Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

govinda
3. sep 2009

tatranka, karol. No aj ja mám PCO, mne lekár tiež navrhol Clostilbegyt, ktorý stimuluje ovulácia a Duphaston pomáha pri prípadnom tehu. Tatranka, ako ti naordinovl clostil a Duphaston.
Mňa teraz ale čaká laparoskopia a drilling vaječníkov, teda mi odstránia tú škrupinku z vaječníkov a poprepichujú vaječník, aby to bolo pre folíky a ovulku ľahšie.

tatranka111
3. sep 2009

govinda
clostil od 4 do 9 DC 1x denne....na 10 dc idem na folikulometriu a potom mi povie kedy duphaston......mimochodom tú laparku mi spomínal

govinda
3. sep 2009

no ja som brala clostil pred dvoma rokmi tiež 1x1 od 3 do 7 DC a ovulka pekne prebehla, čo potvrdila aj folikulometria. Ale teraz budem brať 2x1 od 5DC do 10DC a mám brať od 11DC do 25DC Duphaston, čo sa mi veľmi nepozdáva, ale ten Duphaston etše potrebujem prekonzultovať. Laparka tomu môže napomôcť, tak uvidíme. DLho sa snažíte?

tatranka111
3. sep 2009

govinda
nechraneny styk mam už dva roky, ale vtedy sme to brali asi tak, že ak sa podarí tak budeme radi a ak nie nič sa nedeje.....intenzivne sa snažíme od februára kedy bola aj moja posledná ovulka

govinda
3. sep 2009

takže tiež dlhé anovulačné cykly? Či aspoň ovulka aspoň sem-tam? Meriaš BT?

prcekpet
3. sep 2009

shaarka - napsala jsem Ti do IP 🙂

to neni mozne, kolik nas dnes bylo u dr. a slyselo...mate PCO ☹
a zjisteni ovulace jde pouze merenim bazalni teploty a tech ovulacnich testu?

govinda
3. sep 2009

prcekpet, prečo bez ovulačných testov??? A je to možné aj folikulometriou-sleduje sa tam, či je dominantný folik a potom či prebehla ovulka.

tatranka111
3. sep 2009

govinda
ovu od febrara vobec nebola....ano BT meriam......cely august sa mi teplota pohybovala od 36,2 do 36,3 a asi dvakrat vybehla na 36,4 takže žiadna sláva

prcek
mam pocit, že PCO už ma skoro každá

karol84
3. sep 2009

prcekpet, ja si rikam, ze by to mohlo byt i horsi, ze to PCO snad tak strasne neni, hlavne, aby toho nebylo vic...

shaarka
4. sep 2009

som zvedava, gov, ako na folikulometrii vie povedat, ci folikul praskol alebo sa vstrebal. to teda nevie, som si ista! a preto UZV len do ovulacie a jej spätne potvrdenie bazalkou. jedine. 😀

mireag
4. sep 2009

Caute baby,
Shaarka, no a ked sa 20-22 DC spravi HP, tak bude vidiet, ci bola ovu, nie? Podla hodnoty progesteronu... Ci sa mylim...?

shaarka
4. sep 2009

mireag, no jasne, ze bude vediet. ak predpoklada, ze ovu bola predtym 😀
ale odber krvi kazdy cyklus ten 22.DC prave kvoli potvrdeniu ovu nie je beznym sposobom. 😒

mireag
4. sep 2009

shaarka, vlastne hej, pravda... Ja idem od pondelka zacat merat BT, tak uvidim... Idem dnes cez obed k dr.,tak dufam, ze mi da ten clostil ako slubil... 😀 Ty si ho ako dlho brala? Inak som na 90% rozhodnuta, ze nebudem duph brat od 11DC. Ako by si ho odprucila? Ja totiz, neviem, ci budem mat tento mesiac ovu... a silno pochybujem, ze by tak zrazu prisla po jedne davke clostilu... 😖

shaarka
4. sep 2009

ja som ho brala 3 cykly.
prvy cykus som nebola na UZV, ale ovu podla BT neprebehla.
druhy cyklus som bola na UZV, dominantny folik bol, dala som si pichnut pregnyl, ale ovu nebola.
treti cyklus som brala na vlastne riziko 2x denne clostil, aktivita vajecnikov pekna, pregnyl dvojity, ale ovu nebola.
takze sme sa potom s Dr dohodli, ze najprv laparka a potom znova skusat clostil a pregnyl.

