Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

erickaa
23. jún 2011

@amarena ami, ďakujem. Aj mne sa zdá, že to nejako letí. 😀 Tak nech to úspešne uletí aj tebe a hurá na Clostil. 😉 😉 😉

amarena
23. jún 2011

@leeena_4, 😀
@erickaa, dakujem aj ja. Zajtra beriem poslednu tabletku a potom uz len cakat a snazit sa.

chlpacik
23. jún 2011

@erickaa ze na streche 😀 😀 😀 zlata 😀 😀 😀 no vzdy je co riesit, ale pekne rastiete, konecne si ma s bruskom prekonala 😉 no ja dovolenku neriesim, vsak svadba sa mi blizi, ale ak by nahodou dam vediet, bude to potom len tu na Slovensku, nejaky predlzeny vikend 🙂 uvidime, este sme neuvazovali, a vy sa chystate? ci? do septembra stihate ;) xixi
@leeena_4 budem drzat palceky, aby to vyslo 😵

zabka60
23. jún 2011

@lauricka laparku mam za sebou 3 mesiace a uz nikdy by som ju absolvovat nechcela auuuuuu 😖

lauricka
23. jún 2011

@zabka60 je to nevyhnutny zakrok k diagnostike PCO, aj pre poistovnu, aby Ta tak brala. A co Ta najviac bolelo? Ci mala si tam aj daky zakrok okrem laparky? Mne to robili 28.2. aj s drillingom.

zabka60
23. jún 2011

@lauricka mne skoro mesiac po tebe a nesla som koli diagnostike pco,ale zensky ma tam poslal koli neplodnosti a zaver bol,ze mam vsetko fajn a len mi prepichli a prefukli vajecniky a to bolelo le neskutocne,ta co zazila vie o com hovorim 😖 a pco mi diagnostikovali v iscare,ked sme boli

lauricka
23. jún 2011

@zabka60 to je zvlastne, lebo mne akoze tiez to doktor zistil aj moj, aj v CAR, ale obaja povedali, ze aby som to mala oficialne potvrdene, vyzaduje sa to diagnostikovat laparkou.
Co sa tyka vajcovodov, o tych viem, ze sa zistuje, ci su priechodne takou modrou tekutinou, to mi robili, ak nie su priechodne, odstrania vajecniky, pretoze su k nicomu a pripadnemu otehotneniu a tehotenstvu po IVF by este skodili.
Ak Ti prepichovali vajecniky, tak to je ten drilling, co mi robili. Nepamatam si na nejaku zavratnu bolest, ako prijemne to nie je, to nie je ziaden zakrok, ale je to ten z mensich. Boleli Ta rany, ci vo vnutri brucha nieco? My sme boli na izbe dve s tym istym - prepichovanie vajecnikov a relativne pohoda.

zabka60
23. jún 2011

@lauricka mam ich priechodne vsetko je fajn a mala som cekovu narkozu a bol prepich aj prefuk a ked ma prebrali,len som plakaala,ako ma to bolelo strasne a tyzden som mala zadok napuchnuty od injekcii,co mi pichali od bolesti a bolia ma jazvy aj teraz,ked saa meni pocasie a nemozem sa ich ani dotknut citim to stale

lauricka
23. jún 2011

@zabka60 tak Tvoje telo sa s tym vysporiadavalo horsie, teda, este asi vysporiadava. Jasne, to sa robi v celkovej narkoze. Prefuk je to zistovanie priechodnosti, to len ludia tak volaju, v podstate, ak su nepriechodne, nie je mozne ich "prefuknut". Ja som to mala tiez dobre. Som normalne pred operaciou podpisovala, ze ked nebudu priechodne, suhlasim s odstranenim vajecnikov, tak som ani nevedela, ci sa zobudim bez nich alebo nie. 😖
Kedze Ti drilling robili len mesiac po mne, este stale je vyssia sanca otehotniet, pokial sa Ti robia foliky dostatocne. Po nejakom case sa dierky zasa zrastu. Drzim palce!

leeena_4
23. jún 2011

@lauricka To máte na Slovensku jiná pravidla, než u nás v ČR. U nás vůbec není nutná laparoskopie pro diagnozu PCO. Dokonce mi ji dva gynekologové jako diagnostiku nedoporučili, prý až jako další možnost léčby.

