Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

timona
8. mar 2011

no ja som zatial bola v Iscare len dvakrat, ale zatial sa nestazujem-necakam od nich psychoterapiu..v podstate tam chodim s tym ze spravim co mi nakazu, nijako im do toho nevstupujem, neviem ci to ale nie je chyba... po druhej navsteve vsak stale namam predstavu aky bude dalsi postup, zatial len valky pozeral ako nemam ovu a ze mam prist zase o tyzden..no a spominal ze pristupime k metodam "reprodukcnej mediciny", aj ked teda prvykrat velmi nespominal za by sa hrnul do IVF maximalne spominal IUI...no trochu mam pocit ze sa lisilo to co hovoril pri prvej a druhej navsteve..

hiva
autor
9. mar 2011

@katka.gzd ... po laparke som nemala ziadnu stimulku... ale predtym som 3 mesiace HAK Diane 35 na znizenie testosteronu a potom hned laparka.... takze sa asi podarilo vdaka tej kombinacii... upraveny testosteron a osetrene vajecniky 😉

v podstate tak, ako som pisala predtym... samotna laparka okrem cistej diagnostiky nezlepsi sancu na otehotnenie.... treba to spojit s primeranou liecbou... to ze ti predierkuju vajecniky este neznamena, ze zacnu fungovat.... musi sa riesit dovod, kvoli ktoremu nefungovali 😉... ci uz pred laparkou (ako ja) alebo po nej (napr. clostyl) 😉

takze nie len laparku silou mocou, ale aj primeranu liecbu k tomu 😉 🙂

katka.gzd
9. mar 2011

@hiva dakujem, ano taky mam po dokladnom premysleni aj plan, ci sa s nim stotozni aj doki uvidime zasa v pondelok.....cize laparku by som chcela v kombinacii so stimulkou...a ak teda bude mat drahy dobry spermioram tak sa posnazit doma...ak nebude tak IUI.....toto mi pride ako najrozumnejsi plan.......

sysinek
9. mar 2011

@katka.gzd
Dobry plan 🙂 ...mne najskor Dr.navrhla clostil a nasledne, ak sa to nepodari tak laparku...drzme si palce nech dojdeme do happyendu 🙂

leeena_4
9. mar 2011

já jsem měla stejný plán jako katka, ale doktor nebyl pro laparku, takže u mě stimulace injekcemi a iui. Snad budu reagovat 🙂

katka.gzd
9. mar 2011

@leeena_4 aj povedal dovod preco laparku nie?

hiva
autor
9. mar 2011

@leeena_4 ... a ako ti zistovali, ci mas priechodne vajcovody?... robili ti tu hysteroskopiu? ... lebo napriklad u nas v SR nerobia IUI bez toho, aby bola potvrdena priechodnost ci uz laparoskopicky alebo hysteroskopicky 😉... a vlastne aj pre samotne IVF je taka ista podmienka, ze diagnoza musi byt potvrdena bud laparoskopicky alebo hysteroskopicky 😕

kaaaty
9. mar 2011

ahojte baby som vcera mala hrozny den v robote a ani som sa sem nedostala.... bola som u dr. hormony mam ok, na folikuly bola este kratka doba užívania clostilu 6DC...ale v piatok idem znovu a verím ze budu, no a na buduci týždeň šupšup na IUI
čo je u nové?

leeena_4
9. mar 2011

@hiva
@katka.gzd průchodnost mi budou dělat hysteroskopicky příští měsíc a stimulovat budu až ten další. Tady taky nedělají IUI bez tohohle vyšetření. Ale řekl mi, že ten drilling je efektivní 50:50 a půlka žen pak začne poté fungovat a je to jen na pár měsíců, takže i když on laparoskopie dělá a prý rád, tak to nepovažuje za moc efektivní v mém případě. A taky je to prý už náročnější zákrok, než ta hysteroskopie.Nevím, vím jen, že co doktor to jiný názor na laparoskopii. Já tomu svému věřím a řídím se jeho radami 🙂

hiva
autor
9. mar 2011

@leeena_4 je super, ze mas doktora, ktoremu veris 😉... to je najdolezitejsie 😉 .... pokial ste rovno dohodnuty na IUI, tak preco nie.... hysteroskopia je fakt jednoduchsia... laparka je predsa len operacia v celkovej narkoze 😉

jediny rozdiel medzi nimi je ten, ze pri hysteroskopii ti zistia iba priechodnost vajcovodov a vlastne nic ine.... ani nevidia, v akom stave su vajecniky 😉 ... zatial co laparka spravi to iste a omnoho viac.... ak sa zisti problem, tak ho mozu rovno odstranit 😉 .... hysteroskopia ako prva diagnosticka operacia, preco nie?... ale je to tak, ze ak nahodou zistia nepriechodny vajcovod, tak ci tak bude potomj treba ist na laparku 😉

