Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

hiva
autor
14. sep 2009

a baba, neboj, pamatam si o tebe vsetko...akurat som zabudla ten uplny zaciatok - ne-mrchovanie 😉

nahodou s tebou tu bola fajn sranda 😉 takze skoda zabudnut 😉 😀 😀 😀

baba2288
14. sep 2009

hihi,hivus,diki.no tak ked si pamatas vsetko,tak si fakt dobra.co som sa tu ja nastazovala,paaana Beka!tie mesiace,kym som sa dopatrala,ze mam PCO.a o dalsie 3 mi zrazu povedia,ze ho nemam. 😀
nie,nebola tu na konikovi,aspon o tom neviem.jednoducho nas natahoval ten maly flegmatik (kedze je to chlapcek) a nakoniec vyskocil za 5 minut. 😀

baba2288
14. sep 2009

a nevies mi nahodou poradit s tym agnucastonom,co som sa pytala? 😕

hiva
autor
14. sep 2009

baba....tak ten agnucaston vobec netusim.....ja neberiem nic.....raz som skusala femigard, ale aj to som nechala tak....ja som proste neni stavana na to, aby som nieco robila pravidelne 😅 ....hadam to pravidelne snazilkovanie nejak zvladnem a nezabudnem na to 😀 😀 😀

baba2288
14. sep 2009

ja som si to kupila preto,lebo neskor dostanem duphaston,co je progesteron,tak som si zatial kupila tento prirodny progesteron.len neviem,ci som urobila spravne,lebo progesteron som mala v testoch nad normu.budem sa musiet opytat shaarky,ona vie vsetko.ale nejako dneska oddychuje.
no teda,ze zabudnut na snazilkovanie... 😀 😀 😀 no to snad nie,to by bolo na rozvod! 😀 😀 😀

hiva
autor
14. sep 2009

no veru...shaarka uz asi bruzga niekde v tehulkovskych temach 😵 😵 😵

a aky si si ho kupila? asi ako cajik, ze?....lebo ako liek je len na lekarsky predpis 😉

hiva
autor
14. sep 2009

a co som pochopila ja, je ze agnucaston znizuje hladinu prolaktinu..." Zvýšená hladina prolaktinu narušuje pulsní uvolňování gonadotropinů. Důsledkem toho je dysbalance hladin estradiolu a progesteronu a ta bývá příčinou poruch zrání folikulu, ovulace a luteální fáze cyklu."

takze s tym progesteronom by som sa netrapila 😉 ...uskodit by nemal 😉

baba2288
14. sep 2009

nie,ako tabletky.dali mi ho aj bez predpisu.ono ked nastudovana ides do lekarne,tak Ti uveria. 😀
kocka uz volala,akoby sa nic nedialo.a uz aj mms som videla,babatko vyzera ako mesacne,take je krasne baculate.akoze nestihame.hehe.a ona v pohode,akoby sa nic nedialo. 😀
no tak ja budem koncit.prajem Vam pekny dnik!

baba2288
14. sep 2009

aha,tak dakujem,hivus!cmuk cmuk!

govinda
14. sep 2009

ja k svojmu lekárovi idem v stredu, ale ten má na mňa klasický postup - Clostil a Duphaston, žiaden pregnyl. Aj keď podľa laparky PCO nemám, ovulačné cykly nemám tak či tak, takže niečo potrebujem. Clostil u mňa pred dvoma rokmi zabral, ale to mi pichli aj Pregnyl, ovulka bola, ale neviem, či bude ovulka aj teraz, keď budem brať len Clostil 😒 . Najhoršie je, že keď začneme my takto poučené z koníka mudrovať pred lekármi, tak väčšina je takých, že ža pošlú kade ľahšie, že oni sú lekári a hotovo. Som z toho vytočená 😠

hiva
autor
14. sep 2009

no prave....je to na porazenie....tiez sa mi niekedy zda, ze sa robim az moc mudra a ze niekedy aj vela vedomosti skodi....ale nastastie som nasla lekara, s ktorym sa da o tomto vsetkom pokecat 😵 😵 😵

irsina83
14. sep 2009

No drzme si palce navzajom a dufajme ze to bude dobre 🙂

govinda
14. sep 2009

hiva, ja som menila lekára niekoľkokrát, ale to som nikdy neriešila problém miminka. S týmto som bola zatiaľ spokojná, aj sa snažil riešiť, poslal ma na laparku, clostil, ale nepríde mi ako typ lekára, ktorý by vzal moje kecy v úvahu. Ale prvý cyklus teraz po laparke začnem brať clostil a uvidíme, čo sa ako udeje. Duphaston začnem brať až po ovu, keď ju potvrdí BT, ale to zas môže trvať večne, lebo aj keď bude folík, nemusí prasknúť ... No mám z toho dosť nervy. niekedy keď veľa vieš, je to ozaj na škodu. Uvidíme. Som zvedavá ako zareaguje, že nemám PCO, keď k nemu prídem s prepúšťacou správou a čo navrhne. Či nezmení postup a prípadne sa ho spýtam na pregnyl 😉

