Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

pralinka25
14. sep 2009

ahojte.
Hiva ja si myslim ze je to skoro este. Ale sak za to nic nedas ked ti ho spravi. Je to len chvilka.

hiva
autor
14. sep 2009

tiez som si tak myslela.....uvidim, kolko bude mat casu, lebo ma objednal len tak medzi inymi pacientkami....lebo sak vybranie stehov je zalezitost na 5 minut 😅

irsina83
14. sep 2009

Hiva diki za link. Vies ja som si neni ista tou ovulaciou ked doktor povedal ze ju nemam mozno tak jednu za rok... preto som sa pytala lebo nedava mi to logiiku... Mavate ten hlien ci nie?
Baby mam jednu otazku, my co mame PCO mame vobec nejake vajicka? Dala som si vyratat Jonasovu metodu a tam mi to vychadza na najplodnejsie dni pocas mensruacie... Vsak vyskusame...

hiva
autor
14. sep 2009

irsina....u mna Jonas nefungoval 😀 😀 😀 ... a podla mna si doktor nemoze byt isty tym, ze neovulujes, pokial ta pravidelne minimalne 2-3 krat za cyklus nesledoval na ultrazvuku.....preto ti odporucam to meranie teploty....podla toho to zistis najlepsie a vobec nic to nestoji a nemusis do seba pchat barsjake pilulky 😉

podla toho, co pises, ja by som netvrdila ze neovulujes.....ja som taky vodnaty hlien (plodny) uz dlho nemala....ale zas na druhej strane som minimalne uz 1 rok neovulovala (zistene podla meranie bazalnej teploty) 😉

irsina83
14. sep 2009

Hiva, urcite mas pravdu, u kazdeho funguje nieco ine.... budem si ju merat pravidelne. ten hlien mavam len neviem ci pravidelne. Ked som mala 16 tak mi doktorka zistila testosteron a dala mi duphaston na upravu, brala som ho rok ale nepomohol mi a bola som bez liekov. Potom som si dala predpisat HA ako diane35 a podobne nizkohormonalne ha, po 5 rokoch som ju uplne vysadila a neberiem ju dva roky ale musim povedat ze menstruaciu mam odvtedy skoro pravidelnu, po vysadeni mi meskala mesiac a potom mesiac po prichode zo zahranicia a mesiac po svadbe a svadobnej ceste a potom 2 tyzdne... tak za dva roky mi meskala 4 krat co je uspech lebo pred ha som ju nemala aj 3-4 mesiace a pod...
nesledoval ma ale vravel ze na 100 percent si je isty ze je to pco a ze ovulu nemam ☹ tak ozaj neviem.
hiva mas mrchu kazdy mesiac? ako je to s tymi vajickami?

hiva
autor
14. sep 2009

ja mavam mrchu pravidelne i ked vzdy tak 30 - 38 dni.....sem tam aj trosku meskala.....ja som HAK v podstate nikdy nebrala (raz asi 6 mesiacov pred 9 rokmi - takze to ani nepocitam) ...mne doktor tiez zistil problem s testosteronom....a na zaklade UTZV povedal, ze to bude asi PCO.....nasadil mi na 3 mesiace HAK Diane 35, lebo ten vplyva na znizenie hladiny testosteronu.....potom ma hned objednal na laparoskopiu.....tam sa potvrdili PCO vajecniky, takze mi ich hned poopaloval a aj predierkoval aby sa mohli vajicka dostat do vajecnikov. ....a mne ten Diane pomohol znizit testosteron, takze teraz po tej operacii a s upravenou hladinou TST by sa malo podarit prirodzene....takze uvidime 😅

irsina83
14. sep 2009

a o tom homeocystine ti nehovoril? a dal ti aj nejake vitaminy pre zeny kt. planuju tehtenstvo? neviem ked ten lekar je kazdy iny aj moja gynekologicka mi hned dala kys. listovu ale povedala ze sa bude somnou zaoberat az po roku snazenia a potom svokra mi odporucila tohto dr. kt. zistil ze mam problemy s metabolizaciou kys. list. a preto mam ten femibion aby som ju zuzitkovala a znizila monocystein.a da mi nejake lieky na zvacsenie a dozrievanie vajicok. Drzim ti palce aby vam to vyslo, vlastne kazdej z nas.

