Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

monulienka3
14. jan 2013

Ahojte dievcata, mozem sa ku vam pridat?
Moj pribeh: o prve babo sme bojovali dost dlho. Po 2 neuspesnych tehu sa nam Oliver podaril mesiac po kyrete, co je povazovane pomaly za zazrak, lebo lekar si myslel, ze mi este ani ovu nenabehla 🙂
Tehotenstvo sa nam podarilo udrzat vdaka liekom na stitku a kyseline listovej vo zvysenej davke, lebo ju moje telo nedokaze dostatocne premienat.
Teraz sa snazime o druhe babo uz cca 7 mesiac a teraz mi lekar diagnostikoval PCO. Chcela by som sa vas opytat niekolko otazok a ak by mi vedel niekto odpovedat, bola by som stastna.
Za lekarom som isla preto, ze od porodu mam velmi kratku a slabu MS. Tak som isla za lekarom s podozrenim na nizku sliznicu. Urobil mi sono, tam vsetko v poriadku, ale pre istotu zobral krv na HP. To bolo 26 DC, MS chodi zvycajne na 28-29 DC. Lekar mi volal, ze mi vysli vysoke hodnoty hormonov (gestagenov) v druhej faze cyklu. Nepovedal mi presne, ake boli hodnoty jednotlivych hormonov, ale napr. LH bolo vraj dost vysoke. Na 2 mesiace som mala nasadeny Visanne namiesto antikoncepcie, aby si moje telo oddychlo a hormony sa dali trosku dokopy. Na kontrole po vysadeni mi lekar konecne povedal diagnozu a to PCO. Myslite, ze som mohla mat predtym PCO v nejakej lahsej forme, ked sa mi podari do roka aj nieco 3x otehotniet? Merala som si BT, robila ovulacne testy a vzdy mi pekne ovulku ukazalo, takze som normalne doposial ovulovala 😒
S akne mam problemy stale, zvysene ochlpenie nemam, mam 60 kg, takze podla mna ani nadvahu...
Terazna kontrole (po dobrati visanne) lekar videlna lavom vajecniku niekolko malych folikov a na pravom ziadny. Teraz budem cakat na ms a uvidime ako cyklus nabehne. Chodim do Kochu...
Liecila sa tam niektora z vas na PCO? Ak ano, ako to prebiehalo?

Trochu dlhy prispevok, ale mam v hlave tolko nezodpovedanych otazok 😖
Dakujem vam vopred za kazdu vasu radu, skusenost, pismenko 🙂

jurkovci
14. jan 2013

@monulienka3 ja som tiez este len na zaciatku, a neviem, co ma caka :( takze aj ja sa potesim, ked nam kocky sem nieco napisu 🙂

effkaa
14. jan 2013

@nikola81 raz to vyjde, uvidis...

mambba
14. jan 2013

@monulienka3
tazko sa radi v takej specifickej veci ako je PCO.. pretoze sa prejavuje u mnohych rozdielne a potom je rozdielna aj liecba..
mozem ti popisat cele eseje o tom, ako liecia mna.. ale ja som iny pripad ako ty.. obezita, vysoky testosteron.. bez metforminu sialene nepravidelny menzes.. s metfominom pekny cyklus..
ale zas na druhej strane lekar povedal, ze vajecniky su krasne.. 😉 takze nemam ziadne male cysticky ako byvaju pri PCO ale mam PCo diagnostikovane vysledkami hormonov..

ale podla toho co pises, si nemyslim, ze ty budes nejaky tazky pripad.. zrejme ti lekar nasadi clostilbegyt a malo by to pekne pomoct.
PS: treba sa lekarov vzdy pytat na vysledky testov.. pretoze informacia ze nejake hormonalne hladiny boli zle, ti pri samostudiu na nete nepomozu. ja si od lekara vzdy pytam prefotene vysledky hormonov a nikdy nebol ziaden problem mi to vydat.. tak si mozem aspon co to nastudovat a do buducej navstevy uz vstupujem pripravena.

