Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

eyael
28. mar 2011

tak zas nakukuju mezi prací 😉
leeena_4 - máš v odpovědi úsměvný skoropřeklep 😵 - v CARu se snaží najít nejdražší a ne nejkratší cestu k děťátku 😅 když jsme do CARu přišli před těmi 4roky, zdálo se nám, že tam všechno dělají pro nás abychom se dočkali miminka a teď bohužel máme dojem, že se snaží vše dělat pro peníze, aby nejvíc vydělali 😖 Snažit se o IUI s podporou hormonů a léčit u toho PCO je pro ně delší cesta k penězům od pojišťovny než tě šoupnout rovnou na IVF 😉
@hiva - na štítku beru euthyrox, po porodu dokonce dvojnásobnou dávku než před těhu 😒 to mi předepisuje endokrynolog. Pak chodím na nefrologii kvůli tlaku a na alergologii kvůli alergiím 😒 ke gyn chodím, moje pracuje přímo v našem CARu.

Jinak nevím jak u vás, ale u nás si můžeš trvat na čem chceš, doktor má poslední slovo 😉 chtěla jsem udělat hormonální profil před dalším KETem, byl mi zamítnut, že to nemá smysl (nevysvětleno proč). Chtěla jsem stimulaci na KET, bylo mi řečeno že to nemá smysl, když mi sliznice roste a (prý) ovuluju. Což já nevím, můžou mi říct co chtěj, já si nikdy ovulku nedetekovala - zkoušela jsem to pomocí těch testovacích proužků co se počůrají.
Jinak do KETu je "nutím" já 😉 , chtěli bychom to zkusit, když máme ještě mražáčky...

leeena_4
28. mar 2011

@eyael koukám, že tam mám nějakého hybrida mezi nejdražší a nejkratší a v realitě to tak asi bude 😀. Bohužel i takové CARy jsou, ale člověk může udělat změnu, když není spokojený, třeba by to už poí 4 letech změnu chtělo 🙂 A tu štítku ti zjistili v CARu? JInak já jsem v Gestu a nemůžu si stěžovat. Doktor zvažoval vyzkoušet ještě 2 měsíce stimulku clostilbegytem, ale já řekla, že nechci, že to 3 měsíce nezabralo a není mi po clostíku dobře, tak doktor řekl, že to respektuje a vybrali jsme něco jiného. Je to jako všude - někteří doktoři hrabou prachy a přístup je vedlejší, ale pořád je dost těch, ktrým jde o pacienta 😉 A do KETu bych je nutila třeba vidlemi, jestli máte mrazáčky 😉

hiva
autor
28. mar 2011

@leeena_4 ... my sme v CAR-e v podstate ani neni.... ja si riesim vsetko s mojim gynekologom, lebo tomu verim... do CAR-u sme isli iba vyslovene so ziadostou na IVF, a kym prisla schvalena, spravili nam jedno IUI.... ale po neuspesnom IVF som sa vratila spat k mojmu gynekologovi a u neho pokracujem dalej 😉... ak budem chciet dalsie IVF, pojdem do CAR-u.... inak nie 😉

ja vsetko riesim s mojim gyndosom... keby manzel nemal zly spermiogram, tak ndo CAR-u by sme nepachli 😅 😀

@eyael ... ono vsetko je na tebe tym stylom, ze ak sa ti nepaci, ako s tebou doktor jedna, tak mas moznost ho vymenit 😉 🙂 ... ak mu nedoverujes, alebo si myslis, ze robi nieco zle, poobzeraj sa po inom 😉... ja keby som to nespravila, asi doteraz beriem duphaston od 14 do 24 DC, neovulujem a ani neviem, co mi vlastne je 😉 🙂

inak teda ak beries ten euthyrox na stitku, je to dobre... je to jedna z veci, ktore PCO sposobuje... a tak mozno mas PCO, ale liecene... na ovulacne testy by som sa moc nespoliehala... pri nas s PCO-m malokomu fungovali spolahlivo... skor je lepsie merat bazalnu teplotu 😉... tam sa skor ukaze, ci ovulka bola alebo nie 😉... a inak ako ste na tom so spermiogramom?.... a vlastne ked mas nativ KET, tak to ta najprv sleduju na UTZV, sleduju, ci ovulka bude alebo nie, potom ti pichnu injekciu na jej vyvolanie a az potom rozmrazuju a je KET, nie?.... a tym padom ak nebude ovulka by si vlastne nemala platit nic, nie? ... alebo sa bojis, ze pri tom KET-e ta oklamali, ze ovulka bola a ona nebola a tak si zaplatila za KET, prisla o mrazaciky, a nic z toho?.... alebo ako to mam chapat?... uz ste boli na jednom KET-e alebo sa este len chystate?

