Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

katkaajurko
23. jan 2010

no v podstate to na PCO sedi - i ked takto nepraskajuce foliky nemusia byt pri PCo - to skor struktura vajecnikov - od toho zavisi PCO... to-ze ti chce skontrolovat cukor je skor tym-ze hlada pricinu - ci nejde aj o inzlulinovu rezistenciu- to je dobre ze chce skontrolovat...

no a ked ti pekne dozrieva folik-ale nepreskne - myslim si (moj laicky nazor) ze treba pichnut pregnyl jednoznacne..clostyl nie - -ale ak - tak aj clostyl aj pregnyl... ale ci to nie je zbytocne tym clostylom-to uz si ozaj netrufam hodnotit...

baby ostatne- FSH ma za ulohu "prasknut" folik???ak ano - co byva pricinou ze FSH zlyha?

zuzu1111
23. jan 2010

bombulka vitaj 😉
tie slová z tvojej správy sú mi pekne známe, som na tom dosť podobne, tiež som mala zvýšený prolaktín, aj testosterón - ten mám stále, tiež užívam euthyrox.....a mám diagnostikované aj PCO.
Neviem, ci to moze byt aj u teba, lebo pre PCO je vraj charakteristické to, že je viacej malinkých folikulov. KeĎ máš stále dominantný a nepraská, tak určite je treba skôr Pregnyl ako CLostyl alebo tak ako ti napísala Katka oboje. Ty chodíš do centra alebo k normálnemu doktorovi? Lebo bezny gynekologovia velmi pregnyl pichať nechcú, lebo vraj nemôžu.

Kati a na tvoju otázku neviem odpovedať 😨

bombulka
23. jan 2010

este som zabudla povedat, ta cysta mala 27mm, preto to pisem, lebo sa mi zda, ze pri pco folikuly nedorastaju do normalnej velkosti, ale napr. len na 15mm a potom sa prestanu vyvijat. alebo si to zle pamatam? teda tym padom by to nesedelo na pco, hm?

vendulak
23. jan 2010

Ahojte holky...při UTZ vaječníků v CAR mi zjistili taky PCO. Chtěla jsem se zeptat...máte s PCO nějaký jakž takž normální cyklus? Já už jsem nešťastní z toho že nemám ☹ , si skoro už nepřipadám jako holka ☹ a v CAR je to ani nijak moc nezajímalo, řeknou že mám přijít na konci nebo na začátku cyklu, ale vůbec neposlouchají nebo nechtějí poslouchat že nevím kdy to bude, že mi cyklus většinou sám vůbec nechodí ☹ . Léčí vám to nějak? Děkkuju za případnou odpověď 😉 .

bombulka
23. jan 2010

zuzu, chodim k normalnemu gynekologovi, ale tak ako som pisala, povedal mi, ze si mam 5. dc nasadit clostil a potom prist na usg. mam z neho pocit, ze to vobec neriesi dosledne, komplexne, proste dame clostil na tri mesiace, ak nezaberie, chodte do car. nechcem mu fakt krivdit, inak vyzera byt ok, ale ziadne vysetrenie pred nasadenim clostilu, pritom vie, ze tie cysty z toho, ze sa mi folikul potom, ako dorastie dalej vyvija, sa mi opakuju, tym padom ma hned napadol pregnyl, preco by mi folik mal prasknut potom, ked mi teraz nepraska, kontraindikaciou pri clostile je tiez ovarialna cysta, takze neviem, co si mam o tom mysliet 😒
ale v kazdom pripade som sa prave vcera definitivne rozhodla, ze idem do car, nech si na mna poriadne posvietia, povysetruju co treba a nech aspon viem na com som, lebo teraz mam pocit, ze je to len take strielanie naslepo, ci uz z jeho strany, alebo zo strany jeho zeny. takto odchadzam od lekara velmi neista, pretoze ja sama sa dozadujem, nech mi napr. urobi hp, vypytujem sa atd., le to take rychlo, rychlo, napisat dve-tri diagnozy a dovi... 😒
ty chodis do car alebo tiez k normalnemu gyn. ?

katkaajurko
23. jan 2010

vendula mne chodi MS sponatanne - takze neviem

ale oni v car by mali reagovat predsa na to - ze im hovoris-ze nemas spontanny cyklus 😒 to je divne..

