Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

shaarka
4. jún 2009

baby, mam pocit, ze my sa tu aj vyliecime. tolko sa tomu venujeme, hladame, skumame, ze verim, ze tretiu cast PCO nebude treba 😀

hiva
autor
5. jún 2009

Dobre ranko....shaarka, gratulujem k dobrej sprave s OGTT 😉 ...ak chces metformin, kludne daj vediet....mozem zobrat od sestry v lekarni 😉

shaarka
5. jún 2009

hivus, ja chcem, ale neodvazim sa len tak, bez vedomia gynekologicky 😉

hiva
autor
5. jún 2009

ake su mozne vedlajsie ucinky?

hiva
autor
5. jún 2009

inak ja som na OGTT chcela ist v pondelok, lebo som nemusela ist do roboty, ale nakoniec som sa na to vyprdla a radsej som si dlhsie pospala....este stale mam minimalne mesiac na to, aby som nan isla 😀

shaarka
5. jún 2009

neviem, ake su.
tak chudne sa z toho a co ja mam vedomosti, tak sa zo zaciatku hnackuje, kym si teplo nezvykne.
a oba tieto vedlajsie ucinky by mi vobec nevadili (kedze mam castejsie zapchu) 😀

ten OGTT je neskodny, az na to 3x pichanie do prsta a stratu casu 😉

hiva
autor
5. jún 2009

no som kukala, co najhorsie sa moze stats s Matforminom....a hrozi tam laktatova acidoza...najma ak oblicky nepracuju spravne 😨 ...inak to nevyzera nijek nebezpecne....akurat sa pri tom nesmie pit alkohol 😕

baba2288
5. jún 2009

Ahojte dievcata. 🙂 myslite,ze aj ja mam ist na ten OGTT,aj ked u obvodneho bola krv a moc OK?

hiva
autor
5. jún 2009

baba, je to na tebe.....ja tam chcem ist nie kvoli metforminu, ale aby som zistila, ci je u mna vsetko OK.....mam totiz obavy, ze u mna hrozi nabeh na cukrovku, lebo cela moja rodina (vsetci 4 stari rodicia a uz aj otec) ma cukrovku....takze u mna su na to geneticke predpoklady 😒 ....a inzulinovy rezistencia je prvym stadiom moznej prichadzajucej cukrovky 😨

shaarka
5. jún 2009

baba, ja som tiez isla pre istotu, i ked som mala krv aj moc (teda okrem tej kvi v moci) ok.
tak neviem. ale chod, za skusku nic nedas 😉

a co je ta laktatova acidoza? idem googlit. 😀

shaarka
5. jún 2009

Laktátová acidóza
Je to okyslenie organizmu (acidóza), ktoré je spôsobené zvýšeným nahromadením
kyseliny mliečnej (laktátu) v organizme.
Laktátová acidóza je najnebezpečnejším vedľajším účinkom podávania
metformínu. Metformín je tableta (perorálne antidiabetikum) určená na liečbu
cukrovky typu 2. Zlepšuje zníženú citlivosť tkanív na inzulín (inzulínovú rezistenciu).
a) Základné charakteristiky laktátovej acidózy spôsobenej liečbou
metformínom:
• našťastie veľmi vzácna (menej ako 0,03 prípadov /1000 pacientov/ rok)
• klinické prejavy sú hlboké (Kussmaulovo) dýchanie, poruchy vedomia,
nešpecifické bolesti brucha
• liečba - inzulín, glukóza, opätovné zavodnenie (rehydratácia), preparáty na
korekciu okyslenia organizmu (bikarbonáty), príp. umelá oblička
(hemodialýza)
• z hľadiska predchádzania (prevencie) laktátovej acidózy je nutné prísne
dodržiavať nemožnosti použitia (kontraindikácie) podávania metformínu
b) Kontraindikácie podávania metformínu:
• srdcové zlyhávanie a dychová nedostatočnosť
• ťažšia pečeňová, obličková nedostatočnosť
• akútne horúčkovité ochorenie
• akútny srdcový infarkt
• chirurgický zákrok
• tehotenstvo
• alkoholizmus

hiva
autor
5. jún 2009

podrobnosti som necitala...ale vraj je to velmi nebezpecne, az smrtelne 😨

hiva
autor
5. jún 2009

ale nikde som nenasla, ako je to ked beries metformin a nemas cukrovku 😒

hiva
autor
5. jún 2009

shaarka...ta acidoza vyzera hrozne blbo, ale zas na druhej strane je velmi vzacna....tak osobne neviem, ci by som sa do toho pustila bez lekara 😒

baba2288
5. jún 2009

no ja by som sa do toho asi bez lekara nepustila. ale shaari,vsak tu kocky spominali to centrum v KE,tak skus.
aha tak,hiva,tak Ty mas geneticky dane riziko cukrovky,tak jasne,ze chod. mozno aj ja pojdem,len neviem,odkial zase splasim papier,ked obvodny nieje tiez moc komunikativny.
ale najprv si vyriesim HP.potom zvysok.

