Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

jowana
8. jún 2010

Velký nejsou ca 3,5cm. Asi zmiznou, ale dělají se mi před MS a prostě místo toho aby folikul v období ovulace prask, tak furt roste a vyprázdní se až v domě MS. doporučuje nasadit na 3měsíce HAK a pak pokračovat ve snažení ( HAK asi na to, aby zjistila, zda ty bolesti jsou od cyst a endometriozy, pokud to přestane bolet, tak to je způsobené tím, pokud nepřestane, tak říkala, že ti bolesti můžou být od zažívacího traktu). ale pokud to tím přestane, tak vím, že HAK nechci - mám po ní migrény, změny nálad, přibírám, prostě mi nesedí..ale co pak brát? Měla jste některá to, že vám HAK nesedí?

katkaajurko
8. jún 2010

jowana ja okrem endometriozy mam asi to co ty -aj ked muzske hormony v norme ale tiez je u mna podozrenie ze folik narastie a potom nepraskne..ale nikto nehovoril nic o cystach-len mam vo vajecnikoch viacero drobnych folikulov tak neviem

a hak som nebrala presne pre tieto dovody ako ty- temer nikdy... tak som zvedava ako zareagujem na stimulaciu 😔

a ake dlhe mavas cykly...a co udrzi menstruaciu po ovulacii ktora neprebehne..ked nie progesteron..ozaj ten mavas aky v druhej polke cyklu? nevies?

hiva
autor
8. jún 2010

jowana....ja ti neviem...ale podla mna je osobne blbost skusat HAK 3 mesiace len kvoli tomu, aby sa vylucilo, ze su to zaludocne problemy 😉.....podla mna, ked ti rastie folik, ale nepraskne, bolo by dobre skusit pichnut pregnyl na prasknutie foliku....to by mal byt hormon, co nahradzuje LH hormon v tele zeny....LH posobi na to, aby folikul praskol a nastala ovulacia 😉....na zistovani tohto hormonu su postavene aj ovulacne testy.....ked je ho vela, vtedy dochadza k ovulacii a po ovulacii on uz potom klesa....takze mozno by stalo za pokus ho vyskusat.....ale to by ti skor mala doktorka povedat 😉 ....najlepsie by bolo mozno skusit kombinaciu Clostyl ( na podporu rastu folikov) a Pregnyl (na prasknutie foliku)....tazko povedat....

alebo mozno skusit nejake tie prirodne bylinky.....na fore je kopu bab co ich beru a vedeli by ti poradit.....ja s nimi osobne skusenosti nemam ( a ja na to ani moc neverim ak mam pravdu povedat), ale co som zacula, tak baby zvyknu brat kvapky Femigard, macu, agnucaston, sarapis...a neviem co este dalsie....mozno niekto iny by ti vedel poradit 😉

ale zas mozno ani HAK na 3 mesiace neuskodi....len zavisi, co od neho doktorka ocakava.....ako napriklad v mojom pripade...ja som nikdy HAK nebrala a tak mi lekar povedal, ze u mna by mohol pomoct trosku vajecnikom oddychnut a zaroven aj znizit testosteron.....a potom sa vajecniky nastartuje.....a zda sa, ze to pomohlo....

ale davat HAK na 3 mesiace len tak bez jasneho ciela co tym chcem dosiahnut je podla mna iba odsuvanie problemu na neskor 😉

jowana
8. jún 2010

No, když jsem cca před 2,5rokama vysazovala HAK, tak nejrřív nechtěla skoro chodit abyla jsem několikrát na vyvolání. Pak se to možná na rok , rok a půl ustálilo na 37-45dnech, ale cca 3/4roku už zas nechodí - čekala jsem do 50dní, pak zašla na injekci a MS se dostavila 14-18den po inj.Pak mi Dr. nasadila utrogestan od 20DC na 5 dní aby se to trochu srovnalo a MS chodila 10-15dní po dobrání. Hiva ani ne žaludeční, jako nějaká potíž ze střevama v malý pánvi, jinak i pro to, aby se po operaci endometrioza na chvíli zklidnila + že to pomůže i od těch cyst. Jinak na těhotenství nijak nepospíchám ( budu ráda, když se to zadaží), ale v podstatě se ještě moc dlouho nesnažíme a ráda bych tomu nechala volný průběch bez hormonů a zásahů. Na druhou stranu by bylo dobrý tu endometriozu a cysty zklidnit, tak nevim jestli to bez hormonů půjde..ale když mi je po nich zle, tak je fakt nechci☹

