Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

chlpacik
4. jún 2011

@nienna ahoj, mne nezistovala stav obliciek, ani IR, akurat som od obvodnej mala vysledky na klasicke testy ako cukor, cholesterol, stitna zlaza a s tym som sla lebo ja som chcela vediet na 100% ze stitka je O.K. aj cez USG, aby som vylucila moznost zeby mi to mohlo sposobovat to. My to mame z maminej strany dedicne, mama po operacii stitej zlazy, sestra ma, teta ma, neter ma, ja nemam 😀 😀 potom som endokrinologicke povedala, ze mam nadmerne ochlpenie a ziadne kramy, ze ci sa tomu venuje ona, a hned povedala, ze spravi tie svoje testy a uz som bola hotovy chory clovek, co vsetko mi nazistovala 😀 , a hned diagnoza primarna sterilita, sekundarna amenorea s hyperandrogennym stavom a dookola testy kazde tri mesiace na TSH, TPO,TG,gly,inzulin, PRL,progesteron,kortizol, dookola, ale tak ja viem, musi vidiet ci sa nieco zlepsuje, resp. kazi. Napriek tomu si dovolim tvrdit, ze KAZDY LIEK MA NEGATIVNE UCINKY, a to ma mozete ukamenovat, ale urcite ma. Mozno o par rokov budu aj o metf.pisat ze ovlyvnuje bohvieco,ale momentalne inej cesty pre mna urcite niet 😉 Ovulku nemam, zatial som vdacna aj za kramy 🙂, koncom mesiaca cakam ci si racia dojst 😀

skeptik
4. jún 2011

@chlpacik mozno najdu negativne ucinky 🙂 zatial furt nist, len je to neprijemne zo zaciatku, kym na to nabehnes. Metformin tu je od roku 1920! s tym, ze od 60tych rokov je to najbeznejsi liek predpisovay na diabetes 2.
Akurat teraz objavili, ze s najvacsou pravdepodobnostou zabranuje premene LDH na tzv ultra zly cholesterol a tak posobi mimoriadne dobre na cievy.

chlpacik
4. jún 2011

@skeptik ja "mam rada lekarov" ze na vsetkom presadzuju to dobre, ale uznaj musi mat nieco negativne, ako kazdy liek,inak to nejde... jaaaaaaaj musim sa dopovat, ako narkoman 😀

nienna
5. jún 2011

@chlpacik no ja tiež niesom veľký fanúšik farmaceutického priemyslu a práve o to viac ma hnevá že som naň odkázaná 😒 už pár rokov na sebe testujem všetky možné aj nemožné bylinné prípravky ale na náš problém sú asi aj bylinky slabé, alebo skôr ešte som neobjavila to pravé čo by pomohlo.....takže asi nám nezostáva nič iné len byť ďalšími zákazníkmi bielej mafie......

chlpacik
5. jún 2011

@nienna ja bylinky respektujem, tiez som skusala, ale... pri tazsich pripadoch uz asi nemaju efekt. Resp. je mozne, ze spravne kombinacie a davkovanie niekomu pomozu, ale mne osobne nezabrali, a zase mna po 3tyzdnoch inedfektivity to nebavi, takze uz neskusam, ale mysi chvost mi RAZ zabral na menzes, az raz 😀 ale potom uz nie, ani alchamilka v kombinacii s majorankou a mysim chvostom nezabrali, takze ostali len tie "biele kapsulky" 😀

nienna
6. jún 2011

@chlpacik ja mne zase ako tak pomohli kvapky z jarabiny vtáčej, mávala som aspoň občas krámy, ale to som mala o 10kg menej a myslím si že s nárastom hmotnosti sa mi to celé len zhoršilo....no možno ešte raz skúsim tie kvapky aspoň kým budem držať v ruke metformin, lebo akosi neverím že mi ho predpíšu 😠 alebo si budem musieť vymyslieť že už chcem bábo, možno vtedy sa budú viac zaujímať o mňa, takto ked poviem že nemám krámy tak všetci len mávnu rukou.....ach jo, musím sa odhodlať už konečne a zavolať znova tej endokrinologičke, len neviem presne že na čo sa mám objednať ked sa ma opýta sestrička....že dobrý deň, ja sa chcem objednať lebo chcem aby mi pani doktorka predpísala metformin 😅
inak neskúšala si náhodou tú sóju? lebo veľa báb tu píše že to má také účinky ako clostil

