Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

dorotea2
17. jan 2014

@evkag Tak to je super, že mrcha prišla. Teda super ako super, ale tak svojim spôsobom v situácií PCO je to super 😀 Ja som nebrala clostil ani duphaston, ale počula som, že duphaston sa užíva po ovulácií na uhniezdenie vajíčka (a udržanie tehotenstva). Takže podľa mňa by ti ho nasadili až po potvrdenej ovulke 🙂
Inak ja meriam BT a podľa nej mi vychádza, že ovuláciu mám. Lekárka mi povedala, že ak tento mesiac neotehotniem, tak začneme stimulovať. Asi clostilom. Ale neni som s tým stotožnená...A ešte riešim jednu dilemu. Inofolic užívam už 6 mesiacov a neviem, či užívať ďalej alebo s ním seknúť. Veľmi mi pomohol, posledné 2 mesiace mi dr. potvrdila, že vaječníky už nie sú polycystické a aj tá ovulka. No ale keď sa odporúča užívať iba 6 mesiacov, tak neviem 😖

eruuuska
17. jan 2014

@evkag ahoj, ja som tiez brala tri mesiace clostil a nedali mi duphastom napriek tomu, ze mi vajicko narastlo, skor by som sa na to spytala lekara, ale nie je to nic nezvycajne, ze skusaju najprv iba clostil, mne napr az na treti mesiac potom dali ovitrelle, co je injekcia, ktoru si pichas sama do brucha a do 36 hodin od podania pride ovu....uvidis ako to dopadne s clostilom, ja som prvy mesiac brala jednu tabletku denne, a potom mi zvysili davku na dalsie dva mesiace na dvakrat denne, a nakoniec to vyslo mesiac, ked som clostil nebrala, ale vraj on ucinkuje aj po dobrati...tak to mozno bolo tym.....drzim palce 🙂

eruuuska
17. jan 2014

@dorotea2 ahoj, prepac, precitala som si tvoj prispevok, mozem sa opytat odkial mas info, ze sa inofolic odporuca iba 6 mesiacov, ja mam info, ze sa moze brat dlhodobo....dokonca mi lekarka kazala brat ho do 12 tyzdna tehotenstva...

evkag
17. jan 2014

@eruuuska a tiez neviem o tom, ze by sa mohol brat inofolic len 6 mesiacov......... u clostilu sa po troch mesiacoch robi prestavka ze? Inak ja som sla k dorkotovi, ci zacat brat ten clostil co nie, kedze manzel nemal idealny spermiogram a povedal, ze mam zacat brat, ze potom ultrazvuk, ci vobec tie vajicka budu narastat a ci pride ta nestatsna ovulacia. Len ma napadlo, ze co ked nasledujuci mesiac mrcha nepride????? V mojom pripade je to normalne aj 3-4 mesiace nic, preto som brala duphaston, na udrzanie cyklu.......ale to samozrejme neriesi moju anovulaciu...........Boh vie co bude, je to vo hviezdach. navyse som sa dozvedela, ze moja kamaratka potratila vcera na zaciatku 4 mesiaca ☹ ten svet je kruty......

dorotea2
17. jan 2014

@eruuuska Ahoj. No viackrát som zachytila aj tu na MK aj napr. na stránke lejdy.sk, že odporúčaná doba užívania je 3-6 mesiacov. Napr. tu - posledný príspevok http://www.lejdy.sk/pre-snazilky/poradna?str=49
A mala som aj leták od lekárky kde takisto bola uvedená takáto doba. Ale neviem no... Lebo mne moja lekárka tiež hovorila, že môžem ho užívať aj dlhšie, len ja mám tak nejak zafixované, že len 6 mesiacov. No, ale ešte asi minimálne 1 mesiac potiahnem. Lebo naozaj dobre na mňa vplýva a práve som si čítala príbalový leták clostilu, ktorý mi chce doktorka nasadiť a skoro som sa "pototo" z toho 😨
A ty Inofolic ako dlho užívaš? A vidíš nejaké pozitívne zmeny?

