Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

eirin
13. aug 2009

Pralinko, moje dr. se zachovala úplně stejně a dokonce mi pak nasadila prášky, které ovulaci blokovaly s tím, že tento cyklus už stejně ovulace nepřijde.

pralinka25
13. aug 2009

boze ja by som tych lekarov vytrepala po riti

co to nedokazu pochopit ako nam na tom zalezi a ze ide o nieci zivot???????

mireag
13. aug 2009

eirin, no sila. 😠 To je nejaka, mudr, dr., judr a mam phd. z jasnovidectva...
Mne napr. dr. povedal, ze mozem prist kedykolvek, stale ma upokojuje a nie je ziadny pesimista. Ako si tak vsimam, vela dr. sa vyjadruje vtedy, ked maju drzat h...u. Ako moze povedat, ze ti ovu aj tak nepride... Co je jasnovidka..? Moj nikdy netrepe dopredu, ale caka, co ukaze UTZ. Logicke no nie?

pralinka25
13. aug 2009

ja si myslim ze ovulka moze prist hocikedy.

shaarka
13. aug 2009

mireag, na druhy clostilovy cyklus som mala na UZV 19mm folikul, dostala som pregnyl 5 tis. jednotiek, ale nic.
na treti cyklus som tajne brala 2 clostily denne a potom isla na UZV, bola tam "krasna aktivita", ale neviem, kolko coho. napravo. stale na pravom vajecniku. no a dostala som pregnyl 10 tis. j., vlastne vydrankany, vyproseny (som si zohnala). ovu nebola.
stvrty cyklus s clostilom uz nebol, lebo naco sa mam pchat hormonmi, ked neovulujem.
mozno keby som mala aktivitu na lavom vajecniku, mozno by s pomocou pregnylu nieco prasklo. neviem. uz som to neriesila a objednala sa na laparku.

jasne, ved preto som pisala, ze aspon do 25.DC by bolo celkom fajn cakat. ked mame rozhadzane tela, sutavu a cojaviemcoeste, tak preco by aj napriek clostilu nemohla byt ovu neskor ako 14.DC?
ale zas druha vec je, ze na ovulaciu treba mat pripravenu aj sliznicu, aby sa malo vajco kde uchytit. ale zas to by sa dalo ustrazit prave ultrazvukom... a brat duphaston 1-2 dni po potvrdeni dominantneho folikulu, po pregnyle a vzostupe teploty.
tolko moja teoria. mylim sa?

pralinka25
13. aug 2009

shaari uz nic ine neostava len aby si si spravila MUDr a specializaciu na gyndu a budeme chodit k tebe.
Lebo tito bezny ma dovedu do hrobu. Myslim ze tvoja teoria ma logiku, lenze im sa asi nechce to strazit

mireag
13. aug 2009

Shaarka, no ja neviem, ako bude moje telo reagovat. To co pises, znie logicky... Budem mudrejsia tiez po 4. cykloch. Mne povedal, ze budeme stimulovat pol roka a ked nic, tak ma posle do CARu. Takze tak...
Jancos chodi tiez k tomu istemu a pisala nieco v tom zmysle, ze nas dr. moc neposiela na laparku... Ale ked bude treba, tak pojdem... Urcite mi to neuskodi. 😉

gaby0205
13. aug 2009

Ahojte dievcenece,

pred 5rokmi som bola diagnostikovana s PCO..mam hormonalnu imbalanciu a velmi nepravidelnu menstruaciu (raz som to nemala asi tak 9mesiacov)..kaslala som na Dr a zacala sa venovat naturopateutickej medicine kde prvy zaklad co mi bolo povedane od naturopateutov (mam dvoch skvelych) je ze nesmiem jest sladke...sladkosti vam urobia horsie tie co maju PCO...tak som sa snazila ich uplne odtat z mojej diety..po roku a pol mi DR zistili na scene ze sa mi to zlepsue (cisty su tam este stale ale nie je ich az tak vela ako predtym)..chodim na yogu, velmi zdravo sa stravujem BIO produkty, chodila som taktiez na vyplachy criev (co je neskutocne skvela vec, robila mi to znama na klinike, ..robi to vela znamych osobnosti, niet sa coho hanbyt, ten pocit po tom tak to za to stoji, akupunktura je uplne skvela..hlavne pre zeny s PCO)..no a po roku skusania o babetko som teraz otehotnela a ani som nevedela 6tyzdnov ze som tehu... 😀