Inak je fakt, ze aj samotne IUI je celkom dobry sosac penazi... nie je to vela, s porovnanim s IVF, ale vzdy lepsie ako nic 😒

mozno by fakt stalo za uvahu porozmyslat o inom doktorovi.... obvodny gynekolog by ti mal spravit minimalne HP.... ved to je zakladne vysetrenie... fakt je to nejake divne 😒 ... a laparka by tiez nebola naskodu....pozret, ako su na tom vajecniky, pripadne spravit drilling.... a mozno by sa potom zadarilo aj prirodzene ,-)... i ked keby som ja mala mrazacikov, tiez sa hrniem rovno do KET-u 😉

leeena_4
28. mar 2011

@hiva ahá, tak to chápu. Dobrý gynekolog, k němuž má člověk důvěru je podle mě 50% úspěchu

hiva
autor
28. mar 2011

@leeena_4 presne tak.... na doktorovi to vsetko stoji 😉... je dolezitym prvkom v celom retazci.....minimalne je dolezity aspon pre aku taku psychicku pohodu 🙂 😀

zuzana151
28. mar 2011

@hiva hehe no to si neviem predstavit zeby som po sexe bola PN 😎 bola som tam v piatok a tie zvlastne pocity pretrvavaju...boze ale veis co sa bojim??? Ak som teda naozaj v tom - ja som fajcila,aj fajcim aj pijem kavu ...myslis zeby to bol velky problem??? ak sa dozviem ze to klaplo tak urobim amximum a skoncujem s tym,ale teraz sa nedalo cez vikend 😖 aj ty fajcis nie? Fajcila si aj po IUI ??

zuzana151
28. mar 2011

@hiva este som sa ta chcela opytat - od toho piatku teda je to dnes 3.den keby si spravim tehu testik asi este neuvidim nic ze?

kuratkoo
29. mar 2011

Ahoj, jestli můžu přidávám se k vám do diskuze. Nyní mi doktor zjistil PCO asi běhěm 5 min., rok jsem se léčila u doktorky a pořád jenom čekat a žádné vyšetření mi nedělala, po roce mi řekla, ať si zajedem do Caru a že nám doporučuje umělé oplodnění. Zkusila jsem změnit doktora a po zmíněných pěti minutách mi řekl diagnózu a začal mě léčit, bohužel tabletky mi zatím nepomáhají, tak uvidíme co dál ....noo mám počítat s drillingem vaječníků, tak uvidíme. Mám ponaučení, že dokorům se nemá věřit a být jim důvěřovat se nevyplácí. Zatím novémuu věřím, ale vyptávám se na všechny podrobnosti, tolik probrečených nocí, že jsem neplodná a hurá na světě je řešení. Opravdu se mi ulevila, když končně zjistil, co mi je, už jsem si připadala jako simulantka, když mi doktorka říkala , menzes už jste musela mít a nebo do týdne příjde 🙂 a ono rok nic, teď už se tomu zasměju

katka.gzd
29. mar 2011

@kuratkoo ahoj, mozes lepsie specifikovat ako ti doki to PCO zistil? zo sona? robil ti hormonalny profil? folikulometriu? menstruaciu mas aspon obcas sama od seba? robili ti aj nejake dalsie vysetrenia okrem toho co som uz menovala? napr stitka...inzulinova rezistencia.....? mas nadvahu? mas pocit, ze mas viac muzskych hormonov v tele (chlpky)?
cim ta doki lieci? akymi tabletkami? ako dlho ich uz beries?

milion otazok na zaciatok... 😀 no budeme ti vediet lepsie poradit ked nam povies trosku viacej 😉

kaaaty
29. mar 2011

@katka.gzd ahoj Kati, ako sa mas? Ako postupujete?