eruuuska
17. jan 2014

@evkag hej mala by sa robit prestavka, ale mne trebars, chcela dat ako posledny pokus, stvrty mesiac po sebe clostil, ale nakoniec nebolo treba, takze vsetko asi zavisi od daneho lekara, ...u mna riesili to, ze neprisla mrcha prvy mesiac po clostile vyvolavackou a ked prisla znova clostil, samozrejme mi pred vyvolavackou pre istotu spravili tehu test z krvi....hlavne treba pozitivne mysliet a neupinat sa len na to, ja viem ze to nie je lahke, a ja som sa upinala a prislo to ked mi povedali, ze nemam dominantny folikul, ze z toho nic nebude ten mesiac a tak sme to hodili za hlavu a nic neriesili.....to je hrozne, ze potratila, moja sesternica, pred dvoma rokmi potratila v piatom, a je to nieco hrozne, ale nic sa nedeje, to sa stava, na to ma upozornili aj v car, ze sa to stava ak babo nie je celkom v poriadku a tak to priroda vyriesi takymto sposobom, presne to sa stalo mojej sesternici, ako hovorim, ja sa hlavne snazim mysliet pozitivne a predstavovat si dobre veci, ak clovek mysli na to zle, je to podla mna len otazka casu kedy sa to stane, ....skoro som zabudla na to hlavne sesternica je znova tehotna a v marci ma termin, takze, treba si tym prejst, je to tazke, ale nic stratene....

evkag
17. jan 2014

@eruuuska presne tak ako hovoris, treba sa tym nejak preniest........najnovsie manzelovi ovedali ze jeho spermiogram nieje idealny, ze sa mu prilis skoro zbiehavaju spermie, ze je to postacujuce na umele oplodnenie,a le nei na prirodzene pocatie. Cize sme obaja na hovienko 😀 ale sak nejak bol, nejak bude, uz len to ze mrcha prisla sama od seba je v mojom pripade zaujimave.......zajtra je mesiac co som po prefuku, tak uvidime, sak nejak bolo, nejak bude nie?

eruuuska
17. jan 2014

@dorotea2 ahoj 🙂 , ja som pochopila tak,, ze tych 3 az 6 mesiacov, je minimalna doba, ktoru by sa mal inofolic brat, ale moze sa brat dlhodobo, lebo je to vlastne vyzivovy doplnok, vhodny pri diagnoze pcos, a musim povedat, ze som s nim velmi spokojna beriem ho uz 7 mesiac a minimalne este mesiac a pol budem, potom mi asi nakazu ine prenatalne vitaminy...ako vravim, lekarka mi kazala az do 12 tyzdna nepretrzite....a co sa zmien tyka, tak urcite mi pomohol aj pri ovu a stabilizacii cyklu a tiez mam ochlpenie na tvari a to sa znacne redukovalo, taktiez som co to schudla, samozrejme v tom jej aj uprava stravy ale myslim, ze v tom ma prsty aj inofolic....

eruuuska
17. jan 2014

@evkag urcite treba vydrzat, moj manzel mal nastastie idealny spermiogram, ale ci uz umele alebo cokolvek podporujte sa navzajom a pojde to som si tym ista, ... 🙂

elysa
17. jan 2014

@eruuuska @evkag @dorotea2 Ahojte 🙂
Mne bolo takisto odporúčané Inofolic užívať minimálne 3 mesiace. A maximálne pol roka. Ináč na tej stránke som našla aj toto: http://www.lejdy.sk/pre-snazilky/poradna?str=26
Zvrchu štvrtý préspevok. Prečo ho užívať max pol roka neviem, ale nabudúce sa opýtam u lekára 🙂 Ale možno pre toto: http://ona.idnes.cz/nadbytek-kyseliny-listove-m...