babulky iba Vas chcem povzbudit, nevzdavajte sa lebo zeny s PCO maju sancu tiez otehotniet a verim ze sa Vam to podari.Ja som skusila nekonecne mnozstvo ovulacnych testov a nikdy mi nevisiel pozitivny tak som simysleal ze neovulujme...no ale nejak som musela ked som tehu 😉 MOC MOC drzim palce!

sarafortuna
13. aug 2009

ahoj gaby,
dakujeme za povzbudenie, potrebujeme to tu všetky ako soľ 🙂 🙂 🙂

Držíme palce!!!! 😉

sofia2008
13. aug 2009

Ahoj gaby, gratulujem 🙂
Ja mam tiez PCO, stravujem sa tak ukazkovo, ze az,bioprodukty,olivovy olej...atd, pravidelne cvicim dva roky, sladke som nikdy nemala rada, som stihla,vraj mam najlahsiu formu PCO...no a nic 😀 v tomto roku az jednaaa ovulka 😀 ale som rada, ze aspon tebe sa to podarilo 🙂 aspon clovek nestraca vieru 🙂
pekny vecer vsetkym 😉

shaarka
14. aug 2009

hehe, sofi, tak po tvojom prispevku, aj ked to povodne mala v plane, nebudem menit nic 😀

sarafortuna
14. aug 2009

Ahojte,
rozmýšlam či je "vyvolávačka" podobná "kategória" liekov ako Duphaston... viete mi poradiť? funguje to na tom istom princípe, či nie?
Ide o to, že následne po injekcii som asi mala ovulačný cyklus /neviem na 100% lebo merať som začala dosť neskoro a teplota bola nad 37 až do dalšej menštr. a teraz ked si meriam tak je teplota od 36,6-36,8/.
Idem dnes k Dr. tak rozmýšlam či to môžem použiť ako argument 🙂 🙂 .
Ale aj tak si budem pýtať duphaston, neskor aj clostyl...
Shaarka, vieš v tom poradiť..? može tam byť súvis, že po injekcii bol další cyklus možno ovulačný... /ja tomu dávam 90%, lebo bol aj hlien, len ja koza som v tom čase nemerala-až o týžden neskôr/.

Ď.

mireag
14. aug 2009

sarafortuna, ja som mala duhp. ako vyvolavacku a dozviem sa az tento cyklus, ci budem mat ovu alebo nie. Ale nedavam tomu velku sancu. Hlavne nech ti spravi UTZ. 🙂

shaarka
14. aug 2009

sara,
duphaston urcite ovulku nevyvolava. moze sa ale stat, ze ti proste mala prist a aj prisla a v rovnakom case, ako si dostala agolutin. ten sam o sebe dost zvysuje teplotu, hlavne na druhy den po injekcii je poriadne vysoka, ale potom ma tendenciu klesat spolu s klesajucim progesteronom. kazde telo na to ale reaguje inak. pomohlo by, keby si dala do fora graf - lahsie by sa hodnotilo. 😵
a co sa tyka teplot, tak na 99% je 37 poovulacna, ale aj 36,8 uz taka moze byt.
dolezite je vidiet kompletnu kriku a nezaoberat sa konkretnou teplotou. 😉

mireag, ty nemerias?

sarafortuna
14. aug 2009

ja mám cyklus len trochu rozhádzaný, ale krámy chodia samé...preto dúfam, že možno len taký "drobný" zásah do hormónov ich trochu "posunie" tým správnym smerom... /a že tie vaječníky to Vajko pustia na vandrovku 🙂/.

