Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

katka.gzd
1. máj 2011

@chlpacik uz chapem...vyckavacia metoda ako aj mne chcel moj doki urobit, ale som sa vzoprela lebo on mi nechcel dat ziadne lieky....ty mas aspon ten metformin, ktory ma potencial ta niekam posunut....len ja by som bola na tvojom mieste asi strasne netrpezliva a ak budes mat vysledky uz dobre po tom zapale, asi by som dokinu prosila o folikulometriu a keby telo same nic nerobilo tak o clostil....ale to je na tebe ako velmi sa s babenkom chces poponahlat....

@leeena_4 supeeeer, drim paste nech si vo stvrtok uspesne po zakroku a potom budem s tebou pocitat dni kedy uz budes moct testovat.....vsetko je na najlepsej ceste...supeeeeer 🙂

leeena_4
1. máj 2011

@katka.gzd děkuju za držení pěstiček 😵 Těším se, že zase po dlouhé době budu mít možnost doufat 🙂. I když si nedělám iluze, že by to hned vyšlo.

chlpacik
1. máj 2011

@leeena_4 drzim aj ja palce 😵
ja som v centre bola, ale prave doky z centra mi odporucil uzivanie metforminu dlhodobo, nechcel nic ine riesit, kym nezaberu lieky...

@katka.gzd uvidim co mi povie nova lekarka, aky bude postup liecby, ale tak snad uz sa to pohne niekam, lebo ma pixne uz z toho celeho 😀

@anksunamonka aka bola svadba? vsetko sa vydarilo ako si planovala? Chcem podrob 😀 osti do IP, tak snad tu nakuknes niekedy, mnaaaaaaaaam kolace dala by som si.🙂

leeena_4
1. máj 2011

@chlpacik fakt? no tak to byl blázen! tak ještě, že už máš nového 😉

kvetinka64
1. máj 2011

ahojte dievcata chcela by som si nechat od Vas poradit.
Mavala som 29 - 30 dnovy cyklus. Od novembra mi zacal chodit nepravidelna mrcha 12/2010- 35cyklus, 1/2011-35cyklus, 2/2011-36cyklus, 3/2011-33cyklus, 4/2011-29cyklus.
V januari som absolvovala komplet. gyn. vysetrenie, ktore dopadlo uplne v poriadku. Zacala som riesit nepravidelny menstr.cyklus., nakoľko sa chceme snazit o baby. Lekar ma poslal na folikulometriu, kde som bola dva mesiace po sebe a vysledok: vajecniky bez cyst, pravy vajecnik normalnej velkosti s väcsim poctom drobnych folikulov, lavy vajecnik norm.velkosti folikul 14mm, dva dni na to opät kontrola a vysledok: pravy vajecnik norm.velkosti s multifolikularnym ovariom imponuje ako pri PCO a lavy vajecnik najväcsi folikul 10mm. Cize moj problem je, ze mi nedozrievaju folikuly. Meranie folikulov mi bolo robene 11 - 13 den cyklu. Je mozne, ze mi folikuly dozrievaju neskor, alebo hned po mrche? Horm. profil mi bolo povedane, ze nepotrebujem nakoľko mi mrcha chodi. Neviem, moze byt tento problem docasny, ze sa mi cyklus upravy a folikuly budu dozrievat, alebo to mam riesit nejakymi liekmi, alebo mam nechat tomu volny priebeh?

ninan2
1. máj 2011

@kvetinka64 Ahoj, mavala som podobne dlhe nepravidelne cykly, a co som si merala bazalnu teplotu, tak som zistila, ze ovulaciu som mavala najskor 19. den. Ked k tomu priratas 16 co je max. pocet dni lutealnej fazy, vychadza to na 35dnovy cyklus. Lutealna faza ale moze byt aj kratsia, napr. 12 dni, kazda zena to ma inak. Dolezite je iba to, aby nebola kratsia ako 10 dni. Cize pri cykloch 33-36 dni moze nastat ovulacia v rozmedzi dni cyklu 17-24. Skor urcite nie. Bolo by dobre skusit si merat tu BT, alebo vyskusat ovulacne testy, ale tie idu do penazi.
Ja som brala Femi kvapky, co su slovenske prirodne kvapky na podporu ovulacie, a hned v tom cykle som otehotnela. A predtym 3 mesiace cesky Femigard. Tak to mozes pripadne vyskusat, a az potom ist na lieky. Nevyzeras totiz na tazky pripad, cykly mas len trochu dlhsie ako je priemer, a MS Ti v pohode chodi, aj vajicka sa tvoria.