ale ovu prisla v cykle bez hormonov, 38.DC a prirodzene. asi bolo telo vybudene a nakumulovalo si hormony. toto mi povedala Dr - ale nie dost presvedcivo. neexistuje totiz medicinske vysvetlenie na to, co sa mi stalo 😀 😀 😀

mireag, ak si dost velka papula a drzka, tak si to skus u Dr vybojovat a logicky mu vysvetli, ze si to skusila tak, ze D si chcela nasadit az po preukazanej ovu. a veri tvoj Dr vobec bazalke? lebo su aj taki doktori, co bazalku povazuju za fantaziu, prelud alebo zastaralu metodu.

je niekolko moznosti:
bud budes brat C a D nasadis tak, ako ti Dr povedal.
alebo budes brat C a cakat na ovu. tu su zas dve moznosti: bud dojde v normalnom case a potom nasadis D na desat dni. alebo nedojde v normalnom case a ty si musis povedat, ze dokedy budes vlastne ochotna cakat...
co ked budes 25.DC a ovu nikde? nasadis D? (aby si dostala aspon menzes a zacala novy cyklus)
alebo budes cakat este dlhsie? to je otazka... 😉

mireag
4. sep 2009

Shaarka, diky za vycerpavajucu odpoved. 🙂 Ja sa dost priklanam k moznosti brat C a cakat na ovu a potom dat D. Len sa trochu obavam, ze to bude este len prvy cyklus a hned takyto experiment a mm bude zase tyzden na sluzobke... 😠 Uvidim...

U teba si myslim, ze doznieval C a P. 😉 Ale to je iba moj nazor. 😉 A ja tiez mienim takto cakat na ovu. 😀 Ked nie teraz, tak dalsi cyklus. Kde si si zohnala ten pregnyl? Keby by som podla UTZ mala dominantny folikul a nechcel mi ho pichnut, pichla by mi to moja mama. 😉 Len si to chcem zohnat.
O bazalke som s nim tusim este nehovorila, ale aj tak si ju zacnem merat bez ohladu nato, co on povie. 😉

shaarka
4. sep 2009

pregnyl som si zohnala na koni a mam nejaky doma, tak ti mozem dat. 😉

mireag
4. sep 2009

Nebude uz po expiracii..? 😅 Pri akej velkosti folika sa picha? 1.9mm alebo 2.3mm..?
Tak si ho u teba uricte rezervujem. 🙂

Este jedna vec, o ktorej mi hovoril dr. Folik moze sice prasknut, ale aj tak sa neuvolni zlte teleso. Co vlastne sposobi, ze sa uvolni??? Clostil alebo duph? Lebo duhp sa berie aj na zl.teleso a clostil na dozretie folikov, nie? Pregnyl ti vyvola (by mal...) LEN prasknutie alebo aj ovu..??? 😕

shaarka
4. sep 2009

exp kuknemm, neboj. ale nemal by byt.
predpokladam, ze folik, ktory nie je dozrety a praskne, tak z neho to zlte teliesko nevznikne. ale tym padom kedze nevznikne, tak sa progesteron netvori a tym padon nevidis ani zvysenie bazalnej teploty cize vies, ze ovu nebola. preto tu bazalku tak preferujem.

zlte teliesko sa neuvolnuje, ale vznika. vznika z prasknuteho dominantneho folikulu a robi progesgeron.
clostil je na rast folikulov a pregnyl je nahrada hormonu LH, a ma za ulohu dopomoct k prasknutiu folikulu, cize k samotnej ovulacii.
(ovulacia = prasknutie folikulu a vypudenie vajicka do vajcovodu)

shaarka
4. sep 2009

duphaston je vlastne nieco ako umely progesteron a berie sa na podporu alebo nahradu zlteho telieska.

mireag
4. sep 2009

Diky moc, lebo uz som z toho mala chaos a viacej mi reze taketo vysvetlenie polopate od niekoho, kto s tym ma vlastnu skusenost, ako nejake clanky a dr. ti aj tak nepovie, ze sa to daj aj ochcat. 😉 Keby som sa na koni nedocitala, ze duph ti moze bloknut ovu, tak o tom ani neviem... 😠

shaarka
4. sep 2009

vsade sa pise, ze neblokuje, ze nemoze.
ale asi na to exituje asi nejaky iny pravnicky termin, proste ine slovo. lebo ovulacia proste nedojde, ked nasadis duphaston skor, ako si ju mala.
do temy o duhpastone som hodila zopar grafov, kde ovu prebehla pocas brania D, alebo po jeho vysadeni. ale tych grafov je do 10. to je vsetko. cize moze si kazdy hovorit co chce, ze neblokuje, ale raz ked D nasadis, telo sdostanes do lutealnej fazy a dostanes tak akurat menzes.
to plati pre nas, co mame problemy s ovu.