Bez UTZ z ordinácie ani nejdem... 🙂 chcem vedieť, či sa dačo zmenilo, lebo zatial na mne vyskúšal len Agnucaston /to si môžeme naordinovať aj samééé!/. A 3 mesiace sú preč ☹ ☹ ☹. Stratené... no nič...všetko má svoj čas

mmmk
14. aug 2009

Duphaston dokonce ovulaci narusuje. Mel by se brat urcite az po ovulaci, doporucuje se tak dva dny. Pokud berete jakekoli hormony (clostil, duphaston, utrogestan), nema ani smysl merit teploty, protoze je to zvysuje. Navic s PCO ani nema vyznam testovat ovulacnimi testy, protoze pri drobnych cystickach na vajecnich se stejne ukazou pozitivne. Nejlepsi je najit si doktora, co bude delat folikulometrii a vsecko kontrolovat 😉 I nektere CARy jsou ochotny do neceho podobneho jit 😉

sarafortuna
14. aug 2009

No len ten cyklus nemám kompletný, preto žiaden graf... som začala merať až na 22. den - 40 dňový cyklus.
A ten cyklus, kedy bola teplota nad 37 stupňov bol až po menzese, ktorý bol vyvolaný injekciou... čiže následný... /už sa asi mocem vo vysvetľovaní/.
Takže mám nádej, že to bola ovulácia? teraz už mám aj ovu testy a aj meriam teplotu, takže by mi to nemalo uniknúť... 🙂
Mne jeden Dr. povedal, že mám ovu možno 3 krát do roka... Ta to by som bola velmi happy, keby to bolo minimálne tak!!! 🙂 🙂 🙂
Inač, nemám tlačiť na MM aby išiel na spermiogram?...poznáte chlapov... "ja mám kvalitných borcov, neboj"... Vaši muži/partneri boli?

mireag
14. aug 2009

Shaarka, nemeriam. Chodim na folikulometriu. K duph. fasnem dalsi cyklus clostil, tak uvidime... 😒

shaarka
14. aug 2009

mireag, to je lepsie.

sara, ved nevadi, si na WK alebo FF? ukaz.
hej, boli sme na spermio, bud. tyzden ideme zas. jasne, ze to borci neboli. prave naopak. MM bol velmi sklamany.
mmmk, ano, hovori sa, ze duphaston a utrogestan teplotu zvysuje, ale ja som si to vsimla len niekedy pred rokom, ked som sama tlacila teplotu na teplomeri ocami hore 😀 ale inak mi nezvysoval nikdy nic.
okrem agolutinu, jasne, tam logicky vybehla teplota, ale zas aj klesla.

LH je pri PCO pritomne stale, co je na skodu (preto tie // ovulacne testy). pretoze ked je ho vela, tak folikuly uz nedozrievaju, lebo maju signal praskat. ale zas nieje ho natolko vela, aby folikuly naozaj praskli. a okrem toho nema ani co praskat, lebo pri PCO je FSH dost nizke... 😒

mireag
14. aug 2009

shaarka, a ja som si nakupila ovu testy, pretoze ma dr dovcu. 😒 Cize su mi na prd. Ale skusim aspon jeden, nech viem, ako vyzeraju tie //. 😀

mmmk
14. aug 2009

Sharka, on tu teplotu zvysuje, skutecne je to tak. Jasne, asi nevis, jaka by byla bez nich 😎 Po Duphastonu se prece musi drzet nahore, dokud ho beres. Neznam prave moc holek s PCO, co by dostaly ms i pres nej. Mne teda nejak nezabral, mam 0-0-2 utrogestan. A ovuluju po injekcich. Jen chci ostatnim holkam napsat, ze neni konec sveta, kdyz jim po clostilu nerostly foliky. Mne zacaly az po tech injekcich. A hlavu vzhuru, da se otehotnet i s kombinaci PCO a horsi spermio 😉 V tematu "Clostil nezabral, co dal" je tehuli uz vetsina 😉 A az na jednu vsechny jen po injekcich, bez IVF 😉