irsina83
14. sep 2009

dnes som si objednala novembrovy termin, ako hovori godvinka tiez som neodolala a zacala som sa ho vypytovat co a ako... Hiva ty si sa ma pytala na nejake veci co som ti nevedela odpovedat, sice som o trosku mudrejsia ale pouzil vela odbornych vyrazov takze nemam z toho nic. dr. mi povedal ze po uziti femibionu mi da clostyl a ked zaberie a folikuly narastu tak mi da pregnyl.. tak som sa spytala ze co ked to nezaberie a povedal mi ze on nevidi cez sono stav mojich vajecnikov a vravi tomu ze nevie ci maju porcelanovu stenu cize zhrubnutu tak povedal ze sa spravi laparka aby sa vajicka uvolnili...noo neviemmm, nech uz je aspon november a viem na com som a to este idem mm objednat na spermiogram... aj z toho mam nervy... pytala som sa aj na to ci HA ako diane co som aj ja uzivala ci znizuje testosteron, vravel ze testosteron sice znizuje ale zvysuje monocystein. a este k tym vitaminom, ja tiez mam vyvazenu stravu, prestala som fajcit,nepijem kavu a ani alkohol a jem vela zeleniny a ovocia tak napriek tomu nstravim kys list a preto ten femibion a samozrejme kvoly monocysteinu... no tak dufam ze som nikoho nezmiatla len som sa podelila o nove infosky 😉
a este som sa aj pytala na ovu kedze mam ciry hlien, vravel ze ten hlien nieje znamka ou, ze meranie BT je zbytocne pre mna ked mam 2=3 velke ovu za rok tak mi tu ovu on sam navodi... tak uvidime...

jancos
14. sep 2009

ahojte, aj ja drzim vsetkym palce. ja momentalne beriem metformin, ktory tiez niekedy nastartuje ovulaciu, ale dlho som sa tomu snazila vyhnut, lebo nemam rada lieky a ma dost vela vedlajsich ucinkov. jeden z tych je aj zvysena hladina homocysteinu, a myslim si, ze o tom pisala irsi, ze to jej ten novy lekar vysvetloval. skopisrovala som to, ked niekto chce preklad, napiste, teraz sa mi to nechce prekladat, lebo mozno by som to robila zbytocne, ale napiste, kludne, ak niekto chcete.
len som tym chcela povedat to, ze aj podla tohto clanku, je homocystein spojeny s pco, a to asi tak, ak to dobre chapem, ze zeny s pco ho maju tiez niekedy zvyseny. to nie je dobre, lebo to asi moze sposobovat potraty, no a telo, ked ´vyuziva vit.B12, kys listovu a B6 na to, aby sa "zbavilo" /metabolizovalo/ toho homocysteinu. viem, ze je to zlozite, len som chcela podporit irsi a jej lekara
🙂 uplne suhlasim s hivou, ze ak zena lekarovi doveruje, je to velmi velmi dolezite. len niekedy je tazke najst takeho:(
tu je cast toho clanku o neziaducich ucinkoch lieku, ktory beriem - metformin/glucophage.
ELEVATED HOMOCYSTEINE. People who take Glucophage tend to have higher homocysteine levels.(14) Women with PCOS also tend to have elevated homocysteine.(15)

Homocysteine is an amino acid in the blood. A normal amount is OK. But an elevated level means that your metabolic processes are not working properly. Elevated homocysteine is associated with coronary artery disease, heart attack, chronic fatigue, fibromyalgia,(16) cognitive impairment.(17), and cervical cancer. (18)

Vitamin B12, along with vitamin B6 and folic acid (another B vitamin), is responsible for metabolizing homocysteine into less potentially harmful substances (19). Therefore, when metformin reduces absorption of vitamin B12, you lose one of the nutrients needed to reduce homocysteine and thus reduce your risk of cardiovascular disease.
The Dept. of Obstetrics and Gynecology, Nijmegen, The Netherlands, reviewed a series of studies on the linkage between elevated homocysteine and early pregnancy loss. They concluded that high homocysteine levels are a risk factor for recurrent early pregnancy loss.(21)

