Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

leeena_4
1. jún 2011

@hiva já právě taky dumám nad tím, že když nemám IR, že jestli mi to k něčemu bude, ale už jsem četla i o holkách, co IR neměli a pomohl jim. Jinak jsem se včera dočetla na stránkách jedné laboratoře, že většinou je to opravdu tak, že pokud nemáš zvýšenou hladinu cukru v krvi (klasický test s píchnutím do prstu a otestováním cukru), tak že ve většině případů nemáš ani IR. Včera tu někdo psal, že to nesouvisí, tak jsem se dočetla, že ano, ne ve 100% případů, ale většinou ano.

hiva
autor
1. jún 2011

@leeena_4 ... na ja som nad metforminom dumala uz minimalne rok....a najviac ked nasa katuska tu po nom zostala tehu.... ale to uz sme boli vtedy v plnej priprave na IVF, tkaze to sme odlozili.... a potom na to hned ta porucha stitky :-/

fakt neviem, co s tym.... teoreticky by som nemala problem nasadit si ho aj sama... sestra je lekarnicka, takze recept by mi nebolo treba..... ale neviem, ci by to bola spravna cesta.... predsa len radsej by som sa spolahla na doktora 😒

a tiez teda neviem, ake by boli ucinky, kedze IR nemam :-/

leeena_4
1. jún 2011

@hiva já jdu zítra do centra na ultrazvuk, tak mám v plánu to s doktorem probat detailně, tak uvidíme, co mi řekne. Je to na prd, když se musí člověk sám rozhodovat a zjišťovat si

nienna
1. jún 2011

@skeptik ahoj, súhlasím s tým čo píšeš, len jedno mi nieje jasné s tým metforminom, on sa berie iba dočasne? čiže napr. na otehotnenie? lebo ked má niekto IR tak ju má celoživotnú, tak prečo sa to neberie stále? a ak sa mi aj pri jeho braní upraví cyklus a metabolizmus, tak ked ho vysadím tak sa všetko vráti do pôvodného stavu, nie? 😅 čiže žiadne krámy, kilá nahor 😠

nienna
1. jún 2011

@chlpacik to ja s tým nadmerným ochlpením tiež riešim....mám toho plné zuby ale nič iné ako depilácia asi nepomôže.....brala som aj antikoncepciu Minerva, ktorá by mala riešiť aj toto, teda používa sa na liečbu hirzutizmu, no ja som nevidela nejaký efekt, ale to možno preto že som ju brala len rok aj dačo.....no tie kilá čo sa na mňa nalepili ufff radšej byť chlpatá 😀

natyi25
1. jún 2011

@katka.gzd @anksunamonka sa poctivo hlásim po poradni 🙂 drobček má 46mm, šijové prejasnenie žiadne 🙂 do teh. knižky zapísal hodnotu 0,8mm...norma je do 30mm 🙂 tak sa vytešujem, zatial je všetko v absolútnom poriadku, tak dúfam, že to tak aj ostane, výsledky z krvi budú pri dalšej poradni, t. j. 1.7. 🙂 už teraz sa neviem dočkať, to už by si doky mohol tipnúť aj pohlavie, prikladám fotku drobčeka a verím, že Vás ňou nainfikujem a bábätká vám čoskoro začnú v bruškách rásť 😉

skeptik
1. jún 2011

@nienna ono no je tak, ze berie sa vacsinou docasne (u PCOS) na upravenie cyklov, hmotnosti pripadne otehotnenie. Inzulinova rezistencia sa zhorsuje vacsinou pribudanim hmotnosti. Takze ak mas IR zavislu na tomto, a vdaka metforminu schudnes na normalnu hmotnost, IR sa znizi a metformin nepotrebujes. Okrem toho naozaj malokto s PCOS ma inzulinovu rezistenciu na naozaj patologickej urovni (v reproduktivnom veku). Vacsinou je to len mierne zvysenie, ktore sa len v reproduktivnej endokrinologii povazuje za signifikantne.
Cyklus sa ubytkom hmotnosti (dokonca nie len poctom kil ale vobec tym procesom ubyvania) upravi. Dalsia vec je, ze PCOS sa upravuje vekom k lepsiemu - od 35 r veku to vacsinou zacina.

