Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

lenka54321happy
5. jún 2014

Ahojte,
Chcela by som sa pripojit do vasej diskusie...
Mam 32 a pokusam sa o dieta 2-3 roky....moja slov.gynekologicka mi povedala, ze vse je ok, aj naprike tomu ze moje cykly bolo 50-70 dnove ze mi hormony skacu!!
Potom mi tu v UK kde zijem povedali ze mam PCO...
Ale NIKTO mi nikdy neurobil krvny rozbor a vlastne vysvetlil, cim to je...cukrom? Muzslymi hormonmi? Cim???
Ovulujem asi len za pomoci Clostilu....
Tiez som brala Duphaston, na zaciatku fungoval a pak uz nie....
Neviem co robit...☹((

evkag
6. jún 2014

@smejlicka a endokrinologicka ti zistovala inzulinovu rezistenciu? Mne moja endokrinologicka povedala, ze vsetko mam v uplnom poriadku, ze ziadna rezistencia na inzulin, ziadna stitna zlaza, ze mam zvysene muzske hormony, ako mi povedal gynekolog,a le nedala mi ziadne lieky, povedala, ze sa mamr iadit pokynmi gynekologa, ze z jej strany je vsetko o.k. Tak co ted?

smejlicka
6. jún 2014

@evkag brala mi krv na inzulin a ten bol vysoky..a dalsie faktory muzsky hormon, ochlpenie na brade a nad perou, a LH hormon a nepravidelna menstruacia..a na zaklade toho mi dala siofor aby sa mi upravili cykly a navodila ovulacia tak mi to endokrinologicka povedala a odporila este gynekologi aby predpisala clostibegyt...dnes ideme akurat na konzultaciu do CAR

katka.gzd
6. jún 2014

@lenka54321happy ahoj Lenka...PCOS je bohuzial nieco, s cim sa narodis a bojovat sa s tym da rozne, ale neda sa to vyliecit...tolko na zaciatok..ja sa s tym pasujem uz 4ty rok...(teda 4ty rok o tom viem..mam to samozrejme odjakziva a nikdy som nemala normalny menzes..ani v 14tich)
zakladna otazka je: Ako rychlo chces otehotniet?
to co ti teraz napisem, je krute, ale je to fakt... najistejsia cesta k babatku s touto diagnozou je IVF...preco? pretoze baby s nasou diagnozou maju na vajecnikoch nanos (daju sa vygooglit ilustracne obrazky) a kvoli nemu sa pripadne vajicko bohuzial ani nema ako dostat do vajickovodu a preto vyvolavanie ovulacie clostilom a inseminacie a podobne jednoducho nefunguju....
je este cesta ist na laparoskopicky driling vajecnikov, ktory aj dost babam pomohol k babatku, u mna ale napriklad nezabral...pri drilingu sa ten nanos "da prec" a zhruba na 6 mesiacov sa da skusat otehotniet normalne alebo za pomoci IUI, no po tejto dobe sa ten nanos obnovuje a si tam kde si bola...
preto je naistejsia cesta vajicka pri IVF vystimulova, vsetky odtial povyberat a tu "barieru" takto prekonat...
vsetko ostatne co sa okolo PCOS robi...ako bratie metforminu a podobne je beh na dlhe trate s neistym koncom...preto ta moja prva otazka o tom kolko mas na to casu....
mozno je to co ti pisem priliz kruto na rovinu napisane, ale ja by som to bola pred 4mi rokmi prijala keby mi to niekto takto napisal....
drzim palce

effkaa
6. jún 2014

@evkag ja to mam takisto ako ty. Presne to iste, nic len zvyseny testosteron aj to mierne, podla tabuliek este dokonca v norme. Endokrinologicka povedala, ze mi nic nenasla a robila vsetky vysetrenia, ktore je schopna spravit vratane sona stitnej zlazy. Ja som absolvovala drilling a hned otehotnela a ked som chcela druhe (vajecniky boli este stale v poriadku - dva roky po operacii) tak som skusala kadejake preparaty. Menzes mi chodil zase kadejako, ale cykly neboli extremne dlhe. No tak teda vitaminy skupiny B, vitex jahnaci, alchemilka... robila som co som mohla. Druhe tehotenstvo nedopadlo dobre, ale tretie uz ano. V auguste rodim. Vela som o PCO studovala, hladala info a podla toho som si kupovala tie vitaminy a skusala bylinky. Mozno som aj pokombinovala nieco, co som nemala, neviem... Ale viem, ze ked porodim, zase chcem dostat cyklus do normalu a chcem byt proste zdrava. Uz nie tehotna, ale zdrava v ramci moznosti urcite ano. A drzim palce...

