Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

tatranka111
6. okt 2010

@hiva ani mi nehovor my sme sa už kvoli tomu neraz pohádali a škaredo ☹ a tiež hlavne kvoli planovanemu snažilkovaniu.....určite je to tažké najskor to bolo kvoli tomu, že stale nerobím nič len čitam všetko možné na internete a nerozprávam o ničom iba o babatku a potom kvoli snažilkovaniu.....teraz máme také pohodové obdobie 🙂 a veríme, že sa nám podarí otehotniet......dokonca mám pocit, že teraz chce manžel babatko viac ako ja 😀 ináč strašne ti prajem aby vám to už konečne vyšlo, a najlepšie by bolo keby to vyšlo hned 😀 😀 a DVOJIČKY 🙂 🙂 🙂
jeeee a ešte mimochodom minule dokonca uznal, že tu sa človek dozvie viac ako u lekára

chlpacik
6. okt 2010

@erickaa vsak toto, že keby som vedela, kde je to ozaj kvalitné, ked uz zato clovek ma zaplatit... no v buducnosti si to urcite dam, vsak aj v KE musia byť kvalitné centrá. Toho roku to už riešiť nebudem, ale daj vedieť ako si dopadla po ďalšom sedení, nech mám takú inšpiráciu, že je to účinné 😉

erickaa
6. okt 2010

@chlpacik tam v BA používajú lasery Lightsheer XC a Lightsheer ET. Tak skús hodiť do googlu aj s Košicami a máš to 🙂
No ešte uvidím, či pôjdem, lebo tie nohy stoja dosť veľa, tak si musím ešte rozmyslieť 😀

chlpacik
6. okt 2010

@erickaa tak si to pýýýtaj ako vianočný darček, že na dva roky dopredu Ti nič nemusi kupovat potom 😀 ...
pekný večer 😉

minewka
6. okt 2010

@katkaajurko

Ahoj...pri štítke som mala všetky hodnoty v referenčnom rozmedzí, ale vraj ich pomer bol zlý (aj keď mi dlho tvrdili, že nie...až endokrinologička zaoberajúca a neplodnosťou mi povedala, že ak chce žena otehu, mali by byť iné.)
Moje hodnoty boli TSH ... 2,5 , FT4 ...12 a FT3 .....5,20. PO liečbe v 8tt tehu boli TSH... 0,58, FT4..15,7 (FT3 nebrali)

A metformín zlepšil kvalitu môjho života v mnohých smeroch a po pôrode ho chcem začať znova brať: (začala som ho brať o mesiac skôr, ako lieky na štítku)

- upravil a mi cyklus a po mesiaci braní nabehla ovu (zhruba pol roka som takmer vôbec neovulovala)
- doteraz som vždy pri mrche mala strašne veľa krvných zrazenín (ja som si myslela, že je to ok, ale nebolo) - po mesiaci liečby ich bolo menej, na ďalší mesiac ani jedna
- schudla som
- upravila sa mi pleť
- výrazne sa zmenšila chuť na sladké

Podľa najnovších prieskumov sa totiž predpokladá spojitosť PCO s poruchou prijímania a spracovania cukrov zo stravy.
Doky v CAR ma viac krát upozornil, aby som si nenechala predpísať žiadne hormóny (clostyl a podobne) a tiež mi nechcel robiť umelko - podmienka bola 6 mesačná liečba metformínom.

V predošlom centre, kde som bola - doky len zhodnotil , že neovulujem a poslal nás na umelko. Nepáčil sa mi ten prístup a išli sme s mm do druhého centra.

