Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

wifina
5. feb 2012

@domin85 tá preventika, potom mi to doplo, no ja by som to neriešila, ale určite si nechaj odsledovať tú ovuláciu, v podstate ani polycystycké nejde inak riešiť ako pchaním hormónov, čo to može stav aj zhoršiť. Keď budeš chcieť mať dieťa a ovulácia nebude (čo si nemyslím že bude tvoj prípad, keďže min. 1 máš máš v poriadku) dajú ti hormóny na spustenie ovulky alebo urobia drilling, ale to je teraz asi predčasné...

domin85
5. feb 2012

@wifina Dakujem za odpoved, ukludnila si ma ;) Ja som sa zlakla ze sa to skor ci neskor najde na oboch a ja si babatko velmi zelam, tak dufam ze mas pravdu a nie je to moj pripad.

levandulka321
6. feb 2012

Ahojte, mam na vas odbornicky jednu otazku..Mam PCO, bola som na laparke..prvykrat po laparke som mala potvrdenu ovulaciu min.mesiac, na folikulometrii a nasledne aj z krvi 18DC (dovtedy nie, pretoze som mala nasadeny duphaston a ten mi pravdepodobne branil ovulacii, pretoze bol nasadeny od 16DC) , momentalne som som 37DC a ms nikde. Otazka znie..mohla som mat ovulaciu a aj tak sa ms nemusi dostavit?comu to mozem pripisovat?dakujem za odpoved

lauricka
6. feb 2012

@wifina mne ich poriesili bez hormonov, nie je to pravda pri kazdom

wifina
6. feb 2012

@lauricka a ako?

irsina83
6. feb 2012

@hiva zlatko gratulujem k 4.mesiaciku 😵 😵 😵 😵 drzte sa 😵 😵

lauricka
6. feb 2012

@wifina laparku a ten drilling, ale bez hormonov. Drilling moze urovnat hormony v tele sam. Ale urcite to zavisi od zavaznosti stavu. Niekomu pomoze to, druhemu ine.

wifina
7. feb 2012

@lauricka no veď som napísala, že hormóny alebo drilling, som si myslela, že ešte niečo iné

hiva
autor
7. feb 2012

@irsina83 dakujem kikus 🙂... nejak to tusim leti 🙂...nastastie 😀
@levandulka321 .. .a neskuisala si tehu test?... to je jediny variant, ktory ma napada... alebo potom nebola ovulka 😉

irsina83
7. feb 2012

@hiva len nech to leti a drobcekovci nech len pekne rastu 😉 ja sa zacinam davat trochu do kopy a chystat sa na druhe...ale budem musiet najprv blsku odstavit od mliecka 😉

janie80
8. feb 2012

ahojte dievcata... obavam sa, ze sa k vam pridavam... mam PCOS a inzulinovu rezistenciu.... ☹ zatial "len" na 99%, takze v stadiu diagnostikovania a liecba zacne az po vysetreni na 5DC... ale kedze som teraz 21DC a ovulka nebola, tak ktovie kedy to bude... 😒

ame
11. feb 2012

Dievcata, stretli ste sa s niecim takymto.
Mam PCO a preto som vzdy brala v cykle 16 - 25. den Duphaston, po kt. mi menzes pekne na cca 5. den dosiel.
Uz vyse 3 mesiacov beriem Metformin, sucasne som dnes aj 23. DC (cize este nemam ani dobrany Duphaston) a dosiel menzes.
Mam to brat pozitivne, ze zaucinkoval Metformin a nastala v cykle aj ovulacia? Teda ze uz nebude potrebny Duphaston? Som z toho teraz zmatena.....

rastikovalucka
13. feb 2012

Ahojte baby, nemá niektora zaujem o lieky Agnucaston? Ja som si kupila 4 balenia, ale potom som otehotnela a nebrala som ich. A momentalne sa mi menštruacia upravila sama po porode. PC bola 6,48€ / 30 tabliet. Predam krabičku za 4, 50 €. Exp. 01/13. Prosim napiste mi na mail: lucia.vajcikova@gmail.com

labanka
13. feb 2012

@ame cauky, aj ja beriem Metformin, mala som cykly najdlhsie 35 dni a tak mi ho Metrofmin skratil na 31, dalsi mesiac na 28 den, neskor na 21 den....a po tychto cykloch som dostala na 23 dc ovulaciu a ostala som tehotna ale neudrzalo sa to a na 45 dc som dostala menzes.... mala som vysoku sliznicu, ale asi nieco nebolo dobre a tak to odislo.....niekde som citala, ze Metformin cyklus skracuje, a to ci mas brat Duphaston to neviem, lebo ani neviem naco ten liek vlastne je.... ja beriem len Metformin

nika6605
14. feb 2012

@rastikovalucka Brala si ich kvoli problemom s otehotnenim?Lebo mne lekar predpisal duphaston ale nejak nepomaha, vzdy mam anovulacne cykly. Asi pred troma tyzdnami som citala o angucastone tak som si ho kupila a teraz cakam, ci sa nieco zmeni....

