Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

hiva
autor
7. aug 2009

zbytocne stimulovat tvorbu vajicok ked sa potom aj tak nedostanu von z tych skornatenych vajecnikov 😉

shaarka
7. aug 2009

cau debiie,
myslim, ze robis dobre. laparka neuskodi.
len mi je divne, ze ti neurobil UZV...

hiva
autor
7. aug 2009

debbie....na zaklade coho ti valstne diagnostikoval PCO?....podla mna bez Hormonalneho profilu a bez Ultrazvuku to nie je presne 😉

jancos
7. aug 2009

ahojte, no ktovie, ci tu uz nemame dve tehulky a ani o tom nevieme, ze shaarka a hiva, asi ta laparka je zaklinadlo, ze ked ta objednaju na laparku, hned dostanes ovulku a mozno ze aj otehotnies🙂 velmi drzim palce aj teraz, a ked nie teraz, tak laparka poriesi.
debbie, kazdy ma iny pristup, podla mna kazdy pco je iny, tak ako pise hiva, najprv je treba dobru diagnostiku, mozno par cyklov pokukat,. ako pracuju/nepracuju vajecniky a potom je to uz asi otazka toho, co komu viac vyhovuje. ja sa osobne asi najprv budem dopovat liekmi az potom pojdem na laparku, ked bude treba, lebo nie som rada, ked sa vo mne niekto vrta a aj moj dr laparku velmi nepreferuje, ale to co pisu baby je logicke, ze ked su vajecniky velmi velke, tak asi pomoze ich orezat. mal by ti gyndos pozriet vajecniky a opytaj sa ake su velke . myslim, ze normalne cu 5 cm, mne raz povedal, ze mam 12 a dalsi cyklus 9, tak sa mi to asi meni. drzim palce

jancos
7. aug 2009

debbie, metformin moze tiez pomoct zobudit vajecniky, tak sa len popytaj doktora, nech si nemysli, ze si blba ovca 🙂

sofia2008
7. aug 2009

no mna uz hodinu boli aj ten druhy vajecnik, na striedacku, take silne pichanie... ☹

jancos
7. aug 2009

neviem sofi, ja teraz co nemem mrchu, tiez ma niekedy bolia, ale je to skor take skrutenie ako keby, ked vstanem, tak neviem. nemohol by to byt zapal to tvoje pichanie? fakt neviem

jancos
7. aug 2009

joj, este som zabudla, co som citala od babyy, sa zda, ze si to v tej lubochni uzila, ako to popisala, ako keby z reklamnej brozury🙂
ale sa mi teda nepozdava, ze jej povedal, ze z cvicenia ma zvyseny testosteron, lebo mne prave z cvicenia klesol, aj ked to nemozem vediet na isto, ci nie aj z niecoho ineho, ale co som citala, vsade pisu ze cvicenie znizuje tst. to by nam s pco potom mali zakazovat cvicit, aby nam nestupol.

sofia2008
7. aug 2009

no neviem, ale ja cvicim pravidelne v posilke dva roky a nemyslim si, ze z toho sa moze zvysit testosteron...a ja som ho pritom mala zvyseny len malinko, ked mi robili HP...neviem, ci za tu bolest nemozu tie neprasknute folikuly, mala som v kazdom vajecniku jeden, teraz som 20DC a beriem Duphaston od 15Dc, tak mozno aj Duph. ma na to vplyv...to je jedno...nejako vydrzim.. 🙂

jancos
7. aug 2009

vydrz, netusim, ci to moze byt z toho, ale fakt ti to asi nepomoze, aj keby si vedela. len chapem, ze chces vediet co sa s tebou deje.
sofi a uz nepamatam, nie si ty tiez z ke?

sofia2008
7. aug 2009

ja som z PO, PCO mi zistili v Gyncare v KE 🙂

jancos
7. aug 2009

aha, ja len ze kde chodis do posilky, ale asi do po, lebo sa mi trochu zacina nechciet samej chodit, ale je to prechodne, dufam

mireag
7. aug 2009

ahoj jancos, chodievas teraz v lete do posilky? Ja zacnem zase az od sept., lebo v tej horucave sa to nedaaaa. A kam chodievas? Ja zvyknem na terasu, pri druzbe je taka nova mala posilka - oaza.

jancos
7. aug 2009

ahoj, citala som o nej, ja chodim na juz triedu, mam to blizsie, keby si chcela, mozme raz dat spolocnu posilku, len teraz na 2 tyzdne odchadzam

mireag
7. aug 2009

To znie super. 🙂 Ked sa vratis, daco zbuchame. Budes prvy "realny" clovek, ktory ma rovnakeho lekara a rovnake problemy. Aspon na mna nebudes kukat jak na debila, ked zacnem o folikoch... 😀 😀 😀

jancos
7. aug 2009

😀 a ty na mna ked zacnem o ovulke🙂 tesim sa

mireag
7. aug 2009

ta ne... 😀 😀 😀
Ja ani neviem, ci vobec ovu mam a dr. je prave vtedy prec, tak sa budem testovat. Ty sa ktory den zvyknes? Ci si merias BT? Ja by som si skor nakupila testy... do merania BT sa mi moc nechce... 😒

jancos
7. aug 2009

ja som tiez leniva na bt, ale kazdy mesiac si vravim, joj, skoda, ze nemeram, testovat, neviem, co myslis,ale asi ovu, to netestujem, len chodim na folikulometriu

mireag
7. aug 2009

ano, myslela som ovu. Problem je v tom, ze ja som doteraz nevedla, ze zrejme nemam ovu a tento mesiac mi to mal dr na folikulometrii kuknut, ale prave vtedy ma dovolenku, takze kompletnu foliku. za cely cyklus mi spravi az v sep.
Nechcem aug. len tak presvihnut. Idem sice buduci piatok na sono, ale to je 11 DC... a potom ide prec.