majusiffy33
6. jún 2014

@effkaa tiez som na tom tak...mierne zvyseny testosteron a nic viac...pijem zenske caje a beriem siofor,aj ked neviem ci mam inzulinovu rezistenciu...ked vsak zjem sladke tak sa vyhadzem a to mam akne neustale...na tvari,dekolte a aj na chrbte...duphaston som douzivala pred par dnami a uz ho neplanujem brat...od hormonov si dam pauzu...pcos je svinstvo,ale zial my s tym musime bojovat..bbez duphastonu som nikdy nemala normalny cyklus..vzdy trval minimalne tri mesiace a potom sa este predlzoval...vsetkym vam drzim palce...

evkag
6. jún 2014

@effkaa no uvidime co to bude s nami......

effkaa
6. jún 2014

@evkag tak tak... uvidis, vyskusas a pojdes dalej 🙂
@majusiffy33 ani ten duphaston nie je bohvie co, ale niekedy pomoze nastartovat telu vlastny cyklus. Aj ked chvilu mas cyklus umely, niekedy sa proste organizmus akoby chyti a pokracuje dalej. A niekedy nie. Mne velmi nepomahal a bola som nestastna z toho, ze nebola ovulacia. Okrem toho neviem ci to bolo duphastonom alebo tym PCO mala som strasne stavy uzkosti, nepotrebnosti, az by som povedala, ze to smerovalo k depresii. Taky hlboky smutok a beznadej, no akosi to preslo po tej operacii alebo to bolo tym tehotenstvom? Ktovie. Aj teraz som brala tie vitaminy, alchemilku, chvilu predtym duphaston a ktovie co mi pomohlo? Mozno este stav po tej operacii... Najhorsie na tom je, ze ani lekari sa v tom az tak velmi nevyznaju a my mozeme na sebe len skusat a skusat.

evkag
7. jún 2014

@majusiffy33 sme na tom rovnako, ja uz od januara neberiem nic a to som uz sama od seba dostala dva krat mrchu!!!!! Inokedy to bolo 3-4 krat v roku!

majusiffy33
7. jún 2014

@effkaa duphaston mi nikdy po vysadeni nezabral a uz ma vytaca,ze mam stale len umely cyklus a neviem sa v nom orientovat..prave som si uvarila alchemilkovy caj,pretoze mi meska ten menzes aj po duphastone...tento mesiac som mala plodny hlien aj sex a po vysadeni duphastonu mi zatial kramy neprisli...uz som robila dva testy a oba boli negat...teraz mam 33 den cyklu...avsak duphaston som dobrala uz asi pred tyzdnom a zatial mi vzdy menzes prisiel hned na druhy den alebo obden...tak cakam... 🙂 tie stavy uzkosti a depresie velmi dobre poznam...je to akoby unava z toho ze vselico skusas aa nic nie je na 100%,nic nezabera podla tvojich predstav..jaa sa casto citim pod psa a hovorim si..co som to za zenu,ale priatel ma vzdy podrzi i ked..mozno si teraz presne neeuvedomuje co to blbe PCOS vsetko obnasa...ale my zeny to prekoname 🙂 netreba sa vzdavat 🙂
@evkag len keby tie cykly mali male odstupy.. to by bol ideal 😉

evkag
7. jún 2014

@majusiffy33 kaslat na odstupy, len aby ovulka bola. Ja zatial neviem co je to mat ovulaciu!

majusiffy33
7. jún 2014

@evkag ale ovulacia je len v kratkych cykloch

evkag
8. jún 2014

@majusiffy33 u mna v ziadnych........mam anovulacne cykly. Ci duphastom ci bez, je to jedno, ale vsetko raz bude :-P

majusiffy33
8. jún 2014

@evkag držím palce 🙂 ja som stále nedostala a ma to už dosť znervózňuje..my už z priateľom svadbu pláujeme :D :D

evkag
8. jún 2014

@majusiffy33 svadbu mam uz davno za sebou :-P dnes aj manzel vyfasoval nejake vitaminy ci co tak uvidime 🙂

majusiffy33
8. jún 2014

@evkag no a my nie, pretože mám 20 rokov :D ale bolo by slušné mať bábo s PCOS v 20. A to s myslím, že som ten ťažší prípad :D my sme sa na ochranu vykašľali, lebo som si bola istá, že ovuláciu nemám :D a plodný hlien som mala až na druhý deň po sexe :D ale tak...postarať by sme sa postarali :D školu by som dokončila nejak 🙂 bude zo mňa pôrodná asistentka..dala som sa na to práve pre moje problémy 🙂 som si povedala, že chcem pomáhať ženám 🙂 tak silno budem držať palce aj vám 🙂 treba vitamínky 🙂 😉

evkag
9. jún 2014

@majusiffy33 vitaminky mam aj ja aj mnazel uz, vcera sme dostali z Portugalska, cize papame a uvidime co bude dalej.......ja mam 29 a ovulka.........co to je? 😀

majusiffy33
9. jún 2014

@evkag akože ovulka? to ako vieš? a máš 29 DC????

