Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

terezka_77
11. apr 2013

@olivex a baby. Ja ma veľmi podobny problem, v pondelok mi lekar povedal že mam PCO, chytila so amok, že ako to z 1 anovulačného cyklu môže vedieť. Nejake jasne priznaky nemam, ale otehotniet sa nedari už dlho, to je pravda. Preštudovala som i o tom na modrom koniku aj na nete. Niečo na mňa pasuje, príšerne dlhé cykly, celý život, kožné problémy no a samozrejme tá nešťastna neplodnosť.
Dnes som sa objednala na vyšetrenie inzulinovej rezistencie, zaklamala som že mám lístok, ešte si ho musím nejako niekde vypýtať a 23. aprila idem do CARU, už mám termín. Lieky ani homornálne som zatiaĽ žiadne nebrala. %Co by ste mi baby odporučili teraz ako postup?

terezka_77
11. apr 2013

ja som s nakupila po tejto sprave femigard, aloe vera, a asi začnem dietovať, aby mi padol cholesterol nižšie. Som si povedala, že tento rok musím byt poriadne nabúchaná, to neexistuje, aby sa mi to nepodarilo 🙂)) keď so už kvôli tomu po 10 orkoch prestala fajčiť.

olivex
11. apr 2013

@terezka_77 mne zatial lekar odporucil uzivat inofolic. vraj su velmi dobre vysledky, mi povedal ze niektore pacientky s PCO do dvoch mesiacov otehotneli ked to uzivali. tak dufam ze to bude aj moj pripad 🙂
inak na mna pasuju len tie cykly dlhe inak nic, ziadne kozne problemy, ani chlpy, ani kila navyse, tak neviem, keby som to nevidela na tom ultrazvuku tak mu ani neverim. ale co pozeram na nete foto PCO vajecnikov, tak je to presne to co som videla u seba :(

katulienocka11
11. apr 2013

@terezka_77
@olivex
ahojte, ja mam PCO potvrdene a mam za sebou akurat kvoli tomu aj prve IVF.....tiez ked mi to prvykrat povedali som bola nastvana na cely svet, ale co uz....ale na mna sedelo vsetko, plet, kila, predlzeny cyklus na 34 dni....rok a pol snazenia a nic.....tak potom lieky, nic a teraz IVF.....bohuzial tiez nic....
nebojte bude dobre, hore hlavy !!!!!

bjanulienka
11. apr 2013

Ja mam rovnakú diagnozu - PCO, zvýšená hladina testosterónu. Najskôr som užívala duphaston na úpravu cyklu a inofolic. A teraz mi lekárka predpísala femoston 1/10 a inofolic .... že to je šanca ako môžem otehotnieť, tak verím že má pravdu. 🙂
Užívate aj Vy niektorá femoston 1/10?

25kikuska25
11. apr 2013

ahojte, aj ja patrim medzi vas :( PCO, IR nasadeny Siofor(metformin) a 24.4. kontrola ako zabera. Tak uvidime....Ale verim, ze uz tento Siofor zaberie, kedze som na nic ine nereagovala...

terezka_77
11. apr 2013

a ten inofolic máte baby na predpis, alebo si ho kupujete same? Pretoze je to dost drahe. A dali ste si robit aj test na inzulinovu resistenciu? Predpisal vam to obvodak alebo gynda? ja zatiaĽ nemám nato žiadne lieky, aj ten inofolic som si musela kupiť sama.
@bjanulienka

kitulka
11. apr 2013

@terezka_77 Ahoj. Inofolic nie je na predpis, je to zatial u nas evidovane ako vyzivovy doplnok, takze iba na volnopredaj. Zatial najlacnejsi ho maju na magister.sk / internetova lekare, trojbalenie tam stoji tusim 36 euro. Ja som si objednala na 2 mesiace, t.j. 2x to trojbalenie a mala som postovne zadara. Dufam, ze ho tam este maju v ponuke.

kitulka
11. apr 2013

@terezka_77 Jaj a este k tej inzulinovej rezistencii. Mna poslal na jej vysetrenie gynekolog a bola som u endokrinologicky s tym. Nie som sice v norme, ale nemam ani potvrdenu IR, takze zatial neberiem nic na IR, beriem len inofolic

kitulka
11. apr 2013

@olivex Ahoj! No ja tiez mam jedno dietatko a bola som aj druhykrat tehotna, ale skoncilo to v 6 TT :o(( PCO mi diagnostikoval az teraz, cca rok po potrate. Ja mam cyklus ako tak pravidelny, od 29 - 34 dni, nemavam take dlhe cykly ako niektore kocky tu, ze 60 dni a tak. Ale ja mam aj nadvahu a mierne ochlpenie na brade. Inak nic dalsie, dokonca ani testosteron nemam zvyseny....Mne skusal najskor clostyl, ale nejako som nan nereagovala, teraz ma poslal na vysetrenie inzulinovej rezistencie, ta sa mi nepotvrdila a bola som aj na stitnu zlazu, to mam tiez OK. Takze teraz beriem len inofolic, 6 mesiacov ho mam brat a ak dovtedy nic, tak nasadime este znova clostyl, ze bude telo lepsie pripravene a mozno nan lepsie zareagujem. Takze tak v skratke.

