Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

katkaajurko
27. okt 2010

@kaciatko81 no aj mne povedal Valky-ze je ta imunologia podla neho zbytocna..ale ja som sa rozhodla,ze toto chcem este pred prvym IVF...

kaciatko81
27. okt 2010

@katkaajurko ja som s valkym o tom nehovorila, ale viem, ze to lekari pokladaju za zbytocne... u mna ide skor o to, ze som po tom iui otehotnela a embryo sa aj napriek ztazenym podmienkam drzalo az do 8tt...

kaciatko81
27. okt 2010
hiva
autor
27. okt 2010

@kaciatko81 no mne tiez nabrali ale 10 skumaviek.... tie hodnoty si teraz presne nepamatam.....niekde na fore by som to hadam nasla.....ale boli to tusim nejake 2 indikatory....neviem, skusim to pohladat 😉

s endo sa moc nezatazujem.....ja som bola od malicka tucko a kazda nova doktorka ma posielal na endo, ze z nieco tam budem ked som taky tucko.....ale nikdy mi nic nenasli a nepotvrdilo.....tak snad to tak aj ostalo....v rodine to nemame, tak dufam ze som v tomto nevyhrala rodinnu loteriu 😀

ja som sa skor bala tej inzulinovej rezistencie, lebo to mame v rodine.... vsetci 4 stari rodicia boli diabetici, uz aj otec je diabetik....a predpokladam ze u mamy je to tiez len tazkou casu 😒 ....ale ked som s tym bola u obvodaka, pobral mi krv a povedal, ze nevidi ani len naznak toho, z eby bol problem s cukrom a tak ma odmietol poslat k diabetologovi 😒 ....tak ale sak to mi az tak nevadi.....uz som rozmyslal, ze si ten test spravim aj doma..... ved sa to da zmerat aj domacim glukomerom, no nie? 😀 😀 😀

kaciatko81
27. okt 2010

@hiva to by si bola zlata, keby si mi to pozrela 🙂 ja mam cukor v pohode, skor nizky, ale test na ir som mala na hranici... a neviem, ale teoreticky by sa to malo dat 😀 😀 😀

hiva
autor
27. okt 2010

@kaciatko81 tak som to nasla.....toto som mala napisane v sprave: bola znizena hodnota po dvoch induktoroch ADP a EPI a z toho zaver porucha agregability trombocytov ....toto som pisala v tom case niekde tu na forum....do trombofilie takze moc detailov si napamatam 😉 😀

ada1982
27. okt 2010

Ahojte,
vcera mi dr. povedal ze mam PCO a kedze sa dost ponahlal ani sme si to nepresli, ze nabuduce, ze sa mame snazit a budeme to riesit ak sa mi nepodari otehotniet do toho casu. Vela mi k tomu nepovedal, len ze vajicka sa mi tvoria a mala by som mat aj ovulaciu. Citala som o priznakoch PCO, ktore sa teda mozu vyskytnut, ale nemam ani obezitu, ani nadmerne ochlpenie (skor teda slabe velmi nastastie 🙂 , ale menzes nedostanem bez liekov vobec, momentalne som na duphastone. Prispevkov na modrom konikovi je velmi vela ale nejak sa nejdem zorientovat co by som mala robit preto aby som si zvysila sance otehotniet, chystam sa zacat merat si teplotu kvoli ovu. Snazime sa od septembra. Dakujem za rady, budem velmi povdacna 🙂

katkaajurko
27. okt 2010

@ada1982 skusate este strasne kratko.... ale ak ti mrcha nechodi sama od seba,tak asi ani ovulaciu nemas

v prvom rade si teda nastuduj beranie bazalnej teploty,sledovanie hlienu a krcka a meraj..ked zistis ci ovulujes , potom podla toho by som prisposobila duphaston-lebo vela sa tu o tom popisalo a vo vseobecnosti plati-ze vacsine babam blokuje ovulaciu-ak ju nemas do nasadenia -tak potom uz nepride (ani ja) a bez ovulacie budes mat len upratany cyklus ale neotehotnies...takze po odsledovani si tohoto po par mesiacoch - ak nebude ovulacia- chod k dr. a ziadaj si inu liecbu. vysetrenia-preco mas PCO (diabetologia,endokrinologia) alebo skusit clostyl alebo metformin.... a stale sa sledovat,ci ta ovulacia je alebo nie je... potom podla toho aky je stav..... bud rovno centrum alebo ak by bola ovulacia tak skusat ten rok-ci sa to nepodari (spermiogram je tiez dobre urobit) ....

