Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

katka.gzd
31. máj 2011

no, tak dneska 36,8 takze cakam ze mrcha coskoro pride.......uz sa na to aj nalezite citim....... 😒
ale potom zasa hura na clostil 🙂

hiva
autor
31. máj 2011

@katka.gzd ... no nemusi to byt este uplne tak.... u mna je napriklad 36,8 pomerne vysoka a jednoznacne poovulacna teplota....

tazko to sudit, ked si doteraz nemerala... ale vyzera to dobre.... teploty nelietaju hore-dole, co je dobre znamenie ze telo pracuje dobre 😉

skeptik
31. máj 2011

Baby - ja nemam PCO, len niektore symptomy - miernu inzulinovu rezistenciu (13 - norma do 10), uzivala som metformin (glucoph.) cele tehotenstvo - prvy trimester 850 2x denne a potom 500 dvakrat denne - teraz som opat tehotna, uzivam 850 2x denne, 9tt zatial vsetko ako ma byt. (predtym MA, chem. tehotenstvo, potom porod ok, potom MA - metformin az od ovulacie). Ak to niekomu pomoze.

chlpacik
31. máj 2011

Ahooojkte kocky!
tak vysledky z gynekologie, ze zapal je prec, no huraaaaaaaa mozeme sexovat. Len my povedzte ako mam donutit svojho muza, aby siel na vyter??? Ked on nevydrzi 2hod. rano necikat, psychika robi svoje ja viem, ale normalne odmieta ist, uz raz isiel, cakal tam 30min, a vratil sa ze jemu treba cikat 😅, no katastrofa s nim....
Vysledky z endokrinologie neviem, lebo netusim kedy tam budem mat cas zajst, hoci verdikt bude aj tak, ze mam uzivat nadalej Glucophage, ono by malo zlepsovat aj TST, ale poviem Vam, ze nejako u mna nic nezlepsuje, akurat ze bol menzes s 50dnovym odstupom, ale bol 🙂

@skeptik dakujeme za povzbudenie, ale tym ze my sme tu PCO-ve tak to ide tazsie 😖 nech sa dari 😉

erickaa
31. máj 2011

@chlpacik ahoj chlpi, to išiel k urológovi na výter, či kam? Ale veď to je jedno, podľa mňa choď s ním ako morálna podpora. Trošku ho povzbudiť, nech vydrží. 😉 Ja to inak chápem, ja tiež ráno by som nevydržala necikať, však mne ide vždy mechúr prasknúť. A to aj pred tehotenstvom. A ešte sa dohodni so sestričkou, že nech ho tam nenechávajú čakať 30 min, však to isto pochopia, že keď musíš - tak musíš 😀 Im tam zober nejakú čokoládu.. 😀

katkaajurko
31. máj 2011

@skeptik ty si brala metformin pocas tehotenstva ? 😨 😨 😨 😨 mne to vsetci zakazali! vysadila som v tusim v 6tt

skeptik
31. máj 2011

@katkaajurko mne naopak povedali, ze aby som to nevysadila, lebo studia ukazala ze v skupine, ktora to neprestala brat len 9% potratilo a v tej druhej, co vysadili 40%.
Potom sme este riesili, ked som mala hranicny gestacny diabetes, ze co s tym, ci inzulin, a rozhodli sa, ze mi akurat zvysia metformin - vsetko bolo ok, maly je zdravy.
Ale ja som v zahranici - mozno na SK je to inak.

skeptik
31. máj 2011

@chlpacik Vies, este ked nemam cysty, tak neznamena, ze nemam syndrom - poviem ti, ze mne po 42-64 dnovom cykle po nasadeni metforminu sa cyklus o mesiac neskor skratil na 33 dni. Dost sa tejto problematike rozumiem, jedna vec, ktoru som postrehla - co sa mi vobec nepaci, je ze na SK vyuzivaju nevedomost pacientov na zarabanie penazi. Vo velkej vacsine PCO pacientov nie je IVF vobec potrebne a uz vobec nie inseminacie a pod. Vacsina pacientiek s PCO spontanne otehotnie po 3 mesiacoch na metformine a aj donosi do terminu. Tie ostatne k tou este potrebuju clomifen a uplna mensina IVF stimulacne lieky (ale nie IVF).
V zahranici sa bezne metformin ponechava pocas prveho trimestra, aby sa predislo potratom.
Pozrite si trebars fora ako soulcysters.net napriklad tuto temu o metformine v tehotenstve http://www.soulcysters.net/showthread.php?10238...

