Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

hiva
autor
21. aug 2009

shaarka....ved jasne....ved tak som to aj ja myslela 🙂

sarafortuna
21. aug 2009

Ahojte, mám na Vás otázočku... 🙂
Nikdy predtým ma nepobolievali vaječníky - okrem drobného pichnutia 4krát za deň jeden krát mesačne.... no v stredu ma pichalo na ľavo celý deň - taká pulzujúca pichľavá bolesť asi 2krát za minútu a hlavne som to cítila ked som sedela resp.ked som sa nehýbala. Najprv som myslela, že to v "črievkach" sa dačo hýbe ale predpokladám že to bol moj pravý vaječník... Na druhý deň som už mala krámy /som bola dosť prekvapená, lebo inokedy na 26.deň ešte dúfam v ovuláciu a nie v krámy!!!/.
Teraz ma to pichá len trochu a cítim už aj TROCHU brucho ako pri bežných krámoch predtým... krámy mam relatívne slabé /aj minulý mesiac boli slabé/.
Sa bojím, či to nemôže byť dajaká cysta - beriem tie kvapky od valoviča, takže či sa nestnažili o niečo a keď to nejde, tak to nejde....
Máte aj vy bolesti vaječníka, resp. na jednej strane ako menštruačné bolesti? Alebo že by sa tie vaječníky prebúdzali k životu...? Ovu určite nebola, tento mesiac som mala prekvapivo nízke teploty - o 0,2 nižšie ako v predchádzajúce 2 cykly.

pralinka25
21. aug 2009

shaari teda ty to budes mat dobre perne.

hivus ty ked budes v tej narkoze hlavne snivaj o uspechu 😉

shaarka
21. aug 2009

hehe, a ja sa aj psychicky pripravujem, ze fuuuuuj svetlo, mna ziadne svetlo v tuneli nedostane. ja sa vratim a budem pekne ovulovat potom. 😀 😀 😀
uz len keby som nasla // tak mam o par problemov menej 😀 😀 😀

shaarka
21. aug 2009

sara, sa mi paci, ako to mas matematicky spocitane, ze 4x 1 x1 😀 😀 😀 2x/min
ci to je cysta, alebo nie, ti nikto nepovie. ak mas pochybnosti, sup na ultrazvuk, tam sa kukne a budes vediet na isto. cysta sama o sebe neboli, pokial viem, ale ked nedojde MS, tak potom uz boli... ale zas s MS vacsina cyst odide.
a mozno si mala len velmi bolestivu ovu so spinenim.
pokial ale viem, tak pri menstruacii vajecniky nemaju preco boliet.
ake mas cykly? merias BT?

shaarka
21. aug 2009

ozaj sara, ty mas PCO? malo tu prispievas...

sarafortuna
21. aug 2009

No tak uvidíme, že čo sa z toho vykĺuje. Mi stačí vedieť, že to veru nepatrí ku krámom... ☹

ČI mám PCO?
no nepísala by som tu občas, keby som nemala...
Jeden dr. na ultrazvuku hovoril o PCO syndróme - hoci mi ho chcel trochu vsugerovať: "Máte mastnú pleť, vyrážky, aj ochlpenie je zvýšené... vlasy vypadavajú? ...predpokladaám že hej..." takže si to všetko sám domyslel - lebo aj moj brat (32rok) má akné... a má PCO? 🙂 🙂 Testosteron som mala zvýšený akolo 20tky - vtedy to ochlpenie pribudlo... a čo ma teraz vypadať? keĎ už raz narástlo? 🙂 🙂 🙂 A z vlasmi nemám problém... 🙂
A terajší doktor vraví už len o PCO vaječníkoch....nie o syndróme... takže preto si hovorím, že ja som "light PCO" 🙂 🙂 🙂
Cykli mám tohto roku 43, 78, 40,38 a teraz 26.Predtým som brala Diane35 a po jej vysadení som mala cca 10cyklov krásnych 29dní. Priešiel rok 2009 a všetko sa doserkalo... 😠

Takže to som JA v skratke...🙂
Skôr sa mi zdá, že tie problémy sú dôsledkami ešte z obdobia, keď som mala 19-25rokov. Teraz mám 28rokov.

shaarka
21. aug 2009

myslim, ze najdolezitejsie je zistit, ci su tvoje cykly (akekolvek dlhe su) ovulacne. ani bolesti a hlien nezarucuju, ze ovulacia prebehla... takze pozor na to 😉
a co teraz dalej s tebou?

