Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

ninan2
4. nov 2010

inak, sice to sem tiez nepatri, ale musim sa pochvalit, resp. moju najlepsiu kamosku, narodila sa jej dnes poobede dcerka Vanda 🙂 Na Antolskej v BA. Snazili sa viac ako rok, ale nie nejak intenzivne, az ked to zacali brat vazne tak sa do par mesiacov podarila. Ale nemala ziadne gyn. problemy, ako my s PCO... ☹
Zvlastne akurat je, ze prenasala tyzden, a Vanda ma pritom len 2900g a 52 cm. A pri UTZ jej doktor predtym hovoril ze ma o pol kila viac.

ninan2
4. nov 2010

hm, tak prave som sa dozvedela ze mala sa narodila cisarskym, a je teraz v inkubatore a kamoska ju uvidi az zajtra... ☹ ☹ ☹
To su strasne stresy vsetko toto okolo deti, od tehotenstva az po porod, ale samozrejme aj potom este...

katkaajurko
4. nov 2010

@ninan2 oni casto neodhadnu porodnu vahu - lebo oni na to maju nejaky vzorcek-no ale deti su neni vsetky podla vzorca :D tak ako my zeny nemame vsetky podla vzorca 28dnove cykly....

aaa ved to nevadi ze ju uvidi az zajtra-hlavne ze su v poriadku,nie 🙂

ninan2
4. nov 2010

@katkaajurko hmm to ano, ale vsade sa pise o dolezitosti 1. prilozenia k prsniku do pol hod od porodu kvoli spravnemu nastupu laktacie mlieka... Tak dufam ze nebudu problemy nejake, kamaratka chcela dojcit... Mna by porazilo nevidiet po porode dieta a nebyt s nim 24hod denne...

katkaajurko
4. nov 2010

@ninan2 tak to ma nenapadllo-ja tieto veci nemam vobec nastudovane zatial 😅

ninan2
4. nov 2010

@katkaajurko ja obcas citam tie casopisy pre mamicky, tak som uz ako tak informovana ze ako to chodi 😀 No inak uz aj ty by si mala zacat 😉

hiva
autor
4. nov 2010

@ninan2 ....tak v tom pripade plati to, co som pisala hned na zaciatku.....podla mna je dobre, ak budete skusat ako Vam lekar povedal 😉....pripadne si moze dat aj manzel spravit spermiogram, nech sa vie, ci nahodou aj tam nie je problem zakopany 😉.....ale tak pokial mas ovulku, len skusajte dalej a drzim palce, aby si tu laparku ani nepotrebovala 😉 ....ale tak keby aj nie, po nej sa moze podarit 😉 ....ak mavas takto ovulku, zatial by som tiez nesla do hormonov 😉....

drzim paste, nech to klapne 😉 😵

@katkaajurko ...dobreeee 😀 😀 😀

ninan2
4. nov 2010

@hiva diky, hadam to bude ok 🙂 Zda sa mi to, alebo pri PCO sa casto robi laparoskopia? Pretoze vacsinou sa tusim predpisuje Clostik a Utros a podobne, bez ineho hlbsieho vysetrenia.
Mne vlastne doktor povedal ze laparoskopia je nutna aj kvoli CARu, ze tam by mi to robili ako prve, takze aspon budem mat vsetko uz za sebou ak tam nahodou teda pojdem.

ninan2
4. nov 2010

inak tu mam graf, mam tam predminuly cyklus co som brala Femigard, a tento cyklus co beriem Femi kvapky: http://www.fertilityfriend.com/home/2ee956
Cykly bez byliniek mavam ovela horsie teploty, su vyssie a maju dost vykyvy. Ovulka prebieha, ale dost oneskorena. Aj doktor povedal ze mi bylinky ocividne pomahaju.
Tak baby ktore ste ich este neskusali, skuste o tom porozmyslat, mohli by pomoct aj vam...