Ináč - mm mal zlý spermiogram, len 3% spermií bolo vyhodnotených ako dobrých- ináč boli pomalé, málo, a so zlou morfo.

hiva
autor
7. okt 2010

ahojte......tak ja neviem ci to je ovula abo nie..... http://www.fertilityfriend.com/home/226b42 ....uprimne som cakala trosku vyssiu teplotu 😕

@minewka ....super, ze na teba Metformin tak super ucinkoval......ale celkom dobre nechapem, preco by sa pri PCO nemal pouzivat Clostyl a preco nie umelko 😒 ... podla mna osobne je to mozno rychlejsie riesenie, ako pol roka na metformine 😉 ....ako mozno z dlhodobejsieho hladiska je to urcite dobre, ale zas povedzme si uprimne....ja uz by som nebola ochotna cakat ani 3 mesiace, nieto este pol roka 😅

katkaajurko
7. okt 2010

@minewka Minew dakujem-tie hodnoty stitky si doma porovnam, ja mam totiz podozrenie-ze som isla k zlej endokrinologicke- neurobila mi ani sono ....a na hormony hodila len pohlad - ani mi ona nebrala krv.... inak s tym metforminom mas pravdu - tiez mam mensiu chut na sladke-ovela...sice ho papam ale ziadne neznesitelne chute... a menzes sa ti dostavil teda hned po mesiaci brania metforminu? no som zvedava ja tento cyklus lebo teraz je mesiac co ho beriem a akurat mi mrcha skoncila ,ale tu stitnu by som si asi mala dat este raz skontrolovat....

a inac ja som asi zatial neschudla- ale na to ze papam viac koli metforminu (ja som jedavala malo-ale ked jem velmi malo je mi zle) tak som veru nepribrala ani gram a to by som inak urcite pribrala....

katkaajurko
7. okt 2010

@hiva hivus tak to dnes skuste poistit este pre istotu.mozno prebehne dnes cez den alebo prebehla nad ranom (inac ja som si nasadila duphaka az po zvyseni teploty vtedy) a ja uvidim tento mesiac na sebe ci metformin donuti moje vajecniky ovulovat alebo nie-kedze som bez clostylaca

tigi
7. okt 2010

ahojte 🙂 hivus teplota ti nemusi hned vyskocit prudko hore, mne obidvakrat po pregnyle isla hore velmi pomaly. mam to aj v albume. tiez som cakala ze vyskoci hned hore na minimalne 37 a viac. 😉

hiva
autor
7. okt 2010

@katkaajurko ...tiez som rozmyslala, ze ci nasadit utrogestan alebo nie.....ale som si povedala, ze kaslem na to....tento cyklus robim vsetko presne tak, ako mi kazali v centre...aj tak tomu nedavam moc velku sancu na uspech......ja uz som psychicky zmierena a pripravena na to, ze dalsi cyklus ideme na IVF 😵

@tigi ....dik....tak snad to pojde zajtra hore 😅

chlpacik
7. okt 2010

@minewka hmm...u mňa zatiaľ je chuť na sladké rovnaká. 😒 ...neviem ako schudnem, ak stále papám 😅 ...
ale tiež som zvedavá, či príde menzes po metformine, pre mňa by to bol neuveriteľný úspech, lebo ak nie, tak ma čaká duphaston, alebo HATK... 😖

@katkaajurko zmeň endošku, moje prvé vyšetrenie bolo sono, a potom sme prebrali všetky choroby v rodine, následne mi zobrala HP. To by mal byť správny postup každého lekára. Funkcia šítnej žľazy musí byť dobrá, inak by si nemohla zase hocijaký liek, a to by si mala aj "viac problémov otehotnieť"...

katkaajurko
7. okt 2010

@chlpacik no mam tam napisane - ze treba kontrola o pol roka a podla nej moje hormony nehovoria ze PCO mam a pritom mam a vraj ucebnicove-takze sa mi jej pristup nepozdava uz par mesiacov-horsie je ze potrebujem "odporucanie" (mam kontakt na lepsiu) ale neviem ci dostanem toto odporucanie.... skusim zajst ku gynde....

