Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

faithandhope
22. aug 2014

@miadomi
No aj mne najprv povedali ze ako človek s PCOS nevyzeram :D Zvlaštne.. ale hormonalny profil sedí, mam tie hormony všelijaké. Teraz čo beriem Dufík vraj su dobré ale tiež sa bojím že čo po vysadení. Pol roka bude trvať liečba Duphastonom len mi chcu znižovať dávky. Nie som lekárka ale uprimne si myslim že ak ho vysadia budeme tam kde sme boli, kedže mne už niekedy ani vyvolavačka poriadne nazafungovala. Nemam cysty, ani nadvahu, ale tam su ine prejavy. Dosť mam vysoky tep,vraj to s tym moze suvisiet, a spominala mi lekarka inzulinvou rezistenciu, o ktorej neviem dokopy nič 🙂 Ja som čitala rozne veci zo zahranicnych stránok. Ale nič prevratne som sa nedozvedela. Aj som zmenila stravu a začala sportovať.
Niekedy ma ide poraziť z toho bludneho kruhu 😕 😔
Plus ma veľmi "potešili" tym že vraj sa mam pripravit na to že s veľkou pravdepodobnosťou budem musiet podstupiť všetky tie liečby a umelu reprodukciu atď. Tak už len sa modliť aby to zazrakom šlo prirodzene ak raz budeme chcieť otehotnieť 🙂
Ale ako pozerám je nás dosť spolutrpiteliek.

smejlicka
22. aug 2014

ahoj ja som brala od juna na 2 mesiac duphaston co mi nasadila v centre...tak uvidim ci mi teraz pride mrcha bez duphastonu..ocakavam ju teraz v nedelu..len sa od minulej nedele blbo citim vajecniky ma pobolievaju a dnes mi bolo trochu zle...tak uvidim ci sa spusti mrcha alebo nie 🙂

miadomi
23. aug 2014

@faithandhope tiez som mala vselijake hormony, pred pol rokom najma nizky progesteron....ked som bola na sone asi 32 DC, lekar povedal, ze moja sliznica vyzera ako po menstruacii, vraj je velmi nizka, preto ani ms nedostanem bez vyvolavacky. Teraz mi zistili z krvi, ze mam hranicne zvyseny testosteron, ma byt do 2,6 a ja mam 2,7 akoze nic strasne, ale moze to robit šarapatu 😠 . Vies co moja, podla mna, ked ti vysadia duphaston, tiez sa menzesu nedockas, ale ked nechceme este babo, nejako nas riesit ani nebudu.....teda ponukli mi jednu alternativu - antikoncepiu, ale to uz nie, dakujem, stacilo mi 🙂 Tiez sa bojim, ze ked o par rokov budem chciet babo, nepojde to. Najviac ma mrzi, ze lekari riesia iba symptomy, ale nevypatraju casto podstatu problemu 😒 Hovoris, ze si aj zmenila stravu? citis sa lepsie? pomaha ti to? 🙂)

stellamaris
23. aug 2014

@evkag @serenna30 Cafte kocky,po dnesnom usg to na ovu vobec nevyzera,13.DC,sliznica nizka,no uvidime okolo 18.-20.DC ,ci pride ovulka alebo nie.Zatial mame bleskove od poistovne potvrdenie,ze mozeme vyuzit 8x IUI,ktore polovicne poistovna uhradi............

faithandhope
23. aug 2014

@miadomi

Tak to iste si myslim aj ja. Zatial je dolezite ten menzes vyvolať 🙂 A o antikoncepcii by som vedela písať romány :D Tiež nechcem kým vyslovene nemusím. No moje hormony su o dost viac zvyšene ako ty pišeš, a takisto je to Testosteron. A progesteronu je nejak málo.
Ano troska pomohlo 🙂 Je to ale individualne. Su ludia ktorym to možno nezaberie. Vysadila som pečivo, a sladkosti a nahradila som ich celozrnnym pečivom, sladkosti horkou čokoladou ktora ma 70% kakaa, klasicke cestoviny za ryžové. Veľa zeleniny, ovocia a pitny režim samozrejme plus pohyb. Možno nejaky odbornik by mi všeličo vytkol, ale mne to zabralo, citim sa lepšie. Niektore ženy potrebuju trošičku schudnuť na to, aby im to pomohlo. Neviem či zdravši životny štyl veľa vyrieši, ale beriem to ako jednu z možností 🙂
Nič to človeka nestojí troška si niečo odoprieť a odsledovať či to zaberá. Zahranične stranky sa väčšinou odvolavajú na zmenu životneho štylu, ale ako píšeš, každý rieši a lieči iba symptomy. Mne lekárka povedala, že to môže mať veľa príčín a prečo to mám nikto nevie.Takže tak. A zas si myslim že psychika robí veľa. Pokiaľ sa budeme báť, tak to pôjde ťažšie 🙂

evkag
23. aug 2014

@stellamaris 8X ???? som myslela, ze len tri krat ci to IVF je tri krat?