katkaajurko
5. nov 2010

@ninan2 ja suhlasim s Hivou.... aj lekarom...laparka sa robi pomerne praveze casto ale baby sa jej pomerne casto brania-a podla mna je to v podstate jedno z najlepsich diagnostickych vysetreni...na supu to tam uvidia.... a mozu konat.... a fakt to nie je ziadna katastrofa,ale teda co sa mna tyka-tak uplna pohodicka,strach bol 100 vacsi ako realita.... 😉

celkom mas pekne tie cykly..to vyzera na slabsie pco..suhlasim skontrolovat spermiogram, inac ale mne bylinky nepomohli...skusala som aj femi aj gynex dost dlho a na cyklus to nemalo vplyv..... takze to je indi vindi-ale uskodit nemozu takze skusit sa da.....

slivocka
5. nov 2010

Dobre ranko, prave som si prvy krat urobila graf podla toho čo som si značila 🙂 ani neviem ako 😀 neporadite mi ako ho sem vložiť? rada by som sa podelila s niekym , ak môžem 😉

hiva
autor
5. nov 2010

@ninan2 .... presne ako Katka pisala 😉 ....laparku lekary odporucaju pomerne casto, ale baby sa jej zvyknu bat a beru ju az ako posledne riesenie, ked hormonalna stimulacia zlyha....lebo sak je to zakrok pod celkovou anestezou 😉......ale skutocne sa netreba nicoho bat a pokial mozes ist na nu, tak urcite chod 😉....stoji to za to 😉.....a presne ako lekar povedal....do CAR-u sa ti zide ....lebo pri nej aj kontroluju ci su priechodne vajcovody a to je vlastne aj zakladna podmienka pre IUI....a pokial su manzelove spermije OK, tak keby ste zvazovali IVF tiez potrebujes mat laparku spravenu 😉 ....takze smelo do toho a bud rada ze mas takeho fajneho doktora 😉... inoktory by ta zvykol krmit duphastonom minimalne 3 mesiace 😉 😀 ...a je super, ze ti aj grafy pozeral a zhodnotil 😉....teraz sa uz malokde najde taky doktor, co by veril na grafy 😵

hiva
autor
5. nov 2010

@slivocka a kde si si ho spravila???....na fertilityfriend?

slivocka
5. nov 2010

ano, ale velmi tam tomu nerozumiem,/neviem všetko po anglicky/ iba som nahodila tie teploty čo som si zapisovala a nieviem čo to vlastne znamena 😖

ninan2
5. nov 2010

@hiva @katkaajurko no to viete, gynekolog je sukromny a drahy, tak sa snazi 😀 Laparoskopiu by mi dokonca robil osobne, pretoze robi aj doktora a porodnika v Ruzinove. Ale ostatne by uz islo cez CAR.
No bez byliniek mam cykly ovela horsie, ovulka az tak od 24. dna a vacsie teplotne vykyvy... Takze neviem ci sa da povedat ci mam slabsie PCO alebo ci tie bylinky az tak dobre ucinkuju.
A hej to som rada ze mi nechce davat napr. Utros, co som o nom citala tak to u mna aj tak nema zmysel, lutealku mam v pohode, a ovulku by mi to akurat tak zablokovalo.
Inak este som rozmyslala o brani Sarapis Soja (fytoestrogeny), ktore vraj znizuju testosteron (tusim ste to aj tu preberali...). Ale ked som videla tu cenu (asi 20 eur na mesiac) tak som si to zatial rozmyslela. Ale tie fytoestrogeny sa dost vyskytuju aj normalne v soji, napr. sojove mlieko sa da pit... to asi stoji za pokus nie? 🙂
A diky za rady 🙂

erickaa
5. nov 2010

@ninan2 Ahoj, ja som si práve tento týždeň nakúpila plnú chladničku sójových výrobkov a tiež som stavila na túto kartu 🙂 Mám doma sójové nátierky, sójový nárez, sójové párky, tofu. A úplne som zabudla nakúpiť aj niečo normálne a môj muž otvoril chladničku a chudáčik nemal čo jesť..hihi
Ináč ja mám doma kvapky Gynex, ale neberiem ich, má niekto s nimi skúsenosti? A tie Fermigard sú lepšie?

erickaa
5. nov 2010

@hiva Ozaj hivi, kedy ideš na ten ultrazvuk?