sarafortuna
21. aug 2009

zatiaľ nič... na kontrolu idem v oktróbri a uvidíme... Zo začiatku mi Dr. hovoril o laparke, ale ja ju nechcem kým sa nevyskúšajú lieky... takže len čakať a pchať ďalej do seba prírodné "zázraky" a snažiť sa schudnuť - čo je ďalšia vec, ktorá ma rozčuluje /BMI mám v norme hoci horná hranica/.
Nemám dobrého Dr., no ešte mu dám šancu lebo k nemu chodím len od marca a keď sa mi jeho praktiky nebudu pozdávať, tak pojdem do CARu v Košiciach... Zatial Dr. čaká, kým sa mi ustália cykly, kedže predtým som ich mala v pohode aj po vysadení HAK.
To pichanie na pravo si ešte musím cez víkend pozrieť na nete, na slepák sa mi to zdá dosť nízko... no uvidíme. Nejako sa necítim dobre, som prišla z roboty a spala 3 hodiny a teraz sa potím... takže asi na mna niečo ide.. zajtra uvidím, či som fit... alebo to je len piatková vyčerpanosť...
Ahoj a pekný vikend.

shaarka
21. aug 2009

cauki 😵

aliceka
22. aug 2009

Ahojte holky,
více jak před rokem jsem začala sledovat diskuzi okolo PCO. Po vysazení HA nepřicházela MS, a tak se zjistilo, že mám PCO jak vyšité...anovulační cykly a vše co k tomu patří....a s tím začal i kolotoč hormonální léčby starým dobrým clostilem, utrogestanem a už ani nevím čím vším...no samozřejmě nic nepomohlo a MS mi přicházela pouze po injekcích nebo po jakýchsi ( už ani nevím jakých) práškách. Prostě přírodní MS nikde. A pak přišel na řadu CAR, kde mi PCO potvrdili a řekli pro mě tu nejhorší zprávu, že v mém případě hormonální léčba nezabírá a přirozené otěhotnění nepřipadá v úvahu, jedině můžeme zkusit IVF. Byla jsem v šoku, měla depky....bylo to strašné období a já se začala smiřovat s tím, že mi nic jiného nezbyde a budeme naše snažení muset předat do rukou doktorů, což pro mě bylo hrozný, protože jsem si vždycky říkala, že na umělý bych asi nikdy nešla, protože chci mít dítě s manželem a ne s injekční stříkačkou. Prostě jsem si nedokázala připustit, že to potkalo zrovna mě. V tu dobu jsem změnila taky svého Dr a ten nový mi taky při první návštěvě PCO potvrdil a doporučil IVF + ještě před tím ale zkusit laparku. No, ale abych to zkrátila....na laparku jsem se vyprdla, vyprdla jsem se i na všechny prášky od doktorů a zkusila to jinou cestou....jedna asi stoletá babička mi totiž řekla, že pokud má ženská všechny orgány, který má mít, tak potom není nic ztraceno. A dala mi ještě jednu radu a tou bylo, abych si to slivovice dala vyluhovat drnek obecný (mnišský pepř), o kterým jsem četla i tady na konikovi. Zkusila jsem to a stalo se to, že po 3 měsících užívání drnku přišla po 11 měsících moje první MS a to jsem netušila, že bude i má poslední!! Měřila jsem si ten cyklus BT, ale pak mě to kolem 40DC přestalo bavit a vykašlala jsem se na to a drnku přestala až tak věřit. Objednala se k Dr., aby mi zas píchl vyvolávačku......ale to jsem netušila, že už mi potvrdí těhu! Holčiny, otěhotněla jsem kolem 48 DC!!!!!
Tím bych Vám všem chtěla řícti, že to jde i s PCO a bez OVU v 14DC 🙂 .....vydržte, vím, jak je to stašně těžké, ale neztrácejte sílu, Držím Vám strašně moc palce a věřte, že co Vás nezabije, to Vás posílí!. A posílám TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT

shaarka
22. aug 2009

som dojataaaaaaaaaa 😵 😵 😵
alicka, drz sa! za vstky baby (asi sa ukazu az v pondelok) ti dakujem za podporu a prajem fazulke pohodlny domcek a chut vyjst na svet vtedy, ked to bude najlepsie! 🙂
vidim sa v tebe a dufam, ze napriek drnku obecnemu budem mat aj ja taky pekny zaver! 😵

a chcem sa opytat: po liecbe hormonmi ti nerastli folikuly alebo si neovulovala?

hiva
autor
24. aug 2009

aliceka.....vdaka za povzbudenie a moc moc gratulujeeem 😵 😵 😵

hiva
autor
24. aug 2009

shaarka....gratulujeeem 😵 😵 😵 ...kedy budes testovat???

