Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

eruuuska
21. nov 2013

@egyy ach, a tak strasne som na teba myslela, ze nech to je pozitivna sprava....no Gin-fiv nepoznam, tak ti neviem povedat, skus si tu najst nejake referencie....no my sme na tom tak, ze som skoncila na diabetologii, kde mi konecne potvrdili tazku inzulinovu rezistenciu a diabetolog mi dal odporucanie na predpisanie metforminu, tak zajtra idem ku svojej gyn a ta by mi to mala predpisat....poslednykrat som dostala clostyl a mam ist este do dunajskej stredy k nejakemu lekarovi na vysetrenie priechodnosti vajecnikov a ked to nevyjde tak je na rade ziadost do poistovne na ivf, ale stale verim, ze sa to podari......a uz sme rozmyslali aj o tom, ze rozbehneme proces adopcie, no som zmatena a neviem vlastne co bude....strasne verim, ze vsetko dobre dopadne, tak sa toho drzim 🙂

evkag
21. nov 2013

Ahojte baby. prestahovala som sa z mojasvadba.sk na tuto stranku. Uz vyse roka a pol sa pokusame s manzelom o babo. S cyklom som mala cely zivot problem,ale riesilo sa to stale HAK. Moj gynekolog mi tvrdil, ze nemam PCO............ rozhodla som sa zmenit lekara. Teda moj gynekolog este nevie o tom, ze som sla do Kosic za inym lekarom, na vlastnu päst. Tento doktor mi hned pri prvom ulrtazvuku povedal ze je to PCO. tie perlicky okolo vajcecnikov, vsak moj "skvely" doktor v Michalovciach NEVIDEL. Hned mi dali v KE papiere pre manzela na spermiogram a mna vyslal doktor na endokrinologiu. Tam mi povedali, ze stitna zlaza je o.k a vysledky z krvi budu do najblizsej navstevy. Cakama vsak laparoskopicky prefuk vajcovodov. Kedze som nikdy nebola v nemocnici, netusim co mam cakat. Myslite ze by to mohlo pomoct? Ake mate skusenosti? Citat 651 stranok co tu mate ne nekonecny pribeh 🙂 Dakuje za kazdu radu a infosku

pitryludvikova
21. nov 2013

@evkag ahojky taky jsme se snažili rok a půl doktor měl podezdření na PCO syndrom a vyšetření to potvrdilo, v červnu jsem byla na laparoskopii kde mi udělali drilling vaječníků - neuvolnovali se mi vajička, tudiž jsem měla anovulační cykly , když jsem nějaké měla, po operaci se vše srovnalo a minulý měsíc se zadařilo miminko a jsem v pátém týdnu 🙂 🙂 hodně štěstí

evkag
21. nov 2013

@pitryludvikova dakujem ti velmi pekne za informaciu. Verim, ze u nas to bude mat podobny priebeh. Robili ti to tiez laparoskopicky? Netusim co mam ocakavat. Lekar povedal, ze je to jednodnova chirurgia, ze sa nemam coho bat, ale nabat sa operacie? Drzim prsty, aby si mala krasne tehotenstvo a aby bol drobec zdravucky a silny ako valibuk 🙂

pitryludvikova
21. nov 2013

@evkag jasný laparoskopicky , já tam teda ležela tři dny jak dělali ten drilling, ale po operaci jsem měla hrozný stav po narkoze jsem ze spani brečela a vůbec jsem nedejchala takže jsem byla na přístrojích hrozně mě bolelo břicho :/ oni tam nafouknou vzduch aby mohli operovat a pak ho ale všechen nevyfouknou takže to všude tlačí , ale za tejden jsem byla ok 🙂 a jsem ráda že jsem tam byla a povedlo se nám mimi 🙂 tobě taky přeju ať operace je v pohode a brzo čekáte prcka 🙂

evkag
22. nov 2013

Och to si ma teda dost vystrasila!!!!! Mne povedali ze je to jednodnovka, ze jeden den zrobia, dalsi som doma a dalsi som v praci........teraz uz fakt neviem co si mysliet. Dufam, ze nebudem mat take problemy ako ty. A verim, ze to pomoze. Brala si aj nejake lieky v ramci PCO? Ja som roky fungovala na HAK alebo na duphastone. Uvidim co bude teraz.

ali76
23. nov 2013

@evkag a skusala si clostil?, ak mas PCO syndrom

evkag
24. nov 2013

@ali76 nie neskusala. v Podstate az teraz mi na rozum povedali ze mam PCO, gynekolkog povedal zrobit prefuk a endokrnologicka este nejake homonalne testy chce. zatial sa o liekoch nehovorilo. Na co je ten clostil dobry? Ja nemam tusenia co vsetko ma moze cakat......... manzel ide 2.12. na spermiogram, tak verim, ze aspon on bude v poriadku.

