Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

mili78
11. okt 2010

@chlpacik ...chlpacik praveze mi robil aj testosteron, predomnou sestra zaskrtavala na co vsetko to ma byt a este ten testosteron som jej zdoraznila, ze na ten som najviac zvedava....a vraj vsetko v normne....ja tomu fakt nechapem 😒

hiva
autor
11. okt 2010

@katkaajurko ...no s Ferticentom som mala aj ja podobnu skusenost....ale trosku s opacnym koncom.....mne po 3 sekundach na UTZV a po nahliadnuti do HP hned povedal, ze mam PCO.... a poslal ma naspat k mojmu gyndosovi, nech mi spravi laparku....lebo bez tej ziadne IVF nemoze byt 😒 ....ani ho len nenapadlo skusat stimulaciu clostylom, alebo nieco podobne.....proste rovno laparka a IVF 😒 ...a navyse on je tam len jeden jediny doktor a tak ked ide na dovolenku, centrum je viacmenej zavrete 😒

zatial co v Gyn-five je viac doktorov, takze su vzdy k dispozicii 🙂 ...ale zas fakt to tam frci ako na beziacom pase....nikto sa moc nevykecava.....no a mne to plne vyhovuje.... ved tam idem, len nech mi spravia babo....potom ako najdem // sa aj tak hned vraciam k svojmu doktorovi 🙂

no a ja som si Gynfiv vybrala preto, lebo sa tam lahko dostanem.... Zahradnicku mam najblizsie k domu, muz ju ma tiez blizko roboty...a da sa tam celkom dobre parkovat 🙂 .... a este je tam kamoska embriologicka......tak len kvoli tomu som si ich vybrala.....ziadne referencie a nazory som neskumala.....vedela som, ze Ferticent uz nechcem a z volby Iscare alebo Gynfiv som si vybrala na zaklade tych kriterii co som pisala 🙂 😀 😀 😀

chlpacik
11. okt 2010

@mili78 tak to by som si teda rada pozrela tie výsledky, ak ako vravíš máš ochlpenie výrazne, a nemáš to potvrdené aj v labáku, tak to budeš ďalší unikát 🙂)))))))))))))))))))))), no v podstate je to jedno či Ti to potvrdia, ale.nie chlpatučké ostávame aj tak, lebo lieky nato nejako chýbaju 😠 . Ešte ma tak napadlo, že endokrinológ dáva testnúť aj voľný testosterón, len tak medzi rečou...

kaciatko81
11. okt 2010

@hiva preco nemoze byt ivf bez laparky?

hiva
autor
11. okt 2010

@kaciatko81 ...myslela som to tak, ze u nas ziadne IVF nemoze byt bez laparky.....nie ze vsetky IVF .... som to trosku zle napisala....ak je pricina u zeny (cize manzel ma dobry spermiogram) tak je potrebne, aby zena bola diagnostikovana laparoskopicky.....to tusim vyzaduje poistovna...... a u nas mal v tom case manzel dobre vysledky... a pri PCO je potrebne vraj potvrdit diagnozu laparoskopicky 😉

hiva
autor
11. okt 2010

no a teraz na druhy pokus mal manzel natolko zly spermiogram, ze to samotne by stacilo na to, aby nam IVF schvalili 🙂 😀 ....takze viacmenej stastie v nestasti....alebo vsetko zle je na nieco dobre 😅 😀 😀

kaciatko81
11. okt 2010

@hiva to som prekvapena... nepocula som este o tom...

hiva
autor
11. okt 2010

@kaciatko81 ono to zavisi od pripadu....ako ked mas poruchy stitnej zlazy, tam laparku asi netreba.... ale pri kopu dalsich pripadoch je potrebna:

Tuto je to priamo zo stranky VsZP:

