Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

ninan2
13. dec 2010

@slivocka hmm tak to mi je luto ze to teraz nevyslo, treba verit ze novy rok bude ovela uspesnejsi ako tento 🙂

slivocka
13. dec 2010

@erickaa @ninan2 ... verim že bude lepší , ked nie v plodnosti možno v niečom inom 😉

erickaa
13. dec 2010

@ninan2 to s tým bruchom som mala naplánované už od prvého ročníka..hihi. Že najprv brucho na bakalára, potom druhé na magistra 🙂 Ale zatiaľ mi to nevychádza 😝

hiva
autor
14. dec 2010

Ahojte babule.....vcera som mala lekarsky den .-D....najprv endokrinolog a potom hned gynekolog. endokrinologicka mi zistila zavcsenu stitnu zlazu podla UTZV a je predpoklad, ze mam znizenu funkciu stitnej zlazy.....podla doktorky je toto pricinou mojho PCO a zaroven to bolo aj pricinou MA.... vo februari idem na odbery a bude mi nasadena liecba a snad sa konecne dockame babatka 🙂 ....u gyndosa podla UTZV ziadny dominantny folik (som 13 DC) a suhlasi s podozrenim endokrinologicky......takze to februara mame relaxovat, ak chcem, mozem dopapat clostly co mi zostal (5-9DC) a potom sa riadit pokynmi endokrinologa.....ku gyndosovi pojdem zas az ked budem tehula 🙂

takze ak ste este neboli ny vysetreni u endokrinologa, vrelo odporucam.... je to jedna z najcastejsich pricin PCO a liecba je uspesna....vid shaarka a mnohe ine 🙂

nienna
14. dec 2010

@hiva jej to je fakt dobrá správa si myslím 🙂 je lepšie riešiť príčinu ako vyvolávať ovulku...a takto príde sama. Inak u mňa to asi bude tiež tá znížená funkcia šž....takže ak nám dajú na to tabletky tak teoreticky už nebudeme musieť postupovať liečbu clostylom a spol. nie? len s tou štítnou je to už asi liečba do konca života

hiva
autor
14. dec 2010

@nienna presne tak....asi je to liecba do konca zivota 😒 ....ale tak jednu tabletku na rano zvladneme, nie? .... pocas liecby by ovulka mala aj sama nabehnut, ak tam nie su ine problemy.... ale je dolezite to liecit, lebo znizena funkcia sz moze robit problemy aj v tehotenstve.....tak ako sa mne stal0o... MA v 10 tt .... lebo vraj vtedy sa slabo tvori cievny system, a to presne som mala napisane aj v sprave z histologie po kyretazi..... takze aj ked sa podari otehu, nie je nic vyhrane.... ak je problem so stitkou, treba ho liecit 😉... samozrejme aj pocas liecby ovulka nabehnut nemusi, napr. ak su vajecniky moc skornatene po tolkych PCO anovulacnych cykloch... ale je to urcite vyssia sanca na prirodzenu ovulku a aj na zdrave donosenie babatka 😉

ak mas podozrenie, urcite si vypytaj listok k endokrinologovi.... u mna sa to cele nejak zhorsilo po tom tehotenstve....za rok som pribrala cez 10 kilov a zivotospravu som pritom vobec nemenila..... a podla endosky je to bezne....ze sa problemy nastartuju po vacsom fyzickom alebo psychickom strese, pocas tehotenstva, ale po MA...

takze ja som na 100 percent presvedcena, ze stitka je pricinou vsetkych mojich problemov ☹.... uz sa len dockat liecby a vsetko bude dobre 😵 😵 😵

nienna
14. dec 2010

@hiva no v tom máš pravdu, a pravdu povediac mať diagnózu znížená funkcia šž mi znie lepšie ako hovoriť že mám problémy s vaječníkmi, hormónmi a všetkým možným....aj ked to súvisí aj s tou štítnou....no je to také bežnejšie. takže si ma teraz navnadila a pôjdem tiež k endoške, no až na nový rok, mňa dosť odrádza to že nepoznám nejakú dobrú, milú, lebo raz som tam už bola ale som aj zdrhla stade, však to ako na popravu keby som šla 🙂 no a tebe ako to že až teraz to zistili? predtým si nikdy nebola u endošky? a prečo ti liečbu nasadia až vo februári?

