Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

anksunamonka
4. apr 2013

Ahojte prosim vas HOMA index ma byt aky? Mam 3,37. Je to vela ci malo? Ake je rozpätie?

zdravy_zivot
4. apr 2013

tak dnes som bola na 12 ty den cyklu u lekara, vajicka zatial nedozrievaju, 8.4 mam prist opat, ako vyzeraju, tak drzte palce.

enanena
4. apr 2013

Ahojte chcem sa spytat ci ste niektora ktora mala vysledky u diabetologa v poriadku a aj tak ste uzivali metformin a ci vam pomohol na cyklus.dakujem za odpoved a mozno este nejake typy na liecbu tohto zakerneho syndromu 🙂

mambba
4. apr 2013

@enanena Ja.. z diabetologickeho hladiska OK, s cukrom problemy nikdy neboli.. metformin som brala 5 mesiacov a pomohol genialne

enanena
4. apr 2013

@mambba a kto ti ho predpisal?ja som bola dnes u diabetologicky a ona mi ho odmietla predpisat,ze nakolko mam cukor v poriadku tak mi nic neda tak teraz neviem na koho sa obratit a kto by mi ho predpisal,chcem este skusit endokrinologicku :-/

mambba
4. apr 2013

@enanena diabetolog ti ho v tomto pripade ani nemoze predpisat, z jeho pohladu na to nie je indikacia a poistovna by s tym mala problem.. mne ho predpisala endokrinologicka a viem, ze ho predpisuju aj niektori pokrokovejsi gynekologovia.

enanena
4. apr 2013

@mambba zajtra rano budem volat na endokrinologiu a budem dufat ze mi pomozu oni a ked nie tak mam dobreho gynekologa len on je sukromnik a vsetko si platim sama a neviem ci to nebude palka za tie lieky 😉

mambba
4. apr 2013

@enanena nie je to drahy liek, aj keby si to mala platit sama, za 120 tabletiek je tusim 10 euro plna cena..( bez uhrady poistovnou

enanena
4. apr 2013

@mambba to nie je vela...a dakujem ti za rady

donatela
4. apr 2013

@mambba ahoj.ako sa mas?je vsetko v poriadku?ani nevies ako a uz mas tusim za sebou aj 1.trimester,vsak?
A ty si mala aj nejaky endokrinologicky problem,ak s smiem spytat? Lebo ja som bola sledovan u endokrinologa,mala som dg. hranicna subklinicka hypotyreoza. Ale uz som tam nebola aj 6rokov. V novdmbri ked mi v Car robili hp,povedali,ze endokrinologa riesit netreba... V car po 2 neuspesnych iui mi urobili test na poruchu zrazanlivosti,cakam este vysledky. A po vlastnej linii idem na hematologiu. Dufam,ze ma tam poriadne preklepnu. Uz hladam cokolvek co by pomohlo a vyhla by som sa ivf. To fakt nechcem...

mambba
4. apr 2013

@donatela ahoj.. zatial sa mam dobre.. bol ten prvy trimester trochu stresujuci, lebo sa strasne pozorujem a strasne som sa bala, aby vsetko dobre dopadlo.. v druhom trimestri oficialne este nie som, lebo druhy trimester podla tabuliek zacina v 13tt +2 dni.. dnes som 12t +5, podla utz zrejme uz presne 13tt ukoncenych, teda zacinam 14 tyzden..ale zatial sa riadim podla poslednej menstruacie.. kazdopadne je druhy trimester na spadnutie za par dni najneskor a snad sa uz vtedy psychicky trochu ukludnim.
mam v albume poslednu aktualnu fotecku drobca z utorka , uz mal v utorok 6,5 cm.
no a k diagnozam.. mna kedysi tiez liecili na hypotyreozu, potom som isla do zahranicia, nejak som sa vykaslala na lieky a ked som to pri snahe otehotniet zacala riesit, hypotyreoza sa u inej lekarky nepotvrdila.. ja mam klasicke polycysticke vajecniky, avsak bez cyst na vajecnikoch, PCO sa prejavuje hormonalnymi vysledkami.. mala som vela testosteronu a porusenu aj hladinu inych hormonov.. u mna zabrala kombinacia metforminu, 1 tabletky clostilu denne pocas 5 dni a najma vykaslanie sa na plodenie a objednanie sa do CAR, tato posledna cast urobila s psychikou divy.Proste po muzovom spermiograme som sa nejak ukludnila, zistili sme kde je problem, ze je ten problem na jeho strane a taka odhodlana som bola presvedcena, ze nam pomozu jedine v CAR a zrazu to nejak prislo samo..

kitulka
4. apr 2013

@anksunamonka Ahoj! No ja som bola teraz u endokrinologicky a ta mi HOMA index vypocitavala. Podla jej info, norma je pod 1 a od 2,5 sa diagnostikuje inzulinova rezistencia. Mne liecbu nedala, HOMA index mam nizsi ako 2,5 aj ked nie je upne v norme. Zatial beriem len Inofolic a uvidime. Tebe robili vysetrenia?