rastikovalucka
14. feb 2012

Ano, aj na upravu cyklu.

chlpacik
17. feb 2012

@ame ahojky, duphaston sa berie aj na ine veci, myslim ze aj na udrzanie plodu, ak by si otehotnela, takze asi sa to tak ma uzivat. Resp. moze spolu s metforminom, viem to len preto, lebo mne ho tiez odporucali znovu nasadit. Ale momentalne nechcem, lebo uzivam dost liekov a nie este zatazovat dalsimi liekmi.

chlpacik
17. feb 2012

@domin85 ahoj, neviem odkial mas, ze kazda ma pco na oboch vajecnikoch, ja mam cysty jeden vaj. hranicnej velkosti a druhy zvacseny cystami. Myslim si, ze sa treba snazit otehotniet a ak to nepojde(odporucaju rok) tak urcite riesit, vyhodou je ze mas pravidelny menzes, tak vela stastia 🙂))

stellamaris
19. feb 2012

pco moze byt iba na jednom vajecniku,vravel moj doktor,ja mam pco zistene od 2009,vtedy mi uplne zmizla menstruacia,hormonalny profil bol velka katastrofa,vajecniky zväcsene,vely cyst na obidvoch,nasadil mi ale iba taky liek pre zeny v menopause(Climen),vraj to niekedy pomoze,u mna nic...skusila som aj Clomifen,a nic....snazila som sa schudnut a v auguste 2011 som si uz u ineho doktora vybojovala predpisanie Metforminu,nabehla mi menstruacia,s davkou 500mg 2x denne ale nebola ovulacia(sledovala som testami ovul.),tak som si nechala zvysit davku na 850mg,citala som,ze davka sa ma podla vahy predpisat,a hned po dvoch tyzdnoch prva ovulacia!to bolo v novembri 2011,moj gynekolog mi vsak pripravil papiere pre fertilizacnu kliniku,pretoze neveril,ze sa mi podari otehotniet prirodzene( mala som menstruaciiu,dokazatelne aj ovulaciu,iba vajecniky bez zmeny a znizenu funkciu stitnej zlazy),to bolo 29.12.minuleho roku.....a skoro odpadol,ked som mu zahlasila v januari 2012,ze som tehotna🙂)tehotenstvo mi potrvdil ultrazvuk a doktor by mal zacat verit na zazraky🙂))

bosorkajarka
19. feb 2012

@stellamaris takze tobe pomohlo zvyseni davky k ovulaci? Ja beru metformin 2x500 uz pul roku a nic, tak jsem si taky rikala jestli by nepomohlo zvyseni davky.

stellamaris
19. feb 2012

tak treba skusit vsetko,aj zvysenie davky,zacina sa 500 2x denne ,aby si telo na metformin zvykol,vela ludi ho neznesie , u mna nebol problem a ta zvysena davka mi naozaj pomohla.myslim,ze u mna nebol problem stitna zlaza(ako mysleli doktori),ale inzulinova resistencia a tu vylepsi jednoznacne metformin. 🙂

katkaajurko
25. feb 2012

@chlpacik cau chlpi a ty aka kocka nevesticka si bola 😵 😉

katkaajurko
25. feb 2012

@valika_val jeej cau "vali" 🙂 ako sa mas? co maly?

katkaajurko
25. feb 2012

@erickaa s tym akne uplne rovnako ako u mna...najlepsie bolo po porode pol roka,kym som nemala mrchu - uplne krasna plet-s prvou mrchou a hormonalnymi vykyvmi prisli aj cervene bolave podkozne svine 🙄 na to ani najluxusnejsi krem nezaberie bohuzial u mna....

janusa_
25. feb 2012

Ahojtem mam otazocku , tiez mam pco, za sebou jednou neuspesne tehu- pricinou mohla byt aj nizka hladina progesteronu.
citam o metformine- uz som o nom hovorila aj s lekarkou, len sa chcem opytat ake je davkovanie? a moze sa brat cely cyklus si ako to je?
dakujem za odpoved

valika_val
25. feb 2012

@katkaajurko serus 😀 preco nemas pekne vyplneny pas? clovek aby z teba vsetko tahal 😀

