Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

zuzana151
25. mar 2011

@chlpacik 😀 hej hej ale nastastie ten moj je v tomto smere velmi ustretovy a empaticky 😅

zuzana151
25. mar 2011

@hiva Ahoj Hivus, len pre info ti chcem napisat , že dnes som bola na IUI . Som uplne nedockava ako to dopadlo, ale normalne sa citim trochu "inak" , neviem to popisat ako...inac som v praci, musela som hned po zakroku ist ☹ dufam ze to nevadi :-

mili78
25. mar 2011

baby aj ja som chlpata 😀 😀

katka.gzd
26. mar 2011

@chlpacik chudaci muzi???????? co oni sa musia denne holit alebo chodit na bolestivu depilaciu??????? nie..... je pravda, ze sem tam drahy musi to strnisko prekusnut ked sa mi 3 dni nechce s tym nic robit 😀 ale stale by som JEHO tym chudatkom teda nenazvala....

katka.gzd
26. mar 2011

@mili78 tak vitaj do nasho nestastneho klubu 😀

chlpacik
26. mar 2011

@katka.gzd Katka, ale chudaci myslim v zmysle, že im osud pridelil chlpate ženy 😀

katka.gzd
27. mar 2011

@chlpacik ja by som povedala ze tak im treba 😀

chlpacik
27. mar 2011

@katka.gzd heh, ale cim sme si to my zasluzili 😠

eyael
27. mar 2011

ahoj holky, začínám si zjišťovat informace o PCO, protože jsem se v CARu dozvěděla jen tak mezi řečí po neúspěšném nativ KETu, že "ty vaše PCO, teď nemáte žádnou ovulaci, sliznice je nízká". Nikdy mi prozatím nikdo nic takového neřekl, ale když si to vezmu zpětně, jsem asi ukázkový případ. Nechci vypadat jako hypochondr, ale vysvětlovalo by to řadu skutečností kolem našeho dlouhého snažení o mimi i toho jak vypadám 😉 (nadváha, ochlupení, problémy se štítnicí a vysokým tlakem). Na konci měsíce jdu ještě na kontrolu na gynekologii, budu chtít vědět víc.
Teď ale spíš řeším, že za 2m mám jít znovu na KET a oni se tváří, že by to byl zas nativ, což mi přijde při PCO nesmysl, jen tahání peněz za něco, co nemůže vyjít ☹ Jaké máte zkušenosti vy?

katka.gzd
27. mar 2011

@eyael ahoj, ja teda niesom lekar ani nemam patent na rozum, ale z toho co som uz nacitala viem, ze PCOS je bohuzial u kazdej zeny trochu ine....niektorej staci slabsia stimulacia, ina potrebuje silnejsiu...co jednej zaberie, inej nemusi a naopak....liecba musi byt kazdej sita na mieru a unoverzalny navod bohuzial neexistje....rovnako aj povod PCOS moze byt rozny.. ak v CARe vedia o tvojom stave vsetko...aj o problemoch so stitkou atd a napriek tomu sa rozhodli, ze ti nativka staci, tak ti staci... ja si nemyslim, ze na tvoju otazku existuje "spravna" odpoved pretoze nepozname dokonale vsetky okolnosti tvojho stavu a aj keby sme ich poznali, niesme vystudovane lekarky......

pozeram, ze uz jedno dietatko mate...smiem sa spytat ci ste ho splodili prirodzene alebo tiez za pomoci asistencie lekarov a ak ano tak akej?

eyael
27. mar 2011

@katka.gzd - díky za odpověď, je jasné, že u každné je to jiné, zajímaly mě jen vaše případné zkušenosti se stimulací u případného KETu 😉
z CARu jsem trochu rozčarovaná, sice vědí o šž i tlaku, ale mávají nad tím rukou, jako že to nic není, pak pak jen tak mezi řečí prohlásí cosi o PCO? 😒 Nedělali mi ani žádný hormonální profil, tak jak můžou vědět, jaká je hladina hormonů, jestli cyklus probíhá tak jak má? To neříkám proti tobě, prostě se jen nahlas zamýšlím, možná zbytečně, ale červíček pochybnosti hlodá. Co jsem četla o PCO, tak je cyklus tak nevypočitatelný, že otěhotnění přirozeně je nemožné. Takže nativ KET je taky nesmyslný?