Moja endokrinologicka hovori, ze z hladiska RE ma IR kazdy, kto ma nadvahu a okrem tych este par chudych ludi. Da sa diagnostikovat len meranim inzulinu, nie meranim cukru a hranicne kriteria su velmi prisne.

@hiva to by som zase nerobila "len tak" Urcite si daj urobit testy kreatininu a BUN (oblicky), nez to zacnes uzivat - ak to mas v pohode tak ok. Metformin sa vylucuje cez oblicky (nemetabolizuje sa v peceni) a pokial by si nemala oblicky spravne funkcne, tak by sa ti mohol hromadit v tele a mohla by si dostat tzv lakticku acidozu (vacsinou u starsich ludi), na 99.99% mas oblicky ok, ale urcite si to najprv over.
Potom dalsia vec je, ze treba zacat postupne malymi davkami a pridavat az kym sa cyklus neupravi - u mna 2x denne 850, ale keby som takto zacala, tak sa nepohnem z WC. Telo si na to musi zvyknut - budes mat najprv hnacku, zistis, ze iste potraviny ti nerobia dobre, ze po dvoch poharoch vina si opita a ze ta to unavuje.
Preto treba zacat 500mg a trebars len to dva tyzdne, potom dvakrat denne 500 dalsie 2 tyzdne, potom 3krat denne a ja som potom skoncila na 2x850 - pri tom mi cyklus nabehol na 31-33 dni.

skeptik
1. jún 2011

@leeena_4 "inak jsem se včera dočetla na stránkách jedné laboratoře, že většinou je to opravdu tak, že pokud nemáš zvýšenou hladinu cukru v krvi (klasický test s píchnutím do prstu a otestováním cukru), tak že ve většině případů nemáš ani IR. Včera tu někdo psal, že to nesouvisí, tak jsem se dočetla, že ano, ne ve 100% případů, ale většinou ano."

To plati len ak hovorime o pociatocnom stadiu diabetu a naozaj markantnej inzulinovej rezistencii. Lenze ta ma hranicu niekde nad 30mIU/ml. Tam uz je aj cukor zvyseny. Lenze nam u reprodukcie ide aj o tu MINIMALNU inzulinovu rezistenciu - nad 10mlU/ml, lebo staci naozaj malo na rozhadzanie vajecnikov. A tuto minimalnu zistis len meranim inzulinu. Tu si pozri kriteria na reproduktivnej stranke (dole) pod fasting insulin http://www.fertilityplus.org/faq/hormonelevels....

nienna
1. jún 2011

@skeptik teda konečne sa mi to vyjasnilo 🙂 ohľadom PCO som už hodne dlhú dobu zháňala info, no ty si zhrnula do pár viet všetko čo ma naozaj zaujíma. mala by si si otvoriť poradňu a zarábať na tom 😀 mám pocit že vieš toho viac ako naši doktori..tak ti patrí naozaj veľká vďaka 😉 inak myslíš že keď sa chceme začať snažiť o bábo až o rok, že mám začať užívať metformin už teraz alebo stačí predtým ako sa do toho pustíme? trápia ma moje cykly, MS som nemala už 6 mesiacov, čo je u mňa normálne 😒

anksunamonka
1. jún 2011

@skeptik ty beries len 2x850 denne?
mne endokrinologicka predpiala siofor 850, 1. tyzden len 1 tbl po ranajkach, 2. tyzden po 1 tbl rano a vecer a 3.tyzden plna davka 3x denne po 1 tbl. Teraz to beriem uz 4.tyzden plnu davku cize 3x850 a fakt sa bojim chodit niekam kde viem ze nemam na dosah wc. dnes zatial hnacka nebola ale vcera 3x za den. Uz mi to vazne lezie na nervy. je to strasne neprijemne!
nemam prilis silnu tu davku?
nebola som na test IR alebo inzulinu. Asi len z krvi daco mohla endokrinologicka vyčítať?????
stitnu mam OK ale aj tak mi to dala ze ked mi nepomoze tak mi neuskodi.....
mam 10 kg nadvahu ale zatial som neschudla za ten mesiac. Kedy by mali zacat kila ubudat?