katka.gzd
29. mar 2011

@kaaaty ahojky, no zatial este stale nic nove....len som si v piatok bola dat pichnut agolutin, na prehliadku internistke, ktora mi predpisala glukozu na inzulinovu rezistenciu a poslala ma na odbery na mrte testov + EKG a vybrat clostil....no a vcera som sa teda bola nechat vycucat z krvi aj na testy pre endokrinologicku aj pre internistku, vypila tu glukozu, dve hodky sedela, nechala sa vycucat znova a teraz cakam......vysledky od internistky a na tu rezistenciu budem mat buduci piatok, vysledky a konzultaciu u endokrinologicky az 14teho medzitym cakam az sa mi pusti mrcha aby som mohla ten clostil zacat brat a potom zasa budem behat na folikulometriu. Cize celkom dost sa toho stalo, ale ja stale este nic neviem....no ale tak mam sa na co tesit/netesit aspon.....som zvedava co sa tento mesiac podozvedam co so mnou ten clostil urobi......jo a este chcem gyndosa ukecat aby draheho poslal na spermiogram...len pre istotu.....

ako u vas? 🙂

kaaaty
29. mar 2011

@katka.gzd Si este u toho Hruzika? No to určite nech ide na spermiogram bo teba budu liecit a chybicka može byť aj u chlapa... takže čakanie na výsledky... aspon že sa to rozbehlo...
No mi sme po IUI a cakame v pondelok idem na krv....ale to čakanie je obrovska psychiatria 😀

katka.gzd
29. mar 2011

@kaaaty no tak to teda veriiim a moc drzim vsetky palce co mam........hlavne terba byt v klude......ja viem ze sa to lahsie povie jak urobi... ja cakam len na vysledky a som nervozna.....

a hej no, som stale u Hruzika....ale to vsetko len vdaka tomu, ze ten novy co som ho chcela sa s nim pozna a stopro mu volal lebo komplet zmenil pristup ku mne....uvidime aky bude dalej.........

inak nebudes si popredu robit test? 😀 ja viem, ze som hrozna, ale ja by som testovala snad kazdy den......

anksunamonka
29. mar 2011

@kaaaty jeeeej tak ste po IUI, tak to veeeelmi drzim vsetky palce na rukach aj nohach!!!!!!! dal by boh, aby to uz vyslo konecne, vsak?
ja som sice este nebola na IUI (a tak skoro ani nepojdem, lebo mame zly spermiogram), ale skus na to nejak velmi nemysliet, "zabudnut" ze ides v pondelok na krv.
Ked na nieco prilis myslis, tak sa to len pokazi, aspon u mna je to tak......
myslim na babätko vkuse, pri vstavani rano, pocas dna aj pri zaspavani a to tiez nie je dobre, ale ked si neviem pomoct,.... asi to poznate vsetky.
este raz drzim palce 😉

anksunamonka
29. mar 2011

@katka.gzd wau tak ty si sa ale riadne rozbehla 🙂 ale dobre robis, ze budes uz mat vsetky vysetrenia. Ja si musim skocit za vseobecnym, aby mi dal vymenny listok na endokrinologiu, idem 7.4. cize buduci stvrtok a ked uz budem unho, tak mu poviem, nech ma odporuci aj na tu inzulinovu rezistenciu.
To vlastne aky lekar robi? lebo nejak som to nepochopila. Internista alebo diabetolog?
drzim palce.....
a 4.4. mame druhe stretko v CARe, budem mat 12.DC tak som zvedava, ale velke nadeje si nerobim.
a spytam sa, ci mam PCO lebo minuly tyzden co ma vysetroval 1.krat o tom nic nespominal, akurat zrasty ze mam na lavom vajecniku.....
tak nech ti to dobre dopadne vsetko......

katka.gzd
29. mar 2011

@anksunamonka ahoj, dakujem......no ja kedze chodim do toho medicinskeho centra kde maju vsetko pod jednou strechou a platim si ich tak som tie vymenne listky nepotrebovala...tam sa len objednam na co chcem a idem.....no a z toho co mi ta sestricka na recepcii kde sa objednava povedala ked som sa jej pytala na ten test na inzulinovu rezistenciu, im bolo uplne jedno kto mi ten recept na glukozu da kedze ten test mi urobia u nich na "odberoch", no objednala ma internistke........z coho mi vyplyva ze sa skus opytat svojej obvodacky ci ti to nahodou nemoze urobit aj ona.......pretoze to spociva len v tom ze zoberie krv a moc predtym ako to vypijes a potom co to vypijes a vzorky stejne posiela na vyhodnotenie do labaku.......a kto tie vysledky co dojdu z labaku interpretuje snad uz je jedno.....na to snad obvodak/internista staci..... ale mozem sa mylit...ja len hovorim z vlastnej skusenosti, ze mna poslali za internistkou......a s nou aj budem konzultovat vysledok......

