Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

katkaajurko
8. feb 2011

@hiva fuha,tak dufam,ze to v robote dobre dopadne ..... 😒

erickaa
8. feb 2011

@hiva a je to spojené s diabetologiou.. dve muchy jednou ranou

hiva
autor
8. feb 2011

@erickaa jej....tak to j esuper.... ze je to aj s tou diabetologiou..... to by som tam snad potom aj ja mala zavitat.....este stale mi nikdo netestoval tu inzulinovu rezistenciu 😒 .... myslis, ze by sa tam dalo objednat iba cisto na test na IR?

@katkaajurko no dufame....zatial to moc ruzovo nevyzera 😒

katkaajurko
8. feb 2011

@hiva cchu vam zobrat tu bratislavu? :(

hiva
autor
8. feb 2011

@katkaajurko nie nie.....sa proste po 4,5 rokoch zistilo, ze ja som nemala platit dan z prijmu na Slovensku, ale v Rakusku, a tam je dan cca 46%.... takze v najhorsom pripade budem musiet zaplatit tuto rakusku dan za posledne 4 roky... no co ti budem hovorit....proste radost ... tak teraz len zhaname pravnikov, danovakov, slovenskych aj rakuskych.... tak uvidime, co sa nakoniec podari vybavit a co nie inak vdaka Ericka za tip ,-)... prave som si v medissime objednala oGTT test za 10 Eciek ... tak cakam, kedy sa mi ozvu kvoli terminu

katkaajurko
8. feb 2011

@hiva fuuuha? a to sa ako mohlo stat? ved to hadam mate uctovnicky-co maju nastudovane komu platis dane? viem-ze pokial sa pracuje v rakusku-pre rakusku firmu tak tam-ale pokial pre slovensku tak hadam tu nie? a oni maju take velke dane???? to som vobec netusila - ale minimalne si zaplatila 19% tu-takze to co si odviedla nepravom sem-ti maju vratit a zapltis len ten rozdiel medzi tym.... nemam toto uplne nastudovane .ale ako poznam zostavovaanie zakonov asi ulohu hra sidlo prace a miesto vykonu prace 😒 potom hladat klucky-ze si polku casu robila z domu-mozno by sa to potom vztahovalo na sr

hiva
autor
8. feb 2011

@katkaajurko ... praveze tie uctovnicky vedie velky prd... ked sa pisala moja zmluva, nikto nic neoveril...a az teraz na to prisli, lebo im rakusania odmietli vratit zrazkovu dan z faktur.... je fakt, ze nasu by som mohla ziadat vratit, ale tak ci tak by som najprv asi musela uhradit tu rakusku.... a teda aj tak je tam rozdiel este cez 25% co nie je malo ☹ ... no ale tak klucky hladame...tiez je plan zmenit moju zmluvu tak, ze som niektore dni robievala z dome, cize zo SR a tak by som tu rakusku dan nemusela platit.....problem ale je, ze moj slovensky zamestnavatel na to kasle... proste ich nezaujima, co bude so mnou.... oni sa zmierili s tym, ze rakusku dan naspat nedostanu, ale nejak sa im nechce riesit co bude so mnou...... 😒 ... no radost.... a tak dokonca est eteraz zvazuju, ze ma stihanu spat robit do SR a tym padom by sa to este vsetko viac skomplikovalo.....aj co sa rizikoveho tehu a materskej tyka ☹

katkaajurko
8. feb 2011

@hiva tak ale to by ich malo zaujimat-kedze toto cele je ich zodpovednost 😠 😠 😠 😠 nech si to oni zaplatia zo svojich rezerv potom-ked ich to nezaujima!

hiva
autor
8. feb 2011

@katkaajurko no sak to....preto sa najprv snazime nejak to dohodnut, ututlat...a ked nie, tak kaslem na vsetko....davam vypoved a podavam zalobu 😠 .... ale tak stale verim, ze sa to nejak podari vybavit 😵 😵 😵 ... som optimista ....alebo zeby iba zufalec? 😅 😀 😀 😀

katkaajurko
8. feb 2011

@hiva no sa ti ani nedivim-sak tiez by som dala zalobu...nemozu mat taky bordel a potom sa este nestarat!!!