inak k cyste - ja som mala raz 4,5 cm na pravej strane..takze asi sem tam to je aj pri PCO...

ja uz si tiez myslim-ze asi v konecnom dosledku najlespie ist do centra... moja dr - ta nova povedala,ze ked sa tak rozhodneme este predtym mi ona porobi vysetrenia take ako na vsetky mozne bakterie a tak - ze ma predpripravy-nech tam idem "cista,zdrava" a predpripravena...

yvetta
23. jan 2010

ahoj Zuzi takze si konecne dostala aj mrchu nacas to je super a ake lieky si brala, lebo uz sa mi to pletie len ten Clostyl, alebo aj Duphaston ???? 🙂

bombulka
23. jan 2010

ja by som praveze chcela stihnut ist aspon na prvu konzultaciu do car este predtym nez zacnem brat clostil, uz nebudem chciet od neho ziadne vysetrenia, radsej nech si tam uz oni urobia ake potrebuju, aby sa potom nestalo, ze povie, no dobre, ale my to zopakujeme, my si robime svoje, tak dufam, ze to dovtedy stihnem. zatial mam z toho dobry pocit, niekto tu pisal, ze netreba otalat, dokial doki vycerpa vsetky moznosti. mozno aj v car mi nasadia clostil, ale dufam, ze predtym ma aj riadne vysetria a budu vediet, co u mna nefunguje, pretoze moj lekar sa vlastne nikdy nevyjadril, kde je u mna problem, aj ked som sa ho vypytovala. raz mi povedal pri usg, len tak zamumlal, ze pravy vajecnik ma miernu polycysticku strukturu, ked som tam bola o par mesiacov, povedal, ze u mna nevidi ziadny problem na otehotnenie, ked som prisla s cystou, povedal, aj napriek tomu ze beriem lieky, ze sa to moze stat, ked som mu povedala, ze sa mi to zvykne opakovat, tak povedal, ze dame clostil. ale nesnazil sa patrat po pricine, uz nespomenul pco, zato jeho zena o par dni na zaklade tych istych informacii, zato bez vysledkov z krvi mi uz pco napisala... mala som aj problemy v pobolievanim v podbrusku, skoro vzdy po ovu (alebo skor ked mala byt 😒 ), na to mi povedal, no, tak moze to byt hocico, napriklad zrasty z tych cyst alebo zo zapalov, ale nepovedal, dobre, urobime odbery, alebo sa odsledujete, ak to neprejde, tak vas posleme na laparo, podla mna nie je normalne, ze ta v podstate v kuse boli v podbrusku. no, jednoducho vobec netusim na com som a to je pre mna dost sklucujuce, lebo ked vies na com si, tak sa s tym aspon zmieris a dufas, ze sa to da liecbou do poriadku a vsetko bude ok.

zuzu1111
23. jan 2010

bombulka - ja som tiež pri normálnej gynekologičke, hoci ona by ma najradšej poslala do CAR-u, keĎ vie moju diagnózu. Ale v podstate som s ňou celkom spokojná. HneĎ ako sa objavili moje problémy po vysadení HAK, robila mi hormonálny profil, potom UTZ kvôli podozreniu na PCO (čo sa potvrdilo), aj za endokrinologičkou ma poslala, aby mi urobila detailnejší HP a skontrolovala štítnu žľazu a nadobličky a teraz som ju prehovorila na Clostil 😀

Vendulak - ja som tiež od vysadenia HAK nemala normálny cyklus, stále sa to končilo vyvolávačkou alebo užíívaním Duphastonu po ktorom MS došla. Teraz som tiež na Duphastone, ešte aspoň dva cykly a potom sa uvidí 😨

Ivi vitaj v našej téme - nemala som čas odpísať ti na FB, boli sme tento týždeň bez netu... Užívala som tento cyklus aj CLostil aj Duphaston, preto mi aj MS došla na čas, lebo po tom 10dňovom užívaní Duphastonu mi stále o pár dní príde. Asi by to chcelo vyskúšať bez neho, ale ešte aspoň dva cykly ho budem brať.

