Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

zujka2
20. feb 2011

@hiva ahojček hovoríš mi z duše. plač aspoň uvoľní napätie :( držím palce

zujka2
20. feb 2011

@79zuzik ahoj zuzi, ja som práve po 4 mesiacoch clostylu a v štádiu totálnej rezignácie a frustrácie. ďakujem ti za slová, verím, že budem môcť raz niečo podobné napísať a rozdať ďalšiu časť pozitívnej energie. ďakujeeem. držte sa!

zuzana151
20. feb 2011

@kaaaty mal nas zobrat ten docent , neviem uz jeho meno , ale nakoniec nas zobrala mudr. Tazberikova, ona je podla mna uplne super...zatial som velmi spokojna 😉

79zuzik
21. feb 2011

@zujka2 podarí sa uvidíš aj ja som na tom tak bola, po troch mesiacoch sklamania došla rezignácia a potom prekvapenie

natyi25
21. feb 2011

baby, mám tiež diagnostikované PCO . Min. týždeň som zmenila lekára, nakoľko "moja" gyn. mi o mojej diagnoze nič nepovedala, vedela, že chceme s manželom bábätko, ked som jej hovorila o vysadení hak, povedala, že nevidí v ničom probém, máme mesiac počkať a snažiť sa...od septembra sa snažíme a nič, mala som nutkanie zmeniť lekára a je to tu...naša bezvýsledná snaha má diagnózu som z toho veľmi nešťastná, tak veľmi túžime po bábätku...v marci ma čaká endokrinologické vyšetrenie, čakám na menšt., začnú mi robiť odbery na hormonálny profil a potom sa uvidí...gynekolog mi navrhol HSG vyšetrenie, no z mojej nedočkavosti som písala MUDr. Špankovi a on bol proti HSG vyšetreniu, nakoľko HSG rieši problém len z časti ( zisťuje sa priechodnosť vajíčkovodov) navrhoval hneď laparoskopiu, pri ktorej urobia potrebný drilling ovárií. Tak ja neviem, s liečbou som ešte nezačala, ale v hlave mám tisíc otázok ako čo najlepšie vyriešiť tento problém a zbytočne nenaťahovať čas. Viem, že psychika robí svoje a preto dúfam, že sa medzi sebou podporíme, naše PCO porazíme a dočkáme sa vytúženého zdravého bábätka :D

katka.gzd
21. feb 2011

Ahojte, dnes mi diagnostikovali PCO... ☹
v oktobri som vysadila HAK, odvtedy nemam menstruaciu ak nemam vyvolavacku, zmenila som lekarku a dobre som urobila pretoze moja predosla mi stale len opakovala ze som zdrava a v poriadku miesto aby sa na to sono pozrela poriadne..novy doki uz mi podla symptomov a na zaklade odpovedi na jeho dobre cielene otazky povedal co ocakava ze na sone uvidi a bohuzial sa to potvrdilo....no aspon uz nestracam viac casu a nieco sa ide diat....pichli mi vyvolavacku a po menzese mam ist na odber na hormonalny profil....a potom cakat do oktobra pretoze treba vraj naskor rok sa snazit normalne a az potom sa zacina nieco robit.......dnes sa vecer asi strasne opijem a vyplacem......nech zajtra idem do prace s cistou hlavou..........idem vas skusit precitat nech viem na com som......nieco uz som pogooglila a neni mi z toho veselo..........

erickaa
21. feb 2011

@katka.gzd @natyi25 čaute baby, PCO nie je nič extra hrozné, sú aj omnoho horšie diagnózy... 😔 V prvom rade ste dobre urobili, že ste zmenili lekára a začína sa to riešiť. Drilling vaječníkov je fajn vec, ktorá zvykne pomáhať 😉
Katka, čakanie do októbra je úplne zbytočná vec, každý normálny doktor začne problém riešiť hneď ako vyslovíš prianie mať dieťa. To už sú v dnešnej dobre prežitky čakať rok a ja osobne som sa s týmto ešte nestretla. Odporúčam ti rovno prejsť do niektorého CAR, kde sa ti budú venovať okamžite a ty nestratíš čas..lebo cesta môže byť niekedy dlhá.. 😔