hiva
autor
8. jún 2010

jowana, tak to skus chvilu neriesit, povypytuj sa tu bab na rozne bylinky, ze co oni odporucaju, meraj BT a podla toho uvidis 😉....lebo inak bez hormonov to urcite nepojde.....bud budes brat HAK, alebo lieky Clostyl, Pregnyl, Duphaston, atd....co su tiez vsetko hormony 😉....ale mozno by bolo najlepsie porobit podrobny hormonalny profil, aby sa zistilo ze ktore hormony presne robia sarapatu a zameriavat sa presne na ne 😉 ... pripadne mozes skusit, co tu niektore baby radili...zmenit zivotospravu 😉....je jedna knizka ( v anglictine) ktora podrobne vysvetluje dietu, ktoru je treba dodrziavat pri PCO....a vraj prinasa uspechy.... Jancos, tu z fore, vdaka nej mala prve babo.....takze ak by si chcela, mozes skusit tento pristup 😉....neviem, ako si na tom s vahou....vacsinou sa odporuca, ze zdrave schudnutie okolo cca 10 % sucasnej hmotnosti (teda ak mas nadvahu) pomaha tiez nastartovat cyklus 😉....takze mozes aj toto skusit.....ale ak si chuducka a tintitko, toto ti asi nepomoze....mozno len ta knizka o PCO diete 😉

katkaajurko
8. jún 2010

hm to by ma zaujimala ta dieta... ja nema nadvahu,len som pevnejsia... 54,5 kg... a schudnut..no nejde to veru... aj ked cvicim 3x do tyzdna... a teraz najnovsie aj koli kvasinkam nejem cukor ani bielu muku uz temer absolutne a tusim dnes budem mat krizu... 😀

tiez si myslim,ze bez hormonov to nepojde...

som nevedela,ze bez liekov nemas MS...to tu ja mam aj ked neskoro vacsinou.... 😠

hiva
autor
8. jún 2010

ak chcete tu knizku s dietou, iba mi poslite cez IP Vas mail a poslem Vam ju 😉...snad ju este najdem niekde v compe 😀 ....ta dieta bola ale pre mna osobne hrozne tvrda....nepamatam si presne detaily, ale viem, ze boli zakazane syry a banany....to su moju najoblubenejsie a tak viem, ze bez nich by som to urcite nezvladla....tak som sa do toho ani nepustala 😉 ... co sa jedla tyka, som velky slaboch 😅

katkaajurko
8. jún 2010

syry?? to faakt? 😒

katkaajurko
8. jún 2010

ja som teraz len namatkou nasla toto ale pozerala som to zatial bez zvuku 😀

https://www.youtube.com/watch?v=sC6KwRJD-kQ
hiva
autor
8. jún 2010

katka...nie len syry, ale komplet mliecne vyrobky, a este aj cestoviny, komplet mucne vyrobky, dokonca aj tmave alebo cerealne.... ale zase moze sa zelenina, ryby, masko, vajcia, ovocie, bylinky, klicky, a par dalsich veci....

ked sa chce, mozno sa to da zvladnut....ale chce to vela casu na pripravu tych spravnych jedal.....lebo ejst vsetko surove sa moc dlho neda a z jedalni a restauracii skoro nic nemozes....takze si vsetko treba pripravovat doma a vopred, na co ja zial nemam vobec cas 😒

katkaajurko
8. jún 2010

to je zvlastne... teraz som posurfovala na nete a sacharidy naozaj dost zakazuju ale da sa nahradit celozrnnymi potravinami a prikazuju soju,maso a mliecne vyrobky.. bielkoviny plus zelenina , pripadne ovocie (ja ked to ma cukor-takze sa divim no...)

