Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

irsina83
17. sep 2009

mna vsetky vysetrenia cakaju lebo momentalne som pn a na to musim byt zdrava... ale tak doktor vidi na sone zmeny maternice, folikuly...a mavala som nepravidelnu ms,mam zvyseny tlak a testosteron,padaju mi vlasy (ale nie tak aby som oplesivela 😉 ) a tie vitaminy mam preventivne aj na znizenie kt. mam uzivat 2 mes. a potom mi da clostil a pregnyl...a uvidime... ja niesom priekopnickou nicoho ja len pisem co som citala a co mi lekar vravel...
mm ide na buduci tyzden na spermiogram....dufam ze aspon on bude ok...
ako sa dopatral k tej ovu tak neviem... zo skusenosti ?...neviem estel en idem na vsetky vysetrenia... a musim sa ho spytat...
ja som sem prisla s tym ze som hladala spriaznene duse lebo sama neviem ako sa mam vyrovnat s touto myslienkou...

shaarka
17. sep 2009

irsi, neboj, zvyknes si.
najprv to znie hrozivo, ale potom prides na to, ze najvacsim nepriatelom je cas. nic ine 😉
a s nami ti bude lepsie, uvidis 😵 😀

hiva
autor
17. sep 2009

irsina....,sak my sme tu na to ako stvorene 😅 .....a chceli sme ta iba povzbudit a dat ti este aspon aku taku nadej, ze to nemusi byt zrovna PCO....lebo kazda z nas mala iste problemy, chodili sme od jedneho lekara k druhemu a diagnoza PCO prisla az po niekolkych vysetreniach....a ty potom prides ze doktor na prvy "kuk" zistil, ze mas PCO...mozno je fakt super a ma obrovske skusenosti.....my sme ta len chceli povzbudit, nic viac.....a skutocne lepsiu radu ako merat BT ti neviem zatial dat.....musis pockat a uvidis, ci clostyl a pregnyl pomozu 😉

sarafortuna
17. sep 2009

ahojte, ja som si minule pozerala svoju správu od hematologičky, a tam som našla že... " Mutácia "neviem aká" - tohto času bez hyperhomocistemie..." /niečo také/.
Takže to o čom ste sa bavili na minulej strane mne zistili na hematológii /viac-menej nepodstatná informácia v mojom prípade - mám iné lepšie diagnozy/ a neviem o tom, že by mi môj gyndoš robil takýto rozbor.... Nezdá sa mi že by to boli štandardné krvné testy...
Ale ja aspoň viem, že pred rokom ten homo 🙂 nebol zvýšený....

ale všetko so všetkým súvisí.... možno nakoniec zistím, že za PCO môže alergia 🙂 🙂 🙂 .

A mne Dr. na ultrazvuku tiež povedal, že mám ovulu asi tak 3krát do roka... a veru to tak aj teraz vyzerá.... ☹
Možno to vedia odhadnúť podľa veľkosti vaječníkov... hoci oni na tom UTZ vidia akurát tak machule a škvrny...
Teplomer je moj najlepší kamarát 🙂 . Jemu verím... 😉 resp. aspon tej svojej bazalke verím...tak nech ma už konečne opäť poteší!!!!!

irsina83
17. sep 2009

sara a dali ti nejake lieky ci co? ja mam na ten homeocystin Femibion 800 Metafolin... co ti povedal dr.?
skus si kuknut toto:
http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=72851

irsina83
17. sep 2009

kocky a kolko mate rokov ak sa smiem spytat... ja som bola dbes s kamoskou ktora sa snazi 2 roky a je uplne v poriadku a aj jej mm a stale nic, brala aj closlyl aj pregnyl a nic... boji sa lebo ma 30... neviem ale vsak je mlada tak to nemoze byt vekom...

sarafortuna
17. sep 2009

irsina8, ja to mám práveže BEZ HYPERHOMOCISTEMIE! čiže mám tam nejakú mutáciu niečoho, čo by mohlo spôsobovať zvýšený homocistein, ale ja som ho zvýšený nemala...
Mne na hematológii riešia iba moj trombofilný stav 😉 , zatiaĺ nikto z tohto nevyvodzoval ani nevyvodzuje nejaké súvislosti - moj Dr. vôbec nehľadá súvislosti s tým, že som trombofilik=že mám trošku vyššiu pravdepodobnosť na trombózu alebo embóliu a trochu vyššie riziko komplikácii počas tehu... Ani sa toho nejako nebojím...si budem pichať aj do oka 😎 injekcie keby bolo treba... 🙂 🙂 🙂
Na PCO je dobrá akurát tak trpezlivosť, triezvy úsudok, žiadne trápenie sa a veľa veľa optimizmu... a zasa trpezlivosť...a...atď atď...

