Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

styna87
16. jún 2013

@ematko29 Děkuji za odpověď🙂 My právě už cca 2 roky nemůžeme otěhotnět, neb mám prý nízký progesteon a když jsem byla u gynekologa a dělal mi ultrazvuk, tak že prý mám náběh na PCO...ale já mám menstruaci od jakživa pravidelnou po 28 dnech...bez hormonůl a vyvolávaček...uf sem se rozepsala, ale dnes je zase den, kdy mi to leží na srdci🙂

ematko29
16. jún 2013

@styna87 tak ked máš pravidelnú menštruaciu a máš nízky progesteron,čo takto nasadiť na pár dní pred mrchou duphaston.ked je nízky progesteron tak je tam nejaký problém so žltym telieskom po ovulácii a môže znamenať nízku sliznicu atým pádom aj oplodnené vajíčko sa nemôže poriadne uhniezdiť .Ja by som skusila ten duphaston na tvojom mieste.len by bolo dobré aby si si bola istá či máš ovuláciu ,ale podla mna máš ked máš preavidelnu menštruaciu.

styna87
16. jún 2013

No já právě ovulaci na 95% nemám...doktor mi chtěl dát Clostilbegyt...ale já zatím s díky odmítám...asi jsem hloupá🙂 Začla jsem teď pít Nosifol a spíš beru homeopatika než hormony. Ale děkuji za radu🙂

ematko29
16. jún 2013

@styna87 jee to je zaujímavé,že takto pekne ti chodí menštruacia.a inofolic si neskúšala?či nosifol je niečo podobné?tak držím prsty maby sa podarilo 🙂

styna87
16. jún 2013

@ematko29 Já myslím, že Nosifol je něco podobné jako Inofolic - jen ten jsem u nás v ČR popravdě nesehnala...:-/ Moc děkuju za podporu. Doufám, že jednou to zkrátka vyjde🙂

magg424
16. jún 2013

Ahojte dievčatá, idem vás trošku ukludniť, teda tie ktoré užívate clostilbegyt a zatial Vám nezaberá, mám silne PCO na oboch vaječníkoch , ovulácia žiadna, menzes nikdy, prirodzene tak 1krát do roka, aj to som vždy skončila na pohotovosti od bolesti. začala som navštivovať CAR, zistili mi zníženu funkciu štítnej žlazy, hodnoty ktoré maju byť do 5,1 som mala 137,7.čiže od augusta do januára som sa musela nadstaviť na lieky, aby som vobec mohla snažilkovať. vo februári som prvý mesiac užívala clostil plus duphaston /dufík som užívala od augusta nepretržite/ nezabral jeden folikul 8mm, marec jeden folík 15mm, málo ale aj tak mi bol pichnutý pregnyl, vraj aby sa nevytvorila cysta. Myslela som si že v apríly už folík dorastie že bude velky ako má byť, medzi tým mi zistili jeden vaječník nefunkčný/ preto sa ževraj vytvoril vždy len jeden folík/ 13 DC folík bol len 11mm, dalšia folikulometria 20 DC opať len 15mm, ale odporučený pregnyl pichnutý 21DC, čiže opať Clostilbegyt nezabral ...... za 12 dní som mala pozítívny tehu test 🙂 nepila som čaje, je mi zle z bylín, nejedla som inofolik, lebo mi v CAre povedali že to je zbytočne, a kyselinu listovú som užívala asi len raz týžden ked som si na nu spomenula, takže nezúfajte určite sa vám to podarí !!! prajem všetkým snažilkam, aby z nich čoskoro boli tehulky 🙂)))

dzanafx
16. jún 2013

Ahojte žienky, ja som to s tým, že mi z metforminu nič nie je, asi poriadne uriekla, lebo už druhý deň sa neviem dostať z toho, ako mi je zle :(...Ach nejak to musím pretrpieť. Za 4 dni som zjedla jednu pizzu, zopár fornetiek a croissant, nejaké sušienky, ktoré teraz ľutujem, že som vôbec jedla, lebo mi tak sedia na žalúdku :D :( joj

ematko29
16. jún 2013

@dzanafx neboj po pár dnoch to prejde. 😉 a zajtra mi drž prsty som zvedavá ako pochodím u lekárky 🙂

dzanafx
16. jún 2013

@ematko29 Budem a budem čakať novinky 🙂))