hiva
autor
8. jún 2010

no vidis.... a podla PCO su celozrrne aj mliecne vyrobky zakazane.....no ako sa ma v tom clovek vyznat 😖 😀 ...ale maju celkom dobre argumenty v tej knihe....prave teraz som citala, ze vajicka su celkom dobrym zdrojom luteinu....cize nas dolezity LH hormon 😉 ...ale vajicka hlavne surove....ked varene, tak v co najnizsej teplote ....lebo vysoka teplota nici tie ziviny 😅 ...pisu, ze pri nizsej teplote sa budu dlhsie varit, ale vzdy lapsie ako vysoka a kratko...ale trosku nechapem, ako uvarim vajce v malej teplote....ked voda raz musi zovriet, tak musi, nie?...vo vlaznej alebo teplej ho asi neuvarim aj keby som ho tam mala hoc aj 10 hodin nie? ...som z toho trosku zmatena a tak mi neostava nic ine, len si z toho robit srandu 😀 😀 😀

10andrea12
8. jún 2010

ahojte no mne diagnostikovala lekarka pco hned ako som prisla k nej s tym ze mi meskala menstruacia vyse troch mesiacov urobila mi ultrazvuk ale ten zo spodu sondou a hned povedala ze mam polycisticke vajeciky opytala sa ma ci viem co to znamena povedala som ze nie tak mi to vysvetlila a objednala ma na hormonalny profil na odbery som chodila 4,14,21 den cyklupodla neho mi zistili ze mam vysoky testosteron akurat v obdobi ked mala prist ovulacia cize vdaka vysokem testosteronu neprisla ale zasa dalsi cyklus u mna ovulacia prebehla podla vysledkov z druheho hormonalneho profilu tak som aj rada ze pride aj sama aj ked nie mozno kazdyy mesiac teraz beriem prvy cyklus clostilbegyt tak uvidime ako zaucinkuje u mna ja trpim nadvahou ale nejako neviem tie kila stiahnut dole☹a dovod pco netusim asi tou nadvahou to bude lebo stitnu zlazu mam ok.manzel nebol na spg neposlala ho zatial moja lekarka asi preto ze sa snazime len pol roka a je zjavne ze problem je zatial vomne

katkaajurko
8. jún 2010

hiva presny opak co ja cely zivot lubim... maso by som nemusela temer vobec... ale sladke a aspon cellozrnne vratane syrov ano 😅 to je nerealne takto prisne to dodrziavat ☹ uz teraz po troch dnoch bez cukru mam nervy 😀 jak slak 😀

a ked mne aj ms chodi... a vam ani moc nechodila... a aj tak mi je to na dve veci...

katkaajurko
8. jún 2010

este som nasla toto... ale cele mi to vychadza tak ze sa treba ako cert kriza vyhybat potravinym s vysokym glykemickym indexom...(pri niektorych zavisi aj od doby varenia..naprikla "polotvrde cestoviny" maju zdaleka nizsie GI ako makke rozvarene...)

Úryvek z jedné slovenské knihy o problému PCOS:

Aká je prvotná príčina PCOS?

PCOS je často charakterizovaný vysokou hladinu luteizačného hormónu (LH), ktorý ako se zdá sposobuje tento problém. Hoci LH je potrebný na dozrievanie folikulu, tento hormón tiež sposobuje, že folikul prestane v rámci pripravy na ovuláciu rásť a meniť sa. Ak je hladina LH príliš vysoká, folikul predčasne prestane rásť. Táto abnormalita može sposobovať sekréciu vysokej hladiny "mužských" hormónov (androgénov), ktoré u niektorých žien sposobujú vývoj ochlupenia mužského typu. I keď tieto faktory sú už určitú dobu známe, novší výskum ukazuje, že provotnou príčinou PCOS može byť v skutočnosti zvýšená hladina hormónu inzulínu. Vysoká hladina inzulínu móže zvyšit hladinu LH a priamo može tiež nepriznivo ovlivnovať folikul.