Mne diagnostikovali PCO v marci, a doktorka sa ma opýtala, či bábätko chcem hneď 😀 alebo máme čas. Vtedy som jej povedala, že máme čas 😀 TAk mi dala zatiaľ duphaston na úpravu cyklu a my sme sa doma snažilkovali a nechávali to na prírodu. Leto prešlo, nič sa neudialo, tak som išla znova k doktorke a povedala jej, že bábo chcem hneď 😀 Tak som absolvovala stimuláciu vaječníkov, folikulometrie, následne som podstúpila v septembri, oktobri a novembri IUI..ale nevyšli. No a to najlepšie na koniec...hneď v nasledujúcom cykle sme otehotneli PRIRODZENE. Takže nevešajte hlavu, ide to 😉 😉 😉

natyi25
21. feb 2011

@erickaa ako dobre sa to číta :D úsmev na tvári si mi vyčarovala :D prajem zdravé tehu, nech je všetko ako má byť :D ja sa neviem dočkať menšt,, dúfam, že príde riadna a 2.deň nepadne na víkend, aby sme mohli začať sledovať hormóny. Erickaa, nebolo treba v tvojom prípade HSG vyš. poprípade laparku? alebo si to odmietla, ked ste išli hned na IUI? štítnu si mala ok?

katkaajurko
21. feb 2011

@natyi25 tvoj lekar na to ide dobre..treba skontrolovat stitku a aj drilling je dobry postup..v podstate najrychlejsie a poda to najviac informacii na zaciatok. laparka je pohodova operacia,netreba sa bat ... Hiva popisala cele postupy niekde okolo stranky 480 - 482

natyi25
21. feb 2011

no ten drilling mi spomínal dr. Španka, môj lekár mi spomínal HSG vyšetrenie...ale, že to má ešte čas...nerada by som ho ale strácala a laparku... idem skúsiť prečítať laparku od hivy. Aké si mala ty výsledky pri PCO?

erickaa
21. feb 2011

@natyi25 ďakujem, dúfam, že všetko bude dobré, ešte prečkať tieto najkritickejšie týždne.. 😔 😔 😔 klop klop klop

Mne lekárka vôbec nenavrhovala ani laparku ani HSG, ona robí totiž okrem svojej ambulancie aj priamo v CAR a hovorila hneď o pár pokusoch IUI a následne o IVF a tam to neni potrebné. Ale z vlastnej iniciatívy som nad tým rozmýšľala a asi by som išla na laparku, nech ma pokukajú a to IVF ešte odložila. Ale našťastie sme sa k tomu nedostali..ufff Pri IUI laparka tiež nie je povinná, ale v prípade, že máš podozrenie, že by si mohla mať nepriechodné vajcovody (úraz, časté zápaly, infekcie) tak je viac ako na mieste. Ja som nemala nikdy žiadne problémy, tak sme predpokladali, že sú v pohode a aj našťastie boli.. 😀 Moja doktorka je dosť optimistka, takže mi vždy hovorila, že všetko je v poriadku..a mala pravdu. 😅

Na štítke som bola až teraz v 8 tt ale tiež z vlastnej iniciatívy, lebo som sa už dlho chystala..tak teraz som mala už riadny dôvod..aby som neublížila bábu. Našťastie je u mňa všetko v poriadku. 😔 Inak určite odporúcam návštevu endokrinológa ako jedno z prvých vyšetrení, lebo dosť veľa báb v mojom okolí má zníženú funkciu a vôbec o tom ani netušili.. 😕

