Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

mili78
23. aug 2010

ahojte babenky....tak dnes som bola aj ja u svojho dokyho....po zhliadnuti mojich ovarii mi povedal: tak ja ti poviem uprimne, ty nikdy prirodzenou cestou neotehotnies...dnes mam totiz 14DC a ani jedno vajko :( takze asi koncim aj s meranim BT, ved naco....predpisal mi sice Clostil, ale vraj podla jeho nazoru je to zbytocne stracanie casu....hned mi chcel vypisovat papiere do CARu...ale som ho este uhovorila na jeden cyklus s Clostylom....takze uvidime co dalej 😢 som zufala, esteze mam takeho dobreho partnera pri sebe, je mi velkou oporou...len dokedy? bojim sa, ze ma nechá ak nebudem moct mat babenko :(

annulinka
23. aug 2010

ahojky 🙂 tak jsem dneska konečně dosáhla svého, byla jsem u doktora a přemluvila jsem ho aby nedělal tu průchodnost vejcovodů a nechal to na pronatal 🙂 nemusej se ve mě šťourat dvakrát.. aaa za měsíc jdeme s manžílkem na první konzultaci 🙂 takže hurá nastal alespoň trochu posun 🙂..

@mili78 - zlatko , určitě to nějak půjde, a věřím že přítel to zvládne(i v budoucnu), člověk jim to občas nevěří ale oni umí být fakt báječná opora ;)
jinak myslím že v CAR ti pomůžou, přeci jen jsou to odborníci ;) já osobně tam tepr půjdu ale věřím jim 🙂

danielkabn
24. aug 2010

Ahojte 🙂
Mili78,uz som ti to písala dávnejšie,ale vymeň doktora!!! to ťa ale povzbudil 😠 😠
14DC nemusíš mať ešte ovulu,kedže máš pco,môže to byť až okolo 19-22DC,ja mám to isté.
Určite je super,že máš dobrého partnera,a že ti je oporou,práve preto sa nesmieš dať zlomiť jedným doktorom,ale treba ho vymeniť.Skúste navštíviť CAR,ber to tak,že to potrebuješ,a tam sú tiež gynekológovia,ktorý musia mať iný prístup,pretože by k nim nikto nechodil..takže odporúčam zmenu doktora 😉

hiva
autor
24. aug 2010

@katkaajurko ...jeden ma tusim 3 roky a druhy nieco okolo 1 roku 😉...ma medzi nimi tusim 2-rocny rozdiel 🙂 ...ako nie su to ziadny blondacikovia, hnede vlasy, hnede oci, mozno aj mali nejakeho predka roma, ale nie su to typicke cigancatka 🙂...podla mna vsetko aj tak zavisi od vychovy 🙂 ...je jasne, ze niektore geneticke vlohy nezmenis, ale vychovou sa da vela dosiahnut 🙂

hiva
autor
24. aug 2010

@mili78 ... jednoznacne zmenu doktorka 😉....laebo chodte do toho CAR-u....to ze pojdete do CAR-u este neznamena, ze to musi byt umele oplodnenie 😉....v CAR-e su lekary, co sa vviac vyznaju v takychto problematickych pripadoch ako sme my....a kludne ti v CAR-e moze naordinovat Clostyl a sledovanie cyklu 😉...urcite sa toho neboj 🙂.... je to len pre tvoje dobro 🙂 ....ak ta tvoj lekar nechce riesit, chod do CAR-u kde su odbornici alebo si najdi ineho lekara 😉

katkaajurko
24. aug 2010

baby ale ja si myslim-ze uprimny doktor nie je zly doktor - ja neznasam falosne nadeje..mne to moja doktorka nepovedala,len hovorila skusat skusat skusat a PRD z toho - strata casu - tiez mi to povedal a priamo doktor v care - povedal to proste uprimne tak ako to je...ze prirodzene to nepojde,ak by to slo uz by sme mali dve deti..viem,ze to nemyslel zle - ale je to krok sa s tym zmierit - a @mili78 pre teba - to ze to nepojde prirodzene neznamena ze to nepojde s pomocou odbornikou!! nevesaj hlavu na klinec - podla mna ti tvoj doktor urobil sluzbu-ked ta zbytocne nezdrziava u teba a posunie ta k nim - oni maju lepsie vybavenie a prostriedky na to aby vyvinuli vsetko usilie k tomu aby donutili nase vajecniky pracovat tak ako treba. Mne osobne uz je jedno ked pocujem nejaku mamicku zdoraznovat "islo to prirodzene" ako keby na tom zalezalo 😀 VED JE TO JEDNO , hlavne je mat babatko a to ja verim-ze PCO je predsalen menej narocne zvladnutelna diagnoza a lepsie vychodisko pre IVF ako taka napriklad endometrioza - ktora je nevyspytatelna a daleko zakernejsia.... a neboj sa - take pocity su prirodzene..aj ja som to vcera mm povedala-ked som plakala-ze sa bojim-ze NIKDY nebudem mamina a on na to ze to nevadi, adoptujeme si..ze ma neopusti..a fnukala som-ze on by kludne mohol mat vlastne keby chcel... ale on ma uistil,ze len so mnou ich chce mat...a mne nezostava ine len tomu verit... a druha vec je-ze ked by nas partneri koli tomuto opustili (co si ale nemyslim) tak za to potom nestali.... ale to sa nestane,neboj sa!