stellamaris
23. aug 2014

@evkag IVF neviem,ale tu IUI povolia ako 8 pokusov,ked nepotrebujes injekcie na ovulaciu,Ked treba hormonalnu stimulaciu,tak tusim iba 3 pokusy.Ono IUI velke percento uspesnosti sice nema,ale lekar vravel,ze casto sa podari uz na prvy raz.V nasom pripade musime skusit,lebo manzel ma malo dobrych spermii.................

evkag
24. aug 2014

@stellamaris aha uz teraz tomu orzumiem a kedze u na nieje ovulacia, tak by mi IUI neschvalili?

boruska11
24. aug 2014

@boruska11 a podarilo saaa 😵

stellamaris
24. aug 2014

@evkag to je tak: ak stimulujes injekciami( Menopur,Luveris atd.) ,tak poistovna schvali a spolovice uhradi 3x IUI.Ak stimulujes iba tabletkami,teda Clomifenom,tak mas 8x IUI. 🙂 Mne injekcie zatial netreba,reagujem na clostil,tak ideme buduci cyklus na to IUI. 😉

evkag
24. aug 2014

@stellamaris urcite sa to podari!

stellamaris
24. aug 2014

@evkag dakujem tiez dufam 😉 velmi by sme sa s manzelom potesili 😉 a ty ako,nozky snad nebolia velmi...

evkag
25. aug 2014

@stellamaris no pobolievaju, ale je to ovela lepsie ako minuly tyzden. Dnes som mala mat prvy pracovny den po letnej dovolenke ☹ deti sa potesia ked na zaciato roka nenastupim......

katka.gzd
25. aug 2014

@miadomi ahoj, podla lekarov ku ktorym chodim ja (obaja odbornici na neplodnost) je jednym z najspolahlivejsich ukazatelov ci zena ma alebo nema PCOS hodnota AMH....zisitit ju je velmi jednoduche...zobrat krv a poslat na rozbor...podla toho sa aj zisti zavaznost....hodnoty okolo 3,5 su normalne, hodnota 5 je horna hranicna....
k tomu kto ako vyzera/nevyzera na PCOS, pre ilustraciu, moja hodnota je 23,5 ☹ cize hooodne vysoka a doktor mi povedal, ze mam byt rada, ze nevyzeram ako chlap....z toho co som si precitala som bola dost zdesena ako velmi sa to navonok moze prejavovat.....realita u mna je, ze napriek tomu, ze by som mala byt obezna, niesom, bojujem sice so sklonom priberat, ale nikdy to nepresiahlo miernu nadvahu (aktualne mam pri 166cm 65kg), k nadmernemu poteniu mozem povedat len, ze sa mi potia nadmerne len nohy a to od babatka :D, k nadmernemu ochlpeniu mozem povedat, ze chlpatiem rovnako ako moja mama, ktora nikdy problemy s plodnostou/pravidelnostou cyklu nemala a teda to pripisujem skor genetike ako diagnoze... plet by som mohla mat krajsiu, ale tiez som nikdy nebojovala so super aknoznymi stavmi.....cize ak som ja reprezentativna vzorka zeny so silnym PCO, tak by to ziadny doktor navonok nevedel povedat.....
co do vnutornych prejavov je to uz samozrejme ine....ziadna ovulacia, povysadeni HAK ziaden cyklus bez vyvolavacky....jedine co mi za 4 roky co sa snazime otehotniet pomohlo k prinavrateniu cyklu bolo schudnut vdaka bielkovinovej diete....po nej som pol roka mavala menzes po cca 30-35 dnoch, potom sme zasa sli na IVF takze neviem objektivne posudit ako by sa moj cyklus spraval dalej.....teraz som po MA v 9tt a pred dalsim pokusom chcem zasa vyskusat tu dietu...tak uvidime co to spravi.....
pekny den

miadomi
25. aug 2014

@katka.gzd ahoj katka, dakujem za tvoju reakciu. Velmi ma mrzi, ze ti tato diagnoza tak komplikuje cestu k vytuzenemu babatku.
Hodnotu AMH zistuje len gynekolog, alebo ju vie zistit z krvi aj vseobecny lekar? (kedze ten je u mna omnoho viac ustretovejsi). A este sa chcem opytat, ze napriek tomu, ze mam dlhe, pravdepodobne anovulacne cykly, ms velmi slabu, problemy s mastnou a nedokonaou pletou, zvyseny cholesterol, progesteron tiez nizsi a testosteron mierne zvyseny, myslim ze aj LH som mala trochu zvysene....tak napriek tomu, ak mi vyjde AMH v norme, nemusi sa jednat o PCOS so vsetkymi tymito priznakmi?