lauricka
23. jún 2011

@leeena_4 lenze laparka nic nelieci, je to len diagnosticky zakrok...takze neviem, ako by Ti to mohlo pomoct v liecbe...asi tym mysleli este nieco ine

zabka60
23. jún 2011

@lauricka no praveze ssme zacali chodit do CAR a tam mi na to prisli,ze mam pco a nemam ovulku,takze mam duphaston na upravu mrchy bo ta si robbi co chce a potom na kontrolu a budem papat clostilbegyt na ovulku a bude iui,dufam,ze bude prve a posledne a zadari sa nam hned na prvy pokus,bo uz sa zblaznime 😅

leeena_4
23. jún 2011

@lauricka já to vím, neboj 😉. Jen jsem se špatně vyjádřila - při laparce dělají drilling, skarifikaci a ta už léčí 😉. Nemysleli tím nic jiného. I tak mi to dva gynekologové nedoporučili hned na začátek. Ona laparoskopie má i své nevýhody: srůsty. A drilling zas nebezpečí, že vaječníky poškodí více, než je nutné. Jen jsem ragovala na to, že jsi psala, že u vás je nutná laparoskopie, aby tě pojišťovna uznala. 😉

lauricka
23. jún 2011

@zabka60 duphaston mi tiez daval pred drillingom na upravu cyklu a tak, vobec nepomohlo. PCO a stimulacia je trosku problematicke pri PCO, preto na to pozor. Mne to vobec v CAR pri PCO neodporucil, az ked by som isla na IVF, tak ako pripravu, aj to len opatrne.
Myslim, ze pri PCO je velmi dolezite natrafit na dobreho lekara, kto PCO dobre pozna. Niektori, mam pocit, ze stale tapu.

leeena_4
23. jún 2011

@zabka60 to je dobrý postup 😉. Já jsem na clostil neragovala, ale na injekce Puregonu na podruhé už krásně 😉. držím pěsti 🙂

zabka60
23. jún 2011

@lauricka a kam ste chodili do centra??a ako ste otehu teda???no su odbornici tak musia vediet co robia nie??

zabka60
23. jún 2011

@leeena_4 😉 dakujem krasne a kolko si si ich pichala a bola si na iui??kolko stali tie injekcie,?

lauricka
23. jún 2011

@leeena_4 tak to uz je presnejsie, to ano, tie zakroky uz su liecive. Aspon nachvilku. A na ostatne su nazory lekarov rozne. Mne v CAR povedali, ze stimulacia zeny s PCO len tak sa uz dva roky nerobi, robilo to viac zla nez dobra. Ale aj PCO moze byt rozne, kazda reaguje trosku inak. Je to velmi neprijemna, vrodena a vlastne neliecitelna diagnoza. Vsetko, co pomoze, pomaha vacsinou len docasne. Ale hlavne je, ze to moze pomoct. A su zeny, co otehotneju aj s PCO spontanne, lebo obcas aj tie mozu mat ovulku, niekedy sa podari, podla mna. Niektore nemaju ovulku. Je to hrozne individualne.
Len je smutne, ze sa o tom vie tak malo, ze sa o tom nemas kde po slovensky moc docitat a ze dievcata o tom maju vselijake skreslene informacie. A pritom sa mi zda, ze nas je fakt vela.

leeena_4
23. jún 2011

@lauricka já jsem se setkala s různými názory na léčení, ale máš pravdu, že se o tom hrozně málo ví a člověk se musí po informacích pídit. Jinak unás v CARu na stránkách píší, že ženy s PCO reagují většinou dobře na stimulaci injekcem, prý s tím mají dobré zkušenosti 😉. Já jsem ovulovala teď poprvé za rok snažení - díky injekcím. Na tu laparoskopii s drillingem mě chtěli poslat až když by nezabrala stimulace injekcemi, právě proto, že to pomáhá jen na čas a ne všem. Je to fakt strašně individuální a je třeba mít dobrého doktora, který umí poznat, co komu pomůže.

@zabka60 no, docela dost. 9 dní 25 jednotek a 5 dní 75 jednotek. Pak ovitrelle na prasknutí folikulů a den po tom bylo IUI. 900 jednotek Puregonu mě stálo něco kolem 2.000,-

leeena_4
23. jún 2011

@lauricka jinak mě taky překvapilo, kolik nás je ☹ a nikdy předtím jsem o tom neslyšela.