pralinka25
24. aug 2009

alicka to je krasny pribeh. Normalne premyslam ze ten tvoj recept vyskusam. Gratulujeeeeeeeeeeeeeeeem a drzim palce nech vsetko dobre dopadne

ifulka
24. aug 2009

Ahojte holky. Už dva týdny tu brouzdám po koníkovi a hledám, komu vyprávět svůj příběh, kdo by mi s ním mohl poradit. A skončila jsem u vás... Zatím mi nepřijde, že bych na tom byla nějak katastroficky, snažím se být v pohodě, ale ráda bych měla někoho, s kým o tom můžu mluvit a kdo už o těhle věcech něco ví... Takže jdu na to:
HAK jsem po osmi letech vysadila v lednu, původně jsme plánovali snažení až příští rok, chtěla jsem mít rok na to, aby se tělo srovnalo. A byla to dobrá volba, protože se objevily problémy. V únoru ještě MS přišlo po 30 dnech, v březnu až po 43, pak až květen (po 54 dnech) a od té doby nic ☹ Tak jsem se 12.8. odhodlala jít k doktorce, hned mě šupla na UTZ a konstatovala, že mám polycystické vaječníky, že mi vůbec nic neroste a tudíž jsem bez ovulace. Udělala mi taky hned krevní testy, který dopadly dobře - všechny hormony v normě, štítná žláza mírně snížená, ale taky ještě v normě. 18.8. mi píchla estrogen (myslim), zítra jdu ještě na jeden a za týden mi píchne něco jinýho (lutein?) a pak mám přijít 14 DC na ultrazvuk, jestli něco bude růst...

Chtěla bych se Vás zeptat, jaký je rozdíl mezi polyc. vaječníky a syndromem PCO? A můžu ten syndrom mít, když mám hormony v pořádku? Z těch jiných příznaků, co jsem tu četla, mám trošku problémy s pletí od té doby co jsem vysadila HA, padají mi vlasy (ale to mi dost padaly i když jsem HA brala), jinak asi nic...

Když to shrnu, tak snažení asi už nebudem odsouvat, protože bude štěstí když otěhotním, že? My se na miminko oba moc těšíme a věříme, že spolu všechno zvládnem. Taky si dnes půjdu koupit nějaký šikovný teploměr a začnu měřit ať pak mám srovnání. Doporučily byste mi ještě něco?

Moc děkuju za odpovědi, já vím, že už toho tady bylo napsáno spousta, ale nestíhám všechno číst a některý věci nemůžu najít..Pokud víte, kde takový věci najdu, stačí mi sem hodit odkaz a já už se dopátrám
🙂

Jinak Vám všem držím pěstičky, a't se co nejdřív zadaří a můžete být šťastný maminky... (a já koneckonců taky🙂 )

hiva
autor
24. aug 2009

ahoj ifulka....podla mna je syndrom PCO a PCO to ist....ide o to, ze okolo vajecnikov sa ti ukladaju male folikuly (neprasknute vajicka) a tym tvoria taky perlickovy naromok okolo vajecnikov....ten sposobuje, ze aj ked ti mozno folikul narastie dostatocne velky, z vajecniku sa cez tie perlicky nedostane a tym padom neovulujes....vela bab s PCO nemaju vsetky symptomy....i ked je zvlastne, ze mas vsetky hormony v poriadku....robila ti kompletny Hormonalny profil? (to je viac odberov v ramci jedneho cyklu (zvacsa na 3-5 DC, potom 11-14 DC a potom 18-22 DC) - tym sa zisti hladina vsetkych hormonov v jednotlivych stadiach cyklu 😉

meranie BT ti vrelo odporucam....pokila nechces chodit kazdy cyklus 2-3 krat na ultrazvuk, meranie BT je dobra volba....

a odporucam so snazenim zacat hned....my sme 2 roky cakali, odkladali...a teraz sa uz vyse roka trapime, co nam to nejde ☹

drzim palce a vitaj v nasom klube 😉 ☹

ifulka
24. aug 2009

Ahoj Hiva, děkuji za odpověď.. Perličky kolem vaječníků jsem viděla na ultrazvuku na vlastní oči ☹ Vůůůbec mi to neudělalo radost. Ale snažím se nepanikařit 😉 V rámci možností 🙂

