Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

misenaf
30. okt 2013

@dorotea2 my sa snažíme skoro rok ale musim uznať že som neriešila plodne neplodne dni. A neviem ako sa to berie že pár po roku nechráneneho sexu sa vyhlasuje za neplodný. Ak si meral plodne a neplodne dni alebo aj ak nie. No a ja som to začala viac riešiť v Juni t.r. 2x folikulometria a folikul pekne 20 mm pichol mi pregnyl a odvtedy sa mi všetko zblaznilo, vytvorila sa mi cysta, další cyklus žiaden folkul, tak ma odporučil do Iscare kde som už 3 cykly sledovana a stale nič. MOmentalne som tesne po ovulke ktoru som mala 1x stimulovanu spomínanym clostilom a mala som folikul 3 cm a neodporučil mi sex kvoli možnosti viacpočetneho tehotenstva a buduci mesiac sa mám prísť ukazať bez bratia akýchkolvek liekov (okrem inofolic)

muddledgirl
30. okt 2013

@ceresnicka1990 Však jo, ještě jsi mlaďounká, tak tomu klidně ještě chvilku dej....My se snažíme skoro dva a půl roku...a uvidíme, snad brzy to klapne už, sakra... 😀

ceresnicka1990
30. okt 2013

@muddledgirl Drzim ti velmi palceky...nejak to dame🙂

muddledgirl
30. okt 2013

@ceresnicka1990 Děkuju,já Tobě taky... 😉

misenaf
31. okt 2013

Ahojte. CHcem sa spýtať kedy mi v Care navrhnu insemináciu. Niektorá píšete že ste išli 1.x do caru a už o 4 mesiace na to ste išli na 1. insemináciu. Ja chodím do Caru už 4 mesiac a ešte stále sa cítim ako pokusný králik, hentake odbery, tamtake vyšetrenia a nikde nič. Odišli mi 4 cykly odvtedy a nikto sa s ničím neponáhla. Mám po 30 a o dieťa sa snažíme vyše roka. Zistili mi PCO (zo sona ale krv je ok) a po 1.stiulacii clostilom som mala hyperstimulačný syndrom tak buduci mesiac mam prisť a nebrať žiadne lieky. Neviem čo ma somnou doktor za lubom ale mesiace utekaju a nikde sme sa neposunuli. Kto ma navrhnuť IUI alebo IVF alebo laparoskopiu. Z tohto nič mi ešte nerobili. Chodím do Iscare.

eruuuska
31. okt 2013

@misenaf ahoj ja chodim tiez do iscare a iui mi navrhli teraz na treti cyklus.... ono vzdy zavisi od pripadu k pripadu, a ku komu chodis....

misenaf
1. nov 2013

@eruuuska ja chodím k Dr. Válkymu a ty? a máte nejaký problem že navrhli iui už na 2.sedení? laparoskopiu ti už robili?

eruuuska
2. nov 2013

ja chodim k Dr. Reismullerovej, nie nemame problem teda ak neratam pco, len sa nam nepodarilo ani na druhykrat planovania, tak nam to navrhla, a my ze dobre tak vyskusame...laparku mi nerobili, lebo mne clostil pomaha a tvoria sa mi foliky ani neviem ci by som do toho isla,...

timian
6. nov 2013

Dobrý deň, nedávno mi diagnostikovali toto ochorenie a predpísali mi Maitalon.. Chcela by som sa spýtať či aj niekomu z vás bola prepísaná táto antikoncepcia a aké boli výsledky.. Ďalej by som chcela vedieť či sa to dá v mladom veku (20 rokov) lepšie podchytiť, aby nenastali problémy s otehotnením.. Za vaše rady vopred ďakujem.

sofi88
6. nov 2013

chcem sa Vas opytat, beriete nejake vitaminy pri tejto diagnoze?? D, E.. cokolvek..??

misenaf
7. nov 2013

@sofi88 jedine čo viem inofolic sa odporuča.

sofi88
7. nov 2013

@misenaf ten uzivam.. len som chcela vediet ci tu niektora nebrala este nejake ine vitaminy...

niikoletka
12. nov 2013

Ahojte baby mňa zaujímala jedna vec.. mám pco, to som tu už niekde písala. Cyklus nemávam vôbec bez nejakých liekov..
no a včera som začala mať strašne citlivé bradavky, keď sa ich dotnem tak by som vraždila a neviem k čomu si to pripísať keďže blížiaca menštruácia to zrejme nebude.. Neviete čo by to mohlo spôsobiť?