anksunamonka
5. apr 2013

@kitulka no parada, tak to som na tom potom dost zle ked mam az 3,37 ten HOMA. a ako sa vlastne ten index vypocitava? predpokladam kedze to je index bude poskladany z viacerych udajov, len neviem akych.... skusala som googlit ale nejak som nenasla nic co by ma uspokojilo. Ja som taky striedavy oblačný prípad, pred pár rokmi som podla jedneho dokiho mala PCO, potom podla ineho nie, potom dalsi tiez povedal ze nie, no a teraz ma poslali aj na diabetologiu a robili mi krvne vysetrenia na tu inzulinovu rezistenciu. A vyslo mi toto.... ach do certa, tak to vazne som na tom zle asi. Snazime sa o bábo uz 3,5 roka ale aj mm ma zle vysledky. ma 89% zlych, 34% fragmentaciu DNA spermii.... + ja by som mala schudnut aspon 15 kil..... Jedine co mam OK je asi stitna zlaza, aspon tak mi povedali.
Da sa aj s takym vysokym HOMA ist na IVF? ma tu niekto skusenost s tym?
ja v podstate ani neviem co ta inz. rezistencia je. Nedala mi ani ziadny zasadny liek, iba vitamin alpha D3 , vraj su s nim dobre vysledky na tvorbu vajicok. a teraz niekedy by som mala ist na kontrolu, po 3 mesiacoch uzivania D3.

kitulka
5. apr 2013

@anksunamonka No tak toto som este nepocula, ze by IR (inz.rezistenciu) liecili vit. D3. Ale mozno skusa nieco menej chemicke a agresivne na Tebe. Neviem presne ako sa ten index vypocitava, ale myslim si, ze je to nejaky pomer hladiny inzulinu a hladiny glukozy v krvi alebo take nieco. No zvycajne na to davaju metformin a s nim su dobre vysledky, u niekoho po mesiaci, dvoch a u niekoho neskor aj po liecbe dlhsietrvajucej, po 6 a viac mesiacoch. Nie je to liecba schvalena SUKL-om ale su s tym dobre vysledky, tak sa to indikuje pri IR. No aj ja by som potrebovala schudnut aspon 15 kil, vraj pri schudnuti 5-6 % zo sucasnej hmotnosti sa moze stav aj spontanne upravit. Len keby to nebolo take tazkeeeeee!

donatela
9. apr 2013

@mambba pozerala som do albumu, ale ja tam vidím len tehu test ako posledný... asi to máš prístupné len pre priateľov🙂
držím ti palčeky, aby všetko bolo ok!
ja som tiež pred 8r mala vysoký testosterón a teda aj klasické cystičky/škrupinku na vaječníkoch. teraz vraj nález pekný, bez cýst a aj HP v norme. ani hypotyreóza, ani testosterón. tak ja neviem, čo je zakliate? budúci týždeň by som mala vedieť výsledky z tej zrážanlivosti. dnes som mala ísť k hematológovi, ale ako na potvoru som ochorela aj teplotu mám, tak by boli výsledky krvi skreslené. takže asi o týždeň, o dva..
daj sme-ta, vedieť ako si na tom, nech nám inšpiruješ🙂

mambba
9. apr 2013
mambba
9. apr 2013

@donatela neviem, preco ti to neukazuje..urcite to nemam len pre priatelov.

donatela
9. apr 2013

@mambba keď som klikla na ten link, tak sa mi to otvorilo. aké pekné foto!!!! super, krásne drobátko! nech sa mu u teba v brušku páči!
neviem prečo, keď kliknem na tvoj nick, tak sa mi ukáže len tehu test ako posledné info od teba...?

zdravy_zivot
9. apr 2013

ahojte, takze vajicka mi stale nedozrievaju...parada ☹. Povedala som lekarovi, ze partner odmieta umele opl. povedal doslova:" tak nech si trhne nohou". cele je to asi biznis, lebo sa kumne odvtedy chova odmerane. takze idem skusit clostylbegit, aj ked som hormony nechcela a uvidime. neviete su to silne hormony? Lebo lekar povedal ze nie.

donatela
9. apr 2013

@zdravy_zivot neboj,nie je to silny hormon a mal by ti pomoct vytvorit folikuly. Len je potrebne,aby dr. odsledoval na ten cca 10-11 DC ci foliky narastli,ako a kolko ich je? Podla toho ako bude tvoje telo reagovat, moze ti pri dalsom cykle upravit davkovanie. Ja som clostil znasala dobre. Ziadne vedlajsie ucinky🙂 Nedaj sa zatlacit lekarom do niecoho o com nie ste presvedceni...