Kati aj mne teraz doktorka robila odbery na všetky tie vírusy a baktérie a vravela, že keby sme šli do CAR-u tak by som si brala tieto výsledky a oni by mi nemuseli robiť....ale žiaľ teraz je aj dôvod, prečo mi ich robila ☹ ...ale o tom som už písala.
Už tu isto nikto nie je, tak idem aj ja spať, dobrú noc 😉

katkaajurko
24. jan 2010

a nemali by vsetky tie vysetrenia urobit sucasne aaj partnerovi - ved vsetky tie bakterie sa navzajom prenasaju... ak zistia zene-urcite to ma aj muz...

mojj MM vykazuje pritomnost bielych krviniek - co by smerovalo na zapal-ale urobili mu detailne vysetrenia a nic nenasli - takze v podstate nevedia preco ich tam ma - co je tiez divne v podstate 😨

beatab369
24. jan 2010

Katkaajurko ty od ktoreho dna beries duph. asi mi to uslo...od 14 alebo 15 dna? ja cim viac sa blizi 11 den mam stres ci ho nasadit alebo aj po ovulke....no neviem uz mam depky...
😖

katkaajurko
24. jan 2010

ja beriem az dva dni po ovulke vzdy,takze ako kedy... vzdy inak-ale pomerne neskoro -kedze aj ovulku mavam neskorej

beatab369
24. jan 2010

Katka a tebe doki povedal, ze nasadit az po ovulke alebo si si to sama prisposobila? a ked po ovulke, kedy asi....teplota mi klesne a potom zacne stupat pomalicky stupat...tak hned v ten den ked sa trosku zvysi, alebo pockat kym je teplotny rozdiel vacsi? napr... teplota spadne na 36,2 na druhý den je 36, 4 a poto je 36,7 - par dni (2) a potom je 37, 0 tak kedy ho nasadit? a nevies mi povedat, ci poznas niekoho kto ho berie na 11 den.
Ja mam zacat v stredu a je mi z toho divne...bojim sa...ale zaroven nechcem si to upravit bez vedomia lekarky...no a jej zase volat, to by si pomyslela, ze som svihnuta...lebo uz 2 krat mi jasne povedala, ze 11 den.
Katka ani si nevies predstavit ako som zmatena....este som tak asi nikdy nebola....nehnevaj sa, ze ta tu s tym dokola otravujem.... tiez som ale citala na internete, ze nasadit duph. pred ovulkou nema ziaden vyznam a moze ju bloknut...tak ja nechapem, preco mi ju doktorka tak predpisala...myslim si, ze je dobra a prave preto mam ten zmatok...no ja ti uz neviem.....nakoniec si z toho stresu este viac poskodim, ako polepsim....

katkaajurko
24. jan 2010

najprv mi kazala proste 17 den , ale ked som s nou o tom debatovala a spytala ci ozaj-aj ked v centrach ho zasadne davaju az po ovulke - tak povedala,ze mam davat po. davam si ho treti den vzostupu - ked sa ovula potvrdi..ale mozes aj skorej ak si si ista ze ovula isto prebehla... kludne hned druhy..

raz sme tu davali aj odbornu reakciu ceskeho gynekologa-ktory vysvetloval preco u niektorych zien ten progesteron ovulu moze bloknut... tak som sa podla toho zariadila---ono ked ho nasadis po ovulke neskazis nic... ak nasadis pred a nahodou si ten pripad ze by ju blokol-tak pre snaziacu zenu je to skoda... nie?

pozri skus jeden cyklus ako kaze ona - a meranim zistis ci ovula bola alebo nie..ak neprebehne-nabehni k dr a povedz jej co si sa dozvedela,a ze patris asi teda do tej skupiny a ze co dalej... ja by som to asi tak urobila...

zuzu1111
24. jan 2010

Kati uvidím ako dopadnú moje výsledky a keby mi niečo našli (ale musím veriť, že nie), tak potom budeme riešiť manžela...

