Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

ematko29
19. aug 2013

@alyca dobrú nocku,som rada,že sa tu rozprudila debata o metformine, 🙂

drobec8888
22. aug 2013

Tak a je to tu ☹ Včera som sa konečne dostala k svojej lekárke a robila mi sono, nakoľko som mrchu po vysadení HA nedostala. Potvrdilo sa to, čo vtedy hovorila iba náznakom. Je to PCO, vraj nemám žiadny dominantný folikul a sú v tvare nejakej retiazky. Vrazila mi injekciu na vyvolanie mrchy a mám prísť po 7 dňoch po začatí cyklu na folikulometriu (celý mesiac 3x do týždňa budem chodiť celý mesiac). Predpokladám, že je to vlastne ultrazvuk a meranie veľkosti folikúl...nemýlim sa? Potom mi povedala že ma pošle na endokrinológiu a tam už som stratená. Bola som mimo, tak ma ani nenapadli žiadne otázky.... Takže kočky, prosím Vás, viete aký je postup? Ak mi vlastne nedozreje žiadny folikul na danú veľkosť, a nedostanem mrchu, tak ďalšia injekcia? Predpokladám, že nedozreje, ... tak potom čo? A ak dozreje, už ma tam nepošle? Pôjdem s tými papiermi od lekárky na tú endokrinológiu a tam čo? Vraj mi asi vyšetrí hormóny a ...čo sa tam ešte deje? Tam mi dá lieky? Alebo ako to tam funguje? Riešila to aj vaša lekárka v takejto postupnosti? Prepáčte za veľa otázok, ale budem vďačná za každú radu a odpoveď. Krásny deň

ematko29
22. aug 2013

@drobec8888 no ten problém som mala aj ja,teda mám 😒 akurát nemám tie retiazky.No ale k veci.Folikulometria je to čo si myslíš,je to meranie folikulou ci sa objaví nejaký väčší dominantný folikul ktorý by mal pri ovulácii prasknuť.Ak zistia,že ovulácia neprebieha tak ta s najväčšou pravdepodobnosťou pošle k endokrinologovi ,ten spraví odberi krvy,kde by sa aj podla hormonou malo ukázať či naozaj u teba neprebieha ovulácia.Pozrie aj na štítnu žlazu či ti pracuje správne ultrazvukom.Najbežnejšie vyvolanie ovulácie sú lieky klostilbegit,Mne super pomohli 🙂 .Ak by ti nepomohli amala by si aj zhrubnutú vrstvu na vaječnikoch robia bežnú operáciu drilling vaječníkou kde narušia tú vrstvu aby sa vajíčka mohli pri ovulácii dostať von .To som ja neabsolvovala,mne to netrebalo.Podla toho čo čítam ttak tebe bude stačiť klostilbegit.4ítala som ,že tu na konikovi ženy vyvolávajú ovuláciu aj sojovými preparátmi len ja o tom neviem skoro nič kedže som brala klostil.Držím palce

stela91
22. aug 2013

ahojte 🙂, mam PCO a chcem sa opytat, vcera som sa docitala, ze GYNEX je dobry na nepravidelny cyklus atd., tak som isla do lekarne, tam o takom lieku velmi nepoculi (resp. ta pani), tak mi ponukla FEMIBION 800. Tot moja otazka:mozem to brat ak mam PCO, kedy to zacat brat?ci myslite si ze zbytocne?inak menstruacia sa mi v poslednych dvoch mesiacoch dostava do "normalu"--netreba vyvolavacku ani necakam na nu 40 dni.dakujem za vase rady a postrehy.

drobec8888
22. aug 2013

@ematko29 ďakujem veľmi pekne za info, už mám v tom trošku jasnejšie 🙂 Takže už len čakať na výsledky. Inak užívam už mesiac inofolic a dnes som si kúpila alchemilkový čaj, keď príde mrcha teraz po vyvolávačke, tak začnem piť a možno to aspoň trošku pomôže 😉

ematko29
22. aug 2013

@stela91 ahoj tak femibion sú vitamíny pre plánovanie tehotenstva attehotenstvo,takže konkrétne na upravu cyklu to vplyv nemá.Ak plánuješ bábo tak ti zatial stačí kys listová.Ja som brala acidofolan.Ale ak ho už máš doma tak si myslím,že ho brať môžeš kludne.Ak sa ti dáva menzes do normálu tak nič teraz neskúšaj na úpravu lebo si ho tým, môžeš rozhádzat.

ematko29
22. aug 2013

@drobec8888 môže ti pomôcť aj inofolik nakolko som počula nanho dobré ohlasy.Určite s ním nič nepokazíš 🙂

drobec8888
23. aug 2013

@ematko29 tak tak, presne to mi povedala doktorka, keď som jej povedala že ho pijem. Bola na nejakej konferencií, a práve o ňom hovorili. Vraj nemá osobné skúsenosti, ale určite mi neublíži. Tak dúfam, že to aspoň čo to do seba má 🙂

ematko29
23. aug 2013

@drobec8888 Ahoj,ja teraz beriem metformin,ale mám taký zvláštny tušak ,že mi nepomáha.Menzes sa od neho ešte nedostavil,cítim sa strašne sucho amyslím si,že ked sa tak cíttim ttak to nieje dobré.Rozmýšlam,že sním seknem aprejdem len na inofolic.Brala som ho síce len mesiac av kombinácii s metforminom mi nerobil dobre.A kolko sáčkov denne berieš?