anksunamonka
1. jún 2011

@natyi25 jééééj moja pekná, tak mas prvu fotočku svojho milacika 🙂 je krásnučké 😉 uz si 12.tyzden, boze ved len teraz si tam mala 6.tt. ten cas neskutocne leti a ja mam pocit ze len stojim na jednom bode a nic sa nedeje. len sa prepchavam metforminom a chodim beham lietam po wc.............. a zajtra a pozajtra nam v bytoch menia stupačky no ja neviem kam pôjdem ked to na mna pride.....
velmi sa s tebou tesim a dufam ze coskoro aj ja tu pridam take podobne nieco 😵
strasne velmi silno drzim palceky 😀
mohli by sme pokecat na facebooku, dlho sme nekecali....

skeptik
1. jún 2011

@nienna jasne, ze uz teraz - to nie je zdrave nemat MS 6 mesiacov - neobnovuje sa ti vystelka a zvysuje to do buducna riziko rakoviny. Urcite by som s tym uz postupne zacala.

@anksunamonka To zavisi od roznych faktorov, asi endokrinologicky zhodnotila, ze potrebujes max davku. Z krvi mohla vselico vycitat - podla toho, co dala testovat. Mne zacali Kg ubudat hned ako som sa dostala na optimalnu davku- znizila sa mi aj chut do jedla - pocas tehotenstva som vobec nepribrala - len dieta.

Ak ti to robi problemy, tak to zvysuj pomalsie - vysad tu obedovu davku a skus znovu pridat za dva tyzdne - az si na to telo zvykne, tak uz budes mat take stavy len ak sa prezeries uhlohydratov ala hranolky s kecupom.

Ked to takto uz beries mesiac, tak by si uz mala mat ovulaciu - strasne rychlo to ucinkuje.

nienna
1. jún 2011

@skeptik a ako dlho sa môže asi brať vkuse? teda keby som začala už teraz tak kým otehotniem to budú možno aj dva roky.....nieje to príliš dlho?

hiva
autor
1. jún 2011

@skeptik ...je fakt super, ze to vies takto popisat... ale hold u nas je trosku problem s doktormi....predsa len je to trosku ine ako v zahranici..... ja by som si aj rada dala porobit tie vsetky testy, aj vysetrit inzulin a podobne.... len mi povedz, ku ktoremu lekarovi konkretne mam ist.... .lebo jedna vec je nieco vediet a druha je presadit si to aj u doktora.... nie kazdy doktor ma rad, ked ho pacient tlaci do novej liecby a je mudrejsi, ako on sam ☹

kazdopadne som ti vdacna za vsetky tieto rady.... urcite to prekonzultujem aj s gynekologom a aj s endokrinologickou 😉

dam teraz este sancu liekom na stitku a prirodzenemu snazeniu, nakolko cyklus mam v poriadku a pravidelny.... ale je dobre vediet aj o dalsej moznosti 🙂

valika_val
1. jún 2011

ahojte baby, necital niekto z vas toto?
http://www.pantarhei.sk/syndrom-inzulinove-rezi...