ali76
24. nov 2013

@evkag no pri pco syndrome, su anovulacne cykly, tz. bez ovulacie, a riesi sa to aj clostilom, ktory beries od 5 dna cyklu do 10 dna , a ten by ti mal vyvolat ovulku, mne vyvolal, ale len pri bnajvyysej moznej davke, No dufam, ze ta toho necaka vela, ja som vsertkym moznym presl, aj prefuk, aj potraty, aj liecenie, a po 11 rokoch sme sa predsa dockali a usepesne som aj tentokrat donosila. Neviem sice ako dlho sa snazite, ale kebyze som mala ja od zaciatku toho gyndosa co mam teraz, tak urcite som nemusela cakat tolko rokov. A tak malo stacilo. A to nehovorim ani nepisem, kde vsade som bola, to je na dlhu debatu, Mam takisto pco, mne to zistili v 16 tich, pretoze som mavala cyklus 2az3 xdo roka, ale mala som aj take, ze za 2 roky nic.

nienna
24. nov 2013

@evkag ahoj 🙂 chcela by som ťa povzbudiť, tiež mám PCO ale asi ťašiu formu ako ty, ja som mrchu mávala len pár krát do roka....snažili sme sa 2,5 roka a nič. až teraz posledný cyklus mi doktorka nasadila ten clostylbegit co ti aj @ali76 odporúčala, sú to tabletky na vyvolanie ovulácie, brala som ich 5 dní po 2 tabletky, potom ideš na folikulometriu, to ti dr. sonom pozrie, či narástol folikul a či bude ovulácia. ked je folikul dosť veľký, tak ti môže pichnúť injekciu na jeho prasknutie Pregnyl, mne to tiež pichla. a povie ti že sa v tom čase máte doma snažiť. mne potom ešte dala na 10 dní Duphaston, že ak by sa podarilo aby sa bábo udržalo.....no a vyzerá to tak že sa podarilo, lebo mi vyšiel pozitívny test 🙂 nechcem sa ešte tešiť, môže to byť aj mimomaternicové alebo čo ja viem čo, ale u mňa je to obrovský úspech. A preto sa mi zdá zvláštne, že u teba hned zvolili takú radikálnu metódu ten driliin, ono to síce nieje zlé ale mne by sa veru na operáciu nechcelo. myslím že ten clostyl je taká prvá voľba a ked ten nezaberie, potom by som riešila ten drilling. Tak držím palce....ale hlavne hlavu hore, vôbec to nieje taká hrozné ako sa zdá 🙂

evkag
24. nov 2013

Tak ja som na tom podobne cca od 13 my mendzes vynechaval. Zacali sme to s mamou riesiet ked som mala cca 17. Doktor nasadil HAK, sem tam to obmenil duphastonom. Potom som zmenila lekara, ten zobral krv na hormony, povedal, ze mam vela muzskeho hormonu, ked som sa ho pytala na PCO, povedal, ze sa ma to VOBEC NETYKA! To bolo cca pred 3 rokmi. Teraz po roku a pol co neberiem HAK, som si povedala, ze stacilo duphastonu a sla som do KE za Dr. Suchanekom. Ten hned povedal PCO, ukazal mi vsetko na ultrazvuku, nechapem ako to do teraz moj gynekolog nevidel!!!!!!! Dal mi hned papeire na endokrinologiu na manzelovi na spermiogram a po tychto vysetreniach mi zrobi laparoskopiu kde mi prefukne vajcovody. Stitnu zlazu mam podla USG v poriadku, vzali mi krv a mam prist na 5 den cyklu znova na odber. Lekarka povedala, ze ak manzel bude v poriadku, tak ma zacnu liecit, ale umele oplodnenie nas asi neminie, ze je to beh na dlhu trat. Mna uz napadlo skusit znova HAK, vtedy viem ze som mala ovulaciu, lebo som ani sediet nemohla, ale v KE som sa na to nepytala a v MI mi to nedoporucili........takze asi to nehcam na lekarov.

evkag
24. nov 2013

@nienna dakujem za rady, ja sama neviem co a ako. Odporucili mi tohto lekara, ten povedal, ze mi to moze ale nemusi pomoct.......ale ze nemam cas na nic cakat, ked mam o chvilku 29 rokov. Inak ja ked neberiem lieky mrchu mam cca po 3-4 mesiacoch, cize tiez par krat v roku......poznam teoriu, poznam dosledky, ale co je v tomto stave pre nas najlepsie netusim....... nikdy som nebola v nemocnic a nie to este operovana, cize damy, krvi sa mi nedorezete......strasny strach z toho mam.