irsina83
6. jún 2011

baby aj ja mam PCO a mam jednu super dietu, teraz ju drzim a mam -8 kg za mesiac 😉 vsetko sa da ked sa chce. ktora chcete poslite mi do IP mail a ja vam ju poslem...ja musim zhodit este 10 😀

chlpacik
6. jún 2011

@nienna soju som neskusala, mozes skusit s mi potom povies 😀
Povedz endoske, ze chces riesit hormony, a potom rovno povies lekarke, ze mas vedomosti o tom, ze metformin riesi amenoreu a kedze nechces antikoncepciu kvoli otehotneniu, tak nevies o inej moznosti riesenia problemu. a tak pekne ju spracujes, a predpise 😉 a taka cokolada nezaskodi, keby nahodou , len ju obmakkcis 😀

@irsina83 moze sa pri tom papat sladke sem tam? a mucne jedla???

irsina83
6. jún 2011

@chlpacik ani nie 😉 sladke je ovocie 😉 je to rozpis na 55dni a je sa 5x denne a zdravo 😉

leeena_4
7. jún 2011

@irsina83 můžu poprosit taky o dietku? 🙂

irsina83
7. jún 2011

@leeena_4 mozes len mi posli tvoj mail

anksunamonka
7. jún 2011

@irsina83 ahoj, ja som ti poslala svoj mail do IP 🙂

irsina83
7. jún 2011

@anksunamonka ok, uz som to rozposlala 😉

anksunamonka
7. jún 2011

@irsina83 dakujem, idem hned pozriet 🙂

erickaa
8. jún 2011

@nienna Ahoj, ja som vyskúšala sóju 1 mesiac a pozri sa na výsledok 🙂 Ale teda musím povedať, že predchádzali tomu 3 stimulované cykly s Clostilom a Merionalom. Takže vaječníky zrejme boli "nakopnuté" zo stimulácie. V každom prípade som tú sóju vyskúšala a určite na tom mala svoj podiel 😉 😉 😉 V každom prípade neublížila 😀

anksunamonka
8. jún 2011

@erickaa
@nienna dievcata co myslite tou sojou? treba ju jest alebo sa kupi vo forme tabliet? dajte viac info k tomu, ako, kedy, a proste co s nou 😵

erickaa
8. jún 2011

@anksunamonka Ahoj, tak to sú také tabletky PHYTOSOYA , robia ich viacerí výrobcovia. Primárne slúžia na zmiernenie menopauzy pre ženy v prechode. Sója totiž obsahuje prírodný estrogén, je to vlastne taká prírodná náhrada umelých hormónov. Samozrejme pri menopauze sa na zmiernenie príznakov berie tabletka denne, kdežto na naše účely si dávame "konské" dávky. Berie sa to tak isto ako Clostil, čiže najčastejšie od piateho do deviateho dňa cyklu. Počet tabliet je od 4 až po 6 denne (dávka sa zvyšuje). U jednotlivých výrobcov sa líši, koľko mikrogramov phytoestrogenu je v jednej tabletke, takže tomu ešte treba prispôsobiť dávkovanie. Tu na koníku je o tom samostatná tému, tam mi baby aj ohľadom toho poradili. Ja som ju brala v decembri a v januári som mala pozitívny testík 😵 😵 😵

