Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

maminka1986
31. máj 2015

@natinella dakujem idem na operáciu a potom už KET 🙂)

empathia
1. jún 2015

@ivushka14 stitna OK, genetika OK, hematologia OK, cukrovku nemam, nevysla nam ani inseminacia ani Ivf, teraz kaslem nato... imunologiaa bola tiez OK, manzel mal pozitivne protilatky proti spermiam a po 2 vysetreni ich mal uz negativne, hormonalne musim fungovat na liekoch inak nemam ziadny cyklus, a inofolic mi nepomohol

empathia
1. jún 2015

@maminka1986 nie mali sme iba ET a nevyslo mam

ivushka14
1. jún 2015

@empathia dakujem za odpoved... no som zvedava co ide mne navrhnut dneska doktor po tom co mi clostil nezabral ze co idem dalej... moj partner je tiez v poriadku ... tak snad nam to nebude uz dlho trvat.. 😕

katka.gzd
1. jún 2015

@empathia po sto rokoch som nakukla do aj mna sa tykajucej temy tak ta chcem len povzbudit....ja mam tiez vsetko dobre okrem PCOS, AMH mam 23,5... Skusali sme 3x IUI a 1x IVF - mala som OHSS a 2x KET po 2 embrya po PK v gynfive a nic z toho nam nevyslo..nasledne sme presli do ferticentu, dalsie IVF, opat OHSS, opat sme teda mrazili, mali sme opat 4 schopne drobatka...minulorocny KET skoncil pozitivne..dvojicky...ale odisli v 8tt, tento rok opat KET, opat dvojicky, ale jedna to zavcasu vzdala a s druhou som tehotna a akurat koncim prvy trimester....tym chcem len povedat, ze je to len otazka casu...treba skusat dalej..a podari sa to 😉

empathia
1. jún 2015

@ivushka14 vela stastia 🙂

maminka1986
1. jún 2015

@empathia iba jedno em byrjko ste mali? :/
do kelu a teraz idete znovu?
my máme 7 embryjok

ivushka14
1. jún 2015

tak som bola u doktora a predstavte si po tom zvyseni clostilu som trochu zareagovala ,... teda aspon lepsie ako minule... a 11 DC mam folikul jeden 11mm a druhy 14 mm malo ale aspon daco.. mozno este podrastu 😅 .. nemate niekto skusenosti ? ze ci sa podarilo dorast ? 😨

empathia
2. jún 2015

@maminka1986 mali sme 6, prezili 5dni len 2 a tie sa neudrzali

maminka1986
3. jún 2015

:((( aha do jelu ti mi je ľúto

ivushka14
10. jún 2015

ahojte ..
ako vam to ide.. nic nove?
mne bol pred troma dnami pichnuty pregnyl prvy raz tak som zvedava..
inac baby co mate pregnyl za sebou .. bolo aj vam zle ? ja som mala celkom aj bolesti v podbrusku plus brucho nafuknute ako v 3 mesiaci 🙂) .. celkovo taka na nic sa citim... 😨

simon32
10. jún 2015

@ivushka14 to som mala aj ja cele dva týždne bolesti a táák a negatívné .... :( drž sa

ivushka14
10. jún 2015

@simon32 naozaj ? to je skoda... tak ked uz nic aspon by nam nemuselo byt zle :/ a ak sa mozem opytat ake velke folikuly si mala ked ti pichli a kolko ?

simon32
10. jún 2015

@ivushka14 jeden 19 mm ...