ada1982
27. okt 2010

@katkaajurko dakujem, no na to meranie teploty sa dam urcite, liecim sa stitnu zlazu, som na liecbe cca 15 rokov, vcera som bola na kontrole akurat tak mi trosku znizoval davku, mam aj celiakiu, takze je toho dost. Dr tvrdi ze ovulaciu by som mala mat, ale budem zistovat ci naozaj. duphaston mam od 14 dna co sa aj mne zda dost skoro, ale tak uvidim. Je aj dobre si spravit nejaku detoxikaciu alebo nejake vyzivove doplnky uzivat, kupila som si akurat babyplan od zentivy

hiva
autor
27. okt 2010

@ada1982 ...ako aj Katka pisala, treba si fakt merat BT....podla toho odsledovat, ci ovulacie je alebo nie je 😉 ....duphaston mozno ani ovulaciu neblokne....mne sa to nepotvrdilo...ale zas ani nevyvratilo ....ale ak ovulacia nedojde do jeho dobratia, uz nepride vobec, lebo sa ti spusti MS 😉.... je ale na tvojom uvazeni, ako ho budes brat 😉 ....este sa nesnazite velmi dlho, takze venovat par cyklov tomu, aby si sa odsledovala, ako fungujes nezaskodi 😉.... a kedy mas ist k nemu zase?....kolko Vam dal casu? ....mozno by nebolo zle porozpravat sa o tom aj s endokrinologom ked uz sa u neho liecis 😉

kaciatko81
27. okt 2010

@hiva dakujem pekne, doma pozriem 🙂
@ada1982 je sice pravda, ze sa snazite kratko, ale ako pisala katka, pokial nedostanes menzes bez liekov, tak pravdepodobne ani neovulujes. skus si to odsledovat ako ti katka pisala, ale pokial sa to potvrdi, tak ti duphaston nepomoze (najistejsia by bola podla mna folikulometria). bohuzial vela lekarov nema s tymto problemom skusenosti, sice ti spravidelnia cyklus, ale bez ovulacie neotehotnies. a takisto ten spermiogram, je to zakladne vysetrenie a asi by bolo dobre ho mat skor nez zacnu do teba pchat rozne lieky 🙂

katkaajurko
27. okt 2010

@ada1982 no b-vitaminy sa odporucaju.... ale inak podla mna staci-az ked otehotnies-ale ja si davam na striedacku multivitamin d b-complexom...

meranie je dobre takto na ten zaciatok-aspon si spoznas telo...len sa tym nenechaj stresovat..jednotlive teploty nic neznamenaju-dolezita je az vysledna krivka... hlavne sa tym nestresovat... meraj si pre tvoju osobnu info... to je zaklad... podla mna ked si nasadis ten duph aj od 17dna-nic tym nepokazis a splnis aj ciel tvojho doktora - ktory je (predpokladam ) ze chce naucit telo spustat si tieto procesy samo-tym ze mu niekolko cyklov po sebe v rovnaky cas das signal duphastonom .... (tak to vysvetlila moja dr. mne) no nepoznam nikoho komu by toto pomohlo...skor naopak..ovulacia do nasadenia duphastonu nedosla a potom uz vobec nie, po vysadeni duphastonu dosliel menzes a zas dokola to iste...

to je dobre-ze ti stitnu zlazu liecia a sleduju /to byva jedna z pricin PCO/

ako vie-ze ovulujes,ked prirodzene nemavas mrchu? co ti ju vyvolava?

pri pco sa vseobecne odporuca schudnut-ak ma zena nadvahu, obmedzit sachyridy a celkovo tazsie jedla s vysokym glykemickym indexom (ale toto plati vsetko skor len na obeznejsie zeny,kde je rozpad cyklu sposobeny vyssou nadvahou) a ani to nemusi pomoct.....