anksunamonka
1. jún 2011

@skeptik no predtym ako som sa dozvedela v septembri 2010 po roku snazenia o bábo ze mam asi pco (asi vravim lebo obvodny mi povedal ze ho mam a doktor v CARe ze nemam) som mala cykly 32-33 dnove. potom celu zimu uz v domnienke ze mam pco som mala cykly cca 50 - 60 dnove a tento bol 32 dnovy. metformin beriem necely mesiac. ale strasne slabulinka menstruacia, prve 3 dni len minimum krvi a potom dalsie 3 uz len spinenie.
predtym som mávala MS normalne 4 dni stredne silnu, ovela viac som krvacala ako teraz. Dnes som 7.DC a teplota 36,6. Je to na mna zvlastna teplota taka ze ani-ani.
optimalna je u mna 36,4 a poovulacna (meriam 4 cykly) od 36,8 do 37,1. cize mi je 36,6 na 7.dc velmi divna teplota, nechapem co to moze znamenat. meriam vzdy v rovnakom case, aj cez vikendy......

leeena_4
1. jún 2011

@skeptik koukám, že víš víc, než krevní laboratoř 🙂. Já si tam raději dojdu, za to nic nedám 😉 Ať mi to hezky zkontrolují. Děkuju za odkaz 😉

chlpacik
1. jún 2011

@nienna ahojky, ja som uvazovala aj nad laserom, ale kozna kde mimochodom riesim momentalne nejake biele velke flaky na chrbte 😠 mi vyslovene povedala, ze zeny s hirzutizmom a PCO su rizikove, nakolko treba urpravit najprv hormony a potom to riesit, ze najprv sa snazit otehotniet a tak, lebo by sme zbytocne vela platili, kedze vysledky by nemuseli byt idealne, kedze bezne(bez vyrazneho ochlpenia zeny) absolvuju v priemere 3-6aplikacii, ta mala mensina nas 😠 by potrebovala viac aplikacii.. A nevravim tie ceny, ze neskutocne 😅
Co sa týka Tvojho problemu s menzesom, tak nebojaj, sme tu uz dve. Boli casy, ked som nemala aj 9mesiacov, na strednej este, a nemyslim si ze by to bolo nieco hrozne, zeby napovedalo nejaku hroznu diagnozu, ved si vezmi sportovcov, kt. sa vyvolava tiez len niekedy do roka...Ale urcite aj u Teba je podstatne teraz upravit cyklus(AKO AJ U MNA) a az potom riesit otehotnenie 😵 😵 😵a ako tu mozeme vidiet, asi tu este nebola zena, kt. by po metformine neotehotnela, takže taky maly zazrak musi byt 😉 je len otazne, kedy zaberie aj na mna 😀

@anksunamonka ahojky, ako je mozne, ze Ti Tvoj gynekolog urcil PCO a Hermi v CARE nie? Uff, neviem, mne sa zda Tvoje davkovanie vysoke, ale je to len môj názor 😉
Mne endokrinologicka, ked sme zvazovali 2x850mg povedala, ze sa neodporuca, ale ak nezaberie moja 1600mg tak zvazime🙂... Vzhladom k Tvojim vysledkom z Caru, co sa mi nezdali byt take zle, sa preto dost cudujem 😲 ... kam chodis k endokrinologicke? Si spokojna? Ja so svojou ano, tak keby si chcela zmenit 😉

skeptik
1. jún 2011

@hiva no ved normalne chod do labaku, povedz co ti maju urobit a zaplat si to privatne ak ti to doktor nepredpise, ono to az take drahe nie je

@nienna moze sa to brat ako dlho chces - len treba priebezne tak raz za rok tie oblicky kontrolovat ci su stale ok (ono to na oblicky nevplyva, len oblicky musia byt ako take ok, aby si to mohla uzivat) a este B12 vitamin kontrolovat, ci sa ti neznizuje absorbcia

@anksunamonka mas pravdepodobne nejaku funkcnu cystu, ktora ti vylucuje sem tam progesteron - t.z. preto ten slaby MS a preto ta zvysena teplota - este by som to neriesila, pockaj este jednu ovulaciu, vacsinou sa to spravi same - ak by ovulacia neprisla, tak chod na ultrazvuk kuknut co a ako resp. odmerat progesteron.