jancos
7. aug 2009

tak uz len ti ostava merat bt ☹ aj ked viem, ze sa na to clovek tazko odhodlava

mireag
7. aug 2009

Ja s tym nemam problem, no nechcem, aby mi to islo na mozog a ked sa sledujem, tak mi to neprospieva a budem na to vkuse mysliet... 😒

jancos
7. aug 2009

vsak viem, ja som na tom rovnako 🙂 idem balit, tak sa zatial maj pekne a potom sa ozvem.

mireag
7. aug 2009

Tak prajem peknu dovolenku a najma veeeeela pohody. 🙂

shaarka
8. aug 2009

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
http://www.fertilityfriend.com/home/shaarka
len mi prosim, negratulujte 🙂

flyangel
8. aug 2009

shaaariii?videla som graf 😵

samia28
8. aug 2009

caute kocky, chcem sa opytat skusenejsich....meriam si BT, robim si ovu testy...mam PCO.....dnes som 18dc, ovu testy negativne...vcera mi klesla teplota...dnes pomalicky stupla...takze mozno je tam sanca, ze to nebude anovulak...moze sa stat, ze ovu testy su negativne..a podla teploty by som ovu mala??? 😕

sofia2008
8. aug 2009

shaarka, ja sa v grafoch nevyznam, ale mala si ovulku?
Ak ano, tak ti uprimne zo srdiecka gratulujem 🙂 😎
Supeeeer 🙂

sarafortuna
8. aug 2009

Ahojte,
tu je to pekne napísané...
http://www.zdravie.sk/sz/content/721-33833/Mera...

Ja vnímam ovulku čo sa týka bazalnej teploty hlavne týmito 2 faktami:
1. na ovulku musí byť "skok" teploty - aspon o 0,4 stupňa!!!
2. ta zvýšená teplota musí ostať až do dalšieho menzesu...

Ovulkám ZDAR!!!

shaarka
8. aug 2009

fly, hehe 🙂
samia, tak ostava uz len cakat... 😉
sofia, negratuluuuuj, je to blbost. 😀

sarafornuta, dovolim si nesuhlasit s niektorymi informaciami popisanymi v clanku...
Napriklad:
v prvej casti clanku pisu, ze teplotu treba merat minimalne po trojhodinovom spanku, v druhej casti clanku je to uz 6 hodin. Napriek obom udajom si dovolim tvrdit, ze 4 hodiny stacia, ale 3 je malo.
Dalej vajicko je schopne oplodnenia nie 6-12 hodiny, ale 12-24 hodin.
Pisu: najplodnejsie obdobie je prvy den vzostupu teploty. Dovolim si oponovat, pretoze aj bola ovulacia v den poklesu, napriklad rano o 8,00 (pravdaze presny prasknutia folikulu sa neda ani predvidat ani zistit), vajicko je oplodneniaschopne max. 24 hod., je styk nevyhnutny este pred 8 hod. rannou nasledujuceho dna (den vzostupu teploty) a dokonca este o par hodin skor (napr. v noci), aby sa spermie svojou rychlostou stihli "doplavit" k vajicku.
Cize zalezi, kedy k ovulacii doslo. Ale povazovat prvy den vzostupu teploty za najplodnejsi je mylne.

V clanku sa dalej pise: V prvej fáze cyklu, čiže od menštruácie do ovulácie je teplota okolo 36,5 stupňa Celzia, krátko pred ovuláciou stúpne o 0,4 až 1,6 stupňa Celzia.
To nie je celkom pravda a zeny, ktore nedosahuju tieto teploty, mozu byt pokojne. Predovulacne teploty mozu byt aj vyssie ako 36,5 a dokonca aj omnoho nizsie.
A uplne chybne je napisane, ze teplota "kratko pred ovulaciou stupne o 0,4 az 1,6"!!! - pretoze tato teplota stupne AZ PO ovulacii a nie vzdy je to o tych 0,4 stupna. Dolezite je vyhodnocovat graf, ked je uplny - t. j. je pozorovatelna aspon dvojfazova krivka.

Dalej: "Ak sa teplota nemení, nestúpa nad 37 stupňov Celzia, ide pravdepodobne o anovulačné cykly, čiže nedochádza k ovulácii. " - hlupost. Tehotenstvo ani ovulacia nie je podmienene teplotou 37.

Dalej: "Meranie bazálnej teploty nie je vhodné pre ženy pracujúce v zmennej prevádzke a pre ženy s nepravidelným cyklom." - blbost v druhej casti vety. Ak sa zena s nepravidelnym cyklom chce chranit pred pocatim, meranie BT je samozrejme zbytocne, ale ak chce vediet, ako funguje jej telo, meranie BT je obrovskym prinosom.

A este: zvysena teplota nemusi ostat az do dalsieho menzesu. Dolezite je, ako krivka vyzera. Aj skakanie teploty v poovulacnej faze moze byt pritomne - niekedy je to nahoda, inokedy to moze byt implementacny pokles (ak sa vajicko uhniezduje). Niektorym zenam ale teplota ostava zvysena az v case menstruacie, dokonca niektrym klesa az po menstruacii.

A este: Lutealna faza netrva 12 - 14 dni (ako sa tam pise), ale 9 - 16 dni. Za dostatocnu dlzku sa povazuje doba 12 dni, najbeznejsou je 14 dni, a 10dnova doba je kriticka, ale zeny otehotneli aj s takouto kratkou LF.

Tolko len v skratke. 😉