govinda
17. sep 2009

no lúskam, lúskam a už som vás dolúskala 😀 . Mám z toho v hlave mišung.
Mne 2 roky tvrdili, že PCO mám a potom pri laparke zistili, že vaječníky sú ok. Hormóny sú ale stále na milu pipilu 😠 😀 . Ale včera som bola u lekára, lebo ešte stále mám špinenie od laparky a lekár mi dal nejaké lieky na zastavenie krvácania, o týždeň mám ísť na kontrolu. V každom prípade som len zvedavá, čo tie lieky na zastavenie krvácania urobia s mojím, už aj tak šialeným cyklom 😠 . Už sa vidím potom na ďalšej vyvolávačke 😠

jancos
17. sep 2009

ahojte, irsi, baby ta naozaj neodsudzovali, len boli nastvane na tvojho dr, ze len tak z brucha si povie, ze maś ovu 3x za rok. ono to vyplyva z toho, ze mame skusenosti z velmi blbymi doktormi, tak sme potom nastvane na niekoho, kto robi zavery bez podkladov. ale na druhej strane, ked si dokimu popisala vsetky svoje priznaky a on videl este zhrubnute vajecniky, tak zrejme nebol daleko od pravdy, ked to tvrdil s tou ovulkou. tym, ze povedal, ze krv ti este vysetri, sa podla mna len chce uistit, ze mal pravdu. takze tak🙂
si predstavte, ze ja mam kamosku, co uz ma dva potraty za sebou a ze vraj nevedeli jej najst pricinu, ale ked potom bola na hematologii a genetike, zistili jej nieco, uz neviem ako sa to vola, ale znamena to, ze nevie metabolizovat kyselinu listovu a to jej sposobuje, ze ma zvyseny ten homocystein. doktorka na hemato jej povedala, ze podla nej tie potraty s tym asi priamo nesuvisia, ale ja si myslim, ze mozno keby ta doktorka mala prestudvane tie studie, o ktorych hovori irsin doktor, mozno by inak vravela. ja osobne si myslim, ze v buducnosti, mozno ked nase deti budu tehu, sa test na ten homocystein bude robit preventivne pred tehotenstvom, aby sa tak zabranilo potratom. ale to je mozno len sci-fi 🙂))
irsi, nevies aky je rozdiel medzi tym femi 800 a 400?
suhlasim soo sarou, ze "Na PCO je dobrá akurát tak trpezlivosť, triezvy úsudok, žiadne trápenie sa a veľa veľa optimizmu... a zasa trpezlivosť..." 😀 😀 😀

sarafortuna
18. sep 2009

jancos, ved ide asi o to, že ten homocystein má niečo asi spoločné aj so samotnou trombofíliou, lebo pri tej mojej trombofilii mi vyhodnocujú nejaké 4-5 oblasti. nemám tu lekársku správu, ked budem doma u rodičov, tak vam to opíšem a možno niektorá z vás nájde nejaký súvis s vašimi diagnozami...
Ja mám faktor V Leiden heterozigotná forma - t.j. od oboch rodičov mám nejaký chybný gén na zrážanlivosť a druhá diagnóza je Nedostatok proteinu S. Tieto 2 veci zo mna robia trombofilika...
Inač, kto ma čas, /ja nie 😉 / tak môže na tuto tému pokecať s babami v téme trombofilia - či im niečo hovorí ten homocystein. V mojej lekárskej správe sa o tom hovorí - mala som to OK.

Sa nám to riadne zamotáva.... 🙂 🙂 🙂
Pekný víkedn

jancos
18. sep 2009

😀 dik sara, ja som na hematologii bola, tak snad ma dobre vysetrili, aj ked ta doktorka bola fakt divna, tak by ma neprekvapilo, keby aj na nieco zabudla. mala som ist o tri mesiace na kontrolu, ale som sa na to vy... mozno zvazim navstevu, ale inej ambulancie, lebo tato mi fakt nesadla.