a teda laparka nie je tym stylom, ze idem na nu kvoli drillingu vajecnikov.... mne moj doktor drilling dokonca ani len nespominal predtym... ale pocas laparky videl, ze mam vajecniky hodne obrastene tukom a bolo mu jasne, ze cez take vajecniky sa ziadne vajicko nedokaze uvolnit.... tak mi ich ocistil od tuku (poobrezeval) a nasledne spravil aj drilling 😉 .... takze tam je vyhoda ta, ze vsetko vidi na vlastne oci ako co vyzera a moze rovno zakrocit 😉

v ziadnom pripade ta nechcem odhovarat od hysteroskopie.... je to urcite dobre na zistenie priechodnosti.... a kazdopadne ti drzim palce, nech su vysledky OK 😉.... ja len co som pocula, tak baby vacsinou hovorili ze ta hysteroskopia je trosku neprijemna a moze byt aj bolestiva, pokial vajcovody nie su uplne priechodne 😒 ... a preto vacsinou preferuju laparku, lebo to si v narkoze 🙂 ... pokial budu vysledky OK, super 🙂... ale akonahle nieco nie je OK, pristupuje sa na laparku.... takze kopu ludi radsej ide rovno na laparku, i ked teda v niektorych pripadoch mozno zbytocne, lebo ziadne poruchy sa nezistia... ale tak aj tak to ma zmysel, lebo pri laparke skontroluju nie len vajcovody, ale aj vajecniky, maternicu .... no proste vsetko 🙂

kaciatko81
9. mar 2011

ahojte, trosku vam sem skocim... hysteroskopia by mala byt tiez v narkoze a pozera sa pri nej krcok a dutina maternice. priechodnost sa kontroluje hsg-vysetrenim, co je vlastne hysterosalpingogram.

katkaajurko
9. mar 2011

baby kaciatko ma pravdu,vy si to mylite - ja uprimne pochybujem,zeby niekto robil hysteroskopiu bez laparky 😕

hiva
autor
9. mar 2011

@kaciatko81
@katkaajurko ... dik baby... ja som sa nejak zblbla.... cely cas som mala na mysli to HSG vysetrenie 🙂 .... ani neviem kde som sa pomotala a myslela som si, ze HSG je skratka pre hysteroskopiu 😅 🙂 ... dik Katus (jedna aj druha) za upozornenie 🙂

kaciatko81
9. mar 2011

@katkaajurko robi sa aj hysteroskopia bez laparky

hiva
autor
9. mar 2011

takze beriem absolutne vsetko spat co sa hysteroskopie tyka 😉 .... to co som pisala vsetko plati pre HSG vysetrenie - vysetrenie kontrastnou látkou pod röntgenovou kontrolou 😅 😵
@leeena_4 ... ospravedlnujem sa, ak som ta nahodou domotala 😵

katka.gzd
9. mar 2011

@kaciatko81
@katkaajurko
@hiva no babulky ja som citala na stranke jednoho CARu ze hysteroskopie sa robia dva druhy, jedna je diagnosticka (bez narkozy kuk do maternice a na krcok) a potom spojena s laparkou v plnej narkoze, kde sa aj riesi nejaky zakrok. cize mate podla vsetkeho pravdu vsetky tri 😀

katkaajurko
9. mar 2011

@hiva 🙂
@kaciatko81 no robi ale podla mna ked uz v narkoze tak zbytocne len jedno bez druheho-mozno sa robi zvlast pri podozreni na rakovinu maternice nie pri neplodnosti....ci?

@katka.gzd 😀

kaciatko81
9. mar 2011

@katkaajurko po tom, co mam za sebou by som nechcela ani laparku bez hysteroskopie, ale bohuzial lekari to obcas vidia inak. podla mna ked, tak naraz 😀

hiva
autor
9. mar 2011

@katka.gzd ja som pravdu isto nemala 😀 😀 😀 ... ja o hysteroskopii neviem nic 😀 😀 😀 ... ja som myslela ze je to to iste co HSG vystrenie 😀 😀 😀

hold, mylit sa je ludske 🙂... zase som sa nieco nove naucila 🙂

leeena_4
9. mar 2011

@hiva já vím, že při té laparoskopii dělají ten drilling, ale můj doktor není zatím zastáncem toho, ho dělat. Právě na něj říkal, že šance je 50:50, že to pomůže a když to pomůže, tak zase jen na čas. Takže proto od něho zatím ustoupil. Možná kdbych pak nereagovala na injekce, tak by byl pro. Super, že tobě to pomohlo, taky bych na tvém místě šla znovu 😉 🙂 .

