Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

zdeja
15. sep 2009

aaahojte..ostal tu este niekto???

govinda
15. sep 2009

jancos, ja práve nemám veľmi z čoho chudnúť - 54kg na 160cm, tak si myslím, že je to tak akurát. A vlastne ani PCO nemám, tak tie svine hormóny musím dohnať nejako inak.
Zajtra idem k svojmu lekárovi, som zvedavá čo a ako 😒

zdeja, ahojky 🙂

irsina83
16. sep 2009

sharrka a tebe co pomohlo?

govinda, neboj da sa ti to dokopy 🙂

jancos
16. sep 2009

govi, ved to myslim, ze to je ten horsi pripad, ze ked nemas z coho chudnut, ale len v tom zmysle, ze ti zrejme pomozu iba lieky. ale neviem, nestudovala som to celkom, lebo ja som vzdy mala z coho zhadzovat. aj ja si myslim, ze s pco sa nam podari vsetkym otehu, len je to otazka casu, trpezlivosti a dobreho lekara.
este som zabudla napisat, ze mam jeden vajcovod nepriechodny ☹ ale aj tak a da otehotniet 🙂

hiva
autor
16. sep 2009

shaarka...vitaj spat 😉 ...sorry, nevedela som, ze si bola niekde prec 😉

jancos
16. sep 2009

ahoj hiva, ako sa mas? uz snazilkujete? ja na tvojom mieste tiez na nic ine nemyslim len na snazilkovanie, ved po laparke si akoby zdrava, takze tebe ziadne lieky nechybaju🙂 vlastne by si teraz oficialne ani nemala chodit na pco forum🙂)) ale ja len srandujem, ved by si nam chybala.

hiva
autor
16. sep 2009

dik jancos.....uz som zacala merat a vcera sme aj zahajili snazilkovanie 😀 😀 😀 😀

hiva
autor
16. sep 2009

dnes vecer idem akurat na vybratie stehov a zaciname nanovo od nuly....tak snad sa skoro dockame 😅 ...a asi skutocne obmedzim konikovanie, lebo ked citam niektore diskusie a niektore velmi smutne pribehy nerobi mi to dobre na psychiku 😅 ....kazdopadne sem urcite sem tam nakuknem (predpokladam ze denne 😅 ) ze ako sa Vam dari a co nove.....a urcite sa pridem pochvalit s mojimi uspechmi alebo neuspechmi 😅

baba2288
16. sep 2009

Ahojte,kocky.
Hiva,az som zbledla pri predstave,ze prestanes s MK.Vsak musis dat o sebe vediet. Ber si priklad zo mna,ja nakoniec ani nemam PCO,ale aj tak sem zajdem kuknut Vas,ze ako sa dari.tak aj Teba tu chcem vidiet,najlepsie s nejakymi pozitivnymi spravami. 😉
uf,shaari,aspon si sa ozvala.to nam nerob,Ty sa nemozes na tak dlho odmlcat! 😠

hiva
autor
16. sep 2009

baba...neboj....ja bez konika aj tak nevydrzim 😀 .....ale momentalne mam aj krusne casy v robote...od buduceho tyzdna mi zacinaju same sluzobky, takze nebudem na nete ☹ ....ale neboj...podstatne veci pridem oznamit 😉

baba2288
16. sep 2009

okeeej,to som rada. 😀 Ty aspon mas o com komunikovat tuto, ja som uz len taky votrelec. 😵

debbiesmutze
16. sep 2009

Ahojte 🙂
27 augusta som bola na laparke na drillingu vajecnikov a este stale som nedostala menzes :( Je to ok? Prsia ma bolia uz dva tyzdne a nic, zacinam byt z toho nervozna, lebo som si myslela, ze cca do dvoch tyzdnoch sa objavi .... Tehotna urcite nie som.

hiva
autor
16. sep 2009

debbie....neviem....ja som dostala MS po laparke ako obycajne....na laparke som bola na 24 DC a spinila som po nej asi tak 3 dni a po piatich dnoch, na 29 DC som dostala menstruaciu ... nemohla sa mrcha zviest spolu s krvacanimi po operacii? ....aky DC si bola na laparke?