shejmi
11. júl 2015

Ahojte dámy, tak píšem sem... i keď som na začiatku toho celého cirkusu, rada by som si vaše príspevky prečítala alebo našla niečo pre mňa momentálne dôležité, ale keďže prečítať tých 706 strán by bolo asi moc... píšem sem aby ste mi poradili, ak by ste boli také dobré. Nebudem sem písať celú svoju history... pretože .... nič zaujímavé... vystrihnem pár bodov, 1. gynekológ mi nediagnostikoval PCO, ale kvôli môjmu od začiatku nepravidelnému - rozumejte skoro žiadnemu -až žiadnemu cyklu predpísal antiku... brala som ju asi rok a pol... potom som zmenila lekára... 2. gynekológ... mi diagnostikoval PCO.. VAJEČNÍKY AKO EMENTÁL..ako vravel... ,,veľmi citlivo" ... a častokrát pripomínal.. stále ako mi predpisoval Duphaston alebo ešte jeden liek... brala som to 3 mesiace a potom pauza..kedy som čakala na menštruáciu ale stále nič... a tak sa to opakovalo.. on to nejak nechce riešiť, keďže mám problém zo zrážaním krvi a nemala by som ani antiku brať.. a zabudla som.. mám 21 rokov, otehotnieť sa nechystám, ale nechcem nič podceniť a ďalšia vec... cítim sa blbo, predsa som žena ... a žiadnu mrchu nemám... bojím sa dievčatá ... máte nejakú radu? vďaka.......

shejmi
11. júl 2015

*otehotnieť sa ZATIAĽ nechystám 😕

0anet0
11. júl 2015

@shejmi ahoj 🙂 a neskusala si zajst k endokrinologicke? ved ta by mala tiez poriesit hormonalnu rovnovahu. a to je zaklad.

snapi
11. júl 2015

@shejmi Ahoj, no ja som ovplyvnila hormony stravou. Hak som odmietla, kedze mi volakedy davno narobila celkom sarapatu. Po prvych dvoch mesiacoch zmeny zivotneho stylu mi zacala menstruacia chodit relativne pravidelne, s asi tyzdennym meskanim, co mne predtym meskavala aj 3 mesiace. Teraz naposledy dokonca prisla presne na 28den, co som fakt cumela. Vyhodila som zo stravy takmer vsetok cukor, psenicu. Pridala som do stravy hlavne zdrave tuky, co som predtym jedla minimum - tie ovplzvnuju priaznivo fungovanie hormonov. Zacala som cvicit. Ale ej pravda, ze ja som mala aj velku nadvahu a aj som celkom dost schudla. Ale za skusku pri tej strave nic nedas 🙂.

zufka10
11. júl 2015

@shejmi u mňa pomohli kvapky Mastodynon.

lucinkaboz
11. júl 2015

žiadne hormony. neberiem ..20 rokov od prveho menzesu som nebrala, nikdy mi menzes nevynechal...
pravda, hormony su tuky, mala som ich malo, tak vznikla ina endokrinna porucha....

shejmi
16. júl 2015

🙂 🙂 jéj ďakujem za reakcie... no, na endokrinológií som bola @0anet , (aj to ma poslala moja obvodná)... tá je žiaľ teraz na materskej.. čo je moja škoda...
@snapi nuž, ja pravidelne cvičím.. fitko, beh každý druhý deň, turistika, plávanie.. jem normálne všetko... a mám 56kg, môžem to s tou stravou skúsiť... 🙂 veď uškodiť to nemôže ..🙂
@zufka10 , je to len na lekársky predpis, však? ...
viete kočky, mne mendzes vynechával stále.. akoby som žiaden nemala... :(

zufka10
16. júl 2015

@shejmi máme rovnakú váhu :D ešte povedz, že máš 171 cm :P no a tie kvapky mi v lekárni nechceli bez predpisu predať, ale na nete som si ich našla http://www.najlekaren.eu/fytofarnaka/1002-masto... a objednávala som odtiaľ. Tiež som nemávala menzes vôbec. Asi tak raz za rok a s kvapkami 43dňové periódy to boli. Keď som chcela otehotnieť, nevedeli ma s pomocou hormónov ani na umelé oplodnenie lekári pripraviť...nešlo to. Povedali, aby sme sa s tým zmierili aj keď je to ťažké. Ja mám aj zdeformované vajcovody. Ale skúsila som si sama naordinovať Mastodynon a Inofolic avšak to už ani nie kvôli otehotneniu, ale kvôli tomu, že s touto kombináciou sa mi netvorili cysty ani mi nerástli vaječníky do galaktických veľkostí. Ani sme s bábätkom už nerátali...boli sme zmierení. Okolo polroka som brala túto kombináciu a odrazu som zistila, že som v tom. To už mi rástlo bruško :D náš zázrak má už skoro polroka 🙂 lekári nechápu a predsa je tu 🙂 teraz nemenštruujem, ale neriešim, lebo dojčím.