terezka_77
11. apr 2013

@kitulka diki moc za info. Ja som na to podobne, takže počkám si na vysledky IR a zatiaĽ davam inofolic a ďalšie výživové doplnky. S hormonmi este pockam co mi povedia v CAR.

bjanulienka
12. apr 2013

@terezka_77 to je len vitamin....je na volno predaj ...cca 17,- za balenie, t.j. na 10 dni

olivex
12. apr 2013

@kitulka a tiez ti povedal ze je to vrodene? mna to najviac zaskocilo, ze ak je to vrodene, tak to predsa musel vidiet pri kazdej jednej prehliadke na UTZ. mozno ma tym len nechcel nejak stresovat, ked som nemala ziadne problemy, dokonca ani s otehotnenim. tiez som o jedno babo prisla cca v 7-8t ale potom sa nam presne po 3 cykloch podarilo druhe. aj napriek tomu ze jeden cyklus bol aj 2-3 mesiace.... takze s otehotnenim u mna fakt nebol problem. az teraz.
a kolko uz beries ten inofolic, teraz si len zacala? mne dal lekar recept, ale ze to len preto aby on to mal u seba v evidencii ze to beriem, cena je ale stale rovnaka ci s receptom alebo bez :(

kitulka
12. apr 2013

@olivex Nic mi nejako okolo toho nevzsvetloval, nastudovala som si z netu, iba mi vravel to iste, co som uz vedela. No ono je dedicna predispozicia, ale nemusis to mat rozvinute od zaciatku, mne sa to podla vsetkeho rozvinulo az potom ako som nahle pribrala...je to subor priznakov a podla mna ani samy nevedia, co je vlastne pricinou a preto ani nie je na to SUKL-om schvalena liecba. Cele liecenie je len skusanie toho, co zaberie. Ja som zacala brat Inofolic na 22.den cyklu a dnes som 11 den cyklu, takze celkovo 18 dni. Som dufala, ze mi to hned zaberie a posunie mi ovulku na skor, lebo mavam neskoro, az okolo 20 dna, ale zatial to vyzera tak, ze ziadna zmena... No uvidime, planujem ho brat tzch 6 mesiacov, ak nezaberie skor, of course :o) Ty odkedy beries? Uz aj pocitujes nejake zmeny na sebe?

kitulka
12. apr 2013

@terezka_77 Tak budem drzat prsty, snad to aj na nas zaucinkuje, ked maju s tzm take dobre skusenosti a vzsoku uspesnost :o))

kitulka
12. apr 2013

Inak mne sa to dievcence nejako nezda, nejako masovo to ponukaju ti doktori, tuto som citala, ze este aj recpet, aby to mal v evidencii. Nemaju ti nasi lekari na tom zalozeny nejaky biznis? Nejaku proviziu alebo take nieco...

terezka_77
12. apr 2013

@kitulka som o tom presvedčená, inofolic je vlastne kyselina listova plus jeden z vitaminov B - to je tá druhá látka, t.j. nemá to nejaké výnimočné zloženie. Ale tak čo by sme neurobili pre dieťa, je to brutálny biznis, keď si sama uvedomím čo som už peňazí podával do všelijakých kvapiek. ja som si dnes na drzovku vypytal lístok k diabetologičke, hovorim doktorovi že som si naštudovala o PCO všeličo na nete a že teda chcem to vyšetrenie na IR. A on sa chytil za hlavu, že PREBOHA len nečítajte internet! 🙂)) Ja tiež trochu verim, že sa stači upokojiť, žiť zdravšie, upraviť si cholesterol a snáď to pôjde. Ak je PCO dedičná tak to mala aj mama a babka, no a zdá sa, že som TU 🙂 a mam troch! súrodencov, najmladšiu segru mala moja mama v 39 rokoch, je medzi nami 17 rokov rozdiel, a je zdrava jak repa. A to za tých čias nebol IVF ani kyselina listova, asi to prosto ide Dievčata verme tomu a skúšajme ďalej!

olivex
14. apr 2013

@kitulka ja to beriem teraz prvy cyklus, zatial len 8 dni, 2x denne sacik. testujem sa ovu testami, ale zatial som ovu nezachytila som 13 DC, tak asi je este skoro. predtym mesiac som sa testovala, ale ovu som nezachytila, tak asi ani nebola. to bol hlavny dovod preco som to zacala riesit s lekarom. snazime sa cca pol roka intenzivne ale az pred mesiacom som skusila testy a zistila som ze nemam ovu.... ty ako vies ze mas ovulaciu? tiez sa testujes, alebo to citis?