hiva
autor
29. mar 2011

@zuzana151 tehu test na 3-ti den po IUI????.... to nerob.... to je uplna blbost..... pozitivny ti moze vyjst, ale skor z tej injekcie co ti pichli na vyvolanie ovulky 😉 🙂 .... najskor by som povedala ze az 10-ty den po IUI sa oplati testovat 😉 🙂 ... skor to moc zmysel nema 😉 🙂

a co sa fajcenia tyka, a aj alkoholu, a proste vseobecne tychto veci, babatko je az tusim od nejakeho 8tt vyzivovane z tvojej krvi....dovtedy funguje samostatnea teda vplyv to nema zasadne ziadny 😉 🙂 ... kazdopadne vieme, ze pri snazeni sa o babatko treba s fajcenim prestat co najskor, najlepsie este pred samotnym snazenim, ale sama viem, ze lahke to nie je.... tiez som to zatial nedokazala ☹

ale drzim ti palce, nech si silnejsia ako ja a dokazem s tym skoncit raz a navzdy 😉 😵

kaaaty
29. mar 2011

@katka.gzd @anksunamonka dakujem baby...myslim stále pozitívne...no urcite cez vikend testnem...
...hlavu mi zaplna aj situácia v praci, rozdavajú sa tu výpovede, takže čakám kedy sa vyjadria....

katka.gzd
29. mar 2011

@kaaaty no tak drzim palce vojnasobne aby ta to obislo, ale prinajhorsom keby sa aj nahodou stalo tak si zacnes platit DNP a budes v pohode...potom na materskej.....ale teda tfuj tfuj nech stihnes najskor matersku knizku doniest kym sa oni rozhybu.....

eyael
29. mar 2011

ahoj holky, taky se toho událo! 😉
@hiva - je jasné, že doktorovi se musí věřit, jakmile je nedůvěra, je půl v háji... u nás v CARu se pokaždé dostaneš k jinému doktorovi, sice se snažím objednávat k jedné z nich, ale ne vždy to vyjde, že by měla službu. což asi taky nepřispívá ke komfortnímu osobnímu pocitu, že ví co co zrovna v mém případě jde 😒
ke gyndařce jdu ve středu navečer, tak se s ní chci domluvit co se bude dít a jestli teda fakt mám PCO a vůbec, co mi k tomu všemu řekne. Budu trvat na hormonálním profilu a taky na testu na IR. A uvidíme...

jinak spermio máme dobrý, jen si prostě nějak nerozumí s mojema vajíčkama 😒 😉 bez ICSI prostě nic. A postup KETu jsi popsala dobře - nejdřív podpora (nebo nativ) nárůst sliznice, podpora a načasování ovulky, když je ovulka, tak rozmražení a pak transfer podle toho, jak stará jsou embryjka tak se vypočítá den trasferu. Pak už jen podpora uhnízdění a utlumení případné imunitní reakce organizmu na embryo. My už za sebou jeden KET máme, uvidíme, co ty další...

natyi25
29. mar 2011

ahojte, žienky, potichúčku Vás tu sledujem...zatial nemám nič nové...len ma momentálne trápi otázka, či treba pri inz. rezistencii dodržiavať nejakú diétu, resp. aspon obmedziť prísun cukrov...zatial som také info nenašla...a rozmýšľam či mi vôbec ten metf. aj účinkuje, napodiv mi z neho nič nie je a teda mám obavy, aby dávka 850mg/deň bola postačujúca...gyn. idem budúci pondelok na 2. odber na HP 🙂

katka.gzd
29. mar 2011

@natyi25 neboj, ked mas pochybnosti, doki ti povie.....aj o tej diete by ti mal poradit ze co treba papat a co nie.....ja budem potom na to tiez zvedava keby nahodou mi to tiez potvrdili.... 😉

timona
29. mar 2011

najradsej by som sa chcela na to snazilkovanie vysr..Aj tak si myslim, ze ked tehotna byt nemam, tak ani nebudem aj keby som sa na hlavu postavila... a nabavi ma ani chodit do CAR-u, aj tak sa s tym chodenim tam stresujem, aj tak viem, ze to smeruje k IVF, ktore ako tu vidim, je uspesne na prvykrat u skoro nikoho...a najradsej by som zmenila robotu,lebo neprejde den, ked sa ma niekto neopyta ci este nie som tehotna...nechapem, kedy to tym ludom dojde, ze asi sa nieco nedari..