Bea ja som brala Duphaston až po ovulke, teda aspoň predpokladanej, lebo naisto ani neviem, či bola. A až nejaký štvrtý deň po, podľa toho, čo mi ukázal graf na FF. Myslím si, že doktorka aj tak nemá ako zistiť, kedy si začala s Duphastonom - pár dní hore-dole 😉

Ešte jednu otázku mám - ohľadom ovu testíkov. Kedy si ich robíte? Lebo by sa mali z popoludňajšieho moču. Ja chodím domov z práce o 17:30, stačí to?

katkaajurko
25. jan 2010

zuzu to mozes kludne,aj ja v taku hodinu testujem..hlavne nepit predtym dve hodky

hiva
autor
25. jan 2010

ahojte baby...dakujem Vam vsetkym za podporu a ze ste na mna mysleli....tak uz to mam vsetko za sebou... hodne sme si vsetci poplakali, ale doktor bol uzasny....vsetko prebehlo bez problemov...zobral mi vzorky na kadejake vysetrenia, ani sama neviem na ake (hovoril, ze taketo vysetrenia sa robia zvycajne az po druhom MA, ale kedze som to ja a vedel ako velmi silno a dlho sme sa o babetko pokusali, spravil ich aj mne)....o dva tyzdne mam ist na konzultaciu kvoli vysledkom s histologie... hadam sa aj najde pricina....i ked osobne si myslim, a aj podla casu MA to sedi, ze pricinou bola crevna chripka...2 dni som iba grcala a mala hroznu hnacku a neskutocne krce v bruchu....asi to bol hlavny dovod....a moja hlupost, ze sme vtedy nesli na pohotovost 😢 ...ale co s tym uz clovek narobi.....teraz pockame na vysledky z histologie, tiez pockam ako mi vysli testy na ten cytomegalovirus...a o mesiac idem spat k mojmu gyndosovi ze co a ako dalej... dostali sme riadnu lekciu ☹ ...ale nabuduce uz budeme aspon mudrejsi....kto by to bol povedal, ze obycajna crevna chripka dokaze narobit takuto paseku 😠 ...este to velmi boli a len tak sa neda zabudnut, hlavne ked mi pred ocami stale beha obraz z posledneho ultrazvuku, ale postupne sa liecime.....chce to hlavne zamestnat sa niecim inym a cochvila sa zacneme snazit znovu 😒
Vam vsetkym prajem vsetko len to naj, nech sa coskoro zadari a este v tomto roku aby ste sa dockali zdravych a krasnych babatiek 😉

soldi
25. jan 2010

Bea: mne doktorka tiez nakazala duphaston od 15.dc a ked som jej pri dalsej navsteve povedala, ze som nemala ovulu podla BT, tak povedala, ze az 17 DC. dva mesiace som sa riadila podla nej, a teraz sa podla seba. svoje telo predsa poznam lepsie, nez hociktory doktor.

katkaajurko
25. jan 2010

Ahoj Hivus, drz sa baba! cely vikend som na teba myslela... aky je zivot kruty 😔

super,ze mas takeho doktora-ze vam porobi komplet vysetrenia.... to je fakt dobre...

ako dlho mate povinnu pauzu v snazeni?

hiva
autor
25. jan 2010

katka....zatial neviem....teraz mam pockat na vysledky z histologie a potom sa objednam k doktorovi...takze k nemu pojdem tak za 4 tyzdne....dovtedy sa urcite nesnazime a potom uvidime podla toho, co povie....ale vacsinou som citala, ze treba pockat aspon 3 mrchy....no uvidime, kedy pride prva a ako nabehne cyklus 😖

inak doktor bol fakt super....mala som na neho neskutocne stastie....nemocnicu mi vybavil super...on totiz teraz sefuje na pooperacnom v Ruzinove....v piatok tam mali uplne plno tak tak narobil take fofry, ze hne jednu pustil domov a mna dal na jej postel a do pol hodiny som uz bola na sale....a tiez aj ked ma prepustali v sobotu bol super....som vyse 3 hodin cakala na prepustaciu spravu a sestricky povedali, ze este tak skoro nebude....tak som volala doktorovi, ze ci musim na tu spravu cakat...a on ze dajte mi sestricku k telefonu....no a do 10 minut som uz spravu mala 😅 ... fakt som sa tam citila ako nejaky prominentny pacient....neviem si predstavit, ako by som to bez neho zvladla....lebo aj normalne zeny co idu na kyret su na tom istom oddeleni ako tehotne pred porodom...ale on ma dal radsej na pooperacne, kde su tie, co idu na operaciu (vacsinou starsie zenske na operaciu prsnikov, alebo na ine operacie zenskych organov)...proste ziadne tehotne a cerstve mamicky....to by som tam asi psychicky nevydrzala ani sekundu 😖

