Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

lauricka
10. aug 2011

@chanae PCO sa potvrdzuje laparoskopiou, beznym vysetrenim ide len o podozrenie, aj ked je to pri beznom vysetreni viditelne, po laparoskopii sa to bude brat oficialne

chlpacik
10. aug 2011

@anksunamonka no jooo, niet casu, kedze vikend patri svadbe 😀 😀 😀

erickaa
11. aug 2011

@chlpacik chlpi, nezabudni potom poslať koláče..čakám na ne 😀

leeena_4
11. aug 2011

Ahoj holky 🙂 Jak se máte?
@lauricka v Čechách není třeba laparoskopie k oficiální diagnoze PCO. Stačí utz obraz a další příznaky - anovulace, problémy s menstruací, výsledky HP.

lauricka
11. aug 2011

@leeena_4 je to mozne, no tie priznaky mozes mat aj inokedy, ale to je nastastie problem lekarov, nam to moze byt jedno, kazdpopadne ja by som laparku aj tak doporucila, mozu tam objavit veci, ktore nijak inak neobjavia a napravit ich a tiez skusit priechodnost vajcovodov, co je tiez dolezite

leeena_4
11. aug 2011

@lauricka mě jí zase dva gynekologové nedpoporučili. Jeden v CARu a druhý můj, se kterým jsem spokojená. Oba říkali, že je to až jedno z možných řešení a bohužel není ideální (jako které koliv jiné 😉. Jednak hrozí srůsty a správně by se po ní mělo jet na měsíc do lázní a druhak, když se u ní provede drilling, hrozí, že se zničí více vajíček, než je nutné a navíc to prý pomáhá 50% pacientek a ještě puze na několik měsíců a pak je vše ve starých kolejích. Já jsem na ni chtěla jít a nechala jsem si to rozmluvit a jsem teď docela ráda. I když, kdyby se nepovedlo IUI, taky bych ji chtěla. Ale jako diagnostická metoda je mnohem lepší hysteroskopie, kde si kamerkou všechno prohlédnou a zjistí pravý stav 🙂. Je to věda s PCO, existuje mnoho postupů a názorů a všimla jsem si, že se ta léčba fakt dost liší na Slovensku a v Čechách a těžko říct, která metoda je správná.

lauricka
11. aug 2011

@leeena_4 neviem, ako moze laparoskopia pomahat, je to len diagnostika, mozno dalsie zakroky popri laparoskopii, ale aj tu na Slovensku je to tak, ze co lekar, to nazor. Ja som rada, ze som to mala tak, ako som mala a ze uz je to za mnou. Laparka bola uplna pohoda, neviem, preco by bolo treba ist na mesiac do kupelov, viem, ze zeny po operaciach chodia, ale to su vacsie zakroky, nez len diagnostika. Holt, kazdy lekar Ti povie inak. Potom je o stasti, ci uhadne prave to, co zene aj naozaj pomoze alebo zrovna to, co jej nebude k nicomu. Preto vsetkym prajem vela stastia.

lauricka
11. aug 2011

@leeena_4 no a vidim, ze Ty uz to mas tiez za sebou, takze zaroven blahozelam

leeena_4
11. aug 2011

@lauricka laparoskopie sama o sobě ne, já to myslela ve spojení s drillingem 😉. Po laparoskopii hrozí riziko srůstů, proto ty lázně 😉. Děkuju za blahopřání, ale ještě pořád se víc bojím, než raduju, ale to určitě znáš 🙂. Víte, co čekáte?

lauricka
11. aug 2011

@leeena_4 jasne, ze to poznam, ja mam obavy tiez, ci to je vnutri OK a asi neskoncia, kym drobce neuvidim zive a zdrave, ze to fakt zvladli, ale aj tak je to pre mna zazrak

lauricka
11. aug 2011

@leeena_4 popravde, skoda, ze ma neposlali na mesiac do kupelov po drillingu, rada by som isla a hned 😀 . Ale tu sa to uz asi nerobi.

bosorkajarka
11. aug 2011

No ja jsem se u laparky taky nejvic bala srustu, nastesti nakonec nebylo potreba ;)

chanae
11. aug 2011

@anksunamonka ja tiez zijem s tym ze mam pco nemam to potvrdene i ked mam vsetky priznaky a tvrdi to ajmoja kozna lekarka len gynekolog to nepotvrdil..zatial..

chanae
11. aug 2011

@lauricka o laparoskopii sme s lekarom uz hovorili.. ale dost sa toho bojim nechavame to zatial tak.. uvidime po lete 😔

chanae
11. aug 2011

moja MS teraz posledny mesiac tak strajkuje ze to je na zaplakanie 😔 😢

lauricka
11. aug 2011

@chanae no holt, kto sa boji, nesmie do lesa, ako sa hovori. Nikto iny, len Ty si rozhodnes o svojom tele. Ja som sa na to tesila a nebolo to vobec nic hrozne a tesila som sa preto, lebo som konecne mala sancu sa posunut o krocik dalej, nieco urobit pre to, aby sa situacia pohla, hlavne preto, ze mi robili aj ten drilling zaroven a vedela som, ze je sanca, ze to pomoze. Proste, vedela som, preco to robim a isla som do toho. Popravde, ked mas PCO, neda sa moc spoliehat na zazraky. Ale kazdy dobry lekar Ta bude riesit zodpovedne a postupne a urcite Ti vsetko vysvetli tak, aby si si mohla veci rozumne zvazit.

