Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

shaarka
14. aug 2009

mmmk,
v kazdom pripade je to dost nestandarndy postup 😉 ba az nadstandardny. ostava mi len zavidiet. 🙂
skoda, ze si pri takto stimulovanych cykloch nemerias BT, bolo by zaujimave vidiet, ako sa spravaju tvoje teploty v grafe. ale prehlad mas, to je super. 🙂 a za MS bez ovulacie je zodpovedny nielen progesteron, ze? aj nejakey iny... zeby estrogen? nie som si ista.

co sa tyka urcovania menstruacie, je to dobre pre take zeny, ako som napriklad ja a napr. baba, ze nemame menstruaciu vobec. preto je celkom fajn pocut na UZV, ze sliznica je pekna, do tyzdna to vyzera na menzes. i ked napriek tomu mi pichli agolutin. 😉

shaarka
14. aug 2009

sofi, gratulujem 😉

hiva
autor
14. aug 2009

sofii, super....shaarka, a ty si testovala dnes??? ....boli //???? 😀 😀 😀

shaarka
14. aug 2009

hiva, ked ti napisem, ze so ocurala, isla so psom von a potom do prace, uveris mi?
normalne som sa ZABUDLA pozriet na vysledok. 😀 😀 😀

hiva
autor
14. aug 2009

no super....takze mozno na teba caka doma prekvapko 😀 😀 😀 ...ale verim, aj mne sa to stalo....ja vzdy jak namocim, kuknem...a akonahle vyskoci ta prva palicka, potom to uz nechavam tak....i ked vzdy pisu ze do 5 minut moze nabehnut ta druha palica, ja tolko nikdy nevydrzim....takze uplne ta chapem 😉

shaarka
14. aug 2009

hej hej. si vravim, ze aj keby tam nejaka bola, tak uz uplne vyschla. 😀

hiva
autor
14. aug 2009

ona podla mna nevyschne....ked sa raz zafarbi, tak tam zostane, nie?.....ved kolkokrat mali baby v albumoch tehu testy fotene.....spolocna fotka testov aj za 2 tyzdne....a 2 palice boli vzdy vidiet 😉

sarafortuna
14. aug 2009

Ahojte, som späť od Dr. a asi sa vykašlem na celé PCO lebo môj Dr. sa ZRAZU tvári, akože nič...
Z prvej informácie, že poberem Agnucaston 3 mesiace a potom dáme USG už zrazu spravil 6 mesiacov!!!
Vraj netreba nič iné, Agnucaston asi účinkuje keď sa cykly znormalnili - tohto roku som mala 52, 78, a potom už 40 a 38 a to už vyzerá normálnejšie, takže sa mám prísť ukázať o 2 mesiace.
Vraj sa tie vaječníky môžu vschopiť, a aj sa trochu zmenšiť... ta som z toho taký jeleň, že sa na to vykašlem...
Zavriem si pred PCO očičká a 2 mesiace sa budem tváriť akože nič... 🙂 🙂 🙂
Ozaj som z neho mala taký pocit, že je to všetko OK, možno sa podarí a potom uvidíme podľa USG...
Prestávam panikáriť... nechám to zatiať tak a budem jesť tabletky a vit. a FEMI kvapky ďalej...

ahojte

hiva
autor
14. aug 2009

ahoj sara.....mozno je to dobry pristup....vypni a kasli na to.....2 mesiace ubehnu ako voda 😉

mmmk
14. aug 2009

Shaarka, teploty merila kamoska, co ma stejnou diagnozu a dve uzasne deti pocate jen po stejne stimulaci jako mam ja. Zkusim se ji zeptat, jestli by mi dala link (nemam ho ulozeny), kde ma vitezne grafy.

Jinak co se ms podle utz tyka, mne rekl "MS do tydne" a pak jsem byla jeste 3x na agolutinu 🙄
Testovali te na vysku testosteronu? Ono hodne holkam pomohlo, kdyz jim srazili testosteron, ktery jim narusoval hormonalni rovnovahu. Ja mela dexamethason (v malinke davce) a testosteron se od te doby drzi hodne nizko, coz je dobre. Nekdo na to dava jeste metformin (siofor), ale nema to vyznam pro zensky, co maji cukry v tele v poradku. Ono PCO zpusobuje hodne casto prave nabeh na cukrovku, ktery se nijak jinak projevit nemusi.

