Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

egyy
4. sep 2013

Ahojte. Tak ajmne doktor nakoniec potvrdil PCOS. Hormonalny profil som mala ok, v norme. Beriem inofolic 2x denne a duphaston 14-24. Rozmyslam ale, ci si ten duphaston neposuniem od 16-26. Ci netreba? Mala som posledne mesiace, kym som ho nebrala cca 50 dnove cykly. Chcem sa spytat. Nemam extremnu nadvahu. Posledny rok som ale pribrala 10 kg. Mam 65 kg. Mam drzat dietu? Je potrebne sa pri PCOS vyhybat cukru a sacharidom? Prosim a radu. Ak to do novembra nepojde samo, mame ist do CAR. Bojim sa.. pekny den

eruuuska
4. sep 2013

@egyy Ahoj egyy, nemyslim si, ze by si sa mala tou vahou nejako extra trapit, to ja mam viac. Cukry a sacharidy som znacne obmedzila na radu lekarky, kvoli inzulinovej rezistencii, ktora suvisi s PCOS. Hlavne sa nicoho neboj a zbytocne nestresuj, budem ti drzat palce, aby sa to podarilo aj bez navstevy v CAR ale keby k tomu doslo, uvidis, ze to bude v pohode, ja som tiez mala nervy pred prvou navstevou, ale na tej prvej navsteve to zo mna aj opadlo.... 😉

egyy
4. sep 2013

@eruuuska dakujem velmi pekne. 🙂 viem, ze aj keby som musela do CAR ist, tak mi tam pomozu asi viac ako moj doktor, ale... Skusim teda aj ja obmedzit hlavne to sladke a do toho novembra to necham na prirodu. A potom uz nech mi pomozu ini 🙂

eruuuska
4. sep 2013

@egyy v CAR budu urcite vediet co maju robit, ja som bola tiez prekvapena, ako rychlo to islo, navyse mam velmi milu doktorku, 😉 ale v prvom rade treba verit, ze sa to moze podarit aj prirodzene 😉 a to ostatne riesti, ked na to pride cas ... 🙂

egyy
4. sep 2013

@eruuuska kolko tam uz chodis? Ja verim, ze tam mi aspon povedia presne na com som. Samozrejme, ze prirodzene a bez pomoci by ma to potesilo viac. 🙂 ale nechcem uz na to mysliet, ci sa podarilo alebo nie. Ked do novembra nic, tak potom uvidime 🙂 najhorsie je, ze v poslednej dobe, m strasnu chut na sladke 🙂

eruuuska
4. sep 2013

@egyy ja tam chodim len treti mesiac, tak je to cerstve, mne po 5 minutach povedala diagnozu a ked sme s manzelom povedali, ze nemame na co cakat, tak na to ideme zhurta,... o sladkom mi ani nehovor, ja len snivam, strasne mam rada sladke, dokonca ked som zacala s dietou prvy tyzden bol neznesitelny, ale uz teraz to mam pod kontrolou, dufam 😖

egyy
4. sep 2013

@eruuuska tak ono jasne, ze to bude aj pre nas motivacia, ked mi povedia, deje sa toto a toto, treba takto a vtedy a urcite sa podari. Teraz mam taky stav asi dva tyzdne, odkedy viem, zr mam PCOS, ze naco sa snazit, aj tak sa nepodari. A uz ani nemam chut na..chapes..plodenie. neviem preco :(

eruuuska
4. sep 2013

@egyy a kolko sa uz snazite? z toho ze nemas chut na plodenie si nic nerob, ja som bola uz v takych depresiach, ze som nemala chut na nic, ulavilo sa mi, ze konecne viem pricinu a mozem ju riesit, ber to z tej pozitivnej stranky bud rada, ze vies aku mas diagnozu, tym padom sa to da riesit. Mna moj gynekolog 5 rokov presviedcal, ze je so mnou uplne vsetko v poriadku a az v CAR mi zistili PCOS, tak si ani nevies predstavit ako som sa zozierala tych 5 rokov, ze som na nic a nikdy nebudem mat batoztek, no akonahle som zistila pricinu, hned mi to zlepsilo naladu a uz viem proti comu stojim.... Tak som si zakazala vsetky negativne myslienky ( 😝 uvidime ako dlho mi to vydrzi) a sustredim sa na seba, a davam si na seba pozor, vela citam, pytam sa lekarky zistujem info atd. a aby som ta povzbudila, teraz ked beriem inofolic a mam za sebou prvy cyklus clostylbegylu tak aj to plodenie mi viac chuti (nie som si ista ale podozrievam z toho tie lieky a inofolic), neboj uvidis, ze akonahle budes nastavena na liecbu, pride s tym aj chut, u mna to tak tiez bolo.....ja idem v piatok na kontrolu, ci to zabralo a budem tam mat nejake folikuly, tak som teraz trocha napata, strasne si zelam aby to tam bolo ale co aj bude a basta.... takze hlavu hore, brat inofolic a duphaston ako ti povedali a coskoro budeme chodit obe s bruskami 😉