Podľa Nariadenia vlády SR č. 777/2004 Z. z. (v zmysle § 3 ods. 8 cit. zákona č. 577/2004 Z. z, ktorým sa vydáva Zoznam chorôb) sa na základe verejného zdravotného poistenia uhrádzajúnajviac tri cykly výkonov asistovanej reprodukcieženám do dovŕšenia 39. roku veku života, ak ide o nasledovné príčiny neplodnosti (príloha č. 2. časť V k cit. Naradeniu vlády SR č. 777/2004 Z. z.):

1. Chýbajúce vajcovody alebo nezvratné poškodenie vajcovodov diagnostikované laparoskopicky alebo laparotomicky, okrem stavov, ktoré vznikli ako následok predchádzajúcej sterilizácie alebo umelého prerušenia tehotenstva.
2. Endometrióza ženy, ktorá je diagnostikovaná laparoskopicky alebo laparotomicky.
3. Nezvratné poškodenie vaječníkov, ktoré je potvrdené biochemicky, laparoskopicky alebo laparotomicky, ak toto poškodenie nie je následkom umelého prerušenia tehotenstva.
4. idiopatická sterilita, ktorá je neúspešne liečená jeden rok v špecializovanom zdravotníckom zariadení.
5. Mužský faktor sterility - azoospermia, astenospermia, ejakulačné dysfunkcie a ochorenia súvisiace s chemoterapiou alebo po úrazovými stavmi, ktoré sú overené andrológom.
6. Imunologické príčiny sterility, ktoré sú overené laboratórne.
7. Riziko dedičného ochorenia, v ktorého dôsledku nemôžu mať manželia zdravé potomstvo, ktoré je overené genetikom.
8. Endokrinné príčiny sterility overené endokrinológom.

Takze pri poruche vajecnikov, vajcovodov alebo pri endometrioze je laparka potrebna 😉

hiva
autor
11. okt 2010

@hiva ...ako da sa tomu mozno aj vyhnut niektorymi tymi dalsimi vysetreniami.....ale laparka je uz tak bezna operacia, a v podstate aj najlepsie odhali problem a je mozne hned aj zasiahnut, tak by som v tom az taky problem nevidela 😉

kaciatko81
11. okt 2010

@hiva no pekne... co uz... nastastie ju mame za sebou 😀 😀 😀

hiva
autor
11. okt 2010

@kaciatko81 no ved hej....tiez som tomu bola rada 😀 😀 😀

kaciatko81
11. okt 2010

@hiva nemyslim, ze je to problem, ale myslim, ze ak sa da operacii vyhnut, vzdy je to lepsie... takze ma to prekvapilo...

hiva
autor
11. okt 2010

@kaciatko81 ....ja osobne by som sa laparke vyhnut nepokusala..... ja som zastanca toho, ze radsej hned na zaciatku laparku a pozriet vsetko priamo zvnutra ako zacat tlacit do seba hormony a pritom zbytocne, ked problem moze byt fyziologicky (ci ako sa tomu hovori) 😅 ... ja osobne by som nesuhlasila s clostylom, pregnylom, a podobne, keby som nevedela, ze mam vajcovody priechodne a aj vajecniky v takom stave, ze cez ne folik dokaze prasknut 😉 (ako beriem, ze priechodnost sa da zistit aj inak, ale laparka ma tu vyhodu, ze ak aj nieco najdu, hned to mozu "opravit" 😉 ....ja preto laparku odporucam jednoznacne kazdemu 🙂

kaciatko81
11. okt 2010

@hiva jasne, toto vsetko chapem... napriek tomu si myslim, ze ju automaticky ordinovat kazdej kocke je, co ja viem ako to povedat... ono kazdym takymto zasahom mozu vznikat zrasty... ja som napriklad mala prvy cyklus clostil vbez laparky a ked som vedela, ze to asi nepojde a ukazovala sa aj moznost injekcii, tak nebolo o com... ale zasa su kocky, ktorym daju clostil a bez problemov otehotneju a ani laparku netreba... ale to je zlozita debata, zavisi to asi od pripadu po pripad, ci uz z medicinskeho hladiska alebo aj to na co je kto ochotny sa radsej dat...