chlpacik
7. okt 2010

@katkaajurko no to zase moja gyndoška mi povedala, že nebude to PCO a endoška vyvrátila, že môže to byť 😀 ...ťažko s nimi, veru 😖 ... skús v decembri obvolavať tu ku ktorej chceš prejsť, lebo niektorí lekári sa vyhovárajú, že nových pacientov berú až v novom roku, teda ja som natrafila na také endošky, ale našťastie sa mi podarilo k tejto mladej a je fakt dobrá, dúfam že nezakríknem teraz 😉 😀

hiva
autor
7. okt 2010

baby....mozem sa opytat, ako rychlo sa ten utrogestan vnutri rozpusta???? ....vlozila som cca pred pol hodinou a teraz mi treba na velku a bojim sa, ze ci to nevypadne von? 😅 😅

eninka27
7. okt 2010

hivuš a Ty ako? Som Ta tu davno nevidela 😉 😉

mili78
7. okt 2010

caute babky.....tak rano som bola na krvi kvoli HP a hned mi predpisal dalsi clostil....a kazal mi u sestricky vypytat skumavku na rozbor spermii mojho draheho....som uz z toho bola taka zblbnuta, ze som si namiesto jednej skumavky vypytala jednu spermiu 😀 😀 ale aspon sme sa nasmiali.....a doky mi nechcel predpisat metformin, ze nato mam este cas....ze ak bude treba tak mi ho predpisu v CARe ☹ baby neviete ako rychlo treba tie spermie dorucit k lekarovi? lebo sestricka povedala ze hned a lekar mi povedal, ze staci do 2 hodin....tak ja neviem 😝

erickaa
7. okt 2010

čaute baby..

@mili78 spermie skús doručiť, čo najskôr..do hodiny, ale najlepšie do pol hodiny a budeš mať istotu, že sa nepokazili 😀

@hiva sa nemusíš báť, že by to z teba vypadlo..hihi Však tam máš vnútri svaly a tie to držia..aj keby si skackala, to nevypadne 😀

@katkaajurko skús zmeniť tú endokrinologičku, za pokus to stojí.. K súkromným žiadne odporúčania nepotrebuješ.. Ja sa chystám po "Closti kúre", že zájdem do Medissima..tam sa venujú reprodukčnej endokrinologii a ževraj tam majú aj super gynekologa...tak ja to asi zmením komplet 😉 Normálne sa na to už teším..

zuzanka7834
7. okt 2010

ahoj @minewka, a co mas so stitkou? Ake lieky beries na to? Dakujeme za podporu, je uplne super pocut, ze to niektorej z nas vyslo 🙂 Prajem Ti bezproblemove tehotenstvo a krasne zdrave babatko 😉

@erickaa jééj, ako sa volala learka, co Ti robila laser? Neviem, ci som tiez nechodila tam... to je super, ze Ti to pomohlo...

Och ide šéf, ozvem sa pobede 🙂

erickaa
7. okt 2010

@zuzanka7834 juj, to už bolo dááávno..ale myslím, že Brozmanová. Ale tá tam už teraz nerobí, lebo minule som bola u nejakej inej a tá bola tiež veľmi milá..ešte mi aj ruku podala, keď sa mi predstavovala..to sa mi už dlho nestalo, ak vôbec..u lekára 😉

hiva
autor
7. okt 2010

@eninka27 ...jak davno...co davno????...ved ja som tu furt 😎 😎 😎 😀 😀 😀

@erickaa ...dik....takze netreba sa bat....OK.... som si nebola ista 😉 😅

mili78
7. okt 2010

@erickaa ...Eri do pol hodiny??? fuha, tak to bude tazke 😒 takze sup sup, sadnut do auta kozmickou rychlostou k dokymu 😀

katkaajurko
7. okt 2010

tak ja som bola u dr.v centre.... takze metformin uzivam dalej,nic ine .... ukazala som mu tie odbery a ten zvyseny prolaktin a bol prekvapeny - a povedal samozrejme ze dobre to nie je...a ten prolaktin by s pco nemal suvisiet... lenze kedze si nerobil tie odbery sam-tak chce svoje 😠 takze tam zase budem musiet chodit na odbery - jeden pred ovulaciou a jeden po ovulacii a ked to bude zvysene -tak dostanem dalsie lieky ... AVSAK- kedze som teraz vdaka clostylu mala dve ovulacie po sebe a uz clostyl nemam - tak POCHYbujem ze budem mat ovulaciu tento cyklus 😠 cize najskor pojdem na odbery v novembri 😖 😖 😖 😖 cize o to neskor zacnem s liecbou...toto nechapem-kurnik mal to cierne na bielom a aj tak potrebuje dalsie.... no a sa divil-ze u nich mi to nikdy nevyskocilo ale vravim mu ze no lebo oni mi brali krv vzdy len ked nebola ovulacia alebo pred nou - nie po - ale ze na vsetkych starych odberoch po ovulacii mam ten prolaktin vyssi ako je norma..tak krutil hlavou-ako keby to este asi ani nezazil ze prolaktin enormne stupne az po prebehnutej ovulacii...ale co no -u mna sa da cakat bars co - no nie ? s takymi hormonami fnuk 😢