natyi25
21. feb 2011

@erickaa neboj, všetko bude ok :D a ani sa nenazdáš a budeš cítiť pohyby :D. Ja som nemala žiadne problémy, ani s infekciami, ani so zápalmi, vôbec nič mi nebolo...preto som ešte dnes z tej diagnózy v šoku ☹ . Myslíš, že ak sú vajíčkovody nepriechodné, tak zo zápalov a tak??? ak je to tak, potom by som ich aj ja mohla mať ok a stačila by hormonálna liečba 😉 , ale ako som spomínala, nechcem strácať čas...tak neviem, ako budem postupovať. Dôležité sú výsledky krvi a na tie si musím počkať. Myslíš, že ak mi nepríde riadna menšt. sama od seba, tak by sa tie odbery dali urobiť aj keby bola menšt. vyvolaná injekciou??? Nechcem pochybovať o svojom lekárovi, ani nechcem byť múdrejšia ako on 😉 , len chcem vedieť či postupuje správne :D. Viem, že je odborník vo svojom obore, veď som k nemu prešla na odporúčanie známych...a ešte aj vtipkoval, že o mesiac o dva, bude na monitore aj naše bábätko tak, ako keď som tam prišla prvýkrát :D
Endokrinologovi idem 11.3. tak som zvedavá :D

katkaajurko
21. feb 2011

@natyi25 ja som najprv stratila skoro rok casu pri prvej doktorke-ktora ma odmietala riesit a robit akekolvek vysetrenia napriek totalne rozhadzanemu cyklu... ale ms chodila sama aj ked niekedy az na 49 den .takze som zmenila doktora,absolovala niekolko HP, endokkrynologiu a laparoskopiu...jedine co vykazovalo PCO bol ultrazvuk, ani drilling mi neurobili-lebo sa im vajecniky nezdali zle,inak vsetko ok-priechodne , potom som isla do centra,kde si urobili svoje HP - vyskakovali mi niektore hormony ale paradoxne nie testosteron ale LH ,sem tam prolaktin - dali mi clostyl dva cykly a urobilo sa jedno IUI - nic ...potom som ja uz chcela ist na IVF ale doktor zahlasil-ze este skusime metformin .... nemam sice potvrdenu inzulinovu rezistenciu ani vysoky cukor - ale cuduj sa svetu - po dvoch mesiacoch uzivania a asi dva mesiace pred planovanm IVF sa podarilo otehotniet "prirodzene" (nemam rada toto slovo) ...sucasne ale asi pomohlo aj upravenie cyklu tym clostylom predtym si myslim.... ze som mala konecne tri normalne cykly po sebe-cize sliznica sa pravidelne obnovovala-co bol u mna problem.

inak na zaciatku sme mali aj horsi spermiogram a mm bral 3/4 roka pravidelne vysoke davky vitaminov - a spg sa zlepsil do normy -aj to urcite zavazilo...otehotnela som defacto asi po roku a tristvrte snazenia...

timona
21. feb 2011

ja som bola minuly tyzden prvykrat u Dr. Valkyho, rozpraval skor vseobecne veci...a dohodli sme sa ze tam pojdem nejaky 9-10 deň cyklu, lenze ja som zabudla ze buduci tyzden idem na dovolenku na tyzden, tak neviem, co mam spravit, ked budem prave vtedy mimo...inak ja som asi pred cca vyse dvomi tyzdnami skoncila s Lutenylom a MS stale nikde...pripada mi ze Valky chce ist na to velmi pomaly, najprv chce sledovat cyklus bez liekov , potom mozno s liekmi...neviem co chce sledovat, ked uz davno moj gynos odsledoval ze nemam ovu...inak vy ste ako dlho chodili do CAr-u nez ste sa dopracovali aspon k IUI?

katka.gzd
21. feb 2011

no tak babulky teda poradte na ake vysetrenia sa mam sama hlasit aby sa nic nezanedbalo? ja tiez nechcem svojho noveho dokiho podcenovat ani byt mudrejsia ako on, ale.........ved to pozname vsetky....len aby sa nic nezanedbalo...........