hiva
autor
5. nov 2010

@ninan2 ...ze ty chodis k Orosovi? 😵 😵 😵 .... jatiez.....takze zato sa mi pacil ten jeho pristup....no sranda 😀 😀 😀

@erickaa ...bola som uz teraz rano....lavy vajecnik vraj uz fachci dobre....pravy je trosku pozadu..... kontorla asi na dalsi pondelok a punkcia vraj asi koncom buduceho tyzdne....stvrtok, piatok.....ale nic nie je iste....o druhej volam kvoli vysledkom krvi a tam sa dozviem viac 🙂 .... velkosti a pocty folikov neviem ☹ ....nejak som sa zase nestihla opytat 😒

chlpacik
5. nov 2010

Len Vám zaželám pekný dnik. A priebežne budem čítať. S tými fytoestrogénmi tuším písala niečo aj Katarína104, že vyskúša. No ak by aj začal pomáhať tipujem, že až po nejakých 3mes. najskôr. By ma zaujímalo, či to pomáha, ale teda 20ečiek je pomerne dosť 😒

ninan2
5. nov 2010

@chlpacik no vsak to, je to velmi drahe, hlavne keby to bral clovek dlhodobo... to uz radsej teda jest tu soju (ved clovek aj tak musi nieco jest 🙂 )

erickaa
5. nov 2010

@hiva neboj aj pravý sa naštartuje..len pekne pichaj. Už musíš byť profík🙂 Už to berieš automaticky? Ja sa tiež vždy zabudnem opýtať, čo chcem vedieť, resp. keď som tam, tak sa mi všetky moje otázky zdajú byť "trápne" a malicherné, tak sa radšej nepýtam 😖 Ale tomu je koniec... Teraz ani neviem, v ktorom vaječníku bolo vajko, ale zdá sa mi, že v tom istom, ako boli minule...

@chlpacik si mala koho spomenúť 🙂 Som našla taký článok na viacerých stránkach o sóji, kde vyvracali všetky pozitívne výsledky, čo sa o soji hovorilo. Že to nie je až také dobré, ako sa vraví, deti a chlapi by ju mali prijímať iba v obmedzenom množstve a určite nie každý deň, práve kvôli tomu znižovaniu testosterónu. Čo ale nám plne vyhovuje, ale tiež to netreba prehánať.. aha http://www.clinic24.eu/clanky/84/fakty-o-soji.aspx

ninan2
5. nov 2010

@erickaa Gynex som brala len chvilu pred par rokmi, nemala som vdaka nemu PMS, ale cykly mi myslim neskratil. Femigard mi zacal ucinkovat ihned od 1. cyklu. Femi kvapky este uvidim, tie su inak slovenske a stoja asi 8 eur, Femigard je cesky a stoji 14 eur. Ak mi nezaberu tie Femi kvapky tak sa vraciam k Femigardu, pokial viem tak pomohol vacsine zien co ho uzivali 🙂

ninan2
5. nov 2010

@erickaa super, idem si ten clanok precitat 🙂

ninan2
5. nov 2010

@hiva heh, viem ze chodis k Orosovi, stale ho tu spominas, to by som Ti napisala 🙂 Ja chodim k Dr. Janekovi, taky mlady sympatak, ma sukromnu Gyn. ambulanciu. Kolko je vlastne v Ruzinove porodnikov, nevies?

amarena
5. nov 2010

Ahojte,
no tak s tym poradovnikom to bolo tak, ze teraz najblizsie erickaa caka na vysledok a potom hiva ide na ivf, ale samozrejme, ze aj my vsetky sme na zozname. 😀
@chlpy, tak na teba som strasne zvedava, ked budes testovat. To by bola pecka, drzim palce.
To s tou sojou som citala aj ja, ale pisali o nej hlavne ako o prevencii proti osteoporoze, vobec som nevedela, ze znizuje testosteron. Ktovie kolko by som musela denne zjest, aby to malo ucinok. 😉

katkaajurko
5. nov 2010

@ninan2 Ty chodis k Janekovi? no teda! aj jaa sa rozhodujem ak vsetko dobre pojde tuk tuk tuk-ze ako tehula by som k nemu chodila ...lebo len tak ee.... 50 eur za kazdu navstevu ach jaj.... ale je vyhlaseny ako super lekar..... kamosky mi k nemu chodili tiez ako tehotne.....