shaarka
14. aug 2009

bola som na OGTT a bol v poriadku. mozno existuju este nejake ine vysetrenia na cukry, ktore som neabsolvovala. no a testosteron mam ok, len trosililinku zvyseny. malinko.
a s tou MS, to je sranda. ja som tej mojej Dr tiez tvrdila, ze do tyzdna urcite nedostanem, akukolvek vysoku sliznicu vidi 😀

sara, ten agnucaston je mozno prave pre teba vhodna volba, ked takto zabral. mala si vyssi prolaktin?
mozno ho aj ja zacnem... plus nejake cajiky. ved do oktobra mam cas 🙂

pajass
14. aug 2009

Ahojte baby, asi se k vám pomalu přestěhuju..., dnes folikulometrie, blbý výsledek

sofia2008
14. aug 2009

pajass..nevadi, nabuduce to uz bude dobre 🙂
ja hlasim svoju poslednu mrchu, lebo hned ako dostanem dalsiu v septembri, tak neviem ci nezmenim temu 😀
na Gyncare KE 🙂 to bude presne pol roka, co nam kazal dr. Hermann pockat, a ak dovtedy neotehotniem, mame prist spat...cize september to isti 🙂
ale nie, ja vas neopustiiiimmmm 🙂 cafte...

shaarka
16. aug 2009

cau pajass, co znamena, ze zly vysledok?
sofi, mozno sa tam stretneme 😉

pajass
16. aug 2009

Ahoj shaarka, doktor řekl, že to tento měsíc na ovu vůbec nevypadá, že mám asi polycystická ovaria, na jednom 9 fol. na druhém kolem dvaceti a samé malé, žádný domin.....je to na prd ☹ ☹ ☹

shaarka
16. aug 2009

pajass, ani neviem, co ti mam na to povedat.
neumieras, tak nesmutni! 😀

aj s PCO sa da ovulovat a otehotniet tiez.
radsej napis (lebo ja si uz tradicne nepamatam), ze co a ako s tebou. viem, ze sme si pisali v teme o duphastone. 😉

shaarka
16. aug 2009

tak som na to pozrela a videla som, ze uz vtedy si pisala, ze si nemala ovulku. takze to pre teba asi nie je novinka. pred cyklami s duphastonom si ovulovala? nevies? a mala si aspon cyklus?
ak si mala nejake problemy, tak PCO by nemal byt pre teba sok. skoda len, ze nie vsetci doktori urobia UZV ihned. ja mam coskoro 31 rokov a na vaginalnom UZV som bola prvykrat ani nie pred polrokom. ☹

uz vtedy som ti isto odporucala merat bazalku a ostavam pri tom stale. pri takychto cykloch-necykloch je to velmi prospesne. a pri PCO duplom. 😉

neboj sa, zvladnes to, aj s nasou pomocou. 😀 😝 😵

mmmk
16. aug 2009

Sharka, ale u mne trvalo rok a pul nez mi konecne asi 4. Dr v poradi diagnostikoval PCO (a to mi delali vnitrni utz vsichni). Ja si to myslela uz tak rok a vsichni dr. tvrdili, ze mit nektere priznaky PCO jeste neznamena, ze skutecne PCO 😠 Prevazoval argument "Ale to byste musela byt obezni, coz rozhodne nejste." A pak jeste kecy, ze nemam nadmerne ochlupeni 🙄 Jak mi to diagnostikovali, hned jsem podstoupila laparku a drilling vajecniku, pruchodnost vejcovodu a od te doby jsem prakticky na stimulaci nebo HA, proste nikdy nejsem uplne bez hormonu, aby se mi cysty neudelaly znova. Mne pripada, ze se nekteri doktori snad zdrahaji vyrknout tuto diagnozu proto, ze by snad meli s pacientkou vic prace nebo co 😠

shaarka
16. aug 2009

mmmk, ty okrem ultrazvukoveho nalezu mas aj nejake ine priznaky?
anovulacne cykly, alebo ziadne cykly... problemy s cyklom mate v rodine?
a cohorm. profil? stitnu zlazu mas v poriadku?

mmmk
16. aug 2009

Shaarka, z tech na prvni pohled viditelnych priznaku nemam zadne. Pred laparkou jsem mela cysty na vajecnikach, v hormonalnim profilu jsem mela zvyseny testosteron (hodne), nizsi LH a FSH a progesteron uplne skoro zadny 😅 A anovulacni cykly, oligomenarhea (zridkava ms). V prvnim CARu se mnou nedelali skoro nic, cpali mi malicke davky clostilu a divili se, ze neovuluju. Ja se nasr... a vzala si 2x2 denne a najednou krasny velky folik. Oni mi ani nepichli hcg na prasknuti. Proste se me snazili nacpat do IVF, coz pri PCO NENI POTREBA. Po jedne ovulaci konstatovat, ze to jinak nepujde, je dost odvazne! Tak jsem vymenila statni CAR za soukromy, nasla tam skveleho doktora, co me stimuluje, jak uz jsem psala a IVF neni potreba. On sam mi rekl, ze nevidi duvod, kdyz ma manzel uchazejici spermio a mne jeden folik narostl (= vejcovody jsou toho po stimulaci schopny). Ze to muze treba rok trvat, ale ze se to povede prirozene 😉

