehliadka stoji strasne prachy (objednanie + + prehliadka + UTZ som platila naposledy asi 50 EUR) a pracuje v ordinacii iba 2 dni v tyzdni, zvsok ma prax v nemocnici. Tak to teda neviem ako by som robila.

ninan2
19. aug 2010

@kerka13 no teda, to je ale pristup... Ale nastastie si bola OK ze?

kerka13
19. aug 2010

@ninan2 to bol prave ze ten najkratsi 21 cyklus. u nas bolo vsetko v poriadku podla vsetkychv ysetreni, ktore som podstupila a aj mm bol v poriadku ale skoro 2 roky sa nedarilo, tak som isla este na endokrinologicke vysetrenie do Lubochni, lebo zakladne som mala OK a tam mi zistili, ze mam autoimunitnu tyreoditidu a ze to asi robi problem a nasadili mi Euthyrox 25, cize najnizsiu davku a hned v dalsom cykle sa podarilo 😎
a dakujeme

kerka13
19. aug 2010

@ninan2 nastastie vsetko bolo OK ale aj tak z toho nic nebolo

ninan2
19. aug 2010

@kerka13 aha no pekne, vidim ze je fakt treba milion vysetreni aby sa konecne nieco zistilo 🙂

katkaajurko
19. aug 2010

kerka a ten cyklus s euthyroxom bola kedy ovulka? a ty si bola na endokrinologii aj mimo lubochne a tam to nezistili?

shaarka
19. aug 2010

ahojte, nemam cas secko citat, len som zaregistrovala, ze "kto ma spomina" 😀
kerka 😀
no hej, ovulu som mala 38.DC a bola som specificky pripad, to je pravda.
ale vrcholne nesuhlasim s "nedobrymi" neskorymi vajcami. plne doverujem prirode a ked folikul rastie a vajicko zreje, tak priroda a telo vie, kedy ma pris ovula.
ak by to bolo nedobre vajicko, tak by som nebola ani tehotna, alebo by bol plod poskodeny.

myslim, ze strasit, ze neskor a ovulacia je zla, je nespravne! moj nazor (a hadam sa este niekto prida), je, ze radsej jednu neskoru ovulu, taku, ako si telo samo pripravi, ako uponahlane vyvolane ovuly na 14.DC 😠

ninan2
19. aug 2010

@shaarka no nieco na tom urcite bude, dik za nazor! 🙂

kerka13
19. aug 2010

@katkaajurko to bol ten posledny a ovulka 21, lebo ja som nasadila Euthyrox v strede cyklu, to bolo v takom 30 dni cyklu a vtedy som mala ovulku az tak neskoro - 46 den. a vysetrenia na stitnu, cize na tie hormony mi robil moj gynekolog ,ale robil presne tie co robia na vstupe ked ides prvy krat do ambulancie (to som si porovnala s jednou kamoskou)

@shaarka 😎 hej dovolila som si spomenut, aby neboli baby vyplasene z toho, ked im lekar povie, ze ovulka neskoro = male sance a ze moze byt zle vajicko

shaarka
19. aug 2010

jooooooj strasni su ti lekari dakedy...
nehovorim, mozno je to odborny nazor. ale maju statistiku? a vobec, ani tie nie su smerodajne.
hlavne tu, z temy PCO, by som rada statistiku urobila, ze ktora baba otehotnela na 14.DC, resp. ktora baba otehotnela spontanne na xy-ty DC. a potom by sme videli.

uznavam, po 35. dni sa to uz vola nejak tak, ze dlhy cyklus, cize doktori su vyplaseni, ak ani menzes do toho dna nepride. nieto este ovula. ale tak povedzme si narovinu, koho to zaujima? 😀

a dovolim si spomenut este zuul:
http://www.fertilityfriend.com/home/zuul
graf hovori za vsetko... ked isla na vyvolavacku, testla, nic, myslela si, ze dostane menzes a ona si tou vyvolavackou pomohla a dostala kopu progesteronu a uz je z toho maly misko 😉

katkaajurko
19. aug 2010

robit tu statistiky by bolo asi velmi tazke,lebo ide aj o to - aky problem dane PCO so sebou prinasa... lebo niekto ovuluje stale, niekto vobec, niekto ma zhrubnute vajecniky,niekto vobec, a kazda ma iny hormon navyse pripadne malo a inu pricinu PCO (stitna, inzulinova rezistencia,hypotalamus, nadmerne cinne vajecniky,alebo viac faktorov sucasne)

a je uuuuplne jedno kedy kto ovuluje ale ci aj otehotnie v konecnom dosledku . lebo tu na MK som uz videla take kvantum ovulacnych neuspesnych cyklov ze je to na zaplakanie, a nieco v tom bude,lenze ani nasa medicina este nie je tak daleko aby vedela odhalit vsetko.