hiva
autor
8. feb 2011

@katkaajurko no sak uvidime, ako to cele dopadne....dufam, ze sa este nejak dohodneme a skonci to vsetko najlepsie ako sa da 🙂... teraz je to akurat este horuce a nove, takze casom to mozno vychladne a bude sa dat aj lepsie rozhodovat 🙂... a tebe sa ako dari?... uz si zacala s nakupom vybavicky??? 😅

katkaajurko
8. feb 2011

@hiva ani nie...par veci som minule kupila v tescu-mam ich v albume... a cakam do morfologickeho uzv... v nedelu som nieco zjedla-z coho ma prehnalo... a trosku mam citlive stale tie creva-tak si davam hylak a dufam-ze to nebolo nic vazne a neuskodila som si nejako.... uz aj listerioza sa mi pprehnala hlavou...co ti budem hovorit... chvilu je klud a zas sa nieco najde.... 😅

dufam,ze sa vam to vyriesi rozumne v praci...fakt toto urobili oni riadny kiks

hiva
autor
8. feb 2011

@katkaajurko no presne....kiks jak hrom 😒 ... ak by si vedela o nejakom pravnikovi co sa orientuje na danove a pracovne prava, sup sem 😉 😵

a kedy mas morfologicky???... to uz sa snad aj dozviete, co to bude 😵 ... alebo sa chcete dat prekvapit??? 😅 ... no ono s tymi crevami nezavidim... treba si davat pozor, co spapas 😉

katkaajurko
8. feb 2011

@hiva 28. februara mame morfo.... jasne,chceme vediet co to bude 🙂 ale hlavne-nech je zdrave...

no mi hovor-ved si davam totalne bacha co zjem ☹ akurat v nedelu sme boli v ikei a dala som si polku vyprazaneho syra s hranolkami-a o styri hodiny ma prehnalo... ale druhu polku jedol mm a on nic... ma akurat prehnalo hned ako som zjedla velmi studeny jogurt...danette.... ci nie z toho..alebo mi bol len ten syr tazky? prehnalo ma len raz - ale citim proste sem tam-ked sa najem-ze to v crevach trosku zblnka-ale neboli nic ani tak....a citala som a bezne bakterie by nemali vadit..dokonca ani hnacka... a listeria sa trochu inak prejavuje-aj ked nemusi sa vobec ☹ ale hadam nerobia syr z neppasterizovaneho mlieka- a ak by nahodou-tak vyprazanim sa to zas hadam aj tak zabije,nie??

hiva
autor
8. feb 2011

@katkaajurko neviem ti vobec povedat... teoreticky by sa to malo....kedze je to predsa len nakoniec tepelne spracovane :-/... o listerii nic neviem, tkaze tazko mi radit 😅

juj.....koniec februara.... to uz je tu zachvilku 😵 😵 😵 ... tak snad sa mrnusek da do poriadnej foto polohy a riadne ukaze, co ma/nema medzi nozkami 😀 😀 😀

inak aj ja v poslednej dobe nejak blbo reagujem na mliecne vyrobky.....tiez ma z nicoho nic prezenie :-/.... ako t vo Viedni sa mi to stava pravidelne po obede v jednej restike, ak mam vysmazane jedlo..... vraj ta restika pouziva nejaky specialny olej na vyprazanie a pecenie, ze viacero ludi ma nan alergiu....no ale tak oni ho veselo pouzivaju dalej 😠 .... no ale sak mne to az tak nevadi....vzdy sa tam napraskam a s blbym pocit prezratosti odtial odchadzam....takze potom take prehnanie je vlastne celkom pozitivne 😀 😀 😀 .... aspon z toho nepriberiem 😀 😀 😀

erickaa
8. feb 2011

Už som naspat od doktorky, sono stitky bolo v najlepsom poriadku, este ma cakaju výsledky krvi vo stvrtok. Lahsia som o 95 €, ale som spokojnejsia.. Ale vám poviem, to Medissimo je iné kafe..ako z amerických filmov 😀

katkaajurko
8. feb 2011

@hiva no mozno mi ten syr bool tazky - sem tam som na mastne a tazko takto reagovala predtym... a mozno ten studeny jogurt-lebo aj to sa mi parkrat v zivote uz stalo-vypila som rano ladove acidko a hned to slo...

