Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

zelenagw
7. okt 2012

Ahojte ja tiez patrim mezdi Vás nam sa nedari 2,5r babetko bola som na prifukoch potom na laparoskopii tam mi zistili ze nemam jednu stranu prichodnu povedali mi ze je to ok a ze sa vidime na porodnici moja gynekologicka ma chcela poslat hned na umele oplodnenie no mojmu muzovi sa to nepacilo isli sme do BA ku gyne,ologovi tam mi za chvilku zistil diagnozu ze mi treba urobit driling a tak som bola aj na nom a stale nic okrem toho uz berem 8r najprv péarlodel potom medokcirpine a teraz uz zaz norprolac a stale nic stale som mala zvyseny prolaktin a lenn sa zvysoval dalej tak som si dala ine riesenie ze trosku detoxikácie neuškodí a konečne mám dobre vysledky tak teraz som na clostile a dufastone uz 3 mes a prave mam ovu tak ze dufam ze sa nam uz konecne podari...

belalinda
7. okt 2012

@adulka1981 Ahoj, je super ze mavas ovulku, mozno to zatial nevyslo kvoli tej nizkej sliznici, vajicko sa v nej nedokaze uchytit... Pijes alchemylku? Caj z nej ale len do ovulacie by mal dopomoct k zvyseniu sliznice maternice alebo z liekov progesteron napr. dufaston... Ine ma nenapada nic... A lekar Ti nedoporucil nic?

belalinda
7. okt 2012

@lenocka777 Ahoj, ja mam doma aj chlorellu aj jacmen od GW a vydrzala som ich uzivat asi 2tyzdne... Kedze beriem aj ine lieky tazko sa mi to kombinovalo a zdalo sa mi to zbytocne zdlhave... Ty sa zaoberas presne tymito od gw? Mozno by si mi mohla poradit ohladom davkovania....

ondre
7. okt 2012

Ahojte,mate niektora skusenosti s odberom nezrelych vajicok? Ako to prebieha? neberiem ziadne lieky?

bubulacka
8. okt 2012

Ahojte dievčatá. Patrím k Vám už aj ja ☹ V júli som vysadila antikoncepciu, odvtedy po menštruácii ani chýru, ani slychu 😖 Tak som zašla ku gynekologovi, spravili mi hormonálny profil, bohužiaľ, zistili, že mam polyc.vajec., že vlastne vôbec neovulujem a že mám priveľa mužských hormonov... 😕 a to som sa stále divila, čo som taký agresor 😀
Dosť ma táto správa zasiahla, pretože sme plánovali do roka, do dvoch bábatko, ale vidím, že to také jednoduché nebude. Snažila som sa prejsť si pár strán z tejto diskusie, ale je ich 601, tak neviem, kde skôr hľadať. Gynekolog mi v podstate povedal, že mám 3 možnosti.
1. brať rok antikoncepciu (ale takú nejakú inú) a následne sa pokúsia "naštartovať" ovu
2. brať hormony na 3 mesačnej báze a tým vyvolať ovu (neviem presne aké)
3. laparoskopicky niečo vpichnúť do vaječníkov (ak som to správne pochopila)
Čo by ste si vybrali Vy? máme sa s partnerom dohodnúť a prísť povedať, čo by sme chceli podstúpiť, ale ja neviem, čo by bolo najmenšie zlo.. resp. ktorú z alternatív vybrať, aby bolo všetko v poriadku. Veľmi sa obávam, potrebujem trošku aj schudnúť a ísť aj k endokrinologicke, či nie je problém so štítnou, kedže u nás v rodine ho má snád každý. Dúfam, že tu nájdem oporu aj odpovede na moje otázky a že mi skúsenejšie budúce mamičky poradia 🙂
PS: chodím k lekárovi v SC, k Doc. MUDr. RNDr. Jurajovi Šimkovi PhD., je gynekolog, biolog - veľmi milý, máte s ním niekto skúsenost? Chceli by sme nejakého fakt odborníka na danú problematiku, najlepšie v okolí BA. Viete niekoho odporučiť? Dakujem pekne vopred za ochotu.

