Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

natascha05
10. jan 2016

baby ja to mam tiez a potrebovala by som niekoho kto ma na predaj tabletkz DIM ? je tu niekto kto ich uziva ? alebo objednava ? dakujem

luciamichnova
8. mar 2016

@modry_mesiac ďakujem ti....

emakiki
13. mar 2016

Ahojte baby, mam jednu otazku... Hadam sa tu najde niekto kto mi odpovie. Ked ma zena PCO a tym padom neovuluje, zvysuje sa hladina LH, ako keby ovulovat mala ale nakoniec vajecnik nevypudi vajicko a LH ani nedosiahne vrchol ako pri ovulacii a nasledne klesa?
Dufam, ze som to napisala pochopitelne...
Dakujem za odpovede 🙂

9kacenka9
19. mar 2016

Ahojte zienky ak mne zistili PCO pripajam sa ku skupine a pomalicky hladam u Vas odpovede na moje otazky. Som velmi rada ze citam pozitivne pribehy s PCO a ze ked sa chce da sa to. Mne gynekologicka tiez chce predpisat Hak ale ja nechcem. Njprv sa chcem vydat po prirodnej ceste nie po hormonalnej. Budem velmi rada ak mi napisete vase skusenosti s nejakymi bylinkami a podobne co vam pomohlo co ste brali. 🙂

emakiki
21. mar 2016

Prosim ,je tu niekto kto mi poradi? Ked mam hladinu testosteronu 0,7 znamena to ze nemozem mat PCOS?

silvinka2005
21. mar 2016

@emakiki myslim ze do 1 je norma ..a ine priznaky mas?

emakiki
21. mar 2016

@silvinka2005 norma je 1,67
No ved ja neviem. Dr. mi to tvrdila iba na zaklade toho ze som tento cyklus neovulovala a tvrdila ze mam aj na vajecnikoch tie cysticky, ale najprv mi povedala ze nic neobvikle nemam a vsetko je ok a potom ked zistila ze som neovulovala tak mi tvrdila ze mam PCOS... Ale ja ani nechlpatiem, ani pupaky nemam, jedine ze mam nadvahu a endokrinologicke chodim pravidelne som stabilizovana a ta mj robila neskutocne vela testov a nic nenaznacovalo na PCOS, dkkonca aj u diabetologicky som bola este minuly rok a povedala mi ze ja urcite nemam tu rezistenciu...

zuzka56
21. mar 2016

@emakiki
ahoj, asi by som isla na tvojom mieste k inemu gynekologovi alebo do CAR na potvrdenie cyst na vajecnikoch na sone. Pretoze aj ked mas testosteron v norme PCO - cysty na vajecnikoch a anovulacia, mat mozes. Pokial nemas potvrdenu IR to je super, aspon mas o starost menej.
Príznaky ochorenia
anovulácia - nedochádza k ovulácii,
nepravidelná menštruácia - oligomenorrhea (predĺžené cykly) až amenorrhea (nedochádza k menštruácii),
neplodnosť súvisiaca s anovuláciou,
nadváha až obezita,
inzulínová rezistencia, prípadne až diabetes 2. typu,
vysoký krvný tlak
zvýšená hladina cholesterolu,
nadmerné ochlpenie - predovšetkým na tvári, hrudi, chrbte, bruchu a palcoch na rukách a nohách,
mastná pleť,
akné,
lupiny,
rednutie vlasov, plešatosť,
zhrubnutá koža na krku, stehnách a ramenách.
Výskyt a závažnosť týchto symptómov je veľmi individuálny, a významne súvisí s nadváhou.
Pri ultrazvukovom vyšetrení je na povrchu vaječníkov viditeľný nadmerný počet vyvíjajúcich sa vajíčok (folikulov). Membrána pokrývajúca vaječník je pri PCO zhrubnutá, neumožňuje prasknutie folikulu a ovuláciu, dozrievajúce vajíčka preto zostávajú vo vaječníku a menia sa na cystičky.
Hormonálny profil
Hormonálny profil ženy s PCOS sa obvykle vyznačuje nasledujúcimi odchýlkami:
zvýšená hladina androgénov
zvýšená hladina estrogénov (estrogénová dominancia) - estrogény sa tvoria vo vaječníkoch a tukovom tkanive, môže viesť až k endometrióze, zvýšená hladina estradiolu môže zvyšovať hladinu prolaktínu
zvýšená hladina luteinizačného hormónu (LH)
znížená hladina progesterónu - následok anovulácie
zvýšená hladina prolaktínu - prolaktín potláča ovuláciu a menštruáciu, v extrémnych prípadoch spôsobuje amenorrheu

