Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

serenna30
22. máj 2014

@evkag ahoj, tak jak ty? Já se objednala na tu endokrinologii, a vezmou mě až na konci července...:-/
jako čekala jsem tak měsíc, ale dva? ...to je mazec

evkag
22. máj 2014

@dhabaida no teplota ti teda zvysuje, ale ci to bola ovulacia........netusim. Pri merani bazalnej teploty je ovulacia ak mas take 3-4 dni teplotu vyssie ako obvykle a potom znova klesne. Ale neviem ci to tak stale musi byt!

evkag
22. máj 2014

@lauricka mne drilling nepomohol.......

evkag
22. máj 2014

@serenna30 od gynekologa som mala, vyhoda bola v tom, ze mi dal cislo na nejakus voju posluziacku, co robi tiez v nemocnici a ta ma do tyzdna vzala, kedze som sa dovolala na neho. V TOMTO SOM MALA STASTIE, KEDZE U NAS JE TO TIEZ TAK NA DVA, TRI MESIACE OBJEDNAVANIA SA VOPRED!

dhabaida
22. máj 2014

@evkag aj tak dakujem aspon za odpoved...

evkag
22. máj 2014

@dhabaida ale nevesajme hlavu, vsetko raz bude. Ja som pokrocila, je koniec maja a ja som dostala uz treti krat mrchu v tomto roku! a sama od seba! Len skoda, ze zajtra odchadzame na vikend do madarska na kupaliska z prace 😠 a ja s mrchou.......

dhabaida
22. máj 2014

@evkag ved ja si tiez myslim, ze to ovu nebola... skusam ci pride s inofolicom.. ja mam tiez dostat v sobotu... ale upraveny ho mam len vdaka tomu duphastonu...

evkag
22. máj 2014

@dhabaida ja som tiez dlho brala duphaston, mam este doam 3 balicky,a le som si povedala, ze kaslem na to. Cely zivot na hormonoch kaslem to. Kym nebude mat ,anzel opätovnmy spermiogram nedam do seba nic. Inofolic som brala pol roka a prd mi pomohol. Ani prefuk ani inofolic ani nic.

dhabaida
22. máj 2014

@evkag mne zatial nic este nechel robit doktror... vsetko sa musi asi postupne casom.... bral mi krv na HP, ten bol ok, antimullerov hormon bol vysoky, vraj to kvôli tomu pco, do konca roka mam brat inofolic a potom dalej....... inofolik beriem tyzden...

evkag
22. máj 2014

@dhabaida do konca roka?????????????? sak inofolic su len vitaminy. je to inositol, to je ako ked mas chripku a das si vitamin C. Su baby ktorym pomohol,ale zazraky nerobi!
A u mn uz vobec nie. Zbytocne vyhodene peniaze!

dhabaida
22. máj 2014

@evkag tak co som mu mala povedat.... A to keby som nepoplietla ten duphaston, tak by som tam nesla a ani krv by mi nebral... Ako dr je veľmi dobrý. To ze sa snažíme tri mesiace preňho zaujímavé nieje... U teba ako prebiehali vyšetrenia?

evkag
22. máj 2014

@dhabaida kedze sa snazite este len tri mesiace, t ak aninic ine riesit nebude. tak po roku zacne.......
No ja som bola roky na HAK, potom som vysadila, ze reku skusime a uz rok a pol nic......duphaston, prefuk, inofolic, spermioghram, endokrinologia, jeden mesiac clostibegyt...........smejem sa, ze moju vaginu uz videlo pol Michaloviec a Kosic 🙂
caka nas opytaovny spermiogram a potom sa uvidi co bude

dhabaida
22. máj 2014

@evkag ale neni do fér, že to neriešia hneď, tak musia vedieť, ze mame problém a nechajú nas rok sa trápiť, a ked nam uz bude z toho sibat, tak nas začnú riešiť a aj tak budeme len sklamaný... Nechapem na co to je dobre.

lauricka
23. máj 2014

@evkag telo zeny je nevyspytatelne, kazde reaguje na nieco ine...takze ano, drilling nemusi sadnut kazdej, ale skor to bolo o tom, ze sanca je u PCO a ja vsetkym prajem stastie, aby sa to podarilo

lauricka
23. máj 2014

@dhabaida mna napr. toto tiez zarazilo, ked som bola v puberte, povedala som doktorke, ze sa mi nezda nadmernejsie ochlpenie. Nebolo to moc, ale bolo to viac, nez si myslim, ze je u zeny OK. Uz to bol jeden z priznakov, plus mierna nadvaha, plus dlhe cykly....Na prehliadky ku gynekologovi som chodila pravidelne hadam od 19 rokov. Tie PCO vajecniky je predsa poznat na pohlad. Nikdy nikto nic. A ked som potom nemohla otehotniet v 30, tak mi iny gynekolog v okamihu pozrel, ako vyzeraju moje vajecniky a povedal, ze je to jasne, ze su ako z porcelanu. Tiez som musela cakat rok minimalne a snazit sa, kym ma zacali riesit. A vobec som nevedela, ze mam PCO. Takto, podla mna, mnohe zeny na tom su. Nechapem.