labanka
9. okt 2012

@bubulacka ahoj, aka je to TAKA NEJAKA INA ANTIKONCEPCIA? lebo ja som zacala brat uplne klasicku, ktoru mi lekar nasadil, nie je nicim INA a neviem ci by sa mala brat az tak dlho, ja ju mam len na mesiac.....
HORMONY NA 3mesacnej baze neviem co su, ale pri PCO sa zvykne predpisovat METFORMIN a to je na vyvolanie ovulacie (inac su to lieky na cukrovku) a LAPAROSKOPICKY sa nic nevpichuje do vajecnikov, ale pri DRILINGU sa prepichuje zhrubnuta vrstva vajecnikov (nasledok PCO) robia sa do vajecnikov take dierky a potom sa vajicka uvolnuju..... lekar by sam najlepsie mal vediet, co je pre teba vhodne a nedavat ti taketo moznosti na vyber, ved ty nie si lekarka, nevies ktory postup je pre teba najlepsi....v prvom rade chod za endokrinologom, lebo vacsina problemov prameni prave zo stitnej zlazy...a ten Metformin ti moze predpisat aj on. No a co sa tyka chudnutia tak mnohym zenam pomoze prave to. Neviem ci mas nadvahu, alebo len nejake kilo navyse, ale jedna baba tu akurat vcera dala clanok, ze po 2 rokoch neuspesneho snazenia nepomahalo ani IUI ani nic a tak schudla 13kg a o 3 mesiace uz bola tehotna.....takze priroda je mocna liecitelka, ale na tie moznosti by som sa tak nepozerala....gynekolog ma vediet co bude pre teba NAJ a nedavat ti na vyber, lebo toto nie je LOTTO 🙂 .... PEKNY DNIK 😉

franzziska
9. okt 2012

@bubulacka ahoj a co ti konkretne predpisal? lebo mne endal taketo 3 moznosti, len 1..tie hormony

isabellaa
9. okt 2012

@bubulacka
@labanka caute, podla mna myslel hormony: clostilbegyt na 3 mesiace, tym sa moze vyvolat ovu.
babulacka - urcite endo najprv a metformin beriem aj ja, HP mam uz v poriadku a to som mala malicko zvyseny testosteron

romca05
9. okt 2012

Ahoj, holky, chtěla bych vás trochu povzbudit. Taky patřím mezi vás, v březnu jsem podstoupila drilling vaječníků, krásně se mi srovnal cyklus, ale těhotenství nikde. Lékaři mi doporučovali do půl roku otěhotnět, protože hrozilo, že se mi vaječníky vrátí do původního stavu. V dubnu a srpnu jsem měla Clostil, taky se nepodařilo, ale ultrazvukový nález byl normální, PCO naštěstí nikde. V září jsem po folikulometrii dostala Pregnyl, no a konečně, přesně půl roku po laparce, se zadařilo, včera už byla bublinka vidět na ultrazvuku. Držím vám všem pěsti, ať PCO porazíte a taky se dočkáte vytouženého těhotenství!

labanka
9. okt 2012

@romca05 konecne POVZBUDENIE !!! 🙂 🙂 🙂 🙂 drzim prstiky nech to dotiahnete do stastneho konca 🙂

labanka
9. okt 2012

@isabellaa tiez ma potom napadlo, ze myslel mozno aj ten Clostil alebo aj Duphaston ci ako sa to vola 😕

labanka
9. okt 2012

ahojte baby, nie je tu nejaka kocka, ktora ma PCO, nasadili jej antikoncepciu a otehotnela? Zaujima ma, ci by sa to relativne dalo aj takto 😉

bonavoxa
9. okt 2012

Tak mě doktor řekl, že mám PCO někdy ve 20..a jelikož jsem zdravotník a spojila jsem si jedna a jedna...tak to byl konec světa. Nedělal mi ani žádný profil, jen nasadil antikoncepci, kterou jsem po jednom balení pak přestala užívat. příznaky by odpovídaly. Tlustá, padající vlasy, slabý knírek,... Vdala jsem se..a roky nic...už jsem pomalu upadala do deprese. Rozhodla jsem se, že zhubnu ze svých 90 kilo, pročistím si organismus a zajdu k jinému doktorovi. Než jsem tam došla, tak jsme zjistila, že jsem těhotná 😀 A podle dvou dalších doktorů prý i zdravá. No...asi zázrak... 😀