zuzlicek44
17. jún 2013

magg424 to fakt< parada..a ako si to riesila na zaciatku? Skusali ste a tak..ci rovno ten CAR? Skús ked budeš mať čas, popíš viac, poteším sa🙂
dakujem

skeptik
18. jún 2013

@dzanafx treba postupne zvysovat davku a strava opatrne - casom budes moct vsetko jest a ani nebudes vediet, ze si na Metformine, ale zo zaciatku take veci ako salat a tiez mastne jedla mozu robit problemy

dzanafx
18. jún 2013

No ja osm na low GI diet, takže pohodka, šalát jem a dajako to nevnímam, ale zas nie na kilá..:D Len tak trošku, dne smi je uplne super osm hladná ako pes :D

sofi88
19. jún 2013

zienky, uz 11 dni mam zvysenu BT, ale test mi vysiel na 10ty den negativny...vcera som vzala prvu tabletku Lutenylu a dnes rano mi bazalna teplota vyskocila az o 0,4°C.. myslite, ze je to spôsobene len tymi liekmi, alebo je nejaka sanca,ze by to predsa len mohlo byt tehu?? co myslite...?

pa_mi
19. jún 2013

@magg424 to je super, gratulujem, nech vsetko prebieha tak ak oma az do konca tehu 😉 suhlasim so @zuzlicek44 napis nam viac...ako dlho ste sa snazili? po akej dobe ste sli do CAR? a do ktoreho? .....ja mam tiez PCO aj stitku. zatial beriem inofolic, ale uz od marca a je to este horsie - cyklus predlzeny z 30 na 50 dni, takze cele zle. mne urobil skor zle ako dobre. my sa snazime od septembra 2012 a uz toho mam tak akurat dost, takze tiez velmi vazne zvazujeme navstevu CAR. akurat sa neviem rozhodnut ktory. buduci tydzen idem este k svojej lekarke, ale potom uz urcite na nejake odborne specializovane pracovisko....

dzanafx
19. jún 2013

Ahojte, chcem sa len opýtať, či niektorá z Vás, ktorá mala PCO, mala aj problémy s trávením (nafukovanie, zápcha, hnačky, či Vám prestalo tráviť, jedlo stojí v črevách atď) a tiež či to prestalo po metformine, a tiež či niektorá z Vás dokonca bola nafúknutá práve z brania metforminu. ďakujem 🙂

magg424
19. jún 2013

dievčatá, ja som vždy vedela ž e budem mať problém otehotnieť, lebo mrcha nikdy, raz do roka a moja gynekologička mi vždy hovorila že mám prísť ked budem chcieť otehotnieť že dovtedy to riešiť nebude, nikdy mi nepovedala diagnozu, nikdy som nevedela čo to znamená, a tak ked sme sa rozhodli začať snažilkovať, hned som nás objednala do CAR, prvú návštevu sme absolvovali v auguste 2012. Nehovorím že sme pred tým neskúšali, my sme sa viac ako tri roky nechránili, hovorili sme si že ked to príde tak to príde, ale ked som začala naozaj po dieťati túžiť išla som do car- inak navštevujeme Helios v Martine a dievčatá síce som 11tt som ochotná cestovať tých cca 100km aj na každú poradnu k nim, boli sme tam velmi spokojní, s prístupom ale aj cenami, na prvom stretnutí mi spravili komplet vyšetrenie krvi, sonograficke vyšetrenie, spermiogram a pohovor a platili sme 20e. Keby mi niekto povedal že ak zaplatim 20e povie mi diagnozu a sposob liečenia, povedzte ktorá by ste nezaplatili?? teraz viem že moja gynekologička to nemala zanedbať, a mala ma liečiť, lebo mi povedali že som mohla začať mať problém s cystami,gynekologičku som samozrejme vymenila ale k novej nemám ešte taku doveru ako heliose. Stále mi bolo vykrikované že mám schudnuť, v heliose mi povedali že by to mohlo pomocť ale pacientky s PCO sú aj štíhle, ešte Vám napíšem že som mesiac pred tým ako som otehotnela začala cvičiť, čiže nemožem povedať že som schudla, to nie lebo to bol krátky čas ale čítala som niekde že cvičením sa prekrvuju orgány v tele a aj maternica... neviem či práve to pomohlo... ja som ale naozaj ten msiac makala v posilnovni a 3krát do týždna som saunovala, pravda je taká že som bola na smrt unavená, lebo okrem dvoch zamestnaní, a bežnej práce v domácnosti som cvičila... bol to jediný mesiac kedy som nerozmýšlala nad tým či otehniem a o to viac nás to príjemne prekvapilo 🙂 držím Vám palce dievčatá, úprimne všetkým to prajem