shaarka
18. sep 2009

baby, ja len ziram, - este dobre, ze sme sa takto stretli! ved my toho vymyslime a vypatrame omnoho viac, ako sam doktor kazdej z nas 😀 alebo este lepsie povedane - viac hlav = viac rozumu 😀 a myslim, ze sme jedna z top tem tuto na koniku, kde "obycajne" baby diskutuju o vysokoodbornych veciach 😀 😀 😀
(jasne, ze este stitka je tu a trombofilia, ale PCO jednoznacne vedie vo svojej nejednoznacnosti a zamotanosti 😝 😉 ) velmi vam (nam) fandim! 😵

jancos
18. sep 2009

🙂 dik shaari, ty si nasa inspiracia 😀

shaarka
18. sep 2009

jancos, ani nevies, ake zachvaty smiechu ma moj muz zakazdym, ked sa pozastavim, ze ako nam to vyslo.
si robi strasnu prcu zo mna. ze naco mi bolo vsetko to studovanie, zhananie liekov, konspiracie a analyzy, trapenie a proste vsetko, co som za tych 13 mesiacov pozazivala. ze aj tak niekto tam hore ci kde so mnou vybabral a dokazal mi, ze just nebude tak, ako ja chcem 😀 😀 😀
proste ma radost, ze ma dokaz, ze niekedy je lepsie nerobit nic.
a este mi opakuje: vidis, nemozes mat vsetko pod kontrolou. na niektore veci nemas dosah, hahaha.

sa normalne smeje. zo mna. 😀

shaarka
18. sep 2009

ja a inspiracia? 😀
no tak aby ste to mali pekne v skratke:
najprv treba vysadit HAK a tvrdit manzelovi, ze sa nic nemoze stat. potom treba tacit na pilu, takmer si rozbit vztah, potom sa tomu treba zacat venovat a zacat hybat svetom (to bolo asi vo februari, ked som to vzala do svojich ruk spolu so zistenim, ze spg je nanic) a ked som vycerpala vsetky moznosti okrem laparky (asi hlavne svoje sily), treba ist na chatu zurovat, ale poriadne! = sex and drogs and rocknroll - pripadne si ten osudny sex ani velmi nepamatat 😀 a potom den pred pozitivnym testom vychlastat este 8 deci vina a pol krabicky cigariet 😀 (alebo celu? az sa hanbim spomenut si 😅 )

stale premyslam, co vsetko sa muselo spojit, zmenit a NASTAT, aby som ja pri tej mojej prvej ovulke otehotnlela... nechapem, stale nechapem.

jancos
18. sep 2009

😀 😀 😀 ved presne, je to zazrak, prave preto si nasa inspiracia 😀
inak ti chlapi ma niekedy seru, ako vie tvoj mm, ze bez toho vsetkeho, co si robila, by si bola teraz tehu? no jasne, vsaj je jasnovidec🙂))

mireag
18. sep 2009

Cafte baby, ja som len nakukla, co je nove. Zajtra uz cestujeme na slovensko, mm odlieta do nemecka v nedelu a ja v stredu...a kazdy do ineho mesta... 😅 No esteze som po tej ovu, lebo by ma stvalo, keby sme to presvihli... 😠 Clovek caka ako debil a potom chlapa nikde - asi by ma porazilo. 😀
Tak sa zatial majte pekne. Vecer zase nakuknem. Pekny dnik.

hiva
autor
18. sep 2009

aspon pre mna shaarka nie je inspiraciou, ale NADEJOU 😉 ....nechcem sa nechat dat ispirovat tak, ze sa mam na vsetko vykaslat a potom na nejakej party otehotniem...(to som mimochodom skusila a nic)....ale nenecham si zobrat tu nadej, ktoru mi shaarka dala, ze aj ked mozno liecba nezabrala tak ako mala, vzdy sa este moze podarit babetko 😉

hiva
autor
18. sep 2009

tym ale netvrdim, ze sa shaarka na vsetko vykaslala....to nie....viem predsa cim vsetkym si presla a bolo to vlastne iba cakanie na laparku.....no a to u mna nepomohlo 😉

jancos
18. sep 2009

mirka, super, ze ste to takto stihli, to by ma fakt nastvalo, ze pride prva ovu a manzel je fuc. a ty na ako dlho ides prec? cvicit sa kedy chystas? daj vediet.
ci inspiracia ci nadej, vsetko jedno, hlavne ked uz tie // pridu🙂))

irsina83
18. sep 2009

Caute kocky,

akurat som prisla zo skoly... rozhodla som sa venovat jej lebo ani si neuvedomujeme a psychika je v ...stale na to myslime...esteze mam diplomovku pisat...slak ma z nej trafi...

Hiva zacala som merat BT ale neviem ci mi je to nieco platne, ale si predstav ze som mala cca pred 3 dnami 36,97 a potom uz len 36,5 a pod. tak naozaj to nechapem a mam aj ten hlien... neviem, dr mi povedal ze aj ked mam ten hlien ze to nic neznamena..