zdravy_zivot
9. apr 2013

@donatela moj priatel nechce, aby som brala hormony, pretoze mam problemy s prsnikmi a nechcem dalsiu operaciu. ☹ Vdaka antikoncepcii som totiz musela ist pod noz. Tak uvidime, zacnem to brat, inak beriem aj inositol, aj aloe vera, kyselinu listovu, pijem alchimilku, myši chvost, tak hadam to pojde 🙂
Pytala som sa lekara kedy mam prist, ale od tej vety ze nechceme umele bol iny. Dal mi hned zaplatit 3 balenia co pichli priatelovi a ze ved dojdite. Takze som riadne znechutena z jeho pristupu.

kamca30
9. apr 2013

Ahojky, také s tím bojuju, ale teď jsem si objednala Inofolic, co mi doporučila kamarádka, mělo by to umět zázraky 🙂

kamca30
9. apr 2013

Zapomněla jsem hlavně napsat, že nejde o žádné hormony, jsou v tom je 2 vitamíny B

terry658
10. apr 2013

Ahoj holky. Mam taky technicky problem. Beriem clostylbegyt a utrogestan. Aj napriek tomu ze cvicim a stravujem sa okolo 6400 kj na den,tak priberam. Mate s tym niektora skusenost?

olivex
10. apr 2013

ahojte, dnes mi lekar povedal ze mam PCO, trochu ma to zaskocilo, lebo jedno dieta uz mam, a teraz ked sa uz cca rok snazime o dalsie tak sa dozviem toto... jediny priznak co mam su tie dlhe nepravidelne cykly. som stihla, niesom chlpata a ani ziadne ine zdravotne problemy nemam. na utz som videla svoj vajecnik a fakt tam bolo asi 15-20 tych cysticiek :( zatial mi lekar kazal uzivat inofolic a od dalsieho cyklu mi spravia hormonalny profil a podla toho nasadia liecbu. Baby, ste tu niektora taky pripad ako ja? ze len PCO bez inych priznakov, aka bola ta liecba, pripadne ci sa neskor zistilo ze to nemate. je nejaka sanca ze by som otehotnela len tak, bez pomoci? prve dieta sa nam podarilo bez problemov.

zdravy_zivot
10. apr 2013

@olivex ahojky. Ja mam PCO, sice to viem od cca 18 tich rokov, teraz mam 33, ale az teraz po 5 tich rokoch co sa nechranime pri styku, vyhladali sme pomoc lebo uz by sme chceli babo a za 5 rokov sa neprihodilo. Som stihla, zdrava, teda okrem prsnikov na ktorych mam cysty. Beriem tiez inofilic, od dalsieho cyklu budem brat clostyl tak uvidime co sa bude diat.

olivex
10. apr 2013

@zdravy_zivot no teda 5 rokov je fakt dost. a lekar to skor nezacal riesit, ci ty si nechcela? lebo moj hned jak som mu povedala ze chceme uz druhe dieta, tak hned dal pokyny ze co a ako. tiez uz mam 32 rokov, tak som aj rada, lebo viem ze su baby co im lekar kaze najprv skusat a potom ked sa nedari rok, dva, tak az vtedy zacne nieco riesit. a ako dlho uz uzivas ten inofolic? ja som teraz prvy mesiac dve sacky denne mi kazal. tak som zvedava. aj ovu testy si robim preistotu keby to nahodou zabralo, nech nic nezmeskame.

leeena_4
10. apr 2013

@olivex Já jsem to měla taky jako ty, nebyla jsem chlubapá ani kila navíc tenkrát ještě nebyla, jen jsem měla nekonečné cykly a neměla ovulaci. Zkoušela jsem brát proveru, utrogestan, clostyl, ale pomohla až stimulace injekcemi a IUI. Pokud máš jednou PCO, jen tak nezmizí

olivex
10. apr 2013

@leeena_4 to mi je jasne ze to asi nezmizne, ale nejak si to neviem vysvetlit ze uz jedno dieta sa podarilo, a zrazu ze by to neslo. ved ked som to mala uz aj predtym, tak ako je mozne ze som otehotnela? neda sa ta diagnoza s niecim popliest? ze by to len vyzeralo ze to je ono, ale v skutocnosti by to nebolo ono? a kolko u teba trval cely ten proces az po otehotnenie? oni asi najprv skusaju menej drasticke sposoby a ked nezabera tak pritvrdzuju?

leeena_4
10. apr 2013

@olivex mohla jsi mít štěstí, tohle bývá většinou vrozené. Navíc i při PCO bývá občas ovulace a nebo jsou různé formy (různá závažnost), takže otěhotnět jsi klidně mohla, to se s PCO nevylučuje 😉. Nevím s čím jiným by se tohle dalo splést. Rok a půl trvalo, než jsem otěhotněla. Jen jsem zbytečně jedla měsíce progesteron, jehož výsledkem byla jen kila nahoře, jinak nic. Po pár měsích jsme šli do CARu. Strašně záleží, jakéh máš doktora, jsou tací, kteří to sami neefektivně dokážou "řešit" roky.