hiva
autor
14. sep 2009

irsina....o homeocystine rec nepadla....a ani o kyseline listovej....ja som sa ho pytala, ze ci mam zacat brat nejake vitaminy, ci uz kys. listovu, alebo Babyplan a povedal mi, ze pokial sa stravujem normalne, nemusim nic brat....ved vitaminy su aj v beznej strave....a pravdupovediac ja nie som zrovna moc velky fanusik akychkolvek vitaminov alebo liekov....pokial nemusim, nechavam svoje telo popasovat sa s problemom same....takze ja momentlane nic neberiem a ani neplanujem....samozrejme ak ani teraz nedostanem ovulaciu v 2 cykloch po sebe, tak to asi budeme musiet riesit tabletkami Clostylbegyt na podporu rastu folikov...ale zatial nic.....o 2 tyzdne budem o nieco mudrejsia 😅

a aj mne hovoril lekar, ze az po roku snazenia ma zacne riesit, ale ked som po 3 mesiacoch zistila, ze nemam ovulaciu, isla som k nemu a surovo som povedala, ze sa uz viac ako rok snazime aby ma zacal vysetrovat....no a potom som ho zmenila, lebo jeho metodika liecby mi nevyhovovala....teraz mam lekara, ktory mi sedi a ktoremu plne doverujem 😵

govinda
14. sep 2009

irisina, o tej metaobolizácii kysel. listovej som ešte nepočula 😲 . Teda čítala som, že kyselina listová je potrebná pre to, aby bábo bolo zdravé a rázštepy chrbtice a podobne, ale ešte som nepočula o tom, že to má vplyv na otehotnenie.
A ako ti vlastne stanovil PCO?
Mne vlastne na základe hormonálneho profilu a podľa ultrazvuku, ale keď mi robili minulý týždeň laparku, tam nič, vaječníky ok, čisté, bez PCO. Tak som z toho jeleň. Raz som niekde čítala, že PCO sa 100% dá diagnostikovať len laparkou, no ja fakt mám v tom boredel. Inak tiež mám o ničom cykly, nepomohla mi ani nízkohormonálna HAK, odvtedy je to vlastne ešte horšie. Teraz vlastne ja budem stimulovať CLostilom a uvidíme, či sa sa to dá nejako dokopy, ale po hormonálnej príčine musím pátrať ďalej. A aké lieky berieš na zväčšenie a dozrievanie vajíčok?

baba2288
14. sep 2009

Ahojte!
zapojim sa,aj ked momentalne to vyzera tak,ze ja PCO nemam.
irsina,aj ja som mala aj bolesti,aj hlien a aj krcok sa mi otvaral a napriek tomu sa nedialo nic.a mala som to pekne kazdy mesiac.teraz nejako posledne mesiace to nemam,ale predtym hej. 😖

baba2288
14. sep 2009

cau hivus!a kedy sa mozete zacat snazit?velmi som na Teba zvedava. 😀

hiva
autor
14. sep 2009

mozme zacat snazit hned....dnes mam posledny den mrchy....takze od zajtra meskam a od stvrtka poctivo kazdy druhy den snazime 😀 😀 😀 ....sa na to tesim jak male decko.....a MM po mesacnej pauze este viac😀 😀 😀

hiva
autor
14. sep 2009

sorry...chcela som napisat ze od zajtra meriam BT ...nemeskam 😀 😀 😀

hiva
autor
14. sep 2009

baba....ty si ale nemerala BT, ci???....ale nevies, ci si ovulku mala alebo nie?....prepac, ale nejak stracam prehlad kto, co a ako? 😀 😀 😀

irsina83
14. sep 2009

Kocky ja som z toho jelen. Tak sa Vam to skusim opisat. Moja doktorka my zistila zvys. testosteron ked som mala 16 a nasadila mi duphaston a ten som brala priblizne rok(samoztejme o nejakom PCO nebola ani rec,nic mi nevysvetlovala). po roku uzivania som ho vysadila ale mrcha sa neupravila a meskala 2-4 mesiace. neskor som sa dala na ha a dala mi diane35 a potom nejake podobne nizkohormonalne kt. som uzivala aj s prestavkami okolo 5 rokov a pred 2 rokmy som to vysadila uplne. mestruacia mi po vysadeni mesiac meskala ale potom sa to upravilo celkom slusne, blbla mi 4krat za 2 roky, ja som sa z toho tesila. S mm sme sa zacali snazit v maji ale dr. mi povedala ze to bude riasit az po roku. Svokra mi navrhla tohto lekara Vargu z PN lebo onju zachranil pred rakovinou (mala 80dkg velky nador a nasi trnavsky lekari jej davali len HA a nejake liey a vraveli ze to bude ok ze operaciu nepotrebuje). Objednala ma tam pred tyzdnom. Dr. mi spravil sono a povedal ze to je na 100percent PCO ze on sa tym dlho zaobera a ma s tym velke skusenosti. Cize vravel mi ze nemam dominantny folikul len som ich tam mala nejake 4 male a ze mam uzku sliznicu maternice. Vysvetlil mi ze pri zvysenom testosterone mozem zjest tonu kys. listovej ale mojmu telu to neda nic lebo ju nemetabolizujem aj mi nakreslil ako ten proces prebieha. preto ten jeho clanok som tu pripojila. Hiva ja som mohla zjest kopec zeleniny ale nestravila som kys. listovu takze preto tie vitaminy... V kazdom zenskom tele sa nachadza enzym monocystein ktory robi sarapatu a sposobuje samovolne potraty a rastepy pier a chrbtice u babetiek. Predpisal mi Femibion 800 metafolin (to nieje na predpis ale su to volnopredajne vitaminy pre zeny kt. planuju teh az do 12.tyzdna teh.) a prave ten metafolin mi pomoze metabolizovat kys. listovu ktora mi znizi monocystein. Budem ho uzivat 2 mes. a potom mi da tie stimulacne lieky ale ake to neviem.