@leeena_4 ja nemam prehlad o vasich krvnych laboratoriach a ich kriteriach, zijem v zahranici

leeena_4
1. jún 2011

@skeptik to byla poklona 😉. Snas sis to nevyložila jinak 🙂. Jsem ráda za každou informaci. Tady aby se člověk po všem pídil.

skeptik
1. jún 2011

@leeena_4 ved dobre, ja chcem len pomoct...

sasena033
1. jún 2011

ahojt ebaby takze dnes u dr.... a zaver PCO-..ale ked VAs tu tak citam tak len cumim lebo ja nic take o com tu pisete nemam a neviem prost ziram... 😠 dal mi dupik na 3 mes...a ked neotehu tak ideme pzorovat ovu ci je...ja som pisala uz z @leeena_4 ze to mam nejakdivne ani HP ani nic nerobil ako s adozviem co naozaj mam PCO ☹

nienna
1. jún 2011

@chlpacik ja to s tým ochlpením teraz riešim tak, že som si kúpila ten stroj na ohrievanie vosku a vosk k tomu, taký čo majú v kozmetických salonoch ( stálo to všetko dokopy okolo 30 eur ) a s tým sa depilujem, aspoň také 2-3 týždne mám pokoj 🙂 a už som sa s tým aj zmierila, ešteže existujú žiletky a podobné vynálezy 😀
inak ty si tu taký môj vzor, teda dlho to tu čítam na fóre a dosť podobné problémy máme, takže ti hrozne držím palce aby si bola tehu, lebo tým pádom očakávam že budem aj ja 😀 som ja ale nezištná,že? ale nie, fakt ti to prajem úprimne 😉

katka.gzd
1. jún 2011

@natyi25 naaadhera, super tesim sa s tebou, len tak dalej, nadalej drzime palceky nech to dobojujete do zdarneho konca..............drzte saaaaa 🙂

chlpacik
1. jún 2011

@nienna si zlataaaaaaa, dakujem 😵 😵 😵
no vacsina kociek tu ma aspon menzes, takze v tomto za nimi zaostavam, a ako mam nastudovane, tak maloktora zena ma vsetke príznaky PCO(teda aj ochlpenie, vynechanie menzesu,vysoke hodnoty hormonov,...)na mna sa to nejako vsetko zosipalo, priroda nesetrila, to je zivot, ale usmev ostava, lebo "cloveku ktorý sa smeje,ani cert neublizi" 😀
Ja si depilujem nohy(teda stehna aj zozadu) sice stale po tych 3tyzdnoch to boli rovnako, ale co ine ostava ...a to zarastanie chlpkov, hruuuza a cervene flaky, no to vyzera 😖 , ale co uz. Brucho riesim pinzetou a inak kamaratka ziletka 😀
no nech su nase prosby vyslysane, lebo ten"moj poradovnik s otehotnenim" tu preskakuju baby 😀 😀 😀ale prajem kazdej samozrejme 😵 😵 😵

leeena_4
1. jún 2011

@skeptik škoda, že takové znalosti nemají u nás dokroři. Mě přijde, že o PCO toho vědí fakt hodně málo

katka.gzd
1. jún 2011

@chlpacik moja tak si mozeme ruky podat pretoze ja mam tiez vsetky tie priznaky co si menovala....no co uz......so vsetkyms a da naucit zit........ 😉