hiva
autor
9. mar 2011

@leeena_4 ...suhlasim 😉 ... moze pomoct, ale aj nemusi.... zavisi od toho, ako su na tom vajecniky 😉... a v podstate rovnaka sanca je aj pri IUI a stimulacii ....bud to pomoze alebo nie 🙂 ... jeden aj druhy sposob je spravny 🙂 .....idealna by bola kombonacia oboch naraz....tam by bola asi najvyssia sanca 🙂 ...v podstate je jedno, ako dlho ucinok laparky vydrzi, podstatne je aby bol aspon v jednom cykle a v tom rovno otehotniet 🙂

ale na zaciatok radsej skusit IUI, a ked nevyjde, treba hladat dalej pricinu preco sa nedari a potom asi pride na rad laparka 😉

ja som to mala naopak 😵 ...kazdy lekar ma iny postup.... mne vyhovoval tento radikalnejsi s laparkou hned na zaciatku 😵 ... ale bolo v teme kopu bab, ktore sa laparke vyhybali ako cert krizu, skusali stimulku, a su nakoniec uz tehulky, resp. maminy 😵 ... takze jeden aj druhy sposob ma svoje uspechy a zavisi, ako sa ty s lekarom dohodnes 😵

ja osobne som neni velky zastanca liekov, takze ja som sa stimulke snazila vyhnut co najdlhsie.... tak preto som s laparkou suhlasila viacmenej hned na zaciatku 😵

leeena_4
9. mar 2011

@hiva já bych na tu laparku i šla. Nebojím se a pokud mi doktor řekne, že to pomůže a zlepší šance, určitě půjdu 😉 Asi zkusíme to iui a kdyby nešlo, tak o té laparce si s ním chci pak znova promluvit. 😉 .

katkaajurko
9. mar 2011

@kaciatko81 suhlasim...ked tak tak naraz

katkaajurko
9. mar 2011

@leeena_4 ja som na laparke bola a drilling mi neurobili- nezdali sa im vajecniky ani obrastene ani velke ani nic 🙂 takze mi skontrolovali priechodnost,maternicu a krcok a prefukli to 😉

s tymm -ze drilling pomoze len tak cca naa pol roka mas pravdu-lebo casom sa zas zacnu vajecniky "obalovat" tym "humusom"...

leeena_4
9. mar 2011

Ono vůbec PCO je gynekologická záhady. Každý lékař to léčí jinak a tolik postupů léčebných snad u ničeho jiného není. Zkoušela jsem si o tom číst spoustu informací a poraden o léčení PCO a měla jsem z toho neskutečný maglajz v hlavě, takže jsem ráda, že někdo, komu věřím zvolí postup a když se nebude dařit řeknu si o jiný postup 🙂.

leeena_4
9. mar 2011

@katkaajurko takže máš nějakou lehčí formu PCO, super, to jsi musela být ráda ne? 🙂

hiva
autor
9. mar 2011

@katkaajurko ....casom sa zacnu znova obalovat humusom, len ak sa nenajde ta spravna pricina, ktora sposobuje vznik toho humusu a nenasadi sa liecba 😉 🙂 .... tomu ja verim 😵

si myslim, ze ked teraz beriem lieky na stitku, tak mi aj ostatne hormony funguju dobre a tak by sa tam uz ziaden humus tvorit nemal, nie? 😅

i ked teraz to uz mam rok a pol od poslednej laparky, takze toho "humusu" tam budem mat asi zase vela, takze preto rozmyslam, ze ak napriek liekom ovulka nebude alebo sa nezadari, tak by som sla este na jednu laparku a drilling, ak bude potrebny 😵

@leeena_4 ...dobry pristup 😉... drzim palce, nech to riesit nakoniec nemusis a IUI vyjde na prvu supu 😉 😵

katkaajurko
9. mar 2011

@leeena_4 ano hovorili - ze lahsiu ale bez liekov to neslo..... ja som aj ovulovala aj menstruovala - ale rozhadzane cykly a aj hormony... sem tam prolaktin, vela LH... a tak....

@hiva ano ano obali sa humusom bez liecby tak som to myslela

katkaajurko
9. mar 2011

@leeena_4 pretoze syndrom PCO sprevadza strasne siroke spektrum inych priznakov a inych spustacov ...iba vvysledok je vzdy podobny-nepravidelne cykly a problem otehu...a potom uz kazdy ma to svoje individualne...ine hormony rozhadzane,ochlpenie,nadvaha,stitka ,inzulinova rezistencia.... jedno z toho..vsetko z toho.... to je ten problem.... mozno casom za par rokov spravia nejake podkategorie

leeena_4
9. mar 2011

@hiva děkuju, taky moc přeju, ať vám to vyjde brzy a nejsnažší cestou 😉 😵
@katkaajurko takže zobeš hormony v tabletkách a vunguje to?