Svojpomocné stratégie pri PCOS

1) Po prvé, ak máte nadváhu, znížte hmotnosť. Štúdia uskutečnená vo Velkej Británii ukázala, že schudnutie iba o 5% telesnej hmotnosti viedlo k zlepšeniu nepravidelnosti cyklov u 9 z 11 žien trpiacich na PCOS a k 5 tehotenstvám u 7 žen s PCOS, ktoré boli predtým neplodné. Ženy, ktoré schudli menej ako 5% svoje telesnej hmotnosti, nezaznamenali žiadne takéto zlepšenie. Je známe, že strata váhy u obéznych žien zlepšuje hladinu inzulínu a citlivosť na inzulín a hladina inzulínu naozaj klesla u žien z tejto štúdie, ktoré schudli a ktorým se obnovila pravidelnosť cyklov a plodnosť. Mimochodom 5-percentná strata hmotnosti u osoby vážiacej 100 kg predstavuje stratu iba 5 kg.

2) Pomocou primeraného cvičenia je tiež možné zvýšit citlivosť na inzulín a znížit hladinu inzulínu. Príkladom primeraného cvičenia je polhodinová rýchla chodza alebo jogging niekolkokrát do týždňa.

3) Vyhýbajte sa určitým jedlám a stravovacím návykom, ktoré rýchlo zvyšajú hladinu kvného cukru. Vysoká hladina krvného cukru je spúšťačom sekrécie inzulínu. Niektoré potraviny a sposoby stravovanie stimulujú vylučovanie inzulínu viac ako iné. Výskumný pracovník David Jenkins vypracoval v roku 1981 zoznam potravín, tzv. "glykemický index" podla toho, ako rýchlo zvyšujú hladinu krvného cukru. Tento zoznam bol odvtedy modifikovaný, avšak na vrchole tohoto zoznamu sa vo všeobecnosti nachádzajú jednoduché cukry a rafinované škroby a preto sa im treba vyhýbať.

Obvyklé raňajkové cereálie, celozrnný pšeničný chlieb, biela alebo hnedá ryža, zemiaky a kukurica sú potraviny s vysokým glykemických indexom. - máte je prestať jesť?

Moje odpoveď znie-nie nevyhnutne. Namiesto toho vynechte nezdravú stravu ako sú sladké nápoje, koláče a cukríky. Skombinujte zdravé celé zrná, ovocie a zeleninu s potravinami obsahujícími bielkoviny a prírodné tuky (napríklad syry, vajíčka, maso, ryby alebo orechy).

4) Zvážte doplnky, ktoré zvyšujú citlivosť na inzulín. Keďže hladinu krvného cukru ovplyvňuje tak vela faktorov, dobrým východiskom by bolo užívanie kvalitného komplexného multivitamínového/multiminerálového prípravku. Okrem toho magnézium (1.000 mg denne), chróm a vanádium sú priamo zapojené do regulácie hladiny inzulínu a bunkovej odozvy na inzulín. Dr. Julian Whitaker odporúča proti rezistencii na inzulín v súvislosti s nadváhou denne 400 mcg chromium picolinate a 30 mg vanádia. Ako vždy, prediskutujte tieto odporúčania so zdravotníkom, ktorý má sk?enosti v oblasti výživy, najma ak chcete otehotniet.

Dr. James Balch zdorazňuje, že chromium picolinate je tak efektívny pri zlepšovaní citlivosti na inzulín, že diabetici by sa pred jeho užívaním mali poradit s nutrične uvedomelým lekárom, nakolko možno bude potrebná zmena ich liekov.