kaaaty
29. mar 2011

@timona ahoj ak s toho snazilkovania mas taketo stavy tak si skus urobit pauzu...urcity cas vynechajte centrum...a mozno sa podari aj prirodzene....v snazilkovani zohrava psychika velku ulohu ale to ty iste vies....
...a mozno mas len dnes den blbec a zajtra bude lepsie...
...to vypitovanie poznam mna stale otravoval otazkami otec ale nejako sa teraz ukludnil asi mu mama dohovorila...o mojich trampotach vedia iba dve kamosky ani rodina ani nikto iny nevie...ja som nechcela presne pre to aby sa nevypytovali...
drz sa 🙂

eyael
29. mar 2011

@timona - my máme dceru hned z prvního IVF 😉 a já zas mám spoustu kamarádek, kterým se z prvního IVF také povedlo mimčo 😉

timona
29. mar 2011

som len prednedavnom zacala chodit do CAR-u, chodim tam jak na klavir a vysledok ziaden...vysetrenie vcetne cakania v cakarni trva pokazde cca 2,5 min, lenze koli tomu musim meskat do prace hodinu...meskanie v praci dopredu avizovat pomaly 10 ludom..nechapem preco nie su v tych CAR-och ustertovejsi co sa tyka ordinacnych hodin pracujucim ludom-chodim do ISCAR-u...a u mna by IVF urcite na prvykrat uspesne nebolo-take stastie ja nemam...

natyi25
29. mar 2011

@katka.gzd no jo Katuš...beriem ho len 3. týždeň...len ťažko si odvykám od sladkostí (pracujem primo pri zdroji 😒 ) tak preto som zvedavá na tú "diétu" a diabetologa ma nenapadlo sa na to opýtať, ale sám mi nič nepovedal...obézna nie som...tak možno preto...no uvidím...vidím, že aj u Teba sa tie vyšetrenia pekne rozbiehajú, tak tfuj, tfuj, nech ťa to najhoršie obchádza...
ja som prestala myslieť na laparku, drilling a podobné veci, nakoľko verím, že metf. zaberie...ale či to tak bude...nechám sa prekvapiť 😉

anksunamonka
30. mar 2011

@natyi25 hmmm tak Ty si natálka špehovateľka?? 😉 ja tiez väcsinou potichucky citam, čo tu baby popisu... 😵
vies co je zvlastne? ze ja idem na 2.odber tiez uz v pondelok ale ja budem v ten den 12.DC a ty tusim nejaky 20.?
nemalo by to byt naraz? ci ine centrum, ine postupy? ..... 😕
a potom hned stvrtok 7.7.endokrinologia. No uz sa "tesim", co mi najdu......

anksunamonka
30. mar 2011

@timona Timi ja presne viem o com hovoris, 😕 lenze ja to nemam v praci, ale svojej buducej svokry..... VKUSE len "kedy bude babätko" .... a normalne vidim sama na sebe, ze aj TOTO podpichovanie mi na psychike nepridava! ona si mysli, ze ja nechcem mat dieta..... ťava hlúpa! keby ona vedela.........ze chodime do CARu (aj ked este sme len na zaciatku s vysetreniami)......
keby vedela, ze mam problem, asi by ma ani za nevestu nechcela!
neostava nam nic, len sa proti takym reciam obrniť a hodit ich za hlavu (i ked podla seba viem, ze nie vzdy sa to da)....
😔

katka.gzd
30. mar 2011

@natyi25 no ved uvidime ci a co sa rozbehne........dnes konecne dorazila mrcha takze o dva dni zacinam brat ten clostil.....len na folikulometriu mozem prist (kvoli praci) najskor buduci piatok co je 10ty den...ale to neni taka katastrofa....

ty ten metformin este beries kratko na to aby sa nieco este videlo....ja tomu clostilu prvy mesiac tiez moc nedavam...druhy moooozno.....uvidime....

a ked nemas nadvahu tak by som sa s tou dietou nejak netrapila....