zuzlicek44
20. jún 2013

@magg424 ja to mam presne tak isto...ked budem chciet byt tehotna potom to yacneme riesit...☹ inak už skoro rok snazime a nic..ale vlastne to je aj zbytocne, kedze nemavam mrchu.. teraz ma jedina brani v tom, zacat brat tabletky, to že moj gynekolog je vzdialený 300 km, prestahovala som sa sem do Bratislavy a neviem za kým mám zajst a o cenach ani nehovorim. To ma brzdi a musim rozmyslat co dalej... 😖

ematko29
20. jún 2013

@zuzlicek44
@magg424
@dzanafx ženy mna len to zaráža,že tu na nete je neskutočné množstvo žien čo nemávajú mrchu alebo im chodí velmi sporadickya osobne nepoznám v mojom okolí jedinú ženu čo toto má.Vyplíva mi z toho jedno,každy mlčí hanbí sa aby nevyzeral divne medzi ostatnými.Je to smutné ☹ Dalšia vec zistila som ,že ginekologovia toto neradi liečia astakými problémami je lepšie obrátiť sa na endokrinologa,lebo on sa venuje endokrinnej sustave aženy s pco majú problémy s hormonami.Ginekologovia sa zameriavaju skôr na zdravie pohlavných orgánou atehotenstvo .

zuzlicek44
20. jún 2013

@ematko29 prečo myslis že mlci? nie je to vobec pravda🙂 aspon v mojom pripade, myslim ze ani ostatne baby s tým nemaju problem...gyndoš a endokrinolog musia spolupracovat pri pco..ide to ruka v ruke..no velakrat staci aj gyndoš.. 🙂

magg424
21. jún 2013

@ematko29 @zuzlicek44 @dzanafx ja som sa nikdy nehanbila za to že nemám žiadny cyklus, ako samozrejme som si to neuvádzala do žiadosti o zamestnanie ale moj gynekolog to vedel!! najprv som bola príliž mladá a to sami ešte upraví, potom som bola príliš chudá a potom by bolo treba zhodiť... diagnoza žiadna, prvá až v CARe a teda aby som nikomu nekrivdila bola som 3krát u diabetologa, vždy ma poslala k inému, vždy s dobrými výsledkami, a moja gynekologička mi najprv začal dávať lieky na úpravu ale po 8 mesiacov- neúspešných mi ponukla antikoncepciu!!!

ematko29
21. jún 2013

@zuzlicek44 tak potom ja žijem medzi takými ludmi ,alebo tu nikto nemá pco 😕 amoja ginekologička mi predpisuje len antikoncepciu aaj ked ju zastupoval niekto aj ten mi pchal antikoncepciu,že stačí ked sa budeme snažiť o dieťa tak potom to bude riešiť 😠

ematko29
21. jún 2013

@magg424 jasné,že aj môj teda moja gynekologička to vedela inak bby ma nemohla liečiť.pár ludí to vie ktorým dôverujem ,ale kým som nedošla na koník som si myslela,že čo som to za hybrida ked nemám ms.No si predstavte ako mi bolo ked som nikoho nepoznala ,žiadnu ženu stýmto problémom.

zuzlicek44
21. jún 2013

@ematko29 to fakt? Ja som tiež nikoho nepoznala ale určite som nemala take stavy.iba som sa zamýšľala že dúfam budem môcť otehotnieť.antiko nie je veľmi správne riesenie.ale je najčastejšie🙂 plánujes babo?🙂

ematko29
21. jún 2013

@zuzlicek44 teraz nie,ale plánujeme ešte.Máme2deti,pomohol nám klostilbegit.Mna to trápi,aj ked mi hovoria,že čo sa trápiš šak už máš deti.Sestra mala dokonca horšie problémy azničoho nič sa jej to upravilo nechápem to a detičky príšli takmer okamžite.Som rada,že nemá už také problémy,ale nechápem ,že sa jej to upravilo z ničoho nič aja sa tu stým mordujem.Mám pocit,že ked jej sa to upravilo tak to pôjde aj umna.

janulkafh
21. jún 2013

Ahojte ženušky,
zažiadalo sa mi poklebetiť s babami čo prechádzajú podobnými problémami ako ja, tak sa zapájam do fóra 😉