chlpacik
31. máj 2011

@erickaa hehe, ja som mu tiez vravela, lebo on co bol (SAM) mi volal, ze on tam nebude cakat ze tolko ludi tam bolo, pitom sme urologovi volali, ze kedy moze prist, ale on asi nema poradovnik na objednavanie 🙂, a tomu svojmu som povedala, nech zaklope a poprosi sestricku nech ho vezme, ta cosi, on a nieco povedat? 😀
Musim ho nejako presvedcit, bo toto sa mi nepaci, zeby ma ukecal, ze uz je aj on fit 😀 ...
On rano nevydrzi, tak neviem ako to zvladneme,navyse ordinuje len ut.a stredy a moj robi na smeny, cize tazko skombinovat.ale nejako bude 🙂Tebe teraz babatko tlaci na mechur, to tvrdi kazda tehotna, ze casto behaju cikat 😀dufam, ze uz rasties, lebo ja ked vidim tie fotky, tha este furt si ma s tym bruchom nepredbehla 😀
ale dik, cokolada je dobry napad 🙂
Napokon si predstav, ze mne napr. Glucophage gynekologicka nepredpise, vraj ked mi ho zacala endokrinologicka predpisovat, tak musim ist za nou. No nechapem, ked to suvisi s gynekologiou, ale tak obvodna mi predpise, a aj sa zasmeje na tom, ze jedna naordinovala(endokrinologicka), druha respektuje(gynekol.) a tretia(obvodna)predpisuje 😀 😀 😀

chlpacik
31. máj 2011

@skeptik poslem IP

katkaajurko
31. máj 2011

@skeptik je to zaujimave,,faktom je - ze ja som spinila skoro cely prvy trimester - myslim-ze to zacalo po vysadeni metforminu -ale nie som si ista

kolko si mala cukor v tehotenstve? ako sa u vas testuje? lebo ja som mala hranicny vraj po dvoch hodinach - ale ze stale ok 4,6 - 7,2 - 8,8 na lacno,po hodine a po dvoch a normy u mojho lekara su 5,5 - 10,5 - 8,9

chlpacik
31. máj 2011

@skeptik ja by som si metformim aj nechala pocas prveho trimestra, ale hlavne je vobec otehotniet aby som o niecom takom mohla polemizovat 😀
akurat citam, ze ty si v zahranici, tak to je uplne ina kapitola, kde su lekari na neporovnatelne vyssej urovni. Kazdopadne dik za info a skusenosti, lebo myslim si, ze sme dost rizikove, uz len splodit vytuzene babo a potom riziko potratu, no kazdopadne tie co uzivame metformin suhlasim nechat ho na zaciatku tehotenstva, ale tiez som pocula lekari u nas to neodporucaju

skeptik
31. máj 2011

@katkaajurko nepamatam si (bolo to v roku 2006) a mame ine jednotky - u nas je na lacno ok do 100, potom 150 a 130. Ja som si doma merala a rano som mala vzdy vyssi po ranajkach (to som brala 2x500 metforminu len), potom uz som mala ok 850 rano a 500 vecer. Ale u mna mimo tehotenstva najlepsie funguje 2x850 - 2x500 mi nestaci.
Super bolo, ze som v tehotenstve pribrala len 5 kil a tak som po porode bola chudsia nez pred 🙂 len bohuzial pocas kojenia som metformin nebrala a tam som to cele zasa dobehla :(

erickaa
31. máj 2011

@chlpacik Teraz som sa už dlho nefotila, posledná fotka je z pred mesiaca 🙂 Už som ťa určite predbehla 😀
Choď tam pekne s mužíčkom, inak to nevidím. U lekárov treba byť priebojní, inak môžeš čakať do súdneho dňa 😀 Ho tam sotíš do dverí a budeš držať kľučku zvonka, kým ho neodbavia 😀 😀 😀

skeptik
31. máj 2011

@chlpacik nikto si to nechce zobrat na triko - musis povedat lekarovi, ze to je na vlastnu zodpovednost - sice je vela zdravych deti, ktore boli vystavene metforminu, ale neda sa s urcitostou povedat, ze trebars vsetky tieto deti napr ako 20 rocne nedostanu diabetes 2 (to som teraz uplne len tak strelila priklad). Ale takisto opacne sa mozno za chvilu zisti, ze vsetky dievcata, ktore boli in utero vystavene metforminu su zdrave a nezdedili PCO, pretoze trebars neboli vystavene zvysenemu inzulinu/testosteronu.

Proste ked uz mas za sebou niekolko potratov, tak si to kludne risknes, nakolko teratogenita sa doteraz nepotvrdila, u zvierat studie dopadli dobre, klasifikovane je to ako B (a to A nie je skoro nic v tehotenstve), deti tomu vystavene maju teraz okolo 10-15 rokov a stale ziadne odchylky.