mlady robi radost, mame najkrajsie obdobie doteraz. nic proti babatkam, ale mne sa hrozne paci tento vek, ked uz pomerne dobre chodi a strasna sranda je s nim, kazdy den sa nieco nove nauci a je super pozorovat ho, ako mu to v tej hlave srotuje a ako si vsetko vsima a ako mu vsetko dochadza 😵 😵 😵
no ale: chodim na endo na krv (som bola teraz na 29. a 36.DC) lebo teta dr. a aj ja chcem zistit, ci mam ovulu... akurat 36.DC som dostala MS, tak tam uz bude progesteron nizky (predpokladam) a toho 29. som mala 14 😒 co je dost malo na to, ze som bola teoreticky v strede LF. tak uvidim, co povie, ale vyzera to tak, ze sice chodi MS, ale "len tak", aby sa nepovedalo 😀 😀 kontrolu mam 9.3., tak sa onedlho dozviem. a predpise mi metformin...
doma riesime, ci ist do dalsieho dietatka alebo nie (kvoli financiam, nejak to nevieme utiahnut z muzovho platu). no a T. ma trocha problemy, nerozprava a tak, tak sme riesili (a este riesime) autizmus, stale nam hrozi... 😔 😖

a teda vobec neviem, ci to nechat na prirodu, alebo ist na gyndu a zacat. a tiez sa bojim, lebo som po konizacii a z krcka mi gyndoska dost vela odrezala 😖 😖 😖 no ale kto sa boji, nech nejde do lesa, ze? 😀 takze si myslim, ze to predsalen skusime... nie som najmladsia, mladsia uz nebudem, takze bud teraz alebo nikdy 😀 len endoska odporuca schudnut, a mne to vobec nejde ☹

valika_val
25. feb 2012

vela otazok, malo odpovedi, tak skusim odpovedat na to, co viem 😅

@janie80 vitaj a pis, co noveho. sledujes si nejak ovulu aj sama? testy alebo bazalka?

@ame, neviem, ci vies, ale PCO sa urcite nelieci duphastonom. ten si brala len preto, aby si MS dostala a tvoja doktorka tym asi sledovala len to, ze dufala, ze sa ti sama od seba rozbehne MS. haha. takto to takmer nikdy nefunguje. takze ty si rada, ze ti chodila MS, ale stalo sa tak (pravdepodobne) len preto, lebo po dobrati duphastonu ti progesteron klesol = prisla MS.
ano, mozno ovulujes, ale to treba zistit. ci ano a kedy a az POTOM nasadit duphaston.

ked si teraz na 23. DC dostala menzes, moze to byt prebehnutou ovulkou, ale aj zblaznenymi hormonmi. na tvojom mieste by som duphaston vysadila a sledovala si cyklus, skusila odsledovat ovulu. ten duphaston fakt matie aj teba aj tvoje hormony 😒

@stellamaris som na teba pysna a gratulujem! super uvedomela osobka si ty 😉 😵
na akom principe funguje metformin? budem ho brat, tak sa chcem na vsetko pripravit... citala som, ze niekto ho zle znasa (ze sa z neho vracia?), mozes mi prosim napisat vsetko co vies? dakujem.

@janusa_ myslim ze metf. sa berie dlhodobo a bez prestavky, nonstop cely cyklus.

janusa_
25. feb 2012

@valika_val dakujem, a nevies v akych davkach-?

valika_val
25. feb 2012

jaj a aby to nevyzeralo, ze som proti duphastonu, tak to vobec nie! je to super mnamka 😀
chystam sa teraz na gyndu na kontrolnu cyto po konizacii, tak si chcem vypytat do zasoby, aby som si mohla davkovat po ovule, alebo ked zistim, ze som tehotna 😉

@domin85 hm, neviem, ci polycysticke vajecniky su ochorenim, ale to je jedno, aky to ma nazov. to, ze mas cysty na jednom vajecniku, nemusi znamenat vobec nic. tie zeny, ktorym sa nerobi vaginalne sono so zameranim na kontrolu vajecnikov, a nemaju problemy, to mozno nikdy ani nezistia a otehotneju normalne...
samotne cysty nevadia, problem je az vtedy, ked kvoli nim nepraskaju folikuly (je potrebny drilling - orezanie a nadierovanie vajecnikov), alebo vtedy, ked hormony nie su tak, ako by mali - a tym padom nie je ovula, nie je menzes... ale vsetko so vsetkym suvisi. samotne cysty nevadia a hlavne, ked su len na jednom vajecniku.
vezmi si, ze problem moze byt este napriklad: v nepriechodnych vajcovodoch, nedostatocnej sliznici, nizkej hladine progesteronu, blbom krcku, mozes vytvarat protilatky proti spermiam, alebo spermie nemusia byt dostatocne dobre na to, aby nielenze dosli k vajku, ale ho aj oplodnili... a je este miliondvestotristo inych veci, ktore mozu byt problemom. co taky jeden zacysteny vajecnik? nic! 😀 😀 😀

valika_val
25. feb 2012

@domin85 PCO sa nelieci. lieci sa len problem, ktory ma na rovasi PCO. cize hormony, ovula, otehotnenie...
ja som nemala vobec MS a doktori mi stale povedali len tolko: chcete otehotniet? a ja ze nie.
no tak potom nemozme nic robit...
ked budete chciet otehotniet, zahajime "liecbu".