ak su vajecniky obrastene nepopraskanymi folikulmi - odporuca sa laparoskopia s drillingom vajecnikov ( co zvykne vo vela pripadoch zabrat, vajecniky sa predierkuju a zacnu lepsie fungovat)

a ja by som ti asi odporucila, ak ta to po niekolych mesiaccoch zacne moc psychicky vycerpavat,nepodari sa to a gyndos sa ti nebude dostatocne venovat - vyhladat centrum a nechat sa liecit u nich... oni najlepsie vedia ako na to.... a su tu na to..kdezto bezny gyndos ma vela inych pacientiek, antikoncepciu,tehotne,prehliadky...nikdy nebude mat potrebny cas a chut sa venovat neplodnosti

ada1982
27. okt 2010

@hiva ahoj dakujem za odpoved. No povedal mi len ze ak rok nebudem moct otehotniet mam prist a nieco vymyslime. ja so aj cca 4 mesiace po leep konizacii, zajtra idem na prvu kontrolu na onkogynekologii tak dufam ze aspon to bude ok, lebo uz som mala pred zakrokom cyto 4..endokrinologovi som to vravela ale ze stitna je ok..tak neviem

ada1982
27. okt 2010

@kaciatko81 no priatel je v pohode a na spermio by isiel bez vsetkeho, dufam ze moj doki je skuseny aspon tak mi tvrdil ze sa nemam obavat ze ma v tom prax..

hiva
autor
27. okt 2010

@ada1982 ....jednoznacne zacat merat BT 😉.... a ak nebude ovulka v dvoch - troch cykloch po sebe, sup naspat k doktorovi 😉....ak ovulka nie je, je zbytocne cakat rok 😉 .... ak ti bez liekov MS nechodi, tak ovulka nie je 😉.... mozes brat duphaston, tak ako ti kazal, MS ti bude chodit, ale ovulka mozno nie....alebo skus merat do nejakeho 30 DC alebo aj dlhsie, ako budes vladat cakat....a ked ovulka dovtedy nepride, nasad duphaston, pockaj na MS a meraj dalsi cyklus 😉

lebo ak ho budes nasadzovat na 15 DC, MS ti bude chodit na 28 DC....ale to nie je az tak dolezite, pokial nebude ovulacia 😉

ada1982
27. okt 2010

@katkaajurko no s ms som mala probemy odjakziva, takze som bola niekolko rokov s malymi prestavkami na antikoncepcii, medzi tym duphaston a tak dokola, ms som niekedy dostala len tak ale velmi neskoro, ale zvacsa musela byt vyvolavacka. No ja som sa ho pytala na ovulaciu, co mi on tvrdil ze ju zrejme mavam ,podla toho co videl na vnutromaternicovom sone. Ale ze skor ako za rok netreba nieco riesit.
Nadvaha nastastie nieje, mam 177 a 64 kg nastastie..

kaciatko81
27. okt 2010

@ada1982 neviem, ci by som cakala rok... pokial mas anovulacne cykly a bude ti len vyvolavat ms duphastonom, tak to bude pre teba velmi vycerpavajuce... dajte si spravit to spermio, skus si odsledovat ovulku, ak mas normalneho doktora, tak nech ti ju skontroluje ultrazvukom, podla mna by ti mal spravit hormonalny profil... a ak budes mat pocit, ze sa ti dostatocne nevenuje, tak kludne skus car 🙂
bola som presne pripad ako ty 😉 a neverim velmi, ze ovulujes :-/ moja doktorka ma hned ako videla vsetky vysledky poslala do car, niektore kocky ma sice za to skoro ukamenovali :D, ale som jej za to vdacna, ona by mi aj tak nepomohla

ada1982
27. okt 2010

@hiva no uz zacnem skusat, idem na jeden welness od3 do 7 a tam akurat mi vychadya ms, tak mi vravel ze mozem skusit brat duphaston dlhsie, ze mi ju mozno oddiali, ze mam skusit a potom po ms by som zacala merat.
No aj ja som si povedala ze ak sa ovu nedostavi 2-3 mesiace ma ma tam na stole znova, ziadne o rok, mna sa nezbavi (aj ked urcite to nieje jeho umysel) 😀