evkag
18. jan 2014

@elysa jednoznacne to treba prestudovat, ale samotna kyselina listova sa odporuca brat aj rok pred otehotnenim, tak neviem. Mne moj lekar povedal brat inofolic dalej........kolko ludi tolko nazorov asi. Ale kazdopadne to treba preskumat ☹

alexandra909
18. jan 2014

Ahojte, prosim vas o radu, som po dvoch potratoch, posledny bol pre rokom, teraz mi zacali blbnut cykly sla som k Dr a ta ma hned poslala do CARu, tam mi hned po sone povedali ze mam PCO a mam prist na laparoskopiu.......ale my momentalen babo nechceme, este rok by som chcela pockat, otazka je musim ist na tu laparoskopiu? musim to liecit, ale jednoducho mozem odmietnut a prist o rok? stane sa mi nieco?

hrmiona
18. jan 2014

@evkag ahoj, tak pridám ja moju skúsenosť s clostilom, duphastonom a inofolicom. Tiež mám PCO a s manželom sa snažíme už viac ako 1,5 roka. Clostil som užívala 6 cyklov dávkovanie najskôr 1tbl/deň - žiadny dominantný folikul sa nevytvoril, 2tbl/deň taktiež nič, 3tbl/deň tak jeden 16 mm bol (pregnyl na vyvolanie ovulácie sa pichá pri folikule od 15 mm, najideálnejšie je 20-22 mm), ale nezadarilo sa. Po prestávke sme to opäť skúsili s clostylom 2 tbl/deň + inofolic to bol už folikul 20 mm, žial manžel neschopný, tak som sa protestne na to vykašlala pol roka, ale pre dobrý pocit som pokračovala aspoň s Inofolicom 2 sáčky/deň, že pol roka tomu šancu dám, po pol roku som k tomu pridala opäť clostyl 3 tbl/deň a opäť žiadny folikul nebol ani 18 deň cyklu. Takže som s Inofolicom skončila a ďalšie prachy som už do toho neinvestovala. Posledná krabička leží v skrinke a protestne ju predám.
Ono to celé vyzerá asi takto. Clostyl užívaš 5 dní od 3 alebo 4 DC, od cca 11-12 DC by si mala chodiť na folikulometriu či sa ti vytvára folikul a keď dorastie do požadovanej veľkosti tak ti pichnú pregnyl a odporúčia ti mať 3 dni po sebe pohlavný styk. Potom nastupuje Duphaston na lepšie uhniezdenie. Ak by si začala Duhpaston užívať skôr tak ti blokne ovulku.

hrmiona
18. jan 2014

My sme na tom tak, že nám v CAR odporúčili umelé oplodnenie, zatiaľ nie som presvedčená o tom, že je to jediná cesta. Objednali sme sa do jednej poradne, kde sme absolvovali prvé sedenie, doniesla som ofotené výsledky z toho čo sme absolvovali v CAR. Uplne perfektný doktor, ktorý v minulosti robil v jednom CAR, ale nebol stotožnený s niektorými praktikami (ako tlačiť pacientky do umelého oplodnenia len kvôli biznisu a pod.). Krásne a podrobne nám vysvetlil výsledky, ktoré sme si priniesli a zhrnul nám čo môžeme ešte vyskúšať. V januári urobíme hormonálny profil a potom vyskúšame 3 cykly stimuláciu s clostylom + metmorfin, ktorý mi predpíše (je to vraj úplne to isté ako inofolic, ale určite to bude za zanedbateľnú cenu, inofolic je proste biznis). Ak to nezaberie odporúčil laparoskopiu, aby sa zistilo či sú priechodné vajcovody a potom vyskúšať stymulácia gonadotropinmi (miesto clostilu by som si pichala hormony) a keby to nezabralo tak až potom by odporúčil umelé oplodnenie.
Verím, že rok 2014 bude rokom pozitívnych zmien a tento rok to hádam už víde 😉

evkag
18. jan 2014

@hrmiona ahaaaa uz tomu zacinam rozumiet! Dakujem za info. No som zvedava co to bude s nami, ja nejak verim ze to pojde bez umeleho oplodnenia. Tak uvidime......manzel na tom tiez nieje idealne, a duplom nie...