anksunamonka
9. jún 2011

@erickaa a mozem ju brat aj ked mi vlastne lekar nikdy nekazal brat clostil? (mozno to u mna nie je potrebne alebo co ja viem) ... ja som si na zaklade stareho lekara myslela pol roka ze mam pco az kym mi to dalsi 2 nevyvratili. Moj stav zhodnotili proste tak ze mam nekvalitnu ovulaciu, vajicko mi akoby dorastie (aj teraz v pondelok som mala na 12.den cyklu dokonca 2 dominantne foliky 15 a 17 mm) ale potom sa neviem co stane a proste sa vajicko nemoze oplodnit. Meriam aj BT http://www.fertilityfriend.com/home/33a533 tu je aktualna krivka a pozri ako divne mi skacu teploty....dnes klesla na 36,6 nechapem preco, ved vysoka by mala byt cca 2 tyzdne nie? Akoby sa daco stalo s praknutym vajickom alebo ja uz neviem.......

Beriem mesiac metformin (siofor) dala mi ho endokrinologicka len tak (stitku mam OK), vraj to niekedy pomoze ale ked vidim ako mi skace teplota tak asi nezabral este.....

tu moju nekvalitnu ovulaciu spajaju s mojoj nadvahou 10 kg, ktoru som nabrala pocas uzivania HAK a 4 roky to svinstvo neberiem a vaha neklesla. neviem schudnut, ci jem ci nejem, vaha rovnaka...... Aj teraz v pondelok mi doki povedal ze proste ked schudnem, tak otehotniem spontanne aj doma, len sa mi musi zlepsit kvalita vajicok. co si o tom myslis? co znamena "kvalita vajicok" ?

mozem teda brat tu soju aj tak? aj v kombinacii s metforminom?

a spominala si tie mikrogramy, ty si ktoru uzivala?

skeptik
9. jún 2011

@anksunamonka kolko toho metforminu zatial beries?

anksunamonka
9. jún 2011

@skeptik jeeee ty si uz v 10tt ??? ved len teraz si pisala ze sa snazite 🙂 tak blahozelam a nech ste zdravucki 😵 ako sa podarilo? len vystrelila motyka? 😵

metformin (siofor) beriem 4.tyzden, nabehovala som postupne na plnu davku. 2.tyzden uz beriem vlastne plnu davku 3 x denne po 850 mg. Preco? Mne sa inak zda ze je to asi vela, kazdy tu pise len o 2x 850 mg denne.

Do certa, tolko ovela tucnejsich zien otehotnie, a u mna vadi tych 10 kil ?

Este raz gratulujem k malickemu 😉

skeptik
9. jún 2011

@anksunamonka ja som nepisala, ze sa snazime - asi to bolo pod mojim profilom, som tu nova, ja uz 1 dieta mam, toto bude 2he.

Tak potom dobre, to ta obdivujem ze 3x850 by som sa zo zachoda nepohla 🙂 ale super ak to znesies. Vydrz, ono ti to coskoro zaberie - kedy si mala naposledy MS? Mala si vyvolany alebo len tak bez toho ste nasadili Metformin? By si neverila, niektorym uplne chudym babam metformin pomoze.

Ja by som na tvojom mieste ziadnu soju ani byliny do toho teraz nemiesala - ono to nie je, ze to nemoze uskodit, moze. Taketo "prirodne" pripravky su znacne potentne a je to ako gulovnicou na muchu - moze ti to dost rozhadzat system: priklad agnus castus meni cyklus, u vacsiny skrati ale je mensina, co naopak predlzi. Ten hormonalny system je velmi citlivy, nemozes jedno ovplyvnit a neovplyvnit zaroven druhe. Pockaj si na ten metformin, uvidis coskoro budes mat dobru ovulaciu, nezmenila sa ti vobec chut do jedla?

skeptik
9. jún 2011

@anksunamonka prepac, som ti neodpovedala, ze ako sa to podarilo - no hned sa to podarilo - beriem ale metformin stale (v januari som mala potrat, ale tam som mala pauzu s metforminom, a brala som ho az od ovulacie, tak asi preto). Uz v roku 2003 som mala MA - ale to som este o metformine dovtedy nepocula. Teraz beriem 2x850 do konca tehotenstva (minule tehotenstvo som po 1. trimestri znizila na 2x500 a mala som potom cukrovku kym sme to opat nezvysili na 850.

anksunamonka
9. jún 2011

@skeptik no prave som stravila 20 minut na zachode, ako hovoris, mam z toho strasne hnacky, niekedy 2 dni nic a uz som si myslela ze si telo navyklo ale dnes znova...... cize az velmi dobre ho zatial neznasam. Tak asi si este pockam. ale vydrzim este 🙂 pre babusko cokolvek!