2011daska
14. jan 2013

přidám se s pozitivní zprávou pro všechny s PCO syndromem. Před rokem a půl jsem vysadila antikoncepci, cyklus delší než 90 dní, po 2 takovém cyklu jsem se poradila s Dr. a ta mi nasadila clostilbegyt a utrogestan, jediné pozitivum byl pravidelný cyklus ale ovulace žádná, po 3 cyklu se zvyšující se dávkou jsem byla odeslána do Sanusu do CARU - odběr krve a stanovena dg PCO - pokus o stimulaci ovulace injekcemi menopurem - při kontrole bez odezvy - opět žádná ovulace. A tak jsem se objednala na doporučení na laparoskopii s drillingem ovarií - to bylo 13.12., nebylo to vůbec tak hrozné. po operaci jsem za týden byla fit. před 2 týdny jsem měla dostat menses, ale nic - byla jsem naštvaná, že to mám z toho stresu (zrovna jsem řešila stížnost v práci) a šla na kontrolu a na injekci vyvolávačku, abych mohla jít na IUI pokud budu ovulovat. A ono nic. Dnes jsem si jen tak udělala test, protože jsem v tašce našla jeden starý a ani po týdnu od injekce nic a věřte nebo ne ale já tomu ještě nevěřím ale jsou tam // a to velmi silné 🙂 takže za mě pokud máte problém s ovulací, laparoskopie s drillingem je jednoznačně jistá volba!!!

mambba
15. jan 2013

@2011daska gratulujem.. ja sa tiez na laparku chystam tak o dva mesiace, ked sa inak nepodari...

a zeny.. zajtra nam drzte palce. muz ide na spermiogram, prvy krat.. nech to dopadne dobre.. lebo sama mam depresie ako hrom z tohto PCO a keby do toho prisli este nejake problemy so spermiogramom, tak to uz bude na nervy totalne..

monulienka3
15. jan 2013

@mambba dakujem krasne za info 🙂 Dnes som volala gynekologovi za vysledky HP a po vysadeni Visanne vyzeraju byt zatial vsetky hormony v norme az na prolaktin... Takze lekar povedal, ze sme na dobrej ceste. Bojim sa aj tesit 😒
Ale silno veriiiiim 😵 😵 😵

Teraz sa chystam skusit inofolic. Kiez by som bola z tych, ktorym pomohol 🙂

@2011daska zo srdca gratulujem a tesim sa, ze je vzdy nadej 🙂

donatela
15. jan 2013

@2011daska gartulujem, to je supeeer!

u mňa laparka s drilingom tiež zabrala. ani som nedostala po operácii už Mnz a rovno boli 2//🙂 teraz by sme radi druhé baby, ale zasa to akosi nejde a pritom vaječníky na UTZ vyzerajú dobre. Dr. už ďalšiu laparku nedoporučuje, že by to bolo zbytočné. minulý týždeň som bola pre výsledky, všetky odbery, HP, SPG v norme, UTZ vyzerá dobre, ale aj tak mávam anovuláčné cykly:(:( tak mi dr. nasadila clostil (dnes som začala), potom na 10-11 DC kontrola UTZ a HP, ak bude všetko ok a budem reagovať tak akurát, tak pregnyl a IUI a potom utrogesan. takže teraz som zvedavá ako to zaberie? v živote som takéto lieky nebrala... ako ste na clostil reagovali vy? objavilli sa nejaké vedľajšie účinky? a rástli vám po nich vajíčka? inak na príbalovom letáku je tých vedľajších účinkov požehnane...? ozaj a ešte sa chcem opýtať na utrogesan. som čítala, že by sa nemalo šoférovať s ním. ale veď niektoré ženy ho užívajú celý prvý 3-mester... aj niektoré z vás tuším už majú s týmto lliekom skúsenosť, poraďte?

donatela
15. jan 2013

@mambba držím palce, aby všetko bolo ok! a džím palce aj na tú laparku!

donatela
15. jan 2013

@nikola81 niečo nové?
a ďakujem za vysvetlenie!