Esenciálne mastné kyseliny, najma tažko získatelné "omega-3" mastné kyseliny, tiež zlepšujú citlivosť buniek na inzulín. Najbohatším zdrojom esenciálnej mastnej kyseliny omega-3 je lněný olej. Pomocť može jedna až šesť 1-gramových kapsulí denne.

katkaajurko
8. jún 2010

a este jeden velmi prospesny clanok o GI

http://www.chudnutie-ako.sk/zdrava-vyziva-racio...

prajem prijemne citanie 🙂)))

govinda
8. jún 2010

ahojte kočky 🙂
čo nové?
Ja dnes takto : http://www.fertilityfriend.com/home/1839d4
tak sa už obávam zajtrajška ☹ .
A čo sa diéty týka, ja sa jedla nedokážem vzdať, som skrátka mlsná a tak doéta u mňa nemá šancu 😀

zuzu1111
8. jún 2010

ahojte baby, pozerám, že dnes ste tu mali také "odborné" debaty....
govi, zas to vyzerá na pekný grafík....ale chápem, že máš obavy, už viackrát to bolo také nádejné a potom nič z toho...ale veeeeeeľmi držím pršteky 😉

govinda
9. jún 2010

zuz, ahojky 🙂
Keď sa to takto udrží do piatku, testnem 😀

danielkabn
9. jún 2010

Ahoj Govi,nebudem písať,že je to tutovka,lebo minule to nevyšlo,ale moooooooc držím palčeky 😵 😵 😵 😵
Hivuš,už si testla? som zvedavá... 😀 😀

govinda
9. jún 2010

danielka, uvidíme, ako to celé dopadne 😀 , ale každopádne ďakujem 🙂

katkaajurko
9. jún 2010

govi aj ja drzim prsty 🙂

ja vam nemam co ponuknut okrem clankov - ale vcelku mi to vela dalo a som sa zaprela ,ze este vylucim co "zvladnem"... 😀 uvidime uvidime

ja idem zajtra zas na krv a sono..

kerka13
9. jún 2010

dobre ranko 😵
baby drzim silno vsetky palce aby ste si nasli II

govinda
9. jún 2010

katka, niektoré články, ktoré si tu dala, som pozrela. Ale ty si nemala diagnostikovanú PCO, či sa mýlim? 😒

kerka, ahojky. Ako sa máš?

katkaajurko
9. jún 2010

govi ale teraz zas ano! novy doktor povedal,ze pravy vajecnik je jasne PCO a dost... podla ultrazvuku...mam aj fotky 😅 ale on "zvonka asi tak nevyzera" ze je zhrubnuty - lebo podla mna je viacero "stupnov" znicenia vajecnika..a preto to na laparke nevideli... ale to co tam pisu v tych clankoch na mna sedi...

ja mavam s LH problem - od takeho 10dna sa zacne hodne zvysovat a potom aj kolko krat neprebehla ovulacia a tam je napisane ze urcita hladina LH sposobuje ze sa prestane vajo vyvijat a potom opat zanikne a nepraskne a to som aj mala aj niekolko dni po sebe "polovicne pozitivne LH testy"... plus ten vajecnik a jeho ultrazvuk,plus moja stavba-nie som tucna ale krv a mlieko a na to ako sa stravujem by som mala byt aspon o 5kil lahsia a to poukazuje na tu inzulinovu rezistenciu(ktoru mi nikdy neskontrolovali) ale to ze som odjakziva na sladke jak hovado (aj ked teraz si uz davam pozor) a mam problem aj s kvasinkami - co tiez naznacuje problem s cukrom.... chapes mne to zapada..aj dokimu... bohuzial...

katkaajurko
9. jún 2010

inak som spovedala viacero kociek a viacero malo takyto problem-laparka pco akoze nepotvrdila ale ostatne znaky PCo maju... ako ja...vratane nepravidelneho cyklu a mne zas vyskakoval vzdy prolaktin...

kerka13
9. jún 2010

ahoj govi, mame sa dobre, uz cakam kedy bude piatok, lebo idem na kontrolu a aj merania a asi aj na tripple testy, uz si nepamatam, co vsetko mi dr. hovoril, ze bude robit a potom si spravime s mm predlzeny vikend, opekacka a jahodky zo zahradky u rodicov. sa tesim 😵 len nech zostane aspon taketo pocasie, lebo konecne po dlhom case je naozaj krasne 😅

govinda
9. jún 2010

kerka, tak držím palčeky 🙂 . A ozaj je pekne, konečne ... po tých týždňoch dažďa 😠

kerka13
9. jún 2010

😎