soldi
25. jan 2010

Ahoj Hivi, som rada ze si spat medzi nami a ze sa nevzdavas 😉

titulienka
25. jan 2010

hivus ...drzim palce ..... 😉

katkaajurko
25. jan 2010

Hiva to je ozaj vyborny pristup,verim,ze na normalnom oddeleni by to bolo tazke ☹

ja takto... uz som 16ty den a ani hlienik nezacal..ale krcok je makky totalne tak neviem co sa zas deje.. 😒

http://www.fertilityfriend.com/home/278331

lifiatko
25. jan 2010

dovolim si pripojit sa k Vam...
odkedy som dostala prve kramy (asi v 14), chodili mi prilis casto, az som isla k detskemu gyndosovi... ten mi kramy parkrat oddialil nejakymi liekmi a potom len s mens. kalendarikom som chodila na kontroly... raz za rok prehliadka... ked sme zacali so snubencom sexovat, zistili sme ze kondom mi nerobi dobre (som alergicka plus precitlivenost na kovy a gumu), tak som isla po HAK - vtedy mi zistil ze mam cystu... preliecilo sa, vsetko v poriadku, zase len raz za rok prehliadka, predpisanie HAK... uz som mala 21 rokov... teraz mam 24, zmenila som doktora a ten po prelistovani dokumentacie nasiel zmienku o nejakych vajickovych zhlukoch, tak ma zacal posielat po doktoroch, uz len endokrino ma caka... zistili, ze mam uz trochu stuhnute vajecniky, mam tam tie zhluky, nemam ovulaciu, zvyseny testosteron aj este daco, slabu sliznicu, ci co... jednoducho NABEH na syndrom polycyst. ovarii, je to NA HRANICI, ale ESTE to nemam uplne, tak to neriesia!!! tym to pre nich skoncilo... ja teraz hladam info vsade kde sa da, ale niektore veci sa rôznia, niektore ma desia... tak o 2 roky chcem vysadit HAK a mat babätko...
neviem teraz, ci to uz nebude neskoro, ci sa nemam pokusat uz teraz, kym NEMAM ten syndrom, ci sa da nieco robit, aby som ho nedostala... jedine co mi jeden doky poradil, nech si zmenim HAK na yadine, ze potlaca ten testosteron...
prosim Vas, kto sa do toho rozumiete, co mam robit? comu verit? co si mam ziadat od doktora nech mi spravi, zisti??? ja chcem mat babätko ☹

hiva
autor
25. jan 2010

katka....neboj....ovulka pride....zatial to vyzera nadejne....coskoro nastupi hlien a bude to 😉

soldi, nadej je to jedine, co nas drzi nad vodou... keby bolo na nas, zacali by sme sa snazit co najskor...no ale telo si asi potrebuje trosku oddychnut 😒

katkaajurko
25. jan 2010

lifiatko to ze ta poposielaju po doktoroch je zaklad...aspon zistia ak je niekde odchylka...

neviem ako vyzera taky "nabeh" na PCO... ale poznam viac stupnov PCO... je to geneticka vada...
urcite skontrolovat hormonalny profil (ale to sa da iba ked nebudes brat antikoncepciu)...a suhlasim-ze su antikoncepcie ktore vraj vedia znizit testosteron - to vedia lekari - ze ktore su to.. tak ak anti - tak taku... ja by som osobne asi antikoncepciu nebrala a zatial si "len" davala pozor - aby som si pozrela aky mam cyklus bez nej a ci mavam ovulaciu... (meranim BT) a podla toho by som videla... ale to staci aj rok pred tym nez naozaj budete chciet mam babatko..