MS mavam bez vyvolavacky, teraz poslednych par cyklov mam do tych 33-35 dni cize celkom dobre, ale take 2-3 cykly v roku mam akoby 2 mesacne, akoby mi vynechalo 1 MS. Dnes som 15.DC. pozri si krivku http://www.fertilityfriend.com/home/33a533 toto je prvy cyklus s metforminom. Nasadila mi ho endokrinologicka, ked mi vysetrila stitnu a bola uplne OK, tak ale mi to dala, ze mi to neublizi a mnohym zenam pomoze. Tak som ho zacala brat. A idem o mesiac na diabetologiu, chcem si vysetrit inzulinovu rezistenciu. Tu soju potom radsej brat nebudem, ked to neodporucas, nechcem si rozhadzat cyklus. Mame problem aj s manzelom, ma zly spermiogram, jeho diagnoza je "terratospermia, zvyseny objem ejakulatu a vyrazna asthenospermia" . Ja radsej ani nehladam na nete co to je. Odporucili ho na vyter z .. vies coho, tak bol a nasli mu nejaky zapal ktory ma vraj uz velmi dlho (aj roky) tak teraz zacal brat na to lieky a ked ich doberie ma ist na kontrolu. Cize nielen vo mne je problem, ale aj v nom. Aby nam nebolo malo.

nechcem byt nemiestna, ale co je to MA ?

Mrzi ma to v januari, ale chvala bohu si znovu tehotna a uvidis tentokrat to bude dobre 😵 pisala si tu raz, ze si v zahranici, kde presne ked sa mozem spytat?

skeptik
9. jún 2011

@anksunamonka Zavolaj endokrinologicke, ci nestaci 2x denne to brat. Inzulinovu rezistenciu si nemozes kontrolovat pocas uzivania metforminu - lebo to ti nic nenapovie. S tou bazalnou teplotou pockaj este, skus nevynechavat merania a meraj spravne v tu istu hodinu, okrem toho si rob ovulacne testy - z lekarne.

Podla mna ty budes rychlo ok, treba riesit manzela.

anksunamonka
9. jún 2011

@skeptik to vazne? preco metofrmin znemoznuje odmerat tu inz. rezist.? bola som aj teraz u vseobecnej par dni dozadu a vsetko som jej povedala, ze sa snazime uz rok a pol, ze beriem metformin a som objednana na diabetologiu a ona ze ano, dajte si urobit ten test..... tak teraz neviem. A tusim aj endokrinologicke som spominala ze si to chcem dat vysetrit a tiez mi hovorila ze kludne nech sa objednam, ze aj v tom moze byt problem..... Preco by ma tam potom sama posielala?
a preco by mi dala 3x denne metformin keby to bola silna davka? Ja uz nerozumiem nicomu.
Bt meriam vzdy rovnako v tom istom case tak uvidim co bude dalej.....
a rozumies sa tak ako do zenskych problemov aj do muzskych? 😵 nevies daco poradit pre mojho draheho? 🙂 😎 das palec a chceme celu ruku 😝

skeptik
9. jún 2011

@anksunamonka No pretoze metformin ti tu inzulinovu rezistenciu odstranuje - ak si to chces odmerat, tak to musis najprv vysadit, to si si mala odmerat predtym.
Neda sa povedat aka davka metforminu je spravna - kazdemu zaberie nieco ine - mozno tebe by stacilo 2x 850 a mala by si menej vedlajsich ucinkov, mozno nie, to treba odskusat.