hiva
autor
14. dec 2010

@nienna na zaciatku sme to moc neriesili... potom po MA bola trosku pauza, rozne ine vysetrenia a podobne... v auguste som dostala ziadanku ist k endo, ale medzitym sme zistili, ze manzel mal velmi zly spermiogram, tak sme sa pustili do IVF.... a tak som k endo nemohla... no a teraz, ked IVF neklaplo som sa k tomu dokopala a bum, je to tam 😒

co sa februara tyka, tak to len preto, ze nebol vhodny skorsi termin....december maju uz plny a januarove terminy mi ani jeden nesedel, lebo tam mam sluzobky mimo SR a tyzdenny lyzovacku v tatrach......takze najblizsi volny termin, ktory mi vyhovoval bol az februa 😉 🙂

a myslim, ze koniec decembra a zaciatok januara maju dovolenky 😉 ... aodbery treba brat rano nalacno a oni neordinuju takto kazdy den.... takze moznosti na vhodny termin su obmedzene....oni zvacsa ordinuju poobede az do vecera... co mne vyhovuje, ale nie je to moc priaznive kvoli odberom 😉

kazdopadne ti radim, aby si sa nenechala odradit a urcite isla k endosovi 😉....treba vylucit vsetky mozne priciny problemov 😉

nienna
14. dec 2010

@hiva no vidíš, ajtak všetky cesty vedú do endokrinológie 😉 tak ja už som rozhodnutá že tam idem, len čakať nech je už po sviatkoch...inak ešte čo si vravela o tom priberaní, niečo na tom bude, ja som nikdy nebola štíhla ale v poslednej dobe ako mám stresy v škole tak som tiež pribrala 6 kíl a to zo stresov ani nejem poriadne....som normálne čakala že aspoň nejakú výhodu to bude mať ked som šla na váhu, že však nič som nejedla už dlho tak bude tam pekné číslo....a skoro som odpadla.....a tiež som čítala že znížená funkcia dosť vplýva na váhu, ja som od decka pri tele, nie nejak extra síce ale som 😒

hiva
autor
14. dec 2010

@nienna no ved presne to je aj u mna problem... .od malicka som bola silnejsia.....do 18-tky som profesionalne hrala volejbal a vaha sa mi drzala na 70 kilov.... potom som s volejbalov prestala a pocas vysky som pribrala na 90 kilov a tak som si to drzala az do tehu.... a potom zrazu po pol roku vaha 100 kilov, a vcera u endo 104,7 (sice s botami a naobliekana, ale aj to je vela).... takze niekde ten pes zakopany bude..... a to sa stravujem stale rovnako, aj sa rovnako hybem (resp. skor nehybem) a vaha isla hore ☹ ...vraj stresy akehokolvek typu mozu byt spustadlom problemov so stitkou 😉

chlpacik
14. dec 2010

@hiva ahoj, tak to je super, že konečne vieš, co môže byť príčinou. Sa čudujem, že si to doteraz neriešila, resp.že Ťa tam neposlal lekár 😕 ...no každopadne je to dobrý krok vpred...
...normalne by som radšej mala problem so stitnou zlazou aj ja, aspon by som chapala z coho su tie problemy a anovul.cykly :((, ale aj tak som rada, že som u endoska bola, lebo vdaka nej užívam metformin na amenoreu, a viem ze moja stitna zlaza je v norme...
.
.a pre študentky odkaz: že by sa mali začať aj učiť a nie spoliehat sa na ohladuplnost😀 😀 😝

ninan2
14. dec 2010

@hiva Ahoj, tak to je fajn, ze sa presne vie, kde je pes zakopany... to uz sa teda lahko teraz vyriesi a bude coskoro aj babo 🙂
@chlpacik Ahoj, vsak uz sa aj zacinam pomaly venovat aj skole 😀

hiva
autor
14. dec 2010

@chlpacik ... mna tam posielal hned na zaciatku, ale len tak v teoretickej rovine.....riesili sme najprv HAK, potom laparka, potom tehotenstvo, potom IVF....takze nebolo kedy ist na endo.... teraz konecne casu je 🙂.... skoda, ze som tam nesla skor... mohla som mat uz 3 mesacne babatko v rukach 😒 ....ale tak o rok to bude isto lepsie 😅 😀 😀 😀

erickaa
14. dec 2010

@hiva hivuš čauko..aj ostatné baby čaute 🙂 Gratulujem, že sa našiel problém. Určite v tom bol pes zakopaný... 😉 Ja sa chystám na endo už od augusta a ešte som sa nedokopala. Ale január to istí. 🙂 Normálne sa teším 🙂 Lebo v mojom okolí fakt skoro všetky kamošky majú problémy so štítkou. A zistili to vždy náhodne (nemali žiadne problémy), teraz sú už dve kamošky tehuľky a berú Euthyrox. A inak s váhou to nemusí mať moc spoločné, lebo obe sú štíhle..tak okolo 55 kg pred tehotenstvom..

