Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

dadenka111
14. aug 2012

@micak pred tym som vobec nestresovala a niekolko rokov som to nechavala na nahodu, ze nebudeme si davat pozor a vobec som na robenie deti nemyslela. ze ked sa zadari sa zadari. no nestalo sa tak 4roky, takze som zacala riesit centrum reprodukcie a hned na sone videl PCO, urobil mi hormonalny profil a hned navrhol laparku, priechodnost a prepich vajecnikov na kazdej strane 5 folikov. teraz uz je to urcite totalne na psychiku, lebo kontroly sono, krv, injekcia, zakrok, vysledok negativ a dalsi mesiac znova kontroly sono, krv, injekcia, vysledok neg. atd. ... neda sa proste na to nemysliet. 😔 snazim sa byt v pohode a moc sa nestresovat, ale po kazdom neuspechu som smutna to jo.

dadenka111
14. aug 2012

@franzziska Ahoj, je to tak, ze PCO a zly cyklus spolu suvisia. mozem ti to napisat ako to mam asi ja a ako to vidim: nejaky hormon v prvej faze cyklu mi chyba alebo je nizky a nenarastie mi folikul dostatocne veliky, alebo narastie strasne neskoro aby praskol a potom od toho zavisi dlzka cyklu. teda ak v beznom cykle je ovulacia (prasknutie folikulu a uvolnenie vajicka) trebarz 13DC a dlzka poovulacnej fazy (LF) je 14dni, tak menzes pride na 28DC. ale ak je ovulka 21DC+14dni poovulkova faza (LF) tak mrcha pride na 36DC atd.. podla ovulky vychadza dlzka cyklu. LF je priblizne rovnaka ak.... no a to zase suvisi s prasknutim folikom lebo z neho sa vytvori zlte teliesko, ktore tvori a vylucuje hormon progesteron. ten hormon pripravuje maternicu na hniezdenie a rastie po nom sliznica (endometrium). ked toto teliesko nepracuje spravne a vylucuje malo progesteronu, tak sa ani embryjko nevie zahniezdit a tak sa aj menzes spusta neskor, lebo je endometrium nizke. ak dorastie a zlte teliesko zanikne (progesteron klesa) spusti sa mrcha a endometrium odkrvaca a pripravi sa na dalsi cyklus.

Juuuj som sa tu rozpisala. Ono je to tak aby som ti odpovedala na plodnost/neplodnost. Definicia neplodnosti je ze ak sa vam do roka pravidelneho sexu nepodari otehotniet, tak ste neplodny par. Ubsolutna neplodnost zeny je ked nema maternicu a vajecniky a u muza je absolutna neplodnost, ked nema ziadne spermie ani v nadsemenikoch (ak su aspon tam, daju sa spermie z darial vyoperovat).
Takze vsetko sa da liecit ak to nie je absolutne. Doktor musi zistit hladiny hormonov v krvi v cykle zeny. Prva kontrola 2-5DC, potom pred ovulaciou cca.14DC a po nej v LF 22DC. Podla toho sa potom naordinuje hormonalna liecba aby sa nastartoval cyklus, ovulacia. Ale pred tym ak su vajecniky moc polycysticke, tak je dobre ich poprepichovat, uvolnit miesto na tvorbu a rast dominantnych folikov a este aj zistit priechodnost vajecnikov. nasledne na to dopomoct hormonmi.

franzziska
14. aug 2012

@dadenka111 no mne povedal doktor ze vyska nejake hormonu je stale vysoka a ona ma byt vraj vysoka len v urcitu dobu cyklu....a menzes nemavam ze neskory, ale nemam ho takmer vobec, velmi slaby len spinenie...viem ze sa da vsetko liecit, ale prave ta liecba nie je vzdy pre kazdeho....