katka.gzd
2. máj 2011

@kvetinka64 ahoj, tak byt tebou sa nestresujem, menzes mas, foliky rastu takze ziadna panika.....tu folikulometriu ti mali podla mna robit aj nadalej ked videli len 14 a 10mm folik, mali ta pozriet zasa o dva tri dni ci este rastu az do 20mm a nasledne ci prebehne ovulacia....no ked sa na teba vykaslali, budes sa musiet zacat spoliehat sama na seba a kupit si teplomer ako ti Nina radi a poctivo merat kazde rano...pripadne ovu testy (ale to ide dost do penazi) a sledovat si cyklus...po ca 2-3 mesiacoch budes aspon zhruba vediet kedy a ci ovulka prebieha....Ako Nina pise je velmi pravdepodobne ze neovulujes na 13-14 den, ale neskor....tym padom je aj dobre ze mas dlhsie cykly pretoze lutealna faza je potom dostatocna......cize riesenie na tvoje otehotnenie je velmi jednoduche...odsledovat kedy je ovulka a posunut snazenie o par dni a podari sa neboj ;)

hiva
autor
2. máj 2011

caute....tak som spat 🙂... a co to nevidim?....dalsia tehulka?.... gratulujem naty 😉

@kvetinka64 .... ako ti radila Nina, zacni si merat BT....aspon zistis, kedy a ci mavas ovulaciu 😉... mne napriklad vzdy chodila MS sama a spontanne, ale vzdy tak kadejako, v rozmedzi 33 - 40 DC....zacala som merat, zistila som, ze ovulaciu napriek tomu nemam, isla som k odbornikovi, ktory mi zistil PCO a nasadili sme liecbu 😉.... lekar dokonca akceptoval moje grafy BT a na zaklade toho mi veril, ze neovulujem 😉 ... ako aj nina pisala, ovulku mozes mat kludne aj neskor, ja ju teraz mavam az okolo 20 DC.... takze ak by to bol aj tvoj pripad, je jasne, ze folikometrie na 11 a 13 DC ti nic neukaze 😉 ... jednoznacne skus to meranie teploty... to mas najlacnejsie a pomaly aj najspolahlivejsie riesenie, ako si overit, ci ovulaciu mas alebo nie 😉... ak ak v takych 2-3 cykloch po sebe ovulacia nebude, na nic necakaj a sup k doktorovi.... ak ti ten tvoj terajsi nebude chciet pomoct, obrat sa na ineho.... lebo bez ovulacie je kazdy cyklus zbytocna strata casu, ak sa snazite o babatko 😉

katkaajurko
2. máj 2011

@hiva hooooooooooooooj!!!! no ako cestovatelka??? som zvedava na vsetko a tesim na fotky!!!!!!!! 😵 😵 😵 😵 😵

mili78
2. máj 2011

ahojte babky...dnes som bola v car-e na kontrole....moc ma nepotešili vysledky - AMH dost nizke, 0,85 ☹ ale na druhej strane beriem ten metformin a podla ovu testov a hlienu prebehla cez vikend ovu....docent videl aj velmi peknu sliznicu a pre istotu mi nasadil duphaston...povedal, ze niekedy aj motyka vystreli...takze teraz len cakat, ci vystreli alebo nie 😖

nienna
2. máj 2011

no dievčatá, dnes som bola u gyndy, vypýtať si lístok ku endokrinologičke nech ma vyšetria či mám v poriadku štítku, rovno som si u gyndy odbila aj preventívnu prehliadku, robila mi sono znvútra ako vždy......nič nevravela ako vždy.....a teraz čítam ten výmenný lístok k endoške a je tam napísané že ,,prosím o konzílium pre amenorrhoe, oligomenorrhoe, sonoobraz ovárií - polycistické !!!!!! 😨 tak som zaskočená že mi vôbec o tom nepovedala, ja sama som mala už dlho podozrenie na túto diagnózu, kedže MS mávam len párkrát do roka ale kedže mi nikdy nič nevravela doktorka na preventívke tak som si myslela že mám vaječníky v poriadku......a teraz toto !!!
Prosím baby, aký dopad má táto dg. na život okrem toho že bude ťažké otehotnieť?