lubka1983
23. máj 2014

ahojte mozem sa opytat co je to ten PCO???

evkag
25. máj 2014

@lubka1983 PCO je syndrom polycystickych ovarii. To znamena, ze sa ti okolo vajecnikov tvoria akoby mini cysticky, take malicke retiazky. Je to sprevadzane casto krat hormonalnou poruchou, kde mozu byt nepravidelne anovulacne cykly, viac muzskeho hormonu, cize to moze byt aj nadmerne ochlpenie, spomaleny metabolizmus, mozna nadvaha a podobne. U kazdej z nas je to ine.......kazda ma ine priznaky, inu liecbu. Toto ochorenie ti nijako nekomplikuje bezny zivot, problem je len v pripade otehotnenia. Ale je kopec zien, ktore ani nevedeli, ze maju PCO a maju deticky ...........
Takze v skratke asi tolko. Ak som nieco vynechala zienky, tak ma doplnte

lubka1983
25. máj 2014

@evkag dakujem

eruuuska
25. máj 2014

@stellamaris Ahoj, znova som tu, ak mozem, chcela som sa ta este spytat, aku davku metforminu si brala? zmenil ti lekar davkovanie pocas tehotenstva? a nahodou mi nevies blizsie povedat o tych anglickych studiach? rozmyslala som, ze ked ti to pomohlo, prediskutovala by som to s mojim diabetologom...aj ked to asi nebude nic platne, ale kazdy pokus sa rata,nejde mi to z hlavy...dakujem, pekny dnik

stellamaris
25. máj 2014

@eruuuska spytat sa mozes 😉 brala som aj stale beriem 850mg 2x denne.Pocas tehu mi davku lekar neznizil,predtym som brala 500mg davky.Cele tehu bez problemov.K tym studiam ,musis hladat na nete,boli v anglictine.Tim anglickych vedcov skumal ucinky metforminu u tehotnych,s pco,ktore ho brali pred aj pocas tehu.Mali znizene riziko potratov,tehu bez problemov a tehu cukrovka skoro ziadna.Moj gyndos je toho nazoru,ze zenam s pco hrozi viac potratov,kvoli nevyvazenej hladine hormonov..........tak mi ten metformin povolil a diskutoval aj s diabetologom.Metformin sa pouziva v diabetologii viac ako 55 rokov a jeho mechanizmus,ako posobi v organizme,nie je stale presne definovany.........
Idem s diabetologom diskutovat aj ja,aby mi zvysil davku.Chcem totiz otehu,Clostil mi nepomaha a myslim,ze vyssia davka metforminu bude ucinnejsia ako kopec hormonov.Pravdepodobne mi da 1000mg 2x denne alebo 850-500-850.Po zvysenej davke metforminu som zacala ihned ovulovat a na druhy pokus sa podaril syn 😉

serenna30
25. máj 2014

@evkag super, ze uz jsi mrchu dostala sama od sebe, jak se ti to podařilo? 😀

eruuuska
26. máj 2014

@stellamaris Dakujem za vycerpavajucu odpoved 🙂 , ja beriem 850 1x denne, v novembri som ho zacala brat a v decembri otehotnela, takze tiez rychlost ako hrom, lebo fakt tych 7 rokov ani tuka a teraz takto rychlo, len ten metformin som prestala brat a potom nastali problemy, malicke pomaly rastlo, zacala som krvacat, tak mi nasadili duphaston ale moc nepomahal a potom mojmu anjelikovi prestalo bit srdiecko, po spineni mi kazali oddychovat s vylozenymi nohami, no ani to nepomohlo, ....no a nabeh na cukrovku mam riadny, lebo maminy rodicia aj stari rodicia mali, moja mama ked ma cakala mala tehotensku....no snad sa mi to podari poriesit, tento tyzden idem nakontrolu, tak sa o tom porozpravam aj s gyn...a tebe predpisoval gynekolog alebo diabetolog metformin, lebo u mna s tym dost robili problemy a posielali si ma zo dvakrat medzi sebou nech mi to ten druhy predpise, nakoniec sa nado mnou diabetolog zlutoval, a vybavil mi to u endokrinologa, a potom uz som mala take hranicne hodnoty, ze ma zaradili do cukrovkarov a predpisuje mi ho diabetolog, lebo vraj inzulinova rezistencia nie je diagnoza, ktoru riesi diabetolog ale endokrinolog....no proste uzila som si svoje....este raz vdaka, ze si sa podelila o skusenost odvtedy mi to vrta v hlave, o takej moznosti, ze sa da brat aj v tehotenstve som ani neuvazovala....Krasny dnik ti prajem 🙂