sarafortuna
14. aug 2009

som na ff, ale zapisujem tam iba teplotu... /ostatné pozorované znaky a okolnosti si píšem do debilníčka/.ten mesiac o ktorom hovorím tam nemám hodený...
Ja už sa idem chystať k Dr. ..sa bojím akoby som išla prvý krát ku gyndošovi 😢 😢 😢
MM budem postupne pripravovať na to vyšetrenie... dúfam, že ho nevystraším... alebo mu aspon naordinujem "svoju kuchyňu", nie jeho mamky... 🙂

Tak čaute...
PS: takže ovu testy mi nepovedia nič, ani tú snahu vaječníkov dostať vajko von? som si chcela aspon odsledovať,že kedy teoreticky mávam ovu...v ktorej časti cyklu, či aj tam nieje dajaká abnormalita...

mmmk
14. aug 2009

Sarafortuna, myslim, ze by na to byla nejlepsi folikulometrie. Pokud se lecis u sveho dr. pro neplodnost, nemel by byt problem s proplacenim folikulometrie pres zdr. pojistovnu.

hiva
autor
14. aug 2009

mmmk....podla mna nie je pravidlo, ze teplota po duphastone stupne .....ja som brala duphaston tiez a vyrazny vzostup som nepostrehla ....v jednom cykle som mala teplotu zvysenu a nadejala som sa, ze to bola ovulka, ale zrovna v tom obdobi som bola aj chora a mala som teploty 😉 bol to novembrovy cyklus....ale aj decembrovy som brala duphaston a zvysena tepltoa nebola 😉

http://www.fertilityfriend.com/home/226b42

shaarka
14. aug 2009

mmmk, suhlasim s hivou. s tym zvysenim teploty je to vsade napisane, ale pri anovulacnych cykloch som to naozaj nepostrehla... a tom som na duphastone uz rok.
a pises, ze "Neznam prave moc holek s PCO, co by dostaly ms i pres nej" - akoze nepoznas vela holiek, ktore by po duphastone dostali MS? ci slom to kvoli jazykovej bariere zle pochopila?

sara, jasne, UZV folikov je dobra vec. aspon vidis, ako ti rastu a kolko a vobec ci.
ale potvrdeniu ovulacie verim IBA na zaklade meranej BT a progesteronu z krvi (ak bola stanovena hodnota aj vo folik. faze). ultrazvuku "po ovulke" neverim.. ale to je len moj nazor.

hiva
autor
14. aug 2009

ja som tiez nepochopila to "Neznam prave moc holek s PCO, co by dostaly ms i pres nej" 😀 😀 😀 ....ja napriklad mavam MS bez cohokolvek...a napriek tomu mam silne PCO 😉

mmmk
14. aug 2009

Shaarka, ne, myslela jsem to tak, ze holky s PCO malokdy dostanou ms, kdyz jeste duphaston/utrogestan berou. Po jeho vysazeni je to jasne, ze to dostanou.
PCO teploty byvaji erratic - rozlitane. Toto je muj nejdelsi mereny cyklus. Posledni tri roky jsem nemela vydrz na svoje skutecne (ne)cykly, mam oligomenorheu - zridkavou ms (tz. sama od sebe to dostanu tak 3x do roka) a ovulaci jsem tak mela asi jednou
http://www.fertilityfriend.com/home/marquetka

Progesteronem v krvi ms skutecne nezjistis, musis si nechat hlidat FSH a LSH. Mne vzdy po folikulometrii necha Dr. i nabrat krev, podle vysky FSH a LSH urci, kdy si mam pichnout hcg shot a od kdy zacinam brat utrogestan 😉

shaarka
14. aug 2009

vidim, ze kazdy na progesteron reaguje inak. dovolim si ale povedat, ze lepsie je, ked sa nanho reaguje, ako ked nie. cize ty si asi ten lepsi pripad.