osobne ti ale neporadim ako sa vyhnut PCO... fakt neviem... ale PCO neznamena nutne neplodnost alebo tak 😉

lifiatko
25. jan 2010

ja som nasla na nete aj v Zdravi novom je napisane, ze syndrom PC ovarii sprevadza neplodnost, obezita, nadmerne ochlpenie, akne... posledne 2 nemam, mam skor suchu kožu, obezita - mam kila naviac, pred rokom a daco som mala diétu, do toho prisla seria tragedii, skoncila diéta, zial sa liecil cokoladou - cize jojo efekt s podporou... ale teraz je fakt, ze hoci tolko nezeriem, ani sladkeho, kila dolu neidu... som zvedava teda co povie endokrino, po skuskovom tam idem...
a este ku genetike - moja mamka sa "musela" vydavat, nemala problem s otehu, ma 3 deti... sama pochadza zo 4 deti, otec z 3 (plus 2 zomreli ako male, ale narodili sa v poriadku)... mamkine sestry maju kazda po 2 deti, otcova sestra ma 6, brat 2...
hej a este na jednom fore bolo, ze babe endokrin. povedal ze ma otehotniet do 24-ky, potom ze so syndromom to bude tazsie... ja uz neviem comu verit, vsetko je len horsie :(

katkaajurko
25. jan 2010

geneticke vady sa daju dedit aj veeeela veeela pokoleni dozadu,nemusi to mat tvoja mama..je to ale gen co toto spusta

pri PCO sa naozaj odporuca schudnut. ak si si o tom citala-su to vseobecne informacie - nie kazdy ma vsetky priznaky a nie kazdy ma PCOS uplne na plno - cize nema NIKDY ovulaciu. to je zaklad - MAT ovulaciu a udrziavat svoje telo v stave aby ovulovalo... PCO je nie dostatocne preskumana diagnoza a nie su na to "lieky" ale treba byt stihly,vyhybat sa cukru v akejkolvek forme-lebo sa s nim zvykne niest porucha metabolizmu cukrov-ktora tlaci na hormony a tie potom robia vo vajecnikoch PCO... treba vysetrit nadoblicky,stitnu zlazu... ak je problem prolaktin- nasadzuju sa lieky na jeho potlacenie, ak je problem stitna - davaju sa lieky na nu... atd...

vacsina zien pokym sa nesnazi otehotniet o PCO nevie... ani ja..mne to laskavo oznamili az teraz nedavno-pricom na ultrazvuku to muselo byt vidiet od jakziva...

ak sa dosiahne stav ze zena ovuluje - tak to NEZNAMENA neplodnost... pri PCO je len nevyspytatelny prichod ovulacie vacsinou. to mam aj ja... nie vzdy mam ovulaciu ale mam ju... hormony mam ako tak OK... vajecniky nemam ani zvacsene ale polycysticka struktura tam je... na vyvolavacky nemusim chodit nikdy...

ak nie je ovulacia pomaha sa jej este napriklad clostylom... alebo sa urobi laparoskopia s drillingom vajecnikov-co im umozni aby znovu ovulovali....

Zdrava zivotosprava bez cukrov je vsak podla mna pri tejto diagnoze zakladom...

k tomu vyjadreniu toho lekara - to som este v zivote veru nepocula a myslim,ze je to pritiahnute za vlasy..to by musel byt nostradamus

lifiatko
25. jan 2010

dakujem za info... fakt sa snazim schudnut, mozno mi na endokrinologii nieco zistia, lebo uz menej sa neda jest 🙂 snazim sa konzumovat aj zeleninu, ovocie, nie cukry, som pozorovana na alergologii a dermatologii, lieky uzivam ako mi kazu... aj preto ma zaraza, ze gynekologia ma takto orbdkala :( a nepovedali mi ZIADNE informacie, nechali ma nech sa trapim a citam protichodne info na nete :(
dakujem baby za vyjadrenia, uz nebudem tolko stresovat 🙂

katkaajurko
25. jan 2010

lif - no oni totiz nevedia uplne jednoznacne ako toto liecit vies? a okrem otehotnenia je to diagnoza ktoru privelmi riesit nemusia... iba ked k nim prides -ze "som nadmerne ochlpena" urobte s tym nieco..tak urobia-nasadia...

ale to je tak vsetko...

ale ked prides-nemozem otehu rok - kuknu na sono a vyzera to na PCO - tak NIEKTORI lekari to riesia..aj to iba NIEKTORI...

hlavne nestresovat 😉 ... a ked si nebrala antikoncepciu - tak ms chodila sama? v akych cykloch?