milagrosss20
9. okt 2012

Ahojte baby...dostala som na vas info ze tu sa viac dozviem o PCO ,,,dnes mi bolo povedane ze mam toto ochorenie alebo ako sa to nazyva,..mam ist do Košic na vysetrenie bud ku dr.hermanovy alebo ku dr.medzakovy ci tak neako sa vola...vedely by ste mi poradit ku komu mam ist a co ma vlastne caka????

bubulacka
9. okt 2012

@franzziska ahoj, no zatial nič, mam povedať, čo by som asi tak chcela, v akom časovom horizonte a podla toho mi nasadí liečbu... ked budem rozhodnutá, dam vedieť 😕

bubulacka
9. okt 2012

@romca05 gratulujem ! 🙂

bubulacka
9. okt 2012

@labanka no ja presne neviem. Priznám sa, že som bola taká smutná, v šoku, tlačili sa mi slzy do očí, lebo som sa zľakla, hovorila som si "prečo práve ja"... Veľmi som sa na bábatko tesila, a ked som počula že nejaké komplikácie, choroba, lieky, hormony, akoby sa mi zosypal domček z kariet... Veľmi som nedávala pozor a lekár videl, že som rozrušená, tak mi odporučil sa ist domov poradiť s priateľom a poprípade prísť spolu... Ale zachytila som, že mám 3 možnosti 😎
Určite sa ešte raz objednám a zistím že čo teda, nech mi to bližšie vysvetlia. Pôjdem však najskôr k endokrinologičke...
Nadváhu - mám. Nie nejakú hroznú, takých 5-10 kilečiek by mi stačilo, ale keď na mna sa to lepí jak sa dá 😀
Chodím 2 mesiace pravidelne cvičiť - cca 3 x do týždna, na vychadzky s psíkom, papam každé 2,5 hodiny, naposledy večera o pol 6, aj to väčšinou nejakú zeleninku s kuracinou,alebo iba zeleninku a za 2 mesiace som schudla iba 2,5 kg 😒 Viem že "zdravé chudnutie" je tak 1-2 kg za mesiac, ale zdá sa mi to strááááášne pomalé 😝

isabellaa
10. okt 2012

@bubulacka ked to tak citam, tak tebe by asi pomohol fakt ten metformin / znizi testosteron, malo by dojst k ovulacii a niektore baby aj chudnu z neho

zujka2
10. okt 2012

@bubulacka ahoj, ja som vyskúšala všetko možnosti. antikoncepcia je zbytočná a skúsila by som na tvojom mieste tri mesiace clostyl a spol a potom drilling. ja síce zatiaľ nie som tehotná, ale vybrala by som si tento postup po mojich skúsenostiach. držím palce!!!

chlpacik
10. okt 2012

Babulky, uz davno som sem nenakukla. Idem Vas trochu povzbudit 😉 😵 ...
Metformin mi naozaj pomohol po roku a pol uzivania som otehotnela, takze si myslim, ze sa oplati ho vyskusat 🙂
Keby som teraz mala zacat este raz liecbu, tak lutujem vsetky chvile stravene u gynekologicky, kt. mi predpisovala len duphaston a pichala vyvolavacky. Metforminom som nabudila ovulaciu, menzes sa mi "ustalil na 40-50dni" aspon nieco, par mesiacov asi 4mesiace som mala aj 33dnovy odstup, ale to je nepodstatne. Potom som brala jeden cyklus uz po roku liecby metforminom clostilbegyt a vtedy som si urobila aj ovu testik, mala som konecne ovulku, a uz sme sa len snazili a snazili 🙂 a vyslo to. A ja som az v 9tt zistila ze som tehotna, nakolko som uz nedufala. Bolo mi zle, ale boli ine starosti a po neuspesnych tehu testoch som si dalsi nerobila, az raz 🙂)) DRZIM VAM PALCE, RAZ TO MUSI VYJST 😉