hiva
autor
5. jún 2009

shaarka....drzim ti palce, nech na nieco chytre s doktorkou pridete....inak si tusim spominala IUI ----ale to by si musela mat najprv prirodzene ovulku 😒 ...ked nezabera clostyl, asi bude lepsie predsa len zvazit laparku....koniec koncov ju budes aj tak potrebovat, aby ti schvalili IVF 😒

shaarka
5. jún 2009

fuj, prsi.
a ja mam kratke nohavice, kosielku a slapky. no prosim.
jasne, met nechcem bez lekara.

a prave premyslam, ze zavolam tej mojej a skusim sa jej opytat, ze ci tento cyklus nemozem papat dva clostily denne... mne sa ten jeden folik 19mm totiz zacal trosku malit 😀

a hrozne mi chybate, len to nechcem s konikom prehanat... nemate skype?

hiva
autor
5. jún 2009

shaarka....ja mam skype....a som pripadne aj na facebooku....ak chces, posli mi tvoje meno do IP a mozme chatovat 😀

baba2288
5. jún 2009

ja mam ICQ,skype mi hrozne spomalil pocitac,tak som ho musela vyhodit.
shaarka a ostatne,ten clostil na Vas nema nejake vedlajsie ucinky?

hiva
autor
5. jún 2009

n amna nie....ja ho neberiem 😀 😀 😀 😀

shaarka
5. jún 2009

hiva 😀 😀 😀

clostil? 1 tbl. - nie - aspon teda som nic nespozorovala.
ja mam taky nazor, ze vela vedlajsich ucinkov si baby privolaju, lebo sa prilis pozoruju.
z duphastonu (asi) mavam bolenie brucha tak 2 dni pred MS.
a z pregnylu ma boleli cicky a trosku brucho (asi kvoli HCG) 😀

baba2288
5. jún 2009

inak som napaprcena na svoje telo. zase ma chce oklamat. citim podbrusko,aj vnutro mam zase nejake makksie a vzduch mi ide a este aj taky tahavy priesvitny vytok. toto je prvykrat,co nedufam. toto mi robi uz pol roka, oblbuje.
a inak ziadne ine priznaky?myslim akne,padanie vlasov,priberanie a tak?to je super.

hiva
autor
5. jún 2009

baba....a ty merias BT?....nemoze to byt predsa len ovulka? 😉

baba2288
5. jún 2009

hivus,ale nemam nikdy ms,tak to nieje ovulka.kazdy bozi mesiac som dufala ako taka koza a furt nic z toho nebolo.

shaarka
5. jún 2009

baby, tak prvy zoznam:

pralinka25: vek 28, zaciatok snazenia oktober 2008, o PCO vie od decembra 2008, HP ok, zvyseny TEST, berie Metformin, MS pravidelna s Gynexom, plan: spermio, CLO+PRE+DUPH alebo CAR

hiva: vek 28, zaciatok snazenia: jun 2008, menzes pravidelny, meranie BT – anovulacia, DUPH – bez ovulacie, marec 2009 Ferticent, spermiogram (mierne znizena pohyblivost), UZV – diagnoza PCO, zvyseny testosteron, april 2009: HAK na 3 mesiace, odporucane schudnut, dnes -10 kg

dindulka: vek 26, o PCO vie od aprila 2009, MS nepravidelna od veku 14r., liecena Proverou a Norethisteronom, 18r.: endokrinologia – zvyseny PROL, od 21r.: HAK, vysadene ... , zaciatok snazenia december 2008, 3 spontanne cykly (45,24,25), april 2009: novy Dr., agolutin, dg. PCO, plan: HP september 2009

shaarka: vek 30, MS cca 4x vo veku 15 – 18r., od 18r. HAK s prestavkami bez menzesu:12 rokov, zaciatok snazenia jul 2008 (vysadena HAK), 1x spontanna MS (30), HP celkovo zly, liecena DUPH - bez ovulacie, dg PCO: februar 2009, CLO+PRE+DUPH: folikul 19mm, anovulacne cykly, OGTT v norme, chlamydie negat, urea negat., jun 2009: Femigard
M: spermiogram: astenospermia, nasadene vitaminy

kto sa tam nenasiel a chce oboznamit nase osadenstvo, ze ako je na tom, tak prosim, napiste do IP
😉

hiva
autor
5. jún 2009

baba...sak uvidis...ö.ak do 16 dni dostanes MS, tak to bola ovulka 😀 😀 😀

baba2288
5. jún 2009

hiva,ja to mavam furt a ms este nikdy nebola.jednoducho to trva taky tyzden-niekedy aj dva a potom to odide. 🙄

pralinka25
5. jún 2009

baba a nemoze byt ovulka bez MS?

hiva
autor
5. jún 2009

pralinka...moze, ale jedine ak to konci tehotenstvom 🙂

baba2288
5. jún 2009

nuz nemoze. ☹