hiva
autor
2. máj 2011

@katkaajurko cau Katus..... no bolo uuuuuzasne 🙂 ....ucestovana na dalsich5 rokov minimalne 🙂 ....fotiek je nieco cez 3000 tkaze potrva, kym to preriedim 🙂... ale neboj, na nete budu urcite 🙂

@nienna .... nemusi to byt este vobec tragedia... to ze mas PCO je jedna vec, druha vec je zistit, co ho sposobuje 😉... je lahko mozne, ze ked pojdes k tej endoske, a nahodou je na pricine PCO stitna zlaza, dostanes lieky na stitku a PCO bude fuc a mozes kludne otehotniet 😉 🙂

pri PCO je najvacsi problem zistit, co ho sposobuje 😉... ak sa to zisti, liecba byva ucinna.....len niekedy je tazke najst pravu priciny, alebo aj viacere priciny 😉

hiva
autor
2. máj 2011

@katkaajurko a ty ako moja?....stale prisny kludovy rezim? .... a kde mas fotku?

katkaajurko
2. máj 2011

@hiva tss fotku mi zmazali cez vikend-tak strajkujem..rok bola OK a zrazu je malo detailna 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 este mam no kludovy - naposledy povedal-ze este mesiac-takze este cca 2,5 tyzdna - uvidim co povie teraz na kontrole 😅

nienna
2. máj 2011

@hiva vďaka za povzbudenie, ja viem že to asi nieje až taká tragédia, našťastie existujú rôzne lieky čo mi pomôžu k bábätku, len my sme teraz v takom štádiu že bábo môžme až za také 2 roky ( z finančných dôvodov )...takže neviem či to moje PCO nechať dovtedy tak alebo to riešiť už teraz.....teda jasné že zajtra idem na tú endokrinológiu
Inak tebe tie lieky na štítku pomohli?

hiva
autor
2. máj 2011

@katkaajurko ...no tak to aby som sa pripravila, ze aj mna zmazu 😀 ... tak drzim palce, nech uz je vsetko dobre a mozes sa aj trosku vonku vyvencit 🙂

@nienna ... liecbu a vysetrenia by som neodkladala..... lebo tak aj ked ti daju lieky, chvilu trva kym zaberu....a niektore vysetrenia tiez dlhsie trvaju, kedze sa sleduju cykly podrobne.... takze na tvojom mieste by som to nejak velmi neodkladala 🙂 ... inak co sa stitky tyka, ak je problem so stitkou, tak su to vacsinou lieky na cely zivot .....nie len kvoli tehotenstvu 😉 ....samozrejme nemusis teraz podstupovat vsetky tie kroky, ako liecba clostylbegytom, a podobne, na vyvolavanie ovulacie, kedze teraz babo este nechcete..... ale vysetrenia by som si urcite pobehala vsetky, co sa daju, nech vies, co je za tym 😉

mne lieky na stitku neviem, ci zabrali... mam pocit ze hej... ono ich ucinok sa mal prejavit az po 6-tich tyzdnoch, no a potom sme mali my pauzu v snazeni kvoli doolenke, takze ani neviem, ci ovulacia bola alebo nie.... ale kazdopadne cyklus sa mi upravil, i ked idealny stale nie je..... za mesiac - dva uvidim, ako lieky pomohli 😉 🙂

nienna
2. máj 2011

@hiva super, múdro vravíš 😀 však uvidím čo mi zajtra povedia na štítku a ked bude v pohode tak sa objednám ešte na ten glukózový test.....hej a ešte jedna vec nad ktorou musím uvažovať.....či to povedať môjmu chlapovi 😅 lebo si viem predstaviť že človek ktorý nemá ani poňatia o tom čo je PCO tak sa hned zlakne že nejaká vážna diagnóza a tak a aj mi je to trápne trochu 😅
ale ti poviem že takáto pomoc na fóre je super vec, lebo som bola dosť z toho smutná ale teraz už niesom 😀 ďakujem hivuš a veľa šťastia, ja tomu euthyroxu verím 🙂