ali76
24. nov 2013

@evkag no ano, aj Hak je nejak volba, ja som takto po vysadeni otehotnela, ale ani som nevedla kedy, kedze od vysadenia som otehotnela po 5 mesiacov, co som ani nevedela, a nevdeli my zistit, ze v akom som tt, len podla usg, bohuzial tehotenstvo nedopadlo dobre, potratilůa som v 19 tt, pre infeckcu. Ten driling je dobry len na nejaky cas, aby sa tvorili folikuly a ab ysi mala aj ten DF, od 18 mm, je schopne oplodnania. Potom sa to zase vrati do starych kolaji,Ja som na to ani nesla, a lekar mne hned povedala, ze najprv clostil a az potom Ivf, co ja som velmi nechcela, kedz eroky predtym som bola v takych centrach 2 och a potom som tam uz nesla. suchanka poznam, byva tu pri nas nedaleko, a co ja viem, tiez sa im postastilo az po nejakej dobe-.dvojicky ale neviem ci spontanne aelbo na IVF

nienna
24. nov 2013

@evkag ja neviem, stále si myslím že by bolo dobré najprv skúsiť ten clostyl, vidíš mne asi zabral na prvý pokus....a už vôbec sa mi nepáči že ti vravia že umelému oplodneniu sa asi nevyhneš, blbosť 😒 asi máš smolu na doktorov, inak si to neviem vysvetliť

evkag
24. nov 2013

Tak ja uz neviem.....mam sa ho opytat prv na tie lieky? Ci co mam robit do riti?

ali76
24. nov 2013

@nienna no to iste aj u mna, kedze som presne podla usg vedela aky je stav folikulu, tak som hned aj otehotnela na prvu ovulaciu, Ale az na druhy cyklus,m kedy v prvom mi nizka davka nevyvolala ovulku , ale ay najvzssie davky a potom nasledne ten duphaston. Teraz ma maly 2 roky aj 3 mesiace a som na 3 cykle v liecbe clostilom a teraz je aj ovulka , tak snad sa nam aj druhe zadari na prvu ovulku, Nemam uz cas cakat, uz ma 37 rokov

nienna
24. nov 2013

@evkag inak ešte ma napadlo, jedna baba čo bola v tejto téme mala perfektnú doktorku v KE, je to síce tuším endokrinologička, ale ona jej predpísala aj ten clostyl a vlastne starala sa o ňu lepšie ako gynekolog. a tá baba tiež nemala nič so štítnou žlazou. skús jej napísať správu, jej nick je chlpacik

ali76
24. nov 2013

@evkag ja by som navrhla, pztaj si tie lieky najprv a ak tie ti nezaberu, tak az potom chod na driling a potom , ak tzo bude potrebne, co myslim ze nebude do centra

nienna
24. nov 2013

@ali76 super, som rada že nás je viac ktorým to pomohlo, viac menej úplne jednoduché riešenie (aj ked isto je ten clostyl riadne svinstvo) po toľkom snažení 🙂 tak držím palce nech aj druhé príde tak ľahko

evkag
24. nov 2013

@ali76 nebude na mna lekar pozerat ako na kravu ked mu poviem, nech mi da prv lieky????? On ma odporucil k dr. Wagnerovej. vemi mila osoba, ked dostanem mrchu mam ist na 5 den na krv,a le kedze neberiem teraz nic tak neviem ic zajtra pridu akoby mali.....brucho ma boli ked si na to spomeniem,ale to je asi psychika skor.

ali76
24. nov 2013

@nienna no je asi, zbytocne tahaju cas, a ked sa to da len tabletkami, tak nech hned aj na to idu a je pokoj. Len podla mna su niektori lenivi toto riesit, merat folikuly, chodit na usg, sledovat, ci nenastala hyperstimulaci, co je pri pco casta vec.

ali76
24. nov 2013

@evkag no k Wagnerovej som chodila aj ja, odisla som od nej, nastavila mi nespravnu lieccbu, dala mi len clostil a duphaston nie, co bola zla volba, A ked mi povedala, ze mam si adpotovat alebo ist na ivf, to bolo prve co ma zarazilo a druhe/potom som uy odisla, ked som, prsila ze som tehu bola som asi cca 27 tt a povedal, ze nedonosim, tak som vzala nohy na plecia a sla ihned k inej, k manzelke mojho gyndosa

ali76
24. nov 2013

@evkag myslim , ze nie, ved by sa ta mal opytat , ak je dobry lekar aku moznost chces prvu, tak to navrhoval aj mne moj gyndos a povedala som ze tu prvu a dobre som urobila, zbytocne by som zase stracala cas

evkag
24. nov 2013

@ali76 fu, ja o nej pocuvam len same chvaly........tak uz fakt neviem. Kolko ludi tolko nazorov. Tie lieky pise len endokrinolog, ci aj gynekolog ci ako?