ivec16
12. nov 2013

@niikoletka a nemozes byt tehotna?

niikoletka
13. nov 2013

@ivec16 no teoreticky áno, ale nemyslím si, že by to mohlo byť tehotenstvo.. Kto vie, ale je to naozaj čudné.
Takto ma bolievajú bradavky jedine keď mi lekárka pichne vyovlávačku

egyy
13. nov 2013

@eruuuska ahoj moja ako? Ja by sim sa s tebou chcela potesit, ze po roku a po 4 baleniach duphastonu som vcera dostala a prezila svoj prvy 28 dnovy cyklus 🙂 mam ale teraz taku dilemu. Ci si od doktora vypytat este jedno balenie, ci sa to zopakuje, a brat tu fytosoju a posledny krat to skusit prirodzene, aaaaalebo mam ist za doktorom a spravit si vysetrenia a hupsa horsa do CARu a zverit svoje snazenie do ruk odbornikom.

eruuuska
13. nov 2013

@egyy ahoj 🙂 no to je uplne super, kratke cykly znamenaju ovulku, aspon tak to mne vravela doktorka, .....tak sa tesim spolu s tebou....hmmmm, no tak v tomto neviem, je to na tebe na co sa citis.....ja by som asi na tvojom mieste predsa len zasla do CAR, ale to sa mi hovori, ked uz tam chodim, predtym ako som tam sla prvykrat tak som z toho mala nervy... no ja som bola u svojej lekarky a robila mi glukozovy test, zistili mi inzulinovu rezistenciu, zajtra mi zase idu robit glukozovy test u diabetologa a potom mi pravdepodobne predpisu metformin, tak uvidim co bude dalej....

alkuska
16. nov 2013

Ahojte holky,
tak se pridavam do klubu :/ A snad mi i neco poradite... Antikoncepci neberu uz 3 roky, cyklus (?) mam nekdy 30 a nekdy 60 dni... Chodim na normalni gyndu k Dr. Gogelovi do UNICY v Brne protoze bydlim kousicek a dle UTZ mam PCO. Na posledni kontrole v unoru mi doktor radil co nejdriv otehotnet. Antikoncepci nepouzivam zadnou, ale zase jsme se o dite nikdy vyslovene nesnazili a nemilovali se moc casto, rozhodne ne tak jak se doporucuje pri snaze otehotnet (co dva dny). Proste jsem tomu nechali volny prubeh, ale zatim nic. Nikdy jsem to neresila, ale dospeli jsme s manzou do bodu kdy bychom dite chteli a prave po te posledni unorove kontrole jsem si rekla ze jdem do toho. Tak jsem nakoupila ovu testy aby to bylo na jistotu, jenze ovulacni test mi vzdy ukazuje kazdy den slaboulinkou carku, tzn porad negativni? Zacali jsem behat, protoze mame oba nadvahu, trosku jsem zhubla ale stejne se nic zasadne nezmenilo. Tlusta jsem teda porad, chjo, ale podle obleceni mi lip padnou kalhoty, ale posledni cyklus jsem mela zase 50 dni. Tak jsem zavolala do UNICY ze se chci poradit, je mi uz pres 30 a nechci to dal odkladat kdyz jsem neotehotnela doted a rovnou nas obednali do indikacni poradny a manzela na SPG. Holky, muzete mi nekdo rict co nas asi tak ceka, jake vysetreni nam udelaji a jak se normalne zacina s nejakou lecbou? Popravde jsem nasla natolik rozdilne informace a hodnoceni CARu od holek, ze fakt nevim co cekat. Bojim se aby z nas nekdo netahal penize zbytecne, ale zase nechci delat zbytecne vlny, kdyz to nejak resit chci. Mam proste doktorum verit ze udelaji co je treba?
Kdyz si vzpomenu kolikrat jsem se kvuli nepravidelnemu cyklu coby studentka bala ze jsem tehotna, nevim jestli se mam smat nebo plakat jak je to absurdni...