dalej nechapem, preco by mali zeny dostat menzes, ked beru duphaston (utrogestan). ved menzes pride az vtedy, ked hladina progesteronu opat klesne, to znamena, ze po vysadeni.
pokial menzes pride este pocas brania progesteronu, pravedpodobne je telo nastavene na svoj vlastny rezim/system.

rozlietane teploty su mozno charakteristicke pre anovulacne cykly, ale skor si na nich treba vsimat to, ze nemaju dvojfazovu krivku, nez to, ze ako velmi skacu. rozdiely vacsie ako 0,3 stupna povazujem za vysledok zleho merania, resp. nevhodnych podmienok merania BT.

nemam chut sa hadat, ale bud si nerozumieme, alebo mas take informacie, ktore dnes vidim prvykrat.
pises, ze progesteronom v krvi MS nezistis? nie je to celkom pravda, pretoze ak ti vezmu krv vo folikularnej faze a potom aj v lutealnej (alebo aspon predpokladaju, ze to moze byt LF), tak sa rozdielom hodnot a hladinou prog. da predpokladat, ze MS je na ceste (zvyseny progesteron naozaj nie je bezny dlhodobo), plus este ked sa k tomu prida ultrazvuk a vyska sliznice, je to celkom dobry signal, ze MS pride. zial nie je to dostatocny sposob, ako dokazat, ze ovulacia bola.
asi si napisala preklep, v tvojom prispevku nema byt FSH a LSH, ale FSH a LH.

sposob, ako tvoja Dr. urcuje ovulaciu, je naozaj zvlastny. Pregnyl, choragon, sa picha s predpokladom dozrievania folikulu 2 mm za den a nie vyskou hladiny FSH v krvi (okrem toho mas super labak, kde ti hladinu stanovia hned, obycajne sa caka par dni na vysledky...). Ale nech. Ide len o to, ze pri PCO je hladina LH v krvi (moci) stale a ani jej zvysenie neznamena, ze k ovulacii ma dojst alebo ze folikul je dost velky na HCG shot. Ale zas - radsej som ticho, pretoze si nedovolim spochybnovat sposob liecby tvojej Dr.

a este ak mozes, pridaj prosim dalsie grafy na tvoj link.
ja pridam tiez a mozes si pozriet 😉
http://www.fertilityfriend.com/home/shaarka

mmmk
14. aug 2009

Sharka, pripada mi zbytecne urcovat MS. Prepsala jsem se, mela jsem na mysli ovulaci 😀 Na co zjistovat ms? 🙄 Holky, co PCO nemaji a maji cyklus jako hodinky, dostanou MS i navzdory duphastonu. Ale ono je to zpusobeno tim, ze maji vlastni, dost vysokou hladinu progesteronu a az tato hladina dosahne sveho maxima a nedojde k uhnizdeni vajicka, spusti se MS. U anovulacnich cyklu taky musi telo dosahnout sve hladiny progesteronu, aby spustilo krvaceni ze spadu.

LSH je mineno LH, moje laborka (ne v CR) to tak znaci a vysledky mam odpoledne po odberu. Zpravidla jdu na folikulometrii 2x a 3x za cyklus a alespon 2x mi berou krev. Hcg picham pri velikosti folikulu 20-22mm 5000 jednotek a za dva dny pote znovu 5000 jednotek na podporeni. O postupech meho lekare nepochybuj, protoze tento postup je uspesny -> 2.-15.DC 50IU/denne puregon; 16.DC predalon (hcg) 5tis. jednotek; 18.DC znovu 5tis. jednotek predalonu, 19.DC utrogestan 0-0-2. 😵

sofia2008
14. aug 2009

Cauko kocky! Som tu len na skok,hlasim mrchuuu,este o den skor! prajem vam vsetkym krasny vikendik!