Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

katkaajurko
3. máj 2011

@leeena_4 aa tak potom super, ano viem-ze utrogestan pomaha-ale ked uz je nastimulovane vajko-ma silne zlte teliesko-to produkuje velke mn.progesteronu a to telu staci 😉

leeena_4
3. máj 2011

@katkaajurko já mám minimální hodnoty všech hormonů, takže mému to moc nestačí, ale není problém ty tabletky, když jsem zvládla injekce Puregonu, tak tohle je v pohodě.

katkaajurko
3. máj 2011

@leeena_4 jasne jasne,na skodu to urcite nebude-ja len ze ine hormony zavisia od inych veci-ale pokial je kvalitny folik-tak progsteron je tiez kvalitny - len musi byt urcite ovula s kvalitnym folikom-pokial ma zena malo hormonov aj pred ovu (bez stimulacie) a ma aj ovu s nekvalitnym folikom-potom aj progesteron byva na figu nizky - ale ako "zaloha " to je urcite dobre..

katka.gzd
4. máj 2011

@leeena_4 to ma mrzi ze to nevyslo tento mesiac s IUI, ale este nevies ci to nevyslo doma 😉 manza nech neni smutny sak sa tym nic nekonci este.....hlavne ze foliky krasne rastu....prajem krasny den........(ja sa tu najbl.ukazem asi az v nedelu...dovtedy som ododneska na sluzobke :( ach jo..)

leeena_4
4. máj 2011

@katka.gzd Manžovi už jsem vysvětlila, že situace je důvodem k radosti a né smutku. Já sama spíš cítím radost, že vajíčko po roce vyrostlo a samo prasklo už asi 10DC to je výborná zpráva 😀. Ale zatím mě všichni utěšují a mysllí si, že jsem smutná, přitom fakt ne 🙂. Asi jsem divná 😀
Tobě taky krásný den a příjemnou služebku 😉

anksunamonka
4. máj 2011

ahojte spolubojovnicky. Tak vcera som bola v CARe na skompletizovanie vysledkov, co nam robili vstupne vysetrenia. Manzelove (uz od soboty mu smiem hovorit manzel 😉 ) vysledky su sice zle, ale doki povedal, ze s nim sa uz da pracovat. Problemom som ja, ved ako inak.....
No a vyvratil mi moju diagnozu ze mam PCO!!! Ze na to su prisne stanovene kriteria a nesplnam ich a preto nemam PCO!
Ale - nerastie mi sliznica, mam nekvalitnu a oneskorenu ovulaciu, zvyseny prolaktin a testosteron. Poslal ma na endokrinologiu a s vysledkami mam za nim prist a rozhodne o dalsom postupe.
Na endokrin.idem uz zajtra poobede. Tak som zvedava......
Pripajam aj spravu ktoru nam dal.
Mozte sa na to dievcata pozriet, co si o tom myslite? a hlavne ci ten testosteron mam zvyseny velmi... Ja ani neviem aku ma skratku.
Uz som sa zacala zmierovat ze mam PCO a otehotniet bude tazka cesta a vcera sa dozviem, ze pco nemam.....

Takze cakam netrpezlivo na vase nazory a poznamky k mojim vysledkom.

Neviem ci tu to bude dobre vidno, tak davam do albumu.

dakujem.....

leeena_4
4. máj 2011

@anksunamonka já jsem a to koukala ap odle poměru hormonů a toho, že máš normální vaječníky bych taky řekla, že PCO nemáš. Testosteron i prolaktin se dají poladit, to ti pomůžou na té endokrinologii a během tvého léčení můžou trošku zlepšit i manžovo spermi, takže já bych to viděla pozitivně 😉 🙂

chlpacik
9. máj 2011

@anksunamonka no pekne, cakaaaaaaaam IP ohladom svadby, vsetky podrobnosti od jedla, az po fotenie vsetko 🙂
Inak je prekvapenie, ze nemas PCOS, pozriem sa potom na vysledky. Inak ako si bola spokojna s Hermim? 🙂