lenka2902
16. nov 2013

@alkuska ahoj, já jsem měla, nebo tedy mám, stejný problém. PCO potvrzené ultrazvukem i krevními testy. Začaly mi růst chlupy na břiše i v obličeji, na ramenou...začala jsem nechutně přibírat a fakt jsem z toho byla zoufalá. Antikoncepci jsem nebrala více než 4 roky, a s tále nic, doktor mi pořád tvrdil, že do 30 let mám času dost atd...a že si mám měřit bazální teplotu...hmmm...cyklus někdy 30, jindy i 90 dní, ale nikdy jsem nepozorovala ovulaci. Někdy jsem musela jít na injekci Agolutinu, abych vůbec ms dostala. Jednoho dne jsem si ale řekla DOST. Na vlastní pěst jsem se objednala na endokrinologii, aby se udělalo komplet vyšetření, když už můj doktor na to s prominutím sral. Tam byla strašně fajn doktorka, vyšetřila mě, vzala mi krev, popovídala si se mnou...nasadila mi Metformin na úpravu hormonů /mám hodně testosteronu a ten brání u mě ovulaci/, dala mi Duphaston tabletky na 10 dní v měsíci, abych měla pravidelný cyklus, a řekla mi, abych zvážila návštěvu v nějakém CAR. Nečekala a neváhala jsem dlouho a asi 3 týdny od návštěvy endokrinologie jsem se poprvé objednala do CAR. Tam se mnou vše probrali, dosavadní léčbu, problémy....další odběry krve, ultrazvuky... paní doktorka zjistila, že neovuluju a asi pravděpodobně ani sama ovulovat nikdy nebudu. Sestra mi píchla Agolutin, po kterém jsem dostala ms a na 3.den cyklu jsem měla začít brát Clostilbegyt- ten je na podporu činnosti vaječníků, aby v nich dozrávaly vajíčka. Brala jsem ho 4 dni, potom jsem měla kontrolní ultrazvuk, asi 12.den cyklu a potom ještě 18.den cyklu. Na ten 18. ten jsem měla jeden veeelký folikul, a tak mi dali injekci Pregnylu, aby ten folikul, co jsme vypěstovali s Clostilem, prasknul a uvolnil vajíčko, no a nejbližší 4 dni jsme se měli denně snažit 🙂 Ten Pregnyl mi dali 3.7., potom 5.7. proběhla ovulace a 19.7. jsem si měla udělat těhu test plus přijít na krev. No, a test mi vyšel pozitivní, plus mi potvrdili začínající těhotenství i z krve.... takže vlastně jsem do CAR chodila zhruba měsíc.... za vyšetření jsem nikdy neplatila, jediné co jsem si platila byly léky, ten Pregnyl mě vyšel něco kolem 700Kč, ale myslím si, že to za to stálo....takže určitě se objednej do CAR, jsou to odborníci na svém místě, a opravdu dokážou pomoci. Mě bylo řečeno, že kdyby 3 cykly s Clostilem a Pregnylem byly neúspěšné, přistoupili bysme ke spermiogramu a inseminaci, ale naštěstí to nebylo potřeba. Držím Ti palce, aby to i u vás brzo vyšlo... naděje je vždycky, PCO je sice blbá diagnóza pro ženu, sama to vím, žila jsem s tím 4 roky, že nemohu otěhotnět- a přitom stačilo tak málo.

alkuska
16. nov 2013

@lenka2902 Tak to je fakt parada ze to slo tak jednoduse... Ja jsem nikdy chlupata nebyla, ani akne... A nepravidelnou menstruaci jsem mela i kdyz jsem byla stihla a dost jsem sportovala, takze jen zhubnuti mi asi nepomuze. Je mi jasne ze dokud mi nekdo neudela vystreni na hormony a manzelovi spermiogram, tezko resit co bude a co ne, ale jsem cela nervozni. Diky za rychlou odpoved a povzbuzeni 🙂 Myslis ze mi i v CARu napisou metformin?