evkag
18. jan 2014

@hrmiona pekne si to napisala, casto krat je to skor o biznise..........doktor v KE nas okamzite osiela do CAR, v Michalovciach povedal, ze sa niet kde plasit, ze prefuk ma ucinok minimalne pol roka a ze este je par moznosti, tak preco hned CAR. Tentokrat soms a priklonila na stanu Michaloviec 🙂

bozkavatko
19. jan 2014

@alexandra909 na tvojom mieste by som to neodkladala, ak si po potrate a hned ta poslali na laparku tak by som nečakala na nič, určite by som to riešila, aj tak kym sa das dokopy tak aj tak sa mimi nenarodí skôr ako o rok a ak to nebudes riesit moze to byt horsie ☹

evkag
19. jan 2014

@alexandra909 nemusis tam ist, nikto ta neprinuti.....ja som bola na laparke presne pred mesiacom! Prefulki mi vajcovody, vsetko som mala priechodne, ale stal sa mensi zazrak a mrchu dom dostala bez injekcie na 39DC. Ci pomohol prefuk, ci inofolic netusim, ale mozem ti s kludnym svedomim povedat, ze ta laparka fakt nic nieje. Strasne som plakala, strasne som sa bala, ale bolo to bezbolestne, v stredu ma zrobili vo stvrtok som sla domov! Zoadna nevolnost, zaidne bolesti, tri vpychy, tri stehy.....ked si po potrate a potvrdili ti PCO, co mi pride trochu zvlastne, ja by som sla, ucinok tohto vysetrenia je minimalne pol roka. Ak sa vsak necitis kludne to odloz, nemalo by sa ti nic stat, len ak mas zanesene vajcovody (podla mna asi nemas, lebo by si nebola tehotna) moze to byt o rok horsie.......ale nemusi, je to na tebe

epa105
22. jan 2014

Ahojte dievčatá,

pridávam sa do tejto nie malej skupiny aj keď už pred rokom som sa zapájala keďže mi doktor zistil nábeh na PCO. Po 5 mesačnom braní INOFOLICU a 6 mesačné snaženie sa o bábetko ( neúspešne ) som bola na folikulach ktoré mám v 15DC len 1,3 cm čo je si myslím alarmujúco málo. Takže INOFOLIC naspäť.

Otázka či ste mali niektorá z vás takýto problém. Hrozne ma to trápy a keďže s nástupom do auta sa spustil aj pekný plač tak by som sa potrebovala s vami poradiť, porozprávať, podporiť. Ďakujem 🙂

empathia
22. jan 2014

@epa105 nezufaj treba hladat pricinu - bude asi hormonalna a treba aby ta lekar nastavil na nejaku liecbu 🙂

dankariska
22. jan 2014

@epa105 Ahoj, ja som sledovanim svojho tela-cyklu + nejake tie folikulometrie zistila, ze mam ovulaciu mozno tak 3x do roka. Ani pri tych troch pokusoch v roku sa nam nepodarilo otehotniet. Bola som ochotna brat aj inofolic, ale kedze sme sa snazili uz 3 roky, nemala som velmi trpezlivost. Hlavnym dovodom mojho PCO bol zvyseny testosteron. Ak by si sla s tymto problemom na endokrinologiu, tak ti odporucia tablety metformin.
Medzitym ma lekarka poslala aj na vysetrenie priechodnosti vajickovodov.
Toto vysetrenie som si dala urobit v Martine v Heliose. Po vysetreni mi lekarka hned povedala, ze pri probleme PCO je prvou najcastejsou liecbou nasadenie tabliet Clostilbegyt. Tie sposobuju rast folikulu. Potom sa moze pichnut injekcia Pregnyl, aby doslo k ovulacii. Robi sa to len 3 cykly po sebe.
U mna to vyslo na 3 cyklus a mala som nasadenu najnizsiu davku.
Moj nazor:
- ak mas pri PCO nadvahu, moze pomoct schudnutie
- ak sa snazite kratko, mozes investovat do infolicu
- ak by si to chcela mat efektivnejsie, daj si vysetrit hormony na endokrinologii a moze ti lekar nasadit metformin. Metformin je podla mna efektivnejsi ako infolic, lebo je to liek.
- ak ta toto vsetko omrzi, tak to zacni riesit moznostou brania Clostilbegytu. Samozrejme po dohode s lekarom.