hiva
autor
1. jún 2011

@skeptik ....ako nie je problem ist do labaku a dat si porobit testy...ani to nie je problem zaplatit..... to nebola pointa mojho prispevku..... horsie je potom najst lekara, ktory sa o teba bude starat a bude vediet na tie vysledky reagovat 😉.... lebo aj ked budem mat sama vysledky, kto mi ich vysvetli?...alebo mi budes vediet presne povedat, ake hladiny maju byt kde a aku velku davku si mam nasadit? ... a za dalsie, sama si recept nenapisem, a hoci si aj metformin zozeniem, nie som schopna toho, aby som sa do konca zivota sama liecila.... a kedze uz mam problem so stitkou, tak by si mi ani ty asi nevedela povedat vsetky suvislosti, ktore to mozu ovplyvnovat 😉... v urcitiych pripadoch, ako je napr. aj tento, je podpora a starostilovost lekara dolezita 😉.... zatial co v zahranici mozno nie je problem najst takeho odbornika, u nas to zial problem je dost casto 😉

ako nie je to nic v zlom voci tebe....naopak.... som ti fakt vdacna za kazdu radu 😉... len je to proste tak, ze zial ako aj vo vsetkom inom aj v zdravotnictve slovensko sem tam dost zaostava a isty cas potrva, kym sa novinky zo sveta dostanu aj k nam 😉

nienna
1. jún 2011

@chlpacik 😀 heeej presne to poznám s tými chlpami hnusnými...tiež mi zarastú furt ale čo už s nimi.....a ja tiež mám všetky PCOS príznaky : krámy skoro žiadne ( občas motyka vystrelí ), ochlpenie na nervy, ešte k tomu asi 20 kg nadváha ( ani neviem aké je to byť štíhla a to sa fakt že obmedzujem, teda až na čokoládu 😝 ), s hormónmi neviem ako som na tom,, iba viem že štítku a prolaktín mám OK, testosteron mi nerobili ale vzhľadom na ochlpenie bude isto riadne vysoký.......takže moje nádeje vkladám do teba 😀 aspoň si popredu predo mnou, ja musím čakať kým si bábo budeme môcť dovoliť, takže ešte asi tak rok - dva.....no možno aspoň ten metformin si skúsim dať napísať nech nestrácam čas a tajne a silno dúfam že mi to pomôže aj s kilami.....no neviem kto mi to predpíše, u endok. som bola a tá ma poslala preč že mi nič nieje, gynda to vraj nemôže tak len na diabetologiu asi.....a ako to ty vidíš ? asi pomáha ked si dostala krámy, nie? a čo kilá? idú dole? 🙂

chlpacik
1. jún 2011

@katka.gzd tha povedz, co uz s nami, no nie? Je fajn, ze existuje aspon forum, aby sme sa mohli podporovat 😵

@nienna to poznam, tiez som cokoZRUT 😀 😀 😀 , no stitka je aj u mna O.K. prolaktin uz nie, je vysoky 😖
si bola na endokrinologii a vraj si O.K? Ved prave ona sa ma zamerat na hormony, testosteron, inzulin, prolaktin, progesteron,atd... tak sa cudujem, ze TI"NIC NIE JE" podla nej😲 moja v poho na zaklade zlych horm.testov a ochlpeniu a amenorei mi hned bez debat nasadila metformin. Heh, si srandistka, ze rok dva, ale vies o tom, ze vacsine zien tu pomohol metf. do 6mesiacov??? V podstate poznam 3baby, kt. do 3mes. ostali tehu 😉 , len aby si nepatrila k nim 😀 😀 😀 a potom Ti tie Tvoje plany budu houby platne 😀
Ja som ubytok hmotn.nezaznamenala, ale mozno kilo slo dole, neviem naisto poviem, ze nepriberam, co pri mnozstve ktore skonzumujem by som uz mala ovela viac bez neho, vyhoda ze sa na tuti nepribera 😉
Sice som kramy dostala, ale ficim 9mesiac na metf.a doposial dosli druhykrat s odstupom 50dni.
Takze verim, ze sa to znormalizuje 😉
Pokial chces otehotniet o rok, tak ja by som zacala tu liecbu, ved uz ked sa Ti podari skor, aj tak sa budete tesikovat 😉 😵 😵 😵len treba pocitat, ze ono to moze a nemusi vyjst, takze skus este raz endosku, al. vlastne aky mas HP profil u gyndosa???