hiva
autor
14. dec 2010

@erickaa vdaka ericka....ja som to tiez planovala uz od augusta, ale az teraz bola vhodna prilezitost 😅 ...no u mna suvis s vahou je.... to mi aj endoska povedala.... otazne je, ci je vaha sposobena stitkou, alebo stitka sposobena vahou 😅 ....uvidime, co povie vo february 😕

erickaa
14. dec 2010

@hiva akým vyšetrením ti prišla na problém? Či stačí iba z krvi?

hiva
autor
14. dec 2010

@erickaa krv mi este nebrala.....ale podla UTZV som mala zvacseny objem stitky, co vraj znaci problem..... a ze bolo fakt dobre, ze ma k nej poslali, ze je tam problem, ze ho treba liecit, ale aby sa nasadila spravna davka, musim prist na krv ..... takze to zistila jedine podla UZTV.....inak mi robila vysetrenia: EKG, ohmatanie uzlin, pocuvanie dychania a plus ten UTZV stitky....potom uz len pokec o problemoch, rodinnych anamnezach, a priebehu mojho snazenia, doterajsej liecbe a vysledkoch (zvyseny TST, PCO, MA).... a na zaklade toho zaver a objednanie na krv 😉

erickaa
14. dec 2010

@hiva a kde si bola u endošky? U nejakej súkromnej si bola? Čakala si dlho na termín?

hiva
autor
14. dec 2010

nebola som u sukromnej....ale katkajurko mi jednu odporucila...ordinuje totiz aj vo vecernych hodinach a to mi velmi vyhovuje..... objednavala som sa vo stvrtok a termin som dostala na pondelok....ale podla toho co hovorila sestricka tak ten termin jej zrusila jedna pacientka, tak ho dala mne....mozno normalne to trva dlhsie 😒

inak je to Mudr. Gonsorcikova.....vraj je velmi dobra a uznavana......google ti ju lahko najde ,-)... a mne aj jej ambulancia vyhovuje....je to v Petrzke a 2 minuty od Orosovej ambulancie, takze to tam poznam 🙂... a ma ju super zariadenu....EKG priamo na ambulancii 🙂.... akurat ale za objednanie na termin sa plati 10 Eur 😉

ondre
14. dec 2010

ahojte babenky. to ja tiez vaham ist k endoske ale akosi sa tam nemozem dokopat.
Hivus k tej dochtorke treba aj odporucanie?

hiva
autor
15. dec 2010

@ondre hej....treba vymenny listok....bud od gyndosa alebo obvodaka 😉

erickaa
15. dec 2010

@ondre ale už iba do konca roka. Od januára už výmenné lístky nebudeš potrebovať 🙂

hiva
autor
15. dec 2010

@erickaa to uz ich fakt nebude treba????... k ziadnemu doktorovi??? ... to sa akoze sama rozhodnes, ze mas problem s cukrom a vyberies sa k diabetologovi, alebo ze ta boli chrbat a sup k ortopedovi??? ... moc som toto nesledovala 😅

chlpacik
15. dec 2010

@hiva cely ten cyrkus s tymi vymennymi papierikmi bol nonsens. Ved každy vie odhadnut kam potrebuje ist, takze som len rada, ze to bude takto. Od januara bez listkov, ides ku koznej lebo vies ze je tam problem a aj inde bez vymenných listkov 😉
@erickaa ak ides k obvodnej, tak je mozne ziadat si preventivne rozbor na cukor, stitnu, cholest., atd... na zaklade toho sa vidí hladina funkcie stitnej zlazy. Ja som ju v krvi zistenu nemala, ale napriek tomu som si vydupkala odporuc.k endoske, nech pozru pod USG...my s tým mame v rodine problemy. Ja ju mam v norme, takze riesi sa len zvýseny TST 😠