moj chorobopis od zaciatku: nikdy som nemala pravidelnu menstruaciu, ani pred branim HAK, par krat som bola aj na vyvolavacke.....jeden krat som prekonala zapal ako 17rocna. od 18tich som brala HAK az do teraz, to znamena 6 rokov....v oktobri som vysadila a menzes som mala jeden jediny aj to po dvoch agolutinovych injekciach pretoze po prvej sa nic nestalo.......presne dnes je to uz 2x28 dni co som nemala menstruaciu a dnes som bola na vysetreni, kde mi lekar diagnostikoval PCO na oboch vajecnikoch.....dostala som agolutinovu injekciu. Dalsi postup podla mojho dokiho bude taky ze kazdy mesiac na 30ty den cyklu pridem na injekciu agolutinu aby som mala aspon menzes a do oktobra sa budeme este snazit "prirodzene". povedal ze ma nechce zatial trapit dalsimi vysetreniami, ze este mam pockat ci motyka vystreli.......hormonalny profil som si sama vypytala s tym,z e ved to nieje invazivna metoda, ktorou by ma mal trapit.....takze ked dostanem mrchu tak mam zavolat sestricke.....ktory den cyklu sa robi ten odber? ake dalsie vysetrenia by ma mali cakat? co mozem ja sama urobit este?

vopred vam dakujem za trpezlive odpovede....

katkaajurko
21. feb 2011

@timona on chce ale svoje vysetrenia, aj mne najprv spravil svoje HP a sucasne sledoval cyklus co sa tam deje aby mal prehlad ... no kedze si nedostala ms tak neviem ako dosiahnes 10dc... jedine si nasadit duphaston ....

vidis a potom baby rozpravaju ze v centtre idu len po prachoch za ivf ... mne sa to ttiez nepotvrdilo...najprv sledovanie,potom neinvazivne metody a nasledne az narocnejsie... mne ale sledoval cyklus tusim len jeden potom som bola na dovolenke a potom uz dal clostyl

natyi25
21. feb 2011

@katkaajurko 😉 som rada, že reaguješ na môj prípad, aj napriek tomu, že si už tehu 😉 máš chuť sa podeliť s info. a podporiť nás vlastnými skúsenosťami 😉
Mám pred sebou lek. nález : uterus v AV 68x30mm, endometrium 4mm, proliferačné, ovarium vpravo 50x22, bohatej fol. štr., vľavo 48x22mm, bohatej fol. štr. - obrac PCO, C.D. bez voľnej tekutiny. Záver: sterilitas priamaria , PCO xy.,
Doporučená liečba: bazálny HP odbery na 2. deň m.c., 21 deň m.c., kontrola diabetologom,pre sups. metabolický sy., HSG, LPSK???, zvážiť metformin.
Na čo je dobrý taký metformin??? podporuje ovuláciu? keďže máš s ním skúsenosti...
pre zaujímavosť som ti poslala info :D od dr.

katkaajurko
21. feb 2011

@katka.gzd precitaj si priespevky od Hivy od konca strany 481 a 482

katkaajurko
21. feb 2011

@natyi25 vajecniky mas vacsie - to byva obraz PCO . ostatne odporucane vysetrenia su podla mna to naj co sa da . resp hsg je podla mna hluposst - zbytocne-je to len diagnosticka metoda-ktorou sa nic neda riesit.naopak LPS co sa najde-da sa hned riesit problem.

metformin tak trochu laicky robi podobnu sluzbu ako drillig ale inou cestou - ak je horsie metabolizovanie cukru-tlaci to na inzulin a to v skratke tlaci na hormony vajecniky ich produkuju vela a z tohto sa obaluju vajecniky zvonku co znemoznuje kvalitne dozrievanie vajicok - metfornin ulahci telu metabolizovat cukor a aj tuky-to sa skludni - znizi inzulin,hormony a vajecniky sa pomalicky ocistuju a nastupuje kvalitnejsia ovulacia..v mojom pripade zabral za dva mesiace...ale je to silny liek a zo zaciatku to bol boj s nevolnostami dost silnymi-treba si ho davat pomalicky po par dnoch zvysovat davku-nech si telo zvyka... a ja nemam ani inzulinovu rezistenciu dokazanu-ak som ju mala tak len podprahovo zvysenu a aj tak to asi pomohlo.... ale moj PCO obraz vajecnikov bol aj vraj "lahsi" ziadna tragedia.... ms chodila spontanne aj ked kazzdy druhy cyklus neskoro - z toho usudzujem,ze ked je to horsie-treba liecbu trosku dlhsie