katkaajurko
24. aug 2010

okrem toho podla odbornikov asistovana reprodukcia (co uz samo o sebe nie je nic prirodzene) zahrna akukolvek asistovanu reprodukciu - cize aj sledovanie a planovanie styku podla ultrazvuku, clostyl... VSETKO...cize nejde o to ci pri styku -ale ci pri tom bol lekar a zohral tam nejaku ulohu...preto sa bavim na tom-ked niekto otehotnie po clostyle a nazyva to "prirodzenym pocatim". to je pekna hlupost,ale ked niekto to pre svoju hlavu potrebuje tak nazyvat,lebo inak sa citi menejcennny alebo co ja viem co - nech sa paci... 😉

@hiva - suhlasim,vychova urobi hrozne hrozne vela... zaujimalo by ma ako sa taky rodicia vyrovnavaju napriklad s reakciami okolia - ako to nesu-ked sa ine deti ich detom posmievaju...musi to hrozne boliet...a ako to nesu tie deticky... a ci su klasicky rovnake tie deticky ako ine v ich veku....

mili78
24. aug 2010

babenky dakujem vam za povzbudenie....ja nechcem doktora menit, on je velmi dobry...ved on ma odoslal aj na laparku do BA, lebo vedel, ze u nas je to onicom....pozna ma da sa povedat od mojej prvej minuty, ved ma priviedol na svet...berie ma ako svoju dceru, vzdy ma vybozkava ked k nemu pridem, vie o mne vela....ja si to cenim,ze mi to povedal takto narovinu...naco mi ma davat zbytocne nadeje.....predpisal mi Clostyl, uvidime jeden cyklus a ked nic tak sup do CARu...naco sa zdrziavat....vy ako tu citam mate este par rockov k dobru, ale ja mam za par mesiacov 32r.....
prave dnes som sa bavila na tuto temu s kolegynou...jej sestra nemohla otehotniet 15r!!!! 2x podstupila IVF - nic...a po 15r sa stal zazrak....v 36r. otehotnela prvy raz, v 38r. druhy raz a v 40r. treti raz...a prirodzene......je to neuveritelne

hiva
autor
24. aug 2010

ja som nemyslela, ze je doktor zly....len su doktory, ktory sa orientuju aj na uz tzv. asistovanu reprodukciu a su doktory, ktory radsej poslu do centra, lebo oni sami sa tomu nevenuju ....netvrdim, ze je zly....len proste ti na rovinu povedal, ze ti pomoct nevie a tak ak nechces ist do centra, mozes si najst doktora co sa venuje aj takymto pripadom ako sme my 😉....ja som bola v podobnej situaciii na zaciatku....moj gynekolog povedal, ze mam ist rovno do centra....ze toto nie je jeho parketa a ze v centre mi lepsie pomozu....a ja som si nasla druheho doktora, ktory sa v PCO vyzna, ma s tym skusenosti a bol ochotny ma liecit....a keby som nebola tvrdohlava palica a nechcela mat vsetko a hned, nemusela som ist do centra lebo aj on sam by mi spravil IUI 😉

nemyslela som vymenu doktora preto, ze by bol neschopny alebo ze by si mu nedoverovala.....ale ked ti sam povedal, ze ti pomoct nevie, tak bud ist do centra alebo najst ineho, co pomoct vie 😉

otazne je, co sa povazuje za prirodzene oplodnenie.....ak je to oplodnenie sexom bez pomoci lekara, to velku sancu nemame ani jedna.....ale pokial do toho zahrnies aj hormonalnu stimulaciu, sledovanie rastu folikov a nacasovanie ovulky a sexiku, tak sancu mame kazda.....samozrejme ak nie je problem aj v spermiograme....tam sa tie sance trosku znizuju, resp. je potrebne si dlhsie pockat 😉

katka, absolutne suhlasim s tvojim nazorom....je zbytocne, ked ti niekto taha motuzy okolo ust a slubuje ti nemozne....vediet vsetko na rovinu je ovela lepsie 😉 ... mne Oros povedal na zaciatku, ze mi pomoze k babu, ale ze jednoduche to nebude a ani to nebude hop sup....tak bojujeme dalej 🙂