chanae
11. aug 2011

@lauricka viem ze to bude asi nutne.. povedali sme si do konca leta a ked to nevyjde potom asi zmenim lekara a budeme to riesit strach nestrach babo chceme.... len nateraz som uplne blba z mojej ms 😔

lauricka
11. aug 2011

@chanae ta ms je sucast diagnozy, bohuzial ☹ je to otrasna diagnoza, nikdy by som si nemyslela, ze mozem mat daky zensky problem, vsetky zeny v nasej rodine po generacie su tehotne snad aj zo vzduchu a ja toto, bohvie, preco sa to stane

susanne21
12. aug 2011

ahojte, kočky, prosím vás, koľkokrát ste mali cystu a nie v norme výsledky HP, že vám dr. povedal, že máte PCO? Ja som mala úplne rozhádzaný cyklus, keď ma dr. poslala na endokrinologiu, nech mi oni urobia HP, potom čo sono dopadlo ok. Na endokrinologii mi povedali, že som z ich hľadiska ok a do papierov mi napísali myslím anovulačné cykly. Moja dr. keď videla výsledky, hneď zahlásila že treba podporiť vaječníky, že budem užívať duphaston od 11 do 25 dňa cyklu 2 tbl denne 1 rok a potom sa uvidí. Ultrazvuk pred 3 mesiacmi ukázal cystu,dr. doporučil duphaston stále brať, teraz vo štvrtok som mala znova robené sono, cysta už nie, a dr navrhol prestať brať lieky, aj keď váhal či ich vysadiť a bo nie. Začal riešiť, či nikto sa u mňa nevyjadril, že mám PCO. Tak ja som teraz z toho mimo.Na utz chodím k inému dr. Stačí jedna cysta na to, aby sa mohlo hovoriť o PCO a urobený jeden HP? Mne sa to zdá moc málo, predsa sú to hormóny a tie sa menia.

chanae
12. aug 2011

@lauricka my sa snazime takmer rok a nic 😖 a v mojom okoli sama bruchata zena a vecsina z nich ani tehu nechcela byt 😔 a nam sa nedari a nedari..

chanae
12. aug 2011

@susanne21 ja som mala potvrdenu cystu vela krat, kopu zapalov mam vsetky priznaky pco hormonalny profil uplne iny a moj dr tvrdi ze pco nemam doteraz... jednoznacne ti to urci jedine laparoskopia..

susanne21
15. aug 2011

@chanae vďaka, uvidím, čo mi povie moja dr. tak snád to bude ok

leeena_4
15. aug 2011

@susanne21 PCO není diagnostikovánou cystou, ale drobnými cystičkami na vaječnících, to je rozdíl 😉. Jinak já v HP měla tak nízké hodnoty, že z toho nepoznali nic, ale z utz to bylo úplně jasné, že je to PCO a i anovulace a chybějící menstruace to potvrzovali. Jinak duphaston ti určitě zpravidelní cykly, ale málokdy povzbudí vaječníky, aby produkovali folikuli. Na to ti spíše dají clostilbegyt 😉. Ale asi chtějí nejdříve zkusit, jestli ti cyklus i ovulaci nerozjede ten duhpaston, u mě to taky tak zkoušeli. Hodně štěstí 😉. Jinak HP se ti měnit může, ale PCO nezmizí, možná tak po těhotenství a porodu, ale ani to není jisté.

chanae
15. aug 2011

@susanne21 drzim palce aby bolo ok 🙂

susanne21
17. aug 2011

@leeena_4 vďaka za upozornenie, to som nevedela. Ja len začínam sa v tom nejak zorientovávať. Ale čím viac info, tým väčší chaos. Duphaston mi cykly spravidelnil, až som sama bola prekvapená. Ak sa môžem opýtať, koľkokrát do roka si mala menštruáciu? Bo ja som sa pred liekmi pohybovala aj v 70 dňových cykloch. A ináč blahoželám k bábu 🙂

sasena033
17. aug 2011

@leeena_4 ahoj moja kukam ze nakoniec mame uplne rovnaky termin... 😀

leeena_4
18. aug 2011

@susanne21 to je jasný, já v tom měla taky pěkně dlouho zmatek, je to docela složité a každý to léčí jinak. Jinak já jsem to podchytila docela včas, takže nejdešlí cyklus byl něco přes 50 dní a pak už jsem jedna proveru, nebo měla injekce 😉. Děkuju a přeju, ať se taky brzy dočkáš, rozdodně se s PCO dá otěhotnět 😉

@sasena033 ahoj, taky koukám, to je skvělý, jak se cítíš? Mě vůbec nic není a tak mi to pořád moc nedochází 🙂

sasena033
18. aug 2011

@leeena_4 no ja pravy opak rizikov etehu uz som bola v nemocke 4 dni som krvacala ale je vsetko dobre...musim sa setrit 🙂 ale uz sa citim dobre kriticke obdobie pomalay za nami tak dufam z ebude uz len prijemne tehulkovanie

leeena_4
18. aug 2011

@sasena033 uf, tak hlavně, že jsi to zvládla a je všechno v pořádku🙂. A už jsi si zvykla, že jsi těhulka?

sasena033
18. aug 2011

@leeena_4 no uz mi to veru dochadza brusko uz vykuka je to taky velky specik 😀 ale nevzdavam to a dufam ze bude len dobre musim ale snyceka trochu zanedbavat ziadne ruky a fyzicka namaha no ale vydrzime ak nebudem spinit do 20tt tak by to mohlo byt ok ak nie tak klud do konca tehu 😢