katkaajurko
27. okt 2010

@ada1982 suhlasim s babami a aj s tebou - odsleduj si tie tri mesiace 😉 🙂 a potom podla toho co zistis - si pekne k nemu nabehni ... ziadny rok - mna takto nechali vytrapit prvy rok a myslim,ze som za ten rok zostarla o 5 - pretoze som dobre vedela,ze to neni dobre (mne ms chodila aj sama-ale strasne dllllhe cykly..same spinenia v strede cyklu,na konci,na zaciatku ) no horor..a ked mi dr odmietla urobit HP alebo cokolvek ine-pobrala som sa o dum dal.... a v podstate ma zacali riesit az tento druhy rok.... vysetrenia,laparoskopia a vsetko....a to vidis-zatial som sa nikde nedostala.... len ten rok mi podla mna pobabral aj psychiku zbytocne...keby ma riesili od zaciatku mohla som si usetrit mnoho vnutorneho napatia.....ja som to citila-ze iba stracame cas....

velmi dobra stranka s podrobnymi opismi na meranie BT je toto:

http://merenibt.xf.cz/index2.html

hiva
autor
27. okt 2010

@ada1982 ...presne tak....ja som to vlastne spravila rovnako.... najprv som bola na prehliadke, ze ci je vsetko Ok a ze chceme zacat snazit....povedal nam, ze po roku ak sa nezadari, mame dojst......prve 2 mesiace sme len tak skusili, dalsie 2 som merala....a po stvrtom ma tam mal naspat ako na koni, kedze som bola bez ovulky 😉 ....tiez mi nasadil duphaston, brala som ho prvy mesiac tak, ako mi povedal.....ale ani moc nepomohol....MS som dostala az po 12-tich dnoch od dobratia....zda sa, ze ked som ho prestala brat, prisla ovulka a potom LF....dalsi cyklus to bolo tak isto, tak som to zacala riesit inak....nasla som si doktora, co sa venuje a ma skusenosti s neplodnostou a zacali sme to riesit spolu 😉 ....takze moja osobna skusenost s duphastonom nie je moc ukazkova.....u mna to vyzera tak, ze hned ako som ho dobrala, prisla ovulka, potom 12 dni LF a az potom MS .....takze som sama zistila, ze pre mna je zbytocny 😉

ak budes meriat BT, odporucam stranku: www.fertilityfriend.com 😉

tu su napriklad vsetky moje grafy od uplneho zaciatku 😉 http://www.fertilityfriend.com/home/226b42

katkaajurko
27. okt 2010

@kaciatko81 kaci inak ja som si teraz precitala ten clanok o repro . imuno a tam sa pise-ze maternica sa pred uhniezdenim prirodzene da do polohy "jemenho zapalu" alebo take daco a ja myslim-ze asi toto je to - co ja tych 6-10 dni po ovulke v nej niekedy citim..a myslela som si ze to sa pokusa vajo uhniezdit-ale toto by na to asi viacej sedelo.... no kazdopadne po imune budem mudrejsia , ale pekne to tam ten dr.rozpisal....

kaciatko81
27. okt 2010

@ada1982 ja som isla k dr po vysadeni hak s tym, ze chceme babo. povedala, ze kym bude pravidelny cyklus tak sa vidime po 3m, ked sa zacne natahovat tak hned. no a mrcha nedosla, tak som isla za nou, agolutin, mrcha, hormonalny profil... ked boli vysledky, este sono, diabetologia a bolo to jasne pco... nakolko moja dr je v nemocnici, cize operuje, rodi, je na ambulancii, tak mi vysvetlila, ze nema ani moznost (nema k dispozicii kazdy den utz) ani cas sa mi venovat natolko ako by to bolo treba a poslala ma za konkretnym dr do car... tam sa dali dorobit ostatne vysetrenia, vedeli sme na com sme a aj ako pokracovat 🙂
@katkaajurko som rada, ak som pomohla

ada1982
27. okt 2010

@kaciatko81
@katkaajurko
@hiva
Baby ste strasne zlate, dakujem za odpovede, budem sa nimi riadit, popravde uz som bola taka sklesla, ze som na snazenie ani chut nemala...ze ved zbytocne 😉 No som zvedava ako to so mnou nakoniec bude, kuknem ci aj tu v BB a kde mame CAR pripadne dobucna

hiva
autor
27. okt 2010

@ada1982 ...nemusis dakovat 😉....aj my sme si tym presli a tiez sa nasli zlate baby, ktore nam poradili 😉.... takze len sirime posolstvo dalej 😀 😀 😀 ....ale zas aj kopu veci sme si zial zistili az na vlastnych chybach 😒 😅 😀

ada1982
27. okt 2010

@hiva no budem sem urcite pravidelne chodit a zbierat info...a drzat aj vam palce...to PCO je viac stupnov ?