hiva
autor
15. dec 2010

@chlpacik ... plne suhlasim 😉... je to super, ze ich uz netreba 😀 ... akurat ale aj tak budem musiet ist k obvodakovi, lebo mam bolesti chrbta a chcela by som komplet RTG pripadne aj CT, lebo mam silne podozrenie na vyskocene platnicky.... jednu mam v krcnej chrbtici, ale mam podozrenie aj na dalsie v krizoch a hrudnej chrbtici..... len teraz neviem, ku ktoremu doktorovi s tym.... ortoped?.. neurolog?... asi skusim ist klasicky cez obvodacku 😀 😀 😀

kerka13
15. dec 2010

ahojte baby slubila som ze ked sa mala narodi, tak dam info. Patka sa nam narodila 3.12. o 23.25 sekciou s mierami 3100g a 48cm. porod bol strasne dlhy a nakoniec sme skoncili spominanou sekciou. bolesti som dostala rano o 1,30 ale nakolko mi nedotiekla ani voda a neodisla ani zatka tak som mm nebudila, aby bol aspon on vyspaty, ale ked sa mi uz bolesti skracovali a boli v intervale 5 min. tak som ho zobudila, to bolo o 5 hodine rano a tak sme isli do porodnice. bola som otvorena len na 1,5 prsta, cize nic moc a postupovalo to veeelmi pomaly. o 13,30 sa rozhodnli, ze mi pichnu vyvolavacku, ze bud sa to rozbehne alebo zastavi. okolo 17,00 sme sa otvorili uz na 3,5 prsta ale stale to islo pomaly a bolesti sa mi zacali stupnovat a pomaly prechadzali do bedrovych bolesti. o 22,00 sa lekari rozhodli, ze nakolko to nepostupuje tak ako ma a bolesti som mala neskutocne a v intervaloch kazde 3 minuty v dlzke 3 minut, tak zacali pripravovat vsetko na sekciu, rychlo mi spravili interne vysetrenia a o 23,05 som uz lezala na stole a zobudila sa az o po. velmi ma mrzi ze som nepocula jej prvy plac a nevidela ju hned po porode, ale aj tam som stastna, ze ju uz mam pri sebe. pridavam aj dnesne fotky a aj fotku z porodnice .

ondre
15. dec 2010

@kerka13 gratulujem maminke. malicka je naaaaaaaaaaaaaaaadherna. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ondre
15. dec 2010

@hiva jeeeeeeeeeeeeeeeeej. to je super.a to sa da zystit aj z krvy ci mam pb zo sz? no to by mi hadam povedali ci nie

kerka13
15. dec 2010

@ondre dakujem.
@hiva, takze aj u teba je podozrenie, ze vsetku neplechu s PCO robi sz?? skoda, ze si nebola vtedy v tej lubochni, mozno by si to uz vsetko mala za sebou.
@ondre hej z krvi sa daju zistit problemy so sz, len vacsina endosov robi len povrchne vysetrenia a na toho dobreho lekara je potrebne natrafit, lebo ich je ako sarfanu. aj ja mam problemy so sz a snazili sme sa 2 roky a nakoniec mi zistili v lubochni v nedu, ze mam autoimunitnu tyreoditidu a ze to bola aj pricina nasho nedarenia a po mesiaci od uzivania liekov euthyroxu sa nam zadarilo a vysledok je uz na svete 😵

hiva
autor
16. dec 2010

@kerka13 ...Patka je uzasnaaaa 😵 😵 😵 😵 ...gratulujem mamina 😉....si si teda dobre uzila porod 😅 ....ale tak nie je dolezite ako, ale co z toho mas....a Patka rozhodne stoji za vsetky tie trampoty okolo 😵 😵 😵

ta Lubochna aj mna osobne mrzi, ale zas az tak moc nie....v podstate je to len o 2 mesiace neskor, lebo termin do Lubochne som mala aj tak najskor v polke oktobra 🙂 ....takto sme aspon medzitym skusili jedno IVF 😀 😀 😀

@ondre ... problem so stitkou ti moze zistit iba endokrinolog... ale gynos alebo obvodak by mali mat aspon podozrenie, ak nemas hormony v poriadku, a mali by ta poslat preventivne k endokrinologovi 😉... najma pri PCO by to urcite stalo za to 😉... alebo ako tu uz baby spominali, pockaj do Noveho roku a potom sa k nemu mozes vybrat aj sama, uz nebude treba vymenne listky 😉