shejmi
16. júl 2015

@zufka10 😀 s tou výškou sme trošku odlišné ... mám 167 cm 😉 mne moja obvodná lekárka tiež jednoducho poradila inofolic, z vlastnej skúsenosti ..🙂 zrejme to vyskúšam ... 🙂 a tie kvapky skúsim objednať, síce sa o bejby nepokúšame s priateľom veď je skoro, ale dúfam,že nejak nabehnem ...
Veľmi si ma potešila, a gratulujem k prírastku ... Môžeš byť na seba právom hrdá 🙂 kiež by sa tak všetkým pošťastilo.
Ak sa môžem opýtať, to si bola pod takou kontrolou, že si vedela, že sa ti netvoria ďalšie cysty alebo ako?.. 🙂

zufka10
16. júl 2015

@shejmi nakolko sme chceli.babatko, casto som chodila na folikulometriu, ale nikdy nic nebolo. Ziadne folikuly, ale ani ziadne cysty. Sice som viac ako polroka nebola na ultrazvuku, ked sme sa s tym zmierili, ale Dr. vravel uz po zisteni tehotenstva, ze mam paradne vajecniky. Takze preto to viem. Nas chlapcek je pre nas dar a zazrak 🙂 prajem Ti, az bude ten spravny cas, aby sa Ti tiez postastilo ;)

shejmi
16. júl 2015

ĎAKUJEM a držte sa! 🙂

modry_mesiac
15. aug 2015

Ahojte zienky,

mne lekar diagnostikoval PCOS pred cca 4-mi rokmi, ked som za nim prisla, ze mi meska hadam 2 tyzdne... U mna nie je sposobena inzulinovou rezistenciou, asi skor vrodena hormonalna nerovnovaha. Nikdy som nemala problem s vahou ani pletou, ale ostatne priznaky aj ano, vratane "rozhasenej" menstruacie a dlhych cyklov. Ale k veci. Vtedy to nebolo pre mna aktualne, ale Dr mi povedal, ze ak budem chciet raz otehotniet, budem potrebovat nejaky hormonalny povzbudzovak, a ak ten nezafunguje, tak nejake dalsie pomocne zakroky. S priatelom sme sa teraz rozhodli, chceme vyhladovo babo. Aj po precitani tohto fora sme tomu nedavali nejake sance, povedali sme si teda, ze tomu dame volny priebeh, budeme skusat prirodzene, bez nejakych hormonov, ziadne stresy ci cielene snazenie, a ked po roku-dvoch nic, tak to zacneme riesit u lekara. Pisem vam to tu preto, ze na moj celkom velky sok sme nasli dve ciarky hned druhy mesiac, jasne ako biely den! Takze sme 5tyzden tehu, uplne necakane. Viem, ze pri PCOS je vacsie riziko potratu v prvom trimestri, takze sa na to snazime zatial velmi citovo neupinat, ale pisem vam to preto, aby ste vedeli, ze aj s touto protivou diagnozou nemusi byt nic take cierne, ako sa zda. Niekedy je ta priroda fakt carodejka...

PS: Minuly mesiac bol "modry mesiac", ukaz, ked je spln dvakrat v jednom mesiaci... a vraj si ma vtedy clovek nieco zelat. Ja som si tak uprimne vtedy spontanne zapriala viete co... a ahaho 🙂 Verte neverte, ale fakt je ten, ze mesiac nato cakame dietatko 🙂

sari24
15. aug 2015

@modry_mesiac veľmi pekne si to tu napísala. Som podobný prípad ako ty, o PCOS viem už rok, bábätko zatiaľ ale neplánujeme. Asi tak o 1,5-2 roky až, ale zatiaľ sa tým nestresujem, keďže mám len 22 rokov, potrebujem si ešte usporiadať iné veci v živote 🙂 Tiež jediný môj problém sú rozhádzané hormóny, menštruácia chodí ale cykly sú dlhé. Preto beriem duphaston, aby sa mi aspoň skrátili a uvidím neskôr. Na dieťatku sa chceme posnažiť tiež bez stresu, dokonca ešte aj priateľ je viac v pohode a má toľko optimizmu v sebe, že mi to dodáva viac pozitívnej energie 🙂 Chcem sa ťa len spýtať, že či lekári nemôžu pri otehotnení pomáhať hneď od začiatku? Pretože tiež mi bolo povedané, že začnu to riešiť až ked budem chcieť mať bábätko, ale väčšinou sa najprv má skúšať rok prirodzene a potom sa pomáha inými spôsobmi. Lenže neviem, či sa mi rok chce nejak skúšať, či mi od začiatku nenasadia liečbu a neurychlia proces. Čo je pre teba lepšia voľba?
Inak gratulujem a držím palce 🙂