hiva
autor
24. aug 2010

@katkaajurko co sa tyka adoptovanych deticiek, tak ta kamoska to vobec pred okolim netaji....dokonca uz aj starsiemu o tom povedali....asi ked sa tym netajis hned o zaciatku, a aj okolie o tom vie, atmosfera je asi uvolnenejsia a ludia to nejak zbytocne neriesia....ale viem, ze sa najdu aj blbci co to hned vyhodia na oci....ale ak dieta pripravis a spravne mu to vysvetlis, bude sa mu lahsie bojovat....ak mu napriklad povies, ze jeho rodicia ho nemohli vychovavat, ale ze ty, ako adoptivny rodic ho milujes natolko, ze by si bez neho nemohla zit a proste ze je tvoj, aj ked nie biologicky, a das detom najavo svoju lasku a sami ju citia kazdy den, tak podla mna budete vsetci schopny bojovat s okolim a nikto Vas rozhodi 🙂

katkaajurko
24. aug 2010

@mili78 - tak to potvrdzuje moju teoriu..podla mna ti tvoj doki urobil sluzbu ze ta nezdrziava a posle do centra... stojim za tym-ze ked oni ta pripravia od zaciatku na vsetko a pride k IVF - videli ako reagujes na clostyl-je zbytocne mat na to ineho lekara... lebo to moze sposobit zdrzanie...

preto si Hivus myslim-ze to bol dobry osud co ta na IUI odviedol do centra-lebo ked oni uvidia ako reaguju vajecniky na hormony - mozu potom prejst na to IVF,ale si myslim,ze keby ti to robil oros a az na IVF by si chcela ist do centra-aj tak ti to neurobia hned ale odsleduju si ta este oni... mozno nie-to je len moj nazor - ale podla mna ked si to odsleduju ti-ktori nasledne robia IVF je to vzdy lepsie ako dve rozne "institucie"...

ja som sa tiez tomu dost branila - ist do centra - a teraz celkom nechapem preco...preco som nutila mojich lekarov do tych vysetreni-ked najviac skusenosti s neplodnostou maju predsalen v rukach kedze sa zaoberaju IBA jedine tym a nie kvasinkami a prehliadkami... 😉

okrem toho - nikde nie je napisane - ze po vyskuani IUI,IVF sa nemoze clovek az do prechodu snazit doma "prirodzene"... a nie opacne..silit to doma a potom na prahu 40 utekat do centra...

katkaajurko
24. aug 2010

@hiva - ja to absolutne chapem o com pises - medzi rodicom a dietatom (nepokrvnym) moze vzniknut absolutne silny vztah..dokonca silnejsi... ja som realny priklad - mam nevlastneho ocina (biologicky) ale je to najlepsi otec akeho som si mohla priat 😉 bezvýhradne...a kedze poznam aj toho biologickeho a jeho vlastnosti - tak to - ze ma nevychovaval on ale niekto iny bolo moje stastie 😉 zasah prozretelnosti zhora

mili78
24. aug 2010

@hiva ....no ved on ma poslal k Orosovi a ten mi robil tu laparku.....mozno este pred CARom pojdem aj za Orosom

mili78
24. aug 2010

@katkaajurko .....Katka a dlho ste cakali kym ste sa dostali na rad v CARe? Inak do ktoreho chodis? Mne odporucil ISCARE....a tebe tiez stimulovali vajecniky Clostylom? nedostala si pritom OHSS?

katkaajurko
24. aug 2010

@mili78 aj ja chodim do ISCARE, z clostylu som nemala ohss - dokonca z iba jeden folik - reakcia na jednu tabletku denne - takze uplna pohodicka

mili78
24. aug 2010

@katkaajurko ....Katka mne doky predpisal Clostyl 2x denne....tak teraz ako to je? ma sa to brat 1x denne alebo 2x denne? ci to som az taky hrozny pripad, ze ja musim 2x denne? 😒

katkaajurko
24. aug 2010

@mili78 - ja neviem - ale podla mna 2 je dobre davkovanie..ja teda dufam,ze tento mesiac mi zvysi..radsej mat viac folikov a vacsiu sancu... to zavisi od lekara

ake mavas normalne cykly? cim sa ti PCO prejavuje?

mili78
24. aug 2010

@katkaajurko ....Katka cykly mavam praveze pekne, na 28dní...občas sa stane,ze 2 dni meska, ale vacsinou pride mrcha presne na 28den.....prejavy mam hlavne akne, trosku nadvahu a aj nadmerne ochlpenie, v porovnani s "normalnymi" zenami 😢 ....no a samozrejme anovulacne cykly ☹ .....a si spokojna v ISCARE? pristup lekarov a tak? a co vsetko si tam hradite?