franzziska
10. okt 2012

@chlpacik dakujemz a povzbudenie..mne predpisal len clostil...merformin nie

bubulacka
10. okt 2012

@isabellaa
@zujka2
@chlpacik
Ďakujem za rady, vyskúšam najskôr endokrinologičku, prečítam ešte zopár strán z tejto diskusie, aby som bola viac v obraze čo sa vlastne deje s mojim telom a potom sa budem púšťať do diskusii s lekarom, čo je najlepšie a najvhodnejšie.
A v BA nepoznáte žiadneho odborníka? či je to úplne jedno, ku komu chodím v prípade takejto diagnozy? ďakujem 🙂

zujka2
11. okt 2012

@chlpacik gratulujem 🙂

chlpacik
11. okt 2012

@franzziska VIES ONO TO ZAVISI aj od toho ci mas slabe PCOS, alebo ako to je. Inak na zapade sme sa tu na fore stretli s nazormi, ze lekari moc metformin nechcu predpisovat 😒 ... Mne ho predpisala endokrinologicka na zaklade toho, ze som mala vysoky testosteron(hyperandrogenny stav), menzes som nemala vobec ziadny jedine po vyvolavackach, alebo s pomocou duphastonu. Stale mi zvysovala davku metforminu, lebo ani ten mi "nezaberal" aspon som si to myslela. Kocky co tu pisali ktore ho brali mali do pol roka 2ciarocky na testikoch, u mna to trvalo rok a pol, ale dockali sme sa 😀 😀 😀 Takze urcite sa treba pytat aj na tuto alternativu, ved uz lekar potom sam zhodnoti, ci ano ci nie. Ja som planovala, po 2rokoch metformin vysadit, a ist na driling vajecnikov, ale nebolo uz treba 🙂)))

@zujka2 dakujem mocc 🙂))

franzziska
11. okt 2012

@chlpacik ja sa cudujem len preto, ze clostil mozes brat maximalne 6krat a metformin dlho....a ked si vycerpam moznosti clostilu tak budem v keli...preto sa o to zaujimam

chlpacik
11. okt 2012

@franzziska to som ani nevedela, mne clostil nasadila endoska az po roku a 4mesiacoch uzivania Glucophage, a to davkovanie som uz mala 850+500+850mg, co je myslim si dost, ale oplatilo sa tato kombinacia mi pomohla. Vzdy zalezi, ci ma clovek dobreho lekara. Mne tiez stale vraveli, ze treba vydrzat, a bla bla, ale ked sa clovek snazi dva roky, tak to trochu odradza. Nuz asi fakt len cas cas nato treba. Ja som otehotnela a vtedy som vobec neriesila ci som tehotna, mala som ine starosti, nemyslela som nato, a bolo to tam 🙂

labanka
12. okt 2012

@chlpacik jaj zlatusik dakujeme ti za tie povzbudive slova, tak davno si tu nebola 🙂 tak ja uz beriem 1 rok aj mesiac, tak uz snad zacne zaberat aj mne...teraz mi dal Herman antikoncepciu na mesiac, lebo minuly cyklus bol rozhadzany, tak uz sa to snad rozbehne spravnym smerom 😉 tebe drzim prstiky, nech to dotiahnete do stastneho konca a posielam pusiny papa 😉

chrumik84
12. okt 2012

@chlpacik ahoj 🙂 chcela by som sa ťa opýtať na nejakých lekárov (dobrých ) v Košiciach, či už endokrinolog alebo gynekolog, ďakujem...ps držím palce pri tehotenstve 😉 ...podla všetkého mám podobnú chronologiu problémov ako ty 😖

labanka
12. okt 2012

@chrumik84 ak mozem poradit, endokrinologicka MUDr. Pošová je bezkonkurencna a je v ProCare alebo niektore dni aj v starej nemocnici 🙂 a gynekolog ked mas PCO tak to ti treba ist do CARu a to odporucam MUDr. Hermana 😉

chrumik84
12. okt 2012

@labanka ..ďakujem...ináč poznáš gyneko plus? ...nad jazerom?