emakiki
21. mar 2016

@zuzka56 nk ved to ze ona mi to ani poriadne nepozrela, najprv povie ze je vsetko OK, hned po sone a potom asi 5 min potom mi povie ze mam PCOS. Vies ja som velmi spokojna s mojou dr a vzdy som si ju zastavala a teraz ma normalne sklamala, neviem ci nemala len prave vtedy svoj den alebo co, ale pojdem este k nej poradim sa s nou a uvidim, len musim byt po MS, to mi povedala sestricka ked som volala na vysledky. MS nemam zatial posunutu mavam bezne 28-30 dnovy cyklus a posledne dve MS som mala dokonca slabe, jednu iba dvojdnovu a druha trvala dlhsie ale bola velmi slaba... Inak ziadne z tychto priznakov nemam... Ja som sa jej priznala ze som si dala vypocitat termin na pocatie od Jonasa a ten termin som mala na 4 DC a isla som k nej aj pre to, lebo ma strasne bolela maternica, cele brucho som mala nafuknute a mala som este nejake tazkosti, podla mna celu tu situaciu zlahcovala, lebo neveri na Jonasa, ja to celkom aj chapem, ale aj tak ma sklamala... Brala mi aj HCG ten bol este vtedy 0,5...

zuzka56
21. mar 2016

@emakiki
ale pockaj a chod k nej opatovne a nech ti povie na com si... pride mi to zvlastne jednanie ale nic neobvykle medzi dr.
nerozumiem preco ti brala krv na hcg ?
na 4 DC ked si bola u nej videla dominantny folikul lebo na otehu sa mi zda 4 DC velmi skoro vtedy este byva ms.

emakiki
21. mar 2016

@zuzka56 ja som mala na 4DC termin pre tutumutu aby sme splodili babo u nej som bola cca 14 DC asj som to zle napisala 🙂

emakiki
21. mar 2016

@zuzka56 a na 10 a 11 DC mi zosilnel OVu test ale nebol pozitivny, preto viem ze som neovulovala lebo aj vajecnik ma bolel jba hodinu a bezne ma boli cely den az dva pri ovulke... Dnes som 28DC...

zuzka56
21. mar 2016

@emakiki
ahaa, uz tomu rozumiem.... kedy by si (ne)mala dostat ms ? resp kedy sa chystas testovat ?

emakiki
21. mar 2016

@zuzka56 no mozem kludne dneska zajtra pozajtra a asi sa ani nebudem testovat, aj tak tam nic nebude, len zas budem plakat... Uz sa snazime 9 mesiacov... Ak by som do konca tyzdna nedostala, tak si mozno kupim test, ale ani tomu moc neverim... Aj ked ta anovulacia ma zmiatla, lebo ak by som nahodou otehotnela na 4DC, tak si myslim, ze by som asi neovulovala...

zuzka56
21. mar 2016

@emakiki
9 mesiacov nie je až tak vela. My uz vyše 3 roky a nestresujem akurát iz ideme do ivf.

emakiki
21. mar 2016

@zuzka56 no ale ja mam 33 a mm 38 a ja nechcem rodit po 35 ke... Prvu sme spravili druhy cyklus, tak som v soku ze to nejde... No kazdopadne uz musim vydrzat a potom uvidim co budem robit dalej... A mozno sa budem musiet zmierit s jednou... ☹
3 roky? To je dost... Drzim palce...