shaarka
16. sep 2009

no caute baby, ked uz sa chvalim v inych temach, pochvalim sa aj vam. 😀
dnes som absolvovala kolotoc, az ma z neho hlava rozbolela - obvodacka, kozne, krcne, ultrazvuk, krcne, obvodacka. pasovy opar. chytene uzliny, hlbsi prienik do tkaniva.
a gafrova masticka na to. a hotovo.
fajne, ze?
nikdy v zivote som ziadny herpes nemala ☹

sarafortuna
16. sep 2009

Ahojte, berie niektorá z vás antihistaminiká? ja som si prečítala tento článok:
http://www.rodina.cz/clanek4126.htm
a som sa dosť znechutila.
Vraj zvyšujú prolaktín a znižujú plodnosť... a možno mi on sposobuje tie "pevné prsia" 😉.
Nemá niekto s antihistaminikami skúsenosti, info... Mám ich vysadiť, či nie? beriem ich až vtedy ked mi je zle /alergici vedia, čo myslím/. 🙂

mireag
16. sep 2009

sarafor.... to mi ani nehovor. nejdem to ani citat... Ja som alergik ako s...na. 😠 Od augusta beriem alerid a dufam, ze uz len par dni...

Shaarka.... 😖 no tak to je neprijemne...A co si fasla ant..? 😅

sarafortuna
16. sep 2009

ja som chcela "chrustať" Fixit, aby som sa dala do poriadku, lebo bolesť hrdla a sople mám už asi 2 mesiace... mám pocit že v mojom tele nefunguje nič normálne.... 😖 😖 😖
No, nezúfajme - vysadím ho po krámoch, a budem ho jesť len pred krámami... aby prípadna ovulka mohla prísť...
Mireag a más problémy s prolaktínom? lebo ja práveže len s ním som mala problémy a teraz beriem Agnucaston, takže to sa návzájom "nuluje" 🙂. 🙂 🙂 🙂

mireag
16. sep 2009

No zatial s nim problemy nemam a dufam, ze ani mat nebudem... Ja totiz vobec neviem, s akym hormonom mam problem, 😠 lebo HP mam v norme...

irsina83
16. sep 2009

Posielali ste manzela na spermiogram? Neviete mi poradit ci mu ho spravia ked ho objednam alebo potebujem odporucenie od lekara?

mireag
16. sep 2009

MM bol minuly tyzden a odporucanie som mala od svojho gyndosa. Najdi si nejaku ambulanciu a dohodni sa s nimi. MM doniesol "material" z domu, tak to prenho aspon nebolo stresujuce. 😉 Nastastie to mame v poriadku. 😉

jancos
16. sep 2009

ahojte, shaari, to je teda svinstvo, ja som inak v cca 7. mesiaci mala vyrazky po tele a tiez som obehala vsetkych doktorov, lebo nikto nevedeĺ, co to je, tak ma posielali dalej a potom to preslo a nic z toho. len to vie cloveka vystrasit, ked nevie, co to je. este ze ty mas diagnozu jasnu🙂 len srandujem, a prajem skore uzdravenie 🙂
teraz ma napadlo, ze kamoske zacala v tehotenstve psoriaza, tak to je mozno caste,, ze sa nieco zacne nove, ked si tehu.
sara, ja som tiez alergik a beriem fixit. pred prvym babom som brala zodac. ale tiez sa bojim citat ten clanok🙂 bez fixitu ani neviem existovat, ale si myslim, ze vela bab je alergickych, takze nemyslim, ze by tam bol suvis. inak ja som s prolaktinom nikdy problem nemala.
mire, pozri ip.