chlpacik
9. máj 2011

@anksunamonka Takze prve riadky v porovnani so mnou🙂 Ja vysoke bazalne FSH a LH (U Teba priaznive 😉 )
PRL aj ja som mala zvyseny 43,2 Ty 33,5 😒 velmi ho ovplyvnuje stres. U Teba pasivny FSH tes vysiel, že krivka je aktívna pri stagn. E2. U mna krivka pasivna pri stag.E2 ...
Kvalita endometria bola aj u mna neprimerana. Myslim, že nemas až take strasne vysledky 😉
U mojho vysledky sperm.maklera su podobne, akurat ze morfologiu mal 6% Tvoj mal 12%.
Akurat neviem preco tam nie su cisla napr. pri celkovom pocte spermii a pri funkcnych spermii z toho poctu ???
Vysledok mojho muzika je terratosperma, leukosperma.
Zaver...my okrem zapalu, u mna skoro vsetkych zlych vysledkov vratane PRL, Zvysenej T, zvyseneho GT (NEVIEM CO TO JE), atd. tiez hyperplasia deficit CYP21A2(kortikoterapia)tiez nejaky hormon to je, mala som hodnoty no radsej pomlcim 😖 , ale mne to nasledne endokrinologicka nepotvrdila, spravila nocny screeningovy test a po tbl sa neukazalo, zeby v tom bol problem.
Neviem ci je dobre ze nemas PCOS, ale kazdopadne si myslim, ze JA byt na Tvojom mieste som velmi rada 😵
Inak ak budes chciet kontakt na urologa tak mam. Ten povedal mojmu, ze jeden SPERMIOGRAM nic NEZNAMENA!!!
Akurat, ze sa plati za kazde vysetrenie, co na lekaroch nemam rada. Ale je vraj dobry v tom, co robi. Posobi v Saci, a ma ambulanciu aj na Tahanovciach.
Drz sa 😵

janine6623
11. máj 2011

Ahojte, na základe čoho vám zistili, že máte PCO. Len na základe vysokého testosteronu alebo, pri PCO sú zlé aj inéh hladiny hormónov. Aké ste mali sprievodné znaky okrem HP?

katka.gzd
11. máj 2011

@janine6623 cauko, zistuje sa to na HP a ultrazvukom vacsinou....ale sprievodne znaky su naozaj sirsie a aj hladiny hormonov byvaju dost individualne.....hlavny sprievodny jav je anovulacia alebo ovulacia len raz za par mesiacov....
ked hodis do googlu PCOS najdes kopu info....
od tych hladin hormonov sa potom odvijaju aj dalsie znaky...napr vela zien ma problem s nadvahou alebo nadmernym ochlpenim....
ja som konkretne na sebe nespozorovala nic zvalstne okrem toho ze mi po vysadeni antikoncepcie neprisla sama od seba menstruacia....a bolo.......

anksunamonka
11. máj 2011

@chlpacik jaaaj chlpi, ja ti tu IP napisem, len neviem kedy. vobec nic nestiham . v praci mame blázinec a + mam v skole same skusky. cize este aj toto a + domacnost,.....

no neviem ci sa mam velmi tesit ze nemam pco. ja uz som s tym bola zmierena lebo viem, ze nie je nemozne s nim otehotniet. ale teraz v podstate neviem co mi je. @hiva @katkaajurko @katka.gzd @ @leeena_4 co mam teraz robit, na koho sa obratit s takymito vysledkami? mam ist za svojim obvodnym, alebo aky postup mam dalej zvolit?

mam uz aj vysledky z endokrinologie. Vsetko v naprostom poriadku, dokonca v CARe mi vysiel zvyseny TST a PRL a u endokrinologicky mam obe hormony v norme.... Ale ona mala nejake ine normy. Tak neviem ktory z nich ma teraz pravdu...... 😲
Dala mi ale SIOFOR 850 z radu metforminu, ze mi predpise a je na mne ci budem brat. Tak som sa rozhodla ze ho brat budem, kedze by mi uskodit nemal. Cize pocas 3 tyzdnov zvysujem postupne davku. a o 4 mesiace mam prist na kontrolu, vezme mi krv a porovna vysledky ci co. A ona nevylucila ze mam PCO. Ze co PCO, to vzdy inak vyzera.
Neviem komu mam verit. Dala som jej vysledky z CARu.