kaciatko81
27. okt 2010

@ada1982 nemas za co 😉 inak, akurat citam jednu poradnu a lekar sa tam vyjadril, ze nepravidelnost cyklu je vacsinou svedci o nedokonalosti ovulacie a tak je vhodne ju vysetrit, takze si trufam nadalej pochybovat o tvrdeni tvojho dr, ze ovulujes 😉 nasla som tam zopar zaujimavych vyjadreni: Drilling je postup, kdy de fakto tepelně zničíte část vaječníku. A když se to přežene, tak ve vaječníku nezbydou vajíčka žádná. dalej tam pri jednej otazke ten dr pisal, ze clomifen podporuje aj druhu fazu a dostatok progesteronu v nej. a dalsia odpoved mozno zaujimava pre katku: Zvýšený prolaktin brání často ovulaci, a i když k ní dojde, je někdy nedostatečná tvorba progesteronu ve II. fázi.
nechcem rozputat nejaku burlivu debatu, davam to sem skor pre informaciu 🙂

ada1982
27. okt 2010

@katkaajurko
@hiva
@kaciatko81

Ak sa mozem opytat ako dlho sa snazite?

ada1982
27. okt 2010

@kaciatko81 no som aj ja zvedava, lebo nevsimla som si ani zmeny v hliene ani nejake priznaky ovu nikdy, no som fakt zvedava...idem skusit aj medovu masaz, vraj je dobra na neplodnost a detoxikaciu organizmu, zdravo sa stravujem, len tie sladkosti zredukujem na minimum a parny hrniec bude vytazeny konecne

hiva
autor
27. okt 2010

@ada1982 ....PCO ako taky je len syptom....proste mas polycysticke vajecniky....cize plne malych cisticiek.....dolezite je, ale co je pricinou toho, ze sa tvoria tie cysticky a nie zrele folikuly s vajickami.....no a tie priciny mozu byt vselijake....

nedostatok jednych alebo prebytok inych hormonov, inzulinova rezistencia, porucha stitnej zlazy a tym padom zle hormonalne hladiny....obezita, resp. vela tuku, ktory obaluje vajecniky a tym padom sa cez ne vajicko nedostane a ostava uvaznene vnutri ako cysticka ....proste pricin moze byt vela a preto je potrebne kopu vysetreni......a potom uz len nasadit spravnu liecbu a pojde to 😉

ja sa napriklad snazim uz skoro 3 roky.....kym som zistil aproblem, trvalo to 4 mesiace, potom par mesiacov stratenych duphastonom a neaktivnostou mojho stareho doktora.....potom liecba u noveho doktora (3 mesiace liecba na znizenie testosteronu - to je u mna asi hlavny problem), potom laparoskopia.....potom sa mi 3 mesiace po nej podarilo otehotniet.... mesiac som si uzivala tehotenstvo a potom MA....potom povinna prestavka po aborte.....a teraz je tusim uz 9-ty cyklus po aborte, takze 7-my snazilkovsky.....ovulku som mavala, ale zistili sme, ze manzelov spermiogram sa rapidne zhorsil, co pre nas znamenalo, ze prirodzene moc velke sance nemame....preto sme mali minuly cyklus IUI - inseminaciu, ktora nevysla....a nakolko si myslime, ze nie je na co cakat a skusat dalej IUI, rozhodli sme sa rovno pre IVF.....teraz akurat zacinam so stimulaciou 😉 .... tolko v skratke o mne 😀 😀 😀

hiva
autor
27. okt 2010

@kaciatko81 ....no zaujimave tie poznatky..... akoze drilingom ti mozu komplet znicit vajecnik?....teda vlastne zasobnik vajicok v nom??? 😕 😕 😕 .... to su mi teda veci 😒 ....este ze to uz mam uspesne za sebou 😵 😵 😵