irsina83
14. sep 2009

Vravel ze tento problem s metabolizaciou kys. list 98 percent dr. na slovensku nevie lebo za tial vysli len nejake dve prace v zahranici... vravel ze nasi lekari zacinaju hned s hormonalnou liecbou... neviem ja mu verim Samozrejme netvrdim ze ostatni lekari su zly len on ma skutocne dobre referencie a skusenosti. Musime si drzat palce navzajom . som rada ze je to tu forum, aspon si mozme vymenit info... 😉

hiva
autor
14. sep 2009

irsina....nepochybujem o tom tvojom doktorovi....len nejako nevidim priamy suvis medzi tym metafolinom a PCO....ak to dobre chapem, kys. listova a jej spravne spracovanie (cize metabolizacia) su dolezite pre spravny vyvin plodu pripadne pre uhniezdenie oplodneneho vajicka....ale neriesi to ten problem, preco ti nedozrieva dominantny folikul.....ale sak asi je dobre, nech sa ti upravi metabolizacia kys. listovej a az potom otehotnies....a inak ako ti zistil, ze spravne nemetabolizujes tu kyselinu listovu? predpokladam ze z UTZV asi nie?....

ale sak ano, PCO mozes mat ale ten liek, co ti dal je na nieco ine...samozrejme ako doplnok vyzivy a prevencia aby bolo dietatko zdrave....ale PCO to asi nevylieci 😅 ....ale ja neviem, doktor nie som, takze nemam do toho co kecat 😀 😀 😀 ...ak si s nim spokojna a doverujes mu, je to to najdolezitejsie.....ja doverujem svojmu a mam na to svoje dovody....a snad Vam o mesiac dam aj dokaz v podobe // na teste 😀 😀 😀

no a ved koniec koncov aj ten tvoj ti planuje dat stimulacne lieky.....predpokladam ze tie podporia rast folikov....takze tuto liecbu ti dal fakt asi ako prevenciu aby sa narodilo zdrave babetko, nemalo razstep a podobne....ja to ale neberiem a ani nechcem....jem pravidelne a normalnu stravu takze mam urcite dost zivin na to, aby sa mi podarilo zdrave babetko....keby som mala za sebou viacero potratov alebo postihnute dieta, urcite by som uvazovala nad tym liekom, co ti dal....ale kym nie je presne vysetrene, ze ten problem mam a tym padom potrebujem ten liek, tak ho brat nebudem 😅

nechcem ta ale odradit.....pokial doverujes lekarovi to je najdolezitejsie.....ved ked je to vlastne vyzivovy doplnok, nemoze uskodit....a kazdy verime niecomu inemu....len som ti napisala moj nazor 😉