lauricka
23. jún 2011

@zabka60 28.2. mi robili drilling, potom som mala menzes 17.3. a to bol aj moj posledny, lebo hned potom som otehotnela. Po drillingu som sa pytala lekara, ci ma este k tomu budu aj stimulovat a prave vtedy mi povedal, ze pri PCO urcite nie. Ze mi len skontroluje v dalsom cykle, az sa telo trosku zregeneruje, ci sa mi tvoria dostatocne foliky. Ak sa nebudu, bude nasledovat IVF. Kamoska, co bola so mnou na drillingu, mala potom problem dostat menzes, tak jej dali vyvolavacku na menzes a potom uz mala menzes, aj foliky sa jej vytvorili. Predtym nemavala menzes skoro vobec. U nej sa rozhodli pre IUI, jej manzel mal ale horsi spermiogram. Moj bol uplne OK. Ona chodi do Gynfiv a ja som bola vo Ferticente u Dr. Pintera. Ale vlastne som nakoniec ani nepotrebovala tam chodit, vsetko vyriesil moj gynekolog, aj robil zakrok. Drzim vsetkym moc palce!

zabka60
23. jún 2011

@leeena_4 fuuu nekrestanske peniaze za "urobenie" babatka je to smutne ake je nase a aj vase zdravotnictvo ale my s tym nic neurobime 😠 tak len dufat,ze sa nam hned zadari

leeena_4
23. jún 2011

a ještě takový postřeh - všimla jsem si, že u vás na Slovensku jdou lékaři spíše tou konzervativní cestou - endokrinologické vyšetření a léčba příčiny, případně laparoskopie. U nás v ČR občas vůbec nezjišťují příčinu a rovnou PCO obchází stimulací a navozením ovulace a pak hned IUI, nebo IVF. Já jsem si musela třeba vyšetření na endokrinologii vydupat.

lauricka
23. jún 2011

@leeena_4 No prave, ja som za takym odbornikom bola, vyzna sa a ten stimulku nedoporucoval pri PCO. Su tam velke rizika.

zabka60
23. jún 2011

@lauricka my mame ukazkovy spg,ten je fajn,ale ja mam cyklus niekedy mi vynecha mrrcha aj na pol roka a nemam absolutne ovulku,takze ani foliky niesu to je to,takze ja potrebujem nieco cim ich nastartujem aby bolo co oplodnovat

leeena_4
23. jún 2011

@zabka60 mě to stačilo na dvě stimulace. Bylo to v korunách 😉. Mě to zas tak hrozné nepřišlo, vyšlo to vlastně tisíc korun na jeden cyklus 😉. člověk už to pak ani neřeší 😉. Já budu znát výsledek příští týden a už mám podanou žádost na další injekce. Jinak celkem stojí těch 900 jednotek přes 9.000,- Kč. Velkou část platí u nás pojišťovna.

leeena_4
23. jún 2011

@lauricka vidíš a u nás zase stimulaci doporučují a neznám holku, která by měla s ní problémy a že jich znám tady v ČR s PCO hodně. Nevím o případu hyperstimuláku s PCO. Čert se v tom vyznej 😀

lauricka
23. jún 2011

@leeena_4 na endo ma posielali ako sucast vysetreni z CAR. Skusenost mojej kamosky, jej endokrinologicka na zaklade standardnych testov stale tvrdila, ze je OK. Potom sa dozvedela o inej endokrinologicke, ktora sa venuje zenam, co maju problem otehotniet a robi si aj daky vyskum a ze im robi testy, ktore bezne endo nerobia. Vola sa to daky cerukalovy test alebo take nieco. No a tam jej povedali, ze ma zvyseny prolaktin, dali jej lieky a hned bola tehotna tak, ako jej endokrinologicka povedala, ze bude. Otehotnela po 4 rokoch snazenia vdaka nej. Jej sesternica nemohla otehotniet 8 rokov, zasla tam tiez, jej zasa zistili zvyseny muzsky hormon, dali jej lieky a tiez hned otehotnela. Ja neviem, ci v tom bolo este nieco. Viem, ze to znie ako rozpravka a tazko verit, ale je to fakt pravda. Ta endo sa vola Dr. Wolfova, robi v Skalici a Senici, ale neda sa k nej z inych regionov moc dostat.

zabka60
23. jún 2011

@leeena_4 pocula som,ze vase zdravotne su o moc lepsie u nas sa skoro vsetko plati a u vas skoro vsetko plati poistovna no strasnee toto co robia..tak este nevies ci sa zadarilo?

lauricka
23. jún 2011

@leeena_4 ja som rada, ze ma nemuseli stimulovat, toto mi bolo proti srsti, aj ked uz som sa na to snazila psychicky pripravovat, ale strasne som to nechcela, ani to IVF