lebo D beru aj baby, ktore problem s ovulkou nemaju a tie ho beru napr. aj od 11.DC a ovu im nezablokuje. ale opakujem: to su zdrave zeny, ktore ovuluju kazdy cyklus a vidno, ze ovuluju bez ohladu na duphaston 😀

mireag
4. sep 2009

Prisla som teraz od dr. Predpisal mi 2 balenia Clostilu, ale vraj ho mam brat az od buduceho cyklu... Keby som tam bola 8DC, tak nepoviem, ale som 5DC, cize ma smolu. 😀 Nie ze by som bola "netrepezliva," no preco mam premrhat dalsi cyklus????? 😠
Ja viem, ze to mysli dobre a ze mam byt trpezliva, no akoze sorry. Uz som mesiac cakala na mrchu a dalsi cyklus len s duph... no naco je to dobre. Aj tak mi to zaberie az bohvie kedy a ci VOBEC zaberie - nie som naivna. 🙄
Inak FSH je 6.5 - vraj v norme.

Bol niekto u dr. Ulicianskeho na inzul. rezistenciu? Sedi na rastislavke alebo v SNP? Diky.

shaarka
4. sep 2009

mireag, super!!
strasne s tymi doktormi. fakt by to bol uplne premrhany cyklus a zbytocny menzes.
Potom som teda zvedava na tvoj grafik 😉 a meraj v suske 😉
ee, ulicianskeho nepoznam, ja som bola u svojej obvodnej. ale moja gyndoska mi povedala, ze OGT test nesuvisi s inzulinovou rezistenciou a s predpisanim metforminu 😒 😕 🙄 co celkom nechapem.

govinda
4. sep 2009

ahojte kočky.
Dnes som bola u lekára kvôli termínu na laparku, tak idem na laparku najbližšiu stredu 09.09.09 😀 , v utorok na príjem. Dnes som obehala predoperačné, ešte mi chýba anesteziologické, ale to hádam stihnem. Tak to budem mať aspoň čoskoro po tom a hurá na snažilkovanie 🙂

shaarka
4. sep 2009

govi, pekny datum. 😉 budeme ti drzat palce 😵

mireag
4. sep 2009

V podstate mi to je jedno. Ide mi len o to, nech to vyluci... A ked nie, tak dr. povedal, ze potom ten metformin. No bol by gol k PCO fasnut ten diabetes a zly spermiogram... 😀 😠
Ale treba ratat so vsetkym.... 😎

govinda
4. sep 2009

sharka, no ozaj pekný dátum. Už len nech to dobre dopadne 🙂

mireag
4. sep 2009

Chcela som sa dnes mojho dr. opytat na laparku a zabudla som... 😖
Drzim palce govi, nech potom mozes rychlo a uspesne snazilkovat. 🙂 😎

Inak dr. mi dnes pekne nakreslil krivku BT, vysvetlil co, kedy a ako a nakoniec povedal, ze nemusim merat, ze on je uz je aj tak v prestihu 😀 a ze ma odsleduje. Ale aj tak to skusim. Uvidim, dokedy ma to bude bavit... 😖

Inak Shaarka, jasne, ze v suske... 😉

karol84
4. sep 2009

ahoj, můžu se zeptat, jak dlouho se snažíte o mimčo, resp. jak dlouho po zjištění pco? a jestli už jsou mezi vámi nějaké těhulky, maminky, za jak dlouho po zjištění pco se vám podařilo otěhotnět? u mě je to zatím rok a syndrom pco čerstvě zjištěný, takže "léčba" teprve začne (zatím jen necelého půl roku upravuju cyklus přidáváním progesteronu v druhé půlce cyklu)

mireag
4. sep 2009

karol, ja mam zisteny PCO cca 3 mesiace. O snazeni sa hovorit neda, lebo sme vedeli, ze bez liecby to nepojde. Minuly cyklus som brala duph a dnes som zacala s clostilom. Takze snazenie mozem ratat tak od teraz... 😅
Ako mozes vidiet Shaarka je tehu a je tu tema tehotne s PCO, tak mozes kuknut. 🙂
Ja to zatial neberiem tragicky a robim vsetko preto, aby nam to vyslo. 🙂 Beriem to tak, ze to jednoducho vyjde. 😉