lenka2902
16. nov 2013

@alkuska já jsem vážila ještě ve 21 letech 49kg a i tak jsem měla ms nepravidelnou, přesně, jak i ty říkáš, i když jsem byla hubená. A taky jsem sportovala- běhala jsem, hrála fotbal... máma do mě furt hučela, že to je z toho sportu, že jsem moc hubená a proto nemám ms jak bych měla mít...no sportovat jsem přestala, kvůli práci už na to nebyl ani čas, přibrala jsem na 56kg a menses furt nikde....a potom se přišlo na PCO...mezitím jsem díky skvělým hormonům, i přes vyváženou stravu a nepřežírání se přibrala na 68kg, což teda při mé výšce nějakých 162cm je fakt "bomba".... takže Tě chápu. No, jestli Ti v CAR dají Metformin, to nevím, to záleží na tom, jaké budeš mít výsledky z krve, kolik testosteronu, kolik progesteronu, jaký bude poměr/nepoměr mezi ostatními hormony, jestli máš inzulínovou rezistenci- ta bývá u PCO častá a já ji taky mám... je to individuální. Já jsem v CAR řekla, že už ho beru, a oni že dobře, že ho mám brát dál, že i s ním jsou výborné výsledky a že to pomáhá lépe reagovat vaječníkům na Clostil. Potom po zjištění těhu mi ho vysadili.
Jo a taky mám známou, která na tom byla taky dost podobně jako já, taky šla do CAR a otěhotněla na druhý měsíc užívání Clostilu... a taky není zrovna hubená 🙂

alkuska
16. nov 2013

@lenka2902 A jak se zjišťuje inzulinová rezistence? Já chodím co půl roku na odběry kvůli štítné žláze protože jsem měla asi před 2 roky hodnoty TSH mírně mimo normu, ale teď už to mám rok v pořádku a nic na to neberu. Ale chodím na odběry aby se to hlídalo a při tom mi dělávají i jiné věci, pro kontrolu, třeba cholesterol a tak. No a všechno mám jinak v normě, i cukr a minule mi dělali i nějaké vyšetření na zjištění množství inzulinu, ne inzulin přímo ale nějaký jiný ukazatel a to bylo taky v normě.

lenka2902
16. nov 2013

@alkuska ono existuje víc metod, většinou se bere krev na glykémii, cholesterol /LDL i HDL/ a triglyceroly, to je asi tvůj případ, a pokud máš tyto hodnoty v pořádku, pak bys inzulínovou rezistenci mít neměla. Pokud se ale z těchto odběrů potvrdí, dělá se potom ještě zátěžový glukózový test- vezmou ti krev, nalačno vypiješ glukózu a za další 2 hodiny ti znova vezmou krev... ale to by se tě týkat nemělo, když máš ostatní krevní testy ok 🙂

alkuska
16. nov 2013

@lenka2902 Aspon neco 🙂

clloi
18. nov 2013

Ahojte holky, před 6 lety mně zjistili PCO, byli jsme odesláni do Caru a po inseminaci máme dvouletou holčičku, chci se zeptat, je tu někdo, kdo po porodu podruhé otěhotněl přirozenou cestou? Dr. mně říkala, že PCO se nedá vyléčit, takže problémy budu mít i při druhém. 😒

egyy
19. nov 2013

@eruuuska ahoj. Som taka nestastna.od minuleho tyzdna mam bodavu bolest v pravom vajecniku. Niekedy sa to strieda s lavym. Minuly stvrtok ma velmi bolelo podbrusko aj v piatok. Kupila som si urinal, ze mam asi zapal.trosku to preslo, ale stale ma boli hlavne rano hned po prebudeni. Dneska som 8 DC, stipu ma bradavky a pred chvilou som mala v ustach kovovu chut..asi 30 sekund strasne silnu, az som sa zlakla a potom to preslo. Zajtravidem k doktorovi avelmi sa bojim, co mi najde. Tipujem to na cystu.mrchu som mala 3 dni slabu.. sibe mi uz, ze?

eruuuska
19. nov 2013

@egyy ty pocuvaj nie si tehotna? kovova chut v ustach, pichanie vo vajecniku, bolest v podbrusku....slaba menstruacia.....nooooo....hlavne ziadne stresy.......vsetko bude v poriadku.....a daj mi vediet ako si dopadla u lekara......

egyy
19. nov 2013

@eruuuska eee..pochybujem. ved som 8 DC. Uvidime zajtra. Ta kovova chut bola asi 30 sekund a uz nic. Asi nam kaz 🙂 ozvem sa zajtra.

eruuuska
20. nov 2013

@egyy no ahoj ako si dopadla u lekara?

egyy
20. nov 2013

@eruuuska ahoj. Ale na prd. Potvrdene PCOS na oboch vajecnikoch. ☹ zobral mi stery a vzorku na cytologiu. Vysledky o 10 dni a potom mam volat do CARu. Vyplnal mi formular do Gin-fiv. Myslis, ze je to dobre tam? Bolesti mam stale, ale to vraj zo zrastov po chronickom apendixe. Preco na oboch stranach mi nevysvetlil. A ty ako moja? Ako pokracujete? Nejake pokroky?