Podla mna je hlavne problem v tom, ze sa to ovela beznejsie nepredpisuje v prvom rade netehotnym PCOS - v USA metformin beru uz aj deti v puberte - na SK radsej nechaju dievcata trapit sa a len sa prizerat ako sa im v puberte meni telo k horsiemu, z coho je kopa zdravotnych a psychickych problemov. Akokeby to uz len bolo bezpecnejsie - ked 15 rocne dievca vazi 100 kil.

leeena_4
31. máj 2011

@skeptik koukám, že jsi o tom hodně načetla. Já o tomhle tématu teď přemýšlím. Mám PCO, ale hormonální profil neukázal žádné zvýšené hodnoty. Spíš naopak, mám minimální hodnoty FSH i LH. Štítná žláza v pořádku, testosteron v normě, IR nemám, cukr mám taky v pořádku. Myslíš, že i mě by mohl metformin pomoci a jakou formou když nemám nic z toho, na co se používá? PCO mám diagnostikované na základě utz, anovulace a příliš dlouhých cyklů. Děkuju za názor.

skeptik
31. máj 2011

@leeena_4 a mas pomer LH:FSH 1:1? IR sa neda zistit podla cukru v norme - treba odmerat aj inzulin ako taky.
U zien v reproduktivnom veku su na stanovenie IR ovela prisnejsie kriteria.
Podla toho, co som citala sa metformin dava aj stihlym zenam s PCO. Podla toho co hovoris ti to urcite skrati cyklus. Pokial si zdrava zena a nemas ziadne problemy s oblickami, tak to urcite vyskusaj - podla mna budes prekvapena ako rychlo to zaberie (ked sa dostanes na spravnu davku).

katkaajurko
31. máj 2011

@skeptik a budes ho brat aj po porode? resp. po kojeni? ja by som aj rada-aj ked druhe tehu neplanujem prilis skoro-rada by som svojmu telu pomohla sa dostat do normalneho stavu-lebo ja som vzdy jedla uplne extremne striedmo a zdravo a nikdy som nebola ziadna vychudlina..vdaka IR .... ktoru mi ale nikto nezistoval az kym som nechcela otehu... 😠 😠 (156cm 54kg)

je to fakt zaujimave-ale mne sa mari-ze uz som citala davno ked som s nim zacinala-ze v zahranici sa neodporuca ho vysadazat prvy trimester-preto som sa dost intenzivne lekarov vypytovala ked som otehotnela ale vsetci svorne-ze vysadit treba ... no v kazdom pripade-hadam to uz dobojujeme a dufam-ze vdaka mojej IR nebude mat problemy moj syncek ....

ak je ten liek v skupine B - je to fakt ok - pretoze v Acku su len vitaminy ... inak tu su niektori lekari extremne neiformovani a opatrni..napriklad ja mam silnu alergiu ale mam podla mna velmi kvalitneho imunologa a on mi v tehu povolil liek a kopa inych bab ho mala zakazane a trapili sa cele tehu... a tiez je v skupine B

katkaajurko
31. máj 2011

@skeptik inac tu ti na stanovenie IR robia max glukozovy test..myslim-ze inzulin nikto netestuje 😠

leeena_4
31. máj 2011

@skeptik já jsem byla na testu IR 😉, takže vím, že cukr mám v pořádku. poměr je 1: 1,05 asi. Ono se to z mých hodnot nedá poznat, když mám všeho minimum 😀. Jinak mě v CARu řekli, že oni metforminem neléčí, tak asi budu muset na endokrinologii, co? Já teď stimuluju k IUI, takže to není tak aktuální, ale chci vědět všechny možnosti, abych věděla, co všechno vyzkoušet, pokud nezabere stimulka k IUI. Clostilbegyt nezabral, teď zkouším 2. cyklus s Puregonem, tak uvidíme. A co přesně ten metformin zlepšuje?

leeena_4
31. máj 2011

@skeptik jinak děkuju za odpovědi 😉

skeptik
31. máj 2011

@leeena_4 Inak presne o tomto som pisala "Jinak mě v CARu řekli, že oni metforminem neléčí"
Vsetko je to o prachoch... Ja by som urcite zvolila opacny postup: Najprv metformin a az potom stimulaciu.