katka.gzd
25. aug 2014

@miadomi vies co ja by som povedala, ze je to v rezii gynekologa kedze rozbor na AMH hodnoty nema vseobecny lekar na zaklade coho ziadat kedze s nimi nepracuje....ale za opytanie nic nedas (u nas sa hovori, ze za opytanie ti po hube nikto neda 😀 ) a tym sa aj vsade riadim....vela sa pytam......
na otazku ci mozes mat dane priznaky aj ked mozno nemas PCOS neviem odpovedat, nemam na to odbornost....no pri tych priznakoch co opisujes som sa za ten dlhy cas co tu chodim, citam, diskutujem nestretla s tym, ze by to bolo inak....tieto prejavy jasne ukazuju na PCOS, ale na 100% ti to potvrdi to AMH....ale to predsa nieje koniec sveta....moj doktor mi povedal, ze tato diagnoza je hodne rozsirena... blbe ale je, ze napriek tomu, ze je tak bezna, je velmi malo pochopena a v podstate neexistuje na nu liek.....prejavy su tiez od zeny k zene rozne a kazdej zabera/nezabera nieco ine...nacitat sa daju o tom romany.....
info co som nazbierala ja v kocke aby som ti to ulahcila:
1. s PCOS sa zit aj otehotniet da
2. medzi prvymi treba vysetrit stitnu zlazu a inzulinovu rezistenciu...podla vysledkov moze pomoct metformin
3. zenam, ktore este neplanuju otehotniet pomaha bratie HAK na simulovanie normalneho cyklu, znizenie hladin testosteronu a celkove minimalizovanie priznakov PCOS....bohuzial nic lepsie este nevymysleli....
4. cim skor (v mladsom veku) sa zena snazi otehotniet, tym je sanca na uspech vyssia pretoze casom/vekom sa nanos na vajecnikoch len zhorsuje a stazuje vyvolanie ovulacie
5. jednou z metod na ulahcenie otehotnenia predtym ako sa pristupi k IVF je driling vajecnikov. Robi sa laparoskopicky a spociva v tom, ze sa nanos na vajecnikoch popich, popraska a docasne odstrani (cca za 6 mesiacov sa obnovi) a vdaka tomuto uvolneniu mozu vajecniky lahsie ovulovat a su zeny co po nom otehotneli prirodzene alebo za pomoci IUI
6. PCOckarky musia dodrziavat spravnu zivotospravu...bohuzial mame nabeh na vsetko zle...priberanie, zla plet, cholesterol a s tym su spojene aj horsie veci ako len neplodnost....

Ak sa (ako aj u mna) nezisti ani inzulinova rezistencia ani problemy so stitkou a teda metformin je bezpredmetny....ak ani driling nepomoze (ako aj u nas).... IVF nieje ziaden strasiak ktoremu sa treba za kazdych okolnosti vyhnut.....prave naopak....je to aspon nejaka cesta pre nas, ktore by sme inak skoncili bezdetne....ja som za tuto moznost vdacna....

miadomi
25. aug 2014

@katka.gzd Dakujem krasne za vycerpavajucu odpoved a rady, verim ze budu pre mna uzitocne. Nenecham sa teda odbit gynekologickou, ze nevyzeram ako niekto s PCOS a budem ziadat vysetrenie. Cim vcas sa to podchyti, tym asi lepsie. Prajem pekny den a zelam vela stastia a skore tehulkovanie 🙂

katka.gzd
25. aug 2014

@miadomi vies co vcasne podchytenie v dnesnej dobe bohuzial znamena len to, ze o tom vies a budes s tym pocitat.....cize ked dojde na to, ze budes chciet mat dieta, budes vediet, ze cakat na zazraky hned mesiac po vysadeni HAK je naivne a budes to moct so svojim gynekologom hned aktivne riesit... plus budes vediet, ze sa o seba musis starat trosku prisnejsie ako ine zeny...... ja pevne verim a dufam, ze budes medzi babami s lahsou formou a ked na to dojde tak to poriesite mozno len s tym metforminom alebo s clostylom na podporu ovulky a budes mat babo raz dva... 🙂 dovtedy ti asi nezostane moc ine, len nasadit nejaku nizkodavkovu HAK aby si nemusela chodit na vyvolavacky a zmiernila ine priznaky........mozno uz coskoro na to niekto nejaky liek najde....uvidime.....(obavam sa ale toho, ze na otm nikto nema zaujem kedze PCOckarky velmi vyrazne dotuju centra asistovanej reprodukcie a farma loby bude asi silne, ale nadej umiera posledna...)