zuzka56
21. mar 2016

@emakiki
Aj ja mam 33 a deti nemam žiadne takze ty mas aspoň jedno 🙂 veď ani ja nechcem rodiť v 40tke a aspoň jedno baby by som prijala.

emakiki
21. mar 2016

@zuzka56 jaj tak to ti drzim palce trojnasobne... vam sa nedari kvoli PCOS?

zuzka56
21. mar 2016

@emakiki
Ono sa toho nakumulovalo viac okrem pco, mam hraničné hodnoty IR, zistenú celiakiu a imunologicke problémy, predtým mal mm zle vysledky ale tie su teraz v norme. Nechápem v com je problem lebo aj minuly cyklus som mala dominantný folik ale nic z toho, ovu prebieha lebo meriam BT a používala som ovu testy ake napriek tomu nic. Skôr sa mi zdá, ze budú oocyty nekvalitne.

emakiki
22. mar 2016

@zuzka56 jaj to mi je luto... myslis nekvalitne vajicka? A ty uz chodis do toho CAR-u? Mna tam tiez moja dr. posiela ale mm sa nechce... Boze dnes si musi clovek vsetko nastudovat a pozistovat sam... Ja som normalne demotivovana... Stale len na nieco cakam...

zuzka56
22. mar 2016

@emakiki
ďakujem 🙂
ano chodim od 12/2014 do CAR Iscare a teraz od konca februara som presla do Ferticent, ale ako na potvoru dr je na dlhsej PN, mal by zacat ordinovat od maja, cakam co sa bude diat.

emakiki
22. mar 2016

@zuzka56 a to vam doteraz nikto nepomohol? To je neskutocne.. iVF (umele oplodnenie?) je posledna moznost?

natalyia
2. apr 2016

Caute baby, píšem po dlhej dobe, snažila som sa na to nemyslieť no dnes som si uvedomila že už je to 8 mesiac čo berem INOFOLIC a stále nič, aj priateľ začal brať už 2 mesiace FOLANDROL, no nedarí sa. Tak budem musieť ísť znova k doktorovi a som zvedava akú cestu zvolí dalej. No a aktívne snaženie trvá už skoro rok. Ciklus sa mi síce upravil ale nič viac. Tak dúfam že mi dá zas niečo iné.

zuzka56
2. apr 2016

@emakiki
Nemajú nam ako pomôct vsetci v CAR ma tlačia do ivf ze uz neni iná šanca. Mam za sebou drilling a potom 3x iui neúspešne. V pondelok volám do FC ci uz majú pokyny z VŠZP aby poslali žiadosť na schválenie.

natalyia
2. apr 2016

@zuzka56 ZP prepláca umele? alebo si hradiš nieco aj sama?

zuzka56
2. apr 2016

@natalyia
3 cykly ivf prepláca každá zp okrem soft ivf a iui tie si hradia sama

natalyia
2. apr 2016

@zuzka56 a kolko zhruba to vychadza?

zuzka56
2. apr 2016

@natalyia
Dobrá otázka 🙂 ked budem vediet aky protokol mi dr zvolí a ake a kolko liekov predpise budem vediet presne. Rátam tak 300-400€ ze nechám v lekarni.

natalyia
2. apr 2016

@zuzka56 tak vecsinou pisu vsetci, tak nieje to az take hrozne, ale aj tak je to na zaplakanie ze si musime este aj platit za to ze chceme dieta, a taký ktory ho vobec nechcu ho maju ani nevedia ako sa im to podarilo, a to si este ani nezasluzia, napr. cigáni.
Ale aj tak prajem vela stastia, nech ti vsetko dobre dopadne.

lilly10
6. apr 2016

Ahojte baby, ja mam tiez problemy s menstruaciou, raz je to v pohode, raz to nedostanem vobec cely mesiac, takze mam takisto polycysticke vajecniky....a bojim sa ze sa mi nepodari otehotniet, aj som citala ze niektore otehotnili hned na prvykrat, aj cez PCO....a ja uz ani neviem co si mam o tom mysliet....ak by mi niektora z vas poradila, tak budem rada