inac babule k tej soji..aj ja som o tom vela citala a my sme doma jedavali veeeeeela soje ako takej...a ja kazdy den sojove tycinky miesto sladkeho....ale ako som zacala s metformacom mi prestala chutit tak ani cititt (metformin moze menit aj chute...mne zmenil-kecup a soja boli ble) ale inak neviem no.... sak skuste

katkaajurko
5. nov 2010

@hiva takze uz si po? nooo sak nemmboj prida sa aj druhy, pomaly dalej zajdes , lepsie postupne aako vela naraz 🙂

a si v robote? 😉

zirafka82
5. nov 2010

Ahojte holky, dneska jsem byla na kontrolním UTz, byl mi dle UTZ potvrzen syndrom PCO, ale chtěla jsem se zeptat, při obou ultrazvucích, v rozpětí dvou dní, doktoři zjistili, že na pravém vaječníku mám větší folikul, který roste a řekli mi, kdy se máme snažit a moje otázka zní, mohu já nyní nějak ovlinit, aby folikul dorostl a praskl? Asi ne, co...to mě hrozně štve...zatím jsem si totiž ještě na fakt, že trpím syndromem PCO nějak nezvykla...díky

hiva
autor
5. nov 2010

@katkaajurko katus....nem nem....domka som 😀 😀 😀 ....si ma nejak velmi inspirovala 😀 😀 😀
@ninan2 ....tak som sa tusim trosku upisla s tym Orosom 😀 😀 😀 ...uz si toho Janeka tusim raz spominala 😉 ....to vies....ja hlava derava... nemozem si vsetko pamatat....a dokonca ani to, co sama pisem 😅 😀 😀 😀 ....no a toho Orosa az tak stale nespominam 😅 😀 😀 😀 ....pisem to len rpeto, aby niekto nahodou nedostal mylny dojem, ze som nim zaslepena, abo co 😉 😀

a inak neviem kolko je tam tych porodnikov 😒 ....ale asi vela 😉 🙂 ... no a tej moj 8Ktoreho meno uz radsej nebudem spominat 😀 😀 😀 ) ani nie je taky oficialny porodnik....on je tusim skor ako operater....a chodieva robit sekcie.....ale neviem ci aj bezne porody.....asi len jeho vlasstne pacientky 😉 ....tak dufam, ze mojim dvojickam pomoze na svet 😅 😀 😀 😀 ..... i ked teda este neviem, ci vobec budem rodit v Bratislave.....zavisi, ako na tom budem.....lebo tak my sme oficialne v Zamkoch....a uvidim, ze ci pojdem rodit tam, alebo stihnem dobehnut az do Blavy 😀 😀 😀

hiva
autor
5. nov 2010

@zirafka82 ....ono teraz uz asi musis iba cakat, ci ten folik dorastie a praskne sam 😒 ....to uz sa ovplyvnit moc neda 😒 ....ako samotne prasknutie by sa aj dalo....na to sa picha injekcia pregnyl.....ale nedava sa v takychto pripadoch....to sa skor pouziva ked uz stimulujes od zaciatku napr. clostylom 😉 ....kazdopadne to, ci folik dorastie sam je zial uz len na tvojom tele 😒 ....drzim paste, nech to vyjde 😉

a inak neboj....PCO nie je nic hrozne 😉 ....len chvilku trva, kym sa najde pre teba ten spravny postup, ktory pomoze 😉 🙂 ....ja uz som trosku stratila trpezlivost a nakolko manzelove vysledky su hodne zle, rozhodli sme sa rovno pre umele oplodnenie 😉 ....ale tak ja fungujem uz celkom dobre....poslednych asi 8 cyklov bola aj ovulka, ale nezadarilo sa......a to ja pripisujem hlavne problemu so spermijkami......keby tie boli OK, uz som asi davno zase tehula 😉 😀

takze hlavu hore a hor sa do boja 😉 🙂