govinda
16. sep 2009

ahojte kočky.
Dnes som bola u svojho lekára. Povedala som mu, že po laparke ešte stále špiním - už 7.deň, tak ma prezrel, povedal, že až príliš, dostala som lieky na zastavenie krvácania a viac ma neriešil, na tému Clostil sme sa ani nebavili, vraj najprv musím dať dokopy to krvácanie ... ☹ . Tak som sa nič nedozvedela.
Akurát bol manžel na SPG, ktorý nedopadol nejako slávne, výsledky sú hraničné. Počty až príliš vysoké, pohyblivosť super, morfológia, resp. patológia trochu horšia. Zaujímavé je, že predchádzajúci SPG bol iný, počty vysoké, morfológia super, pohyblivosť nízka. Už som z toho jeleň, ale drahý pekne pokluše k urológovi, uvidíme čo zistí, vraj za tým môže byť aj skrytá infekcia alebo zápal 😕 . Tak stále len čakáme.

Shaarka, ty si pre mňa obrovská nádej 😵 . Cykly mám ako ty, tvoj drahý tiež nemal najlepší SPG a tehu. 😵

mireag
16. sep 2009

Govi, neboj nic. Bude dobre. Ja som po prvom cykle s clostilom mala vcera ovu. 😎 Skoro som odpadla, ked mi to dr. na utz povedal, sliznica mala peknych 10mm. Ked nebude tehu, svet sa nezruti. Bola ovu a to je pre mna velky pokrok. 😉

irsina83
16. sep 2009

mireag dik, no dufam,ze mm bude v poriadku.

Vie mi niekto povedat ako dlho cca trva preliecenie PCOS? viem o nej asi 10 dni takze som len na zaciatku.... a neviete nahodou aka je uspesnost pri otehotneni? nikde som to nenasla... dakujem

shaarka
16. sep 2009

irsina, dlzka preliecenia PCO? 😀
PCO sa neda liecit. bud ho mas, alebo nemas.
lieci sa iba nemoznost otehotnenia, a ta sa lieci na zaklade faktorov - stav vajecnikov, HP, inzulinova rezistencia, hladina TEST, PROL a inych hormonov, funkcia zlteho telieska, amenorea, anovulacia a tak... je toho naozaj mnoho a kazda z nas je specificky pripad, i ked vacsinou mame nieco spolocne.
a uspesnost? hm........... nech napise kazda baba, co si mysli. ja som optimistka, mne sa vidi, ze i ked je to beh na dlhu trat, tak uspesnost je 99,9% 😀

mireag, chapem, ako sa tesis z ovuly, je super, ze vajecniky ako tak posluchaju (teda aspon jeden) a dufam, ze dalsi cyklus bude tiez ovulacny (z ktoreho vajecnika si ovulovala teraz?) a budes ho mat zachyteny na FF alebo WK 😉 😀 😀 😀

shaarka
16. sep 2009

irsina, zajtra budem reagovat aj na tvoju liecbu, na tvojho doktora, musim si to precitat este raz.
dobru nocky a dobre rano, ranna smena 😀

irsina83
17. sep 2009

sharka dakujem, budem cakat. ja viem ze sa neda vyliecit ale len zmiernit symtomy s navodit ich na spravnejsie fungovanie... som z toho nervozna a najviac ma hneva ked sa ma kazdy pyta ze kedy budeme mat baby...a mna to mrzi lebo vtedy si to duplom uvedomujem a myslim si ze tak skoro nie... a toho sa bojim asi najviac... nechcela som nikomu zkazit naladu, to je moje momentalne prezivanie...

shaarka
17. sep 2009

😀 ja si pamatam, ked som vychadzala z ordinacie s diagnozou PCO, ze som len vzdychala a lamentovala, ze kde vezmeme prachy na IVF (a predpokladala som, ze nielen jedno) 😀 😀 😀
idem si citat, co si napisala

shaarka
17. sep 2009

irsina, mozno si ten svoj prvy prispevok trosku scelila - teda ze si donho zamontovala viac veci naraz.
skusim zacat od zaciatku (a mozno sa budem aj opakovat, co baby pisali uz predtym):
jedna vec je snaha otehotniet a druha vec je donosit zdrave babo bez vyvojovych vad.