dadenka111
14. aug 2012

@franzziska podla toho aky je to hormon sa nasadzuje liecba. ak je to zvyseny hormon inzulin, na to sa moze dat Metformin. alebo mas zvyseny pomer LH (luteinizacny hormon) a FSH (folikulostimulacny hormon). V tedy sa tusim robi ta laparka a potom staci stimulovat Clostilbegytom a vyvolat ovulku Pregnylom a naplanovat pohl. stik alebo IUI. Ak zena nechce otehotniet, tak sa nasadzuje antikoncepcia. teda vsetko je uplne individualna liecba, ale hlavne ze sa da otehotniet aj s PCO, ked sa to riesi 😉 A ako to bude riesit tvoj doktorko? Niektorym babam, ktore nemaju menzes alebo nepravidelny tak nasadzuju Duphaston od 11DC do 25DC (al. 14-25DC) a menzes by mal prist urcite a cyklus by bol 28dni.
tu su grafy ake by mali byt hodnoty hormonov v cykle zdravej zeny
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c...

dadenka111
14. aug 2012

ups ten link funguje iba ak das copy - paste do prehliadaca

domi1988
14. aug 2012

ahojte baby nemame nahodosu skusenosti s tym, ze po closstile by ste mali strasne slabu mrchu?

isabellaa
14. aug 2012

@domi1988 a beries aj dufik? lebo ja som mávala slabsiu, ale ked som nic nebrala.
S clostilom a potom od 15dc s dufikom som ju mala normalnu a menej dni trvajucu....

sprav si testik 😉

domi1988
14. aug 2012

@isabellaa nie ten nemam.. ja beriem teraz clostil druhy cyklus a mrcha neskutocne slabulinka presne ako aj minulz mesiac.. 😒

dadenka111
14. aug 2012

@domi1988 Ahoj, ano ja som mavala slabu a kratku. Clostilbegyt sposobuje aj to, ze znizuje sliznicu (endometrium) a nema co potom odkrvacat. preto sa musi brat aj utrogestan al. duphaston (progesteron) na nu po ovulke, ale ja som aj tak mala mrchu 2-3dni a dost. pred tym bez clostilu som mala aj 5-6dni a este aj spinenie dlhsie. 😕

domi1988
14. aug 2012

@dadenka111 no ja nic take neberiem ☹ brala som orgametril ale este pred ms asi aby sa vobec dostavila.. cele to mam nejake dohukane, ja uz neviem ci to je psychicke alebo co si mam o tom mysliet .

dadenka111
14. aug 2012

@domi1988 to sa mi nezda dobry postup 😒 a sleduje ti doktor pri tom clostile folikuly? ako rastu a planuje ovulaciu? aby som vedela poradit...

isabellaa
14. aug 2012

@domi1988 podla mna by mozno aj bolo vhodne brat duphaston po ovu, spytaj sa nato svojho lekara.

domi1988
14. aug 2012

@dadenka111
@isabellaa no minuly mesiac som ziadny dominantny folikul nemala.. zdvihla mi na 3 tbl clostilu takze uvidime.. trochu mam obavu ci mi clostil vobec zaberie pretoze uz spomenula aj IVF a do toho sa mi vobec nechce 😔

isabellaa
14. aug 2012

@domi1988 a co inzulinova rezistencia? Ja bna tvojom mieste idem k inemu lekarovi, dam si predpisat duphaston a mozno aj metformin, kedze mas pco, ale v prvom rade hormonalny profil. 3tbl denne uz nie je sranda 😒

isabellaa
14. aug 2012

@dadenka111 caves, ty beries metformin?

dadenka111
14. aug 2012

@domi1988 aha tak asi nezabera, aj mne raz vobec nezabral, ked som mala davkovanie od 3-7DC 2tbl. denne. dobre, ze ta sleduje lebo to musi. mozu ti vzniknut cysty a zvacsit vajecniky a este je to aj zaberak na pecen. clostil je zastarala liecba, ale da sa pri nej vypestovat folikul. lepsie je davkovanie od 5-9DC pri nom sa mi objavil jeden dominantny.
ake mas davkovanie (kedy)?

domi1988
14. aug 2012

@isabellaa metformin mam zacinam s nim tento mesiac, novu dokinu mam a hormonalny porofil mam uz davno za sebou, dopadol vraj relativne dobre akurat fsh na sponej hranici...

dadenka111
14. aug 2012

@isabellaa ee ten neberiem. ja mam inzulin v pohode teda myslim ze mam 😕 . nemam tazku formu PCO, ale hapruje mi ovulka a cykly mam dlhe ale obcas je to ok.