hiva
autor
2. máj 2011

@nienna ...co sa chlapa tyka, ako chces.... teraz ani nie je nutne mu to hovorit.....zatial jeho "spolupracu" na tomto nepotrebujes 😉 😀 ... a ak sa najdu tie spravne lieky, a potom zacnete so snazenim ani o tom nemusi vediet 😉 🙂 .... ale neskor, ak by sa nedarilo a bude treba podniknut dalsie kroky, bude jeho "spolupraca" nevyhnutna 😉 🙂 (spermiogram a tak)... ale tak drzim palce, nech to az tak daleko ani nezajde 🙂

inak zda sa, ze uz teraz si mala celkom statstie....a to hlavne na doktorku, lebo ona to chce s tebou riesit, kedze ta poslala k endokrinologovi 😉... a mat spravneho lekara je pri tejto diagnoze asi to najdolezitejsie 😉 🙂

nienna
2. máj 2011

@hiva hej veru sa mi páči ten tvoj postup 😀 na chlapov treba pomaly a opatrne....a veru to tak aj spravím ako vravíš, nemusí byť do všetkého zasvätený, len sa ma furt vypytuje prečo nemám krámy a núti ma robiť tehotenské testy 😀 teda už som sa mu to x krát snažila vysvetliť, že so mnou to nieje také jednoduché a že ja krámy mávam iba ked sa im zachce prísť, ale ajtak to asi nepochopil 😀 takže zaťažovať ten jeho mozog ďalšími ženskými vecami je zbytočné...
no a s tou doktorkou, no nemyslím si že je zlá, aj ked to neviem porovnať, len ma nahnevalo že mi to vôbec nepovedala a keby som si to neprečítala na tom výmennom lístku tak o tom ani neviem 😒 no možno ma chcela ušetriť aby som si tým ešte nezaťažovala hlavu, lebo tá psychika je fakt dôležitá 🙂

hiva
autor
2. máj 2011

@nienna ....tak ten tvoj chlap je super, ze aspon odsleduje, ze nemas kramy.....toho mojho to ani netrapilo 🙂 ...skor ho trapilo, ked som ich mala 😀 😀 😀

no asi ti to doktorka nechcela zbytocne vesat na nos.... lebo tak v normalnom beznom zivote, pokial sa nesnazis o babtko, tak to problemy nerobi.... mozno ta chcela proste poposielat na dalsie vysetrenia, nech si overi tu diagnozu.... ono kazdopadne PCO ako diagnozu, co mi tu volame syndrom PCO, potvrdzuju lekari az na zaklade minimalne 2 ukazovatelov..... a ultrazvuk je len jednym z nich.... potom sa k tomu robi este hormonalny profil a este tretia vec, ale ak ma zabijes tak na tu si teraz nespomeniem 😀 😀 😀 ....to ze na UTZV vidno policysticke vajecniky este nemusi byt problem 😉

leeena_4
2. máj 2011

@nienna ahojky, jestli můžu říct svůj názor, tak já to manželovi řekla a řekla bych znovu. Kdyby on měl nějaké zdravotní problémy, chtěla bych to prožívat s ním a podpořit ho, ne mít před ním tajemství. Ale určitě neříkám, že ten postup co píše hiva a co se ti líbí je špatný, hodně záleží na povachách a my jsme s manžou oba extroverti, takže to prožíváme spolu od začátku, co to vím. Hodně štěstí 😉 🙂

nienna
2. máj 2011

@hiva no vieš, ťažko si nevšimnúť že už 5 mesiacov som nemala MS 😀 joj ale vážne takú dobrú náladu si mi spravila....všetky stresy sú fuč 😀

@leeena_4 vieš, môj chlap je super, ja viem že by ma podporoval, len ja by som si proste pripadala ako neplnohodnotná žena, však on vo mne vidí stelesnenú bohyňu plodnosti a ženstva a ja mu to mám vyvrátiť? ja viem,že by sme si mali hovoriť všetko ale zatiaľ to nechám tak a ked sa nám nebude dariť tak mu to skúsim vysvetliť....zatiaľ mu musí stačiť ked poviem, že mám zníženú funkciu štítnej žľazy......ten zvyšok sú už dôsledky tohto

leeena_4
2. máj 2011

@nienna já tě chápu a vůbec to neodsuzuju 😉 Jen taková otázečka 🙂 : kdyby ti řekl, že má problém se spermiemi, brala bys ho jako méněhodnotného? 😉