dkethe
26. máj 2014

Ahojte. Mam 25, mam priatela pol roka o ktorom si myslim ze bude posledny a mam PCO.
Od 15 rokov mam velmi nepravidelny cyklus a nestastie na zlych gynekologov, vyvolavacky som nechcela, tablety co sa predpisuju zenam s menopauzou tiez nie, antikoncepciu tiez nie, a tak som to neriesila. Az pred rokom som z gynekologa konecne vypacila tie pismena P C O a zacala guglit... vzdy mi bolo jasne ze s nepravidelnym cyklom neotehotniem na prvy krat ked ani netusim kedy ta ovulacia je a ci je vobec k niecomu.. Aj som sa naplakala, aj som potom nasla toto forum a dodalo mi nadej.
Moja otazka je... mam to priatelovi povedat? Myslite ze ma pravo vediet, ze si buduje vztah a potencialnu buducnost s potencialne neplodnou zenou? Ak ano, ja vobec netusim ako. a kedy. cakat rok, do zasnubenia, po svadbe? nikdy, po 10 mesiacoch neuspesneho skusania? hned zajtra?
Nesmierne vam vopred dakujem za odpoved...

evkag
27. máj 2014

@serenna30 som carodejnica 😀
No musim povedat, ze uz je to treti krat tento rok, cize nejaky pokrok tam je. Horsie je, ze vaha stoji, nejak ta moja dieta stagnuje. Odkedy mam na skole inspekciu, tak si nedavam pozor........ale ja na to opat nabehnem. Uz mi aj sestra poslala tie zazracne bylinky (lieky) tak uvidime 🙂

evkag
27. máj 2014

@dkethe nerob paniku! Je milion zian, ktore otehotneli ci skor ci neskor a kopec talych, ktore ako o PCO nevedeli. Ak si myslis, ze tento priatel je tvoj vyvoleny a planujjes s nim zivot, tak by URCITE mal vediet o tvojom zdravotnom stave! Nevidim dovod tajti nieco take.
Sama nevies ci aj on nebude mat problem so spermiami, alebo s niecim uplne inym.........
Vsetko sa da ked sa chce! A ked to nejde po dobrotky, pojde po zlotky a ked nie, stale su tu aj ine moznpsti!
Ak ta ma rad, tak sanad tvojim vahanim len zasmeje!
100% mu to povedz. Ved to neije nic hrozne......usetris na vlozkach 😀 len k miminku sa trosku tazsie dopracujete 😖

effkaa
27. máj 2014

@lauricka presne ako pises, gynekolog z neznameho dovodu neinformuje a tiez nechapem preco...

effkaa
27. máj 2014

@dkethe urcite mu to povedz. Podla mna su to dolezite veci. A ako pise evkag nikdy nevies, ci aj on nebude mat nejaky problem. Urcite by si ho preto nenechala, no nie?

serenna30
27. máj 2014

@evkag a co papkas ted za vitaminy, nic?

lauricka
27. máj 2014

@dkethe ano, Tvoj zivotny partner by o tom mal vediet. Ale tak isto, ako nemusis hned otehotniet, aj mozes. Zensky organizmus je nevyspytatelny. Ak budete vediet, ze dietatko chcete, po roku snazenia Vas zacne seriozne riesit gynekolog, pripadne CAR. Ja si ale myslim, ze ak mas potvrdene PCO, tak ani nemusi tolko cakat. Urcite uz teraz Ti moze pozorovat cykly, aby si vedela, ci mas ovulaciu. To vedia urobit. Ak chces veci popohnat, staci si vymysliet, ze sa otehotniet uz snazis, aby Ti spravil folikulometriu, aby si vedela, ci mas ovulaciu. A ak budes chciet, aby sa Ti rychlejsie venovali, tak si kludne vymysli, ze sa ten rok uz snazite a nepodarilo sa. Naozaj to urob tak, ako citis, ze potrebujes. Co sa tyka partnera, musi ratat s tym, ze na zaciatku pojde na vysetrenie bezpodmienecne aj on. Spermiogram je tiez zaklad. Ale nie je to nic, kvoli comu by mal robit problemy, ak to mysli ozaj vazne. Jo a teraz sa celkom odporuca brat Inofolic alebo Nosifol.

stellamaris
27. máj 2014

@eruuuska ahoj,mne ten metformin predpisal diabetolog.Najprv mi urobil ten test na inzulinovu rezistenciu,,ta sa potvrdila,tak predpisal metformin 500mg.Ten ucinkoval hned,cukor bol hned znizeny,iba nebola ovulacia.Tak som nechala zvysit davku na 850mg a ta zabrala..........pomerne rychlo.Myslim,ze endokrinolog ma ine kompetencie a problemy s cukrom,pripadne zeny s pco by mal riesit diabetolog.Mame totiz nabeh na cukrovku a treba nas sledovat.V roku 2009 som mala cukor ok,2011 nie,takze sa stav zhorsil.U nas v rodine nie je skoro ziaden diabetik,ja som nim od porodu a diabetolog ma vysetruje casto,inak metformin mi predpisuje aj prakticky lekar.