kitulka
14. apr 2013

@olivex No ja meriam bazalnu teplotu a davam si do grafu na fertilityfriend.com a este robim aj ovutesty. Zacinam okolo 15-16 dna, lebo ja mavam neskoro ovu, az tak okolo 20-ho. Dnes som 13 DC a beriem Inofolic od cca polovice predchadzajuceho cyklu, tak som myslela, ze ju tento mesiac budem mat skor, ale zatial to teda tak nevyzera... Mne podla BT ukazuje ovu skoro stale, ale mam maly teplotny rozdiel, ale ovutesty nemavam take jednoznacne. Ked som chodila na folikulometriu, tak mi doki povedal, ze ovu prebehne, ale zlte teliesko je insuficientne a zanikne, tak preto mi odporucil Inofolic, aby mi podporil lepsie zrenie vajicok a skratil mi tu prvu fazu. Lutealku mam kratku, 8-9 dni. No ved daj potom vediet, ako na Teba posobi a co Ti to robi s ovulkou. Teraz mas aky cyklus?

zdravy_zivot
16. apr 2013

@olivex akoze lekarka to chcela riesit hormonalnou antikoncepciou tie PCO uz davno, ja som odmietla. takze nevedela mi inak pomoct, teraz ked chceme babo tak som sla rovno do ISCARE. Inofolic beriem uz druhy mesiac jeden sacok denne, zacnem brat ten clostyl, uvidime, lebo ja neviem ci som niekedy vobec mala ovulaciu. Tento cyklus mi prvy krat lekar sledoval, ovu sa nedockal, mozno aj bola neskor ale podla teploty skor nie...

stellamaris
16. apr 2013

@terezka_77 tak ako pises,treba zdravsie zit,s PCO sa da otehotniet! ja som schudla desat kil,zacala som brat metformin,vysadila som jodthyrox na stitnu zlazu a za dva mesiace som otehotnela! samozrejme som brala vitaminy,listovku......a podarilo sa mi otehotniet bez hormonov,clostilu a pod.Ja by som kazdej s touto chorobou odporucila najprv toto vsetko.........ak sa po case stale nedari,tak potom vyhladat nejaky CAR 😉 my sme mali termin v marci v jednom CARe a zrusila som ho kvoli tehotenstvu 🙂 vsetkym vam silno drzim palce a prajem skore otehotnenie!

terezka_77
17. apr 2013

ahojte baby, a máte nejakú skúsenosť s metodou s homeopatikami? Nepoznate dobreho homeopata v Bratislave? dakujem

terry658
20. apr 2013

Ahojte, som prvy mesiac na clostyle a uz mam folikul 22 mm, sice sialene bolesti brucha,ale dufam,ze to vyjde. Doktor mi predpisal aj pregnyl na podporu druhej fazy cyklu. Mate s tym nejake skusenosti?

kitulka
16. máj 2013

Haloooooooo! Dajako to tu zakapalo! Kde ste? Ci vari uz nikto nema PCO len ja? Fnuk ☹

kitulka
16. máj 2013

A ani ziadna nova tehula nepribudla? Co toooooo! To nieeeeee!

ematko29
16. máj 2013

@kitulka ahoj ,ja som pribudla,len stým rozdielom,že už máme 2detičky ale smenzesom problémy,odjakživa a dnes mi endokr povedala ,že mám pco.Ja ale nemám cysty je to tá hormonalna forma

kitulka
17. máj 2013

Jaj som sa potesila, ked som precitala, ze "ja som pribudla", som si myslela, ze tehulka si a to si pribudla s diagnozou PCO ☹ Inak to je hrozna diagnoza, no nie? Aj beries na to nejaku liecbu? Ja beriem Inofolic, budem zacinat treti cyklus s nim ochvilu, ale zatial ziadny efekt u mna. Verim, ze este zaucinkuje. Chcem ho brat tych 6 mesiacov.

ematko29
18. máj 2013

@kitulka joj som si pomylila otazky,som myslela,že sa pýtaš či niekto stou diagnozou pribudol 😀 😀 😀 no som to domotala.No ale takto ja cysty nemám,len hormonálne problémy to jest vysoký testosteron nizky progesteron apriberám aj ked nejem vela,som malátna ovvulácia nije prítomná :(.Momentálne neplánujeme bábo ,ale som ešte mladá nevieme či ešte nebudeme chcieť.No aberiem momentálne siofor mal by mi pomôcť aby mi nabehol ciklus aj s ovulkou.Posledný menzes som mala v januari ☹ Nad inofolikom som aj ja uvažovala ale nejako neverím tým vit doplnkom

kitulka
18. máj 2013

@ematko29 No ked nechces otehotniet, tak Inofolic by Ti bol asi zbytocny, aj dost draha investicia by to bola. U nas je to naopak, my chceme babatko, chceli by sme surodenca pre nasu malu babulu, ma 3 a pol rocka a velmi by chcela mat sestricku... No aj my tuzime po dietatku, este aspon jednom...Snad nam bude dopriate, boli by sme moc stastni 🙂

ematko29
18. máj 2013

@kitulka No my ked sme mali len dcerku prvú tak som sa bála tiež či budeme mať aspon jedno bábo,už som sa zmierila stým,že bude jedináčik ,bola som vdačná za to,že môžem byť matkou aspon jednému dieťatku .A potom som otehoptnela ,ked som najmenej na to myslela.VVerím tomu,že sa dočkáte je tam velká pravdepodobnosť ked už jedno bábo máte 🙂