hiva
autor
2. máj 2011

@leeena_4 .... ja som to mojmu tiez hned povedala, ale tak len preto, ze sme sa snazili a neslo to... takze si zasluzil vysvetlenie 😉 🙂 ... ale keby sme sa aktivne nesnazili o babo, tak neviem, ci by som mu to hned hovorila... ono za prve on sa v tom moc nevyzna takze som mu to musela podrobne vysvetlovat... a v podstate aj tak to ani doteraz az tak dobre nechape....hold chlap 😀 .... no a za druhe, aj tak mi v tom nevie niejak pomoct, tak ho zbytocne vsetkymi detailami nezatazujem 😉

... nejde o to, ze by som to tajila....ale o to, ze na co mu to zbytocne vesat na nos.... nevies ako zareaguje a mozno ho to bude zbytocne trapit uz teraz.... a kym pride u nich cas na snazenie, mozno to uz problem nebude, lebo bude mat lieky 😉

kazdopadne si aj tak urcite vsimne, ked budes casto chodit k doktorovi na vysetrenia... to asi bude chciet vediet ze preco....ale popisovat podrobne diagnozu asi nema zmysel hned na zaciatku, kym nie je este nic iste 😉

nienna
2. máj 2011

to snád nieje pravda....už tretíkrát to idem písať lebo furt mi to neodošle 😠

@leeena_4 no veru si ma teraz dostala 😀 jasné že by sa môj postoj k nemu nezmenil, len ja som v týchto veciach trochu viac hamblivá 😅 jasné že ho neťahám za nos že som zdravá a pod., vie že mám nepravidelné cykly a tak, zatiaľ mu musí sťačiť to že to riešim, možno sa raz odhodlám a vysvetlím mu to podrobne 🙂

@hiva presne tak som to myslela 🙂 on vie o mojich problémoch, len nepozná diagnozu, teda vie že idem na endokrinologiu, takže je v tom že je to dačo s tým, čo je asi aj pravda 🙂 a to mu zatiaľ stačí, ako vravíš ajtak týmto ženským veciam veľmi nerozumie a hlavne ja sama ešte presne neviem o čo ide, tak si pobehám tie vyšetrenia a uvidí sa 😉
dúfam, že mi to už odošle 😀 preistotu kopírujem

chlpacik
2. máj 2011

@hiva caaaaaaaaaaauky, vitaj doma, aj ja sa tesim na fotecky, kam ich potom hodis? nech sa pokochame 😉

nienna
2. máj 2011

@hiva jaj a ešte som zabudla že ajtak verím, že ked začneme pracovať na krpcovi tak zaberie bud clostyl, metformin alebo euthyrox alebo všetko dokopy a bude po dileme 🙂 proste tomu verím....najskôr ty a potom ťa budem nasledovať 😉

hiva
autor
2. máj 2011

@chlpacik caf chlpy.... vdaka za privitanie 🙂 ... no kym fotky potriedim a vyselektujem, to este chvilku potrva..... ale dam bud na FB alebo na picassu.... alebo na obe 😉... neboj, potom poslem link 🙂

@nienna ... no ono tabletky nie su vsetko a neda sa na to spoliehat.... takym veciam som aj ja niekedy verila 😒 ... ale ako osm pisala, ak sa najde pricina, sanca je velka 🙂 😉 ... a dovtedy ju u teba snad najdu 😉 🙂

chlpacik
2. máj 2011

@hiva ved jasne, musis si nato sadnut, tak cez vikend potried a potom ocakavam link, som zvedava 😉 a teraz ako? faza snazikovania? ako zabera Euthyrox?

hiva
autor
2. máj 2011

@chlpacik jasne.... odteraz ideme na snazenie na 200 percent 😀 😀 😀 ... ja sice nemam Euthyrox, ja mam L-thyrexin, ale je to v podstate to iste 🙂 ... neviem, ci zabera, ale tak hadam hej... myslim, ze ovulka bola.... bolest v prsiach nastupila presne..... cyklus 32 dni ....tak zda sa, ze sa to ustaluje 🙂 ... tento cyklus dokoncim este bez merania BT, ale od noveho cyklu sa do toho pustim 🙂... teraz som 14 DC, tak uvidime 🙂

a ty ako?.... mrcha uz prisla po metformine?