listeria sa moze nachadzat v mase,nepasterizovanych produktoch-hlavne v zrejucich syroch...ale vyprazany sa robi z eidamu alebo goudy a to sa vyraba z pasterizovaneho mlieka..plus to vyprazanie (tym sa utesujem)

lebo ak chyti listeriozu normalny zdravy jedinec-vacsinou sa mi nic nestane-ani sa nemusi prejavit, problem maju len ti-s oslabenou imunitou,stari ludia a tehotne.... prejavuje sa ako meningitida,zapal mozgovych blan..alebo chripka alebo aj bezpriznakovo...... a pre tehotnu to zvacsa znamena potrat,porod mrtveho babatka,alebo hned umrie po narodeni alebo je tazko deformovane...len 5% to nechyti.... takze prognoza uplne ze zla...takze babule radsej fakt NIC nepasterizovane nejest.....

hiva
autor
8. feb 2011

@erickaa super.....dobre to je 😉.... a tych 95 eiek za ten dobry pocit stoji, nie? 😀

a kde je milli????...cakame na info o pocte vajiciek 😉

zuzana151
8. feb 2011

@hiva u endokrinologicky som bola, ta mi asi robila ten hormonalny profil, lebo mi brali krv 6x v urcitych intervaloch. A na zaklade toho mi to aj vysvetlovala ze mam nieco so zltym telieskom, poviem pravdu ze sa vobec tymto veciam nerozumiem:( zacala som sa o to intenzivnejsie zaujmat az teraz ked vidim ze ten problem tu naozaj je.
Viem len ze stitna zlaza je ok, problem je s testosteronom a pecenove testy mam zle
Myslite ze existuje aj moznost ze nikdy by som deti mat nemohla?

amarena
8. feb 2011

Ahojte,

@katkaajurko, ziadnej listerie sa bat nemusis, prevarenim sa vsetky potvory zabiju. Takze ten vyprazany syr co si mala je uplne v pohode a mozes byt kludna.

@hiva, urcite zalezi na mieste vykonu prace. Vzdy sa z toho da pravnickymi kluckami dostat, len samozrejme treba mat fakt dobreho pravinika, drzim palce.

@milli, tak ako? Dufam, ze si v pohodke. Tak sup, cakame na spravicky. 😉

katkaajurko
8. feb 2011

@amarena diky moc 😅
@hiva mozem ti skusit popozerat zajtra zakony... dan z prijmu a presurfujem aj poradu-len mi napis do IP kto je zamestnavatel-teda jeho sidlo a kde mas v zmluve o vykone tvojej prace miesto vvykonu prace uvedene.... skusim nieco vynurat o tom....

@zuzana151 ak ti hovoirla-ze mas slabe zlte teliesko znamena-ze bud si neovulovala a nemala si ziadny progesteron-alebo aj hej-ale malo - to znamena zvacsa-ze bola nie uplne kvalitna ovulacia (ale niekedy na zlte teliesko staci v druhej faze cyklu dodat progesteron-teda duphaston) alebo to znamena-ze praska nekvalitne vajicko.... -co je v nasom PCO pripade skor pravdepodobne... nenavrhla ti v sprave sposob liecby? riesenie?

neboj sa- PCO je diagnoza-pri ktorej niekedy treba hladat dlhsie riesenie-ale ja pevne verim-ze kazdy sa casom docka!!! len to nevzdat a vyskusat vsetky sposoby a ist si za tym ... nahanat lekarov...

zuzana151
8. feb 2011

@katkaajurko Kati dala mi duphaston ktory beriem od 16dna 10 dni.ja neviem ci ovulaciu mam , ja to neviem posudit:( ale asi nie, kedze tehotna nie som.
Dufam ze to ze ho beriem od 16DC je spravne, lebo co som citala v predoslych prispevkoch, kazda pisete nieco ine., tak som trosku zmatena 😕

katkaajurko
8. feb 2011

@zuzana151 NO ja by som ho od 16dna nebrala...merala by som BT a nasadila po ovulacii - lebo zvykne ovulaciu zablokovat-pokial ho nasadis pred. Mne blokoval...ked som nechcela ovulovat-nasadila som duphaston a uz veru nedosla.... ale sem tam su baby-ktorym ju neblokne-ale z mojej skusenosti vacsine blokne