egyy
5. sep 2013

@eruuuska ved Ano. Urcite to bude tou situaciou. Hadam to prejde 🙂 tiez sa o PCOS snazim pozistovat co najviac a co najviac pre seba spravit sama. Hlave prestat s cigaretami. Drzim ti velmi palce, aby si v piatok odisla z CAR s dobrou spravou a , ze si cochvila budeme vymienat pocity z tehu 🙂 Daj vediet, ci lieciky pomohli 🙂

gabuliatko84
5. sep 2013

ahojte,prosim vedela by mi niektora z vas poradit.mam tiez pco a brala som 3 mesiace clostyl begyt a nezabral mi a ovulacia stale nieje...chcem sa opyatat ma niektora zvas taky isty problem???neviete ci by mi zabrala laparoskopia alebo prefuk vajecnikou??pomohlo nieco stoho niektorej z vas a spustila sa ovulacia???prosim moc by mi to pomohlo bo doktorka mi neodporucila nic z toho,ale ja mam pocit ze by to mohlo prebudit ov k zivotu,bo na ivf este nechcem ist ak by bola nejaka sanca.prosim poradte ci mate zniecim takym skusenosti.dakujem... 😒

eruuuska
5. sep 2013

@egyy Ahoj, dnes som bola cely den mimo net.... noooo s tymi cigaretami ti drzim palce.... 😉 ja som strasne nedockava co bude v piatok, uplne najhorsie je to cakanie...... dnes som bola akurat s kamaratkou, ktorej dcerka mala vcera 8 tyzdnov tak som sa strasne namotala na nu.....no nic, uz by sme jej dakeo kamosa alebo kamosku zarobili, uvidime co bude zajtra a podam spravy, zatial sa drz a hlavu hore 😉

hiva
autor
6. sep 2013

Ahojte... idem len na povzbudenie... cakame tretie babo 🙂... bez liecby a cohokolvek... takze bud tehotenstvo lieci alebo psychika je fakt dolezita 🙂... tretie sme sice chceli, nebranili sme sa, ale rychlost akou sa nam to podarilo nas trosku prekvapila - prijemne 🙂

ematko29
6. sep 2013

@hiva jééj to je úžasné.čítala som historiu temy aj o tebe som čítala,tak naozaj sa teším 😀 agratulujem.a ako dleho ste sa nechránili?My máme dve detičky viac sa liečiť nebudem tak si ma naozaj potešila 🙂

eruuuska
6. sep 2013

@hiva blahozelam, to je skvele..... 🙂

@egyy tak a som spat od doktorky, rastie mi tam jeden nadejny folikul, v pondelok idem znova tak zase cakanie.....moje oblubene 😉 a ty sa mas ako?

egyy
6. sep 2013

@hiva gratulujem. 🙂 rozmyslam nad tym, ze v oktobri vysadim vsetky lieky a vitaminy. V novembri by som mala ist do CAR, tak nech mi nasadia co budu chciet.
@eruuuska ahoj. No paradaaaa 🙂 takze este chvilu cakat kym narastie a potom sup na to 🙂 mna chyta depka aj z toho, ze ja ani neviem, ci mi nejaky rastie. Ale nahovaram si, ze urcite ano. Zatial ma tak podrobne nesleduju. Mam si podla teba zacat merat BT? Alebo je to len zbytocna zataz na hlavu?