Baby,
prosim poradte, co mam dalej robit, ako postupovat v liecbe.. 😨
Viem ze asi zacat by som mala chudnutim, lebo 70 kg pri vyske 157 cm je velmi vela..... Ale ked do certa ja vazne vela nejem a vaha stale nejde dole. Chodime na prechadzku, zumba sem tam (musim castejsie) a furt vaha rovnaka...... 😔

katkaajurko
11. máj 2011

@anksunamonka a co konkretne nesplnas pri PCO ? teda cim argumentovali-lebo ja tomu moc nerozumiem ti poviem uprimne - rozhadzanych mas viacero hodnot ako som mala ja a tiez sa polemizovalo o mojom PCO - ale ultrazvuk mojich vajecnikov to jednoznacne potvrdil - tiez mi lietal prolaktin sem tam- raz bol zvyseny-raz nie - vzdy sa mi zvysil az po ovulacii a aj to chcela moja endokrynologicka riesit.....

siofor urcite ber- to som brala aj ja - lebo ja urcite mam slabunku inzulinovu rezistenciu

no a schudnut by urcite nebolo zle - mozno je len zla skladba potravin a trochu mnozstvo-mozno len ta skladba - treba malo tukov a vymenit sacharidy za bielkovinya sacharidy si sledovat...

kazdopadne-na zaklade vasich vysledkov ti predsa v CARe maju odporucit cestu- ako dalej-tak by som sa riadila podla toho co oni povedia - odporucia

anksunamonka
11. máj 2011

@katkaajurko tak doki v CARe mi povedal, ze nesplnam kriteria na PCOS. Nemam zväcseny vajecnik ani jeden ani druhy..... tak podla neho nemam pco. no a zrejme nevidel ani cysticky, co ja viem... on ked mi toto povedal, ostala som ako mechom udreta. Lebo som cakala cokolvek, ale toto nie....

a povedal, ze ked budem mat v rukach vysledky z endorkinologie, mam za nim prist aby sa na nich pozrel. Tak mam ist za nim alebo mam ist za obvodakom aby ma liecil?

lebo niekto tu raz povedal, ze v CARe neliecia, len robia oplodnenia.....

a kati, tu inz. rezist. ti zistil diabetolog alebo endokrinolog?

katkaajurko
11. máj 2011

@anksunamonka no tak ja s tym vyrokom nesuhlasim- mna v centre liecili - resp.odstranovali priciny , obvodny by sa na mna zvysoka vyprdol-oni aj ta nemaju dostatocne skusenosti-paradoxne v centrach maju najvacsie podla mna a teda neviem-ale ani ja nemam ani jeden vajecnik zvacseny a ani jednu cyslu-ale iba vnutri vela folikulov nedozretych - a tiez mi vjednom centre povedali ze PCO nemam-ale to bol taky doktor -co mi sono robil doslova 5 sekund ..

mne inzulinovu rezistenciu nezistil ani jeden ani druhy-lebo mi ju netestovali-ale supli rovno metformin-ale zahadne som po nom otehotnela -a teraz v tehu som jednu hodnotu na cukor mala hranicnu-a ked som si o tom studovala- to je presne hodnota-signalizujuca inzulinovu rezistenciu-aj ked "jemnu" ... a tipujem-ze po tehu to bude rovnake-aj planujem si to dat pozriet potom... podla mna toto len potvrdilo-ze ju mam a to mi to nikdy nikto neskumal - ale mala som take vnutorne podozrenie-lebo ja som bola "sacharidova" - maso a bielkoviny som jedla skor z nutnosti a na to aby som navazila pri 157cm viac ako 54 kg som teda poctivo cvicila a jedla miny porcie a aj tak to nestacilo a v care ma nazval Dr. "pevnejsou"... no a podla mna -to je tou rezistencou a mam ju odjakziva si myslim...

ja by som urcite sla do CARU s vysledkami a nechala si odporucit "cestu"... pokial mas stitku OK -je to v pohode a tie tvoje vysledky sa daju obist napriklad stimulaciou injekciami a nejakym tym IUI... do toho by som sla... a sucastne si popri tom-mozes u obvodaka nechat "skumat" priciny rozhadzanych hormonov....

do akeho caru ty chodis?