polycysticke vajecniky su len ciastocnym dokazom syndromu PCO.
ty by si nam mala odpovedat na tieto otazky (a ak nevies, tak si to zistit u Dr.):
1. mas pravidelny cyklus? aky?
2. mas ovulacny cyklus? ak ano, podla coho si to myslis?
3. mas hlien?
4. co bolesti pri MS, a aka je MS?
5. bol ti robeny hormonalny profil? (to znamena, ze si absolvovala odbery krvi na zaciatku cyklu, a potom cca v tyzdennych odstupoch) - ak ano, ake vysledky ti vysli?
6. mas polycysticke vajecniky oba, alebo len jeden?
to je zatial vsetko, co ma napadlo. na niektore otazky si mi asi odpovedala uz v predoslych prispevkoch, len to chcem vidiet takto vsetko pokope.

pises, ze "ti bolo povedane", ze ovulujes 3x do roka. A to ako pan doktor vie? Pohladom? Toto by som si overila samozrejme meranim bazalnej teploty.
Vo vacsine pripadov (a vlastne konecnym riesenim) je nasadeny liek Clostilbegyt, ktory stimuluje rast folikulov, potom sa picha Pregnyl na prasknutie folikulu a potom sa berie Duphaston na sliznicu a udrzanie tehotenstva. To len tak v skratke.
Ale predtym, ako zahajis tuto liecbu, ktora ti ma pomopct s otehotnenim, musis este vylucit mnoho mnoho inych faktorov, s ktorymi tu maju baby skusenosti. Ci testosteron, ci prolaktin, ci mechanicky poskodene vajecniky (laparoskopia), ci priechodnost vajickovodov (laparka), ci tvoj hlien (ci je dobry a ci nezabija spermie), v neposlednom rade spermiogram tvojho muza (aby sme mali aku- taku predstavu), este mozes byt trombofilicka (nadmerna zrazanlivost krvi) - tym padom sice pocnete, ale budes potrebovat injekcie na riedenie krvi. A potom prichadza fakt, ktory som niekde citala, ze tehulky s PCO maju vacsiu predispoziciu potratit. Sice som to citala, ale zas citala som aj fakty, ktore to vyvracali a kocky, co sa tu pohybuju na konikovi a pocali aj porodili s PCO to tiez nedosvedcia. 😉

kyselina listova je vitamin a o jeho spracovani som citala ten clanok, ktory si poslala. ale iba ten a ziadny iny. preto ma nepresvedcil ani ked ho pisal MUDr., dokonca sa mi zda pofiderny (je to len moj subjektivny nazor), ale znamenalo by to, ze vsetka kyselina listova, ktora sa predava, je totalna kravina a kazdy gynekolog, ktory neodporuca Femibion, je vlastne katom plodu jeho pacientky. a to sa mi zda uz dobre pritiahnute za vlasy. skoda, ze sa v tej problematke dost nevyznam, ale kvoli tomu jednemu clanku som Femibion nezacala kupovat. Dokonca som citala, ze cele je to len jedna show spolocnosti, ktora ho uviedla na trh. A tak si kupujem kyselinu listovu, bud cistu, alebo momentalne acidifolan. Moja gynekologicka ma do ziadnej znacky netlacila.

Ale co je podstatne - nemam informaciu, ako kyselina listova a jej dostatocne spracovanie suvisi s moznostou otehotniet, ani v pripade PCO. Zatial viem, ze tento vitamin je dobry brat pred planovanym tehotenstvom a v provom trimestri, aby sa zabranilo vrodenym vyvojovym chybam, napr. razstepu chrbtice.
Dokonca si dovolim tvrdit, ze kyselina listova a syndrom PCO nema priamy suvis 😉

Baby, co vy na to?

irsina83
17. sep 2009

som tu na skok lebo idem prec, kja len sarka precitaj si aj ten anglicky clanok a zabudla si jednu vec, ja nemetavolizujem kys list tak preto mam femibion kt obsahuje metafolin a vdaka nemu ju spracujem.., este sa vratim a vyjadrim...pa