citala som taku studiu a tym vysvetlovali jeden stav-ktory predlzuje ovulaciu a to bol stav - kedy vo vajecnikoch vajicko rasto , zastavil sa rast-potom zacalo rast znova ale nejake hormony zabranili LHcku dosiahnut vrchol a vtedy folikul nepraskol , resp. "splasol" ale progesteron tvoril-cize nastupila kratsia LH ale nastupila (hormonalna hladina progesteronu je ale do 15,5 prirastok za den ci kolko to bolo) a bolo tam napisane ze takyto cyklus sa ma povazovat za neplodny ... takze mozno sem tam existuje dovod-preco neskora ovulacia je "zbytocna" . a zas hadzat vsetky do jedneho kusa je hlupost,lebo nikto nie je ucebnicovy a rovnaky a ani kazdy jeden cyklus,takze si myslim,ze pravda je uprostred .... je to tak i onak.

ninan2
19. aug 2010

@shaarka no, tak na 14ty den cyklu asi neotehotnela este ziadna z PCO bez liekov 😀
Inak ten graf zuul je naozaj sialeny 🙂 Ono teoreticky by sa jej ale ta teplota zvysila aj bez progesteronu. Ale velmi neskora ovulka teda...

ninan2
19. aug 2010

@katkaajurko ja len dufam, ze ked som minule mala lutealku 16 dni a predtym 15, ze je to sposobene zltym telieskom (zvysena BT), cize ovulacia nastala, a nebola ani zla, hoci bola trochu oneskorena (18/19ty den). Moze nieco ine sposobovat zvysenu teplotu tak dlho, ak nie zlte teliesko? Vajicko sa jednoducho naozaj muselo uvolnit nie? 🙂

katkaajurko
19. aug 2010

nina ja myslim,ze tak dlha lutealka je sposobena len zo zlteho telieska 😉 a 18-19 den ovulka je podla mna UPLNE OK 🙂 to uz sa ani za neskoru nepovazuje 😉

kerka13
19. aug 2010

@ninan2 tak na to ci otehotnela nejaka do 14 dna cyklu s PCO bez liekov to neviem, ale uz si presne nepamatam, ako na tom bola @hiva ked otehotnela ona, viem len ze bola po drilingu, ale ci mala lieky to neviem. ale na druhej strane ona nemavala take dlhe cykly ako ja, jej mrchana chodila pravidelne aj ked bez ovulky, ale ona mala problem aj s testosteronom

ninan2
19. aug 2010

@katkaajurko nj, dufam, ale bez Femigardu som mala ze 26ty den, tak to neskora je ☹ . Ale esteze sa da ovulka relativne lahko riesit, ci uz bylinkami alebo Clostikom a pod. Este sa stresujem ze nemam prechodne vajecniky - ved to pri PCO casto byva ze? Ze je hruba stena a vajicko neprejde. A BT graf pritom vyzera uplne v pohode. Mate tu skusenost s tymito vysetreniami, ako priechodnost vajecnikov a laparka? Ci k tomu sa pristupuje az ku koncu liecby, po liekoch, ak nezaberu?

ninan2
19. aug 2010

@kerka13 jj, to uz mi hiva pisala. Ja mam totiz zrejme akurat tiez zvyseny TST. Resp. bol pred par rokmi, nove vysetrenie nemam, lebo mam fobiu z odberov krvi 😀. Ale tak zrejme sa to na mne moc neprejavuje, ked mam relativne dobre ovulacne cykly.

katkaajurko
19. aug 2010

no nina ale keby si mala zhrubnute vajecniky-tak vajko nepraskne a nemas ani LF ani mrcha nepride , co sa priechodnosti tyka- pri laparke sa zistuje priechodnost vajickovodov este - ale to uz z PCO nesuvisi ....