isabellaa
14. aug 2012

@dadenka111 ja ma tiez inzulin v pohode, ale vypytala som si ho, lebo tu sa dikutovalo, ze to zabera najma pri pco, lebo mi pcockarky nejako nevieme spracovat cukor....tak som zvedava, ci bude nejaka zmena.
Sme na tom asi podobne, mala som 33-35dnove cykly, ale asi anovulacne ☹ Teraz s dufikom je to 26,28 a mala som aj 3 x ovu - posledne sledovania, ale nic....

dadenka111
14. aug 2012

@domi1988 ak mas FSH na hranici, tak by ti mohla radsej na stimulaciu predpisat Gonal F. ten sa potom predpisuje ak clostil nezabera. je to folitropin alfa a ten by ti mal uz pomoct.

isabellaa
14. aug 2012

@domi1988 a aku hodnotu fsh si mala?

dadenka111
14. aug 2012

@isabellaa asi sme na tom podobne. ja som mavala 31-35dni, ale aj 50. uz som po 4 mesiacoch s clostilom a pregnylom. vsetky 4 IUI neuspesne. dnes som 40DC a este stale mrcha nedosla. 😒 to mam teraz oddychovy cyklus po IVF embryotransfere (neuspesnom) a kryoembryotransferom. cakaaaam na Godota 😨
jaaaj a naordinovala som si cukry iba doobeda (resp. rano) a jedlaa s nizkym GI. pre istotu 😉

bosorkajarka
14. aug 2012

@dadenka111 vysvetlila si to super, jenom bych te chtela opravit, duphaston a ni utrogestan ti se sliznici nepomuze, progesteron jenom zpusobuje prestavbu jiz narostle sliznice, aby byla pripravena pro embryjko. Narustani sliznice ma nastarosti estrogen v prvni fazi cyklu a u clostylu je to prave problem protoze ten mirne potlacuje jeho tvorbu. ze sve zkusenosti doporucuji ke clostylu zaradit bylinky aby sliznice lepe rostla ;)

isabellaa
14. aug 2012

@bosorkajarka a odporucas napr. alchemilku len do ovu? kedze narast sliznice v prvej faze cyklu ma nastarosti estrogen - ako si napisala

Estrogenove bylinky pokial ja viem su napr. : datelina, chmel, vitex..... alchemilka

isabellaa
14. aug 2012

@dadenka111 hmmm 😒 je mi to luto, ze to u teba trva dlhsie, viem ako na tom si, citam prispevky, ci uz tu alebo v inych diskusiach...nic nam neostava len byt trpezlive. A nechces skusit ten metformin, ja do taho vkladam dost a ako ho beriem, citim vajecniky, aj ked som sice uz 20dc, ale myslim, ze ovu bude teraz dost posunuta, som po laparke, ale driling mi nerobili.

bosorkajarka
14. aug 2012

@isabellaa ja beru gynex je tam toho vic dohromady a sliznici mi vzdy chvali ze je hezky vysoka, ale alchemilka je taky super, no oni nekdy na tu sliznici davaji estrofem ale co vim tak to je fakt to nejvetsi svinstvo co v hormonech je 😠

bosorkajarka
14. aug 2012

@isabellaa ja jsem metforminu taky hodne verila, ale me bohuzel nepomohl, ale cetla jsem diskuze a byly tam maminky, ktere po nem zacli krasne ovulovat, tak drzim palce at na tebe zabere 😉

isabellaa
14. aug 2012

@bosorkajarka ja uz beriem tolko tbliek, ze dalsie uz nechcem, takze ostanem pri cajickoch 🙂

bosorkajarka
14. aug 2012

@isabellaa to nejsou tabletky je to bylinkova tinktura takovy kapky a me to hodne pomaha i na psychiku, pred tim jsem hodne trpela na deprese a taky to upravuje traveni 😀

dadenka111
14. aug 2012

@bosorkajarka som si na 100 ista, ze progesteron podporuje rast sliznice maternice (vystielky) a este aj zastavuje menstruacny cyklus a tie estrogeny stimuluju rast sliznice, ale aj maternice celkovo 😉 moze byt?
jojo a na sliznicu do ovulky som pila alchemilku (kontryhel) 🙂 odporucam