mambba
15. jan 2013

@donatela
no, u mna clostil prvy mesiac( len 1 denne) od 5-9 dna cyklu bola katastrofa.. pocas brania tych 5 dni ma tak boleli vajecniky az hroza, normalne ma skrutilo.. prvy cyklus uspesny nebol , folikulometriu som ale nestihla, lebo som bola mimo mesta a teda aj mimo lekara, teraz mam druhy cyklus s clostilom, stale len jednu tabletku, lekar si to chcel odsledovat na tejto minimalnej davke. dnes som len 10 den cyklu, bola som vcera a zatial nic pozitivne. idem zas v piatok na ultrazvuk tak uvidime.. ale tento cyklus uz bolesti neboli ziadne.
utrogestan som nikdy nebrala, takze to netusim.

donatela
15. jan 2013

@mambba ďakujem za skúsenosti. tak držím palce, nech sa zadarí už teraz, vyhneš sa laparke🙂
ja som dostala 2x1 tbl clostilu tiež od 5DC-9DC a potom kontrola. ja som zatiaľ bezbolestí ale radšej klopem!

nikola81
16. jan 2013

@donatela Nemas za co...Ja som na tom stale rovnako, dnes 36 DC, mrcha nikde, stale pre istotu beriem utrogestan, a v piatok kontrola. Som na nervy, lebo aj treti test vysiel s takym duchom a ostatne inej znacky zasa negativne. Podla mna som jasny priklad biochem.. tehu 😖

2011daska
16. jan 2013

@donatela no já si prošla před laparkou i clostikem i utrogestanem. Closti na mě měl jen ten efekt, že jsem si připadala zavodněná a nafouklá, ani při dávce 4tbl po 5 dnů mi to nespustilo ovulaci. Takže u mě bez efektu, ale znám holky, co jim zabral už první cyklus, utrogestan na mě působil, když jsem brala 2 tbl naráz, tak jsem byla strašně ospalá, ale když jsem měla 1 ráno a 1 večer, tak to na mě nemělo řžádný vliv.takže uvidíš. držím palce!!!🙂

mambba
16. jan 2013

tak damy, mame za sebou spermiogram, vysledky katastrofalne, jedine IVF, takze ja osobne prestavam blbnut s clostibegytom a idem vyberat CAR.
je to strasne nefer

donatela
16. jan 2013

@nikola81 daj potom vedieť, či ten duch nehovoril predsa pravdu 😉 a ty si teraz iba po stimulácii, či aj IUI?

donatela
16. jan 2013

@mambba kamoškin manžel mal taký zlý SPG, že horší už hádam ani nemôže byť a teraz majú už 2 detičky vďaka IVF 🙂 aspoň viete na čom ste a viete ako ďalej. tak šťastnú ruku pri výbere CAR-u 😉

bambula27
16. jan 2013

@mambba kde ste mali robeny spermiogram? A CAR si uz vybrala? Len radim ti, nie v KE.

mambba
16. jan 2013

@bambula27 u hrivnaka. a CAR bude zrejme Helios, martin. do kosickych by som nesla ani nahodou..

bambula27
16. jan 2013

@mambba Tak Hrivnaka nam uz tiez odporucali. Chcem vediet vysledky SPG od fakt nestranneho lekara a nie lekara z CAR, ktore mame - navyse z kosickeho CAR, kde som SKONCILA.

nikola81
17. jan 2013

@donatela Ja som iba po stimulacii..IUI som zamietla. Chcela som to skusit tou "lahsou" cestou a ak nic tak este skusim jeden cyklus s clostilom a ak ani tak nic...tak som rozhodnuta pre IVF

lienka82
17. jan 2013

Ahojte baby. A snazilky , pridávam sa k Vám, aj keď neviem či ten syndróm mám alebo nie. Moja doc. Nebola keď som bola na kontrole a druha mi povedala že to mám ale krvne testy ešte nemala len z ultrazvuku videla že to mám. Ako u vás to baby zistila doktorka? Nechápem tomu ale si myslím že som mala ovulku tento mesiac, aj keď mi doki povedala že ju "asi" nemám. To mi povedala a pri tom mykla plecom že ASI nie. Tak sa z toho nevyznam. Ako to bolo u vás? Ďakujem Vám za odpovede..