jinak malou máme z toho samého CARu, cesta byla dlouhá než jsme k nim došli. Zhruba po 5ti letech cíleného snažení a chození od čerta k ďáblu mi můj tehdejší gyn nasadil Clostil, po něm se nám také nezadařilo. V CARu zkusili jednou IUI bez stimulky, pak hned přistoupili k IVF s ICSI. Měla jsem krátký protokol, dost velký náběh na OHSS, měla jsem více než 33 folikulů. No nakonec se oplodnilo 10 vajíček ICSI (ostatní jsme nechali se sami snažit a z nich nic), jedno vyřadili při PK, dvě mi tehdy zavedli, 7jich zamrazili po 4 dnech kultivace. Do zhruba 9tt jsme čekali dvojčata, pak už jen jedno, od 24tt jsem byla v nemocnici s hrozícím předčasným porodem resp. potratem i toho druhého, ve 33tt mě pustili domů. Nakonec pro zanedbanou preklampsii jsem rodila ve 36tt akutním císařem, kdy jsem tlak při porodu měla 215/115. Od té doby beru léky na tlak, srovnalo se mi to teď až 3 roky po porodu.
Nakonec máme "jen" dceru, ale je to náš velký poklad, jsem za ní moc ráda. No a teď po čase řešíme co s mrazáčky a jestli se nám náhodou nepoštěstí pořidit sourozence. A nerada bych opakovala chyby z minula, taky už toho víc vím a nejsem tak vyjukaná jako u prvního IVF. Navíc po negativních zkušenostech z těhu se víc ptám a nespoléhám na doktory, protože jsem tu málem nebyla ani já ani dcera.

eyael
27. mar 2011

@katka.gzd - btw: píšeš, že některé stačí slabší stimulace, jiná potřebuje silnější... chápu to tedy správně, že s touhle diagnozou se musí vždycky nějak podpořit činnost vaječníků nebo "vyladit" ostatní hormony v těle, aby cyklus probíhal tak jak má a byla tímpádem šance na "přirozené" těhu?
protože u nativ KETu jsem neměla žádnou stimulku cyklu, jen mě sledovali, tvrdili, že sliznice roste, nejdřív nebyly žádné folíky, pak prý najednou dva (?!), dostala jsem injekci kvůli načasování ovulky s rozmražením a to bylo vše. Po KETu už jen Utrogestan a Prednison... co jsem tak zjišťovala, ani to, že rostou občas folíky nemusí být v pořádku, když třeba nedojde k uzrání vajíčka. Mívám ovulaci taky spíš ke konci cyklu, takže tam pak zas není čas na zahnízdění embrya, což by asi měli taky trochu zkorigovat. Plácám se v tom sem tam a nevím, co si myslet a na co spoléhat... 😒
No, prostě bych strašně moc chtěla udělat vše aby se povedlo z KETu, protože do další stimulace na IVF už rozhodně nepůjdeme - z finančních důvodů, mých zdravotních (asi by mě to totálně odrovnalo) a taky kvůli mému věku, nechceme moc čekat na pokusy doktorů...

hiva
autor
28. mar 2011

@eyael ...ono vsetko zavisi od toho, co to tvoje PCO sposobuje... to ze ho mas je jedna vec.... ale to, co ho sposobuje je druha vec.... spominala si problemy so stitkou.... beries na to aj nejake lieky?....lebo porucha stitnej zlazy byva velmi castou pricinou PCO 😉

a teda osobne si myslim, ze pokial mavas sama cykly, cize menstruacia ti chodi sama a spontanne, tak ten KET ma nejaky zmysel... tam pri nom je vlastne len dolezite, aby si bola po ovulacii a sliznica bola dostatocne velka.... ale ovulacia je dolezita len kvoli tomu, aby telo bolo nastavene v poovulacnej faze, co sa hlavne hormonov tyka 😉

inak nie je pravda, ze pri PCO sa neda spontanne otehotniet.... to je blbost... len treba najst tu pricinu... ak je to stitky, lieky na stitku, ak je to inzulinova rezistencia, tak metformin... ale ked sa napriklad aj nezisti konkretny problem, da sa to oklamat stimulaciou 😉