Jansos Femibion 800 je pocas planovania tehu do 12.tyzdna tehu a Femibion 400 je od 12.tyzdna do kojenia...

jancos
18. sep 2009

aha, dobre vediet, dik irsi.
inak ja sa v hlienoch nevyznam, ale ked merias teplotu, nechces si to zapisovat na fertilityfriend alebo nemci maju nieco ako wunsch neviem co.
mam ta pozvat na ff? ja zapisujem teraz prvy mesiac a zda sa ze zatial nic. tu je graf.
http://www.fertilityfriend.com/home/28ca51
mal by byt dvojfazovy, pred ovu teploty dole a po nej hore. baby v teme grafy BT maju krasne grafy, tak pozri, ked mas cas.

shaarka
18. sep 2009

a treba preluskat toto:
www.merenibt.xf.cz
😉

jancos, tak co? radsej D ako ovu? 😀 😎 🤐 🙄

jancos
18. sep 2009

ty si potvora, shaari. ja este len zacinam s metforminom, a ze vacsinou trva 3 mesiace, kym zacne fungovat, tak ten treti mesiac D nenasadim tak skoro. neboj. ale si ma dostala 😀 😀 😀
idem luskat.

jancos
18. sep 2009

jaaaj, to je o bazalke, tak to neidem luskat🙂 to som uz luskala.

irsina83
18. sep 2009

jajjj to je zlozite...to sa mi nechce ani citat....

shaarka
18. sep 2009

irsi, nie je to zlozite, neboj.
a nechcem ta tu verejne vychovavat, len trosku rypnem, ze nesmies takto pristupovat k veciam, ktore ti mozu pomoct... keby si vedela, co sme my tu vsetko za ten cas, co vieme o PCO, nastudovali, tak by si sa cudovala. jedna www o merani bazalky je oproti tomu nic! 😠 myslela som si, ze samotny hlad po poznani, po spoznani vlastneho tela, po dokladom prebadani problematiky PCO ta bude hnat dopredu, ale asi to nie je u kazdeho tak. 😅

irsina83
18. sep 2009

ale zenie len uz som z toho unavena... zacinam si mysliet ze ked dam tomu volny priebeh tak mozno... lebo to vsetko zatazuje psychiku o tom preco sa stale nedari a pod... fakt nemam silu a zacinaju mi ine povinnosti... vsak BT si meriam si ale nepisem... od toho dna ako mi to zistili tak neprejde dna aby som neuronila slzu co mi je to tak luto ale musim byt silna a skusim sa sustredit na ine veci... ☹ zacnem si aj pisat ale chcem vyckat aj dalsie vysetrenia... fakt mi to zatazuje psychiku...neustale na to myslim ale to nieje dobre...

shaarka
18. sep 2009

tak je to pre teba pomerne cerstva informacia, nie? cize je to normalne. ale naozaj nie je dovod plakat - to sa ti velmi cudujem, ze ta to takto zobralo. skus si precitat o nejakych inych diagnozach (mozno je to hnusne, ze ti toto radim), ale PCO je naozaj LEN PCO. nic viac. nic menej.
a kludne tomu nechaj volny priebeh, ale to neznamena, ze budes mesiac co mesiac revat, ze to nevyslo. aj s "volnym priebehom" ako druhom terapie, musi byt clovek vyrovnany.
a trosku nerozumiem tomu, co si napisala. merias, ale nepises??
bazalna teplota sa ma merat kazde rano, v rovnakom case, ihned po zobudeni, najlepsie v posve. teplotu si potom zapises a casom sa ti urobi taky graf, kde uvidis, ako ti bazalka kolise a uvidis, ci mas ovulku alebo nie, pripadne aku mas lutealnu fazu a mnoho inych dat budes mat rovno pred sebou, v celku. jednotlive teploty, ktore teraz merias a zistujes hodnotu, nemaju paradoxne ziadnu vypovednu hodnotu. dolezita je krivka, co ti daju teploty. cim viac, tym lepsie.
ja som si merala vyse roka (nie kazdy den, lebo to nebolo potrebne):
www.fertilityfriend.sk/home/shaarka
naozaj si najdi hodinku a prestuduj su tu stranku o merani bazalky, natrapila sa s nou jedna kocka od susedov a vysvetlila to tam naozaj polopate, dopodrobna a ako odbornicka. 😉

shaarka
18. sep 2009

pardon, napisala som zly link 😀 😀 😀
http://www.fertilityfriend.com/home/shaarka