bosorkajarka
14. sep 2009

Ahoj Irsina to s tou kyselinou uz jsem taky nekde cetla, ale netyka se to moc lidi. Pro me je zajimave ze ti ani nevzal krev (hladina testosteronu se ti za ty roky mohla zmenit a prave Diane35 se k tomu pouziva a hlavne v 16 si byla jeste v puberte) a diagnostikoval PCO. Ja jsem o tom celkem hodne precetla a Syndrom PCO charakterizuji 3 znaky: 1. uvz nalez typicky pro PCO - tzv. retizky na vajecnicich (coz jsou male folikuly, ktere nerostou, nekdy se muzou i zacystit), 2. amenorhea - coz je nepritomnost menstruace, a nebo velmi velmi nepravidelny cyklus spojeny s anovulaci, 3. spatny hormonalni profil - ten souvisi zejmena s vysokou hladinou testosteronu (ten taky zpusobuje problemy s inzulinovou rezistenci) no muze se jednat i o jine hormony (fsh, lh, progesteron. Doprovodnimi znaky byva take obezita, zvysene ochlupeni. Pro diagnostiku PCO je dulezite mit alespon 2 z techto 3 znaku, proto pouhe uvz vystreni nestaci pro 100% diagnozu. Kdyz mas jenom retizky na vajecnicich a k tomu je cyklus v poradku (nejlepsi je sledovat bazalni teplotu - pozna se ovulace) tak o tom ani nemusis vedet a otehotnet bez problemu, nejdulezitejsi je zjisti zdy dochazi k ovulaci, pokud jo tak zapomen na cele pco a uzivej si snazilkovani 😉 Kdyz se zjisti ze ovulaci nemivas je pak hned nekolik moznosti jak se k ni dostat 😉 Doufam ze jsem ti v tom neudelala zmatek a alespon trochu ti pomohla 🙂

bosorkajarka
14. sep 2009

Co se tyce Femibionu cetla jsem na to ruzne nazory nekteri tvrdi ze je to jenom reklamni trik jini ze s tim zeny muzou mit problem. Ja jsem brala jenom cistou kys. listovu (50tbl. asi 30 kc) protoze i kdyz myslim ze jsem jedla zdrave nechtela jsem nic riskovat a podle tabulek co jsem nasla bych musela listove zeleniny snist snad kilo denne abych vykryla jeji potrebu na zacatku tehu, tak pro jistotu ale to bylo jedine co jsem jedla z vitaminu.
Hivo ja myslim ze postup tveho dr. je zatim podle me spravny nejdriv snizit testosteron (to zaridi HA) pak laparoskopie - vsechno zkontrolovat a proderovat 😉 a pak zjistit jestli budou potreba i hormony, a // uz nic nemuze branit 😵

lululiatko
14. sep 2009

ahojte dievcence, mam v tom teraz chaos. tiez mi lekar diagnostikoval pco, ale vlastne len z horm.profilu, lebo sice som bola na sone, ale kedze mi sono robil iny lekar, tento moj dostal len vysledok na papieriku zapisany, z toho sa dalo jedine usudit, ze mam zvacsene vajecniky... preto stale len tak na polovicu verim tomu, ze mam pco. lebo aj cyklus mam pravidelny ako tak /28-30/.. aj ovulaciu podla teplot mavam, ale doki povedal, ze mozno sa vajicko nedokaze dostat cez ten obal na vajecniku.
teraz moja otazka je, ci clostilbegyt podporuje len rast folikov, alebo aj ich prasknutie. lebo docitala som sa, ze treba asi este pichnut aj pregnyl na ich prasknutie.. ide mi o to, aby som zbytocne nebrala clostil, ked mi foliky mozno neprasknu same... samozrejme, opytam sa na to aj mojho doktora...

sofia2008
14. sep 2009

clostil je len na rast folikulov, ja som ho brala 4 mesiace, mala som krasne folikuly, ale bolo to zbytocne, lebo mi lekarka odmietla pichnut pregnyl...ze vraj sa to moze iba v centre...niketori gynekologovia ho pichnu, ini nie 😠

lululiatko
14. sep 2009

no toto, tak na co to je potom dobre? ja som minule na sone mala dominantny folikul, tak na co mam brat clostil, ak je problemom to, ze mi nepraskne? som uz totalne dopletena z toho.. ale vyriesit sa to da asi jedine s lekarom. sofia, diki.

baba2288
14. sep 2009

hivus,no ja som ovulku nemala,kedze ms neprisiel.nemam ms rok.a preco sa budete snazit len kazdy druhy den?manzel si musi setrit spermie,ci ako?
kocky neviete nahodou,zacala som brat aspon agnucaston pre pokoj duse.ale nejako mi vyschla moja "studna lasky" a pali a svrbi.nemoze to byt od toho? 😕 a okrem toho-mam ho brat aj ked mam dost progesteronu?ba dokonca na testoch vyslo,ze ho mam nad normu.