hiva
autor
6. sep 2013

@ematko29 v podstate do 5 mesiacov som chlapcov kojila... prva MS mi prisla v january... cyklus tak 35 dni.... no a v juny to klaplo 🙂... takze cca 5ty cyklus 🙂

eruuuska
6. sep 2013

@egyy ahoj, no veru ma 14mm tak musi este podrast a doktorka nam povedala, ze spravime IUI, tak neviem, este to v pondelok prediskutujeme....... ved beries inofolic, a mne povedala, ze je to vysledok tej stimulacie inofolicom a clostilu, takze urcite sa ti tiez zacnu tvorit, nemaj taketo myslienky, mna tiez nesledovali kym som brala len inofolic az teraz .......a keby sa nepodarilo, november je za rohom a v CAR ta daju dokopy, ale lepsie to skusit najprv takto, takze klud a nohy v teple 😉 ..... co sa tej bazalnej teploty tyka, ja som si ju aj merala jeden cas a bolo mi to nanic, take zamotane a divne neviem mozno teraz ked beriem inofolic by to malo zmysel, ale uprimne sa mi to vobec nechce.....uz to necham na lekarov, .....ale rozhodnutie je len na tebe, ide o to ci sa budes citit lepsie alebo nie, ak by ta to malo robit smutnou tak sa na to vykasli, uzivaj si a pockaj do novembra, a najdolezitejsie je pozitivne mysliet a verit, uvidis ze si ochvilu budeme pisat o tehu 😉 ja viem ze sa to lahko povie, tiez mavam riadke depky,aj dnes som mala, ale cim dalej tym viac zistujem, ze mi ide lahsie si ich zakazat, proste si ich zakaz, psychika vela spravi 😉

ematko29
6. sep 2013

@hiva tak to je super, 🙂 prajem krásne tehulkovanie a pohodový pôrod 🙂

baiba
7. sep 2013

Ahoj holky,

nevím, jestli to patří přímo do této diskuze, ale i tak bych Vás chtěla poprosit o názor, protože se v tom sama nějak plácám.

V lednu mi můj nový gynekolog zjistil PCO a začal na mě tlačit, ať si pořídím dítě, že cesta nebude jednoduchá atd., chtěl mi hned psát nějaké hormonální tablety. Odmítla jsem. Je mi sice už (?) 22 let, manželovi 30, máme svůj byt... Dítě by u nás problém nebyl. Ale já se na dítě necítím. Mě ta myšlenka doslova děsí. Obávám se, že nejsem připravená na to mít dítě a starat se o něj. Nejsem žádná pařmenka ani nic podobného. Chodím do práce, přitom studuju angličtinu. O kamarády a večírky mi fakt nejde, ani o žádnou svobodu. Jen o ten můj vnitřní pocit, že dítě nezvládnu. Bojím se že budu špatná matka, mám hrůzu z porodu, z těhotenství... Vůbec nevím, co mám dělat. Gynekolog mě straší, že to nesmím oddalovat, že dítě nebudu mít vůbec. Ale mě se chce jen při té myšlence brečet. Navíc když mi v okolí někdo řekne že jsem mladá a úplně si zničím život. (poznámky o zničeném životě neberu, myslím si, že dítětem si život člověk rozhodně nezkazí), ale i tak to zrovna odvahu nepřidá.

Prosím Vás, řekněte mi, co si myslíte? Co byste udělaly na mém místě? Počkaly byste nebo byste se začaly snažit o mimčo? Je tenhle můj strach vůbec normální, oprávněný? Děkuju všem za jakýkoliv názor. Baiba

nienna
7. sep 2013

@baiba noooo takto, je jedno kedy sa začnete o bábo pokúšať, ak máš PCO proste to pôjde ťažšie, tým že by ste začali teraz podľa mňa nič nezískaš. Len treba počítať s tým, že ak sa začnete snažiť napr. v 30tke, tak to môže trvať aj rok, dva, tri...kým sa podarí....ale to isté aj keby ste začali teraz, tam ide skôr o to, že po tej tridsiatke už nemáš toľko času ako teraz. Ale ak sa na dieťa necítiš, rozhodne by som to nesilila, kašli na doktora

stellamaris
7. sep 2013

@baiba Ahoj,ja by som pockala na tvojom mieste a hormony nebrala.Aj s pco sa da otehotniet 😉 ak sa na dieta este necitis,tak pockaj par rokov ,myslim,ze si este mlada,drzim palce 😉

baiba
7. sep 2013

@nienna @stellamaris holky, moc děkuju za odpovědi. Neříkám, že budu čekat do třiceti.. ale aspoň 2-3 roky. Než se mi v tomto směru podaří "dozrát". Být mladá vystresovaná matka by asi nebylo žádné terno. ☹ Doufám, že doktor nebude mít pravdu, a otěhotním i když pár let počkám.