predpokladam, ze vela veci ste uz riesili aj pred prvym IVFkom, z ktoreho mas dcerku....asi ti vtedy robili vysetrenia, ze co hapruje, ktore hormony su zle a podobne, nie?.... aj laparku ti asi robili, nie? .... ved na zaklade niecoho ti museli odporucit to IVF ? 😅 😕

hiva
autor
28. mar 2011

@zuzana151 drzim palce, nech IUI klapne 😉 ...urcite sa ozvi, ako to dopadlo 😉... ono ja som po IUI tiez mala velmi divne pocity, som si aj myslela, ze to isto klaplo....ale teda zda sa, ze to vsetko bolo iba sposobene Pregnylom, na vyvolanie ovulky 😒 .... ale tak neboj, vobec nevadi, ze si isla do roboty.... ved chvilku si si tam polezala po IUI a potom si az isla domov, nie?.... to bohate staci 😉... ved ani doma po sexe si neberies marodku alebo dovolenku, nie? 😀 😀 😀

hiva
autor
28. mar 2011

@amarena ....ahoj Ami.... tak ako? 😕 😕 😕 ..... dufam, ze pri pozorovani uz konecne nasli tu tvoju dutinku s prackom a potesis nas tu dobrymi spravami 😉

bambi9
28. mar 2011

ahojte kocky 🙂
zdravim aj hivu 😉 a presne ako pise ona, da sa spontanne otehotniet, len treba najst pricinu 🙂 vid ja 😀

hiva
autor
28. mar 2011

@bambi9 ale serus bambi.....booooze....uz 36tt???? .... to strasne leti 🙂... zachvilku mas prcka v naruci 😵 😵 😵 ... ako sa citis? taska do porodnice uz zbalena? 😀

leeena_4
28. mar 2011

Ahojky holky, taky jsem se přišla podívat na amarenu. Jinak u nás se nic neděje (díky bohu, chvíli 😀). Čekáme na 8.4. na injekci, abych dostala mrchu a potom už hurá na injekce a snad budou folíci, nebo folík k IUI. Nemůžu se dočkat. Úplně mi buší srdce, při představě, že kdyby se to náhodou povedlo na poprvé, budu za pár týdnů opravdu těhotná. Neuvěřitelné 😀
@eyael Některé holky i s PCO ovulují a mají docela pravidelnou mrchu. Taky záleží na tom, jak silnou formu /CO kdo má. Někdo ovuluje sám a téměř vždy, někomu stačí clostilbegyt a někdo musí mít injekce.

bambi9
28. mar 2011

@hiva no veru, leti to.... vies co, citim sa na rozpadnutie 😅 pred tyzdnom na poradni som uz bola na prst otvorena a dr. nakazal lezat a vydrzat aspon dva tyzdne 😝 tak som sa aj zbalila veru 😀

hiva
autor
28. mar 2011

@bambi9 no super....tak tyzden si uz vydrzala, tak este jeden 😉 🙂 ... a vlastne ako, bola si cele tehu doma alebo si chodila do roboty?.... meno uz mate vybrane?... vybavicka uz nachystana?

bambi9
28. mar 2011

@hiva ja som robila 5mes. a potom som sla na PN 😝 vsetko mame nachystane, este teraz som dokoncovala ale uz moc nevladzem .. a keby to videl dr. tak mi da ze co sa namaham 🤐 aj meno mame, ale sem nenapisem 😅
a ty ako? 🙂

hiva
autor
28. mar 2011

@bambi9 tak parada....uz ani nic nechystaj.,... len pekne lez a spi....uvidis, ako ti to potom bude chybat 😉 😀 😀

u nas nic nove... teraz mame chvilku pauzu....dostala som lieky na stitnu zlazu (zistili mi poruchu) tak sa na ne spolieham ze pomozu 🙂

bambi9
28. mar 2011

@hiva no praveze ja uz ani nespavam a vstavam sama od seba skor nez do roboty 😀 sa chystam uz 😅

no super, aj ja verim ze ti pomozu...lebo stitka je svina ale ked uz viete o poruche, tak uz to pojde 😉
tak sa drzkaj,
ja utekam na sono kuknut princeznu 😎

eyael
28. mar 2011

@hiva - díky moc za informace, začínám se alespoň trochu víc orientovat. Ono na internetu je toho spousta a pak jeden neví, co si vybrat 😒
jinak před IVF měli v CARu zprávu od endokryno, laparku mi nikdo nedělal, jen zjišťovali průchodnost vejcovodů takovou tou kontrastní látkou, ale to ještě můj gyn. Testy na IR mi nikdo nedělal ani teď ani předtím.