stellamaris
24. nov 2013

@evkag ja by som s drillingom pockala,skus ten clostyl,mozno zaberie u teba.........u mna nezaberal,ale mam hop vyskusany v jednom cykle.Takze pricina,preco foliky nerastu,bola inde......................u mna zabral metformin 😉 po dvoch mesiacoch som otehotnela,maly ma 15 mesiacov.Mne ani Drilling neodporucal Doktor a tlacil ma k IVF,co som odmietla.Teraz sa snazime o druhe,mam za sebou ocistnu kuru cesnakom,pijem zenske caje a chudnem.Toto som popri metformine robila pred prvym tehu a pozitivne vysledky ma prekvapili.Treba si uvedomit,ze pco je sposobene jednou alebo viacerymi poruchami v tele a treba prist na pricinu,a ostranit ju.Mnohym zenam to usetri vela penazi 😉 Ja som skusila toho naozaj dost a financne narocne zakroky som odmietala.........

lenka2902
24. nov 2013

@evkag já mám taky PCO, můj doktor to absolutně neřešil, tak jsem se sama vybrala na endokrinologii, a tam mi rovnou doporučili, ať jdu do CAR. Tak jsem byla v CAR v KE, o operaci se taky mluvilo, ale nejdřív mi dali léky, ten Clostil, o kterém holky psaly, a zabral hned, první měsíc nejnižší dávka... když si zalistuješ a jednu stránku dozadu, na č. 650, tam si můžeš přečíst, jak to u mě vše probíhalo... operace prý by byla, až kdyby se nepodařilo 3 měsíce s Clostilem, potom bych měla na výběr- inseminace, tedy IUI, nebo operace, znova Clostil, popřípadě IUI, kdyby to samo nešlo. Ale ty nepíšeš, že by ti měli dělat drilling, neboli navrtání vaječníků, ty píšeš, že profuk vejcovodů- to je něco jiného. Nejspíš máš srůsty na vejcovodech, anebo mají na ně podezření a tam ti Clostil nepomůže- i kdyby jsi měla po něm ovulaci, vajíčko by ani tak nemohlo být oplodněné a následně by se nedostalo do dělohy /maternice/, protože tam tomu nejspíš ty srůsty brání.... drilling je oproti tomu navrtání dírek do vaječníků, když to povím laicky, aby se mohly uvolňovat vajíčka. Ale k tomu je třeba mít průchodné vejcovody...takže bych věřila doktorovi- kdyby ta operace nebyla nutná, neposílal by tě tam. Navíc, je to lepší, než čekat a zase čekat, ztratit dejme tomu rok tím, že budeš brát hormony, a nebude se dařit kvůli neprůchodným vejcovodům...pokud budeš mít nějaké otázky, můžeš mi napsat i soukromou zprávu. Nějaký čas jsem pracovala v Košicích v gyn. ambulanci, takže když budeš chtít něco vědět, něco potřebovat vysvětlit, není problém 🙂

ali76
24. nov 2013

@evkag mal by to riesit gynekolog, ten to vie asi lepsie,

nienna
24. nov 2013

@evkag vidíš, ten metformin je dalšia možnosť, ja som ho brala rok a žiadna zmena, až ked mi k tomu pridala ten clostyl, ale niekomu stačil samotný metformin. treba skúsiť všetko, každému dačo iné zaberá....a ešte skús Inofolic, nájdi si tu tému o ňom, aj ten mnohým babám pomohol, tiež som ho brala, takže možno zabralo všetko dokopy, čiže metformin + inofolic + clostyl + pregnyl + duphaston......ty kokso, môžem robiť reklamu farmaceutickým spoločnostiam 🙂

lenka2902
24. nov 2013

@pitryludvikova ale tobě dělali drilling- to je tak na tři dni v nemocnici zhruba....ona píše, že jí mají dělat profuk vejcovodů, což je něco úplně jiného, a dá se to za jeden den.... to je úplně jiná operace..🙂 a pokud jsou neprůchodné vejcovody, léky na to bohužel nezaberou...

evkag
24. nov 2013

@nienna tak ja inofolic beriem uz od leta a nevidim ziadne zmeny.........mala som ho spolu s duphastonom a nic ☹