miadomi
25. aug 2014

@katka.gzd Katka ja rozmyslam ze si HAK uz ani nenasadim, maximalne ten duphaston, ten mi dobre zaberal, ked som ho brala, ale neviem, ci aj to nie je "skodlive" podobne ako HAK. S tym staranim sa o seba mas pravdu, v zime, ked som drzala detox podla macingovej mi prisla ms presne 28 dni, ale iba jeden cyklus, kedze som sa potom stravovala zase klasicky zle, vtedy som este neriesila PCO. Takze sa teraz dost spolieham na tu upravu jedalnicka, co znamena vynechanie cukru, mlieka, a snazim sa aj pecivo vynechat, zaradit pohanku, skoricu, zelene caje a pod. Hadam sa dostavia vysledky.
Dufam, ze ked budem tuto diagnozu riesit "len" stravou, ze sa ta lahsia forma nezmeni na tazsiu formu, ak by som nebrala HAk alebo duphaston.
Juuj a kiezby si mala pravdu s tym babom, a nebola by to taka strastiplna cesta....ale ked aj bude, to je to najhlavnejsie, zaco sa oplati bojovat 🙂

eninka27
25. aug 2014

Baby.... ja neviem, co som zas poplietla, ale dnes som 1 DC a ešte mám 6 tabletiek Duphastonu.... čo mam robiť? 😨 😕 😲

smejlicka
25. aug 2014

@eninka27 iha nejako skoro prisla mrcha, ja by som asi zavolala doktorovi..ja som mala vcera dostat menstruaciu a zatial nic..:(

eninka27
25. aug 2014

@smejlicka tiez beres Duphaston?

smejlicka
26. aug 2014

@eninka27 brala som minuly mesiac, teraz cakam ked mi pride uz bez duphastonu

katka.gzd
26. aug 2014

@miadomi ci je duphaston a HAK to iste by som asi prebrala presne s gyndosom....aktivna latka je tam ina...mne to sedliackym rozumom vychadza tak, ze duphaston len pomoze k vyvolaniu menstrucie, kdezto HAK ma vplyv aj na funkciu vajecnikov... ci je to ale lepsie alebo horsie pri PCO si nedovolujem dedukovat....ja aktualne riesim otehotnenie a nie udrziavanie stavu v nejakej rovine takze som sa tym nezaoberala.....podla mna cele tvoje fungovanie teraz stoji a pada na dobrom gynekologovi co vie co robi takze ak mas pocit, ze tomu svojmu nedoverujes tak ho radsej zmen....kafranie do hormonov "naslepo" je najhorsie co mozes pre seba urobit....
k tomu stravovaniu presne aj mne vychadza, ze obmedzit hlavne sacharidy je ta spravna cesta pre nas....mne sa inzulinova rezistencia nepotvrdila ale napriek tomu na sebe vidim, ze bezsacharidova dieta ma na mna velmi dobry vplyv.....
drz sa a pekny den

stellamaris
29. aug 2014

@evkag no asi tak,predlzis si dovolenku 😖 ja v pondelok po mesiaci dovolenky nastupujem, ale nechce sa mi 😖

evkag
29. aug 2014

@stellamaris ja co pocuva u nas je nejak veli husto....nejak sa tam ani netesim. ale sak minimalne mesiac mam este cas

stellamaris
29. aug 2014

@evkag ale nestresuj sa nad robotou,najskor musis byt v poriadku a potom uvidis 😉

evkag
30. aug 2014

@stellamaris @serenna30 baby haloooo. Blba otazka, ale pre mna dolezita!!!!!! Dnes sa po cikani u mna objavil velmi zvlastny priehladny, nezapachajuci a velmi ale ze velmi husty vytok!!!!! MOZE TO BYT OVULACIA????? Som 13DC ked dobre ratam,ale viete ze v mojom pripade je to ze uplne jedno aky DC som. MYSLITE SI ZE TO MOZE BYT OVULACIA, PRVY KRAT V ZIVOTE???????

stellamaris
30. aug 2014

@evkag hm dobra otazka.Ovulacny hlien je taky priesvitny,ale nebyva husty......ved sa s manzelom posnazte,to by mohla byt fakt ovu 😉