ještě napíšu později, teď musím pracovat...

leeena_4
28. mar 2011

@eyael ahoj. Já co jsem vykoukala, tak postup léčení PCO je dost jiný u normálního gyndaře (ten se snaží najít příčinu a léčit jí) a v CARu (tam jde hlavně o to nastimulovat vaječníky, aby tvořili vyjíčka a mohlo se jít na IUI, nebo IVF). V CARech nezkoumají proč máš PCO a neléčí jednotlivé příčiny. Jdou nejdratší cestou za miminkem. Nakolik je to vždy správně, nebo ne, nevím, ale svému doktorovi v CARu věřím 🙂

hiva
autor
28. mar 2011

@leeena_4 ...on o je vzdy volba na tebe 😉 ... ist do CAR-u ta nikto nenuti 😉 ... my sme tam isli dobrovolne, dokonca moj gyndos s tym az tak nesuhlasil, ale my sme to chceli skusit.... podla mna v CAR-e sa babatka dockas mozno skor, i ked teda za vyssie peniaze.... takze je to o priorite....

a teda ziadne centrum ta nenuti ist na IVF alebo IUI... .verim, ze ked to odmietnes, doktor z CAR-u ta neposle domov a nepovie ti, pridite naspat az ked to budete chciet.... podla mna ta zacne vysetrovat a hladat ine sposoby liecby, ktore ti budu vyhovovat 😉... len ja som tento pristup neskusala... my sme isli do centra s tym, ze chceme IVF a hned 😉 🙂

ja osobne by som isla na IVF znovu aj hned, je tam vyssia sanca uspechu, ako pri akejkolvek inej liecbe alebo pri prirodzenom snazeni.... ale teraz nam to casovo mo nevyhovuje, takze neriesime.... ale ked bude cas urcite do toho ideme zas 😉

ved koniec koncov, na prirodzene snazenie je casu az do smrti....resp. do menopauzy 😀 😀 😀

hiva
autor
28. mar 2011

@eyael a beries na tu stitku nejake lieky?... a aku poruchu ti presne zistili? .... a chodis este aj k obvodnemu gynekologovi, alebo chodite teraz len do CAR-u? ... ty sa mozes rozhodnut sama, ci KET chces alebo nie.... mozes sama trvat na tom, aby ti porobili vysetrenia a zistili, co sposobuje PCO a to liecili 😉 ... nemozu ta do KET nutit 😉 🙂 ... alebo sa skus opytat na stimulaciu pred Ket...

leeena_4
28. mar 2011

@hiva souhlasím s tebou. Nám CAR doporučil gynekolog a byla jsem ráda. Nejsem moc trpělivá a manželovi bude letos 38, takže CAR i postupy tam mi naprosto vyhovují. Do IVF nás nenutili, ale pokud nevyjdou 3 IUI, tak do něj půjdeme a bez obav. Díky za to, že tyhle možnosti jsou 🙂 a o tom snažení do menoupauzy máš naprostou pravdu 😀 😀 😀.
Ale v jiné diskuzi tady jsem se setkala i s odsouzením, že s PCO hned utíkám do CARu, že se to dá dlouholetým užíváním léků na srovnání příčiny PCO srovnat. Neodsuzuju ty, co to takto zkouší, ale pro mě tenhle postup není.

hiva
autor
28. mar 2011

@leeena_4 ...presne tak.... na dlhodobu liecbu sa mozes dat aj potom, co IVF nevyjde 😉 🙂 ...casu do menopauzy dost 😀 .... ja som mala teraz 30, manzel 40, takze pre nas nejak dlhodoba liecba nie je nic moc.... po babatku tuzime uz cez 4 roky, i ked teda aktivne sa snazime "iba" 3 roky... ale tak ked je postup, ktory ma vyssiu sancu a prinesie skorsie vysledky, tak preco do toho neist 😉 🙂 ... smaozrejme ak moznosti ( a hlavne aj financne) to dovolia 😉 🙂

leeena_4
28. mar 2011

@hiva budou to holt děti za všechny prachy 😀 😀. jak dlouho jste v CARu, jestli se můžu zeptat 🙂. Pohled na věc máme stejný 🙂