katkaajurko
24. aug 2010

mili 28 dni ale folikul nebol na 14ty den ano? a pozeral ti viac cyklov takto (ci to nie je len vynimka) lebo ak mas mrsku tych 28 dni - to uz by 14den nejaky folik bol... cize to nesedi s teoriou bab-ze mozes mat ovulaciu neskor..to by si mala aj dlhsie cykly...

kolko sa snazite?

erickaa
24. aug 2010

Ahojte, ja už som naspať z dovolenky 🙂
Mrcha mi prišla ako som predpokladala rovno uprostred, ale dalo sa to prežiť.. 🙂 Pozajtra idem ku doktorke, som zvedavá, čo mi "naordinuje", keďže sa nám cez leto nepodarilo otehotnieť. Už sa neviem dočkať toho, čo mi povie... 🙂

ninan2
24. aug 2010

caute baby, a inak do toho CARu treba doporucenie od lekara? A hradi to poistovna? Myslim take zakladne vstupne vysetrenia, co by robil aj gynekolog (UTZ) a zakladne lieky ako Clostik a pod.

ninan2
24. aug 2010

@erickaa no tak to je teda smola... ja som pocas mojej dovolenky mala akurat plodne dni, aj sme sa dost snazili, ale aj tak nic z toho ☹ Tak dufam ze doktorka Ti povie nieco mudre 🙂

katkaajurko
24. aug 2010

@ninan2 podla mna do caru ziadne odporucenie netreba - staci sa objednat, plati sa len za zakroky, lieky doplacas v lekarni ako od kohokolvek ineho, utlrazvuk sa neplati,ani bezne vysetrenie

ninan2
24. aug 2010

@katkaajurko hm tak to by bolo fajn, lebo moj sukromny gynekolog je strasne drahy, platis tam za vsetko, aj za UTZ... neviem si predstavit ako by mi robil folikumetriu, to by som asi zbankrotovala 😀 A Treba od neho nejake papiere, zdravotnu kartu alebo co, do toho CARu doniest?

katkaajurko
24. aug 2010

@ninan2 ak ti robil nejake vysetrenia doteraz - tak by bolo dobre im ich doniest (HP,vysledky laparoskopie, endokrilonogia... ) aby nemuseli oni...

mili78
24. aug 2010

@katkaajurko .....Katka ano presne....menzes za posledny polrok presne na 28den....vcera 14den a ani jeden jediny malinkaty folikulik...proste nic 😢 ....toto mi sledoval prvy cyklus.....a snazime sa uz vyse roka 😢

katkaajurko
24. aug 2010

mili78 a merala si bazalku predtym? a ms mavas silnu ci slabu? to je zaujimave ze chodi ako hodinky ... ale neboj - oni v centre tie foliky z nas vydoluju !!!

ninan2
24. aug 2010

@katkaajurko hm praveze aktualne vysetrenia nemam ziadne... no tak ak sa do par mesiacov nepodari tak to s tym CARom premyslim, ved naco stracat zbytocne cas 🙂

mili78
24. aug 2010

@katkaajurko ....nie Katka, teraz meriam prvy mesiac...predtym som si sledovala sliny s tym mikroskopom, ale ani tam som nikdy nemala take papradie aké bolo nakreslene v navode :( MS mavam max. 3 dni, ale dost silnu....no pri mojom stasti este schytam s Clostylom aj OHSS....fnuk....vcera mi bolo az do revu ked som videla v cakarni nasu spoluobcianku....2 spinave decká bez topanok jej tam skakali po bruchu, urýpané, neumyté a tretie mala v bruchu...také nemaju problem otehotniet ☹

katkaajurko
24. aug 2010

@mili78 - vcera som toto iste presne hovorila MM - ze nase spoluobcianky maju deti ako smeti-ako je toto mozne...a on na to ze by im mali vysetrit geny ze cim to je toto a hadam by sa takym vyskumom normalne pomohlo tisicom parov...

ten mikroskop neries -ten je ozaj nespolahlivy..moze byt ze to bola teraz vynimka ale ked sa snazite rok-mozes mat anovulacne cykly a krvacanie len to estrogenove ci ako sa to vola...tri dni silne je akurat-tak laicky sudim,ze aspon sliznica ti dozrieva pekna...

podla mna sa toho clostylu nemusis bat - OHSS z clostylu nebyva nikdy - jedine ze by si mala viac folikov naraz-ale to nevadi,tak by dalsi mesiac znizili davku na polovicku ... OHSS byva pri stimulaci pri IVF a to je echt silna davka hormonov zamerne podana na to aby bolo co najviac zrelych vajicok

dobra by bola laparka-nech sa na to pozru z nutra a potom sup skusit v centre vsetky dostupne moznosti...