Jinak co se dedicnosti tyce, tak to nevim. Moje mamka 11x potratila (spontanne), donosila jen 2x. Jo a stitnou zlazu mam naprosto v poradku. U mne Dr. ten duvod snizene funkce hypofyzy nenasel. Ale jako mala jsem mela ledvinovy reflux (moc se vracela zpet do ledvin), coz zpusoboval taky nejaky hormon, ktery, kdyz jsem zacla brat, se vratil do normalu. To si rikam, ze asi uz znacilo nejake hormonalni problemy 😅

shaarka
16. aug 2009

mmmk, ako sa prejavoval ten ladvinovy reflux?
11x potrat!!! 😔 klobuk dolu pred tvojou mamkou... uzasna zenska.
no a co sa tyka IVF, tak ja na to tiez pozeram trosku s nadhladom. clostil fungoval, pregnyl sice nie (sama som si ho zohnala a donutila Dr., nech mi ho pichne), ale viem, ze je sanca este pri stimulacii injekciami v CARe. no a som zvedava na MM spermio, prve bolo hodne slabe, ale druhe dufam, ze bude lepsie...
a kedy sa hovori o "ziadnom" cykle? kolko treba byt bez MS, aby sa povedalo o zene, ze nema cyklus?
ja som vydrzala cakat raz pol roka. a nic. odvtedy som tak dlho bez menzesu nebola, len niekedy pred 13 rokmi...

shaarka
16. aug 2009

tym cakanim som chcela povedat, ze som to nechavala na prirodu. inak som brala bud HAK alebo duphaston.

mmmk
16. aug 2009

Shaarka, reflux je vraceni se moci zpet do ledvnin. Ma tam fungovat neco jako sverac nebo zaklopka, coz je rizeno prave hormonalne.
Proc si myslis, ze pregnyl nefugnoval? Mne nezabere jedna injekce (5tis. jednotek), musim dostat jeste tak druhy den nebo obden druhou, dle meho Dr. je tohle u PCO-ckarek normalni postup. Injekci v CARu se neboj, myslim, ze se to da napsat jako stimulace na IUI a to IUI nemuseji provadet. Kdyz budes mit Puregon nebo Gonal, k tomu jsou pera, aplikace je bezproblemova a kdyz ziskas ten grif, ani netece krev 😵 Ja si sama picham i pregnyl.

S tim zadnym cyklem nevim, jaka je ta hranice. Myslela jsem, ze mam amenorheu, ale mam oligomenarheu. Ptal se me, jestli to spontanne dostanu aspon 2x do roka, ja rekla, ze tak 3x. Ja tyhle silene cykly chtela nejak resit uz v 17, kdyz to moje kamosky mely jako hodinky a ja nemela tuseni, kdy to prijde. A tehdejsi gynekolog mi napsal HA a nazdar 😠 😠 😠 Takze jsem tento problem jen odsunula. 🙄

Duphastonova terapie je podle me uplne na nic. Duphaston narusuje ovulaci, roste po nem jen sliznice, takze vlastne to vyvolava krvaceni ze spadu, nikoli ovulaci a skutecnou menstruaci. Porad nechapu, co tim nekteri doktori sleduji 😕

shaarka
17. aug 2009

mmmk, pytala som sa, ze ako sa ten reflux prejavuje. co ta boli, co sa meni, ze ides za lekarom - ake mas problemy.

pregnyl som dostala 10 tis. j. a nezabral, pretoze ovulacia nebola. zatial som sa nestretla na slovensku s podavanim pregnylu 5 tis.j. a a obden dalsich 5 tis.j. - takze moznoze bola chyba v tom, ze som dostala velku davku naraz. Naozaj neviem.
A kam si si pichala pregnyl? Myslela som si, ze to sa moze len do zadku. Tam si bohuzial nedotiahnem, ale inde by som si pichla, nie je problem.