leeena_4
11. máj 2011

@anksunamonka já nevím co máš dělat, ale rozhodně bych to nechal posoudit ještě jiného doktora, který tomu taky rozmí. PCO není jednoduché a nemusíš mít všechny ukazatele, aby šlo o PCO. Já třeba nemám zvětšené vaječníky, ala mám tam ty cystičky, nemám ovulku, ani moc ms, ale podle HP to na PCO nevypadalo, ale přeci ho mám. Já mám teda tak minimální hodnoty hormonů, takže se to nepozná, ale i tak to není běžné u PCO a stejně ho mám. Já bych léčila příčiny hormonální nerovnováhy a taky přítele/manžela. Ale poradit by vám měl doktor, který vám ta vyšetření dělal.

nienna
12. máj 2011

no takže dneska som si bola po výsledky na endokrinológii....záver - všetko v úplnom poriadku, prolaktín dobrý, hormóny dobré, všetko dobré....teda testosterón tam nebol, to mi nevedela povedať.....len teraz neviem či sa mám tešiť alebo nie, kedže som dúfala že ak začnem brať tabletky na štítnu tak sa to vyrieši 😒 ale doktorka bola hrozne milá, povedala že to je len gynekologický problém a že to bude kvôli tým polycistickým vaječníkom (teda išla som tam kvôli tomu že mám MS len párkrát do roka) a že stačí potom nasadiť tabletky na vyvolanie ovulky a všetko bude OK a bábo bude v brušku 🙂 ešte ked sa začneme snažiť tak pôjdem na ten glukózový test, lebo ked to nieje štítka tak IR určite.....toť moje skúsenosti 😉

dendinka
12. máj 2011

ahoj holky, zejména jestli jsou tady nějaké z jižní moravy, nevíte o nějakém gynekologovi v Brně a okolí, popř. v Třebíči, kde to mám zase blízko od přítele, který by byl ochoten PCO a to proč vzniklo opravdu řešit a ne jen se snažit přemlouvat ženu, když zrovna v nejbližším půl roce nechcete nutně otěhotnět, aby začala brát HA, které jak srovná cyklus, tak i odstraní andragogismus.

chlpacik
13. máj 2011

@anksunamonka PCOS vylucil podla ultrazvuku vajecnikov. Cize nemyslim si, zeby sa mohol mylit, kedze si myslim, ze je profik vo svojom odbore. Mne hned pri prvom utz potvrdil, ze je to PCO, ale ja som za nim uz sla aj konkretne s vysledkami z endokrinologie(kde uz videl testosteron vysoky, ASD vysoke neviem co to je, ale vraj uz aj to naznacovalo ze to s tym suvisi a samozrejme bez menzesu.

hiva
autor
16. máj 2011

caute babule.... nejako to tu pomaly upada .... ☹

ako sa Vam dari?

ja ochvilku testujem 😅 😀 http://www.fertilityfriend.com/home/226b42 ... uvidime, co z toho bude 🙂.... BT som sice nemerala, ale podla sprivednych znakov verim, ze ovulka bola..... uz len cakat na vysledok 😀

katka.gzd
17. máj 2011

no veru aj ja si vsimam ze nam to tu umrelo, ale z mojej strany momentalne nieje co pisat kedze mam naordinovanu mezacnu pauzu....ani sem radsej nechodim aby som sa nedrazdila zbytocne.....potom nasleduje cyklus opat s clostilom....pevne verim ze mi opat nastimuluje aspon 2 foliky a budeme sa snazit doma.....

@hiva silno drzim vsetky palce co mam

leeena_4
17. máj 2011

Ahoj holky, u mě taky nic nového, prodělala jsem první stimulku k IUI a když jsem přišla na pregnyl, bylo už podle dr 11DC po ovulce. Doma jsme to trochu flákaly, ale den před ovulkou jsme asi trefili, tak uvidíme. A od 3DC zase píchám stimulku a snad tentokrát na IUI dojde. Takže toď "novinky" ode mě.
@hiva jsem na tom stejně, taky jsem neměřila, ale podle příznaků a dr ovulka byla. V neděli jsem si vzala poslední utrogestan, který byl nasazený po ovulce a dneska jsem asi 14DPO a snažím se nenamlouvat si příznaky 😀. Myslím, že mrcha do týdne dorazí, dneska jsem zkusila lemo změřit ráno teplotu a s 36,5 asi těhule nebudu 😀. Nebyla jsem tedy ani s teplotami nad 37 😀

hiva
autor
17. máj 2011

@katka.gzd ... tak to verim, ze ked clovek pauzuje v liecbe, moc chuti na konika nema 😉... ale sak neboj.... mozno po prvom clostyle budes mat ovulku aj teraz spontanne 😉... stava sa to dost casto ,-9... i ked teda skor po 3 mesiacoch na clostyle.... ale nikdy nevies 😉