evkag
9. jún 2014

@lenka54321happy nerob paniku, su aj horsie pripady ako my 🙂 mne ani clostil ovulku nevyvolal, takze si na tom lepsie ako ja. A pricina ochorenia? Hormony, hormony, hormony...........a na kazdu asi zeberie nieco ine. na mna zatial nic 🙂

evkag
9. jún 2014

@majusiffy33 hihi nie, nie ze ja mam 29 rokov 🙂 cyklus mam a 120 dnovy 🙂 naposledy 69 dnovy 🙂 sme sa nepochopili

majusiffy33
9. jún 2014

@evkag noo už chápem 🙂 taký som mala aj ja... nič príjemné... ale neviem, mne asi pomáha ten metformín... stále som menzes nedostala a ak ani nedostanem, tak v piatok pôjdem k doktorovi :D

evkag
9. jún 2014

@majusiffy33 mne ho zatial nikto nenapisal........

ematko29
9. jún 2014

@majusiffy33 ahoj aj ja mám pcos.hormony som mala v kely tiež sme sa nechranili pred momentálnym tehotenstvom.Ved načo?ked ovulku som nemala až kýmmm...No poporiadku.tehotenstvá na klostilbegite a potom sme už neplánovali..Chcela som si len upraviť hormony zrovnať cyklus.Tak endoška mi predpísala mettformin a brala som ho zhruba 10mesiacov.Menzes s ním každé 3mesiace aj to bola sláva potom mi pridala aj L-thyroxin na štítku lebo sa jej zdala,že slabo pracuje.O 2týždne som otehu bez plánovania bez snaženía,len tak 😀 Ináč s cystami som ja problém nemala.

majusiffy33
9. jún 2014

@ematko29 ja sa ale už vážne začínam báť...bolesti podbruška definitívne prestali a bolesť pŕs sa zhoršuje- stvrdli a dosť bolia na dotyk...ja sa tak obávam otca 😀 lebo doteraz som si vravela, že hurá-ono to vyšlo aj bez vyvolania ovulácie (možno), ale na druhej strane, DO KELU, ČO TERAZ? 😀 no neostáva mi nič iné len ísť na krvné testy...okrem toho mi robili sono pred týždňom a výstelku som mala vysokú...ak by som nebola tehu, mala by sa už vylúčiť, aj duphaston som prestala brať a nič..drží sa 😀 tak sme sa s priateľom smiali, že ten malý/á sa drží tej maternice ako kliešť :D ale v podstate ešte nevieme, len som nikdy takýto výkyv nezažila...tehu je dosť pravdepodobné a som z toho v obavách...chcem už aspoň pravdu vedieť 🙂 v podstate sa poteším aj jednému aj druhému- vzhľadom na to, že mám ešte dva roky výšky pred sebou, by som sa potešila, kebyže nie som a z druhého hľadiska, z PCOčkárskeho by som sa véééľmi tešila, keby to vyšlo :D a teraz si len vybrať :D

@evkag mne ho dal gynekológ bez vyšetrení, že buď zaberie alebo nie...ale že mi to neublíži...

evkag
9. jún 2014

@majusiffy33 ako citam tu tvoju spravu hore, vyzera to ze si tehu. Tak gratulujem, ked ti to tak rychlo vyslo........super

ematko29
9. jún 2014

@majusiffy33 atest si nechceš spraviť?

majusiffy33
9. jún 2014

@evkag joj no neviem...ja mám strach...teraz mám 36 DC, čo sa mi pri duphastone nikdy nestalo...takže už mi trošku trasie žalúdkom, že čo bude doma :D

majusiffy33
9. jún 2014

@ematko29 práveže som si robila minulý piatok a bol negatívny, tak stále čakám, že príde menzes a on furt nič a už nemám odvahu si urobiť test ☹

ematko29
9. jún 2014

@majusiffy33 ja som robila v stredu 3dni pred mrchou a bol negatívny ,negatívnejší už ani nemohol byť a v sobotu kôli antibiotikam som spravila pre istotu este jeden aten bol krasne pozitívny.takže sup sup sprav si 🙂

majusiffy33
9. jún 2014

@ematko29 tak ale ja som si robila jeden dosť skoro a druhý na 33. deň cyklu a bol taký negatívny, že ma to skoro položilo... teraz sa bojím, že bude zas a zas ma urve 😒