mili78
19. aug 2010

ahojte babulky....tak ja vazne neviem v com je problem, ale mne sa ta BT stale drzi okolo tych 36,3 stupna....ked tu sledujem vase grafy tak vsetky mate okolo 36,8 a viac a ja stale tak nizko ☹ dnes mam 9 DC....preco ja ju mam taku nizku? zeby to bolo tym, ze spavam pri otvorenom okne bez paplona a bez gatiek chi 😀 lebo mne sa furt horko....
a chcem sa spytat, mavate aj vy take neznesitelne bolesti v podbrušku? neviete ci to suvisi s PCO? inak ja som bola uz 2 krat na laparke, vzdy mi pozreli aj priechodnost a jeden som mala priechodny uplne, druhy ciastocne, ale ten co bol ciastocne mi vraj prefukli...no ale ci to naozaj spravili, ktovie....a tiez vas trapi akne? :( ja mam vsetky priznaky PCO okrem tej mrchy, ta pride vzdy na 28den 😢

kerka13
19. aug 2010

@ninan2 hej laparku som podstupila aj ja a nic nenasli, vsetko bolo OK. tu som podstupila rok pred otehotnenim

ninan2
19. aug 2010

@mili78 Ahoj, taka nizka teplota je praveze uplne OK, ale kazda zena to ma individualne. Ja mavam pred ovulkou teploty 36.3-6 a po nej 36.7-9. Podstatny je rozdiel pred a po nej, aby bol aspon par desatin stupna.
Akne inak mam uz od puberty, ale nastastie v poslednych rokoch uz relativne malo 🙂.
A ako ta laparka, to je normalna operacia v narkoze ze? A boli Ta potom brucho, kym sa to zahoji?
Pred 20 rokmi som bola na operacii slepeho creva, a to bolo teda strasne, som sa nemohla poriadne hybat snad 1 mesiac.

ninan2
19. aug 2010

@kerka13 no vidim ze sa to robi naozaj casto...

kerka13
19. aug 2010

@ninan2 laparku robia laparoskopicky, cize malickymi otvormi , jednym na pupku a druhym, pripadne aj tretim pri vajecnikoch, su to take malicke, a hybat sa da uz po par hodinach ta vyhanaju v nemocnici z postele

katkaajurko
19. aug 2010

ani mne nic pri laparke nenasli - dokonca vajecniky sa im zvonka zdali uplne OK...

pred 20rokmi boli operacie aj narkozy urcite uuuuplne ine - ja som bola na laparke teraz v maji a mozem povedat ze to bola UPLNA pohodicka, bolesti vramci normy-ani liek na bolest netrebalo- to hlava ma bolieva horsie :D - ale trosku je to telo take polamane chvilku ale vydrzat sa to da ozaj lavou zadnou , za tyzden som nevedela,ze mi nieco robili a keby trebalo ist znova-nemam najmensi problem 😉 🙂

mili78
19. aug 2010

....no najprv si chybu opravim, lebo pisem ako indian...takze lebo mne sa furt horko malo byt mne je furt horko 😀
Ninan2.....lenze ja ju mam taku nizku od prveho dna ako som zacala merat....ja som asi ladova kralovna alebo co 😀 ...sa bojim aby taka nebola cely cyklus ☹ .....ano laparka je v narkoze...ked som sa prebudzala strasne ma bolelo brucho, strasne krče...lebo oni ta napustia nejakym plynom, aby to dobre videli na monitore...no a to pokym z teba nevyjde tak mas hrozne krče....inak baby co boli so mnou v nemocnici tak ich na druhy, treti den pustili...len ja som tam kvasila prvy raz 8 dni a druhy raz 6 dni, lebo ja som to mala take zlozite :( sestričky mi vraveli, ze moja prva laparka trvala 2 a pol hodiny!!!! a pritom bezna laparka trvá 30minut....ale ja som mala v bruchu taky "sajrajt", museli mi vyčistit zrasty a ked ma nechceli rozrezat, tak sa tam so mnou trapili 2 a pol hodiny....a pri druhej to iste ☹

hiva
autor
19. aug 2010

@mili78 vobec ju nemas nizku....ja mavam bezne pred ovulkou teploty v rozmedzi 36,3 az 36,5 😉....takze neboj, nizko nie je....a ak si dobre pamatam, tatranka mavala teploty tusim az okolo 36,0 stupna 😉...na teplote nezavisi, zavisi na grafe ako takom 😉

hiva
autor
19. aug 2010

a co sa tyka neskorej ovulky, tiez neverim, ze to musi byt zasadne problem 😉 ..a tu je moj tehu graf....ovulka bola asi niekde okolo 25 DC...potom som si este "pomrchovala" tyzden a az potom vysiel tehu test pozitivne 🙂 ...ale nesvedci to o tom, ze neskora ovulka je dobra, nakolko to tehu neskoncilo dobre 😖

momentalne mavam ovulku okolo 22 DC a nemyslim si, ze je to neskoro...ale doktorom sa to moc nezda, lebo to nie je standardne 😀 😀 ...oni maju radi vsetko podla ucebnice 🙂...ovulka na 14 DC, LF 14 dni, cyklus 28 dni.....hoc to moze platit na 70 % zien, nas 30 % este netreba hadzat medzi nepodarky 😀 😀 😀