Kompletní profil mi teda asi nedělala, když to sestřička vyplňovala tak myslím napočítala 10 hormonů (dr. říkala, že to jsou ty důležité ženské hormony a ty že fungujou správně. Pak ale právě taky nerozumím tomu, proč moje vajíčka nezrají, když je všechno správně...). Když mi tu krev brala, tak jsem byla 87. DC (pokud se to dá ještě nazvat cyklem), takže čekám, že až teď přijde MS, tak to začnem zkoumat nějak víc. Moje doktorka je moc fajn a všechno řeší hned, už mi pomohla s jedním problémem loni, tak jí věřím, že i teď to spolu nějak zvládneme...

hiva
autor
25. aug 2009

ifula...podla mna ten odber krvi (jednorazovy) nevypoveda o tom, ze hormony mas v poriadku.....zvykne sa robit komplet profil, tak ako som ti to pisala....lebo vo faze po menstruacii je potrebna ina hladina hormonov ako vo faze ovulacie a uplne ina ako po ovulaciii....preto treba robit minimalne 2 odbery....jeden v predovulacnej faze a jeden po nej.....tak sa zisti, ci su hormony v poriadku.....z jedneho odberu, a navyse v 87 DC nemoze urcite nic zistit 😉

nemusis byt doktor aby si to pochopila....staci si to len trosku precitat na nete: pozri napriklad tu: http://sk.wikipedia.org/wiki/Súbor:Menštruačný_...

podla toho vidis, ze v kazdej faze cyklus je dominantny iny hormon a hladina hormonov sa v ramci cykloc meni.....a ked ti nerobi viacero odberov, nemoze zistit, ci sa ich uroven meni alebo nie....

ak chces, porozpravaj sa s nou o tom.....ak to nepochopi a nebude ti rozumiet, asi je niekde chyba....pravdepodobne v nej a odporucam ju zmenit 😉

ifulka
25. aug 2009

Já vím, že se to mění, za ty dva tádny co tu pročítám diskuze jsem se naučila spoustu věcí, o kterých jsem předtím neměla ani potuchy. To si až teď říkám jaká jsem ostuda, že jsem toho o svým těle věděla tak málo. K čemu nás celý život ve škole učili bilogii všech možných plžů, obratlovců a zvířat, ale o nás nám neřekli vůbec nic 🙄
Ten obrázek je super, viděla jsem zatím jen takový zjednodušený...
S doktorkou se o tom určitě pobavím. Myslím, že mě chtěla prostě uklidnit, teď těma injekcema se nějak v poklidu dostat k vyvolání MS a pak začnem teprv něco "naostro" řešit 😉

ifulka
25. aug 2009

A kdyby ne, tak už mám dobrý zkušenosti s Heliosem v Brně, takže můžu jít rovnou tam...

hiva
autor
25. aug 2009

ifulka....presne tak...uplne s tebou suhlasim....tiez vdaka koniku som sa naucila o sebe omnoho viac a kedykolvek predtym....o skole ani nehovorim 🤐

ifulka
25. aug 2009

Jojo, je skvělý, že tyhle diskuze existujou. Aspoň člověk ví, že v tom není sám a může zkoušet to co už se někomu jinýmu osvědčilo. Zlatý internet🙂

hiva
autor
25. aug 2009

Amen 😀

ifulka
25. aug 2009

😀
Ještě jsem neporozumněla jedné věci 🙂 Co znamenají Ty Vaše TTTTTT ?????

hiva
autor
25. aug 2009

to su akoze tehotenske virusy.....tehulky ich sem posielaju aby sa snazilky nakazili a tiez zostali tehotne 😀 😀 😀

baba2288
25. aug 2009

ahojte,kocky!
tak hivus,pripravujes sa vidim na tu laparku.
ifulka,ahoj,precitala som si,co pises a som na tom presne tak isto ako Ty.skus si pozriet nejake moje predosle prispevky.
rozdiel je len v tom,ze sa nesnazim otehotniet.tiez nemam urobeny HP a aj ja som rozmyslala nad tym,ci PCO a PCOS je to iste.najnovsi nazor som pocula taky,ze to mam z nervozity.
ale myslim,ze si na tom predsa len o cosi lepsie,lebo ja nemam ms vobec.

shaarka
25. aug 2009

tralala 😀

ifulka
25. aug 2009

Jeee, tak to je moc hezké s těma viruskama 😎
Trošku jsem teď musela vytvářet dojem, že pracuju, tak jsem tu až po hodině🙂

Baba ahojky, děkuju moc, hned jdu googlit Tvoje příspěvky. Že to máš z nervozity, to je dobrý vtip 😝 Ale co máš z toho, já jsem zas starej hypochondr, kterej nemůže být chvilku zdravej 😀

hiva
autor
25. aug 2009

to je niekomu veselo ked mal ovulku, co??? 😉