katkaajurko
21. feb 2011

vo vseobecnosti sa odporuca brat metformin aspon pol roka-aby sa ukazalo ci zabera

timona
21. feb 2011

@katkaajurko inak som rada ze ma netlacil od zaciatku do IVF, len sa mi zda ze to bude veľmi nadlho a ja uz zacinam byt -vlastne uz som v dost nestastna...vysetril ma a povedal ze endometrium mam proliferacne, len neviem preco je MS v nedohladne...

katkaajurko
21. feb 2011

a este doplnim -ze podla zahranicnych studii ak nie je ina pricina PCO (stitna zlaza napriklad) tak zabera vraj v 50% pripadov

katkaajurko
21. feb 2011

@timona a si mu povedala-ze uz si mala mat davno ms a ona nikde? si sa nespytala-co v pripade ze ju vobec nedostanes?? kedy potom mas prist na HP..lebo mna sa toto pytal ci chod ms aj sama...

natyi25
21. feb 2011

@katkaajurko no teda, toľko info 😉 dakujem, možno sa zbytočne stresujem a pátram, čo treba, hoci sme poriadne ešte nezačali s vyšetreniami...ale veľmi túžime po bábätku 😔 , tak dúfam, že na seba nenechá dlho čakať 😉 zvažujem, že HSG by som odmietla a radšej pristúpila na LPS, vynechali by sme tak 1 zbytočný krok
@katka.gzd tiež čakám na menšt. a keď príde 2.dc idem na odbery, 21dc tiež na odbery - progesterón, ale ak nepríde menšt., tak neviem, mu zavolám, či je možné urobiť ten profil aj s vyvolávačkou, ak ano, tak nemám dôvod čakať na ďalšiu menšt., ktorá ktovie kedy príde. Inak mávam cykly od 32 - 42 dní, naposledy len 6 dňové špinenie :(
Bože, jeden mesiac si želáme nech menšt. nepríde, lebo chceme byť tehu, ďalší zase chceme, aby bola čo najskôr :D no čo už...ako môj manžel hovorí, všetko má svoj správny čas /chcela by som mať jeho flegmatickú povahu/

timona
21. feb 2011

@katkaajurko povedala som mu kedy bola posledna MS on povedal, ze by mala kazdu chvilu prist, ze vyvolavacku mi davat nebude, tak ma nanapadlo sa ho dalej pytat, som to brala ze proste pride..a zrejme ani neplanuje mi robit hormonalny profil, neviem ci mu stacil ten co mi robil gyndak, odobral mi antimulerovsky hormon- to by mu malo napomoct pri diagnoze PCO a este ze by chcel imunologiu spavit, ci krcek maternice neprodukuje protilatky proti spermiam

katkaajurko
21. feb 2011

@natyi25 podla mna je dobre sa zaujimat

@timona tak pockaj a uvidis

amarena
21. feb 2011

Caves,

tak je nas tu tusim kazdym dnom viac a @katkaajurko podava info. 😉. Pozeram, ze 20tt - super.😲

Ja som teraz vo faze cakania - 6 DPO. Dr mi vcera povedal, ze ak nebudem tehu, tak na dalsi cyklus da znova clostil.

amarena
21. feb 2011

A @slivocka ako dopadla u dr, neviete niekto?

hiva
autor
21. feb 2011

caute babule ... skoda ze tu nie je tlacitko "paci sa mi" ako na Facebooku ... uz by som ti @katkaajurko Katusik moj dala minimalne 3-krat palec hore 🙂

suhlasim absolutne so vsetkym napisanym... @natyi25 ... HSG urcite nie...ak mozes, chod na 100% radsej na tu laparku 😉

natyi25
21. feb 2011

@hiva dakujem za odporúčanie 😉 , baby, každá vaša rada ma posúva vpred 😉 ste zlaté