ja_ne
20. aug 2015

Ahoj holky, napisu svuj pribeh. Ja jsem v 16 letech docela dost zhubla (úmyslne), casem jsem si vahu nejak srovnala (160cm/49kg), ale menstuaci jsem nemela- doposud vlastne jeste nikdy. Takze vysetreni na gynde, endokrino- a vysledek PCO (vysoky testosteron) a autoimunitni zanet stitne zlazy ( ackoli hormony v norme). Byla mi doporucena antikoncepce a Euthyrox. Antikoncepci jsem pak brala leta- az do svych 30 let a s ni jsem mela be problemu menses. Zacalo me ale zajimat, jak to vubec s mym 'prirozenym' cyklem vypada a jestli bych vubec mohla otehotnet. Jenze gynekologove mi rikali, ze nalez na ultrazvuku je jasny a mam dal brat antiko a az budu chtit otehotnet, tak na to kouknem, pripadne casem zkusime neco delat. Tak jsem se na ne vykaslala a proste prasky vysadila. Prvni 2 mesice ani stopy po menstruaci, tak jsem si zacala nacitat informace a spustila samolecbu- nasadila jsem Sarapis a Metfromin (a pofylakticky ten Euthyox). Po asi 42 dnech prisla prvni menstruace. Dalsi pak po asi 25 dnech. Samozrejme jsem chtela i vedet zda ovuluju, tak jsem koupila testy a zacala testovat- asi tak do 28dne po posledni (a celkove moji 2. prorozene menstruace v zivote) porad 1 carka, tak jsem si rikala, ze asi neovuluju. Po asi 50 dnech mi bylo nak spatne, bolelo bricho a prsa, tak jsem si spis tak z recese koupila tehotensky test a fiha normalne 2 carky. Jsem myslela, ze omdlim. Ted jsem chvili pred porodem, v tehotenstvi jsme nemela vetsi potize. Tim chci rict, ze PCO neni zadna fatalni diagnoza- a s mensim nebo vetsim usilim se urcite da otehotnet a dite donosit. Takze vam vsem drzim palce, at na testu brzy taky najdete 2 carky. 🙂

simca06022011
20. aug 2015

@ja_ne ja som tiez s PCO otehotnela... otazne je v akom je to stadiu, ako sa pokracuje v liecbe a co je spustac... ja som tiez mala paniku co je to za diagnoza, moj gynekolog sa len zasmial ze to nic... druha gynekologicka jeho slova len potvrdila, ze to ma len taky "brutalny" nazov a vsetci si hned predstavia cysty ako svet a strasny problem a pritom riesenie je v uprave hormonov, zivotneho stylu... 🙂 Ja som ziadne lieky nebrala, ked mi meskala menstruacia tak mi ju vyvolali/alebo nie.. podla sona.. momentalne je to v stave ze menstruacia bola tak raz za 6-7 tyzdnov, cysticky... 3-4-5, cize podla lekarky skoro "nic", vraj bezne mavaju zeny aj 20+, teraz beriem nieco na upravu cyklu ale uz po prvom mesiaci sa citim ako vymenena :D tak uvidime.. kedy sa rozhodne ms prist zase :D

zlazena
25. aug 2015

Ahojte. Hlasim sa ako nova s PCO. Lekar mi nasadil metformin s Utrogestanom a od dalsieho cyklu aj Clostibegyt. Snazime sa otehotniet a vymenila som lekara. Uplne nahodou na tie PCO prisiel pri ultrazvuku. Chodim pravidelne na prehliadky, ale predchadzajuci lekari mi nic nespomenuli. Hlavne, ze sa uz roky stazujem na dlhe a nepravidelne cykly. Dufam, ze tato liecba zaberie.