stellamaris
7. sep 2013

@baiba presne tak,doktorom vsetko never,mne ten moj povedal,ze prirodzene s pco neotehotniem a o mesiac som otehotnela a to doktor pozeral 😀

baiba
7. sep 2013

@stellamaris Vážně? Tak to je super 🙂 To moc gratuluju, že ti to dopadlo takhle dobře. Budu doufat, že to tak u mě taky bude. Ti doktoři občas asi malují čerty na zeď 🙂

stellamaris
7. sep 2013

@baiba jasne,ze maluju,nechcu prist o pracu 😀 dakujem ti a prajem tiez,ked to budes chciet,aby si otehotnela bez problemov 😉

egyy
9. sep 2013

@eruuuska ahoj. Ako si vikendovala? Ja uplne na..cely vikend som preplakala. Hormony asi uplne rozhadzane, tak som aj zacala dufat, ale dneska sa nd asi pomaly rozbieha od rana, takze nic. Nevadi. Aspon sa mi uz nechce plakat 🙂 dneska ides na kontrolu, ze? No beriem ten inofolic. Tak som nad tym rozmyslala, ze teda do novembra budem pokracovat aj s duphastonom a potom v CAR aspon mozem povedat, ze som brala toto a toto, takto a takto a nic 🙂 uvidime tento mesiac, ci budem aspon citit ovu 🙂 a ozaj. Predstav si, ze u nas bola na navsteve kamoska s 10 mesacnym synom. A jej tiez povedal doktor, ze ma PCOS a bude mat problem otehotniet. A vidis. A tak mi zdvihla naladu, ze: tu mas zivy dokaz, ze sa to da 🙂

eruuuska
9. sep 2013

@egyy ahoj ;) no vikendovala som v poho, boli sme prec, tak som aspon prisla na ine myslienky, ale dnes sa to zacalo opat od rana, ale sa troska vytesujem, lebo potvorka rastie uz ma 19mm tak mame tento tyzden nariadene tulenie v urcite dni a o 2 tyzdne si mam spravit test ci to vyslo a ozvat sa v CAR, tak znova cakanie.......doktorka povedala, ze to nechame tentokrat na prirodu, kedze manzel ma dobry spermiogram, no som zvedava, uz aby boli tie dva tyzdne za mnou....
nic si z toho nerob, ja som mala take nervy ked sme tam rano isli, som bola v jednom velkom krci, ze co bude ako bude, a doktorka mi spravila naladu, lebo zevraj jej robim radost 🙂 ..... presne tak sa mi to paci, pekne krasne papat inofolic a duphaston, drzat si naladu a nakoniec ani nebudes musiet cakat do novembra a podari sa....ja si tiez myslim, ze diagnoza PCOS automaticky neznamena, ze nemozes mat deti, preto ti vravim hlavu hore, moja svagrina ma tento syndrom, hovorili jej tiez ze nebude mat deti a od jula ma krasnu dcerku, takze teraz je rad na nas aby jej pribudol daky bratrancek alebo sesternica.....vidis uz mame dva zive priklady, a my budeme dalsie.....a to uz coskoroooooo....

eruuuska
9. sep 2013

@egyy a to som este zabudla napisat, ze mala sa im podarila ani nevedeli ako a nebola planovana...... 😀

egyy
11. sep 2013

@eruuuska ahoj. No predstav si, ze vcera som sa dozvedela, ze moja kamaratka je tehotna. Neplanovala, nechcela..zle si vypocitala plodne dni 🙂 no naporazenie. Rozmyslam nad tym, ci si zomna niekto robi srandu. Ci ma skusa kolko este vydrzim.. ale ma to vyhodu. Prestavam fajcit. A zdravo sa stravovat. Rozmyslam aj nad tym, ze vsetky hormony vysadim a necham telo, nech si odpocinie. Ale zase mam pochybnosti, ze bez toho to nepojde uz vobec. A ty ako? Nieco nove?

drobec8888
11. sep 2013

@ematko29 ach jo...to už mám ako nekonečný príbeh a to som ešte len začala.Zasa som mala špinenie, ale prišla som na základe objednania včera k doktorke, že pozrieme ako sa má tá moja rastúca ozruta. Folikula si rastie ako sprostá. Už má vraj 43 mm ☹ Tak povedala, že do piatka snáď praskne a ak nie, tak mi dá v piatok ďalšiu injekciu ☹ Videla ale ešte jednu, ktorá má 7 mm, tak som zvedavá, či sa z nej niečo niekedy vykľuje ..... ☹