Odjakživa som mala problémy s mrchou, dokonca svoju prvú som dostala len s vyvolávačkou. Keďže som mala problémy aj so štítnou žľazou, gynekologička mi povedala, že to je kvôli tomu. So štítnou som chodila na pravidelné kontroly, endokrinologička sa ma pýtala ako ide mrcha, ja že bez injekcie nejde nijako, ona že to nie je normálne, či to moja ženská rieši, ja že moja ženská vraví, že za to môže štítna. Endokrinologička prevracala očami, že na štítku beriem lieky, že cysty mi vymizli už, že to nie je normálne. Pár krát mi jedna aj druhá urobili hormonálny obraz, a tam to aj ostalo. Štítna je už v poriadku, prestala som brať lieky, raz za rok mám chodiť na ultrazvuk. Ženskú som zmenila, za cca 5 rokov čo som pri nej bola ma vyštrovala 2x, ultrazvuk mi urobila raz, zakaždým keĎ som prišla s tým, že 3 mesiace nemám mrchu, mi pichla injekciu.

Gynekologičku som zmenila, na prvej konzultácii ma vyšetrila doslova od hlavy po päty, ultrazvuk, stery, horm. obraz. Výsledok? "Máte drobné zmeny na vaječníkoch, nechcete otehotnieť hneď teraz? Dáme antikoncepciu." Vydala som sa a presťahovala do zahraničia, našla som si tu lekárku, znova komplet vyšetrenie, diagnóza: PCO - oba vaječníky plné cýst. A znova, "nechcete otehotnieť hneď teraz? Dáme antikoncepciu." Z tabletiek mi bolo hrozne zle, mala som migrény viac než obyčajne, hroznú pleť po celý čas, a krvácanie 10 dní, 5 dní pauza, 10 dní krvácanie, 3 dni pauza, 2 týždne krvácanie... Že to cca po troch mesiacoch upraví, no nič sa neupravovalo, hrozne mi vypadávali vlasy, príšerne sa mi robili lupiny, krvácanie kadejako bez ladu a skladu, povedala som si dosť. Rozhodli sme sa skúsiť radšej bábätko, hoci sme ho plánovali neskôr. Ale začala som mať strach, či to s takými problémami neskôr vôbec pôjde.

Teraz mi lekárka nasadila dufaston na 16 deň cyklu, bud. týždeň idem na kontrolu.

Mám jednu otázku: Dočítala som sa, vraj je pri PCO dobrá úprava životosprávy: uhľohydráty vždy miešať s proteínmi, vylúčiť jednoduché cukry (lebo vyvolávajú nárazové vylučovanie inzulínu, a to že nie je dobre) a mliečne výrobky (lebo mlieko všetkých cicavcov obsahuje jeden hormón, ktorý ženám s PCO škodí). Počuli ste o tom niečo? Čítala som to na jednej americkej stránke žien s PCO, ešte som sa na to nepýtala mojej doktorky.

Prajem krásny deň! 😎

ozujskova
21. jún 2013

ja mam syndrom PCO a bola som zaradena do vyskumu ohladom toho ze zenam sposobuje PCO konzumacia jedal a vody z PET obalov cize plastovych flias a doz...

janulkafh
21. jún 2013

@ozujskova To som tiež počula, okamžite som vyhodila plastovú pollitrovku, do ktorej som si každé ráno nalievala čerstvý čaj.

ozujskova
21. jún 2013

@janulkafh kedze to robi nemocnica ako vyskum predpokladam ze to nebude len o reciach...upozornovali o tom aj v telke hlavne ohrievane vody a ohrievan jedlo je v tomto skodlive ..takze bacha na vodu vo flasi v aute teraz ked je teplo a jedlo v mikrovlnke...:(

janulkafh
21. jún 2013

@ozujskova No výborne, ja som si v pet fľaši už na základke nosila teplý čaj... obaľovala som ju do alobalu, aby ostal teplý, hlavne v zime a na jeseň. A ten "super zvyk" som dodržiavala celú strednú aj výšku.

Ale je super, že sa robí nejaký výskum. Potom daj vedieť, ako to dopadlo a čo zistili.

ozujskova
21. jún 2013

ano dam hned vediet co mi zavolaju...ano bohuzial sa tieto zlozvyky udrziavaju nadalej aj na nasich detoch...ved ja som malej 9r robila caj celu zimu do skoly...ach