hiva
autor
14. sep 2009

lulu....v tvojom pripade je clostyl len preto, lebo sa to tak zvycajne robi....kopu lekarov ma takyto pristup....moc nerozmyslaju a pouzivaju zabehane postupy....najprv daju duphaston....potom cllostyl a duphaston a ked ani to nezaberie, potom ta poslu do centra.....ja som mala tiez takeho lekara a rozhodla som sa ho vymenit.....nehovorim, ze je zly.....velmi vela zien si ho chvalilo....ale oni nemali taky specificky problem ako ja 😉 a kedze zien s PCO je okolo 7 % z populacie (podla statistik) 93 % zien mi ho vychvalilo a ja som ho napriek tomu zmenila....lebo proste na riesenie mojho problemu nemal...nemal bud vedomosti alebo skusenosti 😉 ....a nie je mu co zazlievat....ved ked robi dlhe roky klasicku gynekologiu, preventivky, tehotensku poradnu a len sem tam sa stretne s nejakou vynimocnostou ako som ja, tak naco sa tym zaoberat....je jednoduchsie poslat za odbornikom napr. do centra.....horsie pripady lekarov su tie, ktori sa tvaria ze vedia co robia a pritom iba skusaju a testuju 😉

hiva
autor
14. sep 2009

jaaaj...baba....teraz mi to v hlave cinklo...som si spomenula 😀 😀 😀

mame sa snazit obden podla rady lekara....vraj aby stihli spermijky dozriet.....a v podstate je to jedno, moj MM by aj tak kazdy den nezvladol 😅

ale ved uvidime, ako sa budeme citit....ked bude chut, kludne budeme aj denne....nechceme to zas az tak planovat ako podla kalendara 😀 😀 😀

irsina83
14. sep 2009

No ja som tam pisala ze mrcha sa mi upravila az po brani HA, pred tym som ju nemavala 2-4 mesiace. a ako 16 rocnu ma to moc nezaujimalo lebo aj moja mama na zvys. testosteron a otehotnela hned si povedala ze chce...
No u tohto lekara som bola prvy krat a vsetky info co mam tak mam od neho. on sa zaobera problematikou kys. list. v spojitosti gyn ochoreniemi. ja niesom lekar a musim povedat ze v zaplave tych informacii som rada ze si pamatam aspon toto. Nechcela som nikoho zmiast. Robil mi sono a vsetko mi tam podrobne vysvetlil, ukazoval mi tam nejake hodoty, fakt nerozumiem tomu az tak. na sone videl ze mam nepraavidelnu mrchu,ze mam male folikuly a uzku sliznicu.... setko mi kreslil a vysvetloval, vravel ze som ako ucebnicovy priklad, tak neviem, idem o dva mes.,vravel ze cyto a krv nabuduce... femibion mi dal ako prevenciu a na zniz. monocystinu. vysvetloval mi tu spojitost a aj kreslil ale ja si to nepamatam lebo som plakala. nechcela som tu nikoho zmiast.tvrdil mi ze ovulu nemam, ja ani sama neviem ked sa mi prejavuje ten hlien ...musim si zacat merat... skusim aj jonasa, dnes mi prisiel vypocet a lunarna ovula mi vychadza na prve 3 dni mrchy... tak neviem...
maju zeny c PCO vajicka kt. sa vylucuju pocas mrchy? Dr. hovoril ze ich mam male a nedozrete...fakt tomu nekaj nechapem. kazdej zene davaju inu liecbu a nikto nevie ci to zaberie... 😅

lululiatko
14. sep 2009

hiva, ja som prednedavnom zmenila lekara a sla som k tomuto, lebo ten predtym neriesil absolutne nic. tento sucasny je v specializovanej ambulancii na liecbu sterility, tak som od toho ocakavala trochu viac 😒 tam je ten problem, ze pokial sa ja neozvem, ci nieco netreba, co som si sama zistila, tak on sam nic nenavrhne.. o par dni za nim pojdem, tak sa este na to opytam, ci mi je schopny pichnut ten pregnyl, alebo co vlastne..
najlepsie z toho je, ze som uplne netypicky priklad toho, co pisala bosorkajarka, z priznakov a vysetreni je ledva nieco, co sa zhoduje s charakteristickymi znakmi pco... mozno jedine horm.profil, ktory bol robeny na zaciatku roka .. 😅

baba2288
14. sep 2009

tooo je jedno,hivus.ja som aj tak taky pripad,ze aj skoda si o mne pamatat. 😀 😀
no a teraz Vas potesim!
akurat pred hodinou zazrelo svetlo sveta babatko jedinej kocky s PCO,ktoru poznam osobne! 😀 poviem Vam,ze taku tehotnu som este nevidela.este pred tyzdnom pobehovala hore-dole.termin mala pred tyzdnom,dnes sa nasackovala do nemocnice,dostala injekciu,lebo sa neotvarala o 4.00 rano.posledna infoska bola,ze lezi a pomaly sa otvara a 6 minut na to uz prisla dalsia infoska,ze babo je na svete. 😀

hiva
autor
14. sep 2009

super....ze gratulujemeeee 😵 😵 😵 ....bola aj tu na konikovi????....ak hej, aky nick?