evkag
22. jan 2014

@dankariska ahoj mas pravdu, ja len k tomu metforminu. kedze som absolvova prefuk vajcovodov a endokrinologiu a vsetko okolo. jednoznacne mi bolo z viacerych zdrojov povedane, ze metformin predpisuju s malou oblubou, lebo vysledky pri donoseni dietata su velmi nizke...............
mne nasadili teraz clostilbegyt, dnes beriem poslednu polovicku tabletky a caka ma ultrazvuk 27.1. tak som zvedava.......

stellamaris
22. jan 2014

@evkag ten metformin je dobry liek,ale nefunguje u kazdej.Mne pomohol k otehotneniu za dva mesiace,brala som ho cele tehu a vysledkom je zdrave dieta.U mna bolo zbytocne brat Clostil,nereagoval.po skusenostiach s PCO by som zacala liecbu vzdy schudnutim,Metformin,Clostil............ked po niekolkych mesiacoch ziadne tehu,potom Drilling.Pri PCO pomaha aj alchemilkovy caj,kotvicnikovy caj ,treba vyskusat 😉
U mna sa liecba u dvoch lekarov ukazala ako zbytocna,kedze sa obaja sustredili na stitnu zlazu a ostatne ignorovali.Ten metformin som vybojovala na vlastnu ziadost a bingo 🙂

stellamaris
22. jan 2014

@epa105 hlavu hore,kuk moj prispevok vyssie 🙂 S PCO sa da otehotniet,skus vsetko postupne,co moze pomoct otehu.A ver,ze bude z teba mamina.Psychika dokaze zazraky 😉

stellamaris
22. jan 2014

@hrmiona tvoj lekar ma spravny pristup,najprv hormonalny profil,podla coho uvidi,kde moze byt problem.Ked moj doktor videl moj profil,iba poznamenal,ze hormonalne som chlap 😀 Za dva mesiace liecby metforminom som otehotnela,cize som predsa zena. 😉 Drzim ti silno palce!!! 😉

veriaca
22. jan 2014

PCO? lekárka mi tiež povedala, že mám šancu 1:74 normálne, odporučila umelé...ja že nehrozí, lebo deti už máme...všetko je biznis, aj umelé aj INOFOLIC...no doňho som bola ochotná s tým že to je len doplnok a kyselina listová investovať 2 mesiace, 2 sáčky denne-tiež neviem prečo ked sa odporúča 1...potom som sa rozhodla s mojou pevnou vôlou sa nato vykašlať, pomaly neskúšať a zrazu v tom, čakáme v lete...mám pocit, že je to len Božia vôla, ani naša túžba, snaha, či lekárské vyjadrenia.....držím všetkým palce, aby sa zadarilo!!!

evkag
22. jan 2014

@stellamaris WAU som milo prekvapena. Ja som uz po prefuku kde mi robili aj drilling, teraz skusaju ten clostil a uvidime co to bude. Ale trebalo by mi velmi schudnut............no prestala som fajcit ale v zradle sa neovladam, pritom moja sestra je majsterka europy v bodyfitnesse zien......
Inak od toho metforminu sa vraj aj chudne, je to pravda?

stellamaris
22. jan 2014

@evkag tak metformin ti pomoze trosku schudnut,ale zmena stravy a pohyb je väcsia pomoc 😀 ja som schudla 10kil a plodnost sa obnovila..................ako mozes vidiet,znovu sa snazim otehu a chudnem znovu.............

evkag
22. jan 2014

@stellamaris ja som schudla 10 kil pred svadbou a to uz je vyse roka a pol a ani vtedy sa nic nezmenilo.......samozrejme odvtedy sa mi aj vaha vratila. No kazdopadne chudnut by trebalo!

stellamaris
22. jan 2014

@evkag urcite ano,lebo ten nadbytocny tuk posobi ako hormon,ktory rusi cyklus................a preto aj schudnutie casto k otehu dopomoze.Aj chlapom sa stihlejsia zienka paci viac 😉