@leeena_4 .... neboj.... teplota nemusi este nic znamenat 😉.... 14DPO... to ja uz by som davno testovala 😉 😀

tak drzim palce nam vsetkym 🙂

leeena_4
17. máj 2011

@hiva když já se tak snažím na to nemyslet a neřešit to a docela se mi to i daří, že se bojím ten test udělat 😀, ale děkuju za povzbuzení.

hiva
autor
17. máj 2011

@leeena_4 ono vies... samotneho testu sa bat nemusis 😉 😀 .... len treba byt pripravena na akykolvek vysledok 😉... a aj ked bude len 1 palicka, netreba sa nad tym trapit 😉.... ja testujem asi pozajtra ak dovtedy mrcha nepride 🙂

leeena_4
17. máj 2011

@hiva já vím, já vím 😀. Ale nějak se mi testovat nechce, už jsem těch jednočárkových testů viděla moc 😀. počkám pár dní a pak to kdyžtak prubnu. Musím říct, že tu jednu čárku už jsem ale dlouho neobrečela 😉 Když by mě to nějak zachvátilo, že bych moc nad tím přemýšlela a pozorovala se, tak radši testnu, ale zatím je to v pohodě.

leeena_4
17. máj 2011

@hiva potítří jo? kdyby nepřišla mrcha počkala bys do pátku, tak bych to taky zkusila 😀

hiva
autor
17. máj 2011

@leeena_4 no skusim asi pozitri 😉... este nemam kupeny tehu test, tak uvidim, ci sa mi ho podari kupit dnes alebo az zijtra.... mozno by som testla uz zajtra rano 🙂.... ako velke nadeje si nerobim, ale chcem to vediet co najskor, kvoli tym problemom so stitkou.... budem potom musiet hned zvysovat davku liekov....

ale tak nijak tomu tentokrat neverim.... uvidime, ako bude 😉... kazdopadne s amozme dohodnut, ze ak do piatku budeme obe bez mrchy, tak testneme na 100 percent, ok? 😉

leeena_4
17. máj 2011

@hiva OK, to beru, když do pátku nepřijde, tak to prubneme 😉. A kvůli té štítce to chápu, že to chceš vědět co nejdřív 😉 Taky si nedělám naděje, ale malá naděje je vždycky 😀 😉

chlpacik
17. máj 2011

@hiva cauky, hadam sa Ti minul suflik s testikmi 😀 😝 😵 😵 😵

@leeena_4 budem na Vás mysliet piatok, ze nech to uz aspon jedneej vyjde 😵

Inak nemam ani ja nic nove, dnes som bola na endo na krv-klasica na tst, inzulin, progestreron,atd... sestricka ma akurat tak nechtiac zosmutnela, ze 8mesiacov Glucophage a bez vysledku, ze ine uz zareagovali do 3mesiacov 😔 , takze menzes nikde a od endo som utekala na vyter ku gynde. A ak uz konecne bude zapal O.K. tak budem tlacit na clostyl, lebo dnes zastupovala na zenskej asi svokra lekarky, oni su taka cela rodinka, a ta ked som sa opytala, ze co robit mi navrhla duphaston, som myslela ze ma pixne, ale ak som jej vysvetlila, ze 3,5 r. som na nom bola, tak uz radsej neskusala spominat 😀 , tak hadam uz len clostyl prichadza do uvahy, samozrejme, ak nedojde menzes tak pichneme agolutin a zacnem s clostylom. Ale je vela AK..., takze vysledky do 2tyzdnov a potom uvidime, ci je po zapale, ci nezabrali ATB a mozem dalsi mesiac"""od....ebkat" s nejakymi planmi.