Cukor mozes mat v poriadku, ale inzulin nie - o tom prave hovorim. To mas dobre to LH:FSH 1:1 Ja mam 2:1

skeptik
31. máj 2011

@katkaajurko Asi urcite ano - urcite kym si dam postavu do poriadku - s metforminom ten metabolizmus funguje proste inac, respektive funguje.

leeena_4
31. máj 2011

@skeptik dobře, tak tedy jinak - inzulin mám v pořádku! 😀. Jinak si nemyslím, že ho v caru nepoužívjí jen kvůli peněžům. Ono takové IUI tě nic kromě léků nestojí, takže nemají důvod nezkoušet metformin. Můj gyndař mi ho bohužel taky nechtěl napsat, když jsem se ptala a tomu o peníze nejde... Já chci jít tou nejrychlejší cestou, léky už do sebe peru dost dlouho a tak raději zvolím IUI nebo IVF, ale kdyby nevyšlo ani IUI, ani první IVF, tak ten metformin zkusit chci. On má i svá negativa, bohužel - špatná snášenlivost a nikde není moc informací o tom, že pomohl i lidem, co měli inzulín v pořádku 😉. Zkusím se jen tak cvičmo ještě obědnat na endorinologii, pokud nebude dobrá reakce na Puregon tento měsíc. Je to divné, že to PCO má tolik forem. Já jsem i přemýšlela, že nemusím mít PCO, když mám HP v pořádku, ale ten utz mluví jasně.

katkaajurko
31. máj 2011

@skeptik Inak nastastie nie su vsetky Car-y take o prachoch aj ked to vela pocuvam- tu v BA minimalne dva nie - ja sama som chcela ist na IVF a doktor nedovolil-ze najprv este vyskusame metformin - a BUM 🙂 po dvoch mesiacoch uzivania prisiel do bruska nas spendlicek 😵

a mas pravdu-ked som zacala s metforminom-aj sa mi chute zmenili- ustupila chut na sladke a celkovo boli ine - a zrazu som jedla pordie ako normalny clovek a nepriberala-skor naopak.....

chlpacik
31. máj 2011

@skeptik ja mam co pozeram papiere IR aj cukor v norme, ale ako som pisala do IP u mna ide o v prvom rade úpravu cyklu, nech nejaky vobec mam.
Ozaj, ked uz mas taky prehlad v zahranici, nevies ako je to s nadmernym ochlpenim? je v tom nieco o co by sa dalo opriet? Lebo z toho ma ide urvat, a este par zien, ktoré to trapi tiez.
@erickaa jj, budem musiet ist s nim, ako deculko 😀
@katkaajurko Ahoj Katuška inzulim pokial viem, tak mne to nejako pocita endokrinologicka z vysledkov krvi, ci je v norme po 3mesacnych odstupoch na kontrole. Aby sme videli, ci nahodou nieco sa nekazi metforminom.

skeptik
31. máj 2011

@chlpacik to naozaj neviem - podla mna metformin a laser. Metformin, aby to prestalo a laser na to, co uz je.

hiva
autor
1. jún 2011

caute babule....tak pozeram, ze sa tu opat rozprudila debata o Metformine 🙂 .... zase mam chrobaka v hlave.... davnejsie som ho chcela skusit, ze kazdu cenu.... ale ked mi zistili poruchu stitky a nasadili L-thyroxin, tak som sa ukludnila..... teraz ho uz beriem 4-ty mesiac, cyklus je pravidelny, 32 dnovy... ovulka zda sa pravidelna okolo 17-19 Dc....

mala som tento cyklus zacat merat BT, ale zatial sa tak nestalo....strajkuje mi teplomer.... a novy som nestihla kupit 😀 .... ale dnes asi nabehnem do lekarne a kupim novi a uvidime, aka bude teplota.... dnes som 14 DC, tkaze by som to este mala stihnut odsledovat 🙂

ale zase ste mi hodili brouka do hlavy s tym metforminom..... neviem, ci sa do toho pustat... ci skusat do toho doktorov tlacit..... IR u mna nebola zistena.... glukozovy test bol v absolutnej norme.... a kedze uz beriem L-thyroxin (podoben co Euthyrox) tak neviem, ci by malo u mna zmysel brat Metformin :-/ ... i ked teda ja by som to mozno aj skusila.... mozno by som konecne nieco schudla a zvysila sance na tehu 😅 ... ale veru neviem, ci by som presvedcila doktora, aby mi ho nechal aj pocas tehu 😒 ... uvidime..... asi k nemu buduci mesiac zajdem a uvidime, co dalej 😅 ... povodne som chcela ist tento mesiac, ale nejak mi to nevyslo 😅

leeena_4
1. jún 2011

@hiva vítej v klubu, já tam toho metformiňáckýho brouka mám už asi 3 týdny 😀 😀 😀 Zítra volám na endokrinologii se objednat 😀