katkaajurko
11. okt 2010

no tak baby ja tiez nemam zvyseny testosteron a mam trosku viac ochlpenia a dni v mesiaci kedy mam take tie vnutorne vredikove vyrazky...a vraj smerodatny je len volny testosteron-ten nesmie byt nad normu... ja ho mam nizky a ejhla

a laparka mi PCO nepotvrdila a to pripisujem odflaknutemu zakroku 😒 Valky v iscare povedal ze v "podstate to nemuseli vidiet-ked sa na to vyslovene nezamerali" ale kurnik na co sa potom zamerali pri laparke - na pluca? no nie? a HLAVNE
tiez ma z ferticentu poslali hned naa laparku...akoze PCO nemate-musite ist na laparku! a to podla mna - kkeby on do tych ppapierov dal podozrenie na PCO - tak ho aj hladaju...takto ho nikto nehladal-takze ho akoze nemam..a pritom vnutri vajecnikov mam jasny obraz PCO, LH je ako pri PCO ... (stacia vraj dva priznaky z celeho spektra aby sa pco syndrom potvrdil)

ale som rada- dostala som dnes pekne od dokiho aj odporucanku a idem k novej endokrinologicke-ktora ma s pco vraj skkusenosti...budem spokojnejsia ked sa na mna ona pozrie 🙂 😉

mili78
11. okt 2010

@chlpacik ....chlpacik no ved ano...ved ale zase mame vyhodu, lebo ako sa vravi: Kde je chlp, tam je chut 😀

mili78
11. okt 2010

@katkaajurko ...Katka my sme to vyhrali, chlpy a este aj vyrazky!! 😀

kaciatko81
11. okt 2010

@hiva cize take zhrnutie, mesiac s clostilom by som brala, ak je reakcia ok, tak mozno aj dva... ak nie je reakcia ok alebo sa 2m nepodari, tak nevaham...

hiva
autor
11. okt 2010

@katkaajurko ...a ktora endokrinologicka to je?....hod typ, nech aj ja viem 😉....stale mam ziadanku na endo, len kvoli clostylu som nesla 😉

@kaciatko81 .... nehovorim, ze kazdy by mal hned ist...ale pokial sa dlho nedari, alebo zena neovuluje, alebo je podozrenie na nieco, urcite je to dobra volba 😉..... ja osobne sa snazim vyhnut liekom, pokial je to mozne.....a ked mi povedali, ze mam PCO a na UTZ to bolo jasne vidiet, pre mna bola urcite lepsia volba ist najprv na laparku, pri ktorej mi spravili driling a obrezali zhrubnute steny vajecnikov....ako keby som niekolko mesiacov skusala lieky a nakoniec aj tak zistila, ze to nema zmysel 😒 ....ale zas zavisi to pripad od pripadu 😉 .... mne tato moja filozofia vysla a pomohla a som rada, ze som sa tak rozhodla 🙂

katke to az tak moc nevyslo....ale tak tiez sa oplatilo....aspon vies, ze vajcovody su priechodne 😉....uz len spojazdnit vajecniky a sliznicu a bude maminou 🙂

katkaajurko
11. okt 2010

no mne tiez nikto nechcel dat clostyl-az kym som nedoniesla vysledky z laparky-ze mam vajickovody priechodne.... 😅 nechali ma cakat na ovulku vzdy aj vecnost.... 😒

ale som rada ze som bola..nebolo to vobec hrozne a aspon ze viem ze tie vajickovody priechodne mam je fajn...aj ked asi mi je to na dve veci 😀 😀

kaciatko81
11. okt 2010

@hiva nehovorim, ze hovoris 😀 vysvetlujem len moj pohlad... ja tiez neuznavam to, ked sa pol roka skusaju hormony a nic z toho... ja som isla na laparku hned ako som videla, ze tie lieky nemaju taky ucinok aky by mali mat...