Manzelovi najlepsie poradia v nejakom reproduktivnom centre, v tom sa vobec nevyznam.

anksunamonka
9. jún 2011

@skeptik tak pockam este chvilu a ked hnacky neustupia, tak si znizim na 2x850. nebudem ani volat doktorke.... a kedze uz mam termin na diabetologiu tak tam pojdem. a urobim zo seba "hlupu" 😉 ved ked sama endokrinologicka mi predpisala metformin a poslala ma tam 😵

spominala si aj ovu testy, tak je to dost draha zalezitost lebo kedze nemam taky ukazkovy cyklus tak staci mi zmerat 1.den zvysenej teploty? a ked vyjde pozitivny tak hned sa pojdeme snazit?

mam doma ten taky co vyzera ako ruz na pery, co das vzorku sliny na sklicko a potom pozeras do toho cez take svetielko a podla toho aku mikrostrukturu ma slina na zväcsovacom sklicku tak vies ci mas ovu alebo nemas. no a mne nevysla este ani raz a mam to asi rok, ......
lenze ked mavam zvysenu teplotu tak co to potom je ked nie ovulka?

skeptik
9. jún 2011

@anksunamonka ked mas zvysenu teplotu tak uz je po ovulacii, to uz nemusis ani sexovat.
Ten co vyzera ako ruz na pery nebol ani u mna nikdy pozitivny a lutujem, ze som na nieco take vobec naletela (a to som mala dokazatelne ovulaciu ked bol negativny).
Meranie bazalnej teploty ti je akurat na to, aby si vedela, ze si uz ovulaciu mala a ak mas pravidelny cyklus, tak v dalsom bude tiez vtedy. Bazalna teplota ti ale nenapovie v konkretnom cykle, kedy sa mas zacat snazit.

erickaa
9. jún 2011

@anksunamonka Mne tiež vajká rástli, ale potom nepraskli a boli z toho akurát cysty, tým pádom vynechanie menštruácie. A niektorý cyklus vajko nenarástlo vôbec. Najprv som brala pol roka iba Duphaston (na dosiahnutie 28 dňového cyklu a čakali sme čo bude). A keďže nebolo, tak sme nasadili na pomoc vaječníkom Clostil + Duphaston + IUI. Ale nevyšli ani 3 pokusy 😝
U teba neprichádza k tej ovulácii, vajko nedozreje a pravdepodobne zaniká. Nespomínal ti doktor Pregnyl? Pregnylom vajko zaručenie dozreje a obal praskne a môže sa oplodňovať 🙂
Podľa mňa určite môžeš brať phytosoyu, ako som hovorila uškodiť nemôže. 😉 Ale viac sa dozvieš v tej téme. Zakladateľky tej témy ochotne radia babám, sú skúsenejšie ako ja.
Ja som brala Phytosoya (ale výrobcu si nepamatám). Kúpila som ju v lekárni v Poluse. Od toho istého výrobcu majú ale 2 druhy (modrú a červenú) Ja som si zobrala tú silnejšiu, myslím že forte alebo také niečo. Mala vyšší obsah tej účinnej látky. Myslím, že dávkovanie je od 200 mg denne po 250 mg (či mikrogramov) a podľa toho si to vydelíš, že koľko tabletiek ti to vychádza. U každého výrobcu môže ináč. 😉

bosorkajarka
9. jún 2011

No ja bych to s tou soyou taky moc neriskovala. ja kdysi brala femigard a v centru repr. mediciny me dr. rekla ze fytohormony maji na cyklus dost vekly vliv. a kdyz uz se zacne pracovat s lekama tak je lepsi do toho nic jineho nemichat. fytohormony jsou lepsi kdyz to jeste neresis s doktorama jenom se snazis a mas treba nepravidelny cyklus.
Jo a jeste neco me napadlo u PCO vetsinou neni problem s hladinou estrogenu (ale fsh a lh) prave naopak takze si myslim ze ta soya nepomuze. 😒