veronycka
8. feb 2011

caute baby som tu prvy krat, tak dufam ze mi nejak poradite.bola som u doktorky s tym ze ma boli brucho.robila mi test no vysiel negativny, co som aj vedela.poslala ma na ultrazvuk kde mi zistili polycysticke ovaria. Strasne ma to boli no neberiem ziadne tabletky.o tyzden by som mala ist na krv. hned ako prve mi povedala ze bude tazke otehotniet, strasne sa bojim.mohli by ste mi nieco viac o tom napisat. ako dlho trva liecba a ci sa to vlastne da vyliecit.diky

hiva
autor
8. feb 2011

@veronycka neboj... deti BUDES MAT 😉 ...treba len najst tu spravnu liecbu, co zabera....kedze vacsina lekarov to robi postupnym vylucovanim pricin, moze to nejaky cas trvat.... ale medzi najcastejsie problemy patri Inzulinova rezistencia a problem so stitnou zlazou ako prvotne priciny....resp. potom problem s niektorym z hormonov, ktory sa potom da obist uzivanim spravnych liekov 😉 ... v mnohych pripadoch aj zmena na vahe moze pomoct....ak mas nadvahu, schudnut, ak si vychudnuta, trosicku pribrat 😉

neboj...vsetko sa da.... a to plati aj pre teba @zuzana151 ...chce to len trpezlivost a najst si skutocne doktora odbornika.... najlepsie priamo v centre pre asistovanu reprodukciu....tam su na to ti najspravnejsi odbornici 😉 ... anemusite sa bat, to ze idete do centra vobec neznamena, ze musite ist hned na umele oplodnenie.....proste si Vas tam priamo a podrobne vysetria a ak je moznost prirodzeneho pocatia, urcite Vam s tym pomozu 😉 🙂

a presne ako Katka pisala....merat BT, a ak je ovulka potvrdena teplotou, az potom nasadit duphaston.... je zbytocne brat ho kym ovulacia nebola....vobec nicomu nepomoze....iba tym stracate cas a v mnohych pripadoch aj sancu na ovulaciu 😉 ... pokial ovulacia chyba (co zistite meranim bazalnej teploty) duphaston Vam nepomoze ani keby si ho jedla 30 tabletiek denne 😉 ... je naozaj klucom zistit, ci ovulujete 😉 ... takze ak to s otehotnenim myslite vazne, sup do lekarne kupit teplomer a od noveho cyklu zacat merat BT 😉 🙂

dlabinecka
8. feb 2011

@veronycka Ahoj, mám PCO(měla jsem) a mám 8měsíční holčičku a jsem opět těhotná -podruhé zcela neplánovaně a ráz na ráz 😀 Neházej flintu do žita, PCO není gilotina 😉

irsina83
8. feb 2011

@veronycka neboj sa, ako pise Hiva, treba si najst dobreho dr. s ktorym budete riesit tvoje otehotnenie 😉 pozri aj mne dr. povedal, ze mam PCO, ze neovulujem a neviem co vsetko a o mesiac na to som si nasla pozitivny tehu test 😉 ale ako pise hiva treba aj zmenu zivotneho stylu, ja som drzala dietu, brala femibion800, pila aloe vera, trosku cvivila a prestala som fajcit a pit kavu... 😉 u mna stacilo zmenit zivotny styl... 😉 tak sa neboj a s chutou do boja 😉 viem ze lahko sa to hovori ale hlavne si nezatazuj psychiku 😉 bude to tazke ale zvladnes to 😉

zuzana151
8. feb 2011

@hiva prosim ta mohla by si mi to vysvetlit? Napr. menzes by som mala dostat teraz v piatok, to znamena ze hned po menzese mam zacat merat BZ? A kolko dni ovulacia trva? a mam merat aj rano aj vecer?? Ja viem ze vam asi otazky pripadaju hlupe, ale nikdy predtym som sa podobnymi zalezitostami nemusela zaoberat 😉 Ale teraz vidim ze moja lekarka mi nepomoze tak si musim pomoct sama. Dakujem velmi pekne za vsetky info!!!!

zuzana151
8. feb 2011

@hiva a este sa chcem spytat ze ked ovulaciu nedostanem nemam zacat brat ani duphaston? lenze ja bez neho nedostanem menzes a bez menzesu nemozem mat dieta...tak kolko max. dni mam cakat na ovulaciu?

hiva
autor
8. feb 2011

@zuzana151 ...vsetko najdes tu 🙂 http://merenibt.xf.cz/index2.html ... pripadne tu je aj konikovska tema o tom: https://www.modrykonik.sk/forum/tema/grafy-bt-s...