Duphaston je nam naprd, to suhlasim a viem to uz davno. Pre mna su to lentilky, ktore mam doma, keby sa mi zaziadalo mat menzes Co 😀 s 😀 a tyka mojho cyklu, tak ani neviem, aky ho mam teraz. Pred par rokmi som vydrzala cakat ten polrok, ako som pisala. A minuly rok som cakala 63 dni (viac som nevladala cakat - chyba!) a ked neprisiel, tak som si dala duphaston. Citala som, ze aj keby konecne doslo k ovulacii, tak vajicko uz nie je dobre. 😒 S odstupom casu tomu neverim. V kazdom pripade ale cakat na to, aby som vedela, ako casto mam do roka menzes, nemozem. Uz som na to prilis stara. Viem len, ze najkratsi cyklus, ktory som kedy mala, bol ked som mala 16-17 rokov a mal 5 mesiacov. A to nevychadza ani 3x do roka. 😖 A po 12 rokoch HAK pochybujem, ze by sa cyklus skratil sam od seba 😀

mireag
17. aug 2009

Dobre ranko baby, 🙂
chcem sa opytat. Ako vlastne dozrievaju vajka pri PCO? Ja som to tam mala v piatok na UTZ - 11DC vsetko zdechle. Sliznica 4mm a vajka o nicom. Od vtedy beriem duph. do 25DC a neviem, co sa vo mne bude diat cely cyklus, nakolko dr. ma dofcu. 😒 Pozeram, ze duph. tu totalne sundavate... 😅 Je to na 100%, ze nebude ovu...? Diky moc.

mmmk
17. aug 2009

Shaarka, mne se ten reflux projevoval bolesti nad bedry (v oblasti ledvin) a nemoznosti se uplne vycurat. A to taky bolelo. To mi bylo tak 9 a dva roky trvalo, dokud to nevylecili uplne. Nastesti definitivne.

Tak pokud mas folik tak min. 20mm, ma smysl pichnout ten pregnyl. Ty dva pregnyly ve dnech po sobe je nemecky vynalez a podle mnozstvi deti, co znam, funguje 😉 Ten prvni je na prasknuti foliku, ten druhy na podporeni. Muj Dr. dava jeste po tydnu jednu na udrzeni. Vysvetloval mi to tak, ze se to telo rozjede a uz si dela vlastni, kdyz se vajko oplodni 😵
PCO je predevsim hormonalni zalezitost. Jestli mas necykly, jak pises, nema smysl brat duphaston. Navic do CARu muzes s PCO prakticky ihned, staci rict, ze nemas cyklus a neovulujes. Myslim, ze duphaston je na tebe dost slaby, i ja beru 2 utrogestany vecer a budu az do 12tt. Navic je ti pres 30, nemas na co cekat (jakoze by telo dostalo rozum a s nim i 28-dnovy cyklus? 😀).
Muj Dr. rika. ze vajicka jsou kvalitni, kdyz dorzaji do 30.DC, pak uz ne. Ja jsem otehotnela poprve spontanne prave v tom 113-dennim cyklu a do 14 dnu o to prisla, zamlklo to, protoze ty vajicko bylo hodne stary 🙄

Mireag, pri PCO dozravaji vajicka silene dlouho, proto nejsou kvalitni a vetsinou, i kdyz se muzou oplodnit, se neuchyti. Sliznici mas fakt nizkou a pokud uz beres duphaston, ovulace ani nedojde. Progesteron jakoby blokuje ovulaci. Nech si urcite napsat utrogest. Ja mivala 13.DC sliznici 6mm a brala jsem 2 utrogestany denne, ono se to jakoby rozbehne, ted mivam ten 13.DC sliznici nejakych 10-12mm, coz je pro oplodneni idealni. Ale stejne bravam od ovulace jeste utrogestan. Telo tim uzivanim nizkohormonalnich HA odvykne narustat sliznici a musi se to zas naucit. Proto se nedoporucuje hned otehotnovat po vysazeni HA.

shaarka
17. aug 2009

ahojte pcockarky 🙂 tak od zajtra beriem euthyrox 25, jednu denne. tolko novinky.
a mam vysadit cukor, velmi obmedzit sladkosti a ovocie (nie je problem), vysadit muku (nie je problem), zemiaky (aaaaaaaaaa, zblaznim sa) a jest vela zeleniny, masa a mliecnych vyrobkov. skvele. ako keby som to nerobila. 😎

pajass
17. aug 2009

Ahoj...
takže další cyklus hormonální profil a pak Clomifen.... ale bude to prý na dlouho a možná že zbytečný... můžu si vzdychnout?? ACH JO!!! ☹ ☹ ☹ A na Vánoce jsem už chtěla být doma na rizikovém

shaarka
17. aug 2009

vsade rovnaky prispevok 😀 paja, vidim, ze ta to zobralo, ale ver mi - s odstupom casu sa budes len smiat. zvyknes si. neboooooj. dopracujes sa k ovulke a budes tehu. no nie? 😉 😵

mmmk
17. aug 2009

Shaarka, ty mas poruchu stitne zlazy? Verila bys, ze misto brambor jako prilohy se da docela dobre pouzit dusena kedlubna nebo brokolice? 😉