drobec8888
23. aug 2013

@ematko29 Ja beriem iba jeden sáčik denne. Aj som sa pýtala lekárky, či si nemám dať dva, ale povedala, že zatiaľ si mám dávať po jednom. Práve včera som si objednala ďalšie dve balenia inofolicu 🙂 A ten metforminom to je na predpis? Inak ja som bola v stredu na injekcií na vyvolanie MS a akosi je piatok a zatiaľ nič, iba ma zadok z injekcie bolí ako šlak 🙂 Po koľkých dňoch začína účinkovať injekcia a kedy ju môžem približne čakať? nemáš skúsenosť?

ematko29
23. aug 2013

@drobec8888 Tak mne do toho týždna zvykne dojsť od pichnutia.Ale nie u každeho je to rovnaké.Lekárka mi vravela,že do 2týždnoch jednoznačne by mala dojsť.A metformin je na predpis. 🙂

dorotea2
23. aug 2013

Ahojte baby 🙂 Môžem sa k Vám pridať? Aj ja mám Bohužiaľ PCO ☹ Keď som pred dvoma rokmi vysadila antikoncepciu prišli problémy. MS sa nedostavila pár mesiacov, išla som k doktorke a tá mi diagnostikovala PCO a následne aj hormonálny profil to potvrdil. Našťastie MS mávam, aj keď dlhé cykly od 28-60 dní 😒 Vtedy sme bábo neplánovali a tak sme to s doktorkou nechali tak, nič mi nenasadila. A ešte podotkla, že PCO je dostatočná antikoncepcia. Nie že by som sa týmto jej "múdrym" výrokom riadila, ale 2 roky sme sa vôbec nechránili - ak by bábo prišlo, boli by sme radi 🙂 No ale neprišlo... A už by sme čoraz viac a viac chceli. Doktorka mi povedala, že keď budem chcieť otehotnieť, tak mám prísť a začneme s liečbou. Ale tiež mi povedala niečo v zmysle, že ma spolu s partnerom pošle do CARu. Preto by som sa Vás chcela opýtať, že ako sa liečite vy. Teda konkrétne to, či Vás lieči Váš obvodný gynekológ alebo chodíte do CARu? Ak CAR, tak po akej dobe ste tam zašli?
Mimochodom, táto téma je super, ale najradšej by som bola, keby neexistovala - keby neexistovalo PCO a spol. Ale to asi všetky... 😕

ematko29
24. aug 2013

@bambula27 ahoj som sa chcela opýtať,ked si mala ovulku teda si písala ,že na folikulometrii si mala dominantný folikul ,či si to pocitovala aj ako pichanie vo vaječníkoch?mna totiž teraz intenzívne pichalo vo vaječníkoch asi 4dni.či to nemohla byť ovu.Nemeriam si bazálku.

ematko29
24. aug 2013

@dorotea2 Ahoj jasne,že sa môžeš pridať. 🙂 Podla mna je dobre,že aspon menzes mávaš.A ovulka sa dá vyvolať.Nieje to až také strašne ako sa zdá.Mne pomohol klostilbegit auž na druhý mesiac užívania sme sa tešili //čiarkam 🙂 Samozrejme záleží či máš aj cysty atdod toho závisí aj liečba.

bambula27
24. aug 2013

@ematko29 ale ano, jasna vec ... A folik som mala na lavej strane a pichalo ma presne na tej istej strane. Vtedy som bazalku nemerala ani ja. A nerobila si ani ovu testy?

ematko29
24. aug 2013

@bambula27 Nie ani tie nie,ale vieš čo som si skusila nahmatať krčok maternice abol mäkký a ťažko dosiahnutelný.Teraz je už tvrdší.Metformin beriem už 3mesiac tak snád sa niečo pohne.Ked som povedzme mala ovulku cez týžden ttak by mala dôjsť do 14dní menzes?Takto to mám aspon naštudované.No uvidíme

bambula27
24. aug 2013

@ematko29 No vlastne tak nejak by to malo byt. Ale je to tazko v tych nasich pripadoch povedat. Drzim palce, nech u teba metformin pekne zaberie a ze ho neberies zbytocne.

ematko29
24. aug 2013

@bambula27 vieš,pri klostilbegite som ovu cítila poriadne,ale to bolo pod vplyvom lieku .Vtedy ma brucho bolelo riadne aj na dotyk.Takže neviem porovnať aké je to bez liekov 😒

bambula27
24. aug 2013

@ematko29 no ty ovulku nemusis citit vobec a ak ju citis, tiez mozes bud slabsie alebo silnejsie. Preto sa LEN podla bolesti neda povedat, ci ovulka bola. Nesledujes si ani hlien? Ja si teraz meriam len bazalku, sledujem hlien a na ovu testy nemam chut, ...