no a podali sme ziadost na IVF - ale ze MINIMALNE pred IVF musim brat ten metformin 2-3 mesiace... cize jeden mam za sebou - takze este dva - takze v v klude stihame aj imunologiu v prahe (aj ked oni si mysli-ze tam sa nic nenajde..ze u mna je len to PCO problem....) akurat uz mam strach-ze ak mi neskoro nasadia lieky na prolaktin - to tiez kym zaberie.... ja neviem ci sa vobec toho ivf dozijem do jari 😖 uz teraz to vyzera ze skor ako v januari to nebude.....

katkaajurko
7. okt 2010

a idem sa objednat k druhej endokrinologicke,henta bola krava, ona nic nenasla ani ten prolaktin a tvrdila ze ani PCO nemam 😠 😠

hiva
autor
7. okt 2010

@katkaajurko ....fuuu....tazko na to nieco povedat..... na jednej strane ma doktor asi pravdu, ale na druhej strane je to otras takto vyskavat ☹ 😠 ....nechapem, preco proste nezobral tie tvoje profily.....na kieho certa potrebuje este aj vlastne 😠 ....co im neveri, alebo co?

podla mna si ho asi hodne zaskocila, lebo si prisla na nieco, o com on ani len netusil, ze moze byt ☹ 😅

a vlastne celkom nechapem, preco pred IVF musis brat Metformin 2-3 mesiace.... to je na to nejaka podmienka, alebo co?.....podla mna pri IVF si natolko nadopovana tymi potrebnymi hormonmi, ze tvoje vlastne hormmony moc velku rolu aj tak nehraju, no nie? 😅

katkaajurko
7. okt 2010

@hiva hiva zostal zaskoceny-to si pis...aj povedal ze "ho to mrzi" ale nepovedal co... asi ze to on nezistil... aj mi chcel hned zobrat krv ale potom ze je vela hodin a prolaktin poobede nie je dobre brat...a ja do toho ze este som neni po ovulacii cize podla mojej teorie by aj tak nebol nadnormu-ze len vsetky odbery po ovulacii su nad normu.... este sa pytal ze o kolkej mi to brali tu krv tak vravim-ze jeden odber rano o siedmej druhy o jedenastej - (a ten o jedenastej sa mu asi nepozdaval...) tak asi preto chce aj vlastne... povedal mi ze mam ist kedy ja chcem na ten prolaktin- len chapes - teraz cakat do ovulacie-ktora mozno bude az o mesiac.... lebo sak tie moje poondene hnusne sproste vajecniky 😠 😠 😠 teraz mi robil UZV - ale som 8DC a jasne ze nic tam nebolo.... len ten pravy vajecnik-v nom bolo ale 10 malych-som to videla... takze zatial sa tie vajecniky vplyvom metforminu nezmenili

vidis a tuto sa vyvracia teoria ze nahanaju do IVF!!! ja uz by som taaaaaaaaaaaaaaaak rada do toho isla...ale samozrjeme dobre pripravena...lebo ak ten prolaktin vadi aj pri normalnej ovulke-verim ze aj IVF vie zkazit - chapes? lebo vraj ten prolaktin by s tym PCO suvisiet nemal!!!! preto bol prekvapeny ...lebo ta hodnota 42 je vraj uz dost..ze tych 35 tak nevadi (norma v nasom labaku je 30)