...v principe ide o to, ze vlastne ovulacia "trva" 12 hodin... dozrety folikul praskne vo vajecniku a uvolni vajicko, ktore potom putuje cez vajcovody do maternice... cele toto je tych 12 hodin a iba pocas tejto doby moze byt vajicko oplodnene... spermijky muza preziju v tvojom tele tak 2-3 dni.... takze pre zarucenie uspechu je potrebne mat styk v rozmedzi medzi 2-3 dni pred ovulaciou a najneskor teda tych 12, no pripadne aj 24 hodin po ovulacii ... preto je dolezite vediet, kedy ovulacia prebieha...

princip meranie BT je v tom, ze kazde rano, v rovnaky cas zmerias teplotu bud v ustach, alebo v posve (posva je presnejsia, takze odporucam merat tam)... merat musis este skor, ako vstanes z postele...a teda minimalne po 4 hodinovom neprerusovanom spanku... cize ak vstavas pravidelne napr. o 6:00, tak budes robit takto: zazvoni budik, ostavas v posteli, zoberies teplomer z nocneho stolika, odmerias teplotu, zapamatas si ju a potom vstavas....a takto kazdy den.... hlavny princip je v tom, ze v case ovulacie, alebo tesne po nej sa bazalna tepltoa zvysi o cca 0,2 az 0,3 °C ... prve mesiace je potrebne merat co najpresnejsie...cize dodrziavat rovnake podmienky merania a merat pravidelne.... casom, ak uz budes mat par cyklov odmeranych, tak uz budes vediet, ako tvoje telo reaguje, ake su tvoje predovulacne a ake su poovulůacne teploty a tak si budes moct par merani aj vynechat 😉 ...ale zozaciatku je disciplina v merani dolezita 🙂

a teraz k samotnym teplotam... na nete je par stranok, ktore ti umoznuju zadavat svoje teploty a oni ti automaticky tvoria graf a zaroven ho aj vyhodnocuju.... najlepsie je www.fertilityfriend.com ... vyhodou tejto metody je, ze si dokazes sama odsledovat ovulaciu....nevyhoda je, ze ovulaciu zistis az spatne, a to az v case, kedy bude uz neskoro na splodenie.... ale tak po par cykloch uz budes vediet predvidat, kedy sa ovulacia blizi a kedy nie 😉 🙂

potom je kopu faktorov, ktore teplotu ovplyvnuju a na ktore treba davat pozor....tak napriklad ak vecer pijes alhokol, vacsie mnozstvo, ranna teplota moze byt zvysena.... takisto aj niektore lieky na liecbu neplodnosti ovplyvnuju bazalnu teplotu (ako napr. spominany duphaston).... ¨

vo vseobecnosti ovulacny graf vyzera tak, ze zo zaciatku su teploty nizsie, a viacmenej vyrovnane....potom pred bliziacou sa ovulaciou, moze teplota mierne poklesnut.... a potom teplota vyskoci hore o tie 0,2 az 0,3 stupna ... na potvrdenie ovulky je potrebne, aby bola namerana teplota vyssia ako predchadzajucich 6 teplot a aby tato zvysena teplota trvala cca 5-6 dni (to zodpoveda dlzke lutealnej fazy) ... potom moze teplota poklesnut, co sa nazyva implementacny pokles... a dochadza k nemu ak sa oplodnene vajicko zahryzne a uchyti do maternice.... potom teplota vyskoci opat hore... toto ale moze byt, ale ani nemusi.... najlepsie bude, ak si to podrobne nastudujes na tych linkoch, co som ti dala na zaciatku.... a na tom fertilityfriend si mozes pozriet aj ukazky grafov... aje tam myslim aj moznost nejakeho on-line kurzu...ale teda vsetko je to v anglictine 😉

fuuuuu.... ale som sa rozpisala 😀 😀 😀