ematko29
24. aug 2013

@bambula27 No,hlien tam je ,ale je iný odkedy beriem metformin.Ani ho neviem definovať.Ked som ho nebrala tak podla hlienu by človek povedal,že som megaplodná 😀 😀 😀 apritom anovulácia 😠 Tak naozaj ťažko povedať.A ty kedy nečakáš mrchu?

bambula27
24. aug 2013

@ematko29 No metformin by asi nemal vplyvat na hlien, aspon o tom neviem. Plodny je vtedy, ked je ciry a pruzny. Ja? So mnou to je tento cyklus po drillingu akosi zvlastne. Mrcha ak by bola na 28 den, tak mala byt uz v pondelok. Graf bazalnej teploty zatial ale neukazal ovulku a ja mam chut uz nasadit si Duphaston, pretoze nechcem cakat na mrchu zase nejake 2 mesiace. ☹

ematko29
24. aug 2013

@bambula27 Ale na folikulometrii bol aký velký folikul?Nehovorila kedy by mala byť ovulka?

bambula27
24. aug 2013

@dorotea2 vitam ta medzi nami. Tak moja gynek. mi najprv skusila nasadit CLostilbegyt jeden cyklus. Vtedy som nan akosi nezareagovala, tak viac mi ho nedala. Potom som dostala metformin,ten vsak u mna velke zmeny nesposobil, dokonca ani len v uprave cyklu. Po roku sme zasli do CAR, podstupili sme IVF, no najprv sme nemali ziadne vajicka :( a potom iba 2. Zial, po vklade som dostala silny zapal priedusiek, vysoke horucky a embryjko sa neudrzalo. Tak som sa rozhodla zmenit gynekologa, ten ma skontroloval "celu" ,urobil hysteroskopiu, rozsirenu preventivu a odporucil na laparku + drilling vajecnikov. Ten mam za sebou pred nejakymi 17 dnami. Povedal, ze teraz je velka sanca ze sa to podari. Tak uvidime, ci toto pomoze. Preslo uz viac ako 2 roky, odkedy to riesime, tak... trpezlivosti je stale menej, ale verime.

bambula27
24. aug 2013

@ematko29 ale ten folik som mala este ten cyklus pred drillingom. Drilling mi robil na 15 DC a zatial ziadna ovulka :(

bambula27
24. aug 2013

@dorotea2 a este som zabudla....mne VELMI pomaha Inofolic. O nom som sa dozvedela na nete, a odporucil mi ho aj gynekolog. 😉

ematko29
24. aug 2013

@bambula27 Aha,Tak neviem,či tebe by teraz lepšie nebolo ak by ti predpísala klostilbegit ak nebude teraz ovulka.Vieš kôli tomu aby si čím skôr otehu...Ale neskúsila si testovať či niesi náhodou ttehu?Ja by som na tvojom mieste testla a ak nič tak si nasad duphaston apokecala by som s lekárkou o tom klostile.4o povie ,no ale iba ak ho chceš brať ,lebo som čítala,že aj fitosoya je dobre ale do toho sa radšej nemontujem lebo sa nerozumiem

ematko29
24. aug 2013

@bambula27 Aha,Tak neviem,či tebe by teraz lepšie nebolo ak by ti predpísal klostilbegit ak nebude teraz ovulka.Vieš kôli tomu aby si čím skôr otehu...Ale neskúsila si testovať či niesi náhodou ttehu?Ja by som na tvojom mieste testla a ak nič tak si nasad duphaston apokecala by som s lekárom o tom klostile.co povie ,no ale iba ak ho chceš brať,ale ak ti pomáha inofolic och neviem ale jednoznačne teraz po drillingu by sa malo podariť.

bambula27
24. aug 2013

@ematko29 No rozmyslala som o clostile tiez. Len akosi sme to nedotiahli s doktorom, vybral stehy, povedal, ze nevyzadujem specialnu liecbu, len sa teraz intenzivne snazit. Asi nasadim teraz DUphaston, najblizsi cyklus sa este odsledujem a ak nic, tak pojdem si pre clostil, vypytam si ho. Tehu nie som, testovala som 😒 Joj, tak velmi by som chcela, aby to vyslo do konca roka....Lebo potom neviem, ci zase navstivit CAR alebo co.

bambula27
24. aug 2013

@ematko29 a fytosoju..no nemontujem sa ani ja. Dala som sa na Inofolic a tento jediny na mna zabral. Uz som skusala aj macu....Je toho vela, co VRAJ pomaha, ale ja uz akosi nemam chut na "pokusy".

ematko29
24. aug 2013

@bambula27 som ti omylom poslala 2komentáre,lebo som chcelôa dopísať ešte vetu a som myslela,že opravím komentár asom ho poslala ešte raz.Sa ospravedlnujem.Och už je polnoc asi mi treba spať lebo už neviem kolko krát píšem jeden komentár 😀 Tak prajem dobru noc adrž sa 😉