No a ze metformin zacina poriadne ucinkovat po tych 3 mesiacoch a ze ked uz ho beriem-ak by som nahodou prirodzene neotehotnela (co asi nie) tak ze aby bol uzitocny pri IVF-lebo z mojimi vajecnikmi mam vysoke riziko OHSS ale ze ten metformin tomu vie pomoct-ale potrebuje svoj cas...tak ale uz ho beriem mesiac - takze november je druhy,december je treti- tak hadam v januari sa k tomu IVF aj dostaneme....a bude aj ten sprosty prolaktin pod kontrolou ! inac podla mna to este nevideli-aby prolaktin vyskakoval len po ovuli..som mala taky pocit - mna by zaujimalo fakt co v tom mojom tele je naozaj pokazene....

inac na ziadosti na IVF som videla ze mi predpisal puregon - tak som spokojna,ten je vraj dobry...

hiva
autor
7. okt 2010

@katkaajurko .... no dava to nejaku logiku, to co pises.....ale ja osobne s tym Metforminom moc nesuhlasim....resp. nic o nom neviem a verit mu nechcem....lebo to by potom hrozilo, ze moje IVF nevyjde a to si teda nemienim pripustit 😀 😀 😀

inak my sme nasu ziadost na IVF ani len nevideli.....takze ani neviem, co tam je?.....to rovno do ziadosti pisu, ze ake lieky sa budu podavat? 😅 ....a ten puregon je na co? 😕

ja sa v tychto veciach moc nevyznam, a pravdupovediac som sa o to ani este nezaujimala 😅 ....ale asi je na case zacat si zistovat 🙂 ....i ked zas na druhej strane, ked nebudem nic vediet, aspon sa nebudem na nic stazovat 😀

mili78
7. okt 2010

Kati ty si na tom este dobre, mne ten metformin nechce doky predpisat....dnes mi povedal, ze nan mam este cas ☹ a endokrinologicka mi ho tiez nechcea predpisat....ani test na tu inz. rezistenciu mi nechce ani jeden spravit ☹

katkaajurko
7. okt 2010

@hiva jezis kolko chyb mam v tom predchadzajucom prispevku 😖

no ono podla mna ten metformin by len "mal" pomoct zvladnut to lepsie tym vajecnikom ale nie je to nutne - neboj,ked uz ste podpisali ziadost-nebudu to natahovat..len on mu chce dat sancu ked UZ ho beriem...

puregon je jeden zo stimulantov...mna sa aj spytal-ci suhlasim s kvalitnejsim liekom - ktory mi ale on odporuca koli typu mojich vajecnikov....

inac podla mna je v PCO zasadny rozdiel v dvoch veciach: su zeny - ktore neovuluju vobec-lebo vajo rastie ale cez ten hruby obal nepraskne, a to sa zhlukuje potom zvonka tych vajecnikov a tvori ten perlovy nahrdelnik

a potom su take-ako ja - co ked narastie aj praskne ale vajecniky mam plne malych folikov nedozretych lebo tie vajecniky pracuju enormne a ked aj jeden dozrieva nedozrieva uplne kvalitne koli tomu mnozstvu tych ostatnych...a zovuluje nekvalitny ale zovuluje a preto nemam vajecniky zhrubnute a nerobili mi drilling.... a kedze mam aj po desat malych v kazdom- u ktorych je predpoklad ze pri stimulke dozreju vsetky-tak sa boji toho OHSS... lebo je ich proste vela uz teraz "pripravenych"....

katkaajurko
7. okt 2010

@mili78 mili tak chod do Iscaru a budes ho mat,mne kym som chodila k beznemu gyndosovi tak mi nechcel nikto s nicim pomoct 😠 😠 😠 a vidis-ako mi odkladaju IVF?? a to ti pride ako nahananie penazi? mne teda nie .... ja uz ho aj CHcEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEM

mili78
7. okt 2010

@katkaajurko ...Kati ale nechapem preco s jeho napisanim ma obycajny gyndos, alebo endokrinolog taky problem...ako keby som od nich chcela nieco trestne...dokonca endoška mi povedala, ze ak mi ho aj predpise, tak musim podpisat nejake prehlasenie, ze na vlastnu zodpovednost ho beriem...ja fakt neviem ci je to nejaka casovana bomba ten metformin alebo co 😖