Ovarian follicular fluid contains detectable amounts of homocysteine along with B12, B6, and folic acid. The follicular fluid provides nourishment to the egg by facilitating transport of nutrients from blood plasma. High levels of homocysteine as well as an insufficiency of B vitamins may adversely influence the process of fertilization and early fetal development.(22)

NOTE: We are suggesting that elevated homocysteine, not metformin itself, could contribute to pregnancy complications in some women. However, metformin does contribute to increased homocysteine levels

jancos
14. sep 2009

govi, to je inak blbe, ze ta rezali a nic nenasli. fakt by ma porazilo, ale ty to super znasas. obdivuejm ta🙂 dalo sa to vydrzat? drzim palce

irsina83
14. sep 2009

jancos velmi pekne ti dakujem za podporu. mam dojem ze si objavila jednu z tych dvoch prac kt. mi spomynal dr. sice po anglicky sa dohovorim ale niektore vyrazy musim prelozit ale je to asi tak. A tiez suhlasim ze nusime verit lekarovi a ja mojmu verim. 10 rokov som chodila gynekologicke kt. som ani nestala za to aby ma oboznamila ze pco mam a pchala ma s HA. lebo pco je viditelne na sone ked sa neberie HA a ja ju neberiem uz 2 roky a v maji som bola u nej na sone,povedala mi ze sa nebude somnou zaoberat a ze az po roku...takze ja som vdacna za dr.Vargu a za jeho uzasny pristup ale aj tak sa strasne bojim a neviem co si mam mysliet...

jancos
14. sep 2009

neboj, si v dobrych rukach. uz len to, ze o niecom takom vie, je super. inak som sa chcela spytat, ci mas nadvahu alebo ine priznaky pco?

irsina83
14. sep 2009

no neviem ci je to nadvaha ale pri mojich 165cm mam 73 kil pricom pred 3 rokmi som mala o 10 menej a nedari sa mi schudnut vzhladom na to ako som obmedzila stravu...mam aj zvyseny tlak a takisto este jeden neprijemny problem... a ty mas PCO?

govinda
14. sep 2009

jancos, no ani neviem, či to statočne znášam. V prvý moment, keď som sa dozvedela, že PCO nemám a že nič nenašli bol pre mňa šok a skoro som sa rozplakala, lebo som si hneď uvedomila, že teda musím hľadať príčinu mojich dlhých anovulačných cyklov inde. Ale jeden lekár pred príjmom v nemocnici ma totálne vystrašil tým, že mám maličkú maternicu a preto tie o ničom cykly a že sa ani nemôžem diviť, že neovulujem, keď mám malú maternicu a zlé hormóny. Pri laparke sa ukázalo, že maternica a aj jej veľkosť je totálne v poriadku a vlastne všetko je tam v poriadku, vajcovody priechodné ... tak aspoň toto ma ukľudnilo. Teraz budem riešiť svoje problémy s hormónmi a hádam sa to už konečne dá dokopy. A ak to bude potrebné, zmením lekára a aj 10 krát ak to bude potrebné ... Proste si idem za svojim cieľom a nič mi v tom nebude brániť. Debilných rečí, že som neplodná a jediná cesta s mojím PCO je len umelé oplodnenie som sa už napočúvala dosť a v jeden moment, keď som z toho bola v totálnej depke, mi jedna známa povedala, že pokiaľ má žena všetky ženské orgány, tak jej nikto nemôže povedať, že nie je schopná maž dieťa. Vtedy ma to z depky dostalo a stále si to hovorím, keď mi je najhoršie.
A inak, laparka sa dala vydržať, celková narkóza, všetko som prespala a bolesti po tom nie sú také strašné, fakt sa to dá zniesť. Svojho lekára pred laparkou som sa pýtala, či to bolí a povedal, že on to síce neabsolvoval, ale že mu mnohí hovorili, že je to niečo podobné ako artroskopia - operácia kolena podobným spôsobom ako laparka, ale že tá operácia kolena je bolestivejšia. A mal pravdu, pretože mi operovali koleno pred 4 rokmi a vtedy to bolo omnoho horšie. Myslím, že ženy sú silné stvorenia a pre dieťatko sú ochotné podstúpiť všetko ... a aj to zvládnu.