katkaajurko
11. okt 2010

@hiva poslem ti to do ip

kaciatko81
11. okt 2010

@katkaajurko mne marsik povedal, ze najprv skusime a podla reakcie sa dohodneme dalej. proste nechcel operovat len na zaklade toho, ze mam pco... no a kedze to nebolo ono, tak som isla... sice clostil mi nesedel aj tak, a ani mimomaternicovemu som sa nevyla... no co uz...

hiva
autor
11. okt 2010

@mili78 ...k tym vyrazkam sa pridavam aj ja.....v poslednej dobe s ami robia take hnusne bolave na hlave....na hranici medzi celom a vlasmi......normalne sa z nich idem zblaznit 😠 😠 😠 ....no a sem tam sa objavi jebacik na chrbte, na nohe, na ramenach 😅 ....no proste radost 😠 ... v mojom pripade je to ale fakt zvastne..... doteraz som niekdy vzivote nemala ziadne vyrazky...dokonca aj pubertu som prezila absolutne cista bez akne..... ale odkedy som bola tehu, tieto vyrazky v hlave sa mi objavuju pravidelne 😠 😠 😠 ....hnusne, bolave 😠

hiva
autor
11. okt 2010

@kaciatko81 dobre hovoris ked nehovoris 😀 😀 😀 ....a suhlasim 😉...skusit cyklus dva s liekmi nie je az taka katastrofa 😉 ...ale tak zavisi aj od lekara..... ja som pocuvala svojho, a ten mal taky isty pristup, ako ja 😉....uprimne povedane som k nemu sla s tym, ze chcem skusit clostyl, ale on mi vysvetlil co a ako a suhlasila som s laparkou 😉....resp. este predtym so snizenim TST pomocou HAK a nasledne hned laparka 😉 ....prvy den som od neho odchadzala teda pekne nasrata, ze mi clostyl nedal.... ale s odstupom casu si ziskal moju doveru a to, co so mnou doteraz urobil mi absolutne vo vsetkom vyhovuje....ziskal si proste moju plnu doveru 🙂

kaciatko81
11. okt 2010

@hiva dovera je dolezita 🙂

mili78
11. okt 2010

@hiva ....Hivus ja mam zase plno drobnych takych podkoznych....ani nie su moc napucane, vytlacam, ale nic z nich nejde....fnug....kde su tie casy ked som brala HAK? vtedy som mala plet ako male decko prdel ☹ ...... inak vas z clostilu nenafukuje? mna dnes hrozne, mam brucho tvrde ako kamen a napučane ako v piatom mesiaci ☹

erickaa
11. okt 2010

@mili78 @hiva to máte super pleť oproti mojej...ja aj pri braní antikoncepcie som ju mala problémovú..a tým nemyslím sem-tam vyrážka..ale regulérne akné..aj keď nie nejaké hrozné. Proste by som mala chodiť pravidelne ku kozmetičke a nikto by si ani nevšimol...Chrbát mám v pohode, ale len preto, že si na neho nedočiahnem a nemôžem si ho škrabať a vytláčať..hihi. Zato chudáčik môj dekolt..tomu dávam zabrať a niekedy si to dobre pohnojím.. ☹

@kaciatko81 Ja mám rovnaký názor na laparku ako ty...tiež sa mi zdá byť unáhlené hneď posielať pod nôž, však treba vyskúšať aj iné možnosti...preto aj ja vyskúšam 2-3 IUI, a keď to nevyjde, tak budem pátrať ďalej..jednak ma to nezruinuje, ani veľa času nezaberie, proti liekom nič nemám...a možno sa ušetrím operácie 😎

chlpacik
11. okt 2010

@mili78 no tak potom podľa svojich chlpov by som mala mať chuť nonstop
😀 ... diskutabilný výrok 🙂

chlpacik
11. okt 2010

@erickaa je možné, že si nebrala vhodnú HATK, lebo tie akné atď. Ti mali ustúpiť...