mambba
18. jan 2013

musim sa dnes normalne zasmiat.. trapim sa s PCO dlho, tento cyklus 1 tabletka clostilu 5-9 den a dnes, 14 den cyklu krasny 20mm folikul. za normalnych okolnosti dovod na oslavu, po stredajsich vysledkoch spermiogramu sa mozem len pousmiat.. no nic... mozno motyka vystreli a tie 3% bojovnickov zamakaju 🙂

jurkovci
19. jan 2013

@mambba no dokelu, toto je vazne na nervy uz. Aj mojho draheho caka spermiogram, snad aspon on bude OK. Drzim vam palce a tesim sa coskoro na pozitivne spravy od teba 🙂

nikola81
20. jan 2013

@donatela Takze dnes na 41DC dorazila v plnej krase mrcha..Zajtra volam do CAR a idem otocit dalsie kolo s clostilom. Ale musim ho poprosit ci sa nieco neda robit s tymto mojim natiahnutym cyklom.

stela91
21. jan 2013

@bambula27 ahoj..v kosiciach je viac tych CAR?preco nie kosice..?mas zlu skusenost?

bambula27
21. jan 2013

@stela91 v KE je Gyncare a SPLN. O SPLNE som tusim takmer nic dobre nepocula a v Gyncare boli sice aj uspechy, ale cim dalej, tym je to tam vsetko nejake velmi divne. Vklady sa nerobia pod ultrazvukom, zahadne miznu mrazacikovia, nikdy sa nedozvies, kolko bunkove embryjka boli, nema ti to kto oznamit a ked sa vobec opytas kolko mas mrazacikov, tak najskor je odpoved "neviem" a neskor, ze "nemate ziadneho"...... Ja osobne mam zlu skusenost. Prvy pokus - 20 folikov, vsetky prazdne a po OPU neprijemny ohss ☹ Druhy pokus - nizsie davky, opät vyse 20 folikov a len 4 vajicka. Z toho 2 oplodnene, dr. mi odmietol vlozit obe, aj napriek tomu, ze boli dobre a ze som ich chcela oboch....bal sa, ze ako mozem dopadnut, pretoze som vraj mala nabeh na ohss znova, aj ked som sa citila uplne super. A IVF proste nevyslo ☹ A nase druhe embryjko? Jednoduche proste NIE JE ☹

mambba
22. jan 2013

@jurkovci no veru na nervy to je.. ale nic ideme dalej.. dosla som od lekara, tento mesiac bola krasna ovulacia, folik dorastol niekde do 22mm a sam praskol, bez pregnylu.. tak uvidime ci sa nahodou nepostasti.. ak nic , tak buduci mesiac smer Martin..
tvojmu drahemu drzim palce na spermiogram..

miruska200
22. jan 2013

mambba - ja som mala PCO - sledovaná pol roka, nikdy mi folikul nedorástol. takisto som bola odporučená do Martina - výsledky manželovho spermiogramu úplná katastrofa. Tak sme mali jedinú možnosť umelé oplodnenie- keďže ja bez ovulky a manžel zlé výsledky. úplné zúfalstvo, smútok..... dnes mám po umelom oplodnení nádhernú 6 mesačnú dcérku. Boli sme v Heliose v Martine. 🙂 držím palce, výborná správa že si mala ovulku- tú som ja nikdy nemala☹

lucyf
22. jan 2013

no ja som na tom podobnePCO uz dlhe roky pred 5 rokmi sa nam zazrakom podarilo krasne dievcatko 🙂 hned na druhy cyklus s clostilom hoci ovulka neprebehla ,ale zazrak sa stal aj doktor bol z toho mimo....ale teraz sa snazime asi pol roka s clostilom az 3x denne a nic....ziadna ovulacia- nerastu mi vobec folikuly ☹ a to beriem aj duphaston...existuju este nejake ine lieky na to ,lebo doktor mi povedal ze uz len v Martine mi mozno pomôzu....
Tak sa snazim zmierit s tym, ze ostaneme asi pri jednom ,lebo neviem ci to chcem az tak riesit-neviem co by ma cakalo....
Som nesmierne vdacna ze sa nam za takychto okolnosti podarilo aspon jedno !!!!! 😉