govinda
14. sep 2009

ozaj, jancos, ty máš akého lekára? Počúva aj tvoje názory? Dá na tvoje reči? Spolupracuje? Vidím, že si aj ty z Košíc, zisťujem infošky 😉 😀 . Keby bolo treba 😎 😀

jancos
15. sep 2009

ja som spokojna, dr.janovky na hlavnej, asi aj preto, ze ma poposielal hned, ked to zistil na diabetologiu, endokrinologiu, uz mam "od neho " jedno babo🙂) a vsetko mi vysvetluje. ked aj mam v niecom iny nazor /nechcela som brat metformin hned, a s clostilom tiez este vyckavam/, tak povie, ze ok. ale napr predpisuje duphaston 11. az 25.dc, co by vela bab povedalo, ze blbost, ja tomu zas verim, lebo mi to vysvetloval, ze kvoli sliznici a neblokuje ovu, on ma take skusenosti. uz mam tak babo, takze verim, ale zacala som pre istotu aj bt merat, co mi nebolo predtym po voli. tiez povedal, ze ked nebude babo do pol roka odd zacatia clostilu, tak nasleduje car. cize viem, ze si ma nechysta nechat na veky🙂

jancos
15. sep 2009

govi, super, ze si bojovne naladena, ked bude treba menit lekara, ja ti mojho odporucam.
irsi, keby sa ti podarilo takych 6 kil dat dole, mozno by to aj hormony vylepsilo a vajecniky nastartovalo.
ja mam pco, ale opat utekam, idem cvicit🙂 pa

hiva
autor
15. sep 2009

caute....tak ja uz som z toho uplny debil...zase nieco nove pre mna ten homocystein.....asi sa na vsetko vyprdnem a radsej prestanem chodit na kona....uz mi ide hlava prasknut zo vsetkych tych veci....kto sa ma v tom vyznat???? 😅 ....na jednej strane som zasadne proti liekom, na druhej strane tak velmi chceme babo, ze by som bola schopna pozrat vsetky lieky sveta aby mi pomohli....asi to teraz nebudem riesit....davam si od kona a od rozmyslania o akejkolvek liecbe pokoj.....idem 2 mesiace merat BT a ked sa nam nepodari, skocim za doktorom ze co dalej 😒

irsina83
15. sep 2009

jancos urcite mas pravdu s tym cvicenim, chcem sa dat na to len momentalne cakam kym sa vyzdraviem, som na PN a dost ma to draplo.
Hivi aj ja som zmagorena z tych informacii ale aspon vieme ze mame viacej moznosti, nikoho som tu nechcela znechucovat ☹ drzim ti palce 😉 bude to ok...

govinda
15. sep 2009

jancos, aj môj lekár mi odporúča Duphaston 11-25DC, príde mi to ako nejaká tabuľková hodnota 😀 . Keď som brala pred dvoma rokmi Clostil - u iného lekára, tak ten mi nedal Duphaston vôbec, ten mi ale dal Pregnyl - nehovoriac o tom, že sliznicu maternice som mala nízku 😒 . Ovulku som vtedy mala, no rovno mi povedal, že aj keby som otehu, miminko sa neudrží, kvôli nízkej sliznici maternice. Ale Duphaston mi nedal - idiot. Tento môj lekár mi teraz dal DUphaston, ale o Pregnyle ani slovo.
Takže ty máš miminko vďaka kombinácii Clostil a Duphaston? Či si brala aj PRegnyl?

hiva, ty si teraz po laparke, po drillingu, preliečená z vysokého testosterónu, tak teraz nestresuj. Fakt bude najlepšie, ak budeš len merať BT, telo sa po laparke a drillingu musí z teh zmeny vysomáriť 😉

shaarka
15. sep 2009

caute kocky, vy ste toho ale popisali!!! ani som nemala nervy na vsetko, ale docitam, slubujem 🙂
boli sme na chalupe, nepisem do ziadnej tehu temy, hiva, tu som doma 😉 😀

tatranka111
15. sep 2009

ahojte baby možem na kus reči? 🙂

govinda
15. sep 2009

čaute, ja som vás teraz tiež prišla pozrieť 🙂 . Sa akosi míňame 😀

jancos
15. sep 2009

ahojte, govi, ja mam babo vdaka schudnutiu, niekedy to moze nastartovat ovulku, ak ma zena nadvahu, horsie je ked je stihla, vtedy neviem, ci jedalnicek a cvicenie mozu zabrat.schudnutie upravuje hormony. snazili sme sa 2 roky, ale nnevedela som schudnut a tabletky som brat nechcela, ale potom som dostala do ruky knihu s dietou na pco, tak som s nou za cca 3 mesiace schudla 10 kil a bola som tehu. ale teraz som schudla uz 25 kil a ovu nikde, tak som zacala brat metformin, pockam este cca